[ trojan @ 17.07.2004. 11:15 ] @
zanima me sljedece:

Kkad imam vec nesto na picu 16f84 i kad ga ponovno programiram,
brise li se automatski prijasnji sadrzaj?

2. Ima li pic16f84 mogucnost komuniciranja sa rs232?
Ima ko primjer za to?Sa Mogucnosu sa c napisan!Planove itd!Jedan pedagoski primjer?

Hvala!!
[ headstrong @ 17.07.2004. 12:04 ] @
1.
Citat:
Kad imam vec nesto na picu 16f84 i kad ga ponovno programiram,
brise li se automatski prijasnji sadrzaj?


To deluje logično. Verovatno misliš na neiskorištene lokacije u novom programu. E, to mislim da zavisi od programatora. Verovatno svi programatori prethodno brišu kompletan sadržaj, pa tek onda upisuju nov. Ali ovo ne bi trebalo da predstavlja neki problem. Podaci u Data EEPROM-u bi trebalo da ostanu netaknuti ukoliko ti ne naložiš drugačije. Neki noviji Microchip-ovi proizvodi "midrange" kategorije (npr. 16F87x) imaju mogućnost pristupa lokacijama u programskoj memoriji pa evo lepe ideje da napraviš možda neki boot loader koji menja samo pojedine delove programa.

2.
Citat:
Ima li pic16f84 mogucnost komuniciranja sa rs232?
Ima ko primjer za to?Sa Mogucnosu sa c napisan!Planove itd!Jedan pedagoski primjer?


Uglavnom svaki kontroler sa najmanje dva slobodna I/O pina odn. jednim I i jednim O može ovo. Na žalost kod 16F84 ovo mora softverski jer ne poseduje USART modul (možda bi bilo bolje da pređeš na 16F628). Što se primera tiče, najbolja referenca su ti Microchip-ovi primeri koje možeš pronaći na www.microchip.com ili na njihovom CD-u
[ trojan @ 18.07.2004. 16:37 ] @
Mozete mi objasniti gdje je razlika izmedju 16F84A-04P i recimo -20P?
[ trojan @ 18.07.2004. 16:46 ] @
a ovaj radi sa 20 Mhz, e sad se namece drugo pitanje,
mogu ga koristiti 20p umjesto 4p ili ako ne znaci li to da moram umjesto 4 Mhz kvarca koristit 20Mhz i to je to nikakvo podesavanje u hex datoteci?
HVALA!
[ tvixi @ 18.07.2004. 17:54 ] @
Dobri Trojane, gospodin Jakoglavi (Headstrong) ti je dao lepe odgovore na tvoja
prva dva pitanja i tu se vise manje nema sta dodati.
Sto se tice tvoje dileme oko 4MHz i 20MHz odgovor bi bio sledeci:
Uz odredjeni kontroler koji si naveo, 16f84-04 trebao bi upotrebiti kristal od 4MHz. To je sto se tice hardvera. A u softveru bi u glavnom source fajlu trebao u konfiguracijskoj reci izabrati mod rada oscilatora _XT_OSC.
Kada koristis mikrokontroler koji radi na 20MHz onda treba da izaberes _HS_OSC
mod rada.
#include P16F84.inc
__CONFIG _CP_OFF &_WDT_OFF & _PWRTE_ON & _XT_OSC

Da bi uvek bio siguran oko parametara koji se navode u konfiguracijskoj reci najbolje
bi bilo da pogledas include fajl koji ide uz selektovani kontroler npr. P16F84A.INC
za tvoj kontroler.

Na kraju jedan savet, posto vidim da te mnoge stvari bune te predpostavljam da se prvi put hvatas u kostac sa mikrokontrolerima.
Uvek kada pocinjes da radis sa nekim novim kontrolerom, prvo i osnovno je da nabavis odgovarajuci datasheet za taj kontroler i dobro se upoznas sa arhitekturom ciljanog procesora, njegovom periferijom,...
Drugo, ako nisi radio sa kontrolerima iz te familije, morao bi da se upoznas sa asemblerom za taj procesor, bez obzira sto nameravas da pises program u C-u, jer su sva objasnjenja u datasheet-u radjena u asembleru.
...
[ trojan @ 18.07.2004. 19:08 ] @
Ha da pocinjem se "hvatati" u kostac sa tim stvarima, jerbo su jako zanimljive.
Hvala na savjetu!!
Mozda bude tu i tamo jos glupih pitanja, jednostavno ne kuzim se jos sa ovim stvarcicama...
[ trojan @ 18.07.2004. 20:08 ] @
A da ne odgovorih mi sta ako koristim ovaj 20p tip koji oscilator moram koristiti izmedju 15 i 16 i kondenzatore?
Hvala!!!
[ headstrong @ 19.07.2004. 15:13 ] @
Pročitaj DataSheet: http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/35007b.pdf
[ headstrong @ 19.07.2004. 15:23 ] @
P.S:
Nije za ovaj forum ali
headstrong = uporan, tvrdoglav...

