[ shima @ 08.07.2004. 19:56 ] @
Koji program se može upotrebiti za modelovanje virtuelnog grada? Npr. 3D mapa grada minimalno 10 x 10 kilometara pa naviše. Da li je svejedno koji? Max, Maya, ... ? Ima li tu nekih ograničenja? Početnik sam i nisam koristio modeling programe do sada... Model bi se kasnije koristio kao nekakva 3D interaktivna mapa za virtualne šetnje, vožnje itd. Video sam neke igrice da imaju nešto slično (npr. Midtown Madness 2-simulacija vožnje kroz London i LA) pa me zanima u čemu je to rađeno.
Neke zgrade ili ulice bi se modelovale grubo i od nule, za druge bi se koristile skice, fotografije, 2D planovi ulica iz npr. AutoCad-a a za treće gotovi modeli zgrada...
[ pailhead @ 08.07.2004. 20:14 ] @
uh...
ovo je preterano ambiciozan projekat za nekog ko postavlja ovako pitanje. Pre svega, temu polje da postavis na 3d programiranje, jer je ovo vise problem za tu struku. Grad mozes da izmodelujes u cemu god hoces, problem ce nastati kad to budes trebao da preneses u neki engine. U ovom slucaju, najbolje je koristiti max jer je najbolje prilagodjen potrebama game industrije.
Takodje pogledaj quest3d, to je veoma dobar engin koji svako moze da koristi, naci cu negde link za virtuelnu prezentaciju grada utrechta, uredjenog u njemu.

www.quest3d.com
[ reject @ 11.07.2004. 10:53 ] @
Citat:
ovo je preterano ambiciozan projekat za nekog ko postavlja ovako pitanje.

Vidim da se poznajete ili je opet na delu citanje misli.
Citat:
Pre svega, temu polje da postavis na 3d programiranje, jer je ovo vise problem za tu struku.

Ne vidim zasto kada je pitanje "u kom programu da modeliram" a ne "u kom
enginu da se setam kroz grad".
Citat:
U ovom slucaju, najbolje je koristiti max jer je najbolje prilagodjen potrebama game industrije.

Odakle ti ovo? Nevermind, da ne ulazimo u besmislene diskusije.

Aj sad malo o samoj temi.
Ono sto se trazi jeste nesto slicno mapi u GTA3. Najbolje je da potrazis
map editore za neke poznatije engine (da bi video kako ce to sve da izgleda
i kako treba da napakujes delove grada posto ih engine sigurno nece sve
crtati odjednom). Ono sto je najbitnije jeste da ti map editori mogu da importuju
objekte iz nekog opstepoznatog softvera za modeling (Lightwave, Max, Maya...)
ili da nadjes konvertor koji prebacuje opstepoznate formate u format koji engin
voli (Milkshape...).
Sto se tice samog modeling softvera, biraj koji ti je najlaksi za rad, a da u njemu
mozes da uradis sve sto ti treba i da na neki nacin to prebacis u engine.

Naravno, najbolje bi bilo da izneses jos detalja pa da cela prica dobije smisla.
Bitno je da li se projekat iz zezanja ili ce se koristiti "za ozbiljno" (ako je
iz zezanja, onda moze sve da vrti MaxPayne1 engine kao jedan "malo duzi"
nivo).
[ lancia88 @ 11.07.2004. 11:16 ] @
Pozdrav,
pa shima rece da nije do sada radio 3D do sada pa mozda zato konstatacija o preterano ambicioznom projektu. Inace, u tom slucaju ovo i jeste takva zamisao i tesko da ce biti razumljivo pocetniku kako da iz map editora importuje objekte radjene u Maxu, Maya-i... A sa druge strane, da bih pokazao svom klincu kako nastaje grad ja sam jedno prepodne u Max-u nacrtao zgrade, skele oko njih i nesto radnih masina, docrtao ulice i delove infrastrukture, navukao neke bitmape zgrada i animirao tako da se prvo podize skela i zgrada sa teksturom cigle, zatim sam podizao stranice sa teksturama cementa preko stranice sa teksturom cigle a zatim spustao skele jednostavno dole i postavljao u front stranice sa teksturama gotovih zgrada. Prosetao sam kameru preko nekoliko gradilista i na kraju je udaljio da bi se videla velicina grada. Uradio sam i nekoliko :arhitektonskih" resenja da ne bi naizgled sve bilo isto ali je u edukativne svrhe posluzilo, klinac je prilicno razumeo o cemu se tu radi (iako ga ne spremam za zidara...valjda).
Pozdrav
[ pailhead @ 11.07.2004. 13:45 ] @
Citat:
reject: Vidim da se poznajete ili je opet na delu citanje misli.diskusije.


Citanje misli? Mislis valjda citanje poruke koju je covek lepo napisao?
Citat:
shimaPočetnik sam i nisam koristio modeling programe do sada...


Citat:
reject: Ne vidim zasto kada je pitanje "u kom programu da modeliram" a ne "u kom enginu da se setam kroz grad".


Ti izbrisi ovu poruku (verovatno i hoces) i onda odgovaraj na shimino pitanje za 2 godine "Help, 2 godine sam modelovao 10x10 grad, znaci 100 kvadratnih kilometara, sve sam napravio, trgove, fontane, ulice automobile sve zgrade, i sad, i posle napredovanja kompjutera i engina, ja i dalje nemogu toliki projekat da pokrenem u nekom enginu! Eh da sam samo vodio racuna u cemu cu pustati, pre nego sto sam sve i zapoceo..." :)
odavde:


Citat:
reject: Odakle ti ovo? Nevermind, da ne ulazimo u besmislene diskusije.


Od tuce prijatelja koji rade u game industriji, i od prijatelja koji je u dev timu virtoolsa aktivno i profesionalno se bavi ovim...


Vidi moja poruka ce sigurno biti obrisana, tako da ne znam ni dal ima svrhe pisati, al ajd mozda nekim cudom i vidis.
Gledanje mapa GTA3 i slicno, nece ti bas puno pomoci, jer gledaj realno, jel ti imas pristupa i jel bi znao da iskoristis engin slican onom u GTA3, a da uzmes da pravis u nekom level editoru grad kakav tebi treba, mislim da ce ti oduzeti puno vremena, i morao bi da dajes svima igricu da bi mogli da koriste tvoj model.
[ lancia88 @ 11.07.2004. 14:04 ] @
Pozdrav,
pa lafe, nisi bas morao toliko licno da primis onu rejectovu poruku. Ja sam zato i pomenuo da je sam korisnik napisao da nije do sada radio u tim programima sto je reject verovatno prevideo, pa mislim da nije bas moralo sa flame-om. Mozda bolje da i Ti pruzis neki primer kojim bi se covek sam dovoljno pomucio ako nista, bar koliko da shvati ono sto si mu rekao a potpuno je tacno o preambicioznom projektu. Ja sam naveo svoj primer, daj i ti neku ideju kako da prosto uradi grad u Max-u (to je Tvoj No1 program) pa da to malo optimizuje, a sad da se seta kroz grad, neka pokusa...
Pozdrav
[ reject @ 11.07.2004. 15:02 ] @
Citat:
Citanje misli? Mislis valjda citanje poruke koju je covek lepo napisao?

