[ Dragi Tata @ 13.08.2004. 03:02 ] @
Sudeći po opštem raspoloženju među (super-ultra, itd) moderatorima, izgleda da Advocacy forum broji poslednje dane. Zato želim da iskoristim priliku da pozdravim prijatelje sa druge strane fronta i da im poželim da uspešno propagiraju svoje plemenite ideje, pa ako Bog da Linux uskoro osvoji i cela 4%. Nažalost, ne verujem da ćemo imati prilike da mnogo diskutujemo ubuduće, jer se ja uglavnom muvam po programerskim forumima gde po 100-ti put objašnjavam kako se piše "Hello World", a vi ste uglavnom po Linux forumima gde po 100-ti put objašnjavate kako instalirati modem. U svakom slučaju, ako sam nekog uvredio tokom naših žučnih diskusija, koristim ovu priliku da se izvinem - bilo je nenamerno.

Ako se slučajno poglavice predomisle pa ostave Advocacy u životu, nastavljamo dalje, ali mi se čini da se to neće desiti. Ostajte zdravo.
[ popeye @ 13.08.2004. 03:26 ] @
Šta reći. Svoje mišljenje sam iskazao i predložio malu reformu, ali izgleda da je to postao povod za nove, odlučne rasprave o gašenju ovog foruma. Uz sve svoje nedostatke, ovo je bilo i mesto gde se, malo i kroz šalu, nesputano razmeniti po koja bez bičevanja pravilnikom.

Poput Nemanje, takođe se izvinjavam za sve što mi možete zameriti i nadam se da ćemo ponovo moći (možda ne neophodno ovde) razglabati. Kada se sretnemo, svi nekadašnji ljuti protivnici iz Windows tabora imaju pivo. Želim vam što jeftiniji WIndows, manje virusa i bolje programe. Što bi rekao Đole, bilo je zadovoljstvo glupirati se za vas (i sa vama).

PS. Ćeraćemo se još. :)
[ bluesman @ 13.08.2004. 03:35 ] @
Kakvi ste vi fini momci, prvo nas smorite pa se izvinjavate. To je kao kada nekoga udaris autom pa mu se onda izvinjavas :-)
[ VRider @ 13.08.2004. 03:43 ] @
Nije ovo poput udesa, vec poput basketa.
Guras se, udaras, zapinjes da pobedis, a na kraju svi zajedno idemo na pivo (taj deo za sada izostaje), a sutra sve iz pocetka.
Viva Advocacy!
[ degojs @ 13.08.2004. 05:20 ] @
Ovo je stvarno tragedija.. (neću ni da pitam šta to ES dobiva tim potezom, niti ću da se bunim mnogo - očigledno da su zapeli da zatvore ovaj forum i ne odustaju)

Šta da vam kažem, situacija tek sada postaje izuzetno zanimljiva - MS spušta cene i pravi GNU/Windows, Linux hvata zalet sve više, Ameri i naši igraju basket u BG, OI u Grčkoj - ceo svet se druži i nadmeće, a ovi naši evo - zatvaraju forum..

I ja takođe da dodam da se izvinjavam svima koje sam uvredio i da dodam da je najveći deo toga bio samo da bih provocirao ekipu sa druge strane i zezao se, kao i ostali, verujem. Kada se vidimo od mene imate svi pivo, a ne samo ovi ili oni ;)


Ako zatvore forum da Bog da im BSOD i kernel panic zajedno igrali pred očima svaku noć i svaki dan.
[ axez @ 13.08.2004. 07:17 ] @
Napravicemo mi bolji advocacy....i stariji...:)
[ nemesis @ 13.08.2004. 08:07 ] @

hm... treba se ugledati na to kako su ostale strukture moci reshavale taj problem ... :)

setite se samo ubijanja djikija :) ... ti cesh nas da ukinesh :) ... :))) ...
i eto ... znachi gojko :)) ... pazi kad ulazish i izlazish iz kola :) ...
[ flylord @ 13.08.2004. 09:43 ] @
A da dignemo mi bunu na dahije!?
Osnujemo sindikat i blokiramo puteve?
[ dinke @ 13.08.2004. 10:01 ] @
Evo, samo da iskoristim priliku i da uložim oštar protest povodom najave ukidanja advocacy-a na es-u. Voleo bih da nam neko od poštovanih super moderatora obrazloži svoju odluku ovde.

P.S. Hajde da svi poput vridera promenimo svoj potpis u korist našeg omiljenog foruma.
[ Palma @ 13.08.2004. 10:32 ] @
E stvarno ne mogu da verujem. Tek tako ukinuti najposećeniji forum na celom ES-u, forum koji je, kako Popaj kaže, postao razlog posete ES-u. Uopšte ne razumem kome to advocacy smeta. Pogledajte samo Windows ili Linux forume na ES-u... čemer i jad, po 100 puta se ponavljaju ista pitanja... Ako ćete već da brišete forume, brišite i MadZone pa ćete da vidite koliki će šum da bude po ostalim forumima. Kad bolje razmislim, pobrišite sve forume, a ostavite samo ES-mods i napravite GojkoLand a da pristup bude omogućen samo moderatorima... Valjda tu neće biti šuma.

Takodje, i ja sam poneke stvari naučio na Advocacy-ju, kao što su: (ovo je najtazije, a bilo je mnogo stvari)

systeminfo (DT gde si bio pre da to postuješ, ja sam uptime uvek gledao iz Total Commandera ili Properties-a mreznog interfejsa)
chmod (hvala dinke)
za SFU sam čuo, al` se nisam previše interesovao... kada je degojs to pomenuo skinuo sam par whitepaper-a sam microsoft.com, proučio sam to i shvatio koliko je korisno...
cygwin (jes' da je Vrza napisao o tome lep tekst u Digitall-u, al` nekako je lepše čuti o tome na Advocacy-ju, od naših kolega, bilo da su oni u Windows ili Linux taboru...

