[ Miroslav Strugarevic @ 20.08.2004. 01:10 ] @
Pozdrav.

Pre mesecak dana sam pitao za Intell/Abit plocu do 200E sad nema sanse da uzmem nesto jako.Gledao sam da uzmem sto stabilnije komponente, a ne tako jake (ne trebaju mi).


Evo nesto sto ja planiram:

Ploca: Abit ali za Intell procesore. (znaci bez RAID, firewire i ostalih "gluposti")..
HDD: Seagate 120 SATA, ili mozda 80 GB, zavisi koliko novca bude potrebno..
VGA: Abit, Ati Radeon 9200 128MB
Kuciste: Chieftec neko jeftinije, belo/sivo
CPU: Intel Celeron 4 2000 MHz, nedostatak novca, a i ne treba mi nista jace.
RAM: Samsung DDR 512, ili mozda Kingston?
Monitor: Samsung 17" CRT

To je od prilike nekih 400E, i to cu jedva da skrpim ;)

Ko god ima ideju, neka pomene, i naravno da mi kaze da li su gore navedene komponente "stabilne" u radu..

p.s. Ne igram igrice tako da me 3D Mark ne zanima, ako me razumete ;)

[Ovu poruku je menjao Miroslav Strugarevic dana 20.08.2004. u 03:55 GMT]
[ velkod @ 20.08.2004. 01:37 ] @
Ja bi uzeo Western Digital hard mada je i Segate solidan. Takodje bi umesto ATI-ja uzeo neki GForce FX a monitor bi sigurno zamenio za neki malo bolji LG. U Samsung sam se suvise puta razocarao.
[ Miroslav Strugarevic @ 20.08.2004. 01:43 ] @
Ja sam cuo da su WD dosta losiji, tj. bar oni koji stizu na nase trziste?

Sto se tice FX-a, nemam pojma, da kupujem 5200 (takodje sam cuo da je losa) ne bih?

Jos jedna graficka koju bih najradije uzeo je Matrox Millennium G550, 32 MB.. (ako budem mogao)

Za monitor nemam pojma.
[ pctel @ 20.08.2004. 11:32 ] @
WD diskovi su neuporedivo bolji od npr. Maxtor-a. za coveka koji ne igra igrice je ATI logican izbor. Monitor obavezno sa 3 godine garancije, ako si zadovoljan kvalitetom slike, to je to, nije bitan proizvodjac.
[ Miroslav Strugarevic @ 20.08.2004. 13:20 ] @
Pa onda cu uzeti WD-a umesto Seagatea.
Nego ja nisam gore napomenuo da mi treba pomoc oko izbora ploce, znaci Abit sa Intel chipsetom.
[ kUdtiHaEX @ 21.08.2004. 00:12 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic: Pa onda cu uzeti WD-a umesto Seagatea.
Nego ja nisam gore napomenuo da mi treba pomoc oko izbora ploce, znaci Abit sa Intel chipsetom.


Nemoj da se zezas!! WD ne da zaostaje za SeaGateom po kvalitetu, nego nemoj UOPSTE DA RAZMISLJAS da li da uzmes Seagate...

Citat:
pctel: WD diskovi su neuporedivo bolji od npr. Maxtor-a. za coveka koji ne igra igrice je ATI logican izbor. Monitor obavezno sa 3 godine garancije, ako si zadovoljan kvalitetom slike, to je to, nije bitan proizvodjac.


Da je tebe covek poslusao, grdno bi se zeznuo :D i uzeo bi WD umesto Seagate-a...
[ Miroslav Strugarevic @ 21.08.2004. 02:15 ] @
Ljudi opet ostaje ploca?

Koju uzeti..
[ ghost2k3 @ 21.08.2004. 11:41 ] @
Moj istorijat koriscenja diskova:
1 wd
1 seagate
2 quantum
1 seagate
1 wd
2 maxtor
1 hitachi
I pravili su mi samo probleme (dok su radili) seagate diskovi. Neke ploce ih
nisu uopste videle, dok su na drugima radili, a ovaj drugi je nesto brzo
riknuo (pa sam koristeci garanciju trazio da mi daju wd). Hronoloski sam
poredjao diskove kako sam ih koristio. Onaj prvi wd caviar od 212,6MB
(kupljen
11. jula 1994) jos uvek radi bez ikakvih problema. Kupio bih ponovo wd, ali
ga nisam nasao u komsiluku, a trebao mi hitno, pa sam uzeo hitachi. Dobar je
za sada. Tako je nekad bilo, a vrlo verovatno da je i sad.
[ lancia88 @ 21.08.2004. 22:54 ] @
Pozdrav,
istorijat "saranja" medju proizvodjacima diskova je skroz OK, samo treba imati u vidu da su postojale i razne serije i modeli koji su unutar samog proizvodjaca bili bolji ili losiji. Recimo Chita ili Baracuda je srusila sve sto se dotada znalo o njihovim proizvodjacima, bilo je tu varijacija. Prema mojim iskustvima trenutno je Maxtor za izbegavanje a ostali vode mrtvu trku, ukljuciv i Hitachi. Pretenciozno bi bilo tvrditi da neki toliko prednjaci da se ne uzima nikako disk drugog proizvodjaca- pouzdano niko ne vodi "za duzinu", nazalost, Maxtor kaska za dve...
pozdrav
[ pctel @ 23.08.2004. 09:27 ] @
Slazem se u potpunosti sa ovim sto je lancia88 rekao.

Citat:
Ploca: Abit ali za Intell procesore. (znaci bez RAID, firewire i ostalih "gluposti")..


ABIT IS7-E2 P4, INTEL 865PE Springdale, S.478, SB5.1, AGP8x, Dual SATA , LAN
[ Miroslav Strugarevic @ 25.08.2004. 18:48 ] @
Hvala svima na pomoci.
[ Miroslav Strugarevic @ 27.08.2004. 16:31 ] @
Ploca: MSI P-4 845E MAX-L
Grafika: Asus Ati Radeon 9200SE/T/128MB
HDD: Maxtor 80GB 7200 rpm 8MB
RAM: DDR 512MB 400 MHz Kingston
Procesor: Intel Celeron 2.4 MHz BOX
Kuciste: Chieftec Dragon

Eto, kao sto vidite dosta se razlikuje od onoga sto sam planirao, ali kad nema nista drugo u ovoj selendri, ebiga ;)

Mada, opet, zadovoljan sam.. Jedino mi je *zao* sto nisam imao dovoljno da uzmem cist pentium 4 na 2.4 sa 1MB kesa.


Moze neki komentar..
[ Miroslav Strugarevic @ 04.09.2004. 22:15 ] @
Mali update.

Posto agp slot na MSI ploci nije radio??? Porucio sam Abit plocu koju je predlozio pctel, i uzeo sam FX 5200 (nv pravi mnogo bolje drajver za Linux) i veoma sam zadovoljan, za moje potrebe i vise nego dobro.
[ slacker @ 06.09.2004. 00:20 ] @
Zasto nisi u obzir uzeo AMD varijantu. Npr. Epox ili Abit NF2 ultra MBO, Barton 2400-2600 (mobilna verzija???) ili cak Tbred koji je jeftiniji. Platio bi isto ili malo vise i bolje bi proso. Baracuda kao disk (5 god. garancije po novom).
[ Miroslav Strugarevic @ 06.09.2004. 02:02 ] @
Nisam ljubitelj AMD-a tako da ;)

Barakuda, eh, da je srece pa da taj disk ima da se kupi u Cacku, u svim firmama rade samo sa maxtorom, kazu niko ne trazi nista drugo, pa nece da narucuju, maxtor je mnogo bucan i nisam bas odusevljen sto sam njega uzeo, ali dobro..

Za sada se masinica lepo ponasa, zadovoljan sam...
[ ramzes @ 06.09.2004. 12:28 ] @
Ma maxtor uopste nije bucan hdd!
Imam Maxtor-a na 80gb 7200rpm 8mb cash-a, u s-ata izvedbi nakacenog i na s-ata konektor za napajanje (direktno iz napajanje, bez ikakvih gluposti i nastavaka, konvertora iz molex-a u s-ata) i hdd se gotovo ne cuje u radu!

AMD je dobar, Intel je bolji (moje skromno misljenje)!
[ Miroslav Strugarevic @ 23.10.2004. 19:14 ] @
Sa "malim" zakasnjenjem.

Maxtor nije bucan non stop u radu vec se u pojedinim trenucima cuje lagani "udar" ili 'tik"...

Sad, citao sam na esu o tome, neko kaze da je pred rikavanje a neko da je to normalna pojava? malo iritira ali dobro...