Ne volim kada neko u startu kaze "ne mozes ti to da uradis" - ne treba da teramo
korisnike. Da znaju sta i kako treba da rade, ne bi nas ni pitali nista. Jednostavno,
ako u startu nekom kazemo "ovo je preterano ambiciozan projekat za nekog ko
postavlja ovako pitanje" ili to kazemo zato sto tog nekog poznajemo ili koristimo
mindreader (on kaze da nije koristio programe za modeliranje, ali mozda mu sve to
izmodelira neko drugi ili vise drugih).
Jednostavno, kratko i jasno - stav "ne mozes ti to da uradis" i "to je mnogo
komplikovano za tebe" se nece gajiti na ovom forumu (oko ovoga sam
razgovarao sa Spelingom pre nekog vremena). Ako ce neko to da napise, bolje
da se ne cima - jer ce samo cimati mene da taj deo poruke brisem. Ovde nek
stoji za primer kako ne treba.
Citat:
Ti izbrisi ovu poruku (verovatno i hoces) i onda odgovaraj na shimino pitanje za 2 godine "Help, 2 godine sam modelovao 10x10 grad, znaci 100 kvadratnih kilometara, sve sam napravio, trgove, fontane, ulice automobile sve zgrade, i sad, i posle napredovanja kompjutera i engina, ja i dalje nemogu toliki projekat da pokrenem u nekom enginu! Eh da sam samo vodio racuna u cemu cu pustati, pre nego sto sam sve i zapoceo..." :)
odavde:

E, pa nisam ja toliko trigger-happy kao moje kolege moderatori - zasto bi ti brisao
poruku?
Naravno, niko ne treba 2 godine da modelira fontane i trgove ako ne zna sta
ce sa time da radi. Naravno - ovo covek nikada ne treba da radi sam.
Citat:
Od tuce prijatelja koji rade u game industriji, i od prijatelja koji je u dev timu virtoolsa aktivno i profesionalno se bavi ovim...

Kao sto rekoh, nevermind. Ima mnogo timova koji ne koriste max. Istina je
da vecina tmova koristi i max i mayu i lw i milkshape i jos brdo softvera po
potrebi, tako da izricita preporuka "koristi max jer je najbolji za igre" ne moze
da stoji. (Ako ce mo tako, mozemo reci da je Milkshape najbolji za igre jer je
specialno pravljen za izradu modela za game-engine - naravno to nije tako).
Tuzna istina je da je stvar veoma prosta - svaki objekat ima tacke, poligone,
mape, texture i jos par stvari i to je to. Svaki program kojim se to moze brzo,
lepo i lako je dobar za to.
Citat:

Vidi moja poruka ce sigurno biti obrisana, tako da ne znam ni dal ima svrhe pisati, al ajd mozda nekim cudom i vidis.

Ja ovo necu brisati.
Citat:

Gledanje mapa GTA3 i slicno, nece ti bas puno pomoci, jer gledaj realno, jel ti imas pristupa i jel bi znao da iskoristis engin slican onom u GTA3, a da uzmes da pravis u nekom level editoru grad kakav tebi treba, mislim da ce ti oduzeti puno vremena, i morao bi da dajes svima igricu da bi mogli da koriste tvoj model.

Gledanje GTA3 je veoma korisno ako znas da gledas sta treba, kao i Mafie i slicnih
igara. Pomenuo sam MaxPayne1 zato sto uz njega dolazi i tools paket kojim se lako
edituju nivoi tako da se tu moze brzo probati kako stvari izgledaju. Takodje postoji
i brdo freeware viewera koji se mogu upotrebiti, ali ono zbog cega ja savetujem
neki pravi game engine jeste zato sto je grad ogroman i treba ga izdeliti tako da
se na ekranu pojavljuje konstantan broj poligona. Isto, uz RavenShield stize i
editor za UT2 engine tako da je i to dobra opcija - ne znam samo kako tamo
stoje stvari sa importom.
Inace, ja sam vazda protiv koriscenja level-editora za level-editing :) vec sam
za to da se nivoi tu importuju i edituju samo onoliko koliko mora, a da se 90%
stvari importuju iz nekog opste poznatog formata - jednostavno je glupo
pisati editor ako vec potoji mnogo bolji editor kao sto je lightwave i max, a i
njihovi formati su opstepoznati pa im se i specifikacije lako nalaze po netu i
manualima. Osim toga, ovako se vreme "snalaznenja u editoru" svodi na minimum.