[ Reljam @ 11.08.2004. 23:10 ] @
Pozdrav!

U temi [ http://www.elitesecurity.org/tema/64374/0#409671 ] poceli smo da radimo na ES igri, nesto na cemu bi ljudi mogli da nauce nesto o pravljenju igara. Za sada imamo 1.25 programera (ja sam onih 0.25) i 0 dizajnera, tako da su nam potrebni graficari.

Ideja je da se uradi moderna verzija Scramble-a: http://www.highwaygames.com/products/scramble.php , samo u 3D, gledano sa strane.

Da li bi neko ovde bio voljan da napravi nekoliko modela, brodic, rakete, animaciju eksplozije, itd?
[ IvanRD @ 12.08.2004. 00:07 ] @
Ja bih bio voljan da napravim par modela i tekstura, samo ostavi detalje ili ovde ili na mail... [email protected]

U kom formatu vam treba model, koje velicine ce da bude na ekranu itd...

Ivan
[ Reljam @ 12.08.2004. 00:56 ] @
Svu komunikaciju cemo da radimo preko foruma, cisto da bi i ostalima bilo zanimljivo. :)

Nadam se da znas o cemu se radi u igri (pogledaj sliku). Grubo gledano, potrebni su:

- svemirski brod
- raketa (one sto idu na gore na slici), malo deblja da bi se lakse videla
- laser
- bomba (ispaljuje je igrac)
- rezervoari za gorivo - oni stoje na zemlji, iste dimenzije kao raketice. Kada ih igrac unisti dobije malo ekstra goriva.
- animacija eksplozije, samo serija frameovea iz Combustiona ako koristis Max.
- tekstura za teren koja se tileuje. Posto se teren gleda sa strane, to je nesto kao teksture iz Wormsa.
- animacija / modeli za uvod / glavni meni / high score table. :)

Mislim da broj vertexa nece biti problem. Ajde da kazemo da imas 3000 verteksa za brod i po par stotina verteksa za ostale stvari.

Modeli treba da budu u .X formatu, sto pretpostavljam moze da bude problem. Ja mogu da ti nabavim eksporter za max ili Mayu.

Sve teksture radi u visokoj rezoluciji (1024 * 1024), kasnije mozemo da ih rescalujemo, a dobro je imati kvalitetne originale. Svi objekti mogu da imaju samo jednu teksturu, ako imas vremena i energije da radis UVW unwrap, tim bolje.

Da li to zvuci ok?
[ Srki_82 @ 12.08.2004. 01:23 ] @
Bilo bi lepo da imamo i vatricu (raketni pogon) iza naseg broda i raketa? :)
[ IvanRD @ 12.08.2004. 04:53 ] @
Ako neko ima ovu originalnu igricu ili ako je shareware voleo bih da je vidim, cisto da znam o cemu razgovaramo... video sam screenshotove, ali nije to to.

Sto se tice modela, napravicu glavni brod, pa cemo da vidimo gde cemo dalje posle toga. Umem i da unwrapujem model za teksturisanje, nije problem.

Nemam combustion, niti animaciju eksplozije, (a ni vatru za iza broda i raketa) to ce nam trebati ekstra...

Ako imas eksporter za .X za max 6 ostavi link ili posalji na mail.

Voleo bih da se drzimo nekog plana rada pa da ovaj projekat zazivi. Tako da znam kada treba koji model itd. Postavicu neke skice za brod uskoro...

Ivan
[ Reljam @ 12.08.2004. 05:29 ] @
.X exporter imam u sorsu, i treba da ga rekompajliram za odgovarajucu verziju maxa (treba mi Max SDK). Mogu da nahvatam nekoga da to uradi sledece nedelje. Do tada imam samo plugin za Mayu.

Sto se tice plana i rasporeda, ima tu dosta toga da se odradi sa programerske strane (red velicine nekoliko desetina sati rada), tako da kada god da stignes da napravis nesto, stici ce pre vremena.

Jos uvek je rano da se pravi neki detaljan plan, ajde prvo da vidimo kako ide ovaj pocetak.

Pokusao sam da nadjem neku verziju ove igre online, ali nista nisam nasao - mada sigurno postoji negde.

Naravno, ako jos neko zeli da nesto izmodelira, slobodno izvolite i zakacite ovde.
[ formeye @ 12.08.2004. 07:51 ] @
Da li ce igra biti OpenGL ili DirectX?
[ Reljam @ 12.08.2004. 08:31 ] @
Direct3D - programerski thread je ovde:
http://www.elitesecurity.org/tema/64374/0#409671
[ biotech @ 12.08.2004. 10:03 ] @
zasto 3d,ako se samo gleda sa strane,potpuno bezveze....ustvari ko zna mozda i evoluira u nesto.
zainteresovan sam da radim modele,za max postoji panda x exporter,mada tako exportovani fajlovi moraju da se filtriraju kroz mview (koji dolazi uz directx sdk)

zasto *.x? zato sto podrzava animaciju?
[ Reljam @ 12.08.2004. 17:26 ] @
Polako, ovo je igra na kojoj ljudi treba da se uce. Izabrali smo 2D igru zato sto se je laksa za programiranje, ali posto se renda u 3D sve komponente pravog enginea treba da budu tu. Ne brini se, modeli nikada ne propadaju :)

Inace .x se lako ucitava, tako da ne bi trebalo da bude problema.

Cim budem nabavio .x max plugin, postovacu ga ovde.
[ reject @ 12.08.2004. 18:12 ] @
Ja bi rado pomogao, ali trenutno ratujem na dva fronta.
Evo linka ka .X exporteru za LW da ne bude diskriminacije :)
http://www.dstorm.co.jp/dslib/dx3d/DX3D_132.zip
[ chovasie @ 18.08.2004. 02:27 ] @
ja radim na jednom frontu.... ali ako se radi bilo sta sto je za lovu.....
scramble... igrao sam na comodoreu... inije losa ideja napraviti remake!!!!
cak odlicna!

koja god ekipa da ima zanimljivu ideju i da su potrebni 3d modeleri i dizajneri... ja sam za!

poz!

[ Edin_Bryce @ 23.08.2004. 13:57 ] @
jel jos kasno da se prikljuci
[ Reljam @ 23.08.2004. 18:16 ] @
Nije uopste! Stvar je vrlo lezerna - sve se radi preko foruma ovde, i svi mogu slobodno da se prikljuce. Za sada je Srki_82 odradio neke osnovne delove (nista sto moze da se pokaze), i sada cekamo da se vrati sa mora. Za to vreme, slobodno zakaci ovde neke mesheve, teksture, splash screen, stagod hoces :)

Nekoliko ljudi na ovom forumu je reklo da mogu da pomognu, ali niko do sada nije, ali nije nikakva frka - ima vremena. Znaci, otvoreno je za sve, slobodno zakacite ovde materijal.
[ Jynx @ 31.08.2004. 19:33 ] @
e i ja bi da se prikljucim, ali sve sto ja znam je da modelujem u MAX-u (release 5 za sada) nista vise. broj vertex-a, texture, sve je ok... ali ono ostalo.... malo sam slabiji u tome (zapravo nista ne shvatam). Jednostavno ja sam begginer.
[ Srki_82 @ 04.09.2004. 00:32 ] @
Nema veze sto ne znas :)
Bitno je samo da znas da pravis modele. Ako si video kako bi trebalo modeli da izgledaju i mozes da ih napravis slobodno se baci na posao i nemas sta da brines :) Jedino sto bi bilo lepo od tebe je da koristis generic units kao meru, da model staje u kocku velicine 1, 1, 1 i da je centar te kocke u koordinatnom pocetku, a stranice paralelne sa osama. Tako bi bilo najbolje, ali ako ne mozes to da uradis... bolji je bilo kakav model nego ni jedan model :)
[ Srki_82 @ 05.09.2004. 22:39 ] @
Za sad imam model svemirskog broda... samo sto nema textura... bilo bi lepo kad bi neko mogao da ga malo doradi (sredi boje, texture i sta misli da treba da se sredi) :) E, da... jedini podaci koji se exportuju su koordinate vertexa, koordinate textura, boje (ambient, tako da bi i ambient i diffuse trebalo da budu iste) i texture, pa zato nemojte koristiti noise (koje je autor koristio vec u ovom modelu) ili slicne mape za dobijanje nekih lepih efekata. Samo boja i textura (moze bmp, jpg, tga...).

Model mozete skinuti odavde: http://www.geocities.com/srki_82/Ship.zip
[ shima @ 06.09.2004. 01:59 ] @
Izgleda veoma profi...cak sta vise izgleda toliko dobro da ako ima neko da objasni (nama totalnim)
pocetnicima kako se to pravi deo po deo bili bi smo veoma zahvalni... Koliko sam shvatio ovaj topic
je vezan za topic o ucenju pravljenja video igre na primeru a u to spada i modeling i sve ostalo...
:)
[ Srki_82 @ 06.09.2004. 15:25 ] @
Za sad imamo svemirski brod (naravno, ako napravite nov koristicemo taj), ali nam jos uvek nedostaju rakete i silosi sa gorivom. Najbolje se uci tako sto pocnes sam pa kad negde zaglavis zatrazis pomoc, a uz to i procitas neku knjigicu :) I ja sam pocetnik u programiranju pa mi ipak ide od ruke da napravim nesto... zasto ne pocnes sam da pravis, recimo, raketu i s vremena na vreme posaljes svoj model ovde kao sto ja radim sa svojim kodom :) Nacice se neko ko zna da ce ti pomagati kao sto meni pomaze Reljam.
[ cgraph @ 06.09.2004. 19:23 ] @
bilo bi lepo kada bi postovao model u obj formatu pa da i nemax juzeri mogu da vide o chemu se radi. ili eventualno da bacish par rendera.
[ shima @ 06.09.2004. 19:48 ] @
Taj model nije bitan...to moze biti bilo kakav privremeni model.
Ovo su neke informacije o igri (Scramble) ciji se klon ovde (na ES-u) pravi:
http://www.highwaygames.com/products/scramble.php



Dakle potrebani su modeli kao sa ovih slika a to sto Srki trenutno ima je mnogo razlicito od broda iz Scramble-a
PS: ja sam pokusao da napravim raketu ali sam pored ostalih problema zapeo sa krilcima...
[ Srki_82 @ 08.09.2004. 20:54 ] @
Dok pravite modele (ako ih neko pravi :) ) zamolio bih vas za uslugu... imam 24b texturu u kojoj su za svaki pixel R, G i B vrednosti jednake pa izgleda kao neka gray scale slika. Potrebno mi je da ta slika bude 32b i da se A vrednost podesi da bude kao i R, G i B za odredjeni pixel... nadam se da sam bio jasan :) Slika je zakacena pa pomozite jer stvarno nemam pojma da radim sa slikama.
[ cgraph @ 08.09.2004. 21:54 ] @
izvoli.
[ Srki_82 @ 08.09.2004. 22:22 ] @
Hvala... to je ono sto mi treba :) Nadam se da nije bilo previse tesko... verovatno ce mi trebati jos po neka slikica da se ovako preradi pa cu te jos malo gnjaviti uskoro :)
[ Gojko Vujovic @ 08.09.2004. 23:36 ] @
Danas sam shvatio koju igru kolega na poslu stalno igra... SCRAMBLE i to na nekom 8bit emulatoru!! :)) Tako da imate najmanje jednog sigurnog igrača ako napravite ovu igru!
[ shima @ 09.09.2004. 14:39 ] @
Evo rendera (slike) jedne rakete:

Nema teksture. Model ima 240 poligona.
Cilindar je roditelj a kupa i 4 krila su deca.
Raketa je trenutno visoka 0.999 generickih jedinica.
Ako neko bude prepravljao radni (max) model (vidi atachment uz ovu poruku)
molim neka navede sta je uradio od ispravki.

