[ BlueIce @ 19.07.2004. 11:34 ] @
Ako bi Java community bio ljubazan da me uputi u sledeće "tajne zanata" biću zahvalan:
1. Koje (e-)knjige koristiti za ... Pa kako da kažem SVE :)
2. Pročitao sam većinu poruka na ovom i drugim forumima pa se ne mogu odlučiti tačno za IDE: Eclipse (najpopularniji), NetBeans(koristi SWING, ima bolji GUI editor) ili nešto treće? (jedino što sam siguran jeste da želim da koristim SWING)
3. Želim da razbijem 2 mita:
a) Da li UNICODE u javi radi kako treba i na unnative UNICODE sistemima (unix, Win9x)
b) Koliko je java
Citat:
"spora, glomazna i izrazito neefikasna"
?

Inače za početak bih hteo malo da upoznam Javu kao desktop rešenje, da steknem osećaj :) kasnije bih već počeo da radim ono što me zaista interesuje: XML, web servisi, CMS/DMS/IMS sistemi, XSL(-T), J2EE platforma ukratko :)

PS: Da li bih trebao malo da sačekam da Tiger izađe, ili da odmah bite the bullet i krenem?
[ masetrt @ 20.07.2004. 08:30 ] @
Pocni odmah. Niti je spora a tek nije neefikasna. Od IDE-a preporucio bi ti NetBeans (jos uvek preporucujem verziju 3.6 mada mozes da probas i 4.0 beta koja je jos uvek malo bagovita) ako trazis free resenje, dok skuplja solucija bi bio JBuilder (mnogo skuplja ali kad budes radio web aplikacije i ... u komercijalne svrhe onda se isplati). U NetBeans-u nije moguce koristiti samo Swing vec i AWT i sve drugo potreban ti je samo odgovarajuci SDK (1.4.1 ili vise). Preporucujem verziju 1.5 (sjajn default izgled swing kontrola) koju mozes da skines na Sun-ovoj download sekciji. U principu nisam pravio Unicode aplikacije pa ne znam sta da ti kazem
[ BlueIce @ 20.07.2004. 09:10 ] @
NetBeans 3.6 upravo skidam. A kolike su cene JBuilder-a (čisto pitam da li mi se isplati da kupim njega ili Zend Studio za PHP5).
Kad je izašla finalna verzija 1.5?
U principu (koliko ja znam Javu) ti si uvek pravio unicode aplikacije, samo što to nisi imao potrebe da primećuješ, mislim da je u java native bio 16-bitni unicod, a da će od 1.5 da bude 32-bitni... Da li to u prevodu znači 2x više zauzeća memorije, ili će (nadam) se da pakuje stringove prema potrebi na UTF-8?
[ varelg @ 20.07.2004. 23:44 ] @
A knjige? Za uvod "nabrzinu" najbolja je "Head First Java", iako knjiga izgleda prilichno neozbiljno i potpuno anti-tehnichki (puno kolazha i humora) mnoge vazhne stvari u Javi su u "Head..." objashnjeni zavidno kratko, lagano ali krajnje profi i koncizno (na pr. polimorfizam)... jedan od autora pishe i testove za Java sertifikate...
E nakon tog tretmana, ako si bash zapeo za Javinu desktop primenu, mogao bi da produzhish sa "Java iz pochetka" od Ivor-a Horton-a; tehnichka knjiga u pravom smislu, puno primera, neke vezhbe na kraju svakog od 22 poglavlja su pravi izazov... isto kao da ti predaje najstrozhi profesor kojeg si imao u srednjoj shkoli...
Ipak, nishta nije kao chasha vode sa izvora: Sun-ov Java tutorial, nezaobilazno shtivo za pochetnike u Javi. Za razliku od gornjih dva naslova, ovaj je besplatan i mozhesh ga uzeti sa SUN-ovog sajta... obavezan za chitati ako si ozbiljno namerachio na Javu...
Kvalitetan (i besplatan) naslov je i Bruce Eckel-ov vodich u Javi, preuzmi ga sa Bruce-ovog sajta...
Nadam se da ti je ovo pomoglo u izboru...
[ SunTzu @ 23.07.2004. 16:16 ] @
E ovo mi je bas trebalo! Trenutno citam Sunov tutorial, a Head First Java sam bezuspesno trazio. Je'l bi mogao neki link za download.
Hvala u svakom slucaju!
[ varelg @ 24.07.2004. 01:37 ] @
Nazhalost "Head First..." nije besplatna, ali je solidno i duhovito Java shtivo... s amazon.com je mozhesh nachi korishchenu upola cene (ali nema razlike u kvalitetu shtampe, isto kao da je nova)... ne znam da je iko nudi za besplatni download na net-u... na irc-u mozhda, u "books"...