[ WarPhoenix @ 14.08.2004. 14:30 ] @
Ima nekih post-ova o tome da VeratNET za 2 soma radi 512Kbit/s. Sada sam bio na Veratovom sajtu i u cenovniku su konekcije: 64Kbit je 1900din, 128Kbit je 3700din, a 256Kbit je 7100Kbit. 512Kbit nema u cenovniku, a i da ima ne vidim na koji nacin moze biti tako jeftino. Pokusao sam da zovem onaj njihov V-Link servis, medjutim konstantno je zauzeto.

Zanima me sledece:
Posto sam na Vracaru (a procitao sam i na forumu i na Veratovom sajtu da na Slaviji postoji neki bla, bla prijemnik za WirelessNET -ne razumem se-), da li neko ima iskustva sa Wirelessom i kako on radi? Video sam one cene za opremu koju nudi VeratNET i prilicno su visoke, mada bih uveo 128Kbit sa onom Indoor varijantom ukoliko to radi valjano, tj. ukoliko ima smisla davati toliki novac za uvodjenje i pretplatu, posto od ovog KNETa nema nista.
[ Gojko Vujovic @ 14.08.2004. 14:41 ] @
To na sajtu ne gledaj, nisu up2date cene.

Dakle imas 1500din - 256k i 2000din - 512k, usluga za kucne korisnike.

Oprema u sopstvenoj realizaciji, povezi se cime god umes i ako ti to radi posao - sa Veratom je ok. Mapu baznih stanica imas na verat.net sajtu, gledaj pod 'vline' sektorom, to te interesuje.

Dakle moras malo da se informises vise o vajrlesu prvo posto verat ne radi montaze vise. Ako ces da platis montazu (i kupis komplet opremu), onda verat preporucuje Telefonservis.co.yu posto oni imaju dosta iskustva sa veratovom wifi mrezom.
[ WarPhoenix @ 14.08.2004. 14:59 ] @
Sve u svemu, cela ta zajebancija trebala bi da izadje oko 400EU ako se ne varam. Voleo bih da me neko nazove ludakom i ispravi u ovoj proceni posto bih mnogo voleo da je ta cena nesto tipa 200-300eu?

U slucaju da je pretplata tako jefrina, uzeo bih definitivno 512Kbit, s tim da takodje bih zeleo da imam mogucnost povezivanja cetiri racunara ukoliko za to bude bilo potrebe. Jel to moze?
[ bibby @ 14.08.2004. 15:08 ] @
Citat:
WarPhoenix: Sve u svemu, cela ta zajebancija trebala bi da izadje oko 400EU ako se ne varam. Voleo bih da me neko nazove ludakom i ispravi u ovoj proceni posto bih mnogo voleo da je ta cena nesto tipa 200-300eu?


i jesi ludak. za 300€ mozes da uzmes sasvim dobru opremu.
[ WarPhoenix @ 14.08.2004. 15:15 ] @
Hvala Amonu sto me je izlecio i prosvetlio, od sada ce mi biti mnogo bolje Sta mogu da uradim za 300EU? Da li tu opremu moram da sklepam sam (sto mi ne pada na pamet: 1. ne bavim se time 2. nemam vremena nikako zbog posla), ili mogu da pozovem Telefonservis (kako rece Gojko) da oni sve to odrade za te pare? I da li u tih 300EU racunas celokupno uvodjenje i prvu pretplatu, i da li to moze da izadje jos manje love? Takodje, koliko god para da kosta kako radi to cudo, jel vredi placati?

[Ovu poruku je menjao WarPhoenix dana 14.08.2004. u 17:36 GMT]
[ Gojko Vujovic @ 14.08.2004. 15:24 ] @
Ako ces jeftino, kartica pheenet kosta 25 ili 80 evra a grid antena oko
100-150 evra. Sa time bi moralo da radi dakle. Ali moras da se ucis
vajrlesu, pentranju po krovovima, nisanjenju bazne stanice, itd. Druga
opcija je da ti neko drugi montira.

Iskustva korisnika su razlicita i najvise zavise od stanja u etru na
datoj lokaciji. Ako je tvoj radio link ok, imaces punih 512k bukvalno
nonstop osim kad je eto neki vanredni ispad. Da ne bude da prepricavam
ja, pogledaj staru temu o veratu 512k na istom ovom forumu, pisano je
dosta o tome.
[ mladenovicz @ 14.08.2004. 15:44 ] @
Ja koristim Verat Wirelles (bazna stanica Tasmajdan) i radi fino. Svo vreme 512 Kb/s, osim u vanrednim situacijama, kojih je bilo, ali se i ne secam kad se desilo poslednji put. Inace, mnogo je dobro bilo prvi dan dok mi nisu ogranicili protok (u jednom momentu je bilo 380 KB/s ;)). Oprema je kupljena kod Netiksa. Moze vise racunara bez problema.
[ Gojko Vujovic @ 14.08.2004. 15:55 ] @
Eto sumirao ti korisnik, ali treba dodati: YMMV. Ko ne zna sta znaci to,
pravac gugl. :)
[ littleboy @ 14.08.2004. 15:55 ] @
Citat:
WarPhoenix:
posto bih mnogo voleo da je ta cena nesto tipa 200-300eu?

Zalis se ?

Dodji u RS, opremu ces platiti 175 E, cisco aironet 350 series ali zato ces da placas 100 EUR mjesecno za 64 kbit/s, a 175 E za 128 kbit/s, najjeftinije, ima i skupljih ponuda naravno.
[ mladenovicz @ 14.08.2004. 16:05 ] @
YMMV = Your Mileage May Vary = standard excuse to cover things which don't behave the way they should

[ xtraya @ 14.08.2004. 21:41 ] @
verat verat...nego sta...
jasemo ga opusteno...smara ponekad ali... koliko para toliko i muzike...ne zalim se...
jer mislim da nemam pravo, s obzirom da je kod ostalih amatera preprodavaca ista prica za 3,4,5,6,n puta vece pare...
tako da....
[ Gojko Vujovic @ 15.08.2004. 00:09 ] @
Trajo ti si jos suvise daleko od bazne :( ovi koji su blize imaju mnooogo bolju uslugu. Pitaj ljude na Medak3 kako kida ;) ili ybc, tash, etc...
[ xtraya @ 15.08.2004. 02:33 ] @
a pa sad sta da radim, kad sam kukao da dignem ja svoj link do banjice, onda su krenule price o godisnjem odmoru, neuhvatljivi radovic i slicno...
tako da je to ostalo za neka bolja vremena

no dobro, na kraju kad mi pukne film , dicicemo disheve i kraj price, uostalom sve ima spremno, samo da se veratizacija vrati s odmora i da se to sredi za 2 dana

e a to kako kida, znam na poslu sta radi...a i ti znas :PPPPPPPP

E K S T R A !
[ mordor @ 15.08.2004. 09:03 ] @
Pre nekih mesec dva sam pricao sa nekim likom iz tehnicke i dobio sam "cvrsta" uveravanja da ce -uskoro- biti postavljena neka bazna oko genxa ( ili negde oko 37bloka - nisam uspeo da dobijem info gde tacno)

Kolko vidim ovo jos nije postavljeno? Sad logicno pitanje dal je ovo sarena laza il se to stvarno planira u ovoj deceniji?

+ ako nije tajna koliko je korisnika zakazeno na YuBC baznu?
[ Gojko Vujovic @ 15.08.2004. 09:37 ] @
Tajna je ali kapaciteti još nisu popunjeni na toj baznoj stanici.
[ nemesis @ 15.08.2004. 21:07 ] @
shta se deshava ako u blizini bazne stanice izbacish svoju omni ili slichno
i unesesh isti SSID ?