Raketa jos uvek nije verna kopija originala iz igre. Trup (cilindar) bi mozda mogao biti malko kraci kako bi krilca dosla vise do izrazaja kao kod originala (vidi slike u ovom topicu). Takodje je moguce napraviti lepsi model sa vise poligona (radni naziv "Fau2" ) gde bi bojeva glava bila zaobljena...



[Ovu poruku je menjao shima dana 17.09.2004. u 06:24 GMT]
[ Srki_82 @ 10.09.2004. 17:31 ] @
Nasao sam nesto sto vas moze zanimati... tutorial za modeliranje malog svemirskog brodica koji izgleda bas slatko :)

http://www.flipcode.com/tutorials/spaceship/
[ OBRAD MILOŠEVIĆ @ 10.09.2004. 23:36 ] @
Nije mi to potrebno ali ipak HVALA
[ shima @ 11.09.2004. 03:03 ] @
Mene kao pocetnika taj tutorijal zanima. Bas sam i trazio demonstraciju te tehnike modelinga u 3D
MAX-u. Hvala :)
[ shima @ 15.09.2004. 00:08 ] @
Nastavak odgovora sa foruma 3D programiranje
Odgovor na poruku: http://www.elitesecurity.org/poruka/438823

> *4txx*: Ako neko hoce da cuje neko objasnjenje objavicu cod.

Eto mene bi zanimalo ako napravis kod u Flashu kao za igru Scramble gde se brod krece i gde ima
raketa i tankova sa gorivom jer bi smo onda mogli u tvoj otvoreni kod da ubacimo renderovane modele
iz 3D MAX-a ako to nije tesko. Na taj nacin bi iskoristio napore koji su vec ulozeni u igru...
Ili da tvoja "najezda asteroida" i/ili jos bolje i kometa sa dugackim repovima bude samo jedan od nivoa u "nasem novom (mozda komercijalnom) ES Scramble-u"
Eto pade mi na pamet nivo za ES Scramble: Brodic leti kao kroz neki usijano crveni (svemirski) pakao. Dole pliva uzarena lava a u susret mu idu usijani asteroidi. Kratke vulkanske erupcije simuliraju rakete iz predhodnih nivoa. A?
PS: Pa onda cudna cudovista sa pipcima koji izranjaju iz lave i pokusavaju da scape brod!
Avanture broda Enterprajz!

> *4txx*: Dodacu jos 2 nivoa tezine, par razlicitih nacina za pucanje i to bi bilo to,
osim ako nemate vi jos koju ideju.

(Ranije napisano): Ti si mi dao ideju: shvatio sam da nije bas apsolutno potrebno da modeli za ES Scramble budu isti
kao u originalu mada se mogu raditi i dve razlicite verzije igre.
Tako nam ne bi trebala licenca za igru od izdavaca Scramblea "Konamija".
Napravio sam idejni koncept za novu modernu verziju tankova za gorivo koji bi teoretski trebalo da
izgledaju mnogo lepsi nego u originalu. Imam ideju i za nove rakete. PS: a upravo sam smislio i novi svemirski brod "cetvoromotorac" (mesavinu X-winga, Vojadzera i Scramble-a )A mogli bi da se dodaju jos neki elementi koji bi igru ucinili zanimljivijom. Npr. "tenkovi" koji iza brda sa zemlje gadjaju
brodic i ciji projektili lete parabolicno u vis i preko pola ekrana u sirinu (slicno kao kod one
igrice gde se dva tenka medjusobno gadjaju). Pa onda meteori i komete koji padaju iz svemira (ali od
gore) i koje je potrebno izbegavati?
Ma mogli bi smo da napravimo novi Blokbaster samo kada bismo hteli (Nazalost ne poznajem trziste
ovih pucacina pa ne garantujem da bi smo uspeli, kao sto je ovde na forumu vec primeceno)
BTW, ako dajes kod mozda da ga pustis besplatno ali samo za nekomercijalnu i edukativnu
upotrebu?

> *4txx*: Ja inace imam 700mhz tako da je nepodnosljivo.

Nemoj uopste ovo da te brine nego samo ozezi.
Na sadasnjim prosecnim konfiguracijama to leti! Cak sta vise igra je suvise brza na mom Athlonu 2000+(FullSkrin 1200x1024). Igra u Flashu moze biti odlicna test varijanta za brzu igru radjenu u C++-su.
Nema zvuka?!
[ shima @ 15.09.2004. 04:45 ] @
Evo nove verzije tanka za gorivo.

Jedna sfera, dva cilindra i jedna kupa. Ako imate ideju za poboljsanje samo napred - doradjujte.
816 poligona
Nisam zadovoljan oblinom kontejnera (sfere) pa ako neko zna nacin da kontejner bude savrseno okrugao a da se broj poligona ne uvecava molim Vas recite kako se to radi (npr. u 3DS MAX-u). Jos uvek nema teksture. Cim naucim kako se postavljaju doteracu model.
BTW, da li neko pravi svemirski brod?
Imam ideju za novi brod pa bih zeleo da probam da ga napravim iako jos uvek nisam siguran kako cu ga izmodelovati.

[Ovu poruku je menjao shima dana 18.09.2004. u 18:31 GMT]
[ shima @ 15.09.2004. 04:50 ] @
Uz ovu poruku prikacen je (.max) model gornjeg tanka za gorivo.
[ 4txx @ 15.09.2004. 12:12 ] @
ok...

aj pokusacu da vam napravim nesto. nece biti tesko (valjda) Pokupicu ove slike rekete i 'silosa', pa cu da je ubacim u flash...

Ovu svoju najezdu asteroida sam editovao tako da sad imama svasta. 4 moda pucanja+super+armagedon. Postoje itemi koji se kupe. A na kraju levela sam napravio da asteroidi budu jos jaci.. pocrvene :p Za onaj zoom(bullet time, sto mi je rekao srki) sam se cimao dosta ali ne moguce!, za napraviti u fleshu.

E ja ovu igru pravim po ugledu na ono sto vidim na svojih 700mhz, pa ne mogu da odredim kako ce to izgledati nekom sa 2000+ mhz.

[ Srki_82 @ 15.09.2004. 20:44 ] @
Pa ne mozes napraviti da nesto izgleda "okruglije" ako ne dodas jos vertexa :) U modelovanju to ne bi trebalo da bude problem jer ne moras sve da renderujes u real time-u (tesko da bilo sta mozes da renderujes u real time-u) tako da mozes slobodno da iskoristis 1000000000 poligona za loptu pa ce biti lepa i okrugla :) U programiranju se koristi pristup koji se zove LOD (level of detail) tako da se kada je objekat jako blizu crtaju se svi vertexi tako da objekat izgleda bas lepo, a kad je negde na horizontu, mali i jedva vidljiv nema potrebe da se crtaju svi vertexi nego samo nkih stotinak ili manje i time se dobija na brzini :)

P.S.

Rezervoar izgleda bas lepo... mogao bi da dodas neku metalnu texturu koju sigurno imas u 3DSMax.
[ shima @ 16.09.2004. 01:46 ] @
> *Reljam*: Ajde da kazemo da imas 3000 verteksa za brod i po par stotina verteksa za ostale stvari.

Iz tvog posta Srki, zakljucujem da ovo Reljino uputstvo treba da zanemarim i da radim modele u
"visokoj rezoluciji"...

Cekaj malo, pa ako brod pridje sferi (kontejneru) sa milion poligona (3D) program ima da ti se
zaglavi jer graficka karica nece stici to da izrenderuje u realnom vremenu?!

Postavicu nove slike za rezervoar za gorivo sa boljim svetlom a verovatno i novi model ako broj
poligona nije ogranicenje. Ideja kod rezervoara je da sfera bude ofarbana belom farbom, medjutim
nije losa ideja imati vise razlicitih modela pa odabrati najbolji...

Pravljenje modela rezervoara koji staje u dimenzije 1,1,1 mi je stvorilo prilicne probleme u radu.
Da pravim velike modele(?) Pa da ih posle skaliramo (smanjujemo) ako treba?!
[ shima @ 16.09.2004. 03:08 ] @
> Pravljenje modela rezervoara koji staje u dimenzije 1,1,1 mi je stvorilo prilicne probleme u radu.
> Da pravim velike modele(?) Pa da ih posle skaliramo (smanjujemo) ako treba?!

Resio sam ovaj problem. Pogled sam iz Perspective prebacio u User i sada mogu bolje da zumiram i
objekat malih dimenzija.
[ reject @ 16.09.2004. 06:43 ] @
Citat:
shima: > *Reljam*: Ajde da kazemo da imas 3000 verteksa za brod i po par stotina verteksa za ostale stvari.

Iz tvog posta Srki, zakljucujem da ovo Reljino uputstvo treba da zanemarim i da radim modele u
"visokoj rezoluciji"...

Da pravim velike modele(?) Pa da ih posle skaliramo (smanjujemo) ako treba?!


Nemoj, pravi modele kako je receno, a najbolje je da izbegnete i skaliranje, cisto
da ne komplikujete stvari.
[ shima @ 16.09.2004. 18:01 ] @
Slika Modela Tanka za gorivo za 2D (Flash, itd.) igru.

