[ Mystic @ 20.08.2004. 09:44 ] @
Citat:
markom

Dinke, aj' 'leba ti, stavi ovo u FAQ:

Citat:
Mystic

Ko jos ima legalan Windows...



Jel' opet treba da nabrajam učesnike ovog foruma koji imaju legalni Windows? Za početak, evo ja imam.

Dakle, ako koristiš ukraden softver, nemaš pravo da se buniš što ti ne radi. Plati, pa se buni, a verujem da nećeš imati previše problema...

Marko.



Gde to imas legalan win, na poslu?

Pa cak da imas legalan win kod kuce, opet ne verujem da ti je sve na kompjuteru legalno..
pocevsi od officea, ostalih programa, igrica, muzike itd.

Ako imas para za sve to, a da nemoras zbog toga da se odrices drugih zivotnih potreba, super!

Ne smatram da sam nesto ukrao, posto da nije piraterije ja ne bih imao para da kupim isti.
Ajde pretpostavimo da jos i skrpim za Windows, a sta onda da radim sa samim Windowsom?!

Treba mi nekoliko plata da bih naplacao minimum potrebnih programa, i to bez muzike, programa i igrica..

Znaci da nema piraterije ja to ne bih ni kupio!
Ziveo bih zivot bez kompjutera.
Iz toga se vidi da MS ne gubi nista na meni.

A velika vecina ortaka koji imaju kompjuter kao i ja su u slicnoj ili goroj finansijskoj situaciji.
I onda ces ti da me optuzujes sto "kradem" Biliju softver!

Uostalom kako je piraterija nastala?

Proizvodjaci hardvera i softvera su nam jednostavno dali moc da to radimo napravivsi kompjutere i softver koji nam to omogucava!

I zaradjuju $ bez obzira na pirateriju!

E sad problem je sto njima nisu dovoljne milioni koje oni vec imaju, nego je pohlepa uvek bila ispred dobrobiti celog covecanstva!

Da li su pre nastanka racunara i interneta muzicke zvezde vise zaradjivale?
Da li danas zbog piraterije zaradjuju manje nego sto je to bilo pre nastanka racunara?

Pa cak da se mp3 i ripovanje CDova proglasi legalnim muzicke zvezde ce opet da zaradjvati ne brini za to.
Pa kad jedna nasa Ceca, Aca Luka ili Dzej ili odrze par koncerata po Evropi, zarade gomilu love!
A kamoli jedna Madona, Metalika ili Eminem?
Malo li je?

Isto tako ce proizvodjaci softvera uvek imati $ u dzepu, pa cak i da se softver proglasi za javno dobro dostupno svima. sto bi inace za napredak covecanstva bilo najbolje.

Softver se ne bi toliko pravio zbog love, pravile bi se kvalitetnije stvari.
A ne, "izbacimo odmah sada softver da ga brzo zaradimo $, a za bagove, bezbednosne propuste i slicne gluposti cemo da brinemo kasnije."

Kao sto je kolega rekao.
I kovaci su nekada zaradjivali puno, pa ipak nisu sprecavali razvoj novih nacina prerade metala.

Mozda nije skroz odgovarajuci primer, ali zasto bi proizvodjaci softvera sprecavali i kaznjavali ljude da koriste programe za dzabe ili neku simbolicnu cifru kada su nam vec u startu podarili mogucnost da to mozemo besplatno da radimo.
Para vec imaju, ne znaju sta da rade sa njima.

Vec imaju milione i milione, i sta rade sa njima?
Te milione koriste da bi zaradili jos i jos miliona i miliona...

Bilo bi dobro da se pomire sa sudbinom i da pirateriju proglase legalnom.
[ Ivan Dimkovic @ 20.08.2004. 10:23 ] @
Citat:

Ne smatram da sam nesto ukrao, posto da nije piraterije ja ne bih imao para da kupim isti.


Zamisli sedis u lepom Mercedesu S600... vozis se sa devojcicom i zaustavi te pandur i kaze da je to ukraden merz... a ti kazes ovu citiranu recenicu...

Za i protiv?

Mislim da je ovo potpuno besmisleno pitanje - Mystic, kao i sve ostalo, i proizvodnja i prodaja softvera je privreda i podleze nekim elementarnim ekonomskim zakonima koji se na zalost u Srbiji jos ne uce u skoli dok se sa druge strane uce neke druge gluposti (da ih ne imenujem)

Dakle - ako nema trgovine, ekonomija stagnira i smanjuju se radna mesta, plate i sl... a samim tim opada i kupovna moc tih radnika, a preko njih i mnogih drugih koji od tog posla zavise.

Uopste nije pitanje da li je piraterija dobra ili losa, vec kako vecinu ljudi dovesti do nivoa da softverske usluge placaju - a to nije uopste problem sw. kompanