[ Djuki @ 21.07.2004. 16:05 ] @
Potraznja:
Apsolvent Vise Elektrotehnicke Skole, smer Nove Racunarske Tehnologije,
stazirao bi u ozbiljnoj firmi, na mestu C++/Visual C++ programera.

Sve ponude na mail: [email protected]
CV: http://code.padrino.co.yu/CV/Djurdjevac%20General%20Resume.doc

[Ovu poruku je menjao Djuki dana 21.07.2004. u 22:35 GMT]
[ vindic8or @ 21.07.2004. 17:55 ] @
kakav je to posao pripravnika?
[ Djuki @ 21.07.2004. 20:18 ] @
pripravnik = stazista = covek koji radi bez plate ili nekim procentom od plate, kako bi stekao iskustvo.

Znaci hteo bih da staziram u nekoj firmi koja se bavi razvojem softvera. Mislim da sam bio jasan.
[ chupcko @ 22.07.2004. 08:22 ] @
Nemoj misliti da ti rusim iluzije, ali tesko ces naci takav posao. Cisto jer je radno mesto skupo, te racunar, te sto, te teleofn, te stolica, te spajalice, te doprinosi, te zdravstveno, a ti ne mozes da otplatis sve to.

Probaj prvo recimo da kao freelancer nesto odradis. Mada mozda i mozes kod neke "drzavne" firme, mada to nije bas najsrecnije resenje, ali sumnjam da ce i jedan privatnik da se javi :) (barem ne oni ozbilni koji se domacinski ponasaju)
[ Dejan Topalovic @ 22.07.2004. 11:11 ] @
Pa, ako nekom treba radnik, on radne uslove mora obezbijediti svakom zaposlenom. Neke firme traze samo osobe sa iskustvom, ali ima i dosta firmi koje uzimaju pripravnike bez radnog iskustva, te ih malkice specijalizuju na tom radnom mjestu i kasnije imaju odlicnog radnika, kojeg ne moraju placati 2-3-4 puta skuplje, nego nekog novog radnika sa 5-10 godina iskustva.
Ako u buducnosti budem imao svoju firmu, uzeo bih pola ljudi sa iskustvom i pola bez.
[ spartak @ 22.07.2004. 15:07 ] @
To oko manjeg placanja se em ne slazem em je praksa pokazala da nisi u pravu. Svi radnici kada se usavrse, "specijalizuju", unaprede ili kako vec to nazvali - hoce vecu platu.

Posto obicno firma to nece da isprati, jer vidi bogati - nije ih za njihove babe zdravlje usavrsavala, oni predju u drugu firmu i dobiju vecu platu.

I ovde ce ljudi nauciti da se grebanje na najeftinijoj radnoj snazi pogotovo u IT uopste ne isplati, i da na kraju obicno vise kosta.
[ chupcko @ 22.07.2004. 15:28 ] @
Eh, pa svako ima pravo da radi u svojoj firmi kako zeli , doduse nije uvek to pametno, ali vezi konja gde ti gazda kaze, pa neka crkne i konj i gazda.

Uzgred, mozda moze da se nadje pripravnicki posao u nekoj od "drzavnih" firmi, tipa elektrodistribucija, vodovod, koja banka, posta. Oni definitno vode racuna o tome, cak se i polaze pripravnicki ispit, ali bojim se da iskustvo koje se stekne nije neko.

Uostalom, sto ne pokusas u zavodu za trziste rada.
[ neetzach @ 22.07.2004. 15:36 ] @
Drugim recima ako odmah uzmes iskusnog coveka, stedis pare na obuci koju bi morao da platis pripravniku. Da ne pricamo o eventualnoj ustedi po pitanju efikasnosti iskusnog radnika u poredjenju sa pripravnikom.
[ Dejan Topalovic @ 22.07.2004. 16:10 ] @
Hm, nisam se ocito dobro izrazio u potpunosti. Ne bih uzimao radnika koji NE ZNA, nego koji NEMA RADNOG ISKUSTVA. Ne bih mu ja placao posebnu obuku niti usavrsavanje neko specijalno, niti certifikate. Usavrsavao bi se i uhodavao na poslu uceci od drugih zaposlenih sa vecim iskustvom. Zar par mjeseci ga se moze uvesti u posao. Naravno, pri potpisivanju ugovora, obaveza bi bila da radi za mene 3-5 godina.
Zvuci kao iskoristavanje, ali kamo srece da je meni neka firma ponudila tako nesto prije 3-4-5 godina.
[ markom @ 22.07.2004. 16:18 ] @
Vidiš Stripy, sa tako ponuđenim uslovima, svako sa miligramom mozga bi ustao, zahvalio ti se na ponudi i izašao napolje.

