[ Palma @ 10.07.2004. 12:56 ] @
I tako, instaliram ja Mandrake 9.1... U ovoj temi ćete čitati šta sve jedan M$ Windblowser doživi pri korišćenju Linux-a.

Dakle, stay tuned, pošto mi je fajl u kome beležim svoja zapažanja na Linux particji pa moram da resetujem mašinu

Sve u svemu, obećavam da će biti vrlo veselo & interesantno

P.S.

Zamolio bih dežurne zealote da mi ne miniraju temu.
[ zaraza @ 10.07.2004. 13:01 ] @
ne moras da resetujes, potrazi na netu plugin za win commander koji omogucava citanje linux fajl sistema...a ima i nekih programcica koji to isto rade...
aj pozdrav :)
[ tdjokic @ 10.07.2004. 13:10 ] @
Postovani kolega,

na ovom svetu ima na milione crnih, plavih, zutih, visokih, niskih, debelih, mrsavih i bog zna kakvih sve jos ljudi. Isto tako, medju njima ima na milione onih koji koriste i vole MS Windows, ali ima i nekih drugih. Moje pitanje je jednostavno: Zasto korisnici MS Windowsa primecuju samo one korisnike Linuxa, koji su nervozni, bezobrazni, drski, ... , kad medju njima ima i mirnih, normalnih, pristojnih, ... , ljudi koji Linux koriste bez ikakve mrznje prema Windowsu ili korisnicima istog? A kad MS tabor kaze: Svi Linux korisnici su idioti, ili ludi, ili trn u oku, sta onda ocekivati? Prirodno je da se onda SVAKI korisnik Linuxa oseti pogodjenim, jer je dobio nezasluzenu etiketu i osudu!

Postavlja se pitanje zasto si uopste pokrenuo ovu temu? Da li je iko ikada rekao da je M 9.1 idealan, nepogresiv, super u svemu, da sav hardver radi na njemu, da nema nikakvih problema? Nije. Zasto ce onda biti 'veselo i interesantno' ako otkrijes 'toplu vodu'?

Bas bih voleo da i ja probam XP. Ima li neki Live CD za isti, da i meni bude 'veselo i interesantno'?
[ weB_KiLeR @ 10.07.2004. 13:30 ] @
Svet se deli na linuxovce i winblowzere ili ti placenike i debile.
Nenene linux je svemocan, pre svakog jela oni se pomole linuxu sto im je dao (h)leba za tadasnji dan.
[ Palma @ 10.07.2004. 15:14 ] @
Citat:
tdjokic:
Postavlja se pitanje zasto si uopste pokrenuo ovu temu? Da li je iko ikada rekao da je M 9.1 idealan, nepogresiv, super u svemu, da sav hardver radi na njemu, da nema nikakvih problema? Nije. Zasto ce onda biti 'veselo i interesantno' ako otkrijes 'toplu vodu'?


Poštovani kolega,

ova tema nije pokrenuta tek tako i nikako nije otkrivanje tople vode. Jednostavno želim da ukažem na neke stvari koje se dešavaju na Linux-u a za koje vi kažete da su user friendly. Dakle, još jedno da ponovim - ne želim da se ova tema pretvori u beskorisni flame, već hoću da održimo diskusiju na nekom normalnom nivou. Zato sam i predložio Dekiju da pokrene temu u kojoj će da piše o XP-u i šta mu se kod istog ne sviđa, a ja ću ovde da pišem šta mi se ne sviđa kod Linux-a i to nikako neće da bude pljuvanje istog, nego čisto iznošenje činjenica o oba operativna sistema. A na kraju, čitaoci neke daju svoju ocenu. Ja se nadam da je to dovoljno fer i korektno sa moje strane.

A sada bih zamolio sve vas koji učestvujete u ovoj temi da se pridržavate ovoga što sam gore napisao u cilju održavanja teme na nekom ljudskom nivou i da ne pričate sve i svašta. Isto tako, zamolio bih moderatore da closely prate temu i brišu sve nedolične postove.

P.S.
Mandrake 9.1 sam instalirao samo zato što je to najtazija Linux distribucija koju imam kod sebe.

[ degojs @ 10.07.2004. 15:44 ] @
Palma još nije ni počeo sa pljuvanjem Linuxa, a ovi već počeli da kukaju kao kakve babe.

Pazi Tome koliki je tekst složio pokušavajući jevtinom pričom o svemu nevažnom da te odvrati.

Dobar pokušaj Tomo, dobar :)))
[ tdjokic @ 10.07.2004. 16:28 ] @
OK. Sve smo se lepo sporazumeli kao ljudi. Ostaje prisutno sa moje strane samo jos ono pitanje o Live XP CD-u, jer me zanima postoji li to. Recimo da se ukljuci jos neko u vasu akciju, pa krene da analizira recimo Live Mepis ili slicno, bilo bi fer da i 'druga strana' ima sansu da analizira Live XP ili Live 2000 ili bilo sta?
[ Gojko Vujovic @ 10.07.2004. 16:58 ] @
Fajl mu je na linux particiji a on ne zna da mountuje ext2(3?) pod svojim windowsom. HEHEHEH sve sami power useri, nema šta!

A i usrećićeš se sa mandrakom. To ima najgrafičkiju instalaciju od svih linuxa koliko sam imao prilike da probam. Đubre.
[ Palma @ 10.07.2004. 17:53 ] @
Napomena za Linux tabor: ako nešto ne budem znao da odradim na Lin-u očekujem pomoć od vas, ipak ste vi valjda neki tamo gurui…

Podigne se sistem, dođe do login ekrana, ulogujem se kao srle i... Pojavi se ekran u kome postavim KDE kao default okruženje, primenim to, startuje se sistem i pojavi se prozor Mandrake Galaxy, koji daje izbor: Mandrake Store, Mandrake Club, This Computer, Mandrake Expert, Documentation i Safari Books Online. Logično, kao novi Linux korisnik, odlučim da pogledam dokumentaciju, kliknem na Documentation i pojavi mi se prozor u kome piše:

Unable to run the command specified. The file or directory file://usr/share/doc/mandrake/en/Starter.html/index.html does not exist.

Šta ću drugo, kliknem na OK i na trenutak batalim dokumentaciju.

Dalje, pošto su vama iz Linux tabora usta puna mplayer-a i njegovih vrlina (pitam se samo kojih) odlučih da to bude sledeća stvar koju ću da probam.
I onda uradim sledeće:

K (start dugme?) -> multimedia -> video
Kad ono, nema mplayer-a, samo xine!?

Ništa, ajde da probam da instaliram mplayer, mada mi nikako nije jasno zašto ga nema, kada sam pri instalaciji izabrao opciju Multimedia, te sam računao da ce sve to već da bude instalirano.

Dakle:

K (star dugme?) -> Configuration -> Mandrake Control Center -> unos root lozinke -> Software Management -> RpmDrake -> Workstation -> Multimedia station…

Ali…nema ni tamo mplayer. Valjda reprodukcija DivX filmova spada u multimediju, al' dobro, da ne budem baš na kraj srca. Vidim ima gore polje za pretragu, ukucam mplayer i za divno čudo, ima ga. Search je vratio 4 stavke. Odabrah prvu, klik na na Install i tu poče zongliranje sa cd-ovima. Najzad, sve se završi bez problema, naknadno sam izabrao i ostale 3 stavke i instalirao ih. I ajd' sad konacno da probam da pustim film.

K – Multimedia – Video – Mplayer

E sad, šta da pustim? /mnt/win_c2/avi i nadjoh pravo obilje filmova. Ruku na srce, dobro su uradili ovo mountovanje ntfs particija. Znači može i DivX da se tera. Svaka čast...

Toliko za sad, ima jos mnogo materijala, al' nema se baš puno vremena.

Nastavak u sledecem broju...


[Ovu poruku je menjao Palma dana 10.07.2004. u 20:05 GMT]
[ tdjokic @ 10.07.2004. 18:04 ] @
Citat:
Palma: Ruku na srce, dobro su uradili ovo mountovanje ntfs particija. Znači može i DivX da se tera. Svaka čast...
Ovo pocinje da biva zabrinjavajuce - sve bolesti zavisnosti pocinju malim dozama :-)
[ impaque @ 10.07.2004. 18:18 ] @
Davno prežvakana tema, ali hajdemo još jedanput...
[ zaraza @ 10.07.2004. 19:08 ] @
Citat:
Palma:

Dalje, pošto su vama iz Linux tabora usta puna mplayer-a i njegovih vrlina (pitam se samo kojih) odlučih da to bude sledeća stvar koju ću da probam.
I onda uradim sledeće:

K (start dugme?) -> multimedia -> video
Kad ono, nema mplayer-a, samo xine!?

[Ovu poruku je menjao Palma dana 10.07.2004. u 20:05 GMT]


vrline mplayera?
pa moze da pusti film sa titlom...sta treba jos da ima player?
uostalom xine moze da gleda divx
[ Palma @ 10.07.2004. 23:44 ] @
Dakle, da nastavim dalje...

Pokrenem Open Office Writer i sa win particije otvorim fajl koji je snimljen u Word-u 2003 u kome sam koristio naše latinicne fontove. I...sve je OK, samo što umesto naših slova stoje upitnici. E sad, da je u svakoj aplikaciji tako, pa ajde i da razumem. Ali...otvorim isti fajl pomoću Kword-a i, gle čuda, ima naših slova. Vrlo, vrlo čudno i user friendly. Dalje, odem u Control Center, ubacim srpsku i slovensku tastaturu, možda je do toga. Da probamo opet, opet otvorim taj isti fajl u Writer-u i, kad ono, ima naših slova. Ali...fajl je otvoren samo u read-only modu, tako da mogu da se slikam. Desni klik na otvoreni dokument, izaberem opciju Edit i pojavi se poruka:

Document cannot be opened for editing, possibly due to missing access right. Do you want to use it as a template for a new document?

E sad, ako kliknem na <NO>, vratim se u read-only mod. Kud ću, šta ću, kliknem na <YES> i otvori se novi prozor sa identičnim tekstom, pod imenom Untitled 1. Dakle, veoma dobro odrađeno, nema šta. Aj da mi neko objasni zašto je to tako i kako to da se reši. Napominjem, u Kword-u nema nikakvih problema. Još sam fajl prekopirao sa win na lin particiju, reko’ možda je to toga, al’ ubrzo saznah da nije.

A imam i jedno pitanje za vas, rešićete vi to očas posla. Kako da nateram mplayer da koristi naša slova.

P.S.
Uspešno sam importovao fontove sa Win particije. Baš je bilo point & click, nije loše.
[ impaque @ 11.07.2004. 00:14 ] @
Palma, koja je poenta svega ovoga? Prvo sarkazam i cinizam sevaju na sve strane, a onda tražiš pomoć? Jadan...
[ dinke @ 11.07.2004. 00:14 ] @
Citat:
Palma:
Aj da mi neko objasni zašto je to tako i kako to da se reši. Napominjem, u Kword-u nema nikakvih problema. Još sam fajl prekopirao sa win na lin particiju, reko’ možda je to toga, al’ ubrzo saznah da nije.

NTFS particije su verovatno mountovane read only. U praksi to znači da je mod setovan na r-x------ tako da nemaš prava da edituješ taj fajl direktno tamo. Rešenje je da ga iskopiraš negde (recimo u /home/tvojusername/Documents) i da mu dodaš write atribut. Iz konzole to radiš recimo sa sa chmod +w /home/tvojusername/Documents/filename, svakako to može i iz konquerora (ako si na KDE-u).

[ impaque @ 11.07.2004. 00:20 ] @
Zaista nemam komentara...

Odoh odavde.
[ zaraza @ 11.07.2004. 01:47 ] @
udjem ja u windows...instaliram kablovski modem, sve prodje ok...
surfujem ja netom, kad skinem program esentian network tools....skeniram ja moj domen i vidim da je moj kompjuter sharovan skroz na skroz....
posle kliktanja na milion dugmica i disablovanja tog share-a shvatim nesto...kad se insitlira kabl modem xp sharuje hdd odma bez da pita bilo sta....pogledam kod jednog drugara kad ono isto....pogledam kod drugog opet isto....i sta sad? win je s***** zbog toga sto ja ne znam da to on radi? ili je linux s***** zbog toga sto ne znam da mplayer nije default instaliran prilikom instalacije? ne, bice da je windows s***** zbog toga sto bsplayer ne dolazi sa windowsom...pa moram da instaliram linux i koristim mplayer bez nasih slova...
[ formeye @ 11.07.2004. 08:38 ] @
Sto se tice NTFS-a, tek MDK 1o moze da pise po takvim particijama - za 9.1 su read only.
[ Gojko Vujovic @ 11.07.2004. 11:37 ] @
Palma izvini ali ti samo ovim testiranjem linuxa pokazuješ svoje neznanje. Batali taj nuxli dok svi ne promenimo mišljenje o tebi. Do sada si bio power windows user, posle ovoga nećeš spadati ni u tu kategoriju.

Prvo nisi znao da mountuješ ext2 particiju na windowsu. A on je ne prepoznaje sam i ne uradi automount. User friendly, ha? Nije nego global world domination project.

Potom pokazuješ elementarno nepoznavanje prava pristupa fajlovima u linuxu, koje je valjda prva stvar koja piše u knjigama, faqovima, itd. tldp.org pa na čitanje.

Šta je sledeće? Ah da, winmodem verovatno. Koji u stvari nije modem nego priključak za telefonsku žicu, ali je microsoft proglasio da je i to modem pa svi moraju da žive sa tim.
[ Palma @ 11.07.2004. 15:11 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Palma izvini ali ti samo ovim testiranjem linuxa pokazuješ svoje neznanje. Batali taj nuxli dok svi ne promenimo mišljenje o tebi. Do sada si bio power windows user, posle ovoga nećeš spadati ni u tu kategoriju.


Pa čekaj bre Gojko, kud si navro? Baš ti i hoću da pokažem, svoje neznanje Linux-a. Verovatno si iz mojih prethodnih postova zaključio da se bavim Windows administracijom. Dakle, nisam nikako neki početnik koji je pre mesec-dva kupio kompjuter i prosipa ovde neke bisere a sve u ubeđenju da je pokupio svu pamet sveta. Ja sam, kao i ti, profesionalac, samo što ja zarađujem za život radeći na MS platformi dok ti radis na raznoraznim unixoidima. Ja se pri ovom testiranju stavljam u kožu nekog prosečnog čoveka koji je kupio kompjuter i koji ima tako neke prijatelje koji su zaluđeni Linux-om isto kao i vi, pa mu ti prijatelji, recimo, instalirali Linux. E, dok testiram isti stavljam se u poziciju tog čoveka koga su prijatelji zajebali pa mu instalirali Linux. To smo valjda razjasnili.

Nego da te pitam, što to ja više nisam power Windows user? Da nije zbog toga što ne znam da koristim Linux? Ha, koje rezonovanje, svaka ti čast kad tako razmišljaš.

Citat:
Gojko Vujovic:
Prvo nisi znao da mountuješ ext2 particiju na windowsu. A on je ne prepoznaje sam i ne uradi automount. User friendly, ha? Nije nego global world domination project.



Mnogo interesantan ovaj tvoj post. Elem, otkud ti bre znaš da ja ne znam da mountujem ext2 particiju na Windows-u? K’o da ja sad nisam mogao da skinem Explore2fs, Paragon Ext2FS Anywhere ili Ext2Shell. Ova tri programa nisam koristio, mada mogu ti reći da, kada sam probavao Red Hat 8, uspešno sam koristio Partition Magic 8 i njegovu Browse funkciju da čitam Linux particije. Probao sam to i sada ali neće da očita ext2 particiju, pojma nemam što. I sad mi ti kažeš da ja to ne znam. Otkud ti znaš da li ja znam ili ne znam? Vrlo neozbiljno s tvoje strane, mada to je trend kod većine vas iz Linux tabora, tako da sam se već navikao na to. A na kraju krajeva, kog će mi vraga mountovanje ext2 i ext3 particija pod Win-om. Nemam ja na tim particijama ništa važno, dok mi je u Lin-u potrebno mountovanje NTFS particije, zato što su mi na njoj svi dokumenti, filmovi, muzika...

Citat:
Gojko Vujovic:
Potom pokazuješ elementarno nepoznavanje prava pristupa fajlovima u linuxu, koje je valjda prva stvar koja piše u knjigama, faqovima, itd. tldp.org pa na čitanje.


E tu sam te ček’o, tačno sam znao da će neko da me spotakne zbog ovoga, samo nisam znao da ću biti te sreće da to budeš ti. Dakle, nisam ja glup čovek, iako ti ovde hoćeš takvog da me prikažeš. Znam ja dobra za pravila pristupa fajlovima i folderima, kako u Windows-u tako i u tvom omiljenom Linux-u. Kad smo već kod toga, zašto to u Linux-u nije implementirano kao u Windows-u, pa da lepo imaš ACL iliti Access Control List, pa da lepo podesavas permission-e do detalja. Nadam se da imaš barem trunke poštenja u sebi, pa da ne kažeš slučajno da ACL ne valja. Mada, kako si počeo, svašta mogu da očekujem od tebe.

Citat:
Gojko Vujovic:
Šta je sledeće? Ah da, winmodem verovatno. Koji u stvari nije modem nego priključak za telefonsku žicu, ali je microsoft proglasio da je i to modem pa svi moraju da žive sa tim.


Gojko, Gojko...tu priču možeš nekom drugom da prodaš, meni sigurno ne. Taj famozni Lucent winmodem koristim već četiri godine i u Win-u mi ne pravi probleme. Dakle, ja sam taj modem tada platio 20 maraka, ako me sećanje dobro služi. Pamtim samo da je hardverski modem tada bio mnogo skuplji, pa sam zato i kupio ovaj. Dakla, platio sam 20 maraka i dobio sam istu funkcionalnost koju bih imao da sam kupio hardverski model. Dalje, nisam bio lenj, pa sam danas isto instalirao Lindows i da vidiš čuda, modem u Lindows-u radi normalno. I aj’ mi ti sad kaži što da kupim hardverski modem, kad i soft lepo radi a pritom manje košta.

Dalje, meni nije teško da čitam knjige, faq-ove, tldp.org i razne forume jer sam, ono što ti kažeš, power user. Ne zaboravi da sam se ja stavio u kožu običnog korisnika, a to je velika razlika, jer početnici često ne znaju ni kako se gasi kompjuter, a kamoli da listaju milion stranica dokumentacije a neznaju ni svi ljudi engleski jezik, a većina dokumentacije je upravo na engleskom. Štaviše, ja svakodnevno i čitam raznu dokumentaciju, i na srpskom i na engleskom ali uglavnom onu koja pokriva Windows administraciju, tako da mi to ne predstavlja problem.

Toliko o tome, ja se izvinjavam na ovako dugačkom postu, ali sam jednostavno morao da razjasnim neke stvari, jer me Linux tabor napda otkako sam pokrenuo temu, uprkos tome što sam odmah rekao da neću da pljujem Linux, nego samo da iznosim činjenice.

Pozdrav
[ Dragi Tata @ 11.07.2004. 15:50 ] @
Citat:
Kad smo već kod toga, zašto to u Linux-u nije implementirano kao u Windows-u, pa da lepo imaš ACL iliti Access Control List, pa da lepo podesavas permission-e do detalja. Nadam se da imaš barem trunke poštenja u sebi, pa da ne kažeš slučajno da ACL ne valja.


Nadam se da neće, jer je i njegov omiljeni FreeBSD konačno dobio ACL sa verzijama 5+. Ne brini, i Linux će da ih dobije za par godina, pa će indijanci da tvrde da je M$ ovo ukrao od njih.
[ impaque @ 11.07.2004. 16:13 ] @
G.. Gh.. Ghahahahahhahhh ;PPP

E Tatice, Tatice, u GNU/Linuxu ACL (i još par "sitnica" uz to) postoji više od 4 godine...

http://www.rsbac.org

Vidi i ostalu bagru:

http://www.grsecurity.net
http://www.nsa.gov/selinux

A da nije možda MS izmislio ACL? LOL. ;))
[ Dragi Tata @ 11.07.2004. 16:47 ] @
Linux nema ACL, makar ti vikao "LOL" do sutra. Ovo što si ti naveo nisu delovi oficijelnog kernela, nego dodaci "špijunskih" organizacija kao što je NSA.
[ Dragi Tata @ 11.07.2004. 16:53 ] @
I da ne zaboravim, čak ni Stalman ne naziva kernel GNU/Linuxom. Bolji si i od njega...
[ impaque @ 11.07.2004. 17:04 ] @
...koje svaki iole iskusniji programer može da pogleda i da kaže "aha, ovde nema špijunskog koda, super, patchovaću vanilla kernel"... Pritom je dovoljan samo jedan programer da pronađe neki backdoor ili "špijunski" kod pa da pukne bruka. Nemoj kao argument koristiti to što Torvalds ne želi sve te (sigurnosne) patcheve da odobri u mainstream kernelu (nisu ni prvi ni poslednji patchevi što ne ulaze u vanilla kernel) zato što većini ljudi ne trebaju i samo bi dodatno povećali kernel sourceve. Vanilla je vanilla i takva treba i da ostane. Ako ti se isti ne dopada, dodaš čokoladu, jagodu, pospeš bombonama i uživaš... ;)

Pritom se ovi treća-žurka patchevi koriste u production okruženjima preko 4-5 godina i samim tim su poprilično istestirani. Uostalom, ti kao programer možeš da pogledaš source i zaključiš koliko je patch dobar ili ne. To što se u closed-sourced OSevima mora striktno držati kernela koji dolazi od developera OSa, to je druga priča. E to je tek LOL do prekosutra...

