[ smars @ 10.08.2004. 14:11 ] @
pozdrav.

Jos uvek slavim :)) jer su mi odobrili "zamenu broja telefona zbog razdvajanja dvojnika", medjutim ja se sada, opravdano, brinem da mi ne stave PCM... Kako mogu da znam, ili da saznam makar unapred pa da nesto "preduzimam" ;)
Stavljao sam ja u zahtevu ono u stilu da cu koristiti liniju za prenos podataka, ali se ipak brinem...
Inace menjaju mi broj sa 409-xxx na 2831-xxx i to negde od 16. avgusta.

Veliki pozdrav

Sinisa
[ Gojko Vujovic @ 10.08.2004. 17:41 ] @
E pa ima ovde nekih ljudi iz Telekoma pa ako budu dobre volje mogu da ti
kazu kolike su sanse da dobijes pcm na 2831... :)
[ Mihailo @ 10.08.2004. 17:50 ] @
Citat:
smars:
Stavljao sam ja u zahtevu ono u stilu da cu koristiti liniju za prenos podataka, ali se ipak brinem...


Nemo' se brineš .. 99% dobijaš PCM :o)
[ pctel @ 10.08.2004. 19:15 ] @
razdvajanje dvojnika je obicno propraceno razvlacenjem nekih kablova (ti i dvojnik ste koristili isti kabl, a sada treba svako da ima poseban). Ako ne vidis nikoga da razvlaci kablove, onda mozes biti siguran da si na PCM-u sto je mnogo losije resenje od dvojnika.
Kod dvojnika je linija nekad tvoja, nekad ne, a kod PCM-a nikad nije samo tvoja.
[ kizza @ 10.08.2004. 23:15 ] @
Citat:
pctel: razdvajanje dvojnika je obicno propraceno razvlacenjem nekih kablova (ti i dvojnik ste koristili isti kabl, a sada treba svako da ima poseban)....


Odkud ti to???
Po toj logici bi i za PCM trebalo razvlaciti kablove.

[Ovu poruku je menjao kizza dana 13.08.2004. u 00:06 GMT]
[ Sylvester @ 11.08.2004. 00:22 ] @
I ja sam zaokruzio opciju da liniju koristim za prenos podataka pa sam dobio PCM :)
Medjutim, to su novi PCM uredjaji koji paricu dele u vremenskom opsegu, a ne u frekventnom kao do sada, tako da ces isterati solidnih 33.6k sa dobrim modemom, sto je opet bolje nego centrala na kojoj si bio. Sa druge strane nisam siguran da li postoji takav PCM sa dva ulaza (mislim da postoji najmanje sa 4) kakav bi tebi trebao (tebi i dvojniku), tako da ako su nasli jos dvojicu u tvojoj blizini kojima treba telefon obrao si bostan :p
Naravno, moguce je da dvojniku ne menjaju broj... Sto bi onda po nekoj logici trebalo da znaci da ce se otvoriti za jos jednu paricu. Ajde pa kad dobijes telefon javi se i prenesi nam utiske ;)

Pozdrav
[ smars @ 11.08.2004. 00:44 ] @

E, tacno sam znao da ce da budu crne prognoze...

Sad...sta ja mogu da uradim ukoliko mi dodele PCM...da li vredi da se "zalim" ili sta vec... e stavrno goddamnit!!

Onda da pocnem da moljakam ovaj SBB da uvodi internet ovde na zvezdari oko cvetka pa i da progutam taj PCM...ma..uzas!!

Uh.... sad mi jos i dodje kao realna opcija ono sto pise na kraju svakog resenja, da mogu da se zalim...na odluku o razdvajanju od dvojnika (!??) u roku od osam dana.... joj placem i smejem se u isto vreme...

Fuj.

Pozdrav,
Sinisa
[ Sylvester @ 11.08.2004. 01:16 ] @
Samo da potegnes vezu da nekog drugog nesrecnika prebace na PCM a tebi oslobode fizicku paricu. Inace, Verat ima baznu stanicu na istocnim kapijama, sto verovatno vidis. Oprema za wireless ce te izaci otprilike koliko i suske ispod stola za nekog polupismenog montera. Razmisli o tome.

Pozdrav
[ pctel @ 11.08.2004. 01:58 ] @
Citat:
Sylvester: Samo da potegnes vezu da nekog drugog nesrecnika prebace na PCM a tebi oslobode fizicku paricu.

Verovatno je neko drugi potegao vezu pa ce on da bude taj nesrecnik.
Samo ocigledno ne zna da je nesrecnik:
Citat:
Jos uvek slavim )

[ Gojko Vujovic @ 11.08.2004. 02:23 ] @
Evo meni danas stiglo obaveštenje o promeni brojeva. Ne piše kada, ali samo da će biti menjani i da imam pravo žalbe koja ne odlaže izvršenje.

I po broju se vidi da nema ništa od isdna koji sam tražio, samo prelazak na podzenmni vod i digitalnu centralu.

