[ DzoA @ 31.07.2004. 15:52 ] @
Zasto osa oko koje se okrece zemlja nije normalna na kruznu putanju kojom se krece oko sunca?
Postoji li neko naucno objasnjenje???
[ DzoA @ 31.07.2004. 15:58 ] @
Mozda nisam jasno postavio pitanje...
Zasto je zamisljena osa malo nagnuta na jednu stranu u odnosu na poluprecnik sunce zamlja?
[ Cybernoid II @ 31.07.2004. 16:24 ] @
Pa smatra se da je zemlja nastala od vise manjih asteroida koji su se sudarali i spajali u vece komade. Asteroidi su kao krompiri nepravilnog oblika i kada se sudare i odbiju razmene kineticku energiju rotacionog i translatornog kretanja. Statisticki gledano bilo koji nagib ose je podjednako verovatan. Odgovor na tvoje pitanje je: eto tako je slucajno ispalo.

[ Shadowed @ 31.07.2004. 17:20 ] @
Ne znam ko smatra to za asteroide... Mislim da je trenutno aktuelna teorija (teorija za koju vecina misli da je najverovatnija) da su sunce i planete nastale istovremeno i istim procesom. Naravno, ne znaci da su sve planete nastale na isti nacin.
[ srki @ 31.07.2004. 17:29 ] @
Citat:
DzoA: Zasto osa oko koje se okrece zemlja nije normalna na kruznu putanju kojom se krece oko sunca?
Postoji li neko naucno objasnjenje???

Pa zasto bi osa bila normalna na kruznu putanju? Verovatnoca da se tako nesto desi je nula. Moze da se desi da bude skoro normalna ali nikad potpuno normalna!
[ DzoA @ 31.07.2004. 18:00 ] @
Pa dobro ja sam naveo primer da bude normalna ili "skoro normalna" svejedno.
Jedno je sigurno da ne bih mogao da zamislim da joj je osa paralelna sa kruznicom...
Ali mislio sam na to zasto je pod tim nekim uglom pod kojim jeste?
[ srki @ 31.07.2004. 18:30 ] @
Citat:
Ali mislio sam na to zasto je pod tim nekim uglom pod kojim jeste?

Pa nije iz nekog posebnog razloga. Sasvim slucajno.

Citat:
Jedno je sigurno da ne bih mogao da zamislim da joj je osa paralelna sa kruznicom...

Kod Urana je osa paralelna sa ravni ekliptike.
[ FrkY @ 31.07.2004. 19:30 ] @
"Pa nije iz nekog posebnog razloga. Sasvim slucajno."

To je pravo naucno objasnjenje.
[ DzoA @ 31.07.2004. 20:30 ] @
Citat:
Kod Urana je osa paralelna sa ravni ekliptike.

Za ovo nisam znao. Ja sam mislio da su sve ose planeta nesto poput zemlje...
Pa dobro mislim da ova tema moze biti zatvorena.
[ techgirl @ 31.07.2004. 20:50 ] @
po bilo kom pravilu logike
osa moze ali i ne mora biti normalna
jer,
zemlja jeste i nije lopta=zemlja je elipsoidno telo

zemlja=geoid

obzirom da nije lopta sasvim je normalno da osa nije normalna
po sistemu verovatnoce
vrlo je malo verovatno da osa bude normalna...

ukoliko ukljucis tu i uticaj magnetnog polja iste koje je u interakciji sa ostalim telima i njihovim magnetnim poljima u svemiru... jos je normalnije da osa nije normalna.


bivsi geolog

[ chupcko @ 31.07.2004. 20:59 ] @
A da uzmete neku knjgu iz astronomije ?

