[ mmix @ 20.07.2004. 12:44 ] @
Dakle, ako ste pre sve svega stručni i kreativni i baratate .NETom kao da ste rođeni u Redmondu , uskoro će biti projekata na kojima ste potrebni.

Obavezno:
- ODLIČNO poznavanje i iskustvo u .NET-u (C# i VB.NET)
* Ovo se odnosi na sve aspekte (ASP.NET, Web Services i WinForms)
- ODLIČNO poznavanje i iskustvo u MSSQLu
- Poznavanje Infragistics UltraSuite kontrola (www.infragistics.com)
- Sposobnost kreiranja koda na osnovu pisane specifikacije, biće UMLa kasnije ali za sada je samo tekst.
- ODLIČNO znanje pisanog engleskog jezika
- KVALITETAN pristup internetu
- Devizni (USD$) račun u nekoj od komerijalnih banaka koje podržavaju dolazne SWIFT transfere, ali ovo možete i naknadno otvoriti
- KOMUNIKATIVNOST, KOMUNIKATIVNOST I KOMUNIKATIVNOST

Poželjno:
- raznorazni MCP i ostali certifikati, MCSD (MCAD) za .NET najpoželjniji
- ODLIČNO poznavanje i iskustvo sa Infragistics UltraSuite kontrolama
- Sposobnost formiranja specifikacija na osnovu postojećih aplikacija (npr. Access)
- 24x7 pristup internetu (DSL, Wireless, itd)
- Iskustvo sa Crystal Reports i/ili ostalim reporting paketima
- Ranije iskustvo na banking, e-banking, e-commerce ili e-government projektima
- Osnovno dizajnersko iskustvo


CV sa referencama i linkovima na primere ZIPovati (ZIP mora biti manji od 500k) i poslati na [email protected], nemojte ostavljati ponude na forumu.

Obavezno napomenuti broj raspoloživih sati nedeljno i njihov raspored po danima. Školska sprema je NEVAŽNA, važne su sposobnosti i produktivnost.

Jedna mala napomena, rade se uglavnom ozbiljni projekti i ovo nije posao za početnike, firma je već izgubila dosta vremena i truda sa nekvalitetnim resursima i ovo je prilika da se i naša pamet malo proda napolju. Dakle, samo ozbiljne ponude, ako niste sigurni u sebe i/ili nemate šta da pokažete nemojte se javljati, druge šanse neće biti.

Plaćanje je u USD$, uglavnom na kraju projekta, za one koji budu opstali za druge projekte biće i opcija za retainere. Obračun se radi po budžetskom inženjerskom satu i zavisiće od kompleksnosti projekta i iskustva developera, ali neće biti ispod $10/h. Pre započinjanja rada bićete u obavezi da potpišete non-compete i non-disclose ugovore, imajte to u vidu ako se kosi sa obavezama koje imate prema drugim firmama.

Ako budete ubačeni u bazu to još uvek ne garantuje projekat, bar za početak, trenutna hitna potreba je 1-2 osobe za full-time gig, znači 160 sati mesečno. Part time developeri će biti ubacivani po potrebi.
[ mmix @ 20.07.2004. 12:47 ] @
Napomena, zbog neispravnosti opreme kod mog ISPa, adresa [email protected] neće biti dostupna naredna 24h, tako da ako vam se mail bouncuje, ne gubite nadu i ja se nadam brzoj opravci
[ markom @ 20.07.2004. 12:49 ] @
Hm... S jedne strane se očekuje profesionalizam, pouzdanost, non-disclosure od strane kandidata, a s druge strane firma za vreme konkursa ima neispravan e-mail-

Jako zanimljivo :-)

Marko.
[ Dragi Tata @ 20.07.2004. 18:39 ] @
Ne znam ništa o mmx-ovoj firmi, ali sudeći po njegovom doprinosu na .NET forumu, mogu da tvdrim da se ozbiljno bavi ovom tehnologijom. Da sam u Srbiji, verovatno bih se javio na konkurs :)
[ mmix @ 20.07.2004. 19:07 ] @
Citat:
markom: Hm... S jedne strane se očekuje profesionalizam, pouzdanost, non-disclosure od strane kandidata, a s druge strane firma za vreme konkursa ima neispravan e-mail-
Jako zanimljivo
Marko.


Ma to je moj lični server ovde u jugi, pošto je na mene pala časna dužnost da oformim ovu bazu i prezentujem centrali. A pošto sam na WiFi-u, 60 na suncu je ispeklo baznu stanicu te ostadoh ja danas bez linka
Što se tiče posla, kao što rekoh, ljudi su se opekli na Indijce i Čehe, ali su zbog cena prinuđeni na offshore, što se sad pokazalo kao idealna prilika da se malo ljudi u Srbiji umešaju u priču.