2 pogleda: sa strane i malo iz kosa.
Jpeg Quality 11, 640x960 pixela, 24bita paleta
Sva uputstva za format slike za 2D igru ocekujem i prihvatam...cak bi bilo dobro navesti ih da naucimo nesto...
Slika (render) je radjen na osnovu 3D modela (koji takodje saljem u sledecem postu.)
Ovaj 3D model ima 4736 poligona i sluzi za potrebe dobijanja kvalitetnijih 2D slika.
Nema tekstura za sada...
Predhoni model sa manjim brojem poligona (za 3D igru) ostaje...
I za taj model cu da stavim bolji render (2D sliku) sa boljim svetlima da ne izgleda vise onako amaterski
[ shima @ 16.09.2004. 18:11 ] @
Uz ovu poruku prikacen je 3D model gornjeg tanka za gorivo (sa vecim brojem poligona). Namenjen je za generisanje 2D slika za 2D igre. Predhodni isti model sa manjim brojem poligona za 3D igru ostaje.
[ 4txx @ 16.09.2004. 21:08 ] @
Citat:
Igra u Flashu moze biti odlicna test varijanta za brzu igru radjenu u C++-su.


Ok!

A ja sam malo editovao moje asteroide, promenio ih u 'tankove', 'brodove', 'bunkere' i 'rakete'... Promenio sam dosta stvari ali dosta lici na staru... Ali posto sam ovo danas radio stigao sam da uradim samo 'fiziku' igre, tako da nisam stigao da je ulepsavam. prava TEST verzija... Nemoj te da se uplasite kad vidite. Kontrole sam izmestio zbog baga kad se stisne CTRL+levo ili desno, pa je sad pucanje(pgdn),rakete(pgup) i mod za menjanje nacina pucanja(home), malo komplikovano ali ovo je test ponavljam.

ALi nadam se da sam pogodio sustinu stvari (brod se krece konstanto s tim sto se moze kretati po ekranu; rakete sa zemlje se aktiviraju kada se letelica nadje iznad, pa rakete polete...; tankeri koji kad se uniste letelica dobija otprilike 10% goriva koje se konstantno trosi; suparnicke letelike koje takodje pucaju; i dodao sam jos neke bunkere koji isto pucaju; letelica moze da puca na 2 nacina: vodoravno i rakete koje padaju gravitacijom...)...

Da li sam na pravom putu???

Sto se tice zvuka... ne znam odakle da ih 'izvadim'(nadjem ili napravim).. :p
[ 4txx @ 16.09.2004. 21:13 ] @
e ako neko moze da napise linkove za tutorile c++, koji su vezani za 3d i directX..
Beginer level.

Hteo bih i ja nesto da nucim
hvala
[ Srki_82 @ 16.09.2004. 22:09 ] @
Odlicno, svaka cast :)
Bilo bi lepo kad bi flash igra mogla da ucita podatke iz fajla o terenu, pozadini, mestima na kojima treba da su rakete, bunkeri, gorivo... mozda se to i moze?
Jedino sto mi je malo cudno je sto sto se nekad zakucam u vazduh kada se spustim nisko, a nekad prolazim kroz zemlju... izgleda kao da je podeseno da brod eksplodira kad se spusti ispod neke odredjene linije, a ne kada dodirne zemlju?

P.S.
Za C++ tutorijale pogledaj ovde: http://www.elitesecurity.org/tema/13542
[ shima @ 16.09.2004. 23:50 ] @
> *shima*: Igra u Flashu moze biti odlicna test varijanta za brzu igru radjenu u C++-su.

> *4txx*: Ok!

Nisam se dobro izrazio. Tvoja Flash igra je u stvari puna posebna profesionalna verzija namenjena
recimo za web ali i desktop. Dakle nikakva test zamena vec Full Power original ali u Flashu. Mislim
da tako treba pristupiti...

Ovaj Flash je odlican i u razvojnoj fazi jer se izgleda lako moze testirati dizajn, nivoi i scenario
za igru.

Meni se nivo koji si napravio svidja. Igra ima poseban sarm. Ti si do sada ovde napravio vec dve
koncepcijski razlicite igre. Video sam na sajtovima koji hostuju web igrice da se tamo slabije igre
nego ove tvoje koriste da privuku posetioce i vlasnicima zarade pare (od) reklama i ko zna jos
kako...

E ovde sada dolazi do izrazaja pristup u izradi scenarija i dizajna. Postoji citav niz finesa o
kojima treba povesti racuna.

Npr. Scramble je svemirska igra ... pa sam ja one belo plave tankove dizajnirao sa idejom da budu u
hladnom i tamnom bezvazdusnom svemirskom prostoru. Zato su onako beli, obli i plavi. Kao sto se moze
videti jako odudaraju od toplog zemaljskog nivoa i atmosfere koju si napravio. Uopste nije problem
da recimo svemirski brod ili avion leti u toku jednog nivoa ili cak cele igre kroz zemljinu
atmosferu medjutim sve to treba da udje u neki scenario pre nego sto se dizajnira. Nije svejedno da
li neko pravi svemirski brod ili avion. Scramble je ostvario veliki trzisni uspeh i zbog toga sto
ima specificnu i precizno dizajniranu atmosferu. Cak je i nacin pucanja i bacanja bombi u toj igri
posebno odabran i uskladjen sa kretanjem broda.
Meni je sada izgleda malo jasnije zasto su pisci scenarija i dizajneri "konceptualnog art-a" posebna
radna mesta u odnosu na ostale developere igre.

Imam sledece predloge:

1. Da se pravi igra slicna Scrambleu ali ipak drugacija dakle originalnija.
2. Da se iskoriste sve prednosti flasha kao razvojne platforme pa tako ono sto moze lako u flashu a
tesko je ili dugotrajno u C++-u neka se radi samo u Flashu a Srki neka iskoristi sve sto moze za C++
igru a ovde se napravi.
3. Da napravimo nekakav scenario kako globalno za celu igru tako i za pojedine nivoe ako treba
posebno za Flash a posebmo za C++.

Ali mozemo i ovako:
1. Svako radi ono sto stigne ili ume pa onda kombinujemo ili uskladjujemo u hodu.

Kako bre pravis terene? Da li ih crtas i kako u cemu?

Imam par ideja (dakle to su SAMO IDEJE):

1. Mislim da bi bilo doro dodati na npr. na kraju svakog nivoa da prestane skrolovanje pa da igrac
tj. svemirski brod treba da resi kao neku zagonetku ili da se izbori sa neprijateljem s tim sto kod
ovog prvog nije neophodno da se zagonetka resava samo i iskljucivo pucanjem vec i recimo dobrim
manevrisanjem brodom itd...
2. palo mi je na pamet da bi mozda bilo dobro da pored kretanja npr. samo u desno imamo neki nivo
gde brod moze da se krece kroz nivo i prema gore ili dole kao kroz neki svemirki planinski lavirint,
tacnije klanac. Da malo razbijemo monotoniju i unesemo duh istrazivanja. Ali mozda je ovo
prekomplikovano.
3. Zatim mozda bi na nekim nivoima brod mogao da sleti kao u nekakvu bazu ili grad pa da igrac kupi
oruzje ili dodatke koji mu trebaju.
4. Imao sam i ideju da se do goriva ne dolazi unistavanjem kontejnera vec recimo aktiviranjem nekog
energetskog zraka koji napaja brod iz kontejnera recimo kada brod zastane nisko iznad kontejnera pa
sto duze tu lebdi vise se puni a ako ne lebti tacno iznad onda se energetski zrak prekida. Ako se
unisti kontejner onda nista od goriva :) A mozda da ubacimo i letece nosace sa gorivom pa da se
napajanje moze vrsiti i u vazduhu...
5. Nacin pucanja mogao bi da se menja skupljanjem raznih bonusa po ekranu...
6. Mislim da bar deo neprijateljskih raketa ili bunkera treba da bude na povrsini zemlje tako da
igrac moze lako da ih upuca najjednostavnijim pucanjem.
7. Linija povrsine zemlje odnosno boja terena trebali bi biti jasno razdvojeni od pozadine kako bi
igrac intuitivno i bez mnogo gledanja mogao da oceni da li mu preti opasnost od slupavanja o zamlju.
8. Mislim da bi igra trebala da bude "laka za igranje" bez preteranog stresa (ali to je samo moj
ukus). Npr iako se u Scrambleu mnogo puca ipak se ne puca nasumice vec vest igrac zna kako da
preciznim letenjem iznad zemlje sa relativno malo pucanja unisti sve rakete i tankove. Dakle
inteligencija i preciznost cime se zahteva paznja i koncentracija igraca a ne nasumicna i haoticna
sila pucanja pa sta pogodimo pogodimo. Eventualni stresni delovi sa puno letelica gde se zahteva
disperzija paljbe i haoticna paljba trebalo bi da budu redji i tacno definisani gde se nalaze u
okviru nivoa a ne konstantni. Postoji velika razlika imedju igara sa ova dva tipa pucanja. U
Scrambleu su npr. cak i kretanja neprijateljskih letelica definisana u obliku sinusoide pa kada
igrac vestim manevrisanjem potrefi poziciju npr. donjeg minimuma sinusoide u stanju je da usmerenom
paljbom sigurno neutralise celu neprijateljsku eskadrilu. A ako puca nasumice mala je sansa da ce
preziveti i povecace mu se frustracija, "glupost" i stres.
Bitna poenta igre Scramble je da je igrac u jednom trenutku koncentrisan na jednu stvar! Dakle u
Scrambleu se i precizno pucanje i precizne bombe koriste za unistenje raketa i tankova dok kod
najjednostavnijeg oruzja koje si stavio nije moguce srediti rakete ili bukere pucanjem vec samo
bombama. To deli paznju igraca ako mora i da puca na letilice u isto vreme. Sve u svemu tu bi se
mozda mogao osmisliti neki princip. Ja sam za jednostavnost u borbenoj strategiji ali ukusi su
razliciti...
9. Bilo bi po meni dobro da igrac tj. svemirsjki brod ima neki energetski stit. Pa kada recimo zaore
po zemlji da se recimo odbije (uz glasan zvuk paranja) ili da mu se smanji energija. A ako se bas
zakuca u zemlju ili neprijatelja onda bi mogao i da pogine. Ovde nije bitno da igrac npr. stalno
gine vec je bitno kako na takve dogadjaje igrac reaguje emotivno i duhovno pa bi prema tome trebalo
"krojiti" igru. I stit bi mogao da se puni slicno kao i gorivo.