?
[ Gojko Vujovic @ 15.08.2004. 21:27 ] @
Šta bi trebalo da se desi, po tebi?
[ Dusan Aleksic @ 16.08.2004. 03:15 ] @
Zasto su se dometi pristupnih tacki na veratovoj mapi smanjili na po jedan kilometar? Sada po ovoj mapi necu biti u dometu kada krenem 1 oktobra na studije, hoce li biti tu nekih promena?
[ nemesis @ 16.08.2004. 09:03 ] @
ne_znam ... zato i pitam gojko ..
mozda sam trebao u poseban thread :)) ...
[ Gojko Vujovic @ 16.08.2004. 11:33 ] @
Sto se tice ssid-a, veratove ap-ove korisnici mogu da identifikuju po
mac adresi i ssid-u koji dobiju pri prvom povezivanju na mrezu.
Konkretno ne postoji neki zakon koji bi bilo kome branio da emituje bilo
sta u 2.4 opsegu tako da protiv toga niko u Srbiji nema zastitu i usluga
je podlozna ometanju iz tog razloga. Za kucne korisnike to obicno nije
problem a vecom pokrivenoscu se resavaju i takve stvari.

Dusane, u poslednjih par meseci je u bgd-u podignuto nekoliko STOTINA
wireless tacaka, pa je zbog zagusenja etra realno smanjen domet tih
baznih stanica. Ranije si mogao i sa par kilometara da se povezujes, ali
je sada to u bgd-u uglavnom nemoguce bez point to point veze. Ovo su
ipak omni antene tako da verat preporucuje povezivanje samo na baznim
stanicama koje su blizu. Ako je neka veca daljina, to MOZE da radi ali
nikad ne znas koliko ce i kada ce neko podici par linkova u blizini i
toliko te ometati da vise neces moci da se povezes. Opet, to se resava
vecom pokrivenoscu i guscim rasporedom AP-ova sto je i plan.
[ vertig0 @ 16.08.2004. 12:12 ] @
uhm, mene zanima, posto sam totalni laik, da li je ok ta oprema koju nudi telefonservis.co.yu? iako, znam da sigurno nije vredna tih para koje oni traze zajedno sa instalacijom... ali, posto nemam drugih mogucnosti, tj. nemam koga drugog da iscimam da mi to odradi, a sama ne mogu...

pozdrav
[ Gojko Vujovic @ 16.08.2004. 12:39 ] @
Potrazi ovde na forumu, mozda je neki kolega raspolozen da odradi to za
manju naknadu od onoga sto trazi TS.
[ Milos Stojanovic @ 29.08.2004. 20:06 ] @
Citat:
Ako ces jeftino, kartica pheenet kosta 25 ili 80 evra a grid antena oko
100-150 evra. Sa time bi moralo da radi dakle.

Hmmm... ali mislim da bi mogao da prođe i jeftinije. Ja sam sam napravio BiQuad i kupio u Netiksu neku RTL8180-chip-based karticu, i za sada se ne žalim. Mada sam u Nišu, zakačen na NiWiFi, i tek treba da se doselim u BGD (u vašu šumu ssidova, nama je rekord u Nišu bio da pohvatamo nekih 25 različitih APova u radno vreme, u centru grada ;).

Inače kad smo već na tome, koliko je jak signal Veratovih APova? Ko što rekoh nisam iz BGDa, pa me zanima, šta mislite, dal ću moći iz Vojvode Milenka (negde sredina te ulice) da se zakačim na Slaviju (1,2) sa pomenutom opremom i da imam 512Kbps?
[ Milos Stojanovic @ 30.08.2004. 15:03 ] @
anyone ? :(
[ nemesis @ 31.08.2004. 14:20 ] @
Mozda je najbolje da pozovesh njihovu teh. podrshku i da im trazish privremeni-test nalog. Pretpostavljam da sa tim test nalogom mozesh da isprobash.
[ Gojko Vujovic @ 31.08.2004. 16:17 ] @
Nema vise test naloga za wireless, ukinuto. Sad ti je to kao dialup,
kupis flat nalog mesecni i vozis.
[ Milos Stojanovic @ 31.08.2004. 19:01 ] @
hmm... to je malo glupo. Kako da budem siguran da ću moći da koristim bar 80% svog protoka? Nije mi baš pouzdano da se uzdam samo u signal strength/quality. Zar nema bar neki Veratov FTP, neki file server na APu, ili nešto slično, čisto da se proba kako ide transfer od mog kompa do APa, pre nego što puknem 4000+2000?
[ Gojko Vujovic @ 31.08.2004. 19:31 ] @
Verovatno nikako. :(