No eto rade nešto ;) al gde je moj isdn?
[ smars @ 11.08.2004. 03:45 ] @

pctel, hvala za so na rani.. :D

Ma, sad cu da se rastrcim ja za weze, ne bojte se vi...

A u vezi sa tim vajrlesom...pa, krenuo ja da nabavljam sta sve vec treba, ali opa, verat postavio G na kapije i ja ostao izvan "zagarantovanog" kruga, barem sto se tice tih baznih stanica....

Bla..bla...


Sinisa
[ nemesis @ 11.08.2004. 07:49 ] @
gojko :) .. da nisi na 5-ticu mozda ?
[ Gojko Vujovic @ 11.08.2004. 12:42 ] @
Bio, ali izgleda da cu biti prebacen na 37.
[ smars @ 25.08.2004. 19:04 ] @


Evo, ljudi, samo da objavim da su mi danas promenili broj i da nije PCM, juhu!!

Fino radi, za sada se kacio na 48 uvek (sezampro + creative modem blaster v.92 serial)

BTW, koristi li neko modem on hold na v.92 modemima? kako to radi u praksi?


pozdrav
[ Sylvester @ 27.08.2004. 23:16 ] @
E bas mi je drago! Nadam se da ce jednom i ukinuti tu praksu postavljanja PCM-a... Prpa sad od konkurencije koja (mozda) dolazi uskoro, a?
[ Gojko Vujovic @ 27.08.2004. 23:40 ] @
Čuo sam da počinje izdavanje nekih lepih dozvola već sada, a stupaju na snagu određenog dana u 2005. :) Ostaje samo da se nadamo da će nešto i biti bolje za nas korisnike.
[ MyWay @ 28.08.2004. 14:21 ] @
Citat:
Sylvester: Nadam se da ce jednom i ukinuti tu praksu postavljanja PCM-a... Prpa sad od konkurencije koja (mozda) dolazi uskoro, a? ;)

Po pitanju bakra, sve će biti isto i 2005-te i nadalje.
Niko nije lud da se petlja sa polaganjem kablova u zemlju zbog nekih 100-200 din mesečno (tj. taj posao će ostaviti telekomu, jer državno trpi sve).
Za neupućene: PCM-ovi se postavljaju ne zbog nedostatka tehnike već zbog nedostatka parica do pretplatnika.
[ Nemanja Jakovljevic @ 29.08.2004. 01:41 ] @
nema parica.... malo sutra, zasto ljudima koji su do juche bili na analognoj centrali i nisu bili dvojnici odjednom postave pcm? do juche bilo parica, a kada menjali centralu sluchajno su izvukli koju paricu iz zemlje....

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 29.08.2004. u 11:56 GMT]
[ Gojko Vujovic @ 29.08.2004. 02:14 ] @
Uh teške reči, radiće ovde moderatorska ruka. Može to i mirnije da se kaže, zar ne mislite da je bolje da pokušamo sa malo civilizovanijom raspravom? ;) Čisto da ne bude pogrešno shvatio, siguran sam da nisi mislio ništa loše.

Što se tiče parica, jedini način da se poveća broj pretplatnika BEZ investicije u postavljanje novog bakra do zgrada je upravo ovo multipleksiranje koliko ja shvatam. Ne branim ih već samo tumačim kako razmišljaju, što bi plaćali postavljanje za još 30 parica kad možemo sve na jednu da ih "naguramo". :(
[ markom @ 29.08.2004. 02:21 ] @
Upravo tako. Kao što MyWay reče... Za 300 din mesečno se ne isplati postavljati kablove. E, sad, kad bi pretplata+račun bila N desetina evra mesečno ...

Marko.
[ Nemanja Jakovljevic @ 29.08.2004. 02:33 ] @
mislim cela pricha oko telekoma me podseca na microsoft... kao da su ga oni napravili

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 29.08.2004. u 11:56 GMT]
[ blaza @ 29.08.2004. 05:43 ] @
Citat:
Za 300 din mesečno se ne isplati postavljati kablove.

Zasto bi prosirenje fiksne mreze palo na teret dosadasnjih korisnika?
Pre 15-20 god. prikljucak je kostao 2000DM. Sada je, ako se ne varam 100-200 eura.
Neka prikljucak kosta vise. Neka novi korisnici finansiraju polaganje parica za svoje potrebe.

[ Slobodan Milivojevic @ 29.08.2004. 08:50 ] @
A kolka je verovatnoca da kad (ako) mi promene centralu, stave PCM, jer su dosta ljudi u mojoj okolini dvojnici, kao i ja?

I dal ima smisla treziti odma ISDN, kako bi se osigurao da necu biti na PCM-u?
[ MyWay @ 29.08.2004. 10:04 ] @
Citat:
blaza: Neka prikljucak kosta vise. Neka novi korisnici finansiraju polaganje parica za svoje potrebe.