Inace mislim da si bombe odlicno odradio.
[ shima @ 17.09.2004. 03:03 ] @
> *Srki_82*: Jedino sto bi bilo lepo ... da model staje u kocku velicine 1, 1, 1 i da je centar te
kocke u koordinatnom pocetku, a stranice paralelne sa osama.

Uzmimo na primer raketu ili tank za gorivo. Da li to znaci da donji kraj rakete i donji kraj (baza)
tanka za gorivo treba da leze na donjoj strani (unutar) kocke?
A sta je sa brodom, bombom i laserom? Kako su oni pozicionirani unutar kocke? Centar modela = centar
kocke?
[ 4txx @ 17.09.2004. 10:29 ] @
Citat:
Bilo bi lepo kad bi flash igra mogla da ucita podatke iz fajla o terenu, pozadini, mestima na kojima treba da su rakete, bunkeri, gorivo... mozda se to i moze?

Da naravno da moze... Za sada ja to ne koristim vec sve ide na random (npr. u svake 2.3 sekunde prosecno trebalo bi da izadje jedan objekat, itd). Sto se tice raketa, bunkera, goriva, za to nema problema. Ali postoji problem sa terenom. Pa i da ga loadujem meni je najveci problem da detektujem pad letelice tj kada ona udara o podlogu. Mozda vi mozete u to c++ ali u fleshu je jedino to moguce ako za svaki povrsinski pixel texture pamtim koordinate, a posto ima 550 pixela, a teren se skroluje i svaki put dugacije izgleda, to postaje nemoguc zadatak. Ima memorija da prsne... Sada posto nisam sve lepo stigao da ulepsam, povrsina mi je nacrtana slika sirine 550 koja se stalno skroluje, kao da je brod usao u vremenski vrtlog... A sudar sa zemljom detektujem kada brod prodje ispod nevidljive granice koja se nalazi otprilike na povrsini, ali negde zaseca povrsinu a negde ide iznad, zato sto je teren ne pravilan. Upravo zbog ovoga desava se bug:
Citat:
Jedino sto mi je malo cudno je sto sto se nekad zakucam u vazduh kada se spustim nisko, a nekad prolazim kroz zemlju... izgleda kao da je podeseno da brod eksplodira kad se spusti ispod neke odredjene linije, a ne kada dodirne zemlju?

Ako vi uspete da resite ovaj problem u c++ pokusajte da mi objasnite kako.

Kasnije kada zavrsite sve dizajnerske i programerske probleme i kad sastavmimo igru, mozete se baciti na scenario. I tada za svaki objekat odredite vreme kada izlazi, poziciju, brzinu... Ideje za levele uzmite iz StarTrek-a epizoda; Voyager, Enterprise, DeepSpace9; toliko seriija... Tu imate tone razlicitih brodova. Kad bi ste kogli da napravite modele nekih (Klingon).

Citat:
Zatim mozda bi na nekim nivoima brod mogao da sleti kao u nekakvu bazu ili grad pa da igrac kupi
oruzje ili dodatke koji mu trebaju.

Pa naravno!... Da npr poveca svoj demage ili napuni stit. Kupi neke item kao u warcraft-u: za brzinu, neunistivost; koji su naravno kratkotrajni..

Citat:
Imao sam i ideju da se do goriva ne dolazi unistavanjem kontejnera vec recimo aktiviranjem nekog
energetskog zraka koji napaja brod iz kontejnera recimo kada brod zastane nisko iznad kontejnera pa
sto duze tu lebdi vise se puni a ako ne lebti tacno iznad onda se energetski zrak prekida. Ako se
unisti kontejner onda nista od goriva :)

Ova ideja je logicna. To cu prvo da promenim!

Citat:
Npr iako se u Scrambleu mnogo puca ipak se ne puca nasumice vec vest igrac zna kako da
preciznim letenjem iznad zemlje sa relativno malo pucanja unisti sve rakete i tankove.

Ja mislim da bi trebalo da ostavimo na igracu da bira mod za pucanje(1,2,3,6) raketa odjednom, ali naravno da im ogranicimo broj raketa, tako da ce morati uglavnom da budu stedljivi. I ponekad da umesto tanka za gorivo bude 'korpa' sa oruzijem.

I na kraju da vas pitam:
DA LI NEKO ZNA GDE DA SE NABAVI SWIFT3D ZA FLASH?
inace saznao sam za njega juce. sluzi da se 3d modeli loaduju u flash, tako bi igra izgledala mnogo bolje, i ne bi trebali da pravite 2d modele!

pogledajte i sami:
http://www.erain.com/products/swift3d/Upgrade/

ps. shima el ti spavas nocu (postovi su: u 00:50;u 04:03)
[ 4txx @ 17.09.2004. 13:22 ] @
promenio sam par stari... pre svega pozadinu da ne bude igra za retardiranu decu.(zeleno + cvetici).
Sada se nalazimo na 'mesecu'!... Dodao sam i punjenje goriva kad je brod iznad tankera( mozda ne izgleda lepo ali radi).
[ shima @ 17.09.2004. 16:13 ] @
Igrica je genijalna!

Pliz! ako mozes da stavis da se kontejneri ne unistavaju nakon sto snabdeju brod gorivom! Mislim da
igrac ne treba da unistava sve za sobom vec da bi bi trebalo da ima i osecaj saveznistva (pa cak i
stvaralastva) u igri.

Smatram da bi indikator kolicine goriva za brod (koji je u Scrambleu i zvucnog karaktera - uzbuna
kada je goriva malo) trebalo da bude pored tekstualne i u vizuelnoj formi.
Znaci ispod ili iznad procenta nekava jako uocljiva traka koja se smanjuje slicno kao sto si stavio
u prvoj test verziji.
Neverovatno! ali nedostatak goriva tera igraca da izvodi opasne i precizne manevre iznad tankera
ilazuci se dejstvu raketa i paljbi iz bunkera.

Najbolje bi bilo ako je moguce izvesti da brod i tankeri imaju dva trakasta indikatora jedan za
kolicinu energije (zivota) (zelena - gornja traka) a drugi za kolicinu goriva (i za tankere i za
brod u istoj boji - npr plava traka za pocetak i to sa donje strane broda). Pa kada se npr tanker
isprazni traka sa kolicinom goriva mu padne na nulu!
Nema veze ako bi na ekranu mozda bila dva vizuelna indikatora za gorivo.

Smislio sam i nacin odakle tankerima gorivo!!!
Naime to bi mogle biti neke mini energetske centrale koje se u stvari pune na suncevu energiju!

Evo novih ideja!!!
Ako nestankom tj. trosenjem goriva odn. "trosenjem energije kretanjem" brod pada onda bi bilo
logicno da se i "trosenjem energije pucanjem" smanjuje (zeleni) energetski indikator za stit odn
zivotnu energiju!!! Pa bi smo onda pored tankera za gorivo mogli imati tankere odn. "elektrane" koje
snabdevaju brod energijom (npr. zeleni zrak) za pucanje i stit. Sad se setih bombi. Bombe bi mogle u
stvari da budu "energetske bombe" istog energetskog izvora kao i laseri i stit. Pa da i kolicina
bombi takodje bude vezana za kolicinu (zelene) zivotne energije. Tako bi igrac morao veoma da pazi
kada zasto, koliko i kako puca i baca bombe. "Zeznuli" bi smo tako cak i tvorce Scramblea!

Razmisljao sam da li bi citav ovaj koncept trebalo pojednostaviti pa strpati sve energetske izvore u
jedan.
Ili ici obrnuto pa zakomlikovati do kraja i razvojiti razlicite energije (i elektrane). Npr. posebne
elekrane za oruzje ali i za stit odn. zivotnu energiju!
Ili naci neki srednji put kao ovo sto sam predlozio?!

PS: ponovo citajuci ovaj post ucinilo mi se da je ideja o pravljenju svih razlicitih elektrana tj.
tankera za sve razlicite enrgije (stit, gorivo, laser+bombe) mozda dobra ideja koja resava onaj
problem sa skupljanjem bonusa po ekranu?!

Npr. palo mi je na pamet da bi igrac mogao da puni elektrane (tankere) tako sto im gadja kolektorske
antene laserima (cime se npr elektrana sa gorivom puni) pa onda igrac ako nema goriva a ima viska
zivotne energije izvede ovaj slozeni manevar (kao i "lebdenje") i zatim se napuni gorivom (preko
elektraninih emisionih antena).
Elektrane bi mogle da budu unistene ako se prijemne antene prepune energijom - usled previse
laserskih pogodaka (energetski indikator im ode u crveni plus- tj. poveca se traka u desno) ali bi
bombe recimo mogle elektranu da uniste odmah! Pa bi igrac morao precizno da ih baca kada gadja
rakete. Laser bi na elektrnu imao dvojako dejstvo. Pogodak u tank smanjuje energiju elektrani ali
pogodak u prijemnu antenu je povecava kao sto sam vec naveo.

E sada svatih da nista ne sprecava i brod da se delom puni na suncevu energiju...Sve u svemu ovaj
predhodni pasus je samo jedno razmisljanje pa vidi sta mislis o svemu.

Neke ideje ponekad deluju ne mnogo bitne ali posle ispadnu dobre kao ono sa punjenjem goriva zrakom
iz tankera.

> ps. shima el ti spavas nocu

Uh bolje ne pitaj :)
[ Srki_82 @ 17.09.2004. 16:43 ] @
Nema potrebe da modeli vise budu u kockici :) U programu sam resio da mogu da se povecavaju i smanjuju po potrebi.