A po pitanju zahteva, to su uglavnom njihovi zahtevi, naročito što se tiče papirologije i Infragistics-a pošto je to tamo maltene postalo industrijski standard. Meni je, sa druge strane važna pouzdanost, jer ako padne brukanje odoše oni drugde da traže, i sposobnost za samoorganizovanje, jer ako išta ne volim to je da nekom stalno virim iza ramena i bavim se micro-managementom pored toliko drugih zadataka.
A da priča nije lažna, ja sam najbolji primer, pre više od godinu dana sam počeo kao stavka u toj bazi, a 7. avgusta odlazim tamo onsite na 3-godišnji ugovor kao Senior Developer i nadajmo se PM za Srbiju.

PS Mail je proradio, pa izvolte
[ Rapaic Rajko @ 22.07.2004. 08:31 ] @
@Miljan: Miljane, veliki pozdrav od mene i ostatka Pexima! Drago mi je da si u poslu i da ti ide.

@Forum: Narode, za Miljana svaka preporuka. Ko zeli nesto nesto DA NAUCI (uz zaradu, jasno), ovo je prava prilika za to.
Pozdrav,

Rajko
[ i_nenad @ 22.07.2004. 09:34 ] @
Lepo je to sto su sve pohvale na njegov racun ,
medjutim mail mi se non-stop vraca, ako mozes da otvoris neki free account negde ili da pogledas sta ti nije u redu sa mailom, pa da postujes kad sve bude ok.
Pozdrav
Nenad Ilic
[ mmix @ 23.07.2004. 12:40 ] @
Citat:
i_nenad: Lepo je to sto su sve pohvale na njegov racun ,
medjutim mail mi se non-stop vraca, ako mozes da otvoris neki free account negde ili da pogledas sta ti nije u redu sa mailom, pa da postujes kad sve bude ok.


Ma ništa me ne pitajte, ima ta budjava aura nesreće u ovoj zemlji, kad god mi neki resurs zatreba za ozbiljno, nešto krene da puca po šavovima. Prvo je izgorela wireless oprema kod mog provajdera, onda kad su to rešili saznam da je secondary.org (kod kojeg sam držao DNS) bankrotirao i da su sajt preuzeli spameri i ukinuli DNS servis bez da ikog obaveste, tj učinili su nešto još gore, ostavili su DNS server, samo su obrisali bazu, pa je secondary.org kao autoritativni server za moj domen obaveštavao SMTP servere da moj domen ne postoji . Tako da je slanje maila meni bilo kao lutrija, u zavisnosti od toga koji DNS server se pitao.
Problem je u medjuvremenu rešen, DNS je prebačen na drugi sistem i finalna replikacija domena se desila negde jutros i mail sad radi ok.
Još jednom se izvinjavam svima koji su imali problema sa slanjem mailova meni, viša sila...
[ mmix @ 27.07.2004. 10:57 ] @
Slabo nešto odziv na ovaj oglas. Samo tri prijave, 2 part-time i 1 full-time. Nije valjda da nema sposobnih .net developera ovde sa iskustvom u Infragistics-u?

[ jablan @ 27.07.2004. 11:12 ] @
Citat:
mmix: Slabo nešto odziv na ovaj oglas. Samo tri prijave, 2 part-time i 1 full-time. Nije valjda da nema sposobnih .net developera ovde sa iskustvom u Infragistics-u?

Bojim se da mnogo tražiš: em da je neko odličan u .NETu, em da zna infradžistiks (ja lično sem tebe i ekipe ne znam da ga neko koristi), em da je bez posla (ili da ima dovoljno vremena, što se otprilike svodi na isto). Ovde ipak nema mnogo odličnih slobodnih .NET programera (pretpostavljam da nema ni mnogo "samo" odličnih slobodnih programera).

Jesi razmišljao da nahvataš 2-3 vunderkinda sa ETF-a (koji umeju da govore) i malo ih obučiš?

Naravno, čestitke za ovo do sad i najbolje želje za ovo od sad. ;)
[ spartak @ 27.07.2004. 12:15 ] @
Citat:
Plaćanje je u USD$, uglavnom na kraju projekta

A i ovo ne zvuci bas privlacno. Svaka cast, ali natezanje za neisplaceni novac je ovde svakodnevica, cak i sa firmama koje imaju adresu, inventar, fizicki dostupnog vlasnika i slicno.
[ mmix @ 29.07.2004. 00:20 ] @
Citat:
spartak: A i ovo ne zvuci bas privlacno. Svaka cast, ali natezanje za neisplaceni novac je ovde svakodnevica, cak i sa firmama koje imaju adresu, inventar, fizicki dostupnog vlasnika i slicno.

Pazi, teško da će bilo ko da ti ponudi retainer za prvi projekat, nisu ni oni veverice i znaju i oni šta je natezanje da dobiješ proizvod od nekog ko je plaćen unapred , a još od nekog ko nema adresu, inventar i nije fizički i pravno dostupan... Ja samo mogu da kažem da mene nisu nijednom zavrnuli tokom 4 projekta i da je prvi bio sa 0% retainera a poslednji sa 50%. Poverenje se gradi vremenom.

Citat:
jablan: Bojim se da mnogo tražiš: em da je neko odličan u .NETu, em da zna infradžistiks (ja lično sem tebe i ekipe ne znam da ga neko koristi), em da je bez posla (ili da ima dovoljno vremena, što se otprilike svodi na isto). Ovde ipak nema mnogo odličnih slobodnih .NET programera (pretpostavljam da nema ni mnogo "samo" odličnih slobodnih programera).