Dalje, neko je u temi kojoj sam pokrenuo mogao da pročita nazive tri programa koji omogućavaju čitanje Linux particija pod Windows-om, Goki / Boki / Bole je mogao je pročita da za komercijalni softver postoji money back guarantee, onomad su degojsu postovali linkove ka uputstvima za nameštanje njegovog soft modema u Linux-u, svi smo mogli da vidimo da preko 50% posto top 1000 US kompanija koristi IIS kao web server, Dimković nam je kazao koliko Open Source zaostaje kad je u pitanju audio kompresija... da ne pišem dalje, ima toga još... E sad, ako ste vi to sve znali, šta da vam kažem, nismo svi pametni kao vi...

Dragi Ćale je otvorio onu temu gde su mnogi bili originalni pa pisali šta im sve smeta kod voljenog im OS-a. Popaj priznao da ima Win XP na drugoj particiji, Degojs redovno probava taze distribucije Linux-a, ja sam instalirao Suse 9.1 sa namerom da tu i ostane, taman sam hteo da pokrenem temu u kojoj bih izneo svoje lepe utiske u vezi istog, gde sam sve radio klikete – klakete metodom a ipak namestio skoro sve što mi treba, kao ono... Mislim, Gojko, ti bi trebao da budeš svestan toga da ES ima 30 000 registrovanih korisnika i da je, samim tim, šum neizbežan, ali dobro, forum je tvoj, pa ti sa njim radi šta ti je volja...
Meni ostaje da pozdravim svoje kolege iz oba tabora, da im se izvinim na eventualnim uvredama, nije bilo namerno i da im obećam da svi imaju pivo od mene kad se nađemo negde (a naći ćemo se, dolazim često u BG)... Takođe, želim im da Linux dobije neki značajan market share, nama želim da Windows postane još jeftiniji i bolji a svima želim da i dalje uspešno propagiraju svoje stavove, ma kakvi oni bili.
Sve u svemu, bilo je lepo provocirati vas i diskutovati sa vama, a predlažem da se jednom prilikom nađemo u BG-u i da, uz pivo, slobodno pričamo o našim stavovima, bez da nas neko ukida ili moderiše.

P.S.

Izvinjavam se na ovako dugačkom tekstu, ovo je ujedno i moj poslednji post na Elite Security-ju.
[ broker @ 13.08.2004. 11:00 ] @
Ne vidim neto razloge za ukidanje advocacy foruma soim sto se neki argumenti izneti tamo ne svidjaju nadleznima. U poslednje vreme je bas pukla bruka preko Linux-a :)

Vise bih voleo da vidim da se radi nesto na tome da se smanji broj lamerskih pitanja kojima je ES u poslednje vreme zatrpan a koji je rezultat masovnog priliva totalnih laika.

Predlazem akciju da se broj korisnika ES-a smanji na 10% sadasnjeg broja. Treba resavati uzroke problema a ne posledice.
[ McKracken @ 13.08.2004. 11:04 ] @
Dobro je da si se javio kao dobrovoljac za eutanaziju, posto vec predlazes da se prave logori i ukljuci gas....
[ broker @ 13.08.2004. 11:17 ] @
Nesto se ne secam da sam ja pominjao eutanaziju, logore i gas, ali za tebe je svojstveno da izmisljas pa onda napadas nekoga da je rekao nesto sto nije. A ti si u stvari medju najaktivnijima u zluradim i pakosnim komentarima na pitanja koja postavljaju pocetnici.

Nego, ti si vec toliko puta demonstrativno napustio ES, otkud opet ovde? Nemas gde drugde da smaras? Covece, aj pocni da radis nesto konkretno, pusti nas normalne ljude na miru...
[ weB_KiLeR @ 13.08.2004. 12:35 ] @
Heh ok ajde ovako posto sam ja jedan od "najstarijih" clanova es-a tj. bio sam na ovom forumu jos kad se otvorio i kad je postojao flame zone, bila su to lepa vremena, u svakom slucaju toga je uvek bilo, Gojko doduse hoce da pravi komercijalan forum a nece da pristane sa stvarima koje idu uz to, (to je ono oce da se jebe ali nece da joj udje), u svakom slucaju flame-a ce uvek biti i to na svakom forumu, da bi izbegao to na svakom forumu dobro je imati jedan takav forum tipa "Advocacy"...
U svakom slucaju potez bi bio krajnje retardiran da se zatvori ovaj forum al ajde nek uradi to, u svakom slucaju time nista nece postici.
Mislim es koji se otvorio je imao tacno onoliko koliko treba, a onda je Gojko dobudzavao to sve sa gomilom glupih foruma samo da bi sve vise i vise raje privukao, i sad polako es propada za koju godinu es ce imati 40000 registrovanih korisnika a 10 aktivnih...
[ McKracken @ 13.08.2004. 12:51 ] @
Citat:
Predlazem akciju da se broj korisnika ES-a smanji na 10% sadasnjeg broja


Ovo se zove odstrel.. Znaci ubijanje jadnih lamera ..

Covece, aj pocni da radis nesto konkretno,...

Ne kapiram sta si hteo da kazes? Mislis da [autocenzurisano da ne pravim probleme forumu] kao i ti?


