[ LaMpiR @ 17.08.2004. 21:49 ] @
Prije par dana crko mi je cd-rom pa sam konto da je samo to. Danas sam kupio combo i prikopco sam ga ali ne radi. Fazon je imam dva ona dzeka od napajanje jedan ide u hdd a drugi u combo. E sad jedan od ta dva ne radi. Tj ili mi combo ima dobro napajanje ili hdd. sad me zanima da li moram cijelo napajanje mijenjati ili mogu samo taj dzek?
[ kUdtiHaEX @ 17.08.2004. 22:15 ] @
Prekid je sigurno negde u vodu... ako si vest sa lemilicom i imas vremena mozes rucno to da zamenis. Ali imajuci u vidu da DTK napajanje od 400W kosta oko 30e, mislim da nema razloga za to...
[ Goran Mijailovic @ 17.08.2004. 22:32 ] @
Ili kupis Y racvu ili kako to vec zovu (razdelnik) i iskoristis da razvedes sa ispravnog dela na oba uredjaja. Nema lemljenja.
[ LaMpiR @ 18.08.2004. 11:06 ] @
Probacu sa razdelnikom...
[ LaMpiR @ 18.08.2004. 21:18 ] @
Valjda nije do napajanja. Kada ukopcam napajanje u hdd i combo ali u combo nisam ukopco atapi i tek dana ukopcam atapi onda mi komp zastopa. Kada ga restartujem jednostavno nece da digne sistem.. Moracu odnjeti komp na popravku..
[ pctel @ 19.08.2004. 00:40 ] @
Znas li sta su dzamperi? jesi li obratio paznju na njih?
[ LaMpiR @ 19.08.2004. 01:49 ] @
Ne znam sta su dzamperi?
[ tdjokic @ 19.08.2004. 04:36 ] @
To su ti jedni mali komadici od plastike, recimo 4 x 6mm od oka, a u njima je metal. Toga imas na raznim mestima u racunaru pa i na hdd-u i cdrom-u. Oni se stavljaju na siljke koji se nalaze opet na tim uredjajima, osnovnoj ploci itd. i tako daju kontakt jednom paru siljaka ili drugom itd. Na koji ces par siljaka staviti dzamper zavisi od uputstva koje je negde uvek prilozeno - ima neki crtez na cdrom-u, tabela, pa onda mozes birati hoce li on biti master, slave ili vec sta treba. Znaci - pregledas semu pa po potrebi izvuces dzamper noktom, pincetom, malim srafcigerom i premestis ga tamo gde mislis da ce odgovarati.
[ LaMpiR @ 19.08.2004. 09:00 ] @
Na cd-rom prikljucujem samo atapi,napajanje i onaj mali audio kabal. Za dzampere sad znam. Ali imam ih samo na ploci. Nista nisam dobio uz combo...
[ lancia88 @ 19.08.2004. 10:27 ] @
Pozdrav,
pazi i na CD Romu imas dzampere kojima odrdjujes da li ce uredjaj da seb prijavi kao master, slave ili CS (cable select). To omogucava da ploca vidi takav uredjaj bez obzira sto je na istom kablu sa nekim drugim. U tom slucaju ta dva uredjaja moraju biti drugacije dzamperisani. Ukoliko je recimo, Hard Master, a na istom kablu je i CD, onda CD mora biti Slave a ponegde i CS. Na CD romu imas nalepnicu na kojoj je predstavljena shema rasporeda i nju moras malo vizuelno prouciti pa videti to na zadnjem delu CD-a i tako postaviti dzamper tj. kratko spojiti za odgovarajucu kombinaciju.
pozdrav
[ LaMpiR @ 19.08.2004. 14:05 ] @
Evo ima ova shema. Nije mi se dalo crtat pa se nadam da ces skontati

[ digital ] [ audio ] [ csm ] [ 39-ide interface-1 ] [ power ]
[ do g ] [ rggl ] [ sla ] [ 40---------------2 ] [ +5gg+12 ]


E sad mislim da su ovo dzamperi. Imam ih 5 na ploci i pise na njima:
1)POWER SW
2)HDD LED
3)POWER LED
4)RESET SW
5)SPEAKERS

e sad ja pojma nemam sa ovom semom a komoli sa dzamperima... I naso sam dva ona sa dzamepe na combu. Ako su to portovi za dzamere...

[ lancia88 @ 19.08.2004. 15:47 ] @
Pozdrav,
lafe, ne dzamperi sa ploce, oni u ovom slucaju nemaju uticaja, bitni su takvi dzamperi na zadnjem delu CD roma. Pored uticnica za napajanje i vezu sa racunarom (logicki kabl) nalaze se i dzamperi. Pogledaj znaci na Combo/CD na zadnju stranu a sa gornje (mozda cak i donje) strane ces naci odgovarajucu shemu.
pozdrav
[ Bojan Basic @ 19.08.2004. 15:54 ] @
Imaš gomilu iglica, to si sigurno video. E sada tamo kod njih postoji jedno parče plastike, nalazi se nabodeno. To skini i pogledaj nalepnicu na CD-ROM-u, pa kad proučiš onda vrati.
[ lancia88 @ 19.08.2004. 16:53 ] @
Pozdrav,
hmm, tacno je to i falilo mom odgovoru. Zahvaljujem na dopuni koja je verovatno mnogo razumljivija od mog pokusaja. Nekad treba i prostijim jezikom, razumljivije je
pozdrav
[ Lord_Sauron @ 19.08.2004. 18:07 ] @
Evo da nabacim sliku da bi lakše pomogli momku:



ovo što je označeno crvenom strelicom to ti je jumper

ovo 1 2 i 3 to su moguće pozicije

Čitaš vertikalno: 1=CS (Cable select) , 2=SL (Slave) i 3=MA (Master)

Trenutno stoji na master. Ukoliko se tvoji uređaji nalaze na istom IDE kablu treba da svoj Jumper prebaciš na poziciju 2 tj. slave. Kod tebe ne mora da bude ovakav raspored, ali će sasvim sigurno pisati gdje se nalazi slave pozicija.

Pa se javi ako imaš problema (a i da vidimo da li si rješio problem ;)

[ Lord_Sauron @ 19.08.2004. 18:14 ] @

Evo vidjeh sad u tvom predhodnom postu da je raspored na tvom uređaju isti kao i na slici, tako da sve što treba da uradiš je da jumper prebaciš sa master na slave (sa desno u sredinu)
[ pctel @ 19.08.2004. 18:15 ] @
Svaka cast, jedna slika govori vise nego 1000 reci.

E, sad. Na jednom sivom sirokom kablu ima dva prikljucka za uredjaje, je li tako? Od ta dva, jedan uvek mora da bude master (ovo sto pise MA), a drugi slave (SL). Kod tebe su ili oba master ili oba slave, pa ti jedan (hard disk) radi, a drugi (CD ROM) ne radi. Ako je uredjaj sam na kablu, obicno treba da se postavi kao master.
[ LaMpiR @ 19.08.2004. 20:25 ] @
HVALA! HVALA! HVALA! HVALA! HVALA! radi super. Slika je skroz pomogla :-)))))
[ bOkIcA @ 19.08.2004. 21:13 ] @
Ja bih ti preporucio da prvom prilikom zamenis i to falicno napajanje za neko visevatno (W) kvalitetnije.
I ne bi bilo lose da ti HD ipak bude sam na posebnoj liniji (posebnom kablu sto izlazi iz napajanja), sigurnije ce raditi :-)


[ LaMpiR @ 19.08.2004. 22:34 ] @
pa planiram uskoro kupiti novi komp