Da bi potpisao ugovor s nekim na 3-5 godina, moraš debelo da se obavežeš na tvoj commitment KA NJEMU, isto kao i on ka tebi. Commitment ka zaposlenom podrazumeva i određene beneficije (ne, plata na vreme nije beneficija). Na primer, obuku, "sertifikate", itd.

Marko.
[ Dejan Topalovic @ 22.07.2004. 16:39 ] @
No dobro, ispadoh sad robovlasnik :)
Zasto da uzimam nekog profi webmastera/dizajnera, ako ima na sajtu samo da se odrade neke slikice i ubaci malo teksta. To moze uraditi i neki pocetnik.
Zasto da uzmem nekog guru-programera, ako se radi mali nezahtjevni program?
Kad bih dobio da radim ogromni i vrlo zahtjevan projekt, pripravnik ne bi imao sanse.
Kao sto sam rekao, uzeo bih i iskusne i neiskusne. Naravno da bih prije sansu dao nekom sa iskustvom, ali bih gledao da takvu osobu zaposlim na poziciji koja bas njemu odgovara i njegovim sposobnostima, a ne da ga placam za neke banalne stvari.
[ Djuki @ 22.07.2004. 22:13 ] @
Sa StRiPy-jem se slazem u potpunosti, ja bih i hteo takvo mesto bez obaveza poslodava prema meni, tipa sertifikati i slicno, a ja u svakom slucaju imam programerskog znanja za mnogo vishe od postavljanja slicica, znaci odlicno znam c++, samo nemam radnog iskustva. Interes te firme bi bio da primi coveka koji bi mogao za njih da odradjuje poslove a da oni nemaju obaveze prema njemu tj u ovom slucaju meni. Ja bih za uzvrat dobio iskustvo, koje bih stekao od ostalih zaposlenih i vremenom dobijanjem slozenijih poslova. Siguran sam da ima i privatnih firmi kojima bi ovako nesto svakako odgovaralo.
[ srdjandakic @ 22.07.2004. 22:35 ] @
Sigurno Djuki da ces naci...

Bitna ti je referenca, ne zbog te firme nego dalje u karijeri, u svakom slucaju od neceg moras krenuti.

Takodje su bitna i poznanstva koja ces tamo steci. Svako ima poznanika sa faxa i sl. koji radi u nekoj drugoj firmi koja ce takodje da prima programera, a ako pokazes da znas nesto i da si vredan, sigurno da ce ta firma imati razloga da te "otme". Ili ova u kojoj "staziras" da pocne da te placa... oba slucaja tebi idu u prilog.

U mojoj firmi su svi dosli na preporuku nekog od vec zaposlenih, stekao sam utisak da se svi programeri u NS medjusobno poznaju... :)
[ chupcko @ 23.07.2004. 07:50 ] @
Djuki, sve je to lepo, ali radno mesto kosta, osim ako neces na crno od kuce na svom kompu i sam da placas net :).

Uzgred, tesko da iko moze da ikog veze na 3-4-5 godina a da ne placa lepu kintu :). Ni ugovor o radu ne zna za takve stavke :). A i bojim se da bi se na sudu lako oborio takav ugovor. Uostalom, poslodavci uvek stavljaju da ce da se raskine ugovor ako ne dolazis na posao. Dakle ti se lepo razbolis i nema te nekih 6 meseci na poslu, ili ce poslodavac da lepo daje platu ili ce da raskine ugovor :).

Tako da onima koji bi da se igraju firmi preporucujem ili da zavrse pravni ili da angazuju pravnika :).

Nego uzgred, kako mozes da znas odlicno C++ a da nemas radnog iskustva :). Mislim lepo je to sto ga ti znas, ali bez prakse ne vredi mnogo to znanje :).

Da ne bude da samo zakeram, da li si proverio u zavodu za trziste rada, mislim da oni cak imaju i programe za one koji hoce da budu pripravnici, ili ti smatras da mnogo vise vredis, pa bi u neke super mocne projekte. E da uzgred, nisam siuran, ali vojska uvek trazi programere, to nije losa fora, zaposlis se, sredis vojsku i ....
[ Djuki @ 23.07.2004. 10:29 ] @
Citat:
Djuki, sve je to lepo, ali radno mesto kosta, osim ako neces na crno od kuce na svom kompu i sam da placas net :).

Ne nikako kod kuce, ali radno mesto i kosta zaposlene a i ja ili bilo koji stazista je dovoljno produktivan da pokrije svoje troskove i mnogo vise od toga.
Citat:
Uzgred, tesko da iko moze da ikog veze na 3-4-5 godina a da ne placa lepu kintu :)

Pa ko je spominjao 3-4 godine, ja bih stazirao do godinu maksimum dve, sto bi bilo dovoljno za sticanje iskustva.
Citat:
Tako da onima koji bi da se igraju firmi preporucujem ili da zavrse pravni ili da angazuju pravnika :).

