[ Cyrix @ 16.08.2004. 23:46 ] @
prvo: treba mi program kojim bi se kontrolisao pristup razni korisnika raznim direktorijumima. znaci: svaki korisnik ima svoju mac adresu (posto je wifi mreza) i za tu adresu ima svoje korisnicko ime koje ce mu odobriti pristup odredjenim direktorijumima na mrezi. jos bolje bi bilo kada bi to moglo da se ogranici vremenski ali vrsilo bi posao i ovako.
druga stvar: kako vrsiti administraciju windows servera pristupanjem sa drugog racunara?
treca stvar: program ili nacin kako zakljucati direktorijum i ograniciti mu maximalnu velicinu.
cetvrto: ako imam racunar koji je na windows server systemu i na tom racunaru non stop pristup netu, sta mi treba da bih naprimer postavljao sajtove na njega i otvarao nove naloge za hosting druge ljude koji bi pristupali svom nalogu preko neta i administrirali sami svoje naloge?
[ Veljko @ 17.08.2004. 10:43 ] @
Za prvo teško da ćes da nađeš gotov software, treba mogo što šta da smisliš način autentifikacije korisnika, dodelu ip adressa, queuing itd ... + radius server i baza.

Drugo: Preko Windows terminal servisa ili instaliraj VNC http://www.realvnc.com

Za Trece: podigni FTP Server i podesi svakom korisniku privilegije.
Preporuka Serv-U FTP Server.

Četvrto: Fixna-Janvna IP adresa, DNS (ne mora da bude kod tebe), i IIS su već imaš ako je u pitanju Widows Server.
[ Cyrix @ 17.08.2004. 20:53 ] @
ok, hvala na odgovoru. samo mi ovo cetvrto nije bas najjasnije.
i peto: neka alternativa svega ovoga za linux?
[ Veljko @ 18.08.2004. 08:08 ] @
Pa ako si hteo da web server bude vidljiv sa Interneta-a moraš da imaš javnu ip adresu ako ti je potrebno samo da ga tvoji korisnici vide onda zanemari.

Cela pirča je još lakše izvodljiva po linux-om jer uz svaku dist idu i svi živi servisi web, ftp, mail, proxy server itd...
I naravo sve je free, čak imaš i free radius server mada ne ide uz dist.
[ someone_bl @ 18.08.2004. 09:45 ] @
To sve sto si trazio zavrsava AD (Active directory...) i to vrlo jednostavno... cak ne treba ni da se mnogo mucis oko konfiguracije... vecina stvari sem limita na velicinu foldera dolazi vec predefinisano... Tako da malo obratis paznju na to.
[ Cyrix @ 18.08.2004. 23:47 ] @
ok za sve to.
snasao sam se nesto. ako bude neki problem pisacu.
nego mi ono poslednje nije jasno. kako to da izvedem da imam javnu ip adresu. ako imam pristup netu preko wirelessa gde link povlacim od provajdera kako da to uradim i sta treba da se podesi na klijent racunarima da bi se shareovao net.
[ someone_bl @ 19.08.2004. 07:39 ] @
E sad ne znam kako ti je organizovana mreza... da li link od ISP dolazi do nekog rutera ili ide odma na racunar.... e ako ide na racunar onda ti je potrebno da u taj komp koji vec ima zivu ip adresu ubacis jos jednu mreznu karticu (ako vec nisi) te da podignes NAT... To mozes da uradis jednostavnim ICS-om (Internet Connection Sharing) u Windowsu ili pomocu nekog treceg softwera... Moj savjer je izaberi WinGate ili WinRute nude ti jos dosta korisnih opcija...
[ Cyrix @ 21.08.2004. 10:38 ] @
kako da izvedem sledece i da li je to uopste izvodljivo?

npr. na serveru ima direktorijum sa filmovima. clan koji ima lozinku za taj direktorijum moze da pristupi njemu i da vidi sta se nalazi u direktorijumu i da iz njega pusti film da gleda direktno preko mreze , a da ne moze da downloaduje film na hard disk.
[ someone_bl @ 23.08.2004. 07:19 ] @
Izvodljivo je .. malo sta je ne izvodljivo ali to ne moze da se opise ovde na forumu... moras malo vise da budes familijaran sa nekim servisima poput Real Servera ili Windows Media Server... + svi ostali servisi koje to povlaci ... generelno preopsirna tema da bi se ovde o njoj pisao...