[ vladov @ 10.08.2004. 02:01 ] @


Imam problem sa racunarom a koji jednostavno ne mogu da resim.Prvo sto mi se pocelo desavato jeste cesto restartovanje.Nakon toga pocelo mi se desavati da dok rade neki programi ili igrice jednostavno prekine iste i prebaci na desktop.Prvo sto sam pomislio jeste da se radi o virusu pa sam instalirao nortona ali isti se u toku skeniranja jednostavno iskljucio i prekinuo skeniranje.Moram reci da sam ovo pokusao raditi i u safe mode ali ni tu nije uspjevalo.Jednom sam cjeli racunar uspjeo skenirati sa najnovijom dopunom i nisam nasao nista.Kako se problem nastavio formatirao sam disk i reinstalirao xp.Ali problem se nastavio pa sam pokusao da uz xp na drugi disk instaliram win 2000 jer sam konto da nije mozda do xp ali pokazalo se da se i u win 2000 on ponasa isto.Nekada kad se restartuje to cini u nizovima odnosno cim krene ponovo dizati sistem on ponovi restart itd.Moram napomenuti da je do prije nekih mjesec dana on radio odlicno.Takodje primjetio sam da se manje restartuje kada ne instaliram programe koji se podizu sa sitemom kao sto je norton,nero itd.Jedan prijatelj mi kaze da je to najvjerovatnije do napajanja i da to trebam promeniti i da ce onda sve biti u redu.Da li se nekome ovo desavalo i da li iko zna kako ovo da resim.
Unapred hvala!!
[ Mitar Ostojic @ 10.08.2004. 02:36 ] @
Tesko odgovoriti na navedene simptome,napisi koja je konfiguracija,moze biti da ti se mozda CPU pregreva,proveri temp pa javi,mozda memorija zeza,moze biti i do napajanja ajde polako proveri pa da vidimo dalje
[ Binary Mind @ 10.08.2004. 03:28 ] @
Bilo bi takodje dobro da pronadjes stop code-ove u event viewer-u i da ih izlistas. Ako su greske razne onda je do napajanja. Takodje ako gresaka nema onda je takodje problem sa strujom.
[ baddykuster @ 10.08.2004. 22:54 ] @
Evo i moje skromno misljenje
koje je ja mislim najblize rjesenju

Povjeri kuler na procesoru (daj konfiguraciju)

procesor ti se pregeva 99% zato ti stalno restartuje , a to se naravno desava
kada opteretis sistem sa vise aplikacija i naravno iskoriscenost procesora je veca

napisi konfiguraciju !!!
[ vladov @ 10.08.2004. 23:09 ] @



Moja konfiguracija je sledeca:Maticna ploca PCChips M754+ ,procesor intel PIII 900 MHz ,Ram 256,hard disk 40 Gb,graficka riva TNT2 32mb,mrezna karta 10/100 MB i kuciste ATX 235W.Sto se tice event viewer postoji zaista dosta error poruka kao sto su:
1.Event Type: Error
Event Source: DCOM
Event Category: None
Event ID: 10005
Date: 8/10/2004
Time: 12:35:27 AM
User: NT AUTHORITY\SYSTEM
Computer:
Description:
DCOM got error "The service cannot be started, either because it is disabled or because it has no enabled devices associated with it. " attempting to start the service SENS with arguments "" in order to run the server:
{D3938AB0-5B9D-11D1-8DD2-00AA004ABD5E}

2.Event Type: Error
Event Source: Cdrom
Event Category: None
Event ID: 7
Date: 8/10/2004
Time: 1:22:05 AM
User: Computer: Description:
The device, \Device\CdRom0, has a bad block.

3.Event Type: Error
Event Source: Service Control Manager
Event Category: None
Event ID: 7000
Date: 8/10/2004
Time: 7:11:43 PM
Description:
The hwinfo service failed to start due to the following error:
The system cannot find the file specified.

Moram naglasiti da se ove error poruke ponavljaju vise puta.Interesuje me koji je najbolji program za mjerenje temperature procesora?

Pozdrav!!!
[ BluesRocker @ 11.08.2004. 01:07 ] @
Meni ovo lici na bed sektore, mada nisam siguran. Mozda da probas Error-checking (desni mis na c: - properties - tools - Error checking - Check Now).
[ pctel @ 11.08.2004. 01:55 ] @
Probaj ovo, pa napisi sta se desava.
[ zlatousti @ 11.08.2004. 05:05 ] @
Verujem da je problem do pregrevanja CPU-a iz tri moguca razloga

1. cooler se sporije okrece, treba ga ocistiti od prasine i podmazati malo
2. nekvalitetna pasta izmedju CPU i hladnjaka se osusila (izgubila svojstva)
3. i jedno i drugo ;)

Programima za testiranje ces malo sta postici u ovoj situaciji, jer retko koji da ce proci test do kraja i dati ti neku dijagnostiku. Moraces da uzmes srafciger u sake i da majstorises malo. :)

Pozdrav!
[ Daddy @ 11.08.2004. 08:34 ] @
90% cooler. Instaliraj neki programcic da mozes da vidis temp. procesora, i znaces na cemu si. Usput, gdje si kupio PC??? Posto znam neke firme u BL koje samo tako useru motku :)
[ zlatousti @ 11.08.2004. 09:18 ] @
Citat:
Daddy:
Instaliraj neki programcic da mozes da vidis temp. procesora


To ti i nije potrebno, optereti masinu maximalno sa nekom zahtevnom igrom, kada se computer ubrzo restartuje sam od sebe sa 'delete' uskoci odma u BIOS i u Hardware Monitoru vidi temperature procesora i maticne ploce.
[ vladov @ 12.08.2004. 13:31 ] @



Danas sam napokon malo zavirio u kuciste i kuler mi izgleda ok.Skinuo sam i prasinu sa njega i sve u svemu on radi normalno bar mi se tako cini.E sad nesto mi se zanimljivo desilo.U biosu sam gledao temperaturu i ona mi je ok,tacnije krece se oko 40 C ali zanimljivo se desilo kada sam igrao igricu i nakon nekih 5 min na sekundu mi je iskocio plavi ekran i naravno restart.Cim se to desilo ja sam usao u bios da vidim temperaturu i ona je varirala izmedju 39 i 42 C stim da na momente bi skocila na 120 C i odma opet se vratila na 40 C.Ovo mi je bilo dosta cudno.I dalje nisam skontao sta je sa kompom.Pozdrav
[ zlatousti @ 12.08.2004. 17:04 ] @
Moze da znaci da ti senzor nije bas najispravniji, mada i ne mora.
S obzirom na restartovanje i BSOD, kad bolje razmislim pre bi rekao da je problem do memorije, da li si je istestirao sa memtest86?
(imas ga na http://www.benchmarkhq.ru , kao i gomilu drugih test programa)

Mogao bi da proveris temp cpu-a (s obzirom na cudno ponasanje senzora) rucnom metodom, dakle posle 10tak minuta igranja, pazljivo dodirni hladnjak procesora, ako je 40C kao sto senzor kaze ne bi trebalo da je preterano vruc, a ako PECE znaci da senzor laze.
Ocisti komplet racunar, poskidaj pazljivo sve kartice i memoriju, izduvaj prasinu (ne brisi krpom preko chipova jer to moze da ih osteti, kao i bilo kakvo dodirivanje istih).
Ako ni to ne pomogne, odnesi racunar u servis, ne vidim da ti nesto drugo jos preostaje.

Pozdrav & javi ako uradis nesto
[ vladov @ 13.08.2004. 13:43 ] @



Provjerio sam memoriju sa Goldmem5 i ona je ok,takodje sam otvarao kuciste i temeperatura kod kulera je u redu kao i temperatura kutijice od napajanja.Ono sto se cudno desilo jeste kada sam pokrenuo hot cpu tester pro program za testiranje on je zapoceo sa testiranjem i koje je trebalo trajati 6 sati ali ono je trajalo nekih pola sata i onda se racunar sam restartovao.Posto sam sve pokusao jedino sto mi je preostalo jeste da ga odnesem u servis i da mi vide u cemu je problem.Pozdrav i hvala na savjetima!!
[ Binary Mind @ 13.08.2004. 22:15 ] @
Koji je bio stop code kad se pocavio BSOD tj plavi ekran? To bi u mnogome pomoglo kod dijagnostifikovanja ovog kvara. Ono sve sto si izlistao nisu stop error-i. Stop error-i su to BSOD-i i restarti posle bugcheck-ova.
[ Zevs85 @ 14.08.2004. 00:59 ] @
Probaj da uzmes od nekog drugu memoriju, mada ne mogu da poreknem da sumnjam u i pregrevanje cpu...
[ vladov @ 26.08.2004. 22:07 ] @


