[ iki x @ 15.07.2004. 17:07 ] @
Pozdrav svima, imam jedno pitanjce ,
voleo bih da cujem ljude sa nasih prostora koji poseduju ili su posedovali neki komercijalni sajt , kakva su njihova iskustva sa odrzavanjem tih sajtova, nosenje sa konkurencijom (ako je ima ) koliko ulazu/ su ulagali u marketing i ako nisu uspeli da li predpostavljaju razloge svog neuspeha.
Da li postoji neko ko je uspeo na internacionalnom nivou ? (sire od balkana)

[Ovu poruku je menjao Miloje Sekulic dana 17.07.2004. u 14:45 GMT]
[ Xpirit @ 16.07.2004. 13:13 ] @
Ja ti imam bas super case study za to sto te interesuje...i kako smo uspeli i kako smo propali. U pitanju je sportski sajt jadransport.com koji je trajao nepune 2 godine.

Ali to je tako duga prica (narocito opisati sve marketinske modele koje smo koristili) da bih vise voleo da je ispricam preko piva nego da kuckam ovde 3 sata :)
[ iki x @ 17.07.2004. 07:55 ] @
Pokusaj bar nesto uopsteno.....
Da li imas neke nove projekte u planu ili si odustao.....
[ Miloje Sekulic @ 17.07.2004. 10:16 ] @
A da napravimo okrugli, kafanski, sto na ovu temu?

Ko ima sta da isprica?
Ko zna vlasnike kafane koji bi nas trpeli jedno pre podne?
Koji Wireless Crew moze da obezbedi streaming?
Ko je pocetkom avgusta u BG?
Ko moze da prihvati ekipu izvan Beograda?

Miloje
[ babylonian @ 17.07.2004. 12:47 ] @
Xpirit, bilo bi jako zanimljivo prociati, i za nas sa "skupljim" ulaznicama

hint: see location

Ako nije problem, da napises case, pa da svi imamo benefit od toga, a ne jedan clan, koji ce da plati dva piva.

Evo, svi zainteresovani mogu da skupe za gajbu pivu, da ti olaksaju dok pises.
[ Conica @ 18.07.2004. 21:50 ] @
..ali ja ne pijem pivoooo
samo sokice

xpirit, jesi poceo da pises? ..ajde ajde radi nesto korisno
vidis da svi cekamo

cheers
[ Xpirit @ 19.07.2004. 12:51 ] @
Ok evo pisem

Sutra ce biti postovano da se ne smaram sa pisanjem na ES-u.

You asked for it!

[ Xpirit @ 21.07.2004. 15:37 ] @
Pa evo ukratko :)

Prica krece na zimu 2000. godine. Jadransport.com je bio zamisljen kao fudbalski sajt koji bi pokrivao teritoriju cele ex-YU a namenjen ljudima sa ovog podrucja u inostranstvu (oko 75% posetilaca). Ekipa koja je okupljena bila je na pocetku sastavljena od 4-oro ljudi. Damir, cija je ideja bila u originalu i koji je fudbalski frik i yugo-nostalgicar. Conica, koja je radila web programiranje,bazu i dizajn. Dule, web programer, i moja malenkost zaduzen za info dizajn, uredjivanje sadrzaja i poslovnu stranu price, a bio sam i dopisnik tada jako velikog engleskog fudbalskog sajta onefootball.com pa sam bio na izvoru relevantnih informacija i iskustava.

Otpocetka imali smo dobru okolnost sto je nas 3 radilo u istoj firmi i u istoj kancelariji (web marketing odeljenje).

Podela posla na pocetku bila je na tehnicki (osmisljavanje sadrzaja, pravljenje samog sajta i CMS-a) i organizacioni (dopisnici, izvori vesti i fotografija itd.). Na samom pocetku nismo imali bas jasnu sliku da li i kako da zaradjujemo novac od svega toga i vise nas je interesovalo da sve to krene. Dakle, nije bilo biznis plana. To ce se kasnije i pokazati kao pogubno.

Po zavrsetku izrade sajta, malo spamiranjem foruma gastarbajterskih sajtova, malo pravim spamom ICQ-a (mladi i neiskusni) dogurali smo posetu na oko 300 junika dnevno u roku od oko 7 dana.