Da, ovde si izgleda u pravu. Nažalost po moj pokušaj da malo donesem para u srbiju (i inkasiram sebi nešto PM satnice ). A da ih ima malo, ima ih malo. Doduše našao sam pravi mali rasadnik, jednu lepu firmicu koja radi Infragistics aplikacije, već sam "prodao" jednog dečka koji je već dobio projekat i sa drugim spikam trenutno.

Citat:
Jesi razmišljao da nahvataš 2-3 vunderkinda sa ETF-a (koji umeju da govore) i malo ih obučiš?

Kao što smo ih obučavali u Pexu Nema leba od toga, a pravo da ti kažem, više sam mator za te stvari, a i malo mudrosti se ulilo u ovu glavu. Svaka škola se plaća Nek sami ulože malo u sebe, a položiti MCSD ne bi trebao biti problem za nekog ko pretenduje da se igra u IT industriji. Infragistics ima trial verziju svih svojih proizvoda i dobru bazu sample-ova. Zato sam i napisao da školska sprema nije važna. kad budem hteo da rešavam integrale, upaliću MathLab, u tu svrhu mi ne treba visoko školovani kadar pun sebe.

Citat:
Naravno, čestitke za ovo do sad i najbolje želje za ovo od sad.

Hvala za čestitke, a i za želje, koliko već 12.8. planiram da se nasučem pod najbližu palmu i stučem jedan Budd u ime starog društva iz Pexa.
Whatzzz uuup Serbia
[ chupcko @ 29.07.2004. 07:59 ] @
Pa uf, a sto ne odes kod Vuka, ima tamo ekipa, sve rade :), a i prolaze svaki dan pored ETF-a :).

Zasto mi se cini da je ovo jedna velika mucka :). Ali dobro, nadam se da ces uspeti u svojoj nameri :).

Nego mene zanima jel sve to legalno u ovoj nasoj zemlji :).
[ spartak @ 29.07.2004. 08:54 ] @
Citat:
Pazi, teško da će bilo ko da ti ponudi retainer za prvi projekat, nisu ni oni veverice i znaju i oni šta je natezanje da dobiješ proizvod od nekog ko je plaćen unapred , a još od nekog ko nema adresu, inventar i nije fizički i pravno dostupan...


Slazem se ja, ovo je i tacno i logicno - ali sa tvoje tacke gledista a ne sa tacke krajnjeg radnika. Ako si preduzimac, preuzimas valjda neki rizik - pa na cemu si mislio da zaradis? Sto znas tipa koji zna tipa koji ima tasta?

Znaci ti si taj koji treba da podnese buffer izmedju toga sto oni ne daju retainer a kvalitetni radnici hoce da rade za platu.

Ne razumem se u veliki biznis, ali ne znam u kakvom skripcu bih trebao da budem da sa bilo kojom firmom "domacicom" radim na poverenje. Nemoj to licno da shvatis molim te.

E da, stvarno da li je legalno?
[ mmix @ 29.07.2004. 12:48 ] @
Citat:
spartak: Slazem se ja, ovo je i tacno i logicno - ali sa tvoje tacke gledista a ne sa tacke krajnjeg radnika. Ako si preduzimac, preuzimas valjda neki rizik - pa na cemu si mislio da zaradis? Sto znas tipa koji zna tipa koji ima tasta?
Znaci ti si taj koji treba da podnese buffer izmedju toga sto oni ne daju retainer a kvalitetni radnici hoce da rade za platu.
Ne razumem se u veliki biznis, ali ne znam u kakvom skripcu bih trebao da budem da sa bilo kojom firmom "domacicom" radim na poverenje. Nemoj to licno da shvatis molim te.
E da, stvarno da li je legalno?


Uff, pa vi ste ovo sve pogrešno razumeli , baza se ne formira za domaću (moju) firmu M2Company koja će raditi za Bermudsku kompaniju, baza se formira direktno za Bermudsku kompaniju. NDA, non-compete i subcontractor agreement se potpisuju direktno sa Bermudskom kompanijom, uplate stižu direktno od Bermudske kompanije na vaš račun, mislio sam da je to jasno iz zahteva za posedovanjem SWIFT računa. Moja uloga u budućem radu sa našim ljudima ovde će biti project management i nadzor, a koliko već od 13. avgusta taj posao ću obavljati iz prostorija Bermudske kompanije, moj benefit u ovoj priči je da se ti PM sati dodaju mojoj plati kao bonus.

Što še tiče M2Company (m2comp.biz), to je moja lična agencija koju ja koristim da sebi kao freelanceru uplaćujem doprinose da bi mi išao staž, ta agencija nema nikakve direktne veze sa Bermudskom kompanijom što je izgleda utisak koji sam greškom ostavio. Možda ih eventualno ubedim da zakupe source safe mesto na tom serveru za tim ovde, ali i to je pitanje, a i sumjnam da ća da ulazim u tu priču i da se natežem sa domaćim birokratama oko propisa.