P.S.
Nemoj da pravis modele sa 10000000000 poligona :)
[ shima @ 17.09.2004. 17:01 ] @
citati:
"
> > Bilo bi lepo kad bi flash igra mogla da ucita podatke iz fajla o terenu, pozadini, mestima na
kojima treba da su rakete, bunkeri, gorivo... mozda se to i moze?
> >
> Da naravno da moze... Za sada ja to ne koristim vec sve ide na random (npr. u svake 2.3 sekunde
prosecno trebalo bi da izadje jedan objekat, itd). Sto se tice raketa, bunkera, goriva, za to nema
problema. Ali postoji problem sa terenom. Pa i da ga loadujem meni je najveci problem da detektujem
pad letelice tj kada ona udara o podlogu. Mozda vi mozete u to c++ ali u fleshu je jedino to moguce
ako za svaki povrsinski pixel texture pamtim koordinate, a posto ima 550 pixela, a teren se skroluje
i svaki put dugacije izgleda, to postaje nemoguc zadatak. Ima memorija da prsne... Sada posto nisam
sve lepo stigao da ulepsam, povrsina mi je nacrtana slika sirine 550 koja se stalno skroluje, kao da
je brod usao u vremenski vrtlog... A sudar sa zemljom detektujem kada brod prodje ispod nevidljive
granice koja se nalazi otprilike na povrsini, ali negde zaseca povrsinu a negde ide iznad, zato sto
je teren ne pravilan. Upravo zbog ovoga desava se bug:
> > Jedino sto mi je malo cudno je sto sto se nekad zakucam u vazduh kada se spustim nisko, a nekad
prolazim kroz zemlju... izgleda kao da je podeseno da brod eksplodira kad se spusti ispod neke
odredjene linije, a ne kada dodirne zemlju?
> >
> Ako vi uspete da resite ovaj problem u c++ pokusajte da mi objasnite kako.
"

Trebalo bi SVA programerska pitanja postavljati u programerskom tredu o ES igri (na forumu za 3D
programiranje jer se tamo ljudi bave i programiranjem igara).
Ja sada zbog toga ne mogu odmah da Vam odgovorim jer ne odgovaram preko weba a odgovor bi morao da
ide u programerski tred.
Bacicu Vam informacije koje imam u programerski tred cim stignem...
[ shima @ 17.09.2004. 19:35 ] @
Predlog za pucanje:

Bez obzira koji mod pucanja igrac izbere (1,2, 3, 4 itd) predlazem da ako brzo pritiska i otpusta
taster isto tako i puca (dakle kao i do sada sto je bilo), medjutim ako igrac drzi stalno ili duze
pritisnut taster za pucanje (laser, mitrajlez) tada da zrak(zraci) ili rafal(i) bude konstantan
(onoliko dugo koliko je taster pritisnut) stim sto to igracu brze treba da trosi energiju oruzja a
sto je visi mod oruzja ukljucio energija pada jos brze. Naravno ako uhvati tako da lozi protivnika
konstantnom (odn. rafalnom) paljbom i protivnickom brodu tada brzo opada energija. Ili eventualno
npr. brze puni kontejner za gorivo.
[ shima @ 17.09.2004. 20:34 ] @
Pitanja i odgovori o detekciji sudara svemirskog broda i terena i pripremi terena nalaze se ovde:
http://www.elitesecurity.org/poruka/441851
[ shima @ 18.09.2004. 02:19 ] @
NUKLEARKA!!! (Nuklearna elektrana) - slike za 2D igru (bice eventualno doradjene)

Nuklearka moze da posluzi za napajanje broda "zivotnom energijom" dakle ne gorivom (ili mozda za napajanje oruzja) putem energetskog zraka.
Ne sluzi za unistavanje. Teoretski gledano energetski nivo prilikom napajanja broda ne bi trebao da joj pada. Ali onda bi valda trebalo da ima jako obezbedjenje tj da je tesko igracu dugo da se vrzma oko nje zbog napada neprijatelja... uostalom videcemo.
PS: Ako igrac rafalnom paljbom ili bombama recimo unisti "Nuklearku" onda bi mogla da se desi recimo velika eksplozija koja npr. oduva pola ekrana ukljucujuci i igracev brod! A ako igrac kojim cudom prezivi ovaj prvi udar jer je npr. pucao iz velike daljine tada bi trebalo da se srusi polako (jer je ozracen) uz npr. smesan zvuk "padanja od iznemoglosti" kao u crtanim filmovima. U svakom slucaju unistavanje nuklearki bi moralo biti "kaznjivo" GAME OVEROM i rezervisano za verziju igre za decu stariju od 12 godina.
Ostecivanje nuklearke (i smanjenje njene "zivotne energije") usled npr nepreciznog pucanja ili bacanja bombi moglo bi da proizvodi alarm za uzbunu slicno kao kod nedostaka goriva cime bi se igracu skrenula paznja da nesto nije u redu odn. da nesto ne radi kako treba...


[Ovu poruku je menjao shima dana 18.09.2004. u 18:35 GMT]
[ shima @ 18.09.2004. 02:26 ] @
3D model nuklearne elektrane sa pedhodnih slika (u atachmentu). Nema teksture.

Vezano za predhodni model "Nuklearke" (sa hemisferom):
Ako neko zna kako da pri modelovanju eliminisem crtu na spoju imedju (hemi)sfere ("kape") i loft objekta ("tela") molim javite. Takodje bi me zanimalo da li je moguce nekako povecati broj poligona tj. delova loft objektu i (hemi)sferi i kako?Loft je dobijen od kruznice koja klizi po liniji zatim je malo deformisan skaliranjem i na kraju je dodata hemisfera sa onoliko delova na obimu koliko je bilo i na loft kruznici tj. na obimu cilindra - a ja bih taj broj segmenata na krugu za loft da imam pod kontrolom tj. da povecam.

[Ovu poruku je menjao shima dana 18.09.2004. u 07:05 GMT]
[ cgraph @ 18.09.2004. 03:24 ] @
crtu mozesh eliminisati chitanjem helpa a zatim weldovanjem vertexa.
[ shima @ 18.09.2004. 12:40 ] @
Iznecu jos par predloga i ideja bez obzira na mogucnost ili nemogucnost implementacije.
Ja furam sa svojim predlozima i idejama a predlazem da i ostali koji su ovde furaju sa svojim bez
obzira da li se i sta od navedenog primeni.

Sateliti!!!
Mogli bi da napravimo satelite koji lete pri vrhu ekrana a sluze za napajanje broda energijom za
recimo stitove.
Tako bi smo mogli imati: tankere za gorivo, nuklearke za lasere (i za sada bombe) i satelite za
stitove.
[ pailhead @ 18.09.2004. 13:15 ] @
shima - preporucujem ti da malo izgooglas po netu termin "low poly models", ili da odes na cg-talk pa pogledas malo game development (tako nekako se zove) forum. Ovo sve sto si do sad napravio, moze da napravi bilo ko ko je za 15 minuta presao dva uvodna tutoriala za max, a lopta od 4k poligona za igricu...
Imas i na 3d totalu par tutoriala za low poly modelovanje, konkretno mislim da je jedan lik u pitanju.

Ja na nuklearci nevidim hemispheru uopste, ako bi mogao malo blize da objasnis o cemu je zapravo rec?
[ shima @ 18.09.2004. 16:19 ] @
Hvala.
Tu je bio izlozen predhodni model "Nuklearke" sa hemisferom ali sam ga u medjuvremenu odbacio kao
konceptualno manje vredan. A covek mi je vec odgovorio tako da nisam pobrisao sve sto sam pisao jer
bi njegov odgovor onda visio u vazduhu.
Ta hemisfera nije mi bitna jer se broj poligona tj segmenata na njoj moze parametarski menjati
medjutim koliko shvatam kada spojim loft i hemisferu broj poligona tj segmenata na spoju (obimu)
mora biti jednak da bi prelaz bio gladak... pa se mali broj segmenata na cilindru loft objekta jako
reflektuje na hemisferi koja se kao neka kapa naslanja na njega. A to mi smeta za bolji render.
Sada vise nije toliki problem...jer nema hemisfere...
Jeste da sam totalni pocetnik...
ali pravim ove jednostavne objekte da bi mogli da se ubacuju u 2D (renderi) i 3D igru (modeli)...
Eto kad bi vise ljudi imalo vremena da ovo sve pravi verovatno bi smo mogli da napravimo dobru
igru...
Inace cak ni taj loft (nuklearku) nisam odradio kako treba (kriv je) pa sada spremam novi.

BTW, jeste li videli onaj Screenshot Scramblea u Javi sto sam ga postovao u programerskom tredu ove
ES igre na forumu 3D programiranje.
Koliko li je vremena trebalo dizajnerima da naprave (nacrtaju) one modele? ;)
[ 4txx @ 19.09.2004. 13:29 ] @
Citat:
Koliko li je vremena trebalo dizajnerima da naprave (nacrtaju) one modele? ;)

Cuti to mi baba crtala...

E previse je nuklearka i satelit i tanker... Ja mislim da bi trebala biti samo 2, jedan za energiju(gorivo) i jedan za snagu(stit). Treba izbaciti jedno resenje.
Ustvari aj mozemo satelit iskoristiti kao snabdevac oruzijem?!?!?!?!?

Ja flash igru pravim iz pocetka, posto hocu da pojednostavim kod, na koji sam stalno nesto nabacivo, tako da ce mi trebati par dana... Bice jednostavnije, brze i nadam se lepse. Dodao sam efekte kad se brod loaduje kod tankera (...kao munje sevaju na sve strane jer se energija prebacuje :p). Isto tako tanker je veoma osetljiv, tako kad ga pogodis 1 raketom on pukne unistavajuci sve oko sebe; to je dobar nacin da se unisti gomila bunkera i raketa.

A sta je sa modelom broda??? Za sada tu je slika F16, pa igra izgleda kao da ameri napadju irak(f16 bombarduje ,a dole pustinja, rakete, bunkeri...).
[ shima @ 19.09.2004. 21:29 ] @
> Dodao sam efekte kad se brod loaduje kod tankera (...kao munje sevaju na sve strane jer se
energija prebacuje :p).
Odlicna ideja... zanimalo bi me da vidim kako je to realizovano. Npr. kao one munje koje sevaju
okolo kao u filmu terminator? :)
> A sta je sa modelom broda???
Vrzmaju mi se po glavi neke ideje... ES svemirski brod!
Evo crtam sada ortogonalne projekcije na papiru. Nije 100% sigurno da cu napraviti ali... videcemo.
[ 4txx @ 20.09.2004. 16:28 ] @
Citat:
Npr. kao one munje koje sevaju
okolo kao u filmu terminator? :)

Ex, kad bi to bilo tako, gde bi nam bio kraj... Ali podsecaju na male munje videces!

Nego evo ja zavrsio pisati kod. Oslobodio sam ga nekih 'gluposti' tako da ide brze i ne baguje(...do sada...). Promenio sam dosta malih stvari, ali pre svega da kazem da sam uspeo sad lepo detektujem dodir letelice sa terenom, tako da teren moze sada da bude pri dnu, pri vrhu ili sredini kao neke prepreke... Fiziku kretanja letelice sam promenio tako da sada ima ubrzavanje i usporavanje; Dodao sam i nuklearku: kada se brod nadje iznad ona mu puni snagu (Ima trik: kada se elektrana ili tanter unisti koji su veoma osetljivi, dogodi se eksplozija koja unistava sve oko sebe, ali to se dogadja isto tako kada se sva energija izvuce, a posto vi izvlacite energiju, znaci prsli ste...tj morate da ostavljate malo snage, jer ce vam ona puknuti dok ste veoma blizu! Demage se smanjuje kako ste udaljeniji...)); Promenio sam izgled terena, letelica(f16 trenutno) i bunkera(sada kamion sa raketama - zamena za neki svemirski raketni sistem :D), raketa... pri vrhu sam dodao neku vrstu status bara, gde pise kolicina energije i snage. Dodao sam i neku vrstu alarma koji te uzbuni kad udaris o teren, pogodi te projektil ili imas malo energije ili snage!

