[ misa vranje @ 22.07.2004. 01:55 ] @
Zamislimo da imam fajl program.cpp:
#include <iostream.h>
void main()
{
cout<<"Elitesecurity.org";
}
i zelim da ga iskompajliram u gcc-u.
Koje komande treba da unesem da on prevede,poveze i stvori izvrsni fajl koji kad otkucam njegovo ime se pokrene.Ne zanima me mnogo samo to.
Sigurno nije samo "gcc program.cpp" zato sto nepali.
Pomoc!!!!!
[ Goran Rakić @ 22.07.2004. 11:47 ] @
gcc program.cpp ce kompajlirati i linkovati C++ program i snimiti izvrsnu datoteku a.out u tekucem direktorijumu. Ako zelis drugo ime upotrebi gcc program.cpp -o program. Kasnije kada si u tom direktorijumu program izvrsavas sa ./program (. znaci tekuci direktorijum, znaci pokreni program u tekucem direktorijumu, jer tekuci direktorijum verovatno nije u PATH varijabli).
[ axez @ 22.07.2004. 12:03 ] @
g++ program.cpp -o program
./program
[ misa vranje @ 08.08.2004. 01:50 ] @
Neki programi u kojima mi je funkcija prazna rade i lepo se kompajliraju(da rade vidim po tome sto ne prikaze comand not found kada ga pokrenem).Medjutim kda u funkciji imam cout ili cin prijavi nekoliko gresaka i ne izkompajlira program.Kaze da je greska sto cout nije deklarisan a spominje izmedju ostalog i iostream.h.Posto cout ne bi radio bez iostream.h a i tu datoteku spominje u greskama pretpostavljam da treba nesto drugo da se otkuca kako bi je kompajler ukljucio u program.Greska nije do kernela jer sa sve to pokusao na SuSE 9.0 i na FreeBSD 5.1.
[ VRider @ 08.08.2004. 03:09 ] @
Naravno da nije do kernela.
Kod ti ne valja.
Code:

#include <iostream>
use namespace std;
int main()
{
cout<<"Elitesecurity.org";
return 0;
}


Nije obavezno da main bude int pod knjigama, ali gcc hoce da pravi problem. Stavljanje .h ekstenzije u include direktivu je vise u duhu C-a, nego C++-a. Ovako ce da radi.
[ filmil @ 08.08.2004. 17:57 ] @
Citat:
Nije obavezno da main bude int pod knjigama, ali gcc hoce da pravi problem.


Po standardu main() mora da daje int. gcc ume da zbuni ljude koji uče C++ iz zastarelih knjiga pošto insistira na standardu tu i tamo.

f
[ zvrba @ 09.08.2004. 14:02 ] @
Citat:
VRider: Naravno da nije do kernela.
Kod ti ne valja.
Code:

#include <iostream>
use namespace std;


Nije obavezno da main bude int pod knjigama, ali gcc hoce da pravi problem. Stavljanje .h ekstenzije u include direktivu je vise u duhu C-a, nego C++-a. Ovako ce da radi.


Nije 'use' nego je 'using' namespace std. Moze i bez toga pa mora pisati std::cout
Prema C i C++ standardima, main funkcija MORA biti int. Greska je kompajlera sto prihvacaju void main.
[ berekin @ 10.08.2004. 09:45 ] @
I mene je nervirala ta poruka da koristim zastareli format .h ali ima opcija kojom se iskljucuje poruka i program se iskompajlira normalno..
[ filmil @ 10.08.2004. 09:58 ] @
"berekin" wrote:


Citat:

I mene je nervirala ta poruka da koristim zastareli format .h ali ima

opcija kojom se iskljucuje



Umesto toga je bolje da koristiš nove konvencije.


f
[ Dragi Tata @ 10.08.2004. 13:03 ] @
Citat:
filmil:Umesto toga je bolje da koristiš nove konvencije.


"Nove" od 1998 :)
[ filmil @ 10.08.2004. 13:43 ] @
Citat:
"Nove" od 1998 :)
Ne može čovek a da se ne čudi otkud onda i dalje legacy kod.

f
[ misa vranje @ 12.08.2004. 21:41 ] @
Ucim C++ iz knjige "C++ za 21 dan" i prosao sam veci deo.Procitao sam dosta programa ali ni u jednom od njih nije imalo "using namespace std;"(mislim na programe iz knjige).Za knjigu pise da se programi iz nje mogu iskompajlirati na svim prevodiocima.Ovaj kod koji sam vam dao na pocetku se bez problema kompajlira na Visual C++ 6 ali mi u gcc-u pravi probleme koje sam naveo.
Ako mi moze neko samo ukratko objasniti sta znaci tj. za sta sluzi komanda:"using namespace std;"?
P.S.
U knjizi se koriste biblioteke *.h.
[ Borovic @ 13.04.2006. 19:40 ] @
Da li ste culi sta pricate?GCC je C compiler, ne C++!Moras koristiti G++ (GNU C++ Compiler) jer, logicno, njime mozes kompajlirati, linkovati &ostalo tvoj program, jer je on pisan u C++-u.Ako bas hoces da koristis gcc, prevedi tvoj program na C, npr.:

Code:
#include <stdio.h>

int main()
{
printf("Elitesecurity.org");
return 0;
}


[ kitrob @ 10.05.2007. 19:30 ] @
gcc -c
g++ -c++
using namespce std;
....
lol
[ Dahaka @ 10.05.2007. 19:48 ] @
Uzmes kompajler za c++ i u njemu mozes da pises i C
[ rj444 @ 24.05.2007. 23:31 ] @
Citat:
Dahaka: Uzmes kompajler za c++ i u njemu mozes da pises i C

A sto bi to radio? Verovatno je da ce generisati manje efikasan kod.