Pa ti si bas zeshci pesimista, nije tako crno kao sto pricas, ja nemam nameru da se sa nekim sudim vec da radim, ucim i napredujem.
Citat:
Nego uzgred, kako mozes da znas odlicno C++ a da nemas radnog iskustva :). Mislim lepo je to sto ga ti znas, ali bez prakse ne vredi mnogo to znanje :).

Sa ovim se slazem, ali posto sam napomenuo da nemam radnog iskustva jasno je da mom znanju c++, oop - a nedostaje prakse sa "realnim problemima".
Citat:
Da ne bude da samo zakeram, da li si proverio u zavodu za trziste rada, mislim da oni cak imaju i programe za one koji hoce da budu pripravnici, ili ti smatras da mnogo vise vredis, pa bi u neke super mocne projekte. E da uzgred, nisam siuran, ali vojska uvek trazi programere, to nije losa fora, zaposlis se, sredis vojsku i ...

Najzad nesto konstruktivno, pokusacu i to hvala.
[ chupcko @ 23.07.2004. 12:55 ] @
E oni komentari za 3-4-5 godina i pravni su bile za one koji bi da budu poslodavci, ne za tebe :)

E sada, pazi mozda se samo sporimo oko toga da li kao pripravnik mozes da se otplatis :).

Ja mislim da ne moze, narocito u firmama koje nemaju puno para a imaju zanimljive projekte :).
(to je nekako povezano :) )
[ neo01 @ 23.07.2004. 14:38 ] @
@chupcko, s jedne strane jesi u pravu, da radno mesto kosta, ali samo
za male firme, dok se vecim uvek isplati da uzmu i nekog novajliju...
jer od toga mogu samo da profitiraju, pod uslovom da lik ne pravi neke
ekscese (znaci da dolazi da uci, da je vredan, radoznao i sl.) Ja da
sam gazda, ja bih uvek zaposlio i ponekog pripravnika iz prostog
razloga sto bih onda indirektno stavio do znanja vec zaposlenim
iskusnijim programerima da imaju/ tj. bolje da ce imati konkurenciju,
i da ce im time s vremenom opasti cena (sto je i cilj tebe kao gazde -
da ne biras sredstva kako bi oborio cenu radne snage - njihovih
plata). Te po meni, veci ce problem ovaj decko da ima sa vec
zaposlenim - iskusnijim radnicima u smislu da ce da mu "uvaljuju
koske" samo da bi ga diskreditovali, jer jednsotavno - zasto bi on
tebe da uci za dz... kad time samo sebi "uskace u stomak", a da
zauzvrat gazda moze da ga zeza za platu (npr. povecanje iste), ili cak
da ga kad se novajlija dovoljno osposobi za rad, zeza u stilu "pa ja
vec imam radnika tako da me bas briga da li si ti zadovoljan, ili ne".
Tako da je jedini lek ovih iskusnijih u cilju opstanka da te sabotira
na svaki moguci nacin - ili jos bolje prikriveno - onako "na
finjaka"... te da natera gazdu da se ipak drzi samo proverene radne
snage... E sad, sve ovo dosta zavisi i od stanja na trzistu radne
snage... Naravno, uvek vazi pravilo da tamo gde ima dosta odredjenih
profila - tu je uglavnom i niza cena rada, jer je manja potraznja a
time automatski i prosecna plata u tom poslu (prosti free market
zakoni kapitalizma)... Tamo gde nema radne snage, ili gde se tesko
nalazi, tu ce gazde verovatno rado da primaju volontere-pripravnike,
jer jednostavno nemaju izbora - a cekanjem gube vreme - a jos plus ako
i on nema obavezu nista da placa tog decka izuzev da mu da jedan - cak
stariji kompis (ne mora znaci ni nov) i jedno kancelarijsko mesto to
ce ga jos vise privoleti da isto prihvati... ZASTO DA NE PRIHVATI?

I nemoj mnogo da mracis decka... a sem toga zasto bi morao da ima
radno iskustvo da bi znao c++? Mozda ga je dobro naucio, a mozda i
pise neke programcice, te zna bar teoretski kako to sve ide, samo sto
ne zna kako da barata ovim vec gotovim visual alatima - klasama,
funkcijama... i kako to sve da poveze u celinu - i kako da radi u
timu... Ako bi razmisljali kao ti, da programersko znanje bez prakse
ne vredi mnogo (ovde si delimicno u pravu), onda bi i ceo FON bio
shitina od fakulteta jer te tamo ne nauce ni teoriji, vec samo nekim
glupostima, koje ti nece trebati... Sem toga, mnogi pisci dobrih C++
knjiga su isprva bili zapravo programeri-hobisti...
[ chupcko @ 23.07.2004. 15:20 ] @
Pa ne mracim ga puno, samo mu dajem smernice, a kazes da si ti gazda, pa sto ga ne zaposlis :)))).