Koliko se secam, a davno je bilo, osa se polako ispravlja pod dejstvom gravitacije :) Valjda iz istog razloga nam je uvek okrenuta uvek ista strana meseca.
[ techgirl @ 31.07.2004. 21:06 ] @
Pametno chupcko ali DzoA ce do tad mozda ostati nezadovoljan sto osa nije normalna....nacekace se pa moramo da odgovorimo kakva je situacija sad a ne kakva ce tek biti.
u svakom slucaju bas je dobro kad se neko zapita ovako nesto...
:)))
[ bOkIcA @ 31.07.2004. 22:07 ] @
Mozda je i bila ali je udar nekog stranog tela (asteroida ili nlo-a ;-) sve nas malo ispomerao.
[ -zombie- @ 01.08.2004. 03:39 ] @
i ja baš htede da pitam za mesec. zar njegova osa rotacije nije normalna u odnosu na pravac zemlja--mesec?

to, u kombinaciji sa brzinom rotacije meseca oko svoje ose koja je jednaka brzini rotacije meseca oko zemlje daje rezultat da mi uvek vidimo samo jednu stranu meseca..

zar onda ne bi slična stvar trebala da važi i za rotaciju zemlje (i drugih planeta) u odnosu na sunce? tj, zar ne deže sva tela koja rotiraju oko drugog (većeg) tela tome?

i zar to nije trebalo već da se desi? mislim, ima planeta koje su po masi manje od meseca..
[ srki @ 01.08.2004. 04:44 ] @
Citat:
FrkY: "Pa nije iz nekog posebnog razloga. Sasvim slucajno."

To je pravo naucno objasnjenje.


Da li imas bolje objasnjenje? Da je Zemljina osa normalna onda bi i moglo da se da naucno objasnjenje koje objasnjava zasto se osa ispravila. Ali ovako se osa jos nije ispravila a pocetni ugao pod kojim je bila je bio takav iz ciste slucajnosti. Kada se sudare dva asterodia nepravilnih oblika u zavisnosti od njihovih oblika i brzina oni mogu da krenu da rotiraju u raznim smerovima. I to je sve slucajnost kako ce oni da se sudare i da rotiraju...

Zamisli ovaj slucaj: elektron ide neko brzinom v i naidje na energetsku barijeru Ev. I recimo da je "preskoci". Zasto se to desilo. Naucno objasnjenje je da je preskocio iz ciste slucajnosti. A mi koristeci Sredingerovu jednacinu mozemo da izracunamo verovatnocu da se elektron odbije ili da preskoci barijeru. Ali objasnjenje zasto se desilo nesto od toga ne postoji. Slobodno mozemo da kazemo da je iz ciste slucajnosti (sa nekom verovatnocom).

Citat:
-zombie-zar onda ne bi slična stvar trebala da važi i za rotaciju zemlje (i drugih planeta) u odnosu na sunce? tj, zar ne deže sva tela koja rotiraju oko drugog (većeg) tela tome?

Da, ali gravitacija Meseca vise utice jer je Mesec blizi, pa ce pre zemlja da uspori rotaciju u skladu sa Mesecom nego u skladu sa Suncem.

Citat:
i zar to nije trebalo već da se desi? mislim, ima planeta koje su po masi manje od meseca..

Pa masa nema toliko veze jer sto je veca masa veca je i sila gravitacije. Bitno je koliko je planeta bliska Suncu i od cega je sastavljena.
[ techgirl @ 01.08.2004. 05:57 ] @
Citat:
bOkIcA: Mozda je i bila ali je udar nekog stranog tela (asteroida ili nlo-a ;-) sve nas malo ispomerao.


skroz si u pravu :) sem sto ne mozemo da tvrdimo i da je osa uopste i bila normalna ikad...i da je to jedini razlog jer nije...
u tacnom vremenskom intervalu na svakih 30000 godina desava se nesto sto se zove kataklizma...specificno je da po nekom racunu taj kataklizmicki dan pada u mesecu junu...tako se naravno desilo i cuveno ledeno doba...naprasno izumiranje nekih bica...velika pomeranja tla...pomeranje magnetnih polova...velike poplave etc...
tako da je jednim delom osa nase planete nenormalna jer je dolazila u polozaj u kome moze biti udarena.....
i svakih 30000 godina ce opet biti u tom polozaju...
e sad u ovaj ostatak se necu udubljivati jer ni meni nije jasan ali objasnjava kako dolazi do tog megatrenutka...objasnjenje je da se ekvator planete i ekvator Sunca poklope-znaci dolaze u istu ravan, te zbog snaznog delovanja sila dolazi cak i do delimicnog ispadanja Zemlje iz orbite ali to nije sve....tu je prisutan i jedan asteroid zaboravih mu ime koji je fantasticnih razmera i dovoljan je i njegov bliski prolazak da uzremeti citavu planetu pa sto ne bi i osu.
kao sto vidite jos nijednom nije stvarno i udario :)