PS: popeye mi je ukazao preko IM-a i na http://www.lids.org

[Ovu poruku je menjao impaque dana 11.07.2004. u 19:09 GMT]
[ impaque @ 11.07.2004. 17:07 ] @
Citat:
Dragi Tata: I da ne zaboravim, čak ni Stalman ne naziva kernel GNU/Linuxom. Bolji si i od njega...
Reci. ;PP
[ Dragi Tata @ 11.07.2004. 17:21 ] @
Citat:
impaque: ...koje svaki iole iskusniji programer može da pogleda i da kaže "aha, ovde nema špijunskog koda, super, patchovaću vanilla kernel"...


Izvini, ali si u žešćoj zabludi. Pogledaj npr:

http://web.mit.edu/6.033/2002/...andouts/h25-review2slides2.pdf

Ili Ken Thompson nije baš "iole iskusan programer" ?
[ impaque @ 11.07.2004. 17:53 ] @
Sve to stoji. Samo ne vidim tu "žešću" zabludu igde?

Ispravi me ako grešim (pošto nisam programer): Ken tvrdi da je moguće napraviti trojanca koji će praviti backdoor (i ubacivati ga u binarni oblik) prilikom kompajliranja 1) trenutne verzije koda (npr. kompajlera), ili 2) i svih budućih verzija nekog koda? Isto važi i za login (i za sve ostalo u suštini): za trenutnu (postojeću) ili i za buduće (nepoznate) verzije nekog koda?

Sve je to u sferi hipotetičkog i, ne moram ni da napomenem, ekstremno paranoičnog, gde je na primer GNU, po toj pretpostavci, od samog početka planirao da zavlada svetom, tako što su napravili gcc v0.01 koji je svaki source budućih verzija backdoorovao prilikom kompajliranja?

Programersko pitanje: da li je tako nešto uopšte moguće - da se trojanizuje kod za koji se ne zna kako izgleda, tj. kako će izgledati?

Zanimljiva teorija zavere, sve u svemu. ;))
[ Dragi Tata @ 11.07.2004. 18:07 ] @
Suština Kenove teorije je u tome da se za netrivijalan kod ne može pregledom sorsa 100% garantovati da nema backodorova. Ono tvoje "svaki iole iskusan programer može da utvrdi..." je najobičniji mit. U praksi je lakše napisati OS od nule nego pregledom koda utvrditi da je bezbedan.
[ impaque @ 11.07.2004. 18:26 ] @
U čemu ga napisati? U nulama i jedinicama direktno, pod parolom "šta je sigurno, sigurno je"? Ili ga ipak iskompajlirati nekim "sumnjivim" kompajlerom? ;))

Elem, da se vratimo na moje pitanje: da li je uopšte moguće napraviti takav kompajler koji će u (svoj) budući, nepoznati kod ubacivati backdoorove i pritom će to raditi ekstremno precizno kako binarni oblik prilikom izvršavanja ne bi nijednom "podbacio" i skrenuo pažnju na sebe? Recimo pukne program i neko se dohvati ćorava posla da disassembluje binarni oblik nekog takvog backdoorovanjem osakaćenog programa i ima šta da vidi - backdoor. Onda krene redom da traži odakle bi mogao da dolazi taj backdoor i pronađe ga u kompajleru. Pukne bruka na sve strane... Sem ako ne postoje negde nevidljivi firewallovi koji filtriraju pakete koji sadrže informacije o tom kompajleru. Ekstrem? Po Kenu, nije. Sumnjati u sve: hardver, softver... SVE. Osamdeset četvrta na delu, Kina, svetska dominacija.

Da skratim; jedna stvar je očigledna: bolje ikakav uvid u kod, nego nikakav, što se sigurnosti tiče, ne?
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2004. 18:33 ] @
Citat:

Da skratim; jedna stvar je očigledna: bolje ikakav uvid u kod, nego nikakav, što se sigurnosti tiče, ne?


Diskutabilno - i to vrlo. Najbolji odgovor je srpski "moz' da bidne, a i ne mora da znaci" - u velikom broju komercijalnih okruzenja - ne mora da znaci ;)

Razlog zbog kojih velike firme daju source njihovim klijentima nije taj da klijenti uzmu 1000 eksperata koji ce da analiziraju kod - vec komercijalna sigurnost da odredjeni kriticni sistemi nece biti zavisni od propasti / promene politike maticne firme.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.07.2004. u 20:34 GMT]
[ Dragi Tata @ 11.07.2004. 18:34 ] @
Citat:
impaque:
Da skratim; jedna stvar je očigledna: bolje ikakav uvid u kod, nego nikakav, što se sigurnosti tiče, ne?


Kao što rekoh, sasvim svejedno, osim za trivijalan kod. I opet da ponovim: lakše je napisati OS od nule nego pregledom izvornog koda ustanoviti da je bezbedan. Ako mi ne veruješ, nauči C i sistemsko programiranje pa kreni da "češljaš" bilo koji OSS.
[ B o j a n @ 11.07.2004. 20:36 ] @
devojko bre alo,
koji je vama k****? sta ste istripovali oko trojanizovanja koda? pa mislite stvarno da je to moguce da prodje pored danasnjih blagodeti sniffinga i traffic anaylsinga?

ili mozda se to distributivno shiri? i na rutere i kroz vazduh? l;)))))

zajebite rbac tematiku ( btw, fyi originalna ideja se nalazi ovde. kao i uvek! ;)


sta je ono bila tema?
win modemi ( aka adapteri za telefonsku liniju )? i kako emulirati modem device uz pomoc istog na linuxu? ;)

[ impaque @ 11.07.2004. 21:22 ] @
Važi... Ali na plaži.

Vi kao da imate za polaznu tačku "opravdati zatvoren proprietary kod po svaku cenu" i onda nadalje pričate pričice i zaobilazite konkretna pitanja u širokom luku, k'o crknutu mačku.

Ivane, kritični sistemi!? To što si ti naveo jeste bitno, ali šta, security nije kritična stavka kod npr. banaka? U svakom slučaju, kad ruski haker ;P pogleda bilo kakav kod sigurno će imati više pojma o njemu nego da ga ne pogleda uopšte! ...ili se i to kosi sa vašom logikom?

E.. Čekaj.. Nešto se čudno dešava.. Moja ploča ubacuje trojanca u moj BIOS?!? Program iskompajliran novim gcc-om mi je izbacio poruku da resetuje mašinu za 30 sekundi! O, ne!

Suddenly the dungeon collapses. You die.
[ caiser @ 11.07.2004. 22:06 ] @
Citat:
Dragi Tata: lakše je napisati OS od nule nego pregledom izvornog koda ustanoviti da je bezbedan.


I onda ljudi napravise linux... :-p
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2004. 22:22 ] @
Impaque,


Citat:
Vi kao da imate za polaznu tačku "opravdati zatvoren proprietary kod po svaku cenu" i onda nadalje pričate pričice i zaobilazite konkretna pitanja u širokom luku, k'o crknutu mačku.


Ne, nego mozda imamo malo vise iskustva u ovim stvarima - NHF :)

Gigabajt tudjeg koda ti ne znaci ama bas nista sto se "provere sigurnosti tice" bar ne u komercijalnom roku - jedan advanced traffic analyzer na Cisco PIX-u ti resava stvar ako su ti aplikacioni protokoli deterministicki - sve si uzeo u obzir i testiras "black box" - moze to da bude Linux/Windows/HP-UX ili bilo sta. Ako nisu... nece te nista spasti osim ako ti licno nisi pisao taj kod :) A i tad... mozda si podsvesno napisao neki backdoor (salim se) :)

Kako ti mozes da utvrdis sta je normalno ponasanje a sta potencijalni backdoor ako nemas specifikacije i tacnu projektnu dokumentaciju za nesto?

Citat:
Ivane, kritični sistemi!? To što si ti naveo jeste bitno, ali šta, security nije kritična stavka kod npr. banaka? U svakom slučaju, kad ruski haker ;P pogleda bilo kakav kod sigurno će imati više pojma o njemu nego da ga ne pogleda uopšte! ...ili se i to kosi sa vašom logikom?


Security jeste kljucna tacka kod banaka, ali ja ti evo garantujem da ni jedna banka taj security ne resava "gledanjem koda" . Gomila banaka trci na savrseno closed-source Solarisima i slicnim unixoidima, pa ni u jednom momentu ne traze source od kompajlera. Vecina ATM masina ovde (DE) radi na NT4 sistemu, stavise :)

Ruski haker ne bi ni stigao da pogleda kod od desetina miliona linija u nekom doglednom roku, prema tome - kakva korist od toga u nekom komercijalnom okruzenju sa rokovima i planovima? Ono sto firme traze su komercijalne garancije - ruski haker ne pruza nikakvu garanciju sve i da mu je u rodu Albert fickin Ajnstajn.

Linux je dobar zbog drugih stvari - source ti daje apsolutnu kontrolu i nemogucnost "zayeba" ako se promeni hw, a ni strateski ne zavisis od USA patenata i intelektualne svojine - sto je prilicno handy za EU/Asia vlade.


[ Dragi Tata @ 11.07.2004. 22:53 ] @
Citat:
impaque:
Vi kao da imate za polaznu tačku "opravdati zatvoren proprietary kod po svaku cenu" i onda nadalje pričate pričice i zaobilazite konkretna pitanja u širokom luku, k'o crknutu mačku.


