[ BaDMaD-aNgeL @ 17.08.2004. 13:34 ] @
Pozdrav svima,
skoro sam kupio moj prvi Mac, u pitanju je iBook G3 800mhz, 640mb rama, 30gb hdd....
E sad interesuje me par stvari...
Poshto na svom kucnom PC-u imam IrDA adapter koji se kachi preko USB-a interesuje me kako da omogucim njegov rad na Mac-u, naime kad ga prikljuchim u Mac i udjem u System Profiler i pod USB vidim da je IrDA uredjaj detektovan (Sigmatel IrDA-USB) ali kada priblizhim svoj telefon i ukljuchim irda port na njemu nishta se ne deshava, ne znam kako da ga podesim da bude vidljiv u Internet Connect-u da bih mogao da se povezhem preko GPRS-a i da napomenem da sam nabavio Modem Script-u za svoj telefon(Siemens S55).

Druga stvar vezana je za AirPort. Interesuje me da li je moguce da se ja pomocu njega prikljuchim na Wireless mrezhu svog provajdera ili AirPort sluzhi samo za Air Port Based stanice...Ako je moguce da se prikljuchim kako da podesim sve to jer na sajtu provajdera http://www.cg.yu/podrska/wireless/konfiguracija.htm imaju uputstva samo za Windows. I da li mogu u Virtual PC-u na koji je instaliran Windows XP Professional da koristim Wireless mrezhu, jer mi ne detektuje Wireless karticu nego samo Ethernet karticu...
Hvala :)
[ madamov @ 17.08.2004. 16:14 ] @
Problem sa IrDA adapterom je verovatno taj da nemaš drajver za njega, to što ga System Profiler vidi nije dovoljno, u njemu ćeš videti sve što nakačiš na USB. Preporučujem ti Bluethoth ako to podržava tvoj telefon.

Što se wirelessa tiče, Airport bi trebalo da radi, na strani koju si naveo pominju 802.11b i to je ono što Apple podržava. Što se setovanja tiče, za AirPort postavi da ti adresu dodeljuje DHCP server i unesi IP adrese DNS servera koje su ti dali. Ako ni tada ne radi, biće da nemaš signal na lokaciji pa ćeš možda morati da pazariš neku antenu.
[ SIT @ 17.08.2004. 19:11 ] @
Citat:
Pozdrav svima,
skoro sam kupio moj prvi Mac, u pitanju je iBook G3 800mhz, 640mb rama, 30gb hdd....
E sad interesuje me par stvari...
Poshto na svom kucnom PC-u imam IrDA adapter koji se kachi preko USB-a interesuje me kako da omogucim njegov rad na Mac-u, naime kad ga prikljuchim u Mac i udjem u System Profiler i pod USB vidim da je IrDA uredjaj detektovan (Sigmatel IrDA-USB) ali kada priblizhim svoj telefon i ukljuchim irda port na njemu nishta se ne deshava, ne znam kako da ga podesim da bude vidljiv u Internet Connect-u da bih mogao da se povezhem preko GPRS-a i da napomenem da sam nabavio Modem Script-u za svoj telefon(Siemens S55).


Nemoj da shvatiš pogrešno, brkaš hardverski nivo, protokol i aplikaciju,
to ti ide ovako imaš ethernet žicu, pa onda imaš protokol, pa onda server software
ethernet , 2 parice, 4 parice ili coax
protokol, apple filing, tcp-ip/ spx-ipx
server nfs i ili afp

ono što možeš je da pokušaš da ubaci modem script u /library/modem
da ga stavis u networku da ti je to modem i startujes internet assistan ( on će najbolje da te vodi ) jer ima neki valjda
Code:
#99#CID
kod za broj videćeš već i sam

Citat:
Druga stvar vezana je za AirPort. Interesuje me da li je moguce da se ja pomocu njega prikljuchim na Wireless mrezhu svog provajdera ili AirPort sluzhi samo za Air Port Based stanice...Ako je moguce da se prikljuchim kako da podesim sve to jer na sajtu provajdera http://www.cg.yu/podrska/wireless/konfiguracija.htm imaju uputstva samo za Windows.Hvala :

šta je štos, promaklo ti je da je to ustvari pppoe, kako je to malo ....... na Mac-u ( bog da mi dušu prosti)..... slušaj pažljivo
otvori terminal in se nalazi u /Application/Utilities
u terminalu otkucaj
prvo napravis backup
Code:

sudo cp /System/Library/PreferencePanes/Network.prefPane/Contents/Resources/SectionList.plist /System/Library/PreferencePanes/Network.prefPane/Contents/Resources/SectionList.plist.original

zatim editujes fajl
Code:

sudo pico /System/Library/PreferencePanes/Network.prefPane/Contents/Resources/SectionList.plist

( pita te za password otkucaj ga
pico se startovao i prikazao ti fajl ( tamo gde je plavo to treba da dokucas "PPPoESection" izmedju TCPIPSection i AppletalkSection tako da izgleda ovako
Code:

/* DO NOT TRANSLATE THIS FILE! */

{
    sections = ( "ModemSection", "AirportSection", "EthernetSection", "TCPIPSection", "AppletalkSection",
                      "IrDASection", "PPPSection", "PPPoESection", "ProxySection", "BluetoothSection", "IP6To4Section" );

    portTypes = {
        "Ethernet" =            ( "TCPIPSection", "PPPoESection", "AppletalkSection", "ProxySection", "EthernetSection" );
        "Modem" =               ( "PPPSection", "TCPIPSection", "ProxySection", "ModemSection" );
        "SerialPort" =          ( "TCPIPSection", "PPPSection", "ProxySection", "ModemSection" );
        "AirPort" =             ( "AirportSection", "TCPIPSection", "PPPoESection", "AppletalkSection", "ProxySection" );
        "IrDA-IrCOMM" =         ( "TCPIPSection", "PPPSection", "ProxySection", "IrDASection" );
        "Bluetooth" =           ( "TCPIPSection", "PPPSection", "ProxySection", "BluetoothSection" );
        "PPTP" =                ( "TCPIPSection", "ProxySection" );
        "L2TP" =                ( "TCPIPSection", "ProxySection" );
        "FireWire" =            ( "TCPIPSection", "ProxySection" );
        "6to4" =                ( "IP6To4Section" );

    };
}

okucaj ( drzis ctrl i pritisenes x) ctrl-x onda y (yes-hoces da snimis)
otvori network i aktivan ti je pppoe za airport ( jssssssss)
i dalje cepaj kao u uputstvu za pc
Citat:
I da li mogu u Virtual PC-u na koji je instaliran Windows XP Professional da koristim Wireless mrezhu, jer mi ne detektuje Wireless karticu nego samo Ethernet karticu...

ne može

pozdrav
[ BaDMaD-aNgeL @ 18.08.2004. 00:29 ] @
Hvala SIT, ovo za wireless sam sredio, ostaje josh da se odradi proba ali pretpostavljam da ce sve raditi, sutra cu probati.

Medjutim ovo za infrared ne radi...
Citat:
ono što možeš je da pokušaš da ubaci modem script u /library/modem
da ga stavis u networku da ti je to modem i startujes internet assistan ( on će najbolje da te vodi ) jer ima neki valjda Code:
#99#CID
kod za broj videćeš već i sam

E ovako pokushao sam na taj nachin ali ne mozhe...
Po nekoj logici zar ne bih trebao da imam IrDA Modem a ne da stavljam Siemens drajver na Internal Modem jer je internal modem valjda integrisan modem(Apple v92)...
U readme fajlu koji sam dobio uz drajver za modem(mobilni) pishe sledeca stvar

1. Drop the modem scripts into Library:Modem Scripts
2. Set up PPP:
A. Open Network Preferences and select the PPP tab
B. Create a new location
C. Select "Show: 'IrDA Modem Port'" (or a USB or Bluetooth serial port if you are using those)
D. Enter your ISP name in "Service Provider".
E. Enter in "Telephone Number" the APN for your network or NONE
F. Enter the Account name & Password
G. Press the "PPP Options..." button
H. Make sure that 'Send PPP echo packets' is not selected
3. Set up modem
A. Select the IrDA Modem (or the equivalent USB or Bluetooth port name) tab in Network Preferences
B. Set 'Modem: ""Siemens GPRS <whichever one you're trying>""'

E sad kod mene u Netwrok Preferences-u nema IrDA Porta nego samo: AirPort,Internal Modem, Built-in Ethernet. Pokushao sam da ga manuelno dodam iz Network Port Configurations-a, kliknuo sam na New ali u listi nema IrDA porta vec: Internal Modem, Built-in Ethernet, Built-in FireWire, 6 to 4.

Ako neko zna kako da reshim ovo neka se javi...
SIT veliko hvala za pruzheno pomoc do sada...
[ SIT @ 18.08.2004. 00:48 ] @
ahhhh zaboravio sam kljucnu stvar. Uradi za airport jos ovo

#otvoriti terminal
/Application/Utilities/Terminal
#( skracenica za utilities komand shift u)
#otkucati u terminalu
sudo -s
#pita vas za password
#otkucate vas tekuci password , ako ste administrator na racunaru
#ako nema folder /etc/ppp
mkdir /etc/ppp
#zatim startujete editor
pico /etc/ppp/options
#otkucate u pico editoru
refuse-mschap-v2
#pritisnuti ctrl x
#exit iz pico editora
# i pritisnete taster "y" da snimite izmene
exit
#da se vratite u svoj shell
exit
# da izadjete iz terminala
# i zatvorite terminal

bez toga ti nece dati da se ulogujes u mrezu (mala buba), panther ima problem sa ms implementacijom chalenge protokola

koliko sam shvatio racunar ti ne prepoznaje irda port. ako je tako tu nema pomoci
racunar ti ne prepoznaje hardver
probaj da nadje drajver, to sto ga sistem prepoznao je lepo, ali nezna da je to communication device
pisi ako radi

[ BaDMaD-aNgeL @ 18.08.2004. 22:16 ] @
Veliko hvala, danas sam testirao wireless i sve je funkcionisalo savrsheno.
Ostaje mi samo josh ovaj problem sa IrDA portom. :)
[ SIT @ 18.08.2004. 22:58 ] @
biće gusto to sa ir-da
probaj da nađeš drajver
da ne komplikujem život, system njega vidi, i vrati ti šta je on, ali ne zna kako da komunicira
ako ti je baš to potrebno vpc će ga prepoznati ( prvo kao usb uređaj) a onda instaliraj drajver (mada bi trebalo xp da ga ima u bazi)

pozdrav
[ BaDMaD-aNgeL @ 19.08.2004. 01:34 ] @
Da da kroz VPC sve to ide opushteno, to sam vec sve namestio, ali nije to to nego ocu da pokusham da napravim kroz OS X da radi. Uostalom nebitno ako ne napravim uzecu BT adapter. Hvala josh jednom za trud...