Imajući sve ovo u vidu, primedba sa plaćanjem nije na mestu pošto developer ima prava nad kodom dok ne bude isplaćen, ako kompanija odbije da isplati rad, kod ostaje developeru. To možda u odnosima sa domaćim firmama nema efekta, ali oni paze na te stvari, pošto troškovi izrade projekta nisu samo plaćanje developeru za krajnju izradu, uvek bude bar još toliko radnih sati u pripremi i analizi projekta. Ako mislite da će kompanija sa 500 onsite zaposlenih da kompromituje svoj ugled i odnos sa klijentima zbog par hiljada dolara duga u appdev odeljenju, varate se.
Stvar jeste 100% legalna, a razlog iz kojeg ne pominjem naziv firme je prosto da zaštitim svoje mesto u toj firmi, bar dok ne sletim tamo i ne počnem da radim, posle i neće biti važno.
[ chupcko @ 29.07.2004. 13:01 ] @
Hm, ako placas ljude a ne placas socijalno i penziono to nije legalno, cisto da se razumemo oko legalnosti.

Inace ono sa kodom je malo besmisleno, jeste, ja napisem, dam nekoj firmi, imamo i ja i oni a ja sam vlasnik, pa bas lepo :))).

Sve je ovo lepo zamisljeno ali sa tvoje strane. Cini mi se da ovo nije legalno u Srbiji :).
[ @ 29.07.2004. 13:24 ] @
Citat:
chupcko: Hm, ako placas ljude a ne placas socijalno i penziono to nije legalno, cisto da se razumemo oko legalnosti.


Ovo je netacno, ako radis kao freelancer, tj. ono sto bi se ovde zvalo honorarac ili da radis po ugovoru o delu niko ti nije duzan da ti uplati zdr i soc.

Ja trenutno radim freelance za nemacku firmu i svu lovu dobijam na moj devizni racun bez problema, a ja mogu ako hocu sebi da uplacujem soc i zdr.
To je omoguceno zakonom o, ako sam dobro zapamtio naziv, dobrovoljnom zdravstvenom i socijalnom osiguranju.
Drugim recima sam sebi otvorim radnu knjizicu i uplacujem svakog meseca odredjenu sumu (u zavistnosti spreme koju zelim da uplacujem).

A sto se tice price oko koda, to jeste malo smesno za nase uslove, ali se napolju pazi na takve stvari
[ Vranac @ 29.07.2004. 13:28 ] @
prethodna poruka je moja isto, samo se nisam bio dobro ulogovao.
cisto da ne bude da neko sa strane komentarise.


Jedino mi zao sto trenutno ne ispunjavam uslove koje mmix trazi
[ mmix @ 29.07.2004. 13:35 ] @
Citat:
chupcko: Hm, ako placas ljude a ne placas socijalno i penziono to nije legalno, cisto da se razumemo oko legalnosti.

Naravno da je legalno, to nije zaposlenje, to je, ako baš hoćeš pa našim obsolete zakonima, otkup autorskih prava za softver rađen po specifikaciji. Ako hoćeš socijalno i penziono, uradiš ono što sam ja uradio, otvoriš agenciju i odrekneš se dela prihoda.

Citat:
Inace ono sa kodom je malo besmisleno, jeste, ja napisem, dam nekoj firmi, imamo i ja i oni a ja sam vlasnik, pa bas lepo )).
Sve je ovo lepo zamisljeno ali sa tvoje strane. Cini mi se da ovo nije legalno u Srbiji .

Nije besmisleno, jer oni ne smeju da prodaju nešto što nije njihovo, oni neće da rizikuju da se ti pojaviš posle godinu dana i tražiš copyright infringment odštetu. Kao što rekoh napolju je to sasvim drugačija igra, etički prekršaji finansijski daleko prevazilaze bilo kakav otpis troškova.
I nisam ja to sve zamislio, to je princip offshore rada, i princip po kome ja radim kao izvođač već skoro dve godine. Uvek postoji varijanta da se u priču obaci i neki escrow mehanizam, preko recimo rentacoder-a, ali troškovi toga idu na teret izvođača. Ja sam za prvi projekat išao preko rentacoder-a, ali rentacoder za to uzima 15% provizije, pa sam to koristio samo i isključivo za prvi projekat. Morate razumeti da je offshore berza rada neregulisana i da je podčinjena surovom odnosu ponude i potražnje i da ponuda od 10$+/h važi samo za Srbiju i to samo zato što ću ja biti tamo i znam srpski, a njihovi dosadašnja loša iskustva najviše počivaju na lošoj komunikaciji sa česima i indijcima sa kojima su radili do sada. Trenutno se cene kreću oko 2-3$ na sat za ruse i indijce.
[ chupcko @ 29.07.2004. 13:48 ] @
Koliko se secam od nove godine su ukinuli pojam honorarca, cak vise i ne postoje ziro racuni, uvek mora da se plati porez :).

Ali nadjite bolje nekog pravnika da se ne bi posle pojavljivali na B92 :)

Porez mora da se plati, to je cinjenica :). A sada drzava moze da kaze: to sto je napolju legalno ...

Sto se tice koda, ajde ti dokazi da je neki kod baziran na nekom drugom kodu, mozda i mozes, ali bas tesko.

Ali ipak mislim da jedan pravnik bi morao tu da uzme pare :).

Ali ajde, neka kazu oni koji imaju firme i stvarno rade, (a takvi ne dolaze na ovaj deciji es :) ).
[ Vranac @ 29.07.2004. 13:52 ] @
vidi sto se tice poreza on se placa kroz 1% koji banke uzimaju kroz bankarsku transakciju
[ hyle @ 29.07.2004. 14:38 ] @
Citat:
Vranac: vidi sto se tice poreza on se placa kroz 1% koji banke uzimaju kroz bankarsku transakciju


Ne znam kako ide placanje poreza za honorarne poslove ali znam sigurno da tih 1% (ili vise) koje ti banka uzme nema veze sa porezom.
To je prihod banke i kasnije oni verovatno placaju neki porez na to, a sa stanovista korisnika to je cena usluge koju banka pruza.
[ mmix @ 29.07.2004. 15:14 ] @
Citat:
Vranac: vidi sto se tice poreza on se placa kroz 1% koji banke uzimaju kroz bankarsku transakciju


Eh, voleo bih ja da je tako, ali nije. Tih 1% ti uzima banka kao svoju zaradu, sa tim što se neke banke odriču toga ako ostaviš pare da leže na računu mesec dana pre nego ih podigneš ili ako ih prodaš banci za dinare. SocGen radi tako.

Elem, u ovoj zemlji u kojoj se trenutno zakoni menjaju na mesečnoj osnovi, ove prihode možeš da prijaviš kao inostrane prihode po osnovu autorskih prava. Prijava se predaje godišnje (do 1.3. za prethodnu godinu) i bivaš oporezovan na iznos preko 12000 evra. To je to što se tiče poreza na prihode. Porez na promet se ne plaća, pošto ni firme koje rade izvoz robe i/ili usluga ne plaćaju porez na promet ka inostranstvu. Ko hoće više detalja nek svrati do uprave javnih prihoda u lokalnoj opštini, gde god sam bio video sam velike postere sa detaljima o ovoj vrsti poreza.

Citat:
chupcko: Koliko se secam od nove godine su ukinuli pojam honorarca, cak vise i ne postoje ziro racuni, uvek mora da se plati porez .
Ali nadjite bolje nekog pravnika da se ne bi posle pojavljivali na B92
Porez mora da se plati, to je cinjenica . A sada drzava moze da kaze: to sto je napolju legalno ...

Da, ukinuti su honorarci, bar koliko ja znam. A ziro račun više ne postoji iz drugih razloga, zato što ti je sad i broj tekućeg dostupan direktno u paltnom prometu. Ako radiš negde, sigurno si dobio od banke jedinstveni broj računa kod narodne banke srbije koji si predao finansijama. Udari crtu posle treće cifre i ispred zadnje dve i to je broj računa na koji možeš opštom uplatnicom i/ili virmanom spustiti pare. Naravno kad to radi domaća firma mora da postoji brdo papirologije iza toga (ko, zašto, kako, porez ovaj, porez onaj, ...).
Apropo b92, ja kolko vidim najbolja stvar koja čoveku može da se desi je da se pojavi na b92 pojavi u tom svojstvu, to obično znači da svi znaju da si utajio neke pare, nalažeš malo (pozajmila moja baba kumu zbog tašte pa mi vratio da mogu ćeri da obezbedim krov nad glavom) i posle ufatiš prvi avion i odeš da trošiš utajene pare
Inače, naša zemlja je potpisnica nekog međunarodnog ugovora o dvostrukom neoporezivanju. Tako da ako si radio u inostranstvu i tamo platio porez možeš da pare doneseš u srbiju i da ne budeš dvaputa oporezovan bez obzira na razlike u poreskim stopama. Na Bermude odlazim između ostalog i pošto su ukupna poreska/socijalna opterećenja na platu 4,2%
Nisam video odredbe tog ugovora, ali znam da u Kanadi, ako radiš van Kanade 6 meseci i jedan dan, nisi dužan da plaćaš porez Kanadi već državi u kojoj si radio tih 6+ meseci. Dosta Kanadera zato zimu pokušava da provede na radnoj eksurziji na Bermudama
[ Vranac @ 29.07.2004. 16:28 ] @
mmix to sto si rekao za bankarsku transakciju jeste tacno, ali banka u tih 1% zaista daje nekakav porez, ali zaista nije ni bitno, i ovako selim racun odavde jer mi je dosta gluposti kroz koje moram da prodjem kad hocu nekome da prebacim pare sa mog racuna na tudji ili ne daj boze nesto da platim na netu.

Elem, ako budete trazili jos nesto sem .net-a za koji trenutno nemam vremena da se bavim, imaj me u vidu
[ Vranac @ 29.07.2004. 16:30 ] @
e, da sta mi treba za drzavljanstvo bermuda?
[ mmix @ 29.07.2004. 21:36 ] @
Nažalost, počev od 1997, potrebno je da ti jedan od roditelja ima-imao Bermudsko državljanstvo dok si bio maloletan. Sve ostale opcije su ukinute promenom ustava . Kao stranac imaš pravo na 7 jednogodišnjih ugovora za života, posle možeš doći samo kao turista. Na više od 7 ugovora imaju pravo samo specijalne delatnosti (hirurgija, CxO pozicije, itd), ali ni u tom slučaju nemaš pravo na državljanstvo.
[ Vranac @ 29.07.2004. 22:43 ] @
znaci ostaje dominikana kao opcija za drzavljanstvno
[ chupcko @ 30.07.2004. 08:02 ] @
Eh, sto bi rekao moj deda: legalno je dok te ne uhvate :).

Vidimo se na b92 :).
[ Buum @ 30.07.2004. 13:38 ] @
Citat:
chupcko: Koliko se secam od nove godine su ukinuli pojam honorarca, cak vise i ne postoje ziro racuni, uvek mora da se plati porez :).

Ali nadjite bolje nekog pravnika da se ne bi posle pojavljivali na B92 :)

Porez mora da se plati, to je cinjenica :). A sada drzava moze da kaze: to sto je napolju legalno ...

Sto se tice koda, ajde ti dokazi da je neki kod baziran na nekom drugom kodu, mozda i mozes, ali bas tesko.

Ali ipak mislim da jedan pravnik bi morao tu da uzme pare :).

Ali ajde, neka kazu oni koji imaju firme i stvarno rade, (a takvi ne dolaze na ovaj deciji es :) ).


chupko, mLogo bre mrsomudiš! :) Drž' se ti onoga što najbolje znaš (programiranje) - ovde si se nalupao svetski.

Pošto radim za strance već skoro 3 godine, potpuno sam upućen u problematiku vezanu za plaćanja doprinosa, poreza i sl.

Ako strana firma za koju radite ima registrovano predstavništvo u SCG dužna je da našoj državi plaća poreze, a vama doprinose - bez obzira da li ste honorarni saradnik ili stalno zaposleni. U slučaju kada postoji međudržavni ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, firma se oslobađa plaćanja dažbina u matičnoj zemlji za radnike u SCG ekspozituri.

Ako strana firma za koju radite nema registrovano predstavništvo u SCG nije dužna je da plaća poreze našoj državi već to čini u matičnoj zemlji prema tamošnjim zakonima. U ovom slučaju firma nije dužna da vam uplaćuje doprinose.

Savet za mmix-a: više ne moraš da imaš otvorenu agenciju ili preduzeće da bi si uplaćivao doprinose. Prema nedavno usvojenom Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje doprinosi su daleko manji, a i procedura obračuna znatno jednostavnija. Ključna stvar je to što možeš dobrovoljno da uplaćuješ doprinose i to u iznosu koji sam odrediš. Ipak, postoji minimalni iznos za doprinose koji je objašnjen u tekstu koji sledi.

Evo kako bi izgledao obračun najniže mesečne osnovice doprinosa prema navedenom zakonu:

Najniža osnovica za oporezivanje se utvrđuje na osnovu prosečne bruto zarade (PBZ) i jedinstvenog koeficijenta za sve stepene stručne spreme od 40%.

PBZ za protekli mesec: 18.196 dinara

Prema tome, najniža osnovica za oporezivanje:
18.196 dinara X 40% = 7278,4 dinara

Na osnovicu za oporezivanje se obračunavaju sledeće stope:
- 22% za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje
- 12,3% za zdravstveno osiguranje
- 1,5 za osiguranje za slučaj nezaposlenosti

Prema tome, ukupna suma za doprinose bi iznosila:
7278,4 dinara X (22% + 12,3% + 1,5%) =
7278,4 dinara X 35,8% = 2605,67 dinara.

To je otprilike oko 36€. Te pare svako (pre svega freelanceri) može dobrovoljno da uplaćuje i na taj način mu ide staž, ima zdravstveno osiguranje itd. Naravno, ovo je samo primer za najnižu osnovicu - niko vas ne sprečava da za obračun uzmete neku veću sumu npr. realan iznos plate koju primate. Što više budete uplaćivali sada veća će vam biti penzija za 50 godina, pod uslovom da neko ne pohara državne penzione fondove. :) Doduše, ja sam više za varijantu da kod države uplaćujem minimalne iznose - čisto da mi ide staž, a ne mogu (mnogo) da me pokradu i zajebu tako što će mi za XY godina kad se penzionišem isplaćivati neku bedu jer su im iz ovog ili onog razloga fondovi prazni... Ozbiljne pare za penziju najbolje je štekati u privatnim penzionim fondovima i osiguravajućim društvima tipa Wiener Städtische i sl.

Pozdrav,
Buum
[ mmix @ 30.07.2004. 13:47 ] @
Citat:
chupcko: Eh, sto bi rekao moj deda: legalno je dok te ne uhvate .
Vidimo se na b92 .