Sajt je nudio vesti na jezicima naroda i narodnosti :), forum, pracenje rezultata uzivo, ankete i sl (dogodilo se na danasnji dan, tekstualno pracenje utakmica iz minuta u minut, kolumne...). Kasnije smo pridodali i katalog kaseta sa snimljenim utakmicama (oko 500) a za CC procesiranje koristili smo CC-NOW.

Za analizu saobracaja na sajtu koristili smo HitBox, posto je nasa firma i bila zastupnik istog za CEE regiju.

Jako dugo (oko mesec ipo dana) nismo mogli da probijemo cifru od 300 posetilaca, osim subotom kada se igrala masa utakmica (pa su se ljudi duze zadrzavali na live score stranama). Tada je krenula akcija sindikacije sadrzaja. Sklopili smo dogovore sa Nostalgija.com, Nogomet.com, Onefootball.com, Ontheminute.com, Soccerage.com, pa cak i UEFA.com za izvoz vesti i live score. Vesti su bile besplatne a live score (php-txt-php stvarcica koju su razvili Coni i Dule) smo naplacivali 500eur mesecno. Tada smo i naucili prvu lekciju: ne treba sklapati dilove sa sajtovima koji zive od sponzorstva kladionica ;)

Elem, posle toga, a narocito posle dogovora sa B92.net o preuzimanju nasih vesti, poseta je pocela drasticno da raste. Mi smo i dalje radili gerila marketing (na nekom forumu ostavljali bismo poruke o necemu sto se desilo i link na vest na jadransportu)
Kada se poseta ustalila na cifri od oko 1000 dnevno (posle dva meseca) poceli smo i da zaradjujemo od prodaje kaseta (10-15 mesecno tada samo, jer trebalo je 1000 pregleda kataloga za jedan sale, ali i cene su bile paprene, oko $12 po kaseti).

Tada smo dobili i jedno sponzorstvo. Naime neki tip iz Svajcarske nam je na lepe oci poslao 700 evra. To je bilo dovoljno da nagradimo dopisnike koji su do tada radili za dzabe. Isti ti dopisnici su od tada. posto je sajt postao poznat, ocekivali minimalne nadoknade za svoj rad. Slali smo im po 50-100 maraka u CD-u po njihovoj zelji :)

Tada se desilo nesto sto nam je podiglo ambicije i istovetno, mada zvuci apsurdno mozda, naznacilo nas kraj nekih 6-7 meseci kasnije. Bili smo na oko 3000 dnevno, prilicno poznati u web sportskom svetu (svi link-sajtovi su nas imali na stranama za live score i za vesti), razvili smo Overture kampanju (budzet oko $200 dolara mesecno sto je dovlacilo oko 1500 novih posetilaca) citirali su nas strani i domaci (ex-yu) mediji (postoji press clipping). Ekskluzivni intervjui poznatih domacih i stranih fudbalera nisu vise bili retkost vec svakodnevna pojava a strajk navijaca Sartida bio je upucen domacoj javnosti iskljucivo preko nas (recimo). Kada nas je onefootball.com citirao u nekoliko svojih tekstova, krenula je lavina dobrog PR-a.

Elem sve ovo napravilo mi je dobar teren da uspesno uguram nas servis vesti na Livescore.com. Ko prati fudbal zna da je to najveci fudbalski sajt na svetu sa rezultatima svih svetskih liga uzivo. Samo 4 sajta imala su svoje vesti na njemu (oni nisu hteli da se s tim bakcu), a jadransport je bio jedan od njih. Dobra strana je sto su oni insistirali da, posto su im serveri vec optereceni, llink ka vestima na njihovom home page-u vuce na vest (na engleskom jeziku naravno) na nasem serveru. Jedna objavljena vest bivala je pregledana i do 10000 puta u prvih 5 minuta (toliko se i zadrzavala u proseku na naslovnoj strani). 50 objavljenih vesti dnevno - 500000 (petsto hiljada) PV-a dnevno. Kosa mi se digla na glavi kad sam to ukapirao. A Miloje i Coni mogu da potvrde kakav je to prizor.