Jeste to logično, ali cenu novog prilkjučka odobrava Vlada, tj nadležna ministarstva. Dokle god se čuva socijalni mir cenom telefoniranja moraće da se nalaze drugačija rešenja (zamislite se kada je bila poslednja promena cena u telefoniji, a kad ( i koliko puta) je promenjena cena struje, gasa, goriva, hleba, mleka etc).
@Slobodan: Ako ti promene centralu-tj ako te prebace na Alkatel koji imaš u Pirotu i kojeg sigurno neće menjati, i ako ne bude slobodnih parica, imaš velike izglede da kao dvojnik postaneš direktan ali preko PCM-a.
[ markom @ 29.08.2004. 10:28 ] @
Citat:
Neka novi korisnici finansiraju polaganje parica za svoje potrebe


Zašto bi oni finansirali nešto što je Telekomovo?

Marko.
[ MyWay @ 29.08.2004. 12:45 ] @
U pravu si Marko, jedino što nije u pitanju direktno finansiranje. Ja sam navedenu rečenicu tumačio kao povećanje cene uvođenja novog priključka do nivoa ekonomski realne. Dakle da se uključi u cenu i polaganje parice ako treba.
Sad možda sam i ja pogrešno protumačio citirano..
[ blaza @ 29.08.2004. 16:03 ] @
Za razvoj fiksne mreze neko mora da plati - ili svi korisnici preko pretplate - ili buduci korisnici, uplatom prikljucka. E sad, niko se ne bi bunio kada bi proporcionalno uplati novog prikljucka postao vlasnik odredjenog broja akcija Telekoma, sto je inace i praksa u nekim zemljama.
[ marko37 @ 29.08.2004. 16:07 ] @
Citat:
Zašto bi oni finansirali nešto što je Telekomovo?



Nastavljanje tradicije? I do sada je to tako rađeno. Posebno po manjim sredinama, gde su korisnici davali pare za opremu koja je nakon toga postajala Telekomo vlasništvo.

--

He who fights and runs away lives to run another day.
[ aleksandaraleksandar @ 29.08.2004. 19:27 ] @
slazem se sa blazom, ako vec telekom razdavaja regione i razlicito se
ponasa (a to radi, zar ne) onda neka ljudima u nekom selu koji placaju
te stubove i ostalu opremu, da akcije.
[ MyWay @ 29.08.2004. 21:24 ] @
A zar nije najbolje da Telekom umesto akcija, da svakom svoju paricu, pa nek svako vozi kako i koliko hoće. I da je održava naravno :)
[ Nemanja Jakovljevic @ 29.08.2004. 21:53 ] @
nije....
gde su akcije tu su i divdende.... a profit koji ostvaruje telekom nije ni malo naivan
[ MyWay @ 29.08.2004. 22:02 ] @
Logično Nemanja - zašto bi iko kopao kukuruz ili vinograd? Iskopaš u selu kanal do centrale, polegeneš bakarne parice, dobiješ akcije - i rađa :)
One prokletinje od useva stalno moraju da se kopaju, a ovo jednom...
[ Gojko Vujovic @ 29.08.2004. 22:07 ] @
Samo treba još da se odluče da podele dividende na šta ih ne možeš naterati.
[ MyWay @ 29.08.2004. 22:11 ] @
Pa kad godina podbaci ni rod ne bude neki...
[ Sylvester @ 30.08.2004. 00:41 ] @
Citat:
MyWay: Za neupućene: PCM-ovi se postavljaju ne zbog nedostatka tehnike već zbog nedostatka parica do pretplatnika.


Zamisli molim te... Ja na PCM-u zbog "nedostatka parica"; a u zgradi nedavno tri bazna ISDN prikljucka uvedena...

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 30.08.2004. 00:59 ] @
Citat:

gde su akcije tu su i divdende.... a profit koji ostvaruje telekom nije ni malo naivan


Nije, ali niko ne tera menadzment da ga podeli sa investitorima vec moze da se reinvestira u razvoj (i sve sto se pod tim vodi u toj firmi :-)

Koliko se secam, dividende su prvi put u privatnoj istoriji Telekoma (od 1996-AD) podeljene prosle godine :)
[ chupcko @ 30.08.2004. 13:04 ] @
Pa telekom bi ulagao u infrastrukturu da zna da to nece biti na neki nacin delozirano 2005 :).

Dakle trenutno ulazu samo u ono sto moraju, a to je skidanje dvojnika i pcm-ova jer koliko ja mislim srbija ne dobija kredite dok to ne resi, kao sto ne dobijaju kredite za puteve dok postojece ne srede :).

Dakle kako se ne zna sta ce biti 2005, (poznati i na daleko cuven monopol), telekom ne zeli da ulaze nista novo jer to posle nece biti njihovo, nego ... e ne znamo, jos nema zakona.

Mozda ce biti kao u amerikama, neko polozi kabl, prijavi komisiji, a komisija oredjuje kome ce da ide kabl :), naravno onaj ko je polozio mozda ima neki prioritet, ce videmo bice veselo.

admin: obrisan deo poruke koji je sadrzao neosnovane optuzbe (a mozda su i osnovane videcemo jednom :), cim sloba ode u hag)

P.S. Jel admin ima ime ili se krije iza institucije :))))