Pa da te vidim kako ces da odvojis jos 2000 evra samo za njegovo radno mesto :).

Inace ja verujem da on zna lepo c++, ali kao i gomila druge dece koja znaju jos po nesto pored c++.
[ neo01 @ 23.07.2004. 19:23 ] @
Citat:


chupcko

Pa da te vidim kako ces da odvojis jos 2000 evra samo za njegovo radno
mesto :).



Obrati paznju na moj post - NISAM GAZDA... Pricao sam u potencijalu
"Ja da sam gazda..."

A mislim da si malo preterao za to 2000 evra po radnom mestu... On
moze da kompajlira na znanto slabijem kompu, a sto se tice struje i
ostalih stvari, ako gazda ne bi imao nikakve obaveze prema njemu, onda
bi ga isto izaslo u totalu, kao i da ima postojece stanje/radnike... A
sem toga, on (gazda) uvek moze da ga uzme i da mu za pocetak da samo
jednu stolicu i da lepo decko sedne iza, i malo gleda kako oni to
rade... Secam se kad sam ja jednom PAZI - SAMO POPRICAO jedan jedini
dan sa jednim iskusnim programerom... Mislim, da sam naucio za taj 1
dan skapirao mnoge stvari, za koje bi mi trebalo mnogo vise vremena -
preko knjiga/help-ova i sl. Postavljao sam coveku konkretna pitanja i
on mi je odgovorom na njih, pruzio neverovatna saznanja i prosto mi
link-ovao mnoge stvari koje sam pre toga znao potpuno ili povrsno u glavi...
Dobro sad, na meni je da sve to posle i iskompajliram... ;-))

E sad, naravno da si totalan duduk, onda pitanje koliko se isplati raditi sa tobom...
Ali ovaj decko, lepo kaze da IMA NEKO PREDZNANJE - znaci lakse je i raditi
sa njim, a verovatno bi i on bio radoznao i postavljao neka pitanja,
na koja bi mu ovi manje-vise odgovarali - naravno konkretno u njegovom
slucaju, trebao bi da nadje meru i da osmotri malo situaciju, jer ti
isti ucitelji kao sto sam opisao, mogu da ga dozive kao sopstvenu
konkurenciju - pa da ga zezaju i uce pogresno... MNOGO PRE CE OD NJIH
IMATI PROBLEMA, nego od gazda...
[ babylonian @ 23.07.2004. 19:52 ] @
Izvini, ali o cemu ti to? Kakve 2000 E za radno mesto ? Ispade da radna mesta u Srbiji kostaju vise od onoga sto doprinose gazdama?

Svugde je normalna pojava uzimanje pripravnika za probni rad i dobijanje iskustva. Pa to je mnogo bolja solucija, i ova tvoja prica o radnom mestu koje gazdu kosta 2k ne pije vodu nikako!
Prvo, taj pripravnik nije neki kiddie koji bas pojma nema o tome (ja bar takvog nikada ne bi uzeo na pripravnicki), vec ce raditi nesto i doprineti donekle celokupnom radu u firmi.
Drugo, posto radi, otplatice sebe i vise nego sto treba, jer kao sto je bilo reci, pricamo o pripravnicima koji DOBRO znaju nesto, i imaju skills, tako da ce svakako doprineti produktivnosti. I ne! gazda ne mora da ga placa ili ne bar full salary, i svima se isplati ovaj nacin rada.

Ne razumem na cemu baziras to da radno mesto kosta 2000 E ??? Voleo bi da malo razlozis ovo ako nije problem?

Znaci poslodavci u srbiji zaposle programera, daju mu platu 1000E (recimo), njegovo radno mesto(prema tvojim recima) kosta 2000 E, doprinosi i ostalo, jos nekih 200 E, i ispada da gazde u Srbiji izdvajaju za radnika 3200 E/mesecno ?!?!?

Po prostoj racunici mislim da je ovo razmisljanje smesno. Svaki gazda ne bi trebao da otvara firmu da bi se igrao, i da prica svima da je gazda, vec da lepo napravi biznis plan i isplanira sta je dobro za njega, i kako ce da zaradi pare.

Poenta moje price je jednostavno u tome, da je jako beneficial zaposliti nekog bez iskustva, jer ce on mnogo manje da kosta, a dobijas veliku vrednost, jer ucestvuje u timu, itd.

I jos nesto, gledate sve jako crno. Tipa, svi cekaju nekog mladog i neiskusnog da ga zajebavaju i nabacuju mu "koske".
Preporuka i najveca vrednost za svakog pocetnika je u tome, da udje u tim, i posmatra proces, jer je to ono u cemu on nema iskustva, a ne da zapiitkuje svakih 5 minuta za pomoc starije radnike.

Lako je programirati, ali tesko je raditi s ljudima, i uklapati se. To je i vrednost pravog, dobrog programera. I to je iskustvo koje se placa.
[ neo01 @ 24.07.2004. 00:16 ] @
Citat:


babylonian:

I jos nesto, gledate sve jako crno. Tipa, svi cekaju nekog mladog i
neiskusnog da ga zajebavaju i nabacuju mu "koske".

Preporuka i najveca vrednost za svakog pocetnika je u tome, da udje u
tim, i posmatra proces, jer je to ono u cemu on nema iskustva, a ne da
zapiitkuje svakih 5 minuta za pomoc starije radnike.

Lako je programirati, ali tesko je raditi s ljudima, i uklapati se. To
je i vrednost pravog, dobrog programera. I to je iskustvo koje se
placa.



Da pojasnimo malo stvari... Nisam zeleo da budem bas u totalu i a
priori crn u smislu da kako ti kazes "BAS SVI, VEC ZAPOSLENI ISKUSNI
PROGRAMERI CEKAJU NEKOG MLADOG DA GA N*G*ZE...", nego sam mislio da
treba imati izvesnu dozu opreza, tj. kako si mu i i pojasnio da ne
zapitkuje svakih 5 min. I BAS ZA SVAKU SITNICU starije radnike... Vec
da bude konkretan i odmeren (da nadje meru koliko - sta i sl.). Inace,
NISAM MISLIO DA CE SVUDA OVAKO DA PRODJE... Negde ga mozda nece
doziveti kao konkurenciju VEC I KAO POMOC - mozda gazda negde zeli
pojacanje, ali ga trenutno nema na trzistu, a i samom programeru (ili
grupi) time moze da bude lakse ako ima(ju) pomocnika koga ce gazda u
dogledno vreme, ako bude bio ok lik, vredan, radan, zeljan da uci i da
zaposli u taj tim... Znaci tu postoji dvanacina kako mogu da ga
docekaju... od pozitivnog do negativnog - i tu mislim da su podjednako
dobre sanse i za jednu i za drugu varijantu... Jer ovaj fazon sa
"koskama" nije samo prisutan u programerskoj struci vec je to
jednostavno proizvod konkurencije i borbe za opstanak. Negde ce se ti
programeri osecati ugrozenim i sabotirace ga, a negde ce ga docekati i
kao pomoc - pa ce mu pomagati... A na ovo dosta utice i to - kakvi su
planovi gazde..... kao i subjektivne procene programera i njihove
(ne)ugrozenosti, a na bazi sagledavanja planova gazde... Kako sam ovo
"pravnicki" - STERILNO rekao... :-))
[ Free_Sex @ 24.07.2004. 10:12 ] @
E stvarno sam se nacitao svakakvih gluposti u ovom thread-u.

Svuda pa i kod nas se traze "stazisti". A zasto ?

Neki od razloga su vec napisani tipa da bi se dalo d znanja starijim kolegama da nisu ne zamenljivi. Ali mislim da to nije glavno. Novi ljudi, nove ideje. Maladi ljudi, mlade ideje. Sveze znanje. Pogotovo sto se tice VETS-a. On ti ipak daje neko opipljivije znanje nego recimo ETF.

I necemo sada da se ovo pretvori u raspravu sta je bolje ETF ili VETS. Bolje je imati fakultetsku diplomu naravno. Ali VETS ima svoje prednosti, jer da nema, niko ga nebi upisao ?!?

Dakle zaposlivsi pripravnika :

Naucis nekog da radi ono sto tebi treba. Taj neko je nov i zelen pa mozes vise da ga cimas (nazalost istina), i radi ti za manje pare. U isto vreme imas i zamenu za nekog starijeg. U slucaju da ode u drugu firmu, da se penzionise ili sta vec.

A te gluposti oko toga da radno mesto jednog programera kosta 2000 E ?!? Reci mi a dali si uracunao i nekih 5 Kvadrata koji ce njegogo radno mesto da zauzima ?!? I to treba da se napravi/iznajmi.

To je bre klasicno (u smislu zaovstavstina ne kao neko ko je mentalno zaostao) razmisljanje koje je zaostalo od toga kako se radilo pre kod nas ..

E a kad ti ne trebaju stazisti. Onda kada ne planiras napredak. Kada mislis da ce ti postojeci radnici raditi jos 100 godina ...etc.

ps. Skoro je Schnider u BG trazio stazistu sa VETS-a. NE za programiranje vec za administraciju. Vidi kontaktiraj Aleksandara odatle, on je isto zavrsio VETS a radi kod njih. Tj. on je bio kontakt za taj oglas. Mozda ce im trebati nesto ubuduce. Ovo je bilo pre jedno 2,3 meseca a na trajanje od 3 meseca ...
[ chupcko @ 24.07.2004. 13:18 ] @
Puf, posto sam neko vreme radio u nekim firmama, pa znam po nesto o tome, tako i znam koliko kosta radno mesto, doduse, u malo boljim firmama, ne zelim da covek prodaje kokice bre.

A sada, da li je pametno zaposliti stazistu ili ne :).

Cim covek mora da jurio posao, znaci da je tesko, a sigurno je tesko jer ce malo ko da ga zaposli :).

Dakle ja sam dao svoje misljenje, koje mozda je prouzrokovano logikom firmi za koje sam radio :). A i mislim da sam coveku dao nekoliko lepih saveta (i usput bio zajedljiv). A sada, kada neko od vas bude vejiki pa otvori firmu, videcu ga da li ce hteti i rodjaka da zaposli zbog poreza, a kamoli nekog tamo nepoznatog stazistu koji jos nema produktivnost.

Dobro je sto neke velike firme uvek zele da prime staziste, i da ih obuce (recimo elektrodistribucija placa cak i kurseve). Tako da ako hoces da dobro prodjes, imas dva puta, jedan je da odes u tako neku firmu i da cekas penziju (obicno je to slucaj), ili da se snadjes i da "volontiras" negde gde hoce da te prime. Cinjenica je da malo koja firma to zeli (neke koje rade ozbiljne poslove, zele da prvo potpises razne ugovore, pa da tek onda dobijes uvid u to sta oni rade).

E sada, svi oni koji misle da firme samo jure da zaposle mlade super strucnjake iz IT-a, neka se zapitaju sto nema ni jedne firme koja ce da ih primi :).

Uzgred, moj prvi posao je bio na fakultetu, sto ne bi i ti radio na VETS-u, dok ne steknes neko zesce iskustvo.
[ Free_Sex @ 25.07.2004. 12:41 ] @
Pa mogao bi da bude asistent na VETS-u. I onako su nam svi asistenti Ing. Elektornike ili sl. Dakle zavrsili VETS.

BTW. Skoro je bio post u vezi "Pamet"-i koja je trazila nekog za PalmOS development. U C/C++ se radi inace.

Ali ja i dalje ne znam odakle tebi ona cifra od 2000 Eura koji su potrebni za jedno radno mesto staziste u IT ?

Pazi ja se ne razumem mnogo u zakone, tako da ne znam dali trebaju stazisti da se placaju doprinosi/socijalno sta li vec. Ali znajuci da vecina firmi to ne placa (100% regularno sve nesto muvalu kao manja plata pa veci deo isplate u kesu i sl) tako da to ne vidim kao neki trosak.

Sto + stolica + kompjuter = ~ 600 Eura.

I to znas koja stolica za 100 Eura u EuroSalonu ! Direktorska ;)

Za programiranje (osim kad se rade igre) ti ne treba neka jaka graficka ili uopste nesto mnogo jak komp.

Ali po mojoj logici ti najverovatnije neces ni kupiti tu opremu za stazistu jer je verovatno imas ili sta vec.

Ajde reci ti meni, ti si izgleda rodjen naucen. Valjda nisi ni isao u skolu vec si odmah poceo da radis. Ustvari po tvojim recima, niko nikada nije ni stazirao. Svi sve znaju.

J****e pa mora od negde da se pocne. To znaju svi. Tome i sluzi staziranje !
[ chupcko @ 25.07.2004. 13:56 ] @
Slazem se, da sto + stolica + komp kostaju 600 evra.

Ali ajmo dalje, telefon 50 evra, struja, telefon, voda, kafa, ..., spajalice, papiri, olovka.

Socijalno i zdravstveno mora da se placa, i tu nema izuzetaka, zatim po zakonu valjda ne moze da ima manju platu nego sto je propisano (znaci ne moze za minimalac, nego mora za neke vece plate jer ima visu skolu).

Naravno kada se sve to sabere za 3 meseca dodje 2000 evra, (nisam rekao da je to za 3 meseca, tek toliko da prodje probni rad, na odredjeno :) ).

Dakle neko mora da ulozi u njega 2000 evra, a sta ce dobiti ? Mozda programera koji zna da radi, a mozda i ne, deluje mi kao lutrija :). A da ne kazem da ce postojeci dobar programer rado odraditi taj posao za 2000 evra :), a mozda i za 1000, i eto ustede.

Znaci pricamo o coveku koji nema iskustva, koji je pametan i ko hoce da uci. A sto bi ja rekao: ko je toliko lud da placa coveka da uci :).

Sto se tice posla na visoj, ne mora da bude asistent, moze, da volontira u laboratoriji (imate neku laboratoriju, zar ne ?). Uostalom sta kaze zavod za trziste rada, oni imaju razne programe.

Sto se tice mene, ja sam to radio na laboratoriji Matematickog faksa, po programu zavoda za trziste rada, imao sam tada 60% od prosecne plate u srbiji (sto ce reci minimalac, kao sada 12000 din).

Covek je pitao za misljenje, ja sam rekao svoje, a cini mi se da i praksa malo potvrdjuje da je tesko naci takav posao.
[ Free_Sex @ 25.07.2004. 21:46 ] @
"Ali ajmo dalje, telefon 50 evra, struja, telefon, voda, kafa, ..., spajalice, papiri, olovka."

Dobro ajde sada ti meni objasni kako je iko postao programer u ovoj zemlji ?
Ili bilo sta drugo, i druge struke trebaju sto, stolicu, papir, spajalice, kafu ...

Evo ja cu da dam primer jedne kao jace programerske firme kod nas.

Zavrsis skolu (visu, etf, pmf, fon ..) i dodjes kod njih. Znaci nije to kao staziranje,
imas platu, pocetnicku (~ 400 Eura recimo). I imas odredjeni rok da se uklopis u firmu. Recimo godinu dana. Sto bolje radis (i sto si duze tu, to valjda ide koliko toliko zajedno) dobijas vecu platu.

E i sad ako tvoju racunicu uracunas na primeru ove firme (koja stvarno tako radi) pa onda radno mesto kosta mnogo vise od 2000 Eura !!! Samo 5 mesecnih plata dodje toliko.

Mozda se to ne zove staziranje, ali je sigurno neki vid toga. A inace sl. rok dobijaju i iskusnije kolege koje dodju iz druge firme ili sta vec.
[ -zombie- @ 26.07.2004. 02:14 ] @
Citat:
chupcko:
Socijalno i zdravstveno mora da se placa, i tu nema izuzetaka, zatim po zakonu valjda ne moze da ima manju platu nego sto je propisano (znaci ne moze za minimalac, nego mora za neke vece plate jer ima visu skolu).


netačno.. postoje sada programi i na republičkom, i na opštinskim nivoima, koji dotiraju zapošljavanje "mladih kadrova", sa fakulteta i slično, u firme. uglavnom se svodi na to da te oslobode plaćanja doprinosa (tj, država/opština plaća za tebe), a negde čak učestvuju i u plati (mada nije nešto, možda 5-10 hiljada).

dalje, ko je rekao da uopšte mora i da se taj propravnik primi u "stalni radni odnos"? to mi se nakako ni ne slaže.. ovano probni period, a ovamo stalni radni odnos..

znači, može ili da volontira (znači, čisto visi po firmi, ali nema nikakav ugovor, ili ima neki koji ne uključuje primanje), ili da radi po nekom "ugovoru o delu", pa da mu se isplati i manje od tog minimalca..

inače, da je sve kako ti pričaš, fakulteti bi zapošljavali na hiljade radnika "pripravnika".. samo, nekako mi se čini da i tada treba neko da ih plaća.. a država je ponekad još manje zainteresovana da plaća od privatnika.. :-P

Citat:
Dakle neko mora da ulozi u njega 2000 evra, a sta ce dobiti ? Mozda programera koji zna da radi, a mozda i ne, deluje mi kao lutrija :). A da ne kazem da ce postojeci dobar programer rado odraditi taj posao za 2000 evra :), a mozda i za 1000, i eto ustede.


programer da odradi posao od tri meseca za 1000e? i plus da mu se plate svi ti troškovi, porezi na platu, kompjuter, sto, stolica, telefon, internet? i da njemu posle od toga ostane 200-300e?

pa taj programer je onda verovatno i gori od tog pripravnika, ako ne može da nađe boji posao od 300e/3 meseca..
[ chupcko @ 26.07.2004. 07:51 ] @
Nisam rekao da bi programer to raido 3 meseca za 2000, nego bi programer sa iskustvom to odradio za mesec dana (sto je bas spor programer), odnos 3 meseca pripravnik, jedan mesec zreo programer je lepo :).

Sto se tice placanja, socijalno i doprinosi moraju da se placaju i kada neko volontira, ustvari mora po zakonu, a da li ce da placa neko ili ne, to zavisi od poslodavca, samo znam da je mandatna kazna 700000 din za poslodavca ako nema papire, pa bilo da li je neko volonter, ili sta ja znam.

Dakle ovde pricamo o zakonu, a to da li se sprovodi ili ne, ... ne zalazim u to.

Dalje, ja sam i pricao o tome da ode do zavoda za trziste rada i pronadje da li postoji neki program. U tim programima obicno drzava dotira 60 do 80 % bruto plate, to jest firma prolazi bas jeftinije.

Doduse treba da se zadovolje neki uslovi, po programu se zaposljavaju ljudi koji duze cekaju, koji imaju diplomu, veci prosek, firma mora da saradjuje sa zavodom za trziste rada (ne sme da odbija ljude koje im ovi salju, da je platila sav porez, da su svi zaposleni prijavljeni, preko minimalca i sta ja jos znam).

Dakle svi oni koji misle da ce svaki pripravnik koji izjavi "ja sam genija za kompjutore, dajte mi poso" da dobije posao, neka preporuce coveku tu firmu. Ja sam mu dao realno stanje koje moze da ocekuje.

Sto se tice fakulteta i zaposlavanje pripravnika, znam da je matematicki fakultet do sada recimo zaposlio oko 40 pripravnika u poslednjih 5 godina, dodju ljudi, odu, i tako dalje. Ni manjeg fakulteta ni vise ljudi. Naravno drzava uvek ima neke limite :).

Uostalom, evo Verat Net trazi dva coveka, neka se javi na konkurs :). Verat Net je uvek raspolozen da primi pripravnike (jel tako Gojko :) ).

[ Zmaj @ 27.07.2004. 03:49 ] @
Na zavudu imas dva programa za "staziste", zasto je ovo pod znacima navoda sd cu i razjasniti:

1. Stazista-volonter, radi se iskljucivo u drzavnij firmi, za cifru od 6.000 din mesecno, imas socijalno ali ti ne ide staz i penziono. Ovo u vezi drzavne firme nisam siguran da li se tu smatraju samo firme koje su na drzavnom budzetu (bolnice, opstine, biblioteke...) ili sve jos uvek drzavne firme, mislim da je samo ono prvo.

2. Dotiranje u iznosu od 10.000, uslov je da te firma prijavi, i da ti placa ostaak plate, za VII stepen ti je to za bruto oko 20.000. Ove pare firma dobija od zavoda u periodu od godinu dana, i kad istekne taj period, moraju da zadrze radnika jos godinu dana. Sto znaci da si u firmi minimum dve godine. Sto se tice ove solucije nisam siguran da li moze i kod privatnika, mislim da moze. Ovu varijantu je vrlo tesko naci, jer treba imati vezu u firmi, a zna se da ko ima veyu ne treba mu ovih 10K din da bi se zaposlio.

Ovo se odnosi na Zrenjanin (ove cifre) i podaci su stari oko nedelju dana. Prvi konkurs je zavrsen, za drugi ne znam. Ovo se zove konkurs, jer moras sam da nadjes firmu, da firma iskontaktira zavod, i da te firma zove i da kaze da je sredila, s obzirom na kolicinu prijavjenih, ima tamo i neki spisak prioriteta.

Ranije se moglo volontirati i kod privatnika , ali je bilo puno zloupotreba, jer se radilo za 3000 mesecno i 4 sata dnevno, a ljudi su radili i preko 8 sati, bez ikakve nadoknade, a bilo je i slucajeva da se neko prijavi da radi kod druga da dobija pare, a da firmu ne vidi ni dana.

Toliko o legalnom volontiranju koje placa drzava, sve ostalo si radnik, samo je pitanje koliku ces platu da dobije, i sa kojim ces ugovorom biti vezan, naj lakse za firmu je da ti sredi preko studentske zadruge, ali im to ne spominji, jer je s****...
[ jablan @ 27.07.2004. 11:49 ] @
Citat:
Djuki: Apsolvent Vise Elektrotehnicke Skole, smer Nove Racunarske Tehnologije, stazirao bi u ozbiljnoj firmi, na mestu C++/Visual C++ programera.

Ma šta lokalni likovi pričali, mislim da je stažiranje odlična stvar i da je prava stvar što si krenuo na ovaj način. (@likovi: Nisu svi imali tu (ne)sreću da počnu da programiraju u desetoj godini i u srednjoj školi već pisali lisp interpretere u asembleru i obratno! Stažiranje je odličan način učenja.)

Svojevremeno je Pexim primao stažiste, doduše oni ne rade C++, već Delphi i C#. Predlažem ti da nađeš što više i-mejlova domaćih računarskih firmi i pošalješ ovo što si okačio na ES. Nažalost, premalo bitnih IT ljudi prati ES.

Takođe savetujem da svoj CV konvertuješ u PDF i/ili HTML, kao i da u njega dodaš sekciju "interests"; s obzirom da nemaš profesionalno iskustvo, bitno je za nekog ko te bude primao da zna da si radoznao i da može da računa na to da nećeš samo da smrdiš u ćošku nego da ćeš imati inicijativu da čeprkaš, kibicuješ i vučeš iskusnije za rukav.
[ chupcko @ 27.07.2004. 12:09 ] @
Mi lokalni tipovi isto kazemo da je staziranje dobro, ali da malo ima firmi koje primaju staziste :).
Mada, evo saznajem da VeratNet i dalje ima dosta konkursa, probaj tamo.

Uzgred jel si siguran da je pexim trazio bas stazistu ili neklog ko radi posao :).