Nakon niza cackanja po racunaru dosao sam do zakljucka da je najvjerovatnije otisla maticna ploca sto je za mene veliki problem s obzirom da se radi o integrisanoj.Racunar sam nosio u servis i tamo smo pokusali da zamenimo razlicite komponente.Menjali smo napajanje,memoriju,procesor i svaki put bi isti problemi se javljali i tada smo posumnjali na graficku koja je integrisana na ploci ali se ustanovilo da je i ona u redu tako da jedino ostaje sama maticna ploca.E sada me interesuje sta mogu da uradim,da li se tu moze ista popraviti s obzirom na osjetljivost ploce?Menjanje ploce mi ne odgovara jer sam planirao krajem sledeceg mjeseca malo ga nadogradjivati.Ta nadogradnja obuhvata menjanje procesora,menjanje ploce,nova graficka,novi ram i novo napajanje pa mi ne odgovara da sada menjam plocu za ovo pa posle ponovo da uzmam novu.Ovaj u servisu mi rece da su mozda otisli kondezatori na ploci i da je zato nestabilna.Da li se to moze popraviti?Moja maticna je PCChips M754+ a graficka riva TNT2 32mb.Samo jos da naglasim da na primer u xp racunar je poprilicno nestabilan igrice ne mogu igrati bar ne duze od nekoliko minuta,film ide nekoliko minuta pa se blokira nakon cega se mora restartoavti itd. ali mogu raditi neke osnovne stvari pisati neke tekstove slusati muziku,biti na netu mada se i kod ovoga nekada blokira.A posto imam dva operativna sitema u win 2000 on je znatno stabilniji na primer u win 2000 mogu film normalno pogledati bez problema i rijedje se blokira.Sta vi mislite sta se ovde moze uraditi?Pozdrav
[ pctel @ 26.08.2004. 22:23 ] @
Zamena elektrolita na maticnoj ploci bi sigurno povecala stabilnost, ako ne u potpunosti otklonila problem.
[ lancia88 @ 26.08.2004. 22:53 ] @
Pozdrav,
bas kao sto rece Pctel, da se nadovezem: kod Pcchips-a je to i najverovatnije a kondenzatori se jednostavno menjaju i pristupacni su. U praksi cesto stradaju od nasilnog guranja CD-roma kome se umeju naci na putu.
pozdrav
[ Bastard @ 31.08.2004. 00:16 ] @
1.Ako je do sistema to je zato sto nema service pack sto je moje stvarno iskustvo
2.moze biti do drajvera za video kartu
3.nagoreo ili ostecen procesor
4.wireless lan (posto vidim da imas u adresi wireless)
Ja sam koristio xp na 650 intelu bez problema ali sam imao ge force 440 i sp1
Radile su i razne novije igrice.Ali na drugom sistemu sa winxp bez servis paka i ati radeon starom 4 godine sa samo 32mb ddr na drajveru 3.0,windows je pucao iako je cpu bio znatno jaci.Cak i sa sp1 i drajverom 3.0 ati igrice su pucale.Za windows 2k ti trebaju drajveri za video karticu.Neznaci da ako je i najnoviji da ce raditi na tvom sistemu.
Ako ti windows se blokira a ne izbacuje na desktop u igrici,ili se ne restartuje sam, moze da bude cpu.To je bas opasno jer kada bude crko izgori i pola hardvera i obavezno kuciste.On nemora da se sada pregreva. Mozda se jednom naprzio i sada crkava.Trebao bi bios da izbacuje greske i ako to pocne da radi nemoj da palis komp vise.

Evo ti savet.Instaliraj windows milenium i ako se problem ponavlja onda je hardver.
Ako winME neblokira onda mozes da pristupis softverskim resenjima.Ta tvoja masina je iz vremena milenijuma.
Moze da bude i da ploca trazi remont. Sto da ne.Da smo blizu moglibi i da iztestiramo il plocu il procesor na drugom hardveru al nista od toga.
bla bla bla bla bla.................
[ Big Wizard @ 02.09.2004. 10:00 ] @


Mogu ce je da su elektroliti, ako si malo talentovan za lemljenje mozes i sam da ih promenis. naime poznato je da kondezatori nevole bas veliku toplotu, to im dosta skracuje zivotni vek...

Jako korisna stvar ne menjati kondezatore na ploci sa kvalitetnijim (nazalost nekad sami kondezatori mogu da dostignu cenu jeftinijih ploca ). Sem sto sam uspevao tako da osposobim vec odavno otpisane ploce, vec sam uspevao da malo popravim performanse mnogim plocama.

Nazalost veliki procenat ploca koje stizu na nase trziste nemogu se bas pohvaliti kvalitetom