Ja stvarno ne znam šta je nejasno u mojoj priči. Da ponovim još jednom? Jako je teško (po K.T.-u nemoguće, ali i da ostavimo njegovu priču po strani, opet jako teško i nepraktično) "češljanjem" izvornog koda ustanoviti da li je unutra sakriven neki trojanac osim kad je u pitanju neki trivijalno mali program. Postoje mnogo praktičnije metode za otkrivanje trojanaca koje podjednako dobro rade i na otvorenim i na zatvorenim sistemima.
[ degojs @ 11.07.2004. 23:01 ] @
I onda kad nešto ne paše, upravnik banke zovne IT department i kaže ajd sad vi fino promenite taj kod pa ćemo onda da krenemo u deployment te verzije OS-a/aplikacije po našim filijalama.. hehe, kako da ne :)
[ impaque @ 11.07.2004. 23:02 ] @
Ivane, to se zove odgovor.

;)
[ impaque @ 11.07.2004. 23:13 ] @
degojse, upravnik sigurno ne skače po kancelariji mantrajući "Microsoft, Microsoft, Microsoft, Microsoft"... ;))

Elem, seća li se neko blama sa Cisco backdoorovima? Po vašem mišljenju, to hiljade i hiljade ljudi širom sveta ne bi mogli da otkriju (pa makar i slučajno) gledanjem koda (koji naravno u ovom slučaju nije otvoren)? Hipotetički, neko bi verovatno nabasao na to, da je kod otvoren, pre nego što se taj proizvod proda u hiljade i hiljade primeraka. Jedan ruski haker ne može sam ništa da uradi... Ali ako ih ima na hiljade koji aktivno učestvuju u developmentu ili deploymentu nečeg otvorenog poput kernela nekog opensource OSa? Okej, postoje i bolji načini za otkrivanje backdoorova, ali zar ovaj treba zanemariti? Ne verujem.
[ degojs @ 11.07.2004. 23:21 ] @
Da ne sedi i viče možda: "Free the software! Power to the people! May the source be with you!" i ostalo? :)

Dragi Tata je već nekoliko puta ovde na Advocacy navodio baš svoje iskustvo sa jednom open source bazom (vezano za izmenu koda) čini mi se.. potraži malo po forumu i vidi sam.
[ degojs @ 11.07.2004. 23:23 ] @
Citat:
Ali ako ih ima na hiljade koji aktivno učestvuju u developmentu ili deploymentu nečeg otvorenog poput kernela nekog opensource OSa?


Pa dakle, ovde pričaš o aktivnom učešću.. po čemu je ovo različito od onog što su rekli Ivan i Tata?
[ degojs @ 11.07.2004. 23:46 ] @
Evo da se ne mučiš:

Citat:
Dragi Tata:
Uglavnom, kao što sam već pisao u okviru ove teme, meni se desilo da otkrijem propust u jednom OS programu koji je trebalo da koristimo (BerkleyDB), ali šefovima nije ni na pamet palo da mi dozvole da ga ja krpim, nego su našli drugo rešenje.
[ VRider @ 11.07.2004. 23:57 ] @
degojs, zasto ne bi bio tko dobar da citiras i sledecu poruku iz te teme?
Mrzi me da trazim, ali me pamcenje dobro sluzi. U jednoj od sledecih poruka se lepo kaze da ja Dragi Tata trebao da napise patch, posalje ga autoru programa, kako bi to bilo ukljuceno u zvanicno izdanje programa. U tome i jeste poenta OpenSourcea.
P.S. VRider is madafuckin' back!
[ VRider @ 12.07.2004. 00:01 ] @
Citat:
Pokrenem Open Office Writer i sa win particije otvorim fajl koji je snimljen u Word-u 2003 u kome sam koristio naše latinicne fontove. I...sve je OK, samo što umesto naših slova stoje upitnici. E sad, da je u svakoj aplikaciji tako, pa ajde i da razumem. Ali...otvorim isti fajl pomoću Kword-a i, gle čuda, ima naših slova. Vrlo, vrlo čudno i user friendly. Dalje, odem u Control Center, ubacim srpsku i slovensku tastaturu, možda je do toga.

Kakav biser! Ako dodas podrsku za druge keyboard layoute, mozda ce se resiti problem sa fontovima?! Sto nisi probao bolje da restartujes kompjuter par puta, ili da gasis i ponovo pokreces program. Mozda proradi.
[ degojs @ 12.07.2004. 00:03 ] @
Pa vidiš li šta pričaš dođavola? :)

Vidiš li da mora patch da odobre oni koji su program i pisali. Sve sa tim da Dragi Tata uopšte ima vremena (čitaj: neko će da ga plati) da piše taj patch, i sve sa tim da treba ispravno da reši problem. Hoćeš li ti u svojoj firmi da plaćaš programera dodatno da lovi i piše zakrpe za third-party programe?

//Update:

Pa što su Tatini šefovi odlučili drugačije? Mrze open source verovatno? :)
[ VRider @ 12.07.2004. 00:08 ] @
Malo dajes, mnogo uzimas.
Firma ce platiti Dragom Tati par sati pisanja patcha, i ustedece hiljade dolara koje bi dala za licence za closed source program. Meni zvuci kao dobra investicija.

//Update: njihov izbor govori o stepenu poverenja koje imaju u sopstvene radnike, ili o sposobnosti Caleta da isto zadobije.

[Ovu poruku je menjao VRider dana 12.07.2004. u 02:10 GMT]
[ degojs @ 12.07.2004. 00:09 ] @
Pa što nisu postupili tako? Blesavi ljudi, pa ne vole da uštede..
[ degojs @ 12.07.2004. 00:15 ] @
Citat:
njihov izbor govori o stepenu poverenja koje imaju u sopstvene radnike, ili o sposobnosti Caleta da isto zadobije.


Evo ga, opet počinjemo sa uobičajenom "Mi smo najpametniji" Linux prepotentnom pričom. Sve gurui. Stvarno ste katastrofa.

Jeste, vi sve znate :) Blago vama :) Koliko si raznih opensource aplikacija i sistema danas poboljšao? :)

Jeste, treba da zaposleni (IT dpt.) u nekoj firmi ispravljaju bug u npr. MySQL ili Firebird SQL.. Pa ako zeznu nešto malo i uvedu novi bug, šta ima veze..

Pa kako je onda moguće da taj bug postoji in first place, kad su ga radili nepogrešivi programeri i to baš oni koji rade na toj aplikaciji? :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 11.07.2004. u 20:23 GMT]
[ VRider @ 12.07.2004. 00:23 ] @
E, do mojega, degojs!
Ovde niko nije govorio o pameti. Ako ti kazes shefu "mogu to da uradim za dan" a on ti kaze "ne pipaj nista, radije cu platiti drugome 10x vise" sta ti treba da mislis? To je fora "Nahrani kerove i nista ne diraj". Toliko shef ima poverenja u vas... Pomiri se s tim.
[ degojs @ 12.07.2004. 00:26 ] @
Nisi odgovorio (možda si pisao poruku pre tog mog dodatka): koliko si aplikacija poboljšao danas i otkud taj bug u toj bazi in first place? :)
[ VRider @ 12.07.2004. 00:29 ] @
Kada je ispravljanje sitnijih bugova u pitanju, nema razloga zasto to ne bi odradio neko iz firme. Ako je software bugan "na veliko", koristi drugi, i ovako si ga dobio za dzabe.

Citat:
Pa kako je onda moguće da taj bug postoji in first place, kad su ga radili nepogrešivi programeri i to baš oni koji rade na toj aplikaciji?

Kako li je tek onda moguc bug u paprenoj skupoj aplikaciji koju je pisao neko placen k'o Bog?
[ VRider @ 12.07.2004. 00:32 ] @
Odgovorio bih ti, kad bi bio strpljiviji i da ne menjas stalno vec napisane poruke.
Ja sam danas poboljsavao tehniku plivanja, skok-sut i ten. Nije bas OpenSource, ali, ne zalim se. Zadnjih dana izucavam i neku literaturu jer planiram da ovog leta provezbam mozdane celije pisanjem nekog drajvera, ali otom-potom.
[ degojs @ 12.07.2004. 00:34 ] @
Citat:
Kako li je tek onda moguc bug u paprenoj skupoj aplikaciji koju je pisao neko placen k'o Bog?


Rade ih živi ljudi. E sad što jedni su blesavi pa ne rade za dž, a drugi su pametni pa rade za dž, to je već druga priča :)

Očekujem da ćeš da pošalješ svoj rezime u Tatinu firmu sa malim pojašnjenjem u stilu onog što pišeš ovde nakon čega će on da izgubi posao (ne ume čovek da programira! :), a zaposliće tebe naravno. Prednosti su očigledne :))
[ degojs @ 12.07.2004. 00:36 ] @
Citat:
Odgovorio bih ti, kad bi bio strpljiviji i da ne menjas stalno vec napisane poruke.


Ne menjam ih u smislu da sam promenio nešto već napisano, već dodajem još teksta. Čisto da bi izbegao da postujem 100 poruka za 1 sat (i opet mi ne uspeva! :)))
[ VRider @ 12.07.2004. 00:45 ] @
Citat:
Rade ih živi ljudi. E sad što jedni su blesavi pa ne rade za dž, a drugi su pametni pa rade za dž, to je već druga priča

Ne mogu da poverujem da ovo kazem, ali slazem se s tobom 100%. Ovim bi se ta "tema" okoncala.
Kada je posao u caletovoj firmi u pitanju, za sada "hvala, ali ne hvala". Nisam ja za to. Jednog dana mozda. Ja nisam rekao da DT ne zna da programira, ni da to ja radim bolje, ali u svakom slucaju, da imam njegovo znanje, to bih i pokazao, pa mi shef ne bi rekao "platicu drugome" nego bi rekao "dacu ti 10% povisice kad to zavrsis".
[ srki @ 12.07.2004. 01:05 ] @
Ali ako bi mu trebalo nedelju dana da nadje gde je bag i napise patch onda se sefu definitivno ne isplati da njega zaposljava da to radi a kamoli da mu jos da povisicu!
[ degojs @ 12.07.2004. 01:07 ] @
@VRider:
To je idealan slučaj, iz bajke.

Otkud tebi (šefu) garancije da pisanje ispravke neće uvesti novi bag? Da je tako jednostavna ispravka, verovatno bag ne bi ni došao do vas. A ti fino misliš ispravili mi sve, daš čoveku i povišicu (= trošiš pare), zameniš aplikaciju (= trošiš pare) a ono nakon mesec dana - novi bag se manifestuje. I sad si u situaciji da si potrošio pare, a opet imaš jedan bag.

