[ Nothingman @ 17.08.2004. 18:45 ] @
Sada sam upravo procitao nekoliko tekstova o ovom formatu, na kraju sam uspeo otprilike sve da pohvatam ali mi je ostalo nejasno kakvu orjentaciju imaju modeli u lokalnom koordinatnom sistemu, ili jos bolje da li file format pretpostavlja levi ili desni koordinatni sistem? Ako se neko zezao sa ovim bio bih mu veoma zahvalan da mi odgovori.
Hvala unapred!
[ Nothingman @ 17.08.2004. 21:01 ] @
Jos jedno pitanje. Mogu li se nekako u openGL-u zadati koordinate tekstura u rasponu od 0-255 ili 0-512... ili je jedini nacin da se zadaju od 0.0-1.0. Ako moze da li moram da za texture coordinates koristim float ili mogu recimo i USHORT?
[ yooyo @ 17.08.2004. 22:20 ] @
Citat:
Nothingman: Jos jedno pitanje. Mogu li se nekako u openGL-u zadati koordinate tekstura u rasponu od 0-255 ili 0-512... ili je jedini nacin da se zadaju od 0.0-1.0. Ako moze da li moram da za texture coordinates koristim float ili mogu recimo i USHORT?


Ako je texcoord tipa float onda mora biti u opsegu 0.0 - 1.0. U stvari mozes koristiti i vece brojke ali ce se textura ponasati u zavisnosti od toga kako si podesio GL_TEXTURE_WRAP_S i GL_TEXTURE_WRAP_T (funkcija glTexParameteri).

Ako je texcoord tipa GLshort onda ce OpenGL interno da podeli taj broj sa MAXSHORT i da ga svede na float. Novije kartice prihvataju GLshort kao native format pa nece biti usporenja.

GLshort se uglavnom koristi da se smanji zauzece memorije ako geometrija ima mnogo vertexa.

yooyo
[ Nothingman @ 17.08.2004. 22:34 ] @
Hvala na odgovoru. Razlog zasto pitam to za ushort(ili glshort ako vise volis :) ) je zbog toga sto u fajlu iz koga citam koordinate tekstura one su tipa ushort. Ja sam tek poceo da se zezam sa opengl-om i jedini nacin na koji sam video do sada je bio da se teksture zadaju od 0.0 do 1.0 pa sam zbog toga sve koordinate iz fajla delio sa 255 kako bih ih normalizovao od 0.0 do 1.0. Znaci tvoj predlog je da koordinate predajem u direktno glshort formatu?

p.s. bitmapi kojekoristim kao teksturu su 255*255.



[Ovu poruku je menjao Nothingman dana 18.08.2004. u 13:22 GMT]
[ Nothingman @ 17.08.2004. 22:38 ] @
Jos nesto :)
Ako on meni automatski podeli sa maxshort onda necu dobiti ono sto mi treba???
Prema definiciji md2 fajla sve koordinate moraju biti od 0-255, tako da bi normalizaciju trebao vrsiti deleci konkretnu koordinatu sa 255 a ne sa maxshort zar ne?
[ Nothingman @ 18.08.2004. 17:04 ] @
Skonto sam gde gresim, sva zayebancija je bila u tome sto md2-koordinate imaju drugaciju orjentaciju koordinatnog sistema od opengl defaulta(kod tekstura je takodje invertovana Y osa) sto je stvarno debilno s obzirom da je quake napravljen u istom a i sam fajl format je napravljen da ga podrzava. Sto se tice normalizacije texture coordinates-a njih treba deliti sa 255(tacnije sa dimenzijom teksture koja se koristi) da bi se dobile koordinate od 0.0-1.0.
Izgubio sam pola dana pokusavajuci sve i svasta a na kraju je ispao najgluplji moguci bug samo zato sto sam bio ubedjen da koordinate u fajlu i u opengl-u imaju istu orjentaciju. Sto bi reko Michael Abrash: ASUME NOTHING!

[ misa J. @ 13.01.2005. 11:09 ] @
Da li znate kako da konvertujem md2 u 3ds,x ili slicno, a da de ne izgubi animacija?
[ Nothingman @ 13.01.2005. 20:00 ] @
Pa ovako, ti meni ukratko opisi *.x fajl format, tj. sta sve sadrzi i kakav tip animacije podrzava, pa cu moci da ti odgovorim na pitanje. Iskreno, mrzi me da sam preturam po directx dokumentaciji o .x fajlovima, pa cu zato zamoliti tebe da to ucinis i napises ovde ono osnovno. Pomozi mi da ti pomognem ;)

[ Reljam @ 13.01.2005. 21:56 ] @
MD2 i X rade drugaciji vid animacije (morph targets vs skeletal) tako da ne mozes lako da prebacujes iz jednog u drugi format. Tacnije, iz Xa bi bilo lakse prebaciti u MD2, ali ne i obrnuto.