[Ovu poruku je menjao McKracken dana 13.08.2004. u 15:02 GMT]
[ markom @ 13.08.2004. 12:56 ] @
Citat:
Nego, ti si vec toliko puta demonstrativno napustio ES, otkud opet ovde? Nemas gde drugde da smaras? Covece, aj pocni da radis nesto konkretno, pusti nas normalne ljude na miru...
emphassis by markom

Ooooovaj... :-) Nemojmo preterivati ;-)

Marko.
[ littleboy @ 13.08.2004. 13:14 ] @
Linux rulz !
l;)
[ broker @ 13.08.2004. 13:23 ] @
Citat:
McKracken: Ovo se zove odstrel.. Znaci ubijanje jadnih lamera ..


Ne znaci, ali je sasvim ocigledno da si ti u dobroj meri ogranicen samo na primenu sile i izivljavanje na ljudima sto si u vise navrata i demonstrirao na ovom forumu i van njega.
[ McKracken @ 13.08.2004. 13:27 ] @
Ok, prosvetli me.. Kako ti zamisljas da smanjis broj clanova? Da im platis otpremninu? Da iih zamolis da vise ne dolaze? Da "redizajniras" forum? Kako?
[ bojan_bozovic @ 13.08.2004. 13:38 ] @
Smanjene broja clanova? Lamerska pitanja? VRider, ma podesavanje cupsa pod slekverom je trivijalno Jel' tako
Prvo sto sam naucio na Matematickom u Beogradu je da je trivijalno sve sto se poznaje
Barem po onome sto su asistenti pricali tokom vezbi

Ili, ne zaboravite da smo i mi bili lejmeri jednom....

Ukidanje Advocacy? Bice onda flejma na drugim forumima!!! Moderatori, pripremite se, tezak vas posao ocekuje!
[ broker @ 13.08.2004. 13:38 ] @
Pa da si neko ko je bitan pa da ti i objasnjavam ali i to bi bilo nepotrebno jer da si bitan znao bi i sam. A nisi bitan jer samo znas za silu, maltretiranje i ismevanje.
[ degojs @ 13.08.2004. 14:01 ] @
Molim gospodu brokera i McKrackena da prestanu sa dobacivanjem jedan drugom. Advocacy ne služi za takve rasprave: mislim, nigde ne pominjete ni Windows ni Linux. A neću vam ni dozvoliti da dajete povoda za gašenje foruma - biće brisanja ako nastavite, odmah da vam lepo prijavim šta sledi.

Hvala.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.08.2004. u 10:05 GMT]
[ McKracken @ 13.08.2004. 14:02 ] @
Elem, ako se Advocacy zatvori, flejm ce se samo prosiriti na sve druge forume. Zar nije jednostavnije da se flejmovi malo cesce brisu, i sve je OK.. P aipak smo mi ovde stari neprijatelji...

Degojs, procitaj ponovo poruku.... Mislim da si i ti jedan koji je pripremljen za
odstrel, zajedno sa nama nebitnima i nenormalnim.



// edit - degojs: treba li da objašnjavam što? Pozdrav i mir vas dvojica.
//Edit: Jer ne koristis Linux?
[ srki @ 13.08.2004. 16:46 ] @
Ako se ipak donese odluka o zatvaranju advocacy foruma mislim da treba da ostane kao read-only jer ima tamo dosta korisnih stvari.

Mada iskreno mene je malo smorio jer se ponavlja ista prica pa sam ionako mislio da ga stavim na nedelju-dve na ignore....A posle svez i oran da se ponovo ukljucim u borbu :)
[ pctel @ 13.08.2004. 16:56 ] @
ne dajte se momci, i "Otpisani" su bili otpisani pa su se ipak uspesno suprotstavljali teroru fasistickog okupatora.
[ Gojko Vujovic @ 13.08.2004. 17:15 ] @
Ma verovatno nece biti jos uvek ukidanja advocacy-ja posto je do sada mozda samo dvoje-troje njih to bezuslovno podrzalo.. ALI stvarno je zabrinjavajuca cinjenica da je to vama nainteresantnije mesto na ES-u, da mnoge bas briga da pokrecu neke kreativne rasprave na drugim forumima, da ostale forume prepravljaju pocetnicke teme na koje se zalite iako postoje svi mehanizmi da se to spreci.

Dakle da vidimo to oko zalbi na pocetnicka pitanja.

1. moderatori foruma naprave FAQ i pokriju sva pocetnicka pitanja odgovorima i korisnim linkovima
2. svako pitanje koje se suvise ponavlja i odgovoreno je u faq-u se brise sa foruma

Rezultat - ne davimo redovne posetioce pocetnickom diskusijom + gradimo bazu znanja u tom FAQ-u koji se redovno dopunjuje.

Problem je sto NE RADE svi moderatori svoj posao dobro, ne brisu ove teme u startu i samim tim se kvalitet diskusije na forumima degradira. Naravno po brisanju potrebno je korisnika uputiti na gotovo resenje problema u FAQ-u.

Dakle advocacy manje vise, meni ne smeta da on postoji dokle god ne utice lose na ostatak foruma. Ali vas je totalno odvratio od ucesca na ostalim normalnim forumima i temama i samo se zezate tamo.. to nije cilj es-a eto cisto to sam hteo da kazem.
[ popeye @ 13.08.2004. 17:53 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: Ali vas je totalno odvratio od ucesca na ostalim normalnim forumima i temama i samo se zezate tamo.. to nije cilj es-a eto cisto to sam hteo da kazem.


Ako je tako, onda nema razloga za preteranu brigu. No, ako su advocacy i madzone azil od ostatka sajta, problem je daleko dublji od čistog zezanja i sigurno neće biti rešen uskraćivanjem utočista izbeglicama.
[ axez @ 13.08.2004. 18:26 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:

Dakle advocacy manje vise, meni ne smeta da on postoji dokle god ne utice lose na ostatak foruma. Ali vas je totalno odvratio od ucesca na ostalim normalnim forumima i temama i samo se zezate tamo.. to nije cilj es-a eto cisto to sam hteo da kazem.



Cuj lose utice...ako nesto lose utice na ES to je onaj ultra lamerski Defaced gde se skupljaju pacijenti kakvih svet nije video.
[ Slobodan Milivojevic @ 13.08.2004. 18:26 ] @
Gojko, ne vidim zasto me advocacy odvukao od ostalih foruma. Kad god gledam listu posledcnjih poruka na forumu otvaram sve sto me interesuje, a sad sto je neko vec dao odgovor na pitanje, pa necu da pisem nesto samo da bi pisao.

A advocacy je mesto za suprodstavljanje stavova, a u tim silnim raspravama se moze dosta toga korisnog nauciti, otkriti sta ne valja u software-u koji koristimo...

VIVA Advocacy!
[ MAD-MAX @ 13.08.2004. 18:36 ] @
Citat:
A advocacy je mesto za suprodstavljanje stavova, a u tim silnim raspravama se moze dosta toga korisnog nauciti, otkriti sta ne valja u software-u koji koristimo... "


Delimicno si upravu ali ipak je veci deo te rasprave beskoristan text :) Bez uvrede!
[ Reljam @ 13.08.2004. 19:04 ] @
Advocacy treba da bude moderisan forum. Tačno je da ponekad prodje i neka korisna informacija, ali to je samo zato što na Advocacy-ju ima mnogo poruka (* nizak SNR).

Kada bi Advocacy imao moderatore koji će da se trude da rasprave ostaju kulturne i bez zajebavanja, cela stvar bi imala mnogo više smisla. Pogledajte kako je izgledao advocacy na početku, i pogledajte kako izgleda sada. Zašto je ovo jedini forum bez ikakve moderacije?
[ Bojan Basic @ 13.08.2004. 19:07 ] @
Meni se čini da Advocacy ima jasno napisan Pravilnik, ima svoje moderatore, i savršeno ne odgovara nijednoj tački svog opisa. Pa sad, ja ne shvatam kako je on dobio tu privilegiju da se sve toleriše za razliku od svih ostalih foruma.
[ Dragi Tata @ 13.08.2004. 19:16 ] @
Citat:
Reljam: Zašto je ovo jedini forum bez ikakve moderacije?


Zato što i moderatori aktivno učestvuju u diskusijama. Na šta bi ličilo da ja sad krenem da brišem poruke Linuxovaca? Verovatno i Ivan slično razmišlja.
[ Dragi Tata @ 13.08.2004. 19:19 ] @
Citat:
Bojan Basic: Meni se čini da Advocacy ima jasno napisan Pravilnik, ima svoje moderatore, i savršeno ne odgovara nijednoj tački svog opisa.


Pa zašto ga ti ne moderišeš? Koliko vidim ne učestvuješ u diskusijama, za razliku od Ivana i verovatno bi bio prihvatljiv svim stranama.
[ Dejan Lozanovic @ 13.08.2004. 19:22 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
1. moderatori foruma naprave FAQ i pokriju sva pocetnicka pitanja odgovorima i korisnim linkovima
2. svako pitanje koje se suvise ponavlja i odgovoreno je u faq-u se brise sa foruma


Pa neke teme gde koje su se cesto postavljale smo topovali, i na mnoga pitanja stavili u FAQ pa to i dalje ljude ne sprecava da ponovo postavljaju pitanja. Nedo bog da neko koristi pretragu na forumu. Kako da ti kazem ako sve stavis u FAQ ljudi nece nista postovati forum ce ti se pretvoriti u biblioteku :))). Ja sam u pocetku brisao takve duplikate tema. A sa druge strane 90% poruka koje se posalju zasluzuju one click delete. jer su duplikati.
[ degojs @ 13.08.2004. 19:31 ] @
Citat:
Relja:
Kada bi Advocacy imao moderatore koji će da se trude da rasprave ostaju kulturne i bez zajebavanja, cela stvar bi imala mnogo više smisla. Pogledajte kako je izgledao advocacy na početku, i pogledajte kako izgleda sada. Zašto je ovo jedini forum bez ikakve moderacije?


Eee, ja sam pre predlagao da imamo jednog Linux i Windows moderatora koji bi onda radili posao, samo da ne budu previše strogi, ali ništa od toga nije bilo. I sad nas ovi tamo svakih mesec dana MRCVARE da će da zatvore forum..

Ajde da mi onda počnemo sami da moderišemo da ne bi ovi ukinuli forum.

Samo da se dogovorimo: nemojte baš da ubijete forum. Mora zezanja da bude - nisam još video neki Advocacy a da nema dobacivanja i šale.

Dakle šta kažete?
[ bojan_bozovic @ 13.08.2004. 19:53 ] @
Morali bi strozije da se moderisu forumi sa mnogo identicnih pocetnickih pitanja!!!
Nekom tipu sam odgovarao gde da skine Linux drajvere za winmodem (jedno od cuvenih pitanja) za Intel Ambient modem (jos cuvenije!)... Trazio sam Googlom intelove drajvere i nasao ih iz cuga... Trebao sam da odgovorim "Kad ja mogu na Google, mozes i ti!"
A za FAQ (when I say FAQ I mean ...:-))))))))))), to je MNOOGO dobra stvar, bas za pocetnike... Kad vide da nema labavo, morace da citaju FAQ, da pretrazuju forum...:-)))))
Ne ukidajte Advocacy.
[ degojs @ 13.08.2004. 19:55 ] @
bojane, pusti sad druge forume.. njima niko ne preti da će da ih zatvori svako malo.