Izvinjavam se na "šumu".
[ trojan @ 19.07.2004. 17:38 ] @
Imam jedan problemcic,
naime,
napravio sam all pic Programer ( http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/allpic/) i programirao sam pic16f84 sa icprog 1.05 c nesto jako jednostavno, e sad sve je ok teklo ocekivani outputi su bili na 5 volti ma super...
Onda sam zelio novi hex isprobati i prvo sa, erase all i pozvao sam *.hex datoteku sprzio i verifyed sve u redu,
odjednom ne dobivam zeljenih 5 volti!
Poslije toga sam isti pic programirao sa prosesionalnim toolsom na poslu i opet sve super zeljene napone sam dobio!
moze mi tko reci gdje radim gresku
napomena koristim
opciju xt oscilator (kao i prvi put)
fuses wdt(kao i prvi put)

Ona prica stima prvo 15 volti ukljuciti pa onda 5 napon ukljuciti!
Zar to nije opasno za pic!!
[ rsinisa @ 19.07.2004. 22:47 ] @
Ne moras da brises PIC pre programiranja jer ga IC-PROG, kao i vecina drugih programa, brise pre samog programiranja.
Ne moras ti nista da petljas sa dovodjenjem napona, jednostavno ukljuci napajanje od minimum 15 V u ALLPIC i on ce dalje sve sam da odradi u zavisnosti od JP1, koji generalno moze da bude uvek ukljucen sem kada programiras PIC sa internim RC oscilatorom.
Ako si u oba slucaja pomocu ALLPIC-a ubacio isti softver u PIC sa istim FUSES-ima, on MORA da se ponasa isto, sem ako nije neispravan.
Ako nije posebno naglaseno za odredjeni program da WDT mora da bude ukljucen, bolje da ga iskljucis, imaces manje problema, pogotovo ako jos nisi upoznat sa detaljima njegovog rada i opsluzivanja.

Pozdrav.
Sinisha
[ rsinisa @ 19.07.2004. 23:00 ] @
Zaboravih na ovo da odgovorim:
Citat:
trojan: A da ne odgovorih mi sta ako koristim ovaj 20p tip koji oscilator moram koristiti izmedju 15 i 16 i kondenzatore?


Oznaka 20 oznacava maximalnu frekvencu na kojoj PIC moze da radi, a ne obaveznu. Znaci, taj PIC moze da radi prakticno od DC do 20 MHz. Stavi onaj oscilator koji imas pri ruci za vremenski nevazne stvari, ili tacno odredjeni za vremenski bitne stvari. Posto hoces da napravis RS232 komunikaciju, mozes da stavis manje-vise bilo koji s tim da moras da proracunas vremena prema tom kristalu. Posto si pocetnik, ipak preporucujem, kao sto je neko vec rekao, da predjes na 16F628 zbog hardverskog USART-a.

Pozdrav.
Sinisha
[ trojan @ 20.07.2004. 18:51 ] @
Hi!
Moze mi tko reci kako ovo?

Imam allpic programator koristim icprog 1.05 c pic16f84a

Prvi put programiram sve ok, radi!
Drugi put sa drugim hex.om (prakticki isti program malkice promijenjen) programiranje ide verifyed takodjer, ali zeljene high pinove ne dobijem, onda

koristim profesionalni programator i radi!Iscitam sa profesionalcem sadrzaj i gle cuda imam umjesto 1k izvorne hex datoteke 7 k??
I sa novom 7k iscitanom datotekom odem na icprog i moj allpic programator i poslije programiranja radii???!!!

KAKO OVOO...
Napomena hex file sam pomocu cc5 c kompajlera producirao!
[ rsinisa @ 20.07.2004. 19:42 ] @
Nisi dao dovoljno informacija za neki precizniji odgovor. Posto ne "govorim" C, posalji mi oba HEX-a, i onaj sto radi i onaj sto ne radi, da ih pogledam i vidim gde je problem. ALLPIC svakako nije problem ako je ispravan, jedino moze da bude do programa.

Pozdrav.
Sinisha
[ trojan @ 21.07.2004. 18:09 ] @
Hvala ti!!
Danas proradio, nemam pojma sta bi!!!

Pocetnicki peh!!
Mozda i bude od mene nesto!!!
[ cweya @ 29.07.2004. 01:03 ] @
Pozdrav svima
nije bash za ovu temu ali se nadam da mi trojan nece zameriti...
Od vas ljudi shto raditi this stuff me interesuje:

1) Da li je neko radio sa "capture" hardwerom na 628-ci ? -neshto sam chitao u datasheet-u - kaze da meri rastojanje izmedju dve rastuce ivice ... (moze i da se menja) - pa me interesuje da li moze u toku merenja da se promeni kriterijum pa da npr. pocne merenje rastucom ,a zavrshi opadajucom ergo meri puls width

2) Ima li neki forum posvecen ovom(628) ili bilo kom malo "korisnijem" pic-u osim '84-ke (interesuju me npr. neke stvari sa tabelama koje nisu na pochetku prog. memorije, shmit triger, ili npr. neke stvari o i2c komunikaciji ....)

hvala