Dakle, kako iskoristiti nekoliko desetina miliona PV-a mesecno sa engleskog (azija uglavnom) govornog podrucja? Morali smo da napravimo nesto sto bismo njima prodavali. Tako se rodila ideja da napravimo CD enciklopediju svetskih prvenstava na engleskom i srpskom koja bi se plasirala bas pred pocetak svetskog prvenstva 2002. godine. To definitivno nismo mogli sami. Tako smo nasli partnera koji je bio spreman da investira u sve to.

Jadransport je svoj vrhunac imao u februaru i martu 2002. godine kada smo imali oko 7000 junika dnevno (ko voli alexu, prema njoj bili smo odmah iza B92 i glasa javnosti), preko 40000 page view-a dnevno (bez priliva sa LiveScore.com-a), prihode smo imali od mesecne dotacije partnera i sta smo uspevali da skrpimo sa samog sajta. Kor ekipe je presao da radi na projekat CD-a. Okasneli pocetak (i HR problemi) i samim tim i okasneli kraj proizvodnje nije nam ostavio dovoljno vremena za marketing gotovog produkta (preko 3500 igraca, 1800 utakmica, 2000 fotografija, 80 video snimaka, igrice, vremeplov bla bla bla) i pored nesmanjenog priliva sa Livescore-a, dobrih kritika u domacoj IT stampi, sto je uslovilo da CD propadne u prodaji. Posto smo svu energiju i resurse uneli u CD, Jadransport je trpeo veliku stetu. Kada je sportski web pukao posle svetskog prvenstva, Jadransport je ostao bez 50% musterija za sindikaciju, i nije mogao vise da postoji. Nasi partneri su izgubili novac, a mi i novac i vreme i ideju koja je mogla da se pretvori u nesto vise.

Eto, a sad ako hocete detalje izvol'te pa pitajte :)

ps. izvinjavam se sto nisam ovo postovao juce. nije bilo struje u firmi :)







[Ovu poruku je menjao Xpirit dana 21.07.2004. u 18:24 GMT]
[ Conica @ 21.07.2004. 16:12 ] @
kah kah..mala ispravka

svi servisi vezani za online editore, pracenje i unos rezultata, export sadrzaja, forum, ankete, katalog proizvoda..sve je bilo implementirano koristeci asp i access..serveri su bili win2k i nije bilo ni jedne linux mashine available

cheers
[ Boris Stevanovic @ 21.07.2004. 16:22 ] @
Zanimljiva prica. Pouka je u tvom potpisu (verujem da je nastao nakon ovog slucaja). Ako nije tajna mozes li nam reci sta si radio pre ovog projekta (skola, fakultet, neki drugi posao) ?
[ Xpirit @ 21.07.2004. 16:26 ] @
Ehm, nastala je pre.

U celoj prici nije bilo A od advertajzinga. Ok imali smo banere na nekoliko sajtova ali to je bilo minorno. Kao i nasa prodaja reklamnog prostora.

Mislim da je upravo ova prica, prica o marketingu i PR-u bez upliva reklamiranja. To je uslovilo uspeh. Propast je bila uslovljena nedostatkom planiranja resursa.

A sto se mene tice, imas moj CV na www.veza.biz ;)
[ Boris Stevanovic @ 21.07.2004. 16:51 ] @
Nisam mislio na advertajzing. Po mom misljenju (i po misljenju savremenog menadzmenta) nijedan posao ne bi trebalo zapocinjati bez prave analize da li postoji interesovanje za rezultate tog posla. A slazem se za planiranje resursa. Postoje brojni metodi za postizanje optimalnih rezultata u toj oblasti, ali to je pitanje obrazovanja, najvise, ali i interesovanja. Mnogi i ne znaju da takve naucne discipline postoje pa se u poslove ulazi intuitivno tj. "odokativno" i rezultati su najcesce losi.
[ babylonian @ 23.07.2004. 00:19 ] @
Nedovoljno planiranje (kao u gore pomenutom slucaju) i nedostatak znanja o raznim disciplinama marketinga i menadzmenta je najcesci uslov stalnih padova raznih firmi. Xpirit, zelim da ti se zahvalim na vremenu utrosenom u stvarnenju ove studije.