Stvar je jednostavna: ili će se Advocacy moderisati ili će ovi da ga zatvore - samo je pitanje kada.

Treba to da se radi i priča završena.
[ Bojan Basic @ 13.08.2004. 19:56 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Pa zašto ga ti ne moderišeš? Koliko vidim ne učestvuješ u diskusijama, za razliku od Ivana i verovatno bi bio prihvatljiv svim stranama.

Pa dobro, ćale, to je tvoje mišljenje, ali nekako osećam (zapravo siguran sam) da ima onih koji bi se bunili. Što se mene tiče nisam ni za ni protiv, forum mora imati moderatora koji nešto radi a da li sam to ja ili neko drugi sasvim je svejedno. Jedino odmah mogu da kažem da ukoliko ja postanem moderator ovaj forum će postati upravo ono što piše u opisu i u pravilima. Dogovorite se lepo ko će da ga moderiše, kao što sam kažeš najbolje je da bude neko nepristrasan, najlogičnije je da sami izaberete tog moderatora, ja mogu da prihvatim taj posao ali ako se ostali ne slažu može da bude i bilo ko drugi.
[ VRider @ 13.08.2004. 20:40 ] @
Procitah svasta u ovoj temi. Ostavite Advocacy na miru. Nijedan vam argument ne drzi.
[ Reljam @ 13.08.2004. 20:50 ] @
@Dragi Tata

Normalni moderatori ne bi brisali poruke zbog neslaganja stavova već zbog drugih, svima poznatih, stvari. Siguran sam da kada bi recimo ti bio moderator da ne bi brisao postove ljudima samo zato što spominju linux.

Verujem da među nama može da se nađe nekoliko ljudi koji su sposobni da moderiraju i takav forum.
[ weB_KiLeR @ 13.08.2004. 21:49 ] @
Citat:
Bojan Basic: . Jedino odmah mogu da kažem da ukoliko ja postanem moderator ovaj forum će postati upravo ono što piše u opisu i u pravilima.


Pa zato daj boze da ne postanes jer su pravila jadna, u svakom slucaju radite sta hocete ovaj es je postao izvestacen jos 2001. godine.(Nista licno samo hocu da kazem da su pravila glupa a ne znam zasto malo ne mislis svojom glavom nego sledis pravila koja ti neko postavi iako nisu dobra)
Prvo treba Gojko da se odluci kakav forum hoce da ima pa tek onda da pravi pravila, jer on hoce sve a to ne moze, ili hoces usko strucan forum ili hoces svastaru biraj?
[ broker @ 13.08.2004. 22:00 ] @
Citat:
weB_KiLeR:
Prvo treba Gojko da se odluci kakav forum hoce da ima pa tek onda da pravi pravila, jer on hoce sve a to ne moze, ili hoces usko strucan forum ili hoces svastaru biraj?


Tu i jeste problem, s jedne strane se traze kvalitetne diskusije a s druge strane se ide na to da do kraja godine ES ima 100k korisnika i ne znam kakav rejting na Google, Aleksi i Radaru. Ne moze to na istom forumu. Ovako se samo pravi zbrka.
[ Bojan Basic @ 13.08.2004. 22:01 ] @
Citat:
weB_KiLeR:
a ne znam zasto malo ne mislis svojom glavom nego sledis pravila koja ti neko postavi iako nisu dobra.

To je što se mene tiče još bolja varijanta, naravno da ću lakše da radim ako bude onako kako ja kažem umesto da sledim nešto što je neko drugi rekao, ali ja nemam ništa protiv ni da koristim postojeća pravila (isto kao što mogu i da napišem nova).

Da se razumemo, ne navijam ja za sebe da postanem moderator ovde, priča je počela samo kao odgovor Tati, meni je i dalje potpuno svejedno hoću li biti ili neću.
[ bojan_bozovic @ 13.08.2004. 22:06 ] @
Ovaj ES je svastara stvarno. Kazem to administratoru, jer treba jedan jak, uskostrucan forum za administraciju UNIX i Windows servera. Ivo je jedno jako lepo mesto na webu, ali preplavljen je pocetnickim pitasnjima, i neki forumi (* NE * Advocacy, vec MadZone i Defaced) veoma kvare utisak. Flejma ima na svim forumima na kojima sam bio, a ponekad i VRLO gadnog spama (reklamiranja losih online shopova koji ne salju robu, agencija za upoznavanje...da da, trazi se onda taj online-shop po drugim forumima i...)
Mora da se moderise, to svakako... Ali advocacy * JESTE * potreban. To je bar moje misljenje:-) Mozda drugi nisu puno, ali ja sam aktivan i na drugim forumima, ne samo ovde na advocacy... Isto tako, misljenja sam da ne preterujemo bas mi toliko koliko oni sda Defaced i MadZone:-)
*** BITNO ***
Ovo je MOJE LICNO misljenje. Postujem i tudja, i razumem da svi ne mogu imati misljenje slicno mome... Ne ljutite se....
[ IHThUS @ 14.08.2004. 00:04 ] @
Uf, što ste bre naivni ko da ste svi rasli na Šari. Sada kad Linux vata zalet (da skoči na 10% korisnika) ovi MS advokati oma počeli da kukaju: ''Oče da nas ukinu sa sve forum!'', pa udri po emocijama. Ona sentimentalna patetika sa početka je zaista urodila plodom, primili se ljudi masovno.