Kako će to da opravda? Koji menadžer će to da rizikuje, u pitanju je njegovo ime i plata naravno? I on ima šefa koga zanimaju brojevi :) Malo sutra, ne preuzima se takva odgovornost tek tako. I menadžer voli i svoju platu i karijeru i ugled.
[ Dragi Tata @ 12.07.2004. 01:24 ] @
Citat:

Kada je posao u caletovoj firmi u pitanju, za sada "hvala, ali ne hvala". Nisam ja za to. Jednog dana mozda. Ja nisam rekao da DT ne zna da programira, ni da to ja radim bolje, ali u svakom slucaju, da imam njegovo znanje, to bih i pokazao, pa mi shef ne bi rekao "platicu drugome" nego bi rekao "dacu ti 10% povisice kad to zavrsis".


Hajde, još malo me podučavaj kako se stiče poverenje šefova u američkim korporacijama, molim te. Odavno se nisam ovako zabavljao. A možda i prevedem pa pošaljem mom (nažalost bivšem) šefu da se i on malo zabavi. Sad je zaglavio u nekom start-upu, nesrećnik, pa radi 12-14 sati dnevno, baš bi mu dobrodošlo malo da razgali dušu.
[ degojs @ 12.07.2004. 01:26 ] @
Citat:
srki:
Ali ako bi mu trebalo nedelju dana da nadje gde je bag i napise patch onda se sefu definitivno ne isplati da njega zaposljava da to radi a kamoli da mu jos da povisicu!


Ma neeee... :)

Vidiš da baza ima bug, samo otvoriš sors i popraviš jer si ti naravno istog trena i stručnjak za programiranje baza podataka i to u aplikaciji na kojoj nikad nisi radio.

A dok ti ispravljaš taj bug, moraš da batališ posao koji inače radiš (= deadline se pomera), što će izuzetno da oduševi i tvoje klijente, pored tvog menadžera..

Ili ćeš da to uradiš u slobodno vreme i za dž, što ti naravno prvo padne na pamet, a još ćeš da oduševiš i svoju porodicu :)

Jašta :)
[ VRider @ 12.07.2004. 01:31 ] @
To opet zavisi od situacije do situacije. Mozda jedna covek nedelja kosta manje od software koji ce se dobiti. Mozda i ne.
Novi bugovi se mogu pojaviti i ovako i ovako. Da si ti u pravu, niko nista ne bi patchovao. Srecom, nisi u pravu. Veliki deo OpenSource softwarea se razvija upravo tako sto svako resava svoje probleme i programe poboljsava da bi odgovarali sopstevnim zahtevima. To kasnije dele sa drugima. Ako je nesto dobro, bice usvojeno i u "zvanicnim" verzijama. Ali more stvari koriste samo ti koji su nesto napisali.
Jebiga, da bi to skapirao moras imati poseban mentalni sklop. Ne kazem da je prednost posedovanje istog, ali kazem da ti to nemas.
[ Dragi Tata @ 12.07.2004. 01:35 ] @
Citat:
degojs: Ma neeee... :)

Vidiš da baza ima bug, samo otvoriš sors i popraviš jer si ti naravno istog trena i stručnjak za programiranje baza podataka i to u aplikaciju na kojoj nikad nisi radio.
...


Znaš šta je u stvari interesantno? Izgleda da ovi indijanci smatraju programere ne samo guruima, nego i polubogovima (naravno, samo ako rade na open-source aplikacijama). Jebote, pogledaj samo kod BerkleyDB baze, makar i verziju iz 2001 o kojoj ovde pričamo! I indijanac ladno kaže: pogledaš, ispraviš za sat i dobiješ povišicu 10%!!!! Sećam se da sam taj bug prijavio Keith Bostic-u, glavnom autoru BerkleyDB-a, i čovek se javio sa patchem za par nedelja. A ja da ga ispravim za pola sata, hahaha...
[ VRider @ 12.07.2004. 01:41 ] @
Cekaj malo, Cale! Jesi li ti rekao da mozes to da popravis ili ne? Ako mozes, onda prica ima smisla (a ja sam shvatio da je to bio slucaj). Ako ne mozes, niko to ne bije po usima da to radis.
Ako je tebi ovo dobra zabava, Cale, izem ti zivot. Zao mi te...
A indijanac ti je Cale, kod koga treba da odes da naucis kako se razgovara i kako se oslovljavaju sagovorinici. Tuzno je sto i ti to treba nekoga da ucis.
[ Dragi Tata @ 12.07.2004. 01:51 ] @
Najpre, izvinjavam se VRider-u koga je izraz "indijanac" uvredio. Koliko vidim do sada se niko od Linuxovaca nije ljutio zbog tog izraza (priznaćete da mnogo nevinije zvuči nego Windblowzer, npr.) ali ako se on ljuti njega izuzimam iz ovog naziva.

Međutim, stvarno preteruješ sa savetima kako se stiče poverenje šefova u softverskim kompanijama. Niko ne sumnja u tvoju inteligenciju, ali očigledno je da imaš jako malo iskustva sa razvojem softvera, a diskutuješ kao da se baviš time 15 godina. Doduše, to nam je nacionalna crta - svi se razumemo u sve...
[ Dragi Tata @ 12.07.2004. 02:20 ] @
Citat:
VRider:
A indijanac ti je Cale ...


Moj otac Dr Arh Veroljub Trifunović nije nikakav indijanac. Linux nije video ni na TV-u, i ne interesuje ga uopšte.
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2004. 09:04 ] @
VRider,

Nisi u pravu - u softverskim firmama je bolje da radis svoj posao. Sa resavanjem tudjih problema neces steci nikakvo "poverenje sefa" a ni "povisicu 10%" vec ili opomenu da ne radis tudj i nadasve neisplativ posao (kad je firma u pitanju), ili ako je u pitanju kompanijski kod, dobices pocasno mesto "coveka koji vrlo rado odradjuje posao" i lep i isupunjen zivot tudjim problemima :)

Tvoje radno mesto u firmi kosta - i kosta dosta, u EU je to oko 100-150K eura godisnje (plata + radno mesto + svi troskovi, putovanja, usavrsavanja) i veruj mi na rec - niko nije dovoljno bogat da te pusti da popravljas tudj softver.

Sta ti radis u tvoje slobodno vreme, je sasvim druga stvar - to je vec strvar ukusa i licnih afiniteta. Neko voli GPL, neko svoju zenu, neko da ode negde na pecanje.. itd...

Citat:

Jebiga, da bi to skapirao moras imati poseban mentalni sklop. Ne kazem da je prednost posedovanje istog, ali kazem da ti to nemas.


Ne trebas imati nikakav mentalni sklop, vec programirati kao svoj licni hobi i za svoje pare/slobodno vreme. Ako vec radis za nekog, obicno se postuju pravila rada koje je vlasnik nametnuo - a tu taj "mentalni sklop" moze samo da donese chapter 11 kompaniji.

[ dinke @ 12.07.2004. 10:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Sta ti radis u tvoje slobodno vreme, je sasvim druga stvar - to je vec strvar ukusa i licnih afiniteta. Neko voli GPL, neko svoju zenu, neko da ode negde na pecanje.. itd...

S tim što će se tvojim šefovima mnogo više svideti ako provodiš vikend sa svojom ženom ili na pecanju nego trošeći svoj mozak na neke tamo gpl projekte.
[ Palma @ 12.07.2004. 12:39 ] @

@dinke:
Hvala za ono uputstvo, to je dokaz ta i na Advocacy-ju može normalno da se razgovara.
[ borstale @ 12.07.2004. 13:02 ] @
E nemojte sad da pređete na "normalno" razgovaranje, ovo do sad je bilo super. Više pratim ovu temu nego one u kojima učestvujem...
[ degojs @ 12.07.2004. 16:04 ] @
Citat:
S tim što će se tvojim šefovima mnogo više svideti ako provodiš vikend sa svojom ženom ili na pecanju nego trošeći svoj mozak na neke tamo gpl projekte.


A tebi će se jako svideti ako ti komšo kreše ženu dok ti trošiš svoje slobodno vreme na neke tamo gpl projekte :>


P.S.
borstale, želja ti je ispunjena :)
[ Ivan Dimkovic @ 12.07.2004. 16:24 ] @
Pa zar to nije divno - komsija se zlopati sa fizikalijom (zamisli u USA, imas baas debelu zenu) a ti imas mnogo vise vremena da se bavis spasavanjem sveta od zle M$ imperije :-)

Happy happy joy joy....
[ borstale @ 12.07.2004. 16:33 ] @
e tako, sad ste opet oni stari, zbog čega vas i volim...
[ Dragi Tata @ 12.07.2004. 16:34 ] @
Citat:
degojs: A tebi će se jako svideti ako ti komšo kreše ženu dok ti trošiš svoje slobodno vreme na neke tamo gpl projekte :>


Može biti da grešim, ali mi se čini da čovek uopšte nije bio ironičan. Bar za svoje šefove (i sadašnje i prošle) mogu da tvrdim da bi više voleli da provedem vikend ehm, pecajući, i da se vratim svež i odmoran na posao, nego da se zlopatim nekim GPL projektom; posebno što bih uvek bio pod sumnjom da taj GPL projekat malo razvijam i na poslu - ako ne direktno kodirajući a onda bar istražujući po internetu ili makar razmišljajući o njemu.
[ Palma @ 12.07.2004. 17:14 ] @
Citat:
borstale: E nemojte sad da pređete na "normalno" razgovaranje, ovo do sad je bilo super. Više pratim ovu temu nego one u kojima učestvujem...


He he, ispunila ti se želja a meni propade (ne)normalna tema jer sam dosao na par dana kod jednog ortaka, a flopi na kome držim fajlove sa utiscima o Linux-u mi ostao kući tako da ne mogu da postujem ono što sam hteo, a bogami ima dosta da postujem, pošto propusta u Linux-u kolko hoćeš
[ dinke @ 12.07.2004. 17:14 ] @
Citat:
Dragi Tata: Može biti da grešim, ali mi se čini da čovek uopšte nije bio ironičan.

