[ mad.max @ 16.07.2004. 12:33 ] @
Protest potpredsedniku vlade Miroljubu Labusu povodom izjave da Srbija koristi najviše Microsoft proizvoda u regionu, KSU, 16. 07. 2004.

original na http://news.serbianunity.net/press/suc296_s.html


VLADA REPUBLIKE SRBIJE
g. Miroljub Labus
Potpredsednik


Palo Alto, 14. jul 2004.

Poštovani gospodine Labus,

Iz novinskih članaka smo saznali da ste imali sastanak sa Microsoft-om, da ste tom prilikom izjavili da je Srbija zemlja koja najviše koristi Microsoft programe u regionu, kao i da ste izrazili zadovoljstvo zbog korišćenja istih.

Na žalost, to je prilično loša vest za ekonomiju i nezavisnost Srbije. Dok druge zemlje Evrope i sveta traže i ulažu u alternative Microsoft-u, naša zemlja tone sa tehnologijom nad kojom nemamo vlasništvo, a pitanje je i ko kontroliše podatke. Takođe, novac dat Microsoft-u za licence bi bilo bolje uložiti u obučavanje novog naraštaja stručnjaka koji bi nam pomogli da poboljšamo trenutno veoma kritično stanje u zemlji po pitanju informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT).

Prilažem vam nekoliko članaka za vaš pregled.

Nenad Vukićević
Predsednik
Kongres srpskog ujedinjenja

Prilog:
1. Linux took on Microsoft, and won big in Munich, objavljen u USA TODAY 7. 3. 2004.
2. France embraces open source, objavljen na sajtu CNN, 8. 3. 2000.
3. Brazil falls in love with Linux, objavljen na sajtu BBC NEWS, 1.2. 2004.

[ markom @ 16.07.2004. 12:38 ] @
Au. Neoprezno, mad.max... ;-)

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2004. 12:42 ] @
Citat:

Nenad Vukićević
Predsednik


Pravi vaskoliki domacin - u sve se razume, pa i u IT i IT trendove :)

Blago nama :)

Gde je bio kada je MS nudio deal - sto nije preporucio neku drugu firmu... sto neko drugi nije ponudio jeftinije IS resenje? Sanity, anyone?

Citat:

a pitanje je i ko kontroliše podatke.


A i kakva je to kritika bez teorije zavere - who controls the British crown.. who keeps the metric system down :)

A zanimljivo je i da je Minhen izabrao skuplje resenje :) Kad vec pricamo o parama...
[ degojs @ 16.07.2004. 12:59 ] @
Ivane, u pitanju je tajno Teslino oružje. Zamisli ako to procuri u svet pa ga svi budu imali..

Mada, meni se čini da je u pitanju "Tajna manastirske rakije" :)
[ impaque @ 16.07.2004. 13:56 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Gde je bio kada je MS nudio deal - sto nije preporucio neku drugu firmu... sto neko drugi nije ponudio jeftinije IS resenje? Sanity, anyone?


E to je tek naivno: ne sećam se ni da je Đinđić svojevremeno zvao ikog da mu da neki savet ili kontraargument. Svaka vlast sve radi na svoju ruku, ma oni su "najpametniji", oni sve znaju najbolje. Što nisu zvali nekog sa Matfa ili ETFa da im ukaže na par sitnica? Ako neko nije sane, to je teh government. Neko nepristojan bi možda rekao "nekompetentni kreteni", heh.
[ Dragi Tata @ 16.07.2004. 14:05 ] @
Sve se plašim da g Vukićević vozi rikšu (tj da ima instaliran Linux na svom kompjuteru, tj ako uopšte ima kompjuter)
[ srki @ 16.07.2004. 14:18 ] @
Da li postoji RedHat Jugoslavija ili Suse Jugoslavia ili neka firma koja kod nas nudi resenje? Nisam primetio. Microsoft je dosao i ponudio resenje. Nije Djindjic tu da juri nekoga sa ETF-a nego ako neko ima ponudu neka ponudi...(A ako bas hocete da znate, pricao je sa ljudima sa ETF-a koji su bili za MS resenje)

Mada za takve stvari uopste ne treba da pita nekoga sa etf-a nego nekog ekonomistu koji moze da izracuna troskove prelaska na linux umesto licenciranja vec postojecih MS proizvoda....

[Ovu poruku je menjao srki dana 17.07.2004. u 05:00 GMT]
[ Jbyn4e @ 16.07.2004. 14:21 ] @
Ako ne poznajete g. Vukicevica (a ja ga igrom slucaja znam) ne bi trebalo tako da pricate. Pogledajte www.suc.org tj. www.serbianunity.net, on je godinama (ja znam od 1998) doprinosio napretku tog sajta i jacanju i okupljanju nase dijaspore u USA. A ako malo bolje pogedate - SUC je jedna od malobrojnih organizacija koja je prilicno ucinila za svoju maticu - tu su razne donacije studentima i ne znam cemu sve vec, a primera radi www.spc.org.yu tj. www.serbian-church.net se nalazi na njihovom sajtu (kao virtuelni domen).

Toliko o nekompetetnosti g. Vukicevica.

BTW. Koliko ja znam, on vise voli Mac-a od Linuxa.

[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 16.07.2004. u 16:26 GMT]
[ tdjokic @ 16.07.2004. 14:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:A zanimljivo je i da je Minhen izabrao skuplje resenje :) Kad vec pricamo o parama...
Stvarno, ZASTO li je Minhen izabrao skuplje resenje? Odnosno, kako je skuplje resenje uopste postalo skuplje? MS je sav panican snizio cenu za neke ogromne procente, pa je Linux naglo postao skuplji. Pa i pored toga, Minhen je uzeo, sada vec "skuplje" resenje. A poznato je da bogati vise dadu a sirotinja skuplje plati. Drugi primer je jedna zemlja u Aziji, ne mogu precizno da se setim - oni su prihvatili MS, KAD JE SPUSTIO CENU, jer su prisiljeni da kupe JEFTINIJE, pa puklo, kud puklo. A Minhenu je dosta 'pucanja' pa odresio kesu...
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2004. 14:31 ] @
Ma samo vi pricajte o strategiji i ostalim stvarima ali par cinjenica:

1. Vlada Srbije je koristila MS sisteme, gomilu bez licence i bila je obavezna ili da ih momentalno baci ili da plati MS licencu - dakle, pretila je opasnost legalnog vakuma ili cak u najgorem slucaju problema rada Vlade.

2. Vlada Srbije je dobila znacajne popuste (bar tako kazu), pa je samim tim smesno porediti Linux TCO sa Win TCO-om, pogotovu kada ta domaca Linux platforma nije ni postojala i neko bi morao da ulozi pare u njen razvoj i QA.

3. Sam razvoj Linux platforme bi kostao i trajao sto je u suprotnosti sa 1. stavkom - niti je bilo plana, znaci za sam feasibility study dodaj 3-6 meseci, za konkretnu implementaciju i QA 12 meseci... i to da je sve idealno... cena? sta za to vreme raditi, da nas MS recimo tuzi?

4. SUPPORT - nije postojao (ni danas ne postoji) SUSE.co.yu a ni RedHat.co.yu - ko bi pruzao support? Ljudi koji rezu diskove u svojim kucnim kancelarijama, ... Vladi...

Sta ovde nije jasno? :)

Kad Vlada Srbije bude imala budzet koji ce joj dozvoliti IT troskove kao DE, onda ce imati i eksperimente na ETF/MATF glede uvodjenja Linux sistema... Win licence ce morati da placaju sve dok Win sisteme ne zamene sa necim drugim, ako se to uopste isplati.

Do tad, ... nista od toga.

Citat:

Toliko o nekompetetnosti g. Vukicevica.


Sta ga taj CV (okupljanje matice, hostovanje sajta SPC) cini imalo kompetentnijim za ovu pricu? :) Kad uradi feasibility study sa tacnim izdacima, onda mozemo i da pricamo - do tada je to samo jeftina politicka propaganda. Slucajeva gde je utvrdjeno da je Linux TCO veci od Win TCO-a ima podosta (Gartner...) tako da ne znam bas, morao bi da se potrudi...


[ Jbyn4e @ 16.07.2004. 14:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sta ga taj CV (okupljanje matice, hostovanje sajta SPC) cini imalo kompetentnijim za ovu pricu? :)

Pa izgleda da sam zaboravio da napomenem da je on jedan on onih koji su to programirali (barem ranije, 1996, 1997, 1998, shtml, perl i slicno... dok je to jos bila SCO Unix mashina, koju je on i administrirao). Dakle, ima kompetetnosti sto se tehnike tice.

A za to da je verovatno jeftinije bilo "samo" legalizovati ono stovec imamo u vladi nego obucavati nekoga - tu se apsolutno slazem. I mozda nije bolje sto se nasa vlada odlucila za to, ali je sigurno bio "bezbolan" prelazak na MS proizvode koje su vec imali i naucili da rade pod njima. Ja verujem da bi u ovom slucaju ipak skuplje bilo stavljanje *nix-a, ali bi to na kraju bilo kvalitetnije. Ali ne volim da zalazim u ovakve teme, javio sam se samo zato ste ste poceli da pljujete covek bez ikakvog predznanja o njemu (Kao npr. kad bih ja prvi put video Ivana i rekao - ma ovaj mora da nikada nijedan mail nije napisao i nema pojma ni sta je to internet, a on je mozda strucnjak za nesto u toj oblasti)
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2004. 14:56 ] @
Za taj posao je neophodan tim od ekonomista, IT menadzera i IT inzenjera... tako da za kompletnu studiju ipak treba malo vremena i dosta znanja.

Verujem ja da doticni gospodin zeli svojoj zemlji dobro, ali takve izjave su vrlo vrlo nagle i mozda potpuno pogresne, bez tacne analize troskova.

Citat:

da bi u ovom slucaju ipak skuplje bilo stavljanje *nix-a, ali bi to na kraju bilo kvalitetnije.


Pa niko i ne brani nikom da stavi *Nix na servere, stavise - siguran sam da ih ima, i to dosta - takve odluke ne donosi Vlada vec IS odeljenja firmi / odseka drzavnih tela, gde valjda treba da rade strucnjaci koji procenjuju cost/benefit.

Izvinjavam se za pljuvanje - ali onakve izjave su neprofesionalne i vrlo politicke.
[ Jbyn4e @ 16.07.2004. 15:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Izvinjavam se za pljuvanje - ali onakve izjave su neprofesionalne i vrlo politicke.

Ma u redu je, samo moram da napomenem da covek mora da razmisli dvaput pre nego sto nesto kaze (vazi i za g. Vukicevica, mada je verovatno tu odluku nije doneo on sam vec su verovatno glasali za tako nesto) - i slazem se sa tobom da je mozebit' izjava neprofesionalna i politicka.
[ Dragi Tata @ 16.07.2004. 15:06 ] @
Citat:
Jbyn4e
BTW. Koliko ja znam, on vise voli Mac-a od Linuxa.


Pa naravno. A što se SUC-a tiče, imalo bi štošta da se prozbori i o toj organizaciji, ali ovo nije mesto za to.
[ u_m @ 16.07.2004. 15:30 ] @
samo skrecem paznju neupucenima:
http://ic.etf.bg.ac.yu/?p=projekti_4
[ srki @ 16.07.2004. 15:39 ] @
Kada je poceo taj proketat i da li je zavrsen?

edit: Sada sam video da projekat nije ni poceo. To znaci da niko nema gotovo resenje bazirano na linuxu. Da postoji gotovo resenje onda ne bi bilo potrebe za ovim projektom. Da li neko zna koliko dugo bi trajao ovaj projekat i koliki bi bili troskovi jer nigde nisam video da pise.