Ej, nemoj bre da zatvarate ovaj forum!
[ VRider @ 14.08.2004. 02:28 ] @
Ova rasprava je besmislenija od svih na Advocacy zajedno. Kao da ovde neko nekog pita nesto... I ovako ce na kraju biti kako No.1 kaze. A sta ce da kaze? To zavisi od trenutnog raspolozenja. "Odluci Gojko ovo, odluci Gojko ono, uradi ovo, uradi ono..." Boli ga stojko... Brinite ovce, bijte bitke, izglasavajte, raspravljajte, a sta ce biti, reci cu vam kad mi cefne... Tuzno... Ali 'ajde...
[ Buum @ 14.08.2004. 06:26 ] @
Mislim da ukidanje foruma nije pravi način za profilisanje ES-a. To se postiže kvalitetnijom i po potrebi oštrijom moderacijom.

Pratim neke ruske forume koji imaju neuporedivo više korisnika i bez problema uspevaju da održe nivo šuma i forumske discipline na podnošljivoj meri. Kako? Lako (uz Sinalco) - jednostavno, sve lame topice koji su već negde objašnjeni automatski brišu/zaključavaju, daju link do teme sa objašnjenjem i korisniku šalju upozorenje da se postavljanje novih tema za koje već postoje odgovori kažnjava banovanjem. Naravno, podrazumeva se i postojanje kvalitetnog FAQ odeljka na svakom forumu.

Kao što sam onomad bio protiv ukidanja MadZone foruma, tako sam i ovog puta protiv gašenja Advocacy-a. Nisam skoro uopšte učestvovao u diskusijama, ali ih pratim i saznao sam dosta toga korisnog. Šteta bi bilo ukinuti ga.

Što se tiče flejmovanja i dobacivanja za stolom, mislim da bi neki nepristrasni moderator bez problema mogao da uleće u diskusiju kad se rasplamsa prozivanje i sa parolom "Cool down guys!" spusti loptu na zemlju.
[ axez @ 14.08.2004. 09:08 ] @
Citat:
Buum:
Što se tiče flejmovanja i dobacivanja za stolom, mislim da bi neki nepristrasni moderator bez problema mogao da uleće u diskusiju kad se rasplamsa prozivanje i sa parolom "Cool down guys!" spusti loptu na zemlju.


...ja sam nepristrasan...:D
[ Gojko Vujovic @ 14.08.2004. 09:21 ] @
VRider, da me se ne tice sta vi mislite ne bih ni dolazio na ovakve teme ili bi ih verovatno brisao u startu. Zajedno sa advocacyjem, bez premisljanja.
[ Časlav Ilić @ 14.08.2004. 10:43 ] @
Ja se u principu slažem sa degojsom — forum je povremeno koristan i zanimljiv, ali je šuma previše i potrebna je žestoka moderacija.

Ali, ne bih tražio „nepristrasne“ moderatore. Mislim da bi bilo dobro da mnogi članovi koji redovno posećuju Advokatiju dobiju mogućnost moderisanja, i to priličan broj njih u odnosu na druge forume, uz ovakav dogovor:

1. Moderatori ne smeju da uređuju tuđe poruke, mogu samo da ih brišu, ako su totalno van teme, ili pošalju samom autoru na doradu, ako je samo deo poruke neprikladan. Moderatori i te kako treba da budu oštri, dejstvovati makar i ne bili sasvim sigurni da su u pravu (kao sudije na sudu, Advokatija je to :)

2. Nema diskusije oko obrisanih/neprihvaćenih iz prve poruka. Ako autor smatra da je moderator pogrešno postupio, neka pošalje na neko, recimo samo Gojku pristupačno mesto, jedan „minus“ za tog moderatora (pri čemu se zna ko je stavio minus).

3. Gojko s vremena na vreme pogleda tu listu minusa, i vidi kakve sve tu veze postoje. Mislim da se iz nje može štošta objektivno zaključiti. Na osnovu toga odluči da li bi neki moderator trebalo da izgubi taj status.

Možda bi se moglo reći da je ovakav dogovor drakonski, i možda uopšte neće dobro funkcionisati. Može se desiti da ipak niko ne briše poruke jer nije siguran u svoju objektivnost, pa da sve ostane na istom, ili da svi počnu jedni drugima da brišu poruke, i tako forum sam sebe uguši.

S druge strane, posao će biti dobro raspoređen, neće se voditi beskonačne diskusije oko toga da li je moderator bio u pravu, Gojko će imati prilike da se malo bavi sociološkim inženjeringom oko liste minusa :), ali samo kada njemu to odgovara.

Ako je alternativa zatvaranje foruma, ili ostavljanje ovakvog nekontrolisanog šuma, mislim da ne bi bilo loše isprobati ovako nešto.
[ degojs @ 14.08.2004. 13:03 ] @
Citat:
1. Moderatori ne smeju da uređuju tuđe poruke, mogu samo da ih brišu, ako su totalno van teme, ili pošalju samom autoru na doradu, ako je samo deo poruke neprikladan. Moderatori i te kako treba da budu oštri, dejstvovati makar i ne bili sasvim sigurni da su u pravu (kao sudije na sudu, Advokatija je to :)

2. Nema diskusije oko obrisanih/neprihvaćenih iz prve poruka. Ako autor smatra da je moderator pogrešno postupio, neka pošalje na neko, recimo samo Gojku pristupačno mesto, jedan „minus“ za tog moderatora (pri čemu se zna ko je stavio minus).