Naravno da nisam bio ironičan.
[ caiser @ 12.07.2004. 20:02 ] @
Citat:
Palma: a bogami ima dosta da postujem, pošto propusta u Linux-u kolko hoćeš :)


Ako su kao oni za ntfs/ro onda i nece biti mnogo zanimljivo. :)
[ Palma @ 12.07.2004. 21:56 ] @
Samo se ti nadaj. Ono je tek bilo zagrevanje a uskoro prelazim na ozbiljnije propuste.
[ impaque @ 13.07.2004. 13:04 ] @
Palma, obavezno proveri i gcc/glibc da li imaju trojanca. Ne moraš da javljaš na forum, doduše: spyware u tvojoj distribuciji će da objavi tvoj root pass na jednom sajtu čim se konektuješ. Ne vredi ti da zatvaraš portove... iptables je trojanizovan takođe.
[ srki @ 13.07.2004. 16:03 ] @
Ni onda ne moze da bude siguran da nema trojanca jer je mozda trojanac tako napravljen da prikazuje drugaciji kod ili binarni deo kada pristupas fajlu. Tako su neki virusi radili i uspesno se nadmetali sa anti-virusima. Eto cak mu ni open source ne moze pomoci da zna da li ima trojanca ili ne :-)
[ Gojko Vujovic @ 13.07.2004. 16:55 ] @
Pa nece sigurno sa potencijalno trojanizovanog sistema da gleda source ili da juri procese? Ako je haknut, lako je moguce da se maliciozni proces skriva od lokalnih diagnostickih alatki. Zato se takav sistem mountuje na provereno cistoj lokaciji i odatle chekira.

To ti je kao kad ti gomilu windowsovih dllova zaraze neki virusi pa moras da pokrenes sistem sa cd-a da bi ocistio instalaciju (nekad ni safe mode ne pomaze, vidjao sam i takve spywareove).
[ impaque @ 13.07.2004. 17:09 ] @
Ma uzmi lepo pod drugim OSom neki disk editor i idi bajt po bajt i traži backdoor password...
[ popeye @ 13.07.2004. 17:20 ] @
Ma i koji će ti đavo računar...
[ Dragi Tata @ 13.07.2004. 17:22 ] @
Citat:
popeye: Ma i koji će ti đavo računar...


...bez Windowsa
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2004. 17:36 ] @
Citat:

Ma uzmi lepo pod drugim OSom neki disk editor i idi bajt po bajt i traži backdoor password...


Masite poentu - radi se o pitanju poverenja a ne o konkretnom slucaju koga treba bukvalno shvatiti. Kako ces verovati drugom OS-u? ;-)

Dakle, clanovi komune a priori ne veruju M$-u, je li tako? Ali zato veruju nekim skroz levim developerima sa sve 4 strane sveta zato sto obicno ne sumnjaju u taj mit o community code reviewu koji bi otkrio razno-razne anomalije... vrlo vrlo zanimljiv sistem istina :-)

Onda im se logicki pokaze da fakticki ne mozes verovati nicemu sto nisi ti licno napravio od nule - sto otprilike znaci da je Windows kod backdoor-prone koliko i Linux kod, al opet nista... :)

[ Gojko Vujovic @ 13.07.2004. 18:31 ] @
To ti nisi dokazao, samo si rekao da je tesko proci kroz stotinak megabajta koda linuxa.
Jos teze je kroz ona 2gigabajta od windowsa, sve i da ga imas.
[ srki @ 13.07.2004. 18:36 ] @
Gojko, nisi u toku. Ma i pola mega da zauzima kod opet ne mozes da nadjes backdoor ako je on u binarnoj verziji kompajlera koji automatski kod kompajliranja ubacuje backdoor. Cak ti ne vredi ni da vidis kod od kompajlera jer tu nema backdoor-a ali kada kompajliras kod od kompajlera onda se ubaci backdoor koji radi na taj nacin da kada nesto kompajliras onda ti ubaci backdoor u izvsni fajl.

http://web.mit.edu/6.033/2002/...andouts/h25-review2slides2.pdf

[Ovu poruku je menjao srki dana 14.07.2004. u 08:39 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2004. 18:39 ] @
Citat:

To ti nisi dokazao, samo si rekao da je tesko proci kroz stotinak megabajta koda linuxa.


Dokazano je da code review ne moze da garantuje da je kod bez backdoora - bez obzira koliki je kod ;-) Tako da ja nemam sta da dokazujem ovde :)
[ degojs @ 13.07.2004. 18:51 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
popeye:
Ma i koji će ti đavo računar...

...bez Windowsa
[/quote]

:)) hehehehe

Kolege "Linuxovci" (ovo baš treba pod navodnim znacima da se piše) se uvek sami nameste na penal :)
[ popeye @ 13.07.2004. 19:33 ] @
Citat:
degojs:
Kolege "Linuxovci" (ovo baš treba pod navodnim znacima da se piše)


Budi ljubazan pa objasni zašto.
[ degojs @ 13.07.2004. 19:46 ] @
Znaš ti znaš.. koji OS, kako si sam rekao, koristiš kod kuće - takvo ponašanje je jednostavno mizerno za naš Advocacy forum :) Dovodite ga na niske grane :)

Već sam jednom stavljao tekst na Advocacy, da ponovimo, vidim da je potrebno :)

...
Irvin Velš je odličan pisac. Toliko dobar da je izmaštao i opisao neverovatan događaj. Elem, Irvin Velš je sjajan pisac, Ekstazi je poprilično dobra knjiga, ali nikad, ni u mašti, ni u bajci, ni u lošem filmu, ama baš nikad, osim u gore pomenutoj knjizi, ne desi se da jedan muškarac promeni fudbalski klub za koji navija: "Muškarac koji menja žene – to je oprostivo, ali muškarac koji menja fudbalski klub za koji navija... to je čist nedostatak karaktera. To je muškarac koji je potpuno izgubio osećaj za vrednosti u životu." Dodatni kuriozitet je da ove reči izgovara ženski lik u knjizi.

Jedan drugi engleski pisac, pasionirani navijač Arsenala, tvrdi da u navijanju za neki fudbalski klub ima mnogo jada i čemera, mnogo više nego srećnih trenutaka. Da se navijanje svodi na bolno i neizvesno čekanje tih momenata. Tako je valjda u svim odnosima, ali vas neki đavo tera da izdržite i ne odustanete. Pa ipak, od raznih relacija u svom životu odustanete, zaboravite ih, prebolite, oprostite... samo je za fudbal rezervisana vernost do groba. Ili kako kaže ovaj poznavalac te vrste opsednutosti: "... lojalnost, bar u fudbalu, nije moralni izbor poput hrabrosti ili ljubaznosti; ona je više nalik izraslini ili grbi, nečemu što ste stekli."

Poznajem muškarce koji su do ludila voleli neke žene, a onda ih prošlo, pa ih ostavili bez osvrtnja. Ima muškaraca koji mnogo vole svoju ženu, ali vole i druge žene. Ima muškaraca koji pođu po novine do trafike na uglu, a onda se zanesu i nastave da hodaju, a ostave ženu i par komada baš slatke dece. Ima ljudi koji promene veru, državljanstvo, seksualnu orijentaciju. Ima muškaraca sklonih promenama, pa menjaju automobile, zanimanje, mesto stanovanja, političku stranku... čak znam dvojicu koji su promenili prezime, ali da zvezdaš odustane od Zvezde i počne da navija za Partizan ili obrnuto, ili što bi rekao Nik Hornbi da navijač Arsenala malo vanbračno pljeska i navija Totenhemu, to se jednostavno ne dešava. Nema vernosti kao što je navijačka vernost i nema tako bezuslovne ljubavi.
...
(Olga Hadžić)

Šta je tek reći o onima koji svaki čas podižu drugi OS? I javljaju se ovde na Advocacy :) Bruka, pa nema tu ni A od Advocacy Ratnika :))
[ popeye @ 13.07.2004. 19:55 ] @
Eto, potpuno si me razotkrio. Da priznam u potpunosti, Linux je samo poslednji u nizu. Izdaje su krenule još sredinom osamdesetih, Speki je bio prva žrtva. Ostavio sam ga zbog Debeljka, koga je kasnije izgurala (nikad prežaljena) Prijateljica.

Prelazak na PC računare i DOS je bio više iznuđen potez, iskreno.
[ degojs @ 13.07.2004. 20:05 ] @
Citat:
Linux je samo poslednji u nizu


Da je tako - pa OK. Ali nije tako, u tome i jeste fazon :) Nego, malo ovo, pa malo ono.. :)
[ popeye @ 13.07.2004. 20:09 ] @
Pričaš o svojim avanturama sa Mandrake i Knoppix distribucijama?

Koliko mi je poznato, svako malo - ti probaš neku distribuciju. Zašto jednostavno ne izađeš iz ormara i priznaš svetu šta ti se sviđa? :)
[ degojs @ 13.07.2004. 20:11 ] @
Ne, ja pričam o tome da kod kuće držim onaj OS za koji mislim da je bolji. Za razliku od tebe.
[ popeye @ 13.07.2004. 20:25 ] @
Zar si za sekundu pomislio da kući ne držim Linux? Ili si blesav, ili se dobro foliraš.

Uostalom, pitam li ja tebe (ili bilo ko drugi na ovom forumu) šta koristiš, koji hardver i softver imaš na računaru? To je moja lična stvar i ne vidim razloga da bilo ko zabada nos, pa ni ti. Ipak, za edukativne potrebe ću ti otkriti tajnu:

Windows je tu zbog igara i TV karte.
[ u_m @ 13.07.2004. 21:54 ] @
Sve u svemu, ovdje situaciju odrazava izreka:

Citat:
Sipas i ne mislis


Znaci kad si kod kuce, oces malo da se odmoris i da ne mislis.
[ dinke @ 14.07.2004. 11:41 ] @
Citat:
Irvin Velš je odličan pisac.

Evo i degojs i ja u nečemu da se složimo, mada sam ja čitao samo njegov "Trainspotting".
[ Palma @ 14.07.2004. 14:42 ] @
Narode, evo i mene iz Linux-a. Malo sam se pomučio, ali vredelo je.
[ caiser @ 14.07.2004. 16:09 ] @
Pazite samo taj blazeni osmeh na licu. :) Gospodin Palma je prosvetljen. :)))
[ Dragi Tata @ 14.07.2004. 16:11 ] @
Citat:
Palma: Narode, evo i mene iz Linux-a. Malo sam se pomučio, ali vredelo je.


Zašto je vredelo? Sad te niko ne špijunira i nemaš BSOD-ove na svakih par sekundi?
[ popeye @ 14.07.2004. 16:29 ] @
Eto, znaš i sam.
[ Marko_L @ 14.07.2004. 16:40 ] @
Citat:
Windows je tu zbog igara i TV karte.