Rekao si da je posle svetskog prvenstva pala posecenost sporta na web-u za 50%?
Mozes li mi obajsniti, sada kada pogledas posle svega, kako bi se odrzali da ste imali biznis plan i da je sve bilo isplairano iako se krah sporstog weba ipak desio?
Gde vidis vasu najvecu gresku?

Takodje ne vidim sto je zavisnost od partnera bila tolika, da vas je navela da propadnete, i prekinete umesto da nastavite na nekom manjem ali stalnom nivou?
Razocarenje i nedostatak motivacije ?

Jos jednom hvala!
[ Xpirit @ 23.07.2004. 11:03 ] @
Pa prvo moram da priznam da ovo bas i nije neka studija nego vise prica kako bih je i ispricao preko gajbe piva :) Dakle puno toga nije pokriveno.

Mislim da je marketing i content bio najjaca strana celog projekta. Najslabija je bilo nepostojanje revenue plana. Kao sto rekoh mi i nismo usli u to kao u biznis vec vise kao nacin da malo proverimo sta znamo, plus da iskoristimo resurse u fudbalskom svetu.

Dakle da smo imali biznis plan, imali bi cega da se drzimo a ne da pravimo ad hoc odluke. Mi smo reagovali na prilike umesto da ih sami stvaramo, ako me kapiras.

Sto se sportskog weba tice, nije u pitanju bio toliko pad posecenosti vec propast sajtova koji su bili nasi klijenti. Nekako posle toga je i LiveScore prestao da drzi vesti na sajtu. E sad, da smo imali biznis plan, siguran sam da bismo u SWOT analizi predvideli postupke u kriznim situacijama. Samim tim verujem da bismo preziveli da smo to uradili kako treba.

Ono sto nas je unistilo je prelazak na produkciju CD-a a da nismo imali (i pored znacajnog ulaganja partnera) resurse da nastavimo da dizemo kvalitet sajta paralelno a samim tim i razvijamo revenue programe. To je prva i sasvim dovoljna greska. Cash cow, tj. jadransport.com, smo zapostavili radi sna o prodaji hiljada i hiljada CD-ova. Dakle trebali smo da se razvijamo lagano a neki projekat tog tipa da ostavimo za kasnije (mozda za EURO2004).

Sto se zavisnosti od partnera tice (koji je posle svega naravno hteo da se povuce) ona je bila, sto se sajta tice, bazirana na hardveru. Server je bio njegov, prostor...ali najvise nasa moralna obaveza prema nekom ko je pukao pare. Dakle, onog trenutka kada se on povukao iz posla, Jadransport je prestao da postoji. Mi smo naravno razmisljali o varijantama kako da obnovimo to (lavina pisama i poruka posetilaca nas je na to terala) ali ipak, verovatno smoreni i razocarani, okrenuli smo se drugim stvarima.
[ babylonian @ 23.07.2004. 21:00 ] @
Verovatno nije postojala volja medju vama da se ceo projekat nastavi, jer, on je postojao i bez svih partnera i sponzora. Znam da su vam porasle potrebe sto se tice servera i networka, sto je i razumljivo, ali sve to nije bio dovoljan razlog prestanka rada s vase strane. Verovatno stara dobra boljka, nedostatak dovoljne motivacije i volje. Mogu reci da je donekle razumeljivo, ali pravi sled dogadjaja je trebao biti konsolidacija, i ovoga puta osmisljavanje svvih kriznih situacija, jer ste ipak imali nesto sto mnogim start-up-ovima treba jako dugo da dobiju, a to je klijentela koja je trazila da se vratite. Po mom misljenju, to nikako i ni po koju cenu nije smelo biti propusteno.

Ali tako ste bili odlucili, bar je iza svega iskustvo ostalo, sto i nije mala stvar.

Citat:
Mi smo naravno razmisljali o varijantama kako da obnovimo to (lavina pisama i poruka posetilaca nas je na to terala) ali ipak, verovatno smoreni i razocarani, okrenuli smo se drugim stvarima.


Steta!!!
[ Xpirit @ 23.07.2004. 21:45 ] @
Pa, radi se na re-vampu slicne price... samo sada ce sve biti drugacije ;)
[ Dragan Varagic @ 28.07.2004. 09:12 ] @
Dobra studija slučaja, i drago mi je da ćete početi ponovo. Kako znam šta si sve u međuvremenu naučio... :)

Eto, nisi mi ovo ranije ispričao (uz pivo), ali, nikada nije kasno :)

Ova priča me je podsetila na veći broj neuspešnih projekata koje sam imao prilike da propratim od početka do kraja, tamo od 1998. na ovamo.

Evo, za ovu priliku ukratko ću spomenuti dva primera - www.novisad.com (do nedavno je funkcionisao) i www.mtc100.com (ne radi nekoliko godina).

NoviSad.com (ima ljudi koji ovu celu priču znaju mnogo bolje, pa ako hoće neka se jave sa detaljnijim objašnjenjima)

Ovaj domen je u vlasništvu one kanadske firme koja je 97. pokupovala stotinak ex-yu related .com domena (bar je do nedavno bio) i tokom svoje duge istorije bio je davan u zakup većem broju pojedinaca i firmi.

Onaj deo koji ja poznajem počinje kada je jedna osoba (ako hoće, neka se javi da prokomentariše) napravila veoma kvalitetan plan vezan za pokretanje ovog sajta. Kada sam video 1998. (nešto slično formi biznis plana) taj projekat, stvarno sam se oduševio. Projekat je imao dve velike falinke - trebalo je uključiti veliki broj osoba (megalomanski projekat), a finansije su se bazirale na prethodnoj podršci Vlade Grada Novog Sada, što naravno nije dobijeno. Projekat nikada nije zaživeo.

Inače, tokom 1998. pojavilo se nekih 7 sajtova na temu Novog Sada i svi su pokušavali da postanu zvaničan sajt Grada, ali nije im uspelo. Nakon toga je krajem 1998. (mislim) napravljen www.gradnovisad.org.yu, kao zvaničan sajt Grada.

Nakon ovog neuspeha, domen je preuzeo drugi pojedinac sa svojom tadašnjom devojkom (sadašnjom ženom) - neka se javi ako hoće i on je jedno vreme držao sajt aktivnim, i mislim da je to trajalo do posle bombardovanja. Mislim da nije baš bilo neke naročite vajde od tog sajta sa finansijske strane (neka me isprave ako grešim).

Posle toga, sajt je preuzela firma Plus Sistemi i krenuli su nešto da rade, ali ne znam koliko su imali efekata. Evidentno je da je nešto kasnije sajt preuzeo Vojvodina Web Team, i to je poslednje što sam znao, i sada vidim da domen baš i nije aktivan.

Kao zaključak ove priče jeste činjenica da se niko nije naročito ovajdio od ovog domena, iako je bilo uslovno dobrih pokušaja. Revenue model nikada nije bio odrađen do kraja, a o promociji sajta da ne govorim.

MTC100.com

Ovo je druga vrsta projekta, tzv. business direktorijum, ali specifičan po tome što su se u njemu nalazile uspešne privatne firme. Ceo štos je bio u tome da se pronađe i ispregovara ubacivanje firme na sajt za određena sredstva, što je i urađeno do nivoa od preko 30 firmi do početka bombardovanja, i nakon toga je projekata prvo stavljen ad acta, a kasnije je i ugašen.

Ceo projekat je bio deo jedne šire (dobre) priče o poslovnom klubu, i imao je potencijale za uspeh. Do momenta prekidanja projekta, najveći problem su bila ulaganja u advertajzing aktivnosti na Webu, obzirom da su finansije poticale iz samog projekta, a on je trebalo da dostigne break-even poziciju (momenat profitabilnosti) negde posle 50 klijenata.

Da nije prekinut, po mom mišljenju ovo je bio jedan od najzanimljivijih projekata ove vrste.

Opisani projekti, kao i većina svih projekata koji se do sada pokreću u našim uslovima, u startu boluju od nedostatka dovoljne količine sredstava za uspešni početak posla. Ova situacija se polako menja, pa ćemo videti šta će se dešavati pojavom prvih investicionih fondova koji su neophodni za razvoj ozbiljnih Web projekata.