Ja sam pošteno radio 40 godina i izlagao se riziku da me uhvate i pošalju na robiju

Citat:
Buum: Savet za mmix-a: više ne moraš da imaš otvorenu agenciju ili preduzeće da bi si uplaćivao doprinose.

Ovo me itekako interesuje, trenutno za 4000 dinara u penziono dajem 12000 državi kao paušalac, nije mala para. Znaš li u kom broju službenog glasnika je ovo izašlo?



[ Vranac @ 30.07.2004. 14:04 ] @
nisam siguran u kom je broju SL, ali znam da se zove dobrovoljno osiguranje, i znam da zadnjih tri cetiri godine sigurno moze da se uplacuje.
Na kraju krajeva raspitaj se u socijalnom
[ mmix @ 30.07.2004. 14:44 ] @
Citat:
Vranac: nisam siguran u kom je broju SL, ali znam da se zove dobrovoljno osiguranje, i znam da zadnjih tri cetiri godine sigurno moze da se uplacuje.
Na kraju krajeva raspitaj se u socijalnom


Na žalost nije to to, to što je bilo pre X godina i još ranije zvalo se kategorija samozaposlenog, kategorija koju je đela ukinuo pre par godina (zbog utaje poreza asocirane sa ovakvom delatnošću i sa firmama koje su neprijavljivanje radnika obavljali preko "samozapošljavanja" radnika zbog nižih osnovica) i od tada su samo pravna lica smela da uplaćuju doprinose, ili si mogao kao fizičko lice da otvoriš agenciju i da se vodiš kao zanatlija . Drago mi je da vidim da se ovde nešto promenilo po tom pitanju i što je ovo ponovo uvedeno.
Što se tiče dobrovoljnog osiguranja, to ima još uvek i bilo je, ali se odnosi samo na zdravstveno osiguranje, ne i na penziono, dakle ne ide ti staž.
[ Vranac @ 30.07.2004. 15:10 ] @
upravo o tome ti i pricam, ide ti staz, bar su meni tako rekli u socijalnom, jer je sad u do aprila bila akcija da ko hoce moze sebi da "dokupi" staz
[ chupcko @ 30.07.2004. 15:38 ] @
Ja pokusao ovde da pricam o programiranju, ali vidim da niko se ne razume u to :).

A i moj stav je bio da se unajmi pravnik :). Naravno uz ograde uvek spominjem po nesto. Ali oki ako mislite da je sve to legalno :))))).

[ Buum @ 30.07.2004. 17:02 ] @
Citat:
mmix: Ovo me itekako interesuje, trenutno za 4000 dinara u penziono dajem 12000 državi kao paušalac, nije mala para. Znaš li u kom broju službenog glasnika je ovo izašlo?


Sudeći po informacijama sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije u pitanju je službeni glasnik br. 84/04. Bio sam pre mesec dana u ministarstvu još dok je ovaj zakon bio u pripremi tj. u skupštinskoj proceduri tako da su ovo informacije iz prve ruke. Čim su ga usvojili uzeo sam da ga prostudiram, čisto da proverim da ga nekim amandmanima nisu skarabudžili, ali na sreću bitnijih izmena nije bilo. Dakle, ono što sam napisao u prethodnom postu je 100% tačno. Ako imaš neku specifičnu situaciju najbolje je da odeš do Nemanjine i da se raspitaš za detalje.

Inače, vidim da si u zabludi po pitanju staža. Šta je staž? To ti je penzijsko-invalidsko osiguranje koje se u narodu još zove i "socijalno". Ako plaćaš ovu vrstu doprinosa ide ti staž - to je sva mudrost.
[ mmix @ 30.07.2004. 19:35 ] @
Citat:
Buum: Inače, vidim da si u zabludi po pitanju staža. Šta je staž? To ti je penzijsko-invalidsko osiguranje koje se u narodu još zove i "socijalno". Ako plaćaš ovu vrstu doprinosa ide ti staž - to je sva mudrost.


Nisam ja u zabludi, staž jeste broj dana/meseci za koje si uplaćivao penziono-invalidsko osiguranje. A to je onih 22% (11% na teret zaposlenog i 11% na teret poslodavca), zdravstveno i osiguranje od nezaposlenosti ne utiču na to, samo su firme obavezne da ih obračunavaju na istom obrascu i da ih uplaćuju u isto vreme. Ja kao paušalac, a nadam se i ti po ovom novom zakonu plaćaš sve tri stavke (svih 35%) na jedan račun, ali preduzeća uplaćuju na tri različita računa. Za staž se tu gleda samo uplata za "socijalno", tj. tih 22%.