[ marko37 @ 03.08.2004. 00:29 ] @
Citat:
chupckoKoliko se secam, a davno je bilo, osa se polako ispravlja pod dejstvom gravitacije :)

Na koji način? Koliko se sećam, usled te razlike nastaje precesiono kretanje (bolje da kažem rotiranje) ose Zemlje, sa periodom od 26000 godina, ali tu valjda nema neke promene. Tj. ništa ga ne tera da se "unormali". :)
[ srki @ 03.08.2004. 01:05 ] @
Pa tera je to sto se oblik zemlje menja zbog dejstva gravitacije. ali to traje mnogo duze nego period precesije.
[ FrkY @ 03.08.2004. 01:45 ] @
"Da li imas bolje objasnjenje?" (srki)

Kad bi krenuli u potragu za konacnim rjesenjem morali bi preseliti na drugi forum.
Jer pokusat preko jedne nauke bi tesko bilo.
Ali ima jedna stvarcica u svemu tome..vezano za Nauku.

Vrhunsko umijece igranja biljara pocivalo je na saznanju da se biljarska kugla, koje je pod odredjenim uglom, odredjenom brzinom udara u rub biljara, UVIJEK odbija pod istim uglom. Ovo medjutim nije slucaj na razini subatomskih cestica.
Kad bi kugle za biljar bili elektroni, a rubovi stola atom, elektron bi se prilikom udara mogao kretati jednom od mnogih putanja. Nemoguce je predvidjeti kojom ce putanjom krenuti.
Putanje elementarnih cestica- kvantna mehanika uci da dogadjaji na kvantnoj razini - na primjer pri reakcijama elementarnih cestica sto se izvode u antiprotonskim akceleratorima ostaju u NEODREDJENOM STANJU dok ih fizicar ne pocne PROUCAVATI odnosno PROMATRATI.

p.s. Kvantna mehanika je pokazala da svijest direktno utice na materiju. Na kretanje cestica i njihovih putanja. E sad pogledat Ovaj velicanstveni Univerzum i Kreaciju i logicno se je zapitat kakva Svijest je pokrenula SVE TO (na atomskom do galaktickog nivoa).. Mi smo, trenutno, u stanju da svjesno utjecemo na putanju elektrona -logicno je dakle -da cemo u neko dogledno vrijeme nauciti nesto mnogo vise od "usmjeravanja".. Kad se to desi onda ce se covjek konacno osloboditi iluzije materije (Iluzija Maye). Na kraju, krajeva, mi smo dio te kosmicke-svijesti.
-zato sam spominjao mjenjanje foruma :)
[ bOkIcA @ 03.08.2004. 08:05 ] @
Citat:
FrkY: ...biljarska kugla, koje je pod odredjenim uglom, odredjenom brzinom udara u rub biljara, UVIJEK odbija pod istim uglom...

ovo gore nije bas najtacnije

- brzina nema nikakve veze sa uglom
- rotacija kugle ima mnogo veze sa izlaznim uglom
[ chupcko @ 03.08.2004. 08:29 ] @
Ja mislim da su tu mali zeleni svojim mozdanim talasima preko kvatne mehanike ....

A stvarno sto neko ne uzme lepo neku knjigu iz astronomije za pocetnike i vidi, koliko se secam (a stvarno je danvo bilo, 87-e) u knjizi za srenju skolu "Astronomija za 4 razred" je sve to bilo lepo odradjeno :).
[ tune @ 05.08.2004. 15:47 ] @
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/2280991.stm

"...A team led by Dr. Jacques Laskar, of France's National Centre for Scientific Research, reports in the journal Nature that Mars experiences dramatic changes in its axis and orbital shape ...
The same effect happens on the Earth as well, but to a far lesser extent because of the stabilising influence of the Moon's gravity. Mars, however, without a large satellite, can move on its axis up to 47 degrees..."