Što ? Neće TV karta na Linuxu ni uz "čeprkanje" ? :D
[ Palma @ 14.07.2004. 16:44 ] @
@Dragi Tata:
Pa da mogu da se hvalim da sam Linux guru... Mislim, instalirao sam modem pod Lin-om, valjda se tako postaje guru

Nego, ja i dalje tvrdim da je Linux bleda kopija Windows-a. Evo, baš sad hoću da promenim Mozilla temu iz Classic u Modern, al' ne može, jednostavno zalepi ovaj buđavi Classic skin i nema dalje.

@Popeye:
Ma nije meni problem da čitam dokumentaciju, kopam po internetu i skidam drajvere. Jedino sam potrošio malo slobodnog vremena ali za to nikako ne može da se kaže da je user friendly, niti da tamo neki prosečan korisnik može to uradi.
[ popeye @ 14.07.2004. 16:45 ] @
Citat:
Marko_L: Što ? Neće TV karta na Linuxu ni uz "čeprkanje" ? :D


Treba mi guru da napiše pošten drajver. Čeprkanje dolazi posle.
[ popeye @ 14.07.2004. 16:54 ] @
Citat:
Palma:
@Popeye:
Ma nije meni problem da čitam dokumentaciju, kopam po internetu i skidam drajvere. Jedino sam potrošio malo slobodnog vremena ali za to nikako ne može da se kaže da je user friendly, niti da tamo neki prosečan korisnik može to uradi.


Ako ti nije smorno da učiš, biće OK. Uostalom, kada god pređeš na novi (ne mislim na upgrade postojećeg) sistem biće potreban period prilagođavanja.
[ Palma @ 14.07.2004. 23:17 ] @
Aj mi sad kažite o čemu se ovde radi:

konzola -> kppp -> konektujem se normalno -> prekinem vezu...

Kada resetujem masinu i uradim isto to, dobijem poruku:

kppp can not find:
/dev/ttySLTO
Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.


Onda moram da odem na K -> Configuration -> Mandrake Control Center -> Network & Internet
-> DrakConnect -> Wizard...

i pojavi mi se Network & Configuration Wizard
čekiram User autodetection -> Next -> Winmodem connection - detected -> Next -> dobijem poruku da moj modem nije podržan -> OK -> Finish -> Apply -> OK

Onda lepo pozatvaram sve to, vratim se u konzolu, ukucam kppp i dobijem poruku:

/etc/resolv.conf is missing or can't be read!

Ask you sistem administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write
permissions.

Kliknem na OK, pa na Connect i tek onda modem počne da bira broj i konektuje se. Kad se konektujem, nemoguće je da otvorim bilo koju stranicu. Potrebno je diskonektovati se, konektovati se ponovo i tek tad sve radi kako treba. Barem do sledećeg resetovanja / paljenja mašine.

Dakle, Linux je vrlo user friendly što se povezivanja na net tiče. Na XP-u kliknem na Start -> Connect to -> PTT i to je to.
[ tdjokic @ 15.07.2004. 00:49 ] @
Citat:
Palma: Na XP-u kliknem na Start -> Connect to -> PTT i to je to.
Ja na KP-u :-) (KnoPpix) kliknem na ikonicu kppp-a i zatim na Connect i to je to. Ma, baci 'taj Mandrake' i uzmi neki 'ljudski' Linux.

A kako onda to: ako ti ne radi Linux - uzmes stariju ili noviju verziju istog 'proizvodjaca' ili od nekog drugog 'proizvodjaca' i najcesce radi. Sta da uzmes ako ti neki Win ne radi, kad drugog Win-a nema? Doduse ima ih nekoliko, ali je razlika medju njima velika, tako da ides prakticno u potpuno novu stvar. A kod Lin-a imas na desetine, mozda vec na stotine verzija iste generacije, mora jedna da ti radi pa bog!
[ -zombie- @ 15.07.2004. 03:12 ] @
Citat:
popeye:
Zar si za sekundu pomislio da kući ne držim Linux? Ili si blesav, ili se dobro foliraš.


ma idi.. taj isti degojs je ovde skoro izjavio da ja koristim longhorna, i time nedvosmisleno zaključio da ja volim MS i više od njega..

// hint za one koji mogu da pogledaju: zanimljiv je codename mog windowsa.. :-P


Citat:
Palma:
Nego, ja i dalje tvrdim da je Linux bleda kopija Windows-a.


hm, linux možda jeste bled, ali sigurno nije kopija windowsa.. čak bi ispravnije možda bilo reći obrnuto (jer su oba "kopije" unixa, ali je linux ostao mnogo bliže "originalu").


i usput palma, kaži mi samo jedno, jel si ti stvarno MCSA, ili si to stavio onako fazona radi? mislim, to beše može da se proveri negde online?

odnosno, ne moraš meni da se dokazuješ (ko sam ja da se meni dokazuješ), ali mi je mnogo čudno da neko takav, bez i trunke poznavanja osnovnih principa rada računara uopšte, može da bude MCBiloŠta.

hm.. do sada sam imao prilično slabo mišljenje o MS sertifikatima.. sada je još drastično opalo..
[ degojs @ 15.07.2004. 05:24 ] @
Neka si ti njega stavio, pa ces 2006. (ili jos kasnije, sto kasnije to bolje za tebe) moci da pricas: "Windows 2006? Ma idi bre.. pa ja sam to jos 2004. imao na kompjuteru."
Moci ces svima da objasnis kako da ukljuce 3D GUI.

[ caiser @ 15.07.2004. 07:40 ] @
Citat:
Palma: Aj mi sad kažite o čemu se ovde radi:

konzola -> kppp -> konektujem se normalno -> prekinem vezu...

Kada resetujem masinu i uradim isto to, dobijem poruku:

kppp can not find:
/dev/ttySLTO
Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.


Ovo verovatno znaci da nisi dobro instalirao modem.

Citat:
Onda moram da odem na K -> Configuration -> Mandrake Control Center -> Network & Internet
-> DrakConnect -> Wizard...

i pojavi mi se Network & Configuration Wizard
čekiram User autodetection -> Next -> Winmodem connection - detected -> Next -> dobijem poruku da moj modem nije podržan -> OK -> Finish -> Apply -> OK


Ovo mi znaci isto koliko bi tebi znacilo da ti kazem da ja startujem kppp sa Alt+I. :)

Citat:
Onda lepo pozatvaram sve to, vratim se u konzolu, ukucam kppp i dobijem poruku:

/etc/resolv.conf is missing or can't be read!

Ask you sistem administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write
permissions.

Kliknem na OK, pa na Connect i tek onda modem počne da bira broj i konektuje se. Kad se konektujem, nemoguće je da otvorim bilo koju stranicu. Potrebno je diskonektovati se, konektovati se ponovo i tek tad sve radi kako treba. Barem do sledećeg resetovanja / paljenja mašine.


/etc/resolv.conf je fajl u kome se cuvaju adrese DNS servera. Ako ga nema onda nemas ni podesene DNS servere tako da nije ni cudno sto ti ne rezolvuje nista. KPPP prilikom konektovanja sam pravi fajl zato ti kada se sledeci put konektujes sve funkcionise. Samo mi nije jasno zasto si ga obrisao. :-p I posle kao Linux ne radi. :-p Ma da... :)

Citat:
Dakle, Linux je vrlo user friendly što se povezivanja na net tiče. Na XP-u kliknem na Start -> Connect to -> PTT i to je to.


A pazi ovo. Alt+I pa onda Enter. Jel moze jednostavnije i more user friendly od toga? :)
[ Palma @ 15.07.2004. 09:09 ] @
Citat:
-zombie-:
i usput palma, kaži mi samo jedno, jel si ti stvarno MCSA, ili si to stavio onako fazona radi? mislim, to beše može da se proveri negde online?

odnosno, ne moraš meni da se dokazuješ (ko sam ja da se meni dokazuješ), ali mi je mnogo čudno da neko takav, bez i trunke poznavanja osnovnih principa rada računara uopšte, može da bude MCBiloŠta.

hm.. do sada sam imao prilično slabo mišljenje o MS sertifikatima.. sada je još drastično opalo..



He he, ja jesam MCSA i nisam to stavio fazona radi. Nego, i ti počeo isto k'o Gojko, da procenjuješ moje znanje. Otkud bre ti znaš šta ja znam o računarima i da "ne poznajem osnove principa rada računara uopšte". Ja dok ovde testiram Linux, testiram ga iz ugla običnog korisnika tako da to tvoje podjebavanje uopšte nema smisla. Ja čak nisam ni imao u planu da instaliram modem u Linux-u pošto to nije user friendly, ali sam ga instalirao samo da bih dokazao Gojku neke stvari. I gore sam lepo napisao kako se kacim na net. I šta sad, trebaš mi ti da mi kažeš da je to user friendly, samo što ja to ne primećujem. Ne sumnjam da to može da se sredi, treba samo "čeprkati" ali koliko će početnika to da čeprka? I ponoviću još jednom: Linux jeste bleda i neuspela kopija Windows-a i tačka.
[ caiser @ 15.07.2004. 09:15 ] @
Khm, khm... a gde se ogleda ta kopija? Ajde pa i ja da vidim, mozda se razocaram pa predjem na Mac-a. :) A mozda je i Mac samo win kopija, ko zna? :)
[ tdjokic @ 15.07.2004. 11:01 ] @
Citat:
Palma: Linux jeste bleda i neuspela kopija Windows-a i tačka.
Kao laik, rekao bih samo sledece:

- cinjenica je da mnogi pokusavaju da ga 'preruse' u Windows izgled, kako bi ga lakse plasirali kod sto veceg broja korisnika. Meni licno se to cini lose, ali pare su pare, za njih se mnogo toga radi
- ispadas 'veci katolik od pape' - ako je tako kao sto ti kazes, zasto mu MS poklanja toliko paznje i munjevito obara cene kad god neko veci (Minhen, Pariz) spomene mogucnost prelaska na Linux? Odes u prodavnicu RolsRojseva i 'prepadnes' ih: "Kupicu bicikl" a oni odmah cenu na pola? Ispada da MS Win ili nije toliko dobar ili je precenjen (ili oboje).

... i tacka (ovo najvise volim!)
[ srki @ 15.07.2004. 11:39 ] @
Citat:
Palma: I ponoviću još jednom: Linux jeste bleda i neuspela kopija Windows-a i tačka.