-Snaga se regenerise stalno ali se trosi kad vas neko pogodi, ili kad vi bacate rakete ili pucate(tj ako stalno pucas srusices sam sebe. :S);(punjenje kod elektrane)
-Energija se stalno trosi na kretanje(punjenje kod tankera)

tako da igra postaje mnogo dinamicnija (stalno si na minimumu ili energije ili snage; moras da odlucis da li ces dragocene elektrane sacuvati za sebe ili ces ih iskoristiti za unistenje neprijatelja... ; i to sve dok unaokolo pljusti paljba). Nazalost objekte generise sam komjuter (random, dok ih neko neuredi u pravi level(scenario)) tako da igra gubi na zanimljivosti, npr posto je random ponekad nikad da ubode energiju tako da...

Poslacu 2 fajla iste igre. razlikuju se po brzini igre (za one koji imaju shit komp(real_30fps) i za one koji imaju 2000+(real_20fps)), da ne bude 'igra prebrza' :p
Ali posto su po 60kb poslacu ih u 2 posta/
[ 4txx @ 20.09.2004. 16:30 ] @
2 fajl
[ 4txx @ 20.09.2004. 16:37 ] @
Citat:
ES svemirski brod!


imam neke ideje... vidi slike
Modeli izgledaju tesko ali ne mora da bude preterano lep jer ce on na ekranu biti max od 100-150 pixela (fullscreen).

Ponavljm pitanje: DA li neko zna gde da se nabavi swift3d za flash MX?
kad bih ga nabavio mogao bi modele ubaciti u flash igru. bilo bi qL.
npr kad brod menja visinu on se nagne na jednu stranu(levo i desno) pod odredjenim uglom... to ne mogu da uradim u obicnom flashu :[
[ Srki_82 @ 20.09.2004. 18:06 ] @
U najgoram slucaju mozes da uzmes nekoliko slicica brodica (jednu kada brod leti pravo i po 3-4 kada se naginje na jednu ili drugu stranu) pa da ih menjas u zavisnosti od situacije. Skoro sve 2D igre to rade tako ;)
[ shima @ 20.09.2004. 18:44 ] @
> Ponavljm pitanje: *DA li neko zna gde da se nabavi swift3d za flash MX? *
Vidi Milane, pitanje je koliko ljudi ima vremena da cita ceo ovaj tred...
Probaj da pretrazis ES forum sa kljucnom reci/recima swift3D, Flash itd pa ako ne dobijes nista
postuj novu temu u ovom forumu.
To ti je standardna procedura i najsigurniji nacin da ce neko odgovoriti.
Ja sam bio na tom sajtu ali nisam siguran da sam ukapirao cemu taj program tacno sluzi niti kako
radi vezano za Flash. Video sam da ima i neki swift3D plug in za MAX ali traje samo mesec dana trial
verzija... To valda konvertuje 3D Max modele direktno u 2D swf format?
Cini mi se da znam jos jedan forum gde bi mogao da potrazis odgovor a link cu ti poslati na e-mail
cim stignem...
[ shima @ 21.09.2004. 05:06 ] @
Nazalost kod mene je izrada modela (broda itd...) za potrebe ove "igre" do daljeg stopirana.
[ 4txx @ 21.09.2004. 13:49 ] @
Pogledaj ove link. To su samo primeri 3d-a flashu.

http://64.207.133.120/Erain/extreme/ringz.asp
http://64.207.133.120/Erain/extreme/slider.asp

ps. imate neke nove ideje za igru??


[ shima @ 24.09.2004. 06:22 ] @
> ps. imate neke nove ideje za igru??
Ja ih imam puno, ali stvarno nisam siguran sta da radim sa njima?! :-(
Ajd' ako nista drugo bar da ti predlozim ovo:
1. da probas (za pocetak) da stavis da elektrana ima oba trakasta indikatora zelene boje jer ona
napaja brod zelenom energijom a ne plavom. Ovo jako zbunjuje sada...
2. Onda nazovi energiju ili snagu, sta li je vec sta?! (opet sam pomesao) gorivo i stit. Tako ce
igraci znati i po tekstu sta je sta.
3. Opet boje: pri kraju goriva i stita vise se ne zna sta je sta po boji jer menjaju boje potpuno.
Trbalo bi da ipak zadrze jasno prepoznatljive pocetne nijanse tako da se cak i pri kraju razlikuju
na osnovu pocetne boje. Npr plava bi mogla pri kraju da predje u neku plavo crvenu ali tako da se
jos uvek jasno razaznaje da je to plava traka.
4. Ja bih probao da zelenu traku broda stavim iznad a plavu ispod letelice. Uocljivije je valda
tako... Isto bi moglo i za tanker i elektranu s tim da bi elektrana imala dve razdvojene zelene
trake... I debljina svih traka bi morala biti ista ... ove za brod, tanker i elektranu su tanke i
neuocljive u odnosu
na trake neprijateljskih sprajtova...
5. Zelena traka bi trebala da je gore a plava ispod nje (indikatori pri vrhu ekrana) jer takav je
raspored energija (tj stita i goriva) i kod tankera i nuklearke. Dakle sve bi trebalo logicnije da
bude (po meni) ali ja ne mogu da isprobavam ...
6. Igra prestaje da radi posle ne 3 unistenja broda. Ne vide se sprajtovi a na PgUp i PgDn samo se
vide ekplozije na mestu broda.
7. Trebalo bi staviti imena ljudi koji su radili igru u sekciju kredits.

Imam jos nesto (pocetno i tehnicki, dakle ne tice se price koju nisam ni naceo) ali me znima da li
ce ista biti od ovoga gore?...
[ 4txx @ 24.09.2004. 21:39 ] @
Evo vam nova verzija gde je ispravljen bug sa zavrsetkom igre... + dodao sam pauzu na 'insert'

To ce biti sve za narednih 15 dana jer putujem, a posle toga trebalo bi da nastavim, zapoceto...
[ shima @ 24.09.2004. 22:28 ] @
> Evo vam nova verzija gde je ispravljen bug sa zavrsetkom igre... + dodao sam pauzu na 'insert'

Hvala. :-)

> 5. Zelena traka bi trebala da je gore a plava ispod nje (indikatori pri vrhu ekrana) jer takav je
> raspored energija (tj stita i goriva) i kod tankera i nuklearke. Dakle sve bi trebalo logicnije da
> bude (po meni) ali ja ne mogu da isprobavam ...

Ili mozda bi mogao da se obrne raspored traka na tankeru(i nuklearki): plava gore a zelena dole. U
pitanju je "princip" da iste energije treba da su na istim mestima...
Kako za brod tako i za tanker (i nuklearku)
Za nuklearku bi jos uvek u tom slucaju ostale dve zelene trake (jer bi sada gornja zelena nuklearke
punila donju zelenu letelice jer je zeleni indikator za stit kod svih sprajtova u ovom slucaju dole)
Ako bi zelena traka za stit recimo bila stavljena nize na letelici (tj. brodu) a plava gore tada bi
i na druge sprajtove to valda trebalo primeniti tako da bi rakete, bunkeri i neprijateljske letelice
dobile zelenu traku pri dnu sprajta.

Svi ovi predlozi namenjeni su da bi igrac bez razmisljanja mogao intuitivno da konta sta je sta i
gde se sta nalazi.
[ shima @ 03.10.2004. 04:49 ] @
4txx hoce li biti nesto vise od ovih mojih predloga? Hoces li probati da napravis nesto od toga?

Koliko je sprajt nuklearke (u igrici) sirok i visok u pikselima i koliko je velik u kilobajtima?
Koliko bi trebalo da bude velik (u oba smisla) npr sprajt za svemirki brod?
U kom formatu ti treba sprajt? Da li kao .swf fajl?
[ 4txx @ 03.10.2004. 17:49 ] @
Da naravno... ponesto...
Mislim da komplikujemo previse sa energijom i snagom (treba smisliti sve iz pocetka nesto sasvim jednostavnije ili na primer da napravimo kao u starcraftu-protosi?)

Sto se tice sprajtova:
nuklearka(50x35)
brod(55x20)
u kb ne znam..

sprajt nije bitno u kom formatu... moze npr u slikovnom (gif,jpg,bmp,png...).
ili jos bolje posalji mi 3d modele (nabavio sam swift3d). mislim da on ucitava dxf dxb.

trenutno radim na terenu, da nestaje kad se pogodi, kao u worms-ima;
[ 4txx @ 04.10.2004. 19:42 ] @
evo izmana
[ shima @ 05.10.2004. 04:28 ] @
Odlicno!
Ova ideja sa stenama u vazduhu je super, to bi moglo za npr. drugi nivo ili da se jos razradjuje dalje.
Mislim da je sada mnogo bolji raspored trakastih indikatora...
Jos uvek mislim da bi Nuklearna Elektrana trebala da ima obe trake zelene... to je po meni bolje nego zelena i plava...

> Mislim da komplikujemo previse sa energijom i snagom

1. Stvarno ti predlazem da Energiju i snagu preimenujes u Gorivo i Stit. Koncept Energije i snage je suvise apstraktan da bi ga prosecan igrac shvatio... Te reci energija i snaga jako zbunjuju. Iz fizike ili mehanike znamo da su to jako slicni pojmovi...

2. Kada bi smo ovo radili za pare i kada bih ti rekao sta sve mislim da moze da se napravi pored "energije i snage" iznenadio bi se...
Recimo na npr. ovako:
- U igri moze da postoji sistem bonusa i nagrada za igraca. Nesto sto igrac hoce i cemu tezi. To sto su npr u Arkanoidu "vitamini" to ti je ovde "energija i snaga" odn gorivo i stit. Ali u Arkanoidu imamo bar 50 vrsta vitamina i njih nikad dosta. Sto ih je vise to bolje. Igrac jedva ceka da ih pokupi i to mu pruza zadovoljstvo. Uporedi sada cifre 50 (vitamina) i 2 (vitamina- tj. gorivo i stit) pa ce ti biti jasno sta mislim. Ako ti je cifra 50 komercijalna igra onda i sam mozes videti na kom smo trenutno nivou.