Citat:
Vranac: upravo o tome ti i pricam, ide ti staz, bar su meni tako rekli u socijalnom, jer je sad u do aprila bila akcija da ko hoce moze sebi da "dokupi" staz


Ta akcija do aprila je bila jednokratna da ljudi koji su radili na crno mogu da uplate sebi zaostali staž, što sam i iskoristio. Obračunavalo se retroaktivno i to samo penziono-invalidsko osiguranje. I po ovom osnovu nisi mogao da uplaćuješ sebi staž unapred ili mesec za mesec. Sve knjigovodje kod kojih sam bio uključujući i neku ribu u socijalnom su mi rekli da se dobrovoljno osiguranje obavlja samo za zdravstveno osiguranje i to koriste ljudi koji po drugom osnovu ne mogu da se osiguraju (npr. izbačeni sa biroa). Đela je jednostavno ukinuo tu mogućnost, jedine dve opcije su mi bile da:
1. Budem fiktivno zaposlen kod nekog ortaka sa firmom i da mi on uplaćuje doprinose
2. Da otvorim svoju agenciju
Pošto sam po prirodi paranoic i ne želim da rizikujem da "ortak" počne da potražuje nešto od mojih klijenata, odlučio sam se za tačku 2.
[ Buum @ 30.07.2004. 23:44 ] @
Citat:
mmix:Sve knjigovodje kod kojih sam bio uključujući i neku ribu u socijalnom su mi rekli da se dobrovoljno osiguranje obavlja samo za zdravstveno osiguranje i to koriste ljudi koji po drugom osnovu ne mogu da se osiguraju (npr. izbačeni sa biroa). Đela je jednostavno ukinuo tu mogućnost, jedine dve opcije su mi bile da:
1. Budem fiktivno zaposlen kod nekog ortaka sa firmom i da mi on uplaćuje doprinose
2. Da otvorim svoju agenciju
Pošto sam po prirodi paranoic i ne želim da rizikujem da "ortak" počne da potražuje nešto od mojih klijenata, odlučio sam se za tačku 2.


@ mmix

Jebeš te knjigovođe i tu ribu iz socijalnog što su ti to rekli - zajebali su te!

MOŽE DOBROVOLJNO DA SE UPLAĆUJE PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE!

Imaš na Internetu Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju, ne znam tačno link odakle sam ga skinuo. Citiraću ti ključne odredbe koje potkrepljuju moju tvrdnju (kad već ne veruješ da ja na taj način sebi uplaćujem staž):

Citat:
član 15.

Lica koja nisu obavezno osigurana u smislu ovog zakona, mogu se uključiti u obavezno osiguranje i obezbediti prava iz ovog osiguranja pod uslovima, u obimu i na način predviđen ovim zakonom.

Svojstvo osiguranika iz stava 1. ovog člana stiče se i prestaje danom podnošenja zahteva.


Citat:
III. DOBROVOLJNO PENZIJSKO I INVALIDSKO OSIGURANJE

član 16.

Dobrovoljnim penzijskim i invalidskim osiguranjem osiguranici mogu, u skladu sa posebnim zakonom, obezbediti sebi i članovima svoje porodice veći obim, kao i drugu vrstu prava od prava utvrđenih ovim zakonom.

Lica koja nisu obavezno osigurana u smislu ovog zakona mogu, dobrovoljnim penzijskim i invalidskim osiguranjem, u skladu sa posebnim zakonom, sebi i članovima svoje porodice obezbediti prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

Dobrovoljno penzijsko i invalidsko osiguranje mogu organizovati i sprovoditi pravna lica, u skladu sa posebnim zakonom.

Posebnim zakonom u smislu ovog člana podrazumeva se zakon kojim se uređuje dobrovoljno penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i organizacija i poslovanje investicionih fondova koji sprovode dobrovoljno penzijsko i invalidsko osiguranje.


Citat:
član 263.

Ovaj zakon stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", izuzev odredaba člana 191. ovog zakona u delu koji se odnosi na osnovice za vršenje poslova iz člana 12. stav 1. tačka 3) ovog zakona i člana 195. ovog zakona, koje se primenjuju počev od 1. jula 2003. godine.


U ministarstvima rade sve sami moroni koji gledaju da te što pre odjebu i skinu sa vrata - birokratija u najgorem smislu te reči. Jedino ako si dovoljno uporan pa dođeš do načelnika službe možeš da dobiješ relevantne informacije.

Odosmo mi mnogo off topic, ali molim moderatore da ne brišu ove postove - mislim da mogu mnogima da koriste.
[ akrosoft @ 31.07.2004. 18:29 ] @

Milsim da ti te titule nisu neka siguracija. U danasnje vreme su te titule dosta devalvirale jer braindumpove mozes naci na svakom koraku. Ja sam npr spremio coveka kome je trebala ta titula jer se iseljavao za Kanadu, cisto da ima, i koji nije upalio racunar u svom zivotu. Ja nemam motiva da polazem te ispite za C# i ako imam povremeno besplatne vauchere od MS-a jer ne znam sta ce mi to, a sa druge strane radim kao predavac u MS CTEC centru i spremam ljude za polaganje tih ispita.
[ Rapaic Rajko @ 02.08.2004. 07:33 ] @
E bre, ljudi, ta 'akcija do aprila' - nije moguce da je to zavrseno. Imam 5 godina rada 'na crno' i isao sam par puta u Nemanjinu tokom zadnje dve godine (plus moja zena vise puta); svaki put sam poljubio vrata; navodno, nikad culi, zakon to ne dozvoljava itd. itd. Ostadoh ja kratak za 5 godina staza...
Pa gde mi zivimo, bre?

Rajko