[ Aleksandar Marković @ 15.07.2004. 21:40 ] @
Mozak može biti obmanut i naveden da veštačke delove tela percipira kao sopstvene, pokazalo je istraživanje koje su sproveli naučnici sa Univerzitetskog koledža u Londonu i psiholozi Univerziteta Oksford.

Dobrovoljni učesnici istraživanja sakrivali su svoju desnu ruku ispod stola, a na sto ispred njih stavljana je gumena ruka tako da izgleda kao deo njihovog tela. Prava, skrivena, i lažna ruka naizmenično su dodirivane četkom za bojenje, a mozak dobrovoljca sniman je uz pomoć magnetne rezonance. Bilo je potrebno 11 minuta da učesnik u istraživanju počne da oseća gumenu ruku kao deo sopstvenog tela. Kako se to osećanje pojačavalo, pojačavala se i aktivnost mozga. Ispitanici su kasnije upitani da pokažu u pravcu desne ruke. Većina je pokazala gumenu, umesto prave ruke.Istraživači su otkrili novi deo mozga, premotornu koru, koja dobija svest o telu uz pomoć tri različita čula - vida, dodira i percepcije mesta. Međutim, ukoliko postoji neka nedoslednost, mozak veruje čulu vida. Istraživanje će doprineti lečenju mentalnih poremećaja lažne percepcije sopstvenog tela poput šizofrenije.

(Tanjug-Ekos)
[ filmil @ 15.07.2004. 22:35 ] @
Ne TANJUG, nego Nature ili nešto slično. Ovako je samo rekla-kazala.
[ u_m @ 16.07.2004. 02:00 ] @
uzmi lopatu u ruku i za tren ce postati dio tvog tjela
ako neko baci loptu na tebe odmah ces znati da ne treba da je udaras rukom nego lopatom
[ salec @ 16.07.2004. 11:11 ] @
Da nije tako, ne bismo mogli da naucimo upravljanje vozilima i masinama.
[ -zombie- @ 16.07.2004. 21:09 ] @
čini mi se da važi analogno, ali me baš me zanima da li je moguće i dokazati za "virtuelna tela" na kompjuterskim ekranima (u igricama), ili čak u VRu..

;)
[ Shadowed @ 16.07.2004. 21:38 ] @
Mislis da umesto one gumene ruke bude slika na ekranu? Sto ne bi moglo??
[ Conica @ 19.07.2004. 10:52 ] @
ahm...mislim da sam dosta kompetentna da tu nesto izkomentarisem...

da li ce mozak da se navikne na vestacki deo tela zavisi pre svega od toga koliko se neko osposobio (mozak u ovom slucaju) da se snalazi bez toga. To opet zavisi od toga kada i na koji nacin je do gubitka doslo. Naime, postoji mogucnost da je osoba imala sve delove tela do recimo 30-te godine, te mozak nakon tog perioda lako pronalazi zamenu i lako se adaptira.
Takodje postoji drugi slucaj, kada neko ima od rodjenja nedostatak, gde je to u stvari prirodno stanje organizma, pa ga mozak tako i tretira. Adaptacija na neki vestacki deo posle odredjenog peroda vremena (osim ako nije u najranijem detinjstvu) je znatno otezana, cak sta vise moguce je da ga mozak tretira kao visak i do adaptacije nikada ni ne dodje.

eto tolicno za sada
cheers
Cony