3. Gojko s vremena na vreme pogleda tu listu minusa, i vidi kakve sve tu veze postoje. Mislim da se iz nje može štošta objektivno zaključiti. Na osnovu toga odluči da li bi neki moderator trebalo da izgubi taj status.


E ljudi.. što vi Linuxovci volite da komplikujete.. Pa bre Časlave ovo opet neka skripta :)
[ nemesis @ 14.08.2004. 13:19 ] @
mozda bi bolji potez bio da ukinete ove tupave slikice koje se gore menjaju ....
ili bar proberite safrzaj ... :) ...

mislim ono ..ruske neveste... :( ...
ili oni tupavi podmetachi za pod mish :) .. ma daj bre...
:)
[ Časlav Ilić @ 14.08.2004. 13:23 ] @
Ma ovih sam dana sav u skriptama :) Šalu na stranu, poenta je da ima dosta moderatora, da budu oštri, i da nema prepirki i trošenja vremena oko moderisanja, a da se ipak moderatori mogu nekako ocenjivati. Pa neka se to izvede kako bilo.
[ dinke @ 14.08.2004. 13:37 ] @
Ma daj ljudi, zašto komplikovati. Bitno je da se napišu (nova) pravila i da se poštuju. Što se mene tiče moderator može da bude bilo ko od nas dokonih koji se svađamo (ovaj razmenjujemo suprostavljene stavove) ovde na advocacy-u.
Inače, slažem se sa degojsom, neka to budu malo labavija pravila, ali neka se poštuju.
[ Slobodan Milivojevic @ 14.08.2004. 13:48 ] @
Pa po meni je dovoljno da nema postova koji ne odgovaraju temi, a da se na datu temu moze slobodno razgovarati (bez vredjanja).
[ srki @ 14.08.2004. 14:19 ] @
Ja predlazem da Dinke moderise ovo, naravno ako moze. Ostali znam da moderisu i druge forume. Ja sam nesto zauzet i necu posecivati tako cesto avocacy. Caslav isto ne posecuje tako cesto mada bi i on bio dobar moderator. Nema veze sto su u linuks taboru jer mislim da bi ipak nepristrasno moderisali. E da, i flylord je cesto ovde a ne moderise nista. Pa ne moze to tako, uz prava idu i obaveze :)
Salim se, verujem da ce da se javi onaj koji zeli ovo da moderise.
[ Dejan Lozanovic @ 14.08.2004. 14:31 ] @
Ja predlazem Palmu :)) , decko je iz Windows tabora :)) a i svideo mu se Suse 9.1 :))
[ IHThUS @ 14.08.2004. 16:28 ] @
Treba da se moderiše forum i te kako, ali ni to nije baš tako jednostavno pošto je moderator ''just human'' koji bi tebao biti: objektivan, stručan i da poseduje KULTURU javne komunikacije. Ne treba moderator da bude expert za PR ali treba da čisti forum od vulgarnosti, prostota i off-topica. Moderator može pozitivno da utiče na nečiji fond znanja ali koliko može da utiče na ličnu kulturu članova, to je već pitanje na koje nije tako jednostavno odgovoriti. Predpostavljam da bi se opšta situacija komunikacije na forumu poboljšala ukoliko bi moderatori brisali postove koji sadrže reproduktivne glagole i slične termine koji su neprimereni jednom ovakvom forumu. To što može svašta da se pročita ovde na forumu ne odražava sliku samog foruma već pojedinih članova i njihove nekulture. Primer, krene tema na forumu i na kraju se zaključa jer članovi diskutuju gde se bolje vrti pornografija na Linuxu ili na Windowsu.

Šala treba da postoji jer ako nje nema onda Advocacy gubi smisao i uskoro bi postao jedna izveštačeno-blazirana nezanimljiva (bljak) forma koja ne bi bila zanimljiva posetiocima, kako za čitanje tako i za postovanje. Smatram da je duhovitost OK i da ne možemo a i ne trebamo uvek biti krajnje seriozni, ali nisam za humur koji se svodi na ponižavanje, omalovažavanje i samim tim vređanje članova. Jednostavno treba se imati mera i pristojnost.
[ degojs @ 14.08.2004. 19:24 ] @
Može dinke, pošto je čovek priznao da koristi i Windows pored Linuxa :-)

[ Gojko Vujovic @ 14.08.2004. 19:35 ] @
Pa i ja koristim windows na neki mašinama kod kuće. Šta to je sad postalo merilo objektivnosti? A što samo linux i windows ulaze u obzir? Ja koristim i freebsd i openbsd i IOS i CatOS i tako dalje šta god da me nateraju i nikad se ne bunim i ne kukam (samo odbijam win9x da pipnem, vezano za bilo šta ozbiljno;).

BTW danas sam se video sa Lukom (stinger na esu), čovek je stvarno busy i sjajno je što odvoji imalo vremena za es pored svega što radi.. i desi mu se sledeća stvar i totalno se razočara. Potrudi se da nađe info o stvari o kojoj se pričalo na određenoj temi, napiše temeljnije tekst, pošalje ga, bude još 2 odgovora na to i sutradan moderator tog foruma (a stinger je supermod btw) obriše sve te poruke, zaključa temu, sa naznakom da je to kao pogrešna tema za tu diskusiju.. a radilo se o dve uzastopne verzije istog softvera i poređenjem bugova među njima i razloga izbacivanja nove, itd.. Shvatate problem? Lukin predlog rešenja je bio da moderatori ne brišu jedni drugima poruke, što je verovatno nemoguće izvesti, niti poželjno, ali ovaj slučaj pokazuje koliko su svi skloni grešci i koliko će pooštravanjem kriterijuma za brisanje ovakve greške i uvređeni korisnici biti sve češći.. pa zamislite onda objašnjavanje po svakom tom slučaju posebno, bilo da to moram da radim ja ili bilo ko od vas lično. Katastrofa.

