[ grka @ 28.07.2004. 11:08 ] @
Mnogo sam se kolebao sta cu studirati.Od wed dizajna preko programiranja administracije.
Posto mi je ostalo jos godinu dana do prijemnog ispit odlucio sam se da studiram baze podataka
na RAF-u.Cudno je to sto sve oblasti po malo poznajem ali baze podataka apsolutno nemam pojma.
Nisam ni sanjao da cu to studirati.

Koja knjiga je dobra da pocnem da ucim baze podataka?

Posto bih studirao Oracle da li treba da znam SQL?

Koje knjige su dobre za SQL i Oracle?

Da li da ucim malo Access posto mogu da uzmem knjigu iz skolske biblioteke?

Dajte neki link za ucenje Oracle-a.Pozeljno na nasim srodnim jezicima a moze i na engleskom.


Ako treba da ucim SQL da li je dobra ova knjiga u elektronskom izdanju

http://most-art.de/bhwm/sql/sql_new.zip

(dobra je za pocetnike u SQL-u)

(Ovu temu mozete da stavite na TOP ako zelite)
[ Dejan Topalovic @ 28.07.2004. 21:32 ] @
Za maltene svaki RDBMS moras znati SQL, jer je to prakticno standard. Kada naucis osnove SQL-a, onda ces se lakse prebacivati sa jednog RDBMS-a na drugi.

Oracle je po mnogima trenutno najbolji RDBMS na trzistu, ali mozda i najkompleksniji za nauciti.
Sto se tice knjiga, odnosno literature za baze podataka, imas stvarno dosta knjiga, kako u print izdanju, tako i kao eBook (najcesce u PDF formatu), a dokumentacije ima toliko da ju neces stici procitati svu :)
Imas ovdje i podforum Oracle, pa ako te zanima nesto konkretno, javi se tamo.
[ Simke @ 29.07.2004. 07:23 ] @
Pazi, prvo treba da naucis teoriju, pa tek onda mozes da razmisljas o DB platformi koju ces da koristis. A da bi fino savladao teroiju trebace malo vremena... Tako da ako hoces da pocnes vec da ucis, uzmi neku knjigu koja se bavi uvodom u databaze, znaci objasnjava sta su, kakva je organizacija, dizajn, normalising, i takve stvari. Batali se citanja knjiga koje se vezuju za specificnu platformu jer ce ti to biti cisto gubljenje vremena. Cak sta vise, ima samo da te zbuni.
[ grka @ 29.07.2004. 13:38 ] @
A sto se tice operativnog sistema Windows ili Linux.

Da li postoji neka knjiga na nasem jeziku o teoriji baze podataka?
Mozda elektronsko izdanje
[ ravni @ 30.07.2004. 12:42 ] @
Citat:
Posto mi je ostalo jos godinu dana do prijemnog ispit odlucio sam se da studiram baze podataka na RAF-u.


Ako ces vec da studiras to, onda ne vidim potrebu da srljas i ucis pre vremena...
[ grka @ 30.07.2004. 15:09 ] @
Sto, hocu da imam neko predznanje iz baze podataka.
[ ravni @ 01.08.2004. 13:11 ] @
Pogledao sam plan na RAFu... Tamo je stvarno sve lepo organizovano po usmerenjima i podusmerenjima, tako da ja ostajem pri svom ranije izrecenom misljenju da nema potrebe sada da se bavis time, jer ce ti ,kada dodje vreme, strucni ljudi objasniti, redom kojim (oni misle da) treba, osnovu onoga sto zelis da znas. KAsnije ti to mozes lako dopuniti u kom smeru zelis.

Sada pikaj, fudbal, basket, ganjaj devojcice...

Ako pak silno zelis da bas sada krenes sa ucenjem - poslusaj Simketov savet. Kreni od pocetka. Od teorije.

Uclani se u neku jacu citaonicu, vidi sta imaju od knjiga te tematike i udri...

Poz,
[ grka @ 03.08.2004. 11:53 ] @
Ravni gde si video plan studija?Na njihovom sajtu ne mogu sad da nadjem jer su promenili sadrzaj stranice zbog upisivanja.
[ ravni @ 03.08.2004. 14:27 ] @
http://www.raf.edu.yu/studije/planIProgram.htm
[ Raspucin @ 03.08.2004. 15:41 ] @
Sasvim se slazem sa mojim prethodnicima, ali ako si bas resio da se zaludjujes ja imam par knjiga (na engleskom naravno) koje ce ti biti dovoljne za narednih nekoliko meseci.

1. Fundamentals of Database Systems, Third Edition
by Ramez Elmasri, Shamkant Navathe
a link na Amazonu je:

http://www.amazon.com/exec/obi...6-6541612?v=glance&s=books

2. Database Systems: A Practical Approach to Design, Implementation, and Management, Third Edition
link na Amazonu je:

http://www.amazon.com/exec/obi...6-6541612?v=glance&s=books

Ove knjige imam u hardcopy obliku, tako da mozes da ih dobijes na kopiranje ako nekako dodjes do Nisa, Krusevca a ja bi trebalo polovinom meseca da dodjem u Bg, ako pre toga ne odem za Englesku, sto cemo jos videti.

Ove knjige su stvarno dosta opsirne i dobre (kako za baze tako i za samoodbranu) ali pre nego se uhvatis za njih dobro razmisli da li to stvarno hoces jer za ucenje treba dosta vremena.

Pozdrav
[ grka @ 04.08.2004. 08:16 ] @


Fala kolezi Panticu! :)
[ grka @ 04.08.2004. 17:08 ] @

Koji operativni sistem?

Windows ili Linux
[ Dejan Topalovic @ 04.08.2004. 18:22 ] @
Mislis koji je OS bolja platforma za RDBMS? Svakako Linux, ako taj RDBMS ima verziju za Linux :)
Za razvojno okruzenje mozes koristiti koji god hoces OS. Ja licno koristim kao server Linux, a kao client Windows 2000 Pro.
[ mbabuskov @ 05.08.2004. 12:28 ] @
Sto se tice knjiga na srpskom, preporucujem ti bilo koju gde je autor prof. Pavle Mogin sa FTN-a, npr. "Principi projekovanja baza podataka" je odlicna.
[ grka @ 07.08.2004. 21:33 ] @
Sta je bolje

Administrator baze podataka ili administrator web baze podataka.

Sta je teze i sta se vise placa?
[ Dejan Topalovic @ 08.08.2004. 22:43 ] @
grka: Baza podataka je baza podataka, a njena namjena je nesto sasvim drugo. Mozes da ju koristis za Data Warehouse u localu, kao OLTP bazu podataka za web ili pak za nesto sasvim trece. Sve zavisi, koji je tvoj cilj i svrha te baze.
[ yandex @ 22.12.2009. 00:52 ] @
Naucio sam teotijske osnove BP,
moze li mi neko reci kako
se "programira" (ne znam drugu rec)
sa bazama podataka?

Jel postoji neki pompajler,linker, (web)server...!?
Da li bi bio neko ljubazan da mi objasni postupak rada sa BP?

Hvala , pozzzzz!
[ Beltrammi @ 22.12.2009. 06:18 ] @
instaliraj stari dobri triad ili xampp, oba imaju apache, PHP i MySQL i to ti je uglavnom dosta za pocetak. I za kraj.