> (treba smisliti sve iz pocetka nesto sasvim jednostavnije

Mozda imas u glavi sasvim drugaciji koncept igre od mene. Ja samo postujem svoje ideje....
Kada bi smo mogli napraviti vise razlicitih igrica to bi bilo kul. Onda bi svako isfurao ono sto ima a nesto bi moglo i da se kombinuje?!

> ili na primer da napravimo kao u starcraftu-protosi?)

Nazalost nisam igrao Starcraft... voleo bih da znam na sta mislis.

PS: Sekcija kredits koju nemas je jako vazna . Ne mogu da naglasim koliko je to bitno. Pa ko ce bilo sta da donira za igru a da mu se ni ime ne spomene. Credits je jedan od nacina da se vise ljudi ukljuci u igru. A prava stvar bi bila rad na komercijalnoj igri. Tu vise ni kredits ne bi bio dovoljan. Pogledajmo holivudske filmove. Oni cak imena pasa i macaka ili beznacajnih statista stavljaju u kredits ili spicu. Znaju ljudi sta rade.
Evo ideja za kredidts skrin:
Napises sta si sve radio i stavis svoje ime.
Zatim napises sta su sve drugi ljudi radili i stavis njihova imena. Cak je i pominjanje naizgled beznacajnih doprinosa jako vazno. Npr Srki je dao ideju da se uopste pravi igra. Da nije bilo njega mi sada ovde ne bi smo ni razgovarali. Ma svaku sitnicu treba pomenuti. Pogledaj koliko ljudi je davalo savete i pomoc. I njih treba pomenuti.
Ne zaboravi ni ES portal da pomenes...
...
Ljudi obicno rade za pare.
Ako ne rade za pare onda investiraju rad i vreme da bi eventualno zaradili.
Ali ako se cak ni tako ne radi onda ti je slava jedino sto preostaje.
Mislim da zaista treba sekcija kredits...

Evo saljem nekoliko (valda) freeware zvukova za igricu. Nisam zvukove pravio nego sam ih nabavio iz paketa resursa (tj. sa web sajta) za Game Maker. Dosta tih stvari je koliko sam video skidano sa sajtova resursa za Flash...Nisu svi zvuci tu ali je i nekoliko valda bolje nego nista.
Nadam se da se to moze ubaciti u igru dok ne nadjemo nesto bolje...
Imam u stvari gomilu zvukova ali i ideja kako i gde bi se mogli primeniti. Vecina sada ne bi imla smisla. Ali ako bi se igra unapredila...
Ako ti neki zvuci trebaju reci mi mozda vec imam...

Od zvukova tu su i sirene za upozorenja za malu kolicinu goriva i energije (tj. stita)...

Vidim da si pravi Wizard sto se tice izrade igara u Flashu... ko zna mozda bi moglo da se napravi nesto stvarno ozbiljno od igre?...
[ shima @ 05.10.2004. 15:50 ] @
Jos malo "logike" :-) :
Posto se bombe bacaju na dole mislim da bi trebalo dugme Page Down da budu bombe a Page Up Fire.
Jeste da ce se dugmad menjati ali ova "logika" bi po meni trebala od pocetka da se primenjuje.

Boja stita bi trebala da bude ista kao i boja energije kojom se stit napaja. Znaci zelen stit za
brod odn. igracevu letelicu ili (sto je za pocetak komplikovano) menjati boje trakastih indikatora.
Koncept stita u obliku "aure" broda i koncept trakastih indikatora energije su kompatibilni koncepti
i moguce ih je iskombinovti na neverovatan nacin. Imam gomilu ideja u vezi toga cak ideju za citav
sistem mada nisam sve razradio...

Probaj ako hoces za pocetak mozda ekperimentalno da svim sprajtovima umesto zelenog trakastog
indikatora stavis zelenu auru koja se trosi tj. nestaje kako se energija ("snaga") smanjuje. Mozda
bi sve zelene aure trebalo da budu nevidljive a da postanu vidljive u trenutku pogodka, sudara itd.
i to u onom intenzitetu (vidljivosti) koliko ima energije ("snage"). Ja ovde pod energijom
podrazumevam stit jer mi je to logicno...
Jos uvek bi za igracevu letelicu ostala zelena traka ali samo ona na vrhu ekrana a ne pored same
letelice.
Ovako bi pored sprajta ostala plava traka kao indikator za kolicinu goriva. Nuklearka bi u ovom
slucaju mogla pored (nevidljive) zelene aure kao indikatora za stit da ima jedan zeleni trakasti
indikator kojim bi punila brod tj. letelicu. Tankerima ostaje plava traka.

Pliz stavi najnoviji render za tanker. Ili baci dimenzije sprajta u pikselima pa cu ja probati da ga
izrendam direkno u flash...imam neki plug in...

Bilo bi dobro da stavis neke programersko tehnicke cake ovde. Naime nije jasno kada se kaze ovo ili
ono je prekomplikovano, da li se misli na programiranje ili na dizajn!
Ja na primer ne postujem ni jedan predlog slucajno ili tako sto mi dune. Uvek imam u vidu neki
strateski koncept. Zato je za pojam komplikovanosti potrebno reci na sta se tacno odnosi...
Npr kako si realizovao teren?

Pre Game Overa trebala bi da ide Hi Score tabela (sa muzikom - nasli bi smo nesto) a onda npr.
sekcija kredits...
[ shima @ 05.10.2004. 17:35 ] @
> Pre Game Overa trebala bi da ide Hi Score tabela
Pardon mislio sam posle Game Over skrina... a ne pre...

Da li je tesko napraviti da kada se brod sudari sa terenom ("zemljom") da ne moze da propada ili
prolazi kroz zemlju vec da mu zemlja spreci kretanje tj prolaz a da mu se kao i do sada trosi snaga
(ili kako bih ja nazvao energija tj. stit) dokle god je u kontaktu tj. sudaru? Ovo bi jako doprinelo
realnosti igre...
Predlazem da se detecjija sudara sa zemljom i drugim letelicama vrsi na nivou stita (tj. stitova) a
ne na nivou letelice (tj. letelica).
[ shima @ 05.10.2004. 21:12 ] @
> Mislim da komplikujemo previse sa energijom i snagom

Hm,... pa ja uopste nisam ni primetio do sada da se snaga odnosi i na municiju i na stit...
A ja sam relativno redovno isprobavao igru...
Sta da ti kazem... Od pocetka sam predlozio da se razlicite vrste energija potpuno razdvoje....

Evo predloga:

Neka Nuklearke pune brod (energijom tj) municijom (laseri i bombe) zute boje...
Na vrhu ekrana ostao bi trakasti indikator nazvan municija u zutoj boji.

Dodala bi se na vrhu ekrana zelena traka nazvana stit.
Predlazem promenu boje stita u zeleno i to za sve sprajtove.
Stit bi punili specijalni solarni sateliti energetskim zrakom ili munjama zelene boje. Stavi bilo kakav sprajt makar i obican kvadrat za solarne satelite (i da lete skroz pri vrhu ekrana) dok ne nabavimo odgovarajuce sprajtove. Imam ideje i za druge npr. komunikacione satelite ali o tom po tom...
Pad u energiji stita ili goriva aktivirao bi odgovarajuce alarme...

Dakle svi sprajtovi bi imali recimo nevidljive zelene "aure" koje bi predstavljale stit. I on bi mogao da nestankom energije (tj. stita) bledi i menja boju ka crvenoj. (Stit postaje na kratko vidljiv pri sudaru tj. trosenju).
Sada imamo par mogucnosti
1. Da svi sprajtovi imaju zeleni trakasti indikator za stit
2. Da te zelene trake uklonimo kod svih sprajtova pa bi ostale samo nevidljive zelene aure. (ja bih probao ovo!)
3. Nesto trece....
Evo varijante 1. sa bojama...da malo bude jasnije o cemu sam govorio

[img][att_url][/img]

Obrati paznju da je municija zuta cak i kod protivnika za sada (ili ako hoces ubaci neku drugu boju za protivnicku municiju npr. crvenu)
Plamen iza letelica je plav jer je takvo i gorivo... PS: imam i ideju za specijalne tankere sa kerozinom .... :-)

PS2: Scramble je SF igra i imam ideje za takvu scenografiju...
[ 4txx @ 07.10.2004. 15:11 ] @
evo...
potrudio sam se da promenim dosta stvari...
[ 4txx @ 07.10.2004. 15:19 ] @
Na slici se vidi uglavnom ono sve sto sam promenio... dodao sam kao kutiju koja pada sa neba i koja kad se pokupi povecava municiju za 20%.



Sto se tice zvukova dodao sam i to samo ne u ovoj verziji, jer odna fajl zauzima preko 100kb pa ne mogu da ga postujem... to cemo ostaviti za kraj! za sada je bez zvuka.

Izvinjavam se zbog objekata koji 'lete' u vazduhu... to je zbog toga sto sam stavio da se oni otprilike stvaraju na visini 'brda'. Da bi to ispravio treba mi vremena. Ali posto cemo na kraju da pravimo scenario tj. da odredimo za svaki objekat poziciju i vreme kad nastaje, bilo bi pravo gubljenje vremena da sad ispravljam bagove.
[ shima @ 07.10.2004. 16:11 ] @
Milane, Car si! Svaka ti cast.

Da li bi bilo ok da postujes link za source kod za ovu test verziju?
Ja bih voleo da probam da eksperimentisem sa bojama sprajtova (nuklearke, munja, municije i
trakastih indikatora) kao i sa eventualnom zamenom sprajtova...
Molim te ako mozes stavi i link za verziju sa zvukom.
Bilo bi dobro kada bi smo za ove test verzije imali neki sistem oznaka npr "imeIgre1.4" i sl.
[ 4txx @ 07.10.2004. 18:14 ] @
fajl koji sam poslao nije orginalan... tj sadrzi samo objekte bez scripta tako da nista nece raditi. Ovo sam poslao da bi svako mogao menjati po svojim zamislima sprajtove. Vase verzije posle postujte.

ps. za pozadinu koja se skroluje nema oranicenja za pravljenje osim da prvi vertikalni red pixela bude isti kao poslednji! Tako kad se slika scroluje, pejzaz izgleda kao jedinstvena celina.
[ 4txx @ 08.10.2004. 16:17 ] @
ovo jos nekih izmena...