p.s. pogledaj upload uz poruku, volume up!
[ Doc @ 06.08.2004. 05:33 ] @
Citat:
Nagibi planeta



1 2 3
Merkur 0.1° 1407.5
Venera 177.4° 5832.5
Zemlja 23.45° 23.9345
Mars 25.19° 24.623
Jupiter 3.12° 9.925
Saturn 26.73° 10.656
Uran 97.86° 17.24
Neptun 29.56° 16.11
Pluton 119.6° 153.29

1 - Planeta, 2 - Nagib, 3 - Period rotacije u satima

Na crtezu su prikazani nagibi ravni ekvatora (crvene strelice) planeta prema ravni njihovih orbita. Prema konvenciji Medjunarodne astronomske unije severni pol planete (oznacen je crvenom tackom) se nalazi iznad ravni ekliptike (narandzasta linija). Iz toga sledi da se Venera, Uran i Pluton rotiraju retrogradno, tj. suprotno od smera rotiranja ostalih planeta. (Crvene strelice pokazuju smer rotacije planete. Unutar svake planete na crtezu dat je i njen graficki simbol).

sa stranice: http://www.astronomija.co.yu/suncsist/planete/planete.htm


Dakle, sve planete imaju određeni nagib. Obratite pažnju na Uran. Diskusija teče kao da je pravilo da planeta ima savršeni nagib od 0,00 stepeni, ne samo što neke druge planete imaju veći nagib, nego im je i polarnost obrnuta.
[ bOkIcA @ 06.08.2004. 07:34 ] @
To bas i nema neke veze sa naslovom teme.
[ Doc @ 06.08.2004. 07:53 ] @
Itekako ima veze sa naslovom teme. Ne očekuješ valjda bukvalan odogovor: "Zemljina osa nije normalna jer je Zemlju udario asteroid OW-67, 3538964. godine prije nove ere."

Usput, pogledajmo kakav je bio tvoj prvi odgovor na naslov teme:
Citat:
Mozda je i bila ali je udar nekog stranog tela (asteroida ili nlo-a ;-) sve nas malo ispomerao.


Ti pišeš (barem u ovoj temi) samo da bi pisao i nabijao broj poruka. Mislim da to nije primarno na forumu. Najbolje ćeš se dokazati na forumu ako nešto pametno kažeš, a ne ako ti stoji Poruke:1...

[Ovu poruku je menjao Doc dana 06.08.2004. u 10:02 GMT]
[ chupcko @ 06.08.2004. 07:58 ] @
Gomila mutavih pricaju :)...

Pa dobro, znas kako 1/n je blisko nuli, ali nikada ne dostoze nulu koliko god da je n veliko.

Tako i ugao, polako se ispravlja, ali treba da prodje milijarde i milijarde miliona godina ....
[ bOkIcA @ 06.08.2004. 08:05 ] @
ja nisam citao
:-)
[ Aleksandar Marković @ 17.01.2005. 15:24 ] @
DA LI JE PROMENjENA BRZINA ROTACIJE ZEMLjE

Često se trese i klimata

Naša planeta najviše kasni u maju, a posebno žuri u oktobru

Posle katastrofalnog zemljotresa koji je 26. decembra prošle godine razorio priobalje 11 država u Indijskom okeanu i odneo više od 160 hiljada ljudskih života, naučnici celog sveta razmatraju mogućnost promene brzine Zemljine rotacije, a time i skraćivanja dana kao rezultat promene rasporeda mase naše planete. Ovaj zemljotres, čija je direktna posledica bio džinovski cunami – talas, četvrti je po jačini među stotinu snažnih potresa, onih preko osam stepeni Rihterove skale, koji su od 1900. godine do danas uzdrmali Zemlju.

– Događaj u Indijskom okeanu nije se odrazio ni na kretanje polova, niti na promenu dužine dana – kaže za „Politiku” dr Nada Pejović, profesor na Katedri za astronomiju Matematičkog fakulteta u Beogradu, pozivajući se na podatke servisa Međunarodne službe za brzo praćenje Zemljine rotacije sa sedištem na Glavnoj mornaričkoj opservatoriji u Vašingtonu. Iza ovog zaključka stoji i dr Jan Vondrak, direktor Astronomskog instituta Češke akademije nauka u Pragu, nekadašnji predsednik Komisije za Zemljinu rotaciju Međunarodne astronomske unije i svetski ekspert u ovoj oblasti. Do istovetnog podatka su došli i stručnjaci iz Međunarodnog biroa za vreme.

Mali efekti

Dr Pejović podseća da je debljina Zemljine kore 70, a poluprečnik 6371 kilometar, dok je razlika između najvišeg vrha naše planete i najdubljeg dna okeana 20 kilometara, tako da poremećaji u kori, čak i oni poput snažnih zemljotresa, imaju male efekte na brzinu rotacije.

Ričard Gros iz Laboratorije za reaktivna kretanja u Pasadeni teorijski je procenio da će zemljotres u Indijskom okeanu proizvesti pomeranje polova za dva centimetra i promenu dužine dana za tri mikrosekunde. Obe vrednosti su, međutim, teške za detektovanje današnjim tehnikama posmatranja.

Neravnomernosti Zemljine rotacije otkrivene su početkom 20. veka, a kod nas najveći doprinos u toj oblasti dao je profesor dr Dragutin Đurović. Te neravnomernosti se ogledaju u progresivnom, sekularnom usporavanju Zemlje, nepravilnim fluktuacijama i periodičnim sezonskim varijacijama.

Edmund Halej, čuveni engleski astronom i geofizičar, 1695. godine analizirao je podatke o Sunčevim pomračenjima još od starog veka i dokazao da postoji sekularno ubrzanje u Mesečevom kretanju oko Zemlje. Spenser Džons je gotovo dva i po veka kasnije prividno ubrzanje dnevnog kretanja Merkura i Marsa protumačio kao posledicu pravog sekularnog usporenja u rotaciji Zemlje. Tako naša planeta za jedan vek uspori 16,58 sekundi, za dva veka minut i šest sekundi, za 20 vekova sat i 50 minuta, a za 72 veka čak ceo dan.

– Plimom izdignuti delovi okeana i mora koji se pomeraju po Zemljinoj površini tokom njenog obrtanja moraju da izazovu trenje čiji je red veličine dovoljan da pomalo, ali neprekidno usporava Zemljino obrtanje – kaže dr Nada Pejović, uz napomenu da ovo saznanje ostaje i dalje otvoren problem za naučnike.

Nebeski časovnik

Objašnjavajući periodične sezonske varijacije rotacije Zemlje, naša sagovornica navodi primer eksperimenta koji je 1937. godine obavio Nikola Stojko iz Pariske opservatorije. On je, naime, upoređivao časovnike s klatnom vašingtonske i pariske opservatorije i kvarcne satove iz berlinske opservatorije. Objasnio je tom prilikom da prividno kolebanje dolazi iz pravog sezonskog kolebanja samog „nebeskog časovnika”, odnosno Zemlje.

Naša planeta, inače, najviše kasni u maju (35 milisekundi ), a najviše žuri u oktobru (28 milisekundi), čemu su uzrok kolebanja u godišnjoj sezonskoj promeni rasporeda vazdušnih i vodenih masa na njenoj površini.

Kada je reč o kretanju Zemljinih polova koje utiče na promene geografskih koordinata mesta i koje može biti sekularno i periodično, nikako se ne sme zaboraviti naš čuveni geofizičar, astronom i klimatolog Milutin Milanković koji je dao svetski značajan doprinos teoriji sekularnog kretanja.

– Jedno od periodičnih kretanja Zemljinih polova je Čendlerovo kretanje koje se naziva i klimatanje. Ono, zajedno sa godišnjim kretanjem, izaziva periodično pomeranje polova reda veličine 20 metara – kaže dr Pejović – dok najveći zemljotresi pomeraju polove za samo dva centimetra. Ovakvi potresi menjaju i dužinu dana za oko tri mikrosekunde, što je znatno ispod granice tačnosti najsavremenijih merenja.

Slobodanka Andrić