Linux nije kopija Windowsa. On je (kao amaterski poduhvat) veoma uspesna kopija unixa. Nemoj i ti da poredis linux i windows. Verovatno su te navukli ovi sto pricaju da je linux dobar za desktop pa sada poredis windows i linux i procas kako je bleda kopija. Linux je odlican sistem za to cemu je namenjen a namena mu li nije bila da bude kopija windowsa iako to mnogi sada pokusavaju.
[ Dragi Tata @ 15.07.2004. 13:06 ] @
Citat:
srki: Linux je odlican sistem za to cemu je namenjen


A namena mu je:

Citat:
Linus Torvalds
Nothing big and professional
[ tdjokic @ 15.07.2004. 13:15 ] @
Citat:
Dragi Tata:A namena mu je:

Citat:

Linus Torvalds
Nothing big and professional
Ovo je najveca pohvala Linuxa koju sam do sada video! Ako kao takav moze sto moze, onda je to super!
[ impaque @ 15.07.2004. 16:04 ] @
Hahahha, Tata, ako ćemo da vadimo citate iz naftalina (za neupućene, ono gore je Linus napisao jako, jako davno, mislim uz prvu verziju Linuxa):
Citat:
Bill Gates
There are no significant bugs in our released software that any significant number of users want fixed.

Citat:
No one will need more than 637 kb of memory for a personal computer.

i moj lični favorit:
Citat:
There are people who don't like capitalism, and people who don't like
PCs. But there's no-one who likes the PC who doesn't like Microsoft.

tdjokic:

Auto gol za MS ekipu. ;) 1:1!
[ Palma @ 15.07.2004. 17:00 ] @
Citat:
srki:
Linux nije kopija Windowsa. On je (kao amaterski poduhvat) veoma uspesna kopija unixa.


Ups, kada sam ovo rekao mislio sam na grafičko okruženje.


Citat:
srki:
Nemoj i ti da poredis linux i windows.


He he, pa i ne može da se poredi, Windows je bolji
[ axez @ 15.07.2004. 17:53 ] @
Citat:
Palma: He he, pa i ne može da se poredi, Windows je bolji :)



...u sirenju zaraze


jos jedan autogol
[ Dragi Tata @ 15.07.2004. 18:14 ] @
@impaque:

Pa ti sad nabrajaš greške B. Gatesa (doduše, on tvrdi da nikad nije rekao ono o memoriji, ali to je već njegov problem), a ja sam citirao jednu tačnu izjavu Linusa da nema nameru da pravi profi OS, nego se čisto malo zeza da prekrati vreme. E sad, što današnja omladina (neću više da koristim izraz "indijanci" da ne ljutim VRidera) bolje od Linusa zna kakvi su dometi ovog OS-a, to je druga stvar...
[ caiser @ 15.07.2004. 20:18 ] @
Hehehe, zato sad covek radi full time na razvoju Linuxa i za to dobija platu. :) Prekracuje vreme, a? :) Ima se, moze se. :)
[ caiser @ 15.07.2004. 20:24 ] @
Citat:
Palma: Ups, kada sam ovo rekao mislio sam na grafičko okruženje.


Pricas o KDE-u? Jes' vala, lici. :) A GNOME lici malo na Mac. A recimo WindowMaker na OpenStep. A FluxBox, i ostala Box okruzenja, ne lice ni na sta do na same sebe. :) Izaberes ono sto ti treba i najvise odgovara i vozis. Zar to nije divno. :) E sad, da si probao nesto drugo osim KDE-a pa da ti zamerimo, ali izgleda da nisi pa ti oprastamo. :) Samo ne znam zasto komentarises nesto sto nisi ni video, al' ajd' sad. :)
[ Dragi Tata @ 15.07.2004. 20:35 ] @
Citat:
caiser: Hehehe, zato sad covek radi full time na razvoju Linuxa i za to dobija platu. :) Prekracuje vreme, a? :) Ima se, moze se. :)


Ma svaka njemu čast. Samo, ipak stoji da je namena Linuxa prekraćivanje vremena dokonog studenta, hehehe
[ caiser @ 15.07.2004. 20:46 ] @
Bila nekad. :) Sada su mogucnosti, a samim tim i namene, GNU/Linux-a prevazisle sve snove koje je GNU/Linus imao o svom GNU/OS-u. :)
[ impaque @ 15.07.2004. 21:15 ] @
Upravo. A sve je počelo iz puke zezancije. Nije li to fascinantno, Dragi Tata?
[ axez @ 15.07.2004. 22:39 ] @
Citat:
impaque: Upravo. A sve je počelo iz puke zezancije. Nije li to fascinantno, Dragi Tata?


Netacno, pocelo je zato sto mu je DOS bio odvratan a Unix skup.
Windows skoro da nije ni postojao.
[ Palma @ 16.07.2004. 16:41 ] @
Citat:
caiser:
Samo ne znam zasto komentarises nesto sto nisi ni video, al' ajd' sad.


Ko kaže da ja nisam video / probao i ostala okruženja?
[ caiser @ 16.07.2004. 17:03 ] @
Pa koje okruzenje od onih sto sam nabrojao lici na Win? Ako si probao onda si malopre rekao neistinu, da ne kazem laz. :)
[ Palma @ 16.07.2004. 19:05 ] @
Dva najzastupljenija Linux okruženja - Gnome i KDE liče na Windows GUI.

A mislim da si bio prilično iskren kad si rekao sledeće:

Citat:

A FluxBox, i ostala Box okruzenja, ne lice ni na sta



[ tdjokic @ 16.07.2004. 19:25 ] @
...ali zato ne 'zderu' memoriju kao ova sto "lice'! Pa, jel tebi treba PiSa da 'lici' ili da radi :-) ! A ovo: "Dva najzastupljenija Linux okruženja - Gnome i KDE liče na Windows GUI." - to ce sve vise da lice i to je namerno; to je deo protiv-zavere protiv MS-a, da mu otmu pristalice... Mnogi menjaju i nazive programa / komandi, udaraju duplu sminku, sve u zelji za lovom. Trenutno se setih Lycorisa recimo. Pljunuti Windows!
[ Dragi Tata @ 16.07.2004. 19:29 ] @
Citat:
Palma: Dva najzastupljenija Linux okruženja - Gnome i KDE liče na Windows GUI.


Ne znam da li si video Lekin EDE:



Kladim se da je M$ ukrao od njih onaj sat, hehehe
[ caiser @ 16.07.2004. 19:57 ] @
Citat:
Palma: Dva najzastupljenija Linux okruženja - Gnome i KDE liče na Windows GUI.


OK, za KDE se slazemo. Ali mi samo objasni kako to da GNOME lici na WIn posto pokusavam da provalim ali mi ne ide nikako. :)

Citat:
A mislim da si bio prilično iskren kad si rekao sledeće:

Citat:

A FluxBox, i ostala Box okruzenja, ne lice ni na sta


:)


Sve mi diraj samo FluxBox nemoj. :) Anyway, pretpostavljam da si sada probao sva okruzenja i da si besan sto se nisi snasao u FluxBoxu pa su ti proradile frustracije. :) Resetuj windows par puta pa ce da te prodje. :-p
[ caiser @ 16.07.2004. 20:04 ] @
Citat:
Dragi Tata: Ne znam da li si video Lekin EDE:


Kao sto je vise puta i sam Leka pisao, EDE je napravljen kako bi slicnim interfejsom olaksao korisnicima prelazak sa Windows-a na Linux, tako da su sve slicnosti sa omrznutim nam OS-om namerne. :-p
[ Dragi Tata @ 16.07.2004. 20:13 ] @
Aha, znači cilj mu je da Linux što više liči na Windows. Pošteno. I treba.
[ Gojko Vujovic @ 16.07.2004. 20:46 ] @
E ako je vama lepo na tom windowsu sto vi onda smarate nas ostale kojima je lepo na linuxu?

Vozi sta ti odgovara i ne gledaj u tudji tanjir.
[ popeye @ 16.07.2004. 20:48 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Aha, znači cilj mu je da Linux što više liči na Windows. Pošteno. I treba.


Samo Linux radi bolje. A nema ni virusa.

[Ovu poruku je menjao popeye dana 16.07.2004. u 22:49 GMT]

[Ovu poruku je menjao popeye dana 16.07.2004. u 22:50 GMT]
[ markom @ 16.07.2004. 20:48 ] @
Vidi... Problem je zapravo obrnut :-)

Marko.
[ Dragi Tata @ 16.07.2004. 20:57 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: E ako je vama lepo na tom windowsu sto vi onda smarate nas ostale kojima je lepo na linuxu?

Vozi sta ti odgovara i ne gledaj u tudji tanjir.


Aha, znači ja po ceo dan lovim nove kandidate za prelazak sa Linuxa na Windows i svršavam od sreće kad vidim neku novu instalaciju Windowsa u svetu? E, pa dobro, neću više...
[ popeye @ 16.07.2004. 20:59 ] @
Ne verujem ti.
[ degojs @ 16.07.2004. 21:08 ] @
Hahaha, pazi ih.. počeli su redom da prosipaju priču "šta koga briga šta ja koristim" i to na Advocacy :)

Momci, kako ono stojite sa POSIX-om u poređenju sa Windows-om? :>
[ popeye @ 16.07.2004. 21:10 ] @
Nisam koristio sfu. Špijunira.
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2004. 21:12 ] @
Ma kakav POSIX - to je bre zavera AT&T-a i ostalih komercijalista :)

Napravice zajednica otvoreniji i bolji standard :P
[ degojs @ 16.07.2004. 21:12 ] @
Možete li više, svi skupa iz tog Linux tabora, da sastavite jedan ozbiljan odgovor? :)

Debakl.
[ popeye @ 16.07.2004. 21:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma kakav POSIX - to je bre zavera AT&T-a i ostalih komercijalista :)

Napravice zajednica otvoreniji i bolji standard :P


Jedan? Nekoliko.
[ popeye @ 16.07.2004. 21:16 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:Vozi sta ti odgovara i ne gledaj u tudji tanjir.


Pucaju od zavisti.
[ popeye @ 16.07.2004. 21:17 ] @
Citat:
degojs: Možete li više, svi skupa iz tog Linux tabora, da sastavite jedan ozbiljan odgovor? :)


Citat:
popeye: Jedan? Nekoliko.


;)
[ Dragi Tata @ 16.07.2004. 21:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Napravice zajednica otvoreniji i bolji standard :P


I stariji.
[ popeye @ 16.07.2004. 21:26 ] @
I standardniji.
[ degojs @ 16.07.2004. 21:28 ] @
I lepši.
[ popeye @ 16.07.2004. 21:29 ] @
I na ćirilici. Prc, aj' sad.
[ markom @ 16.07.2004. 21:31 ] @
This joke is becoming silly. Noone likes good laughter like I do, but this joke is silly.

Marko.