Dalje, dođe VRider pun ideja danas na jabber i stvarno je pohvalno da se neko trudi da rešava probleme ESa ali nemojte ljudi apriori uzimati za tačno svaku idejicu koja vam padne na pamet, tj. podrazumevati da bi obavezno to rešilo probleme esa i unapredilo forum. Entuzijazam je super i sve to ali da se VRider ljuti "što ja ništa ne preduzimam" i daje neka gotova rešenja koja su vrlo diskutabilna i btw veoma otežavaju korišćenje foruma korisnicima, i potrebna je detaljna analiza kakve bi to rezultate imalo na esu i da li je to ono što treba da se postigne ovde, ... izgubio sam nit ne znam više šta sam hteo da kažem. Verovatno samo da je problem suviše kompleksan i da rešavanje mora biti postepeno, zato nisam ni brisao madzone i advocacy odmah već prvo opipavam kako bi koja ideja prošla.. radikalne izmene koje neki predlažu i još 20 advocacy foruma po esu su suviše krupan korak i nezahvalne teme za prognoziranje.

Nije poruka najjasnije napisana, malo sam u žurbi, ali verujem da ćete shvatiti poentu.
[ degojs @ 14.08.2004. 19:46 ] @
Dinke je Linux počeo da koristi još pre 7 godina. A Windows dok si ti još koristio klikere. :)

Šalu na stranu, ajd ti lepo daj dinketu mod ovlašćenja ovde i da čovek krene sa moderisanjem, pa takve poruke više nećemo ni gledati. Ali ozbiljno - nemoj sad da ne postaviš nekog za moderatora.
[ Gojko Vujovic @ 14.08.2004. 20:06 ] @
Dodat. Nisam ga pitao lično ali kad vi kažete podrazumevam da se prihvatio dužnosti. :)
[ IHThUS @ 14.08.2004. 21:54 ] @
Baš lepo da je gosn Dinke postao mod. Sad će vidimo na šta će da liči forum, nadam se da će biti pozitivnih promena.
[ dinke @ 15.08.2004. 00:15 ] @
Huh ... sklonim se od kompjutera na par sati, a vi me postavite za moderatora (ne Gojko, niko me nije pitao :)

No dobro, prihvatam se funkcije. Predlažem da se do donošenja novih pravila do daljnjeg poštuju postojeća koja je definisao Ivan Dimković (neko jednom reče - bolje najgori zakon koji se poštuje nego najbolji koji se ne poštuje). Doduše, ne znam šta ćemo sa svim ovim porukama pristiglim do sada koje su daleko od tih starih pravila, hoćemo li ih dirati ili ne ?

Neko je ovde predložio više od jednog moderatora. Obzirom da moja malenkost više naginje ka Linuxu, moj predlog je da se ovom forumu pridruži još jedan moderator iz Windows voda. Moji favoriti, Ivan, Dragi Tata ili Reljam.

Pretpostavljam da je ok da ljudi i dalje ostavljaju svoje predloge ovde u vezi sa novim izgledom advocacy-a. Obzirom da nemam nikakvog moderatorskog iskustva, možete mi na pp poslati neki koristan link a ja ću u međuvremenu malo pročešljati esmods.

Hvala na vašem poverenju.









[ Dragi Tata @ 15.08.2004. 03:27 ] @
Citat:
dinke:
Neko je ovde predložio više od jednog moderatora. Obzirom da moja malenkost više naginje ka Linuxu, moj predlog je da se ovom forumu pridruži još jedan moderator iz Windows voda. Moji favoriti, Ivan, Dragi Tata ili Reljam.


Mislim da bi bilo fer da moderator bude Linuxovac. Realno, OS vam je toliko slabiji da je to jedini način da advokatisanje bude zanimljivo. Znaš, kao ono kad velemajstor da početniku figuru više na početku partije :)
[ VRider @ 15.08.2004. 05:19 ] @
Citat:
Realno, OS vam je toliko slabiji da je to jedini način da advokatisanje bude zanimljivo.

E to je onaj duh Advocacy-ja koji nedamo! )
[ popeye @ 15.08.2004. 10:41 ] @
Citat:
Dragi Tata: Mislim da bi bilo fer da moderator bude Linuxovac.


Hehe, utakmica nije ni počela, a već pravite odstupnicu za slučaj nužde. Posle da bude kako Linuxovci čim nemaju šta da kažu - seku vaše poruke. Pih bre, mnogo ti to providno Nemanja. Nego se ti blago meni prihvati moderisanja, pa da imam na koga da kukam.
[ popeye @ 15.08.2004. 10:45 ] @
Ustvari, stavite Palmu da ne smara više Linuxovce da ga kandiduju za moderatora. Malo mu ICQ, evo počeo i da postuje po Linux forumima. ;)
[ Mystic @ 19.08.2004. 18:06 ] @
Glasam protiv ukidanja.
[ Bojan Basic @ 19.08.2004. 18:30 ] @
Da si ti meni živ i zdrav, odavno je cela stvar rešena, moderator je postavljen i već duže vreme radi svoj posao. Ovo ću zaključati da se ne bi još neko dosetio da glasa za ili protiv.