Temperatura procesora se podize na 63 (ne uvek) stepena celzijusa? da li to da me zabrinjava ili ne?

Mozda ovo zvuci malo "bolesno" sto pitam, ali bas me zanima zbog cega se kada na primer radim sa filterima u gimpu ili mozda igram neku igru, graficka kartica (pretpostavljam) izbacuje neki zvuk kao sum.. Moze li neko da mi kaze o cemu je rec?

Hvala. Pretpostavljam da ste me razumeli ;)
[ slacker @ 25.10.2004. 17:15 ] @
Temperatura iznad 60 je malo zabrinjavajuća. Jel to Celeron C ili D (Prescott)?
Jel s grafičkom imaš probleme samo u Linuxu ili i u Windowsima? Jesi instalirao baš Atijeve drivere ili koristiš generičke u kernelu?
[ Miroslav Strugarevic @ 25.10.2004. 19:09 ] @
Uzeo sam FX 5200 umesto atija.. pise gore ;)

Prescott i to 63 mi se dogodilo samo jednom, pojma nemam zbog cega, znam da masina nije radila nista zahtevno.. Ovih dana pratim i od prilike je 45~50 stepeni standard..

Drajveri su nvidia, nisam siguran, ali mislim da je isto koristio ja nv ili nvidia..
Da li je tako i u Windowsu isam siguran, stavio sam XP-a da vidim kako ce da se ponasa i posle sam ga obrisao.. tako da ne mogu da proverim..
Mozda je neki konflikt hw-a.

Sta to moze da bude?
[ slacker @ 26.10.2004. 08:22 ] @
Ja npr. imam Intel Active Monitor stalno uključen pa nekad zna signalizirati pad napona na procesoru ili višu temperaturu od treshholda (jako rijetko ali ipak) ali se za sekundu vrati nazad u normalu. Napajanje mi je kvalitetno, a isto tako i hlađenje pa me to malo čudilo. Može biti da je pogreška senzora ili fluktuacije u naponu struje u mreži ili što već.
Ako se rijetko dogodi onda nije problem.

Što se nvidije na linuxu tiče tu sam isto imao malih problema vezanih za Xorg 6.7 (Slackware 10, custom 2.6.7 kernel) , npr. da mi ne radi DPMS ili mi se monitor na sekundu zgasi kad pokrenem konzolu isl. Sjećam se da je sa Xfree 4.3 sve uvjek radilo savršeno. Problemi su nestali s novom verzijom nvidia drivera.
[ Miroslav Strugarevic @ 26.10.2004. 19:48 ] @
Gledao sam i juce i danas, naprimer, kad upalim racunar temperatura je jedva 40, posle par minuta, dodje do 45 i odprilike da ne ide vise ako nista ne radim. Sad da li da uzimam novo hladjenje procesora ili ?

Graficka, pojma nemam sta je.. To nije neki problem sto se tice suma vec me zanima da li je to nesto sto bi trebalo da me "zabrinjava"?
[ slacker @ 27.10.2004. 19:03 ] @
Jel imaš stock hladnjak koji je došao sa procesorom ili si ti kupio posebno?? Stock hladnjaci su solidno rješenje ako ne clockaš ili ako ti nije prebučan.

BTW, gledao sam nedavno review Prescott Celerona 2800. Clocknuli su ga skoro na 3.5Gz stabilno bez promjene voltaže. Solidni procesori za svoju cijenu, a metu pod sa svim Sempronima/TbredB Athlonima do Semprona 3100+ s754. Puno bolji nego Northwood Celeroni.
[ Miroslav Strugarevic @ 01.11.2004. 19:27 ] @
Ako mislis na hladnjak koji dolazi uz BOX pakovanje da.

Evo juce kada sam ukljucio Doom3 (koji inace ocajno radi, ali to nema veze) i posle par minuta kada sam ga izgasio proverio sam temepraturu koja se podigla na 55 stepeni, dok je bila nekih 43~45...
[ slacker @ 01.11.2004. 23:23 ] @
Ja bi rekao da je to normalno za jednog Prescotta.
[ Miroslav Strugarevic @ 02.11.2004. 19:50 ] @
Pazi mozda sam ja pogresio meni nije Celeron D vec obican Celeron sad na cemu je on baziran pojma nemam..

Celeron 2400 MHz