[ Ebu_Talha @ 12.07.2004. 17:14 ] @
Pozdrav svima koji "misle drugacije"

Pokusam da se odlucim za Mac ali nisam upucen bas najbolje u njegove mogucnosti na polju programiranja.
Zelim da studiram informatiku(C++,Java i web design) pa me zanima da li mogu koristiti Mac za ucenje npr C++,Java,web design isto kao i da koristim neki WIN...
Hoce li biti kakve smetnje u vezi studiranja,sto koristim Mac ili moram samo koristiti WIN ako zelim studirati ove jezike.
Molim, sto vise odgovora

Hvala.

[ MrNo @ 13.07.2004. 00:54 ] @
Neće biti nikakvih problema zato što su svi ti programerski jezici podrzani na svim platformama.
Jedini problem koji moze da se desi je da profesor zahteva da koristiš specifični kompajler mada sumnjam.
[ jajo @ 13.07.2004. 09:54 ] @
Malo se raspitaj što se radi tamo di studiraš.
Ako se radi u accessu, visiu, aplikacije koje koriste win api u MSVC++ i sl.
treba dobro razmisliti o tome.
Sa druge strane uglavnom sve te aplikacije nisu bas zahtjevne da se za tih par stvari ne bi mogao koristiti PC emulator ako ti je "dostupan" (ili ak imaš doma neki stari PC, može poslužiti).
Ako si početnik (al zbilja pocetnik) u računalima i uzmeš mac, razmisli da li ima nekog da ti pomogne ako zapneš.

Sa druge strane, ako znaš raditi sa računalima, mac je postao pravi "geek" stroj.
Na njemu je native linux i bsd kompatibilnost, X11, tak da možeš hrpetinu linux stvari staviti gore i da radi normalno. A velka prednost je i što ima sa druge strane već spremljene najpoznatije paketea njega. A nemoraš ko na linuxu ić eneblirati čudesa po kernelu da bi nešt proradilo. Što se tiće stvari "za širko mase" microsoftov office 2004 je j...o dooobar. Ako si pasionirani mrzitelj microsofta, tu je i openoffice spreman za maca (s tim da se diže u X11 sučelju).
Ono na što moraš bit spreman je kad hoćeš kupiti TV karticu i sl. da nemožeš uzeti bilo koju, (ili da moraš sam modificirati drivere za nju).

Nadam se da sam ti pomogo, ako ima još pitanja, mac zajednica je mala ali složna
[ Goran Rakić @ 13.07.2004. 17:16 ] @
Mac ima potpunu Java kompatibilnost, sjajne development alate i ostalo. Ono što mene mnogo više zanima jeste rad sa C-om i C++-om. Api je lepo odrađen, imaš stanadardne GNU alate na raspolaganju, dokumentacija postoji takođe. Xcode je jako lepo IDE okruženje itd.

Zavisi šta te zanima, ako si više orijentisan na *nix development, Mac će ti biti lepa platforma. Uz korišćenje pravih biblioteka možeš postići i kompatibilnost sa Windows svetom (tj. imati programe koji se mogu kompajlirati i za MS Windows).

Takođe na Mac-u imaš i PHP, Python, Perl, ... Imaš Apache, MySQL, i šta ti ja sve ne znam. Ako te još nešto zanima, pitaj.
[ Ebu_Talha @ 15.07.2004. 16:26 ] @
Prije svega vam se zahvaljujem na podrsci.

Sada bez dileme cu otici u kupiti moj prvi Mac :)
Veoma ste me ohrabrili i objasnili mi ono sto mi nije bilo jasno.

Sta da kazem nego SJAJNI STE I STVARNO SLOZNI

Hvala vam jos jednom.
[ neo11yu @ 14.11.2004. 22:38 ] @
I ja razmilsljam o kupovini mac-a... Interesuje me da li postoji odgovarajuca podrska programerima. Jasno mi je za javu, ali sta je sa frameworkom, .net-om, c#, oraclom, mysql-om i ostalim "stvarcicama"?
[ madamov @ 14.11.2004. 23:36 ] @
Citat:
sa frameworkom, .net-om, c#, oraclom, mysql-om i ostalim "stvarcicama"?


Na Microsoftove umotvorine na Macu, bar što se programiranja tiče, možeš da zaboraviš. Što se Oraclea i MySQL-a tiče, to ima, kao što ima i sve ono što ima na Linuxu.
[ jajo @ 15.11.2004. 08:49 ] @
Ja sam stavio mono framework na ibook. Moraču kasnije nešto raditi u C#, pa sam samo htio vidjet jel radi. Osobno sam samo skompajliro hello world i radi, a sad jel svi libovi rade nemam pojma.
[ madamov @ 15.11.2004. 10:59 ] @
A gde si našao taj mono framework i čime si kompajlirao?
[ nesh @ 24.11.2004. 09:42 ] @
On Sun, 14 Nov 2004 23:38:05 +0000, "Beograd (neo11yu)" wrote:


Citat:

I ja razmilsljam o kupovini mac-a... Interesuje me da li postoji

odgovarajuca podrska programerima. Jasno mi je za javu, ali sta je sa

frameworkom, .net-om, c#, oraclom, mysql-om i ostalim "stvarcicama"



C/C++/Objective C/ ima (gcc) sa odličnim razvojnim okruženjem (xcode)

to se dobija za dž uz sam os.

MySQL/PostgresSQL ima (source a ima i bin paketa)

Java ima (uz os)

Python ima (upravo koristim 2.4c1, dobijaš 2.3 uz os:)

PHP ima (uz os 4.3.2)

C# mono (još je beta ako se ne varam)


skoro sve za šta možeš da dođeš do source paketa sa *nix-a će raditi

i pod os X-om - a i mogu da se nađu binarne distribucije (pogledaj fink).


Ja lično radim pod C/C++/Python kombinacijom, za "inhouse" koristim

sqlite bazu, a ako mi zatreba imam MySQL ili Postgress kao "heavy duty"

backend-ove.


--

Đorđević Nebojša

Studio Quattro - Niš

Registered Linux User 282159

[http://counter.li.org]
[ jajo @ 24.11.2004. 12:29 ] @
Citat:
madamov: A gde si našao taj mono framework i čime si kompajlirao?


mono framework se skine na
www.go-mono.com
ima instalacija za OS x
sjedne u lib i u pathu je,
tak da se može c# kod kompajlirati u bilo kom direktoriju.
Ja sam nešt za probu piso u vi-u, al navodno ima i nekakav ide, al nisam dalje niš pokušavo.