- sad svi neprijatelji pucaju direktno na vas, a ne kao pre da pucaju gde stignu... to izuzetno otezava situaciju. Ako igrac se ne pomera, pogodice ga metak 99%, tu nastaje problem kod napajanja stita i goriva gde MORATE da mirujete...

- Njihovi metci ne prolaze vise kroz teren, pa ce te moci da se stekate.

- Sad 'bunkeri' pucaju rafal od 2 metka.

- Prvih par sekundi brod je neunistiv. To dobro dodje kad se brod stvara u terenu!

tezina je gool-like :]

ps. Preporucujem mod za pucanje sa 3 metka, zbog bunkera...
[ shima @ 09.10.2004. 03:14 ] @
Hteo sam da predlozim pravljenje igre koja bi evoluirala u smeru konstruktivnosti a ne destrukcije.
Nisam neki ljubitelj pucakih igara i razlog sto sam ubacio neke nove elemente u "scramble" je taj da
se postigne da igrac nesto uradi u igri i napreduje ne tako sto ce (samo) unistavati vec sto ce
trebati i nesto drugo da radi. Potpuno mi je jasno da se u scrambleu sve "postize" unistavanjem.
Verujem medjutim da vecina potencijalnih dizajnera nije zainteresovana da razvija takvu igru ili bar
ne u tom pravcu...
Inace scenario obuhvata pitanja tipa sta ce se u igri raditi. Npr da li ce se gorivo dobijati tako
sto igrac upuca tanker (kao u Scrambleu) ili tako sto ga tanker napaja gorivom (jer je zato valda i
konstruisan). U ovakvoj (mojoj) koncepciji nije svejedno ni zbog cega igrac dobija "poene" da li za
"unistavanje" ili za "stvaranje".
Neko se mozda moze zapitati da li je moguce militaristicku pucacinu tipa Scramble pretvoriti u
nesto konstruktivno i pozitivno. Verujem da je moguce. Primer je Star Trek TV serija.
Npr. ako brod kao u ovoj igri leti i na "zemlji" spazi lunohod (vozilo) koje je upalo u rupu i
emituje SOS signal onda ako ga spasi (tj. izvuce iz rupe pomocu npr. tractor beama) igrac dobija
poene (ili jos bolje nekakva traka poen indikator mu raste) a ako igrac besmisleno unistava onda
gubi poene i odgovarajuca traka mu se smanjuje (kada dodje na nulu gotov je).
"Poboljsavati" igru konstantnim dodavanjem stresnih situacija u kojima igrac lako "gubi zivot" nije
scenario kakav (barem) meni odgovara. Tu se onda dodatno pojacava "agresija" i "destruktivnost".
Mislim da bi borbene situacije mozda trebalo smanjivati a ne povecavati.
Npr. ako postoje rakete moze se pomisliti da je u pitanju rat. Medjutim ne mora da znaci... Rakete
mogu da posluze da zastite "koloniste na Marsu" od kojekakvih svemirskih pirata, vanzemaljaca i
uljeza. Pa sad ako se igrac ne snadje dobro u igri rakete i bunkeri ce da ga gadjaju a ako se snadje
(tj "uradi ono sto treba")... e pa onda ce moci da dosipa gorivo, stit i sve ostalo bez problema...
Uzmimo npr. ES forume. Napravljeni su valda da bi se ljudima pomagalo. Zasto onda ne bi smo pravili
takvu i igru? Zasto praviti destrukciju ako moze konstrukcija?!
Takva igrica bi onda bila dostojna ovog web foruma...
Eto ja bih mozda bio zainteresovan za takav "Scramble" da nesto i napravim...
Ima li jos zainteresovanih? Znaci za scenario vise avanturisticki nego militaristicki Scramble?
4txx sta mislis o ovome? Dakle ubacivnje u Scramble konstruktivnih a ne destruktivnih elemenata?
Nazalost primetio sam da mi se ova koncepcija "pomalo" razlukuje od dosada uradjenog pa je veliko
pitanje da li se uopste moze efikasno primeniti...
Ili mozda da se posebno radi militaristicka a posebno "pacifisticka" varijanta igre? Ja bih recimo
probao da pravim konstruktivniju igru u GameMakeru (ako naucim kako) pa bi smo onda mogli da
uporedjujemo obe verzije i da im trazimo prednosti i mane (sa igrackog aspekta)...
[ 4txx @ 10.10.2004. 14:30 ] @
Sto da ne... moze konstruktivno, ali 10x puta teze osmisliti! Kako ce teci nivo itd.

A mogli bi smo to razaranje ubaciti u neku humanu pricicu. :p Kolateralna steta, pirata i vanzemaljaca... ili da se branimo od napadaca.
[ shima @ 11.10.2004. 00:30 ] @
Slazem se...
Ovde medjutim takodje treba praviti razliku izmedju dve stvari:
Nije isto kada igrac upuca "zelenog" pirata i/ili vanzemaljca lopova sa jedne strane ili "crnog" i
destruktivnog pirata koji sve pred sobom unistava sa druge strane.
U prvom slucaju dovoljni su hici upozorenja nakon cega pirat/lopov bezi a u drugom slucaju nema se
puno izbora i borba je ozbiljnija...

Dakle za svaku letelicu ili objekat na ekranu trebalo bi definisati ko je i sta je i zasto puca a
zasto ne.

Ja bih predlozio da se uvede i transportni brodski saobracaj na ekranu tj. brodovi koji nece
napadati igraca...

Evo konkretnih predloga:
1. Radnja se (na prvom nivou) odvija iznad kolonija "na Marsu". Dakle imamo koloniste tj. njihovu
infrastrukturu : elektrane, tankere za gorivo (koji sluze za napajanje letelica koje tu prolaze),
odbrambene sisteme za nuklearke (rakete, bunkeri, jonski topovi, letelice), satelite itd.

Po meni igrac ne bi trebalo da je u sukobu sa "kolonijom" vec da tu samo prolazi kao neki kauboj
(glavni junak) u kaubojskim filmovima.
I onda igrac resava "probleme" na koje naleti.

Jako je bitno da igrac ne unistava ono sto ne mora... Npr. tankeri za gorivo ili elektrane ne bi
smeli da eksplodiraju kada se isprazne.
To potpuno menja tip igre. Ako tanker pukne kada isprazni energiju igrac postaje "vampir" i
"unistitelj" medjutim ako tankere posmatramo kao neku vrstu benzinskih pumpi onda je jasno cemu
sluze i da ne eksplodiraju (vec se kasnije ponovo dopunjuju gorivom kao u realnosti)...

Za pristup elektranama imam poseban sistem. Kada igrac dobije od elektraninog komunikacionog
satelita sifru odn. dovoljno komunikacione energije, moze da pristupi elektrani sve dok mu se
komunikaciona energija ne istrosi. Ako mu ta energija nestane konkretna elektrana ga ne prepoznaje i
na udaru je raketa i jonskih topova. Takodje bi Nuklearke mogle da daju alarm za uzbunu ukoliko
igrac uzme previse energije, pa ako ne prestane opet sledi napad.

Na unistavanje infrastrukure kolonista reagovala bi i svemirska policija (brodovi sa policijskim
sirenama).

Vanzemaljce lopove koji kradu kolonistima energiju (vozila i ljude) tako da ovi ne vide igrac bi
mogao da rasteruje. Za ovakve stvari bi bio nagradjivan recimo takodje "komunikacionom energijom"
sto znaci pristup elektranama...
[ 4txx @ 11.10.2004. 12:49 ] @
jest da cemo humano....
ali moram da vam pokazem nesto veoma destruktivno :o

uradio sam mod za 2 igraca! tako da ce biti veoma zanimljivo... kao eskadrila, 2 broda se bore sa bad-boysima...
dodao sam nesto kao navodecu raketu ("fotonski torpedo"). veoma destruktivno. trosi 35% municije

skinuo sam sve texture, da se slogirate kad vidite! lakse mi da radim kad nema toga da mi koci komp.
[ 4txx @ 16.10.2004. 18:13 ] @
Dodao sam dosta stvari... i izbalansirao neprijatelje
[ Gojko Vujovic @ 16.10.2004. 19:07 ] @
Bravo! :)

Sugestije: poraditi na dinamičnosti, da je malo brže, bilo bi igrivije. Doduše, to je verovatno problem flasha. Kad prebacujete ovo na C++? :)
[ 4txx @ 17.10.2004. 17:57 ] @
Posto sam dosta cekao model broda...odlucix da nadjem neki free na net-u!
Ubacio sam ekstra render-e, ali je swf onda bio 900kb. tako da sam stavio shit gif slike za animaciju...
[ nnn @ 31.10.2004. 17:19 ] @
Evo jednog od mojih brodova:


[Ovu poruku je menjao nnn dana 01.11.2004. u 10:39 GMT+1]
[ nnn @ 31.10.2004. 17:27 ] @
Evo jos jedan

Ako vam neki od ovih odgovara javite. Modeli su radjeni u Cinema 4d, koji ima moze da ga eksportuje u x format.
[ shima @ 07.11.2004. 20:00 ] @
Kako si napravio te brodove? Mislim koju si tehniku modelinga koristio? I kako si napravio
plamenove? :-)
[ nnn @ 08.11.2004. 13:19 ] @
Citat:
shima: Kako si napravio te brodove? Mislim koju si tehniku modelinga koristio? I kako si napravio
plamenove? :-)

Koristio sam Hyper NURBS; To je u stvari poligon modeling; tehnika da sa relativno malo poligona dobije kompleksan objekat.Plilazem sliku da pojasnim, sa desne strane je obican poligon objekat, sa leve je taj isti brod pusten kroz hyper NURBS.

Plamenovi su obicna svetla sa naglasenim visible light.

Ako hoces mogu da ti posaljem modele, da malo eksperimentises.
[ `and @ 05.06.2005. 02:16 ] @
I sta bi ? Jel ima neki demo ?
P.s. Opet sam iskopao nesto ...
[ miki80 @ 21.07.2005. 01:25 ] @
Da sta bi interesantno je izgledao projekat i na kraju ostade samo na ideji?
Od c++ verzije bas nista, a u Flashu je delovalo interesantno...
Steta sto niste nastavili dalje...
[ MOHOK7 @ 21.07.2005. 17:20 ] @
Fina stvar momci
Zanima me kako to izgleda u 3D u internetu.
Mislim da imam konkretnu i prakticnu primenu za stvar.
Do sada smo resili pravolinijsku vektorsku grafiku u Internetu.
radimo na Krivuljama svako ko ima ideja ( o iskustvu da ne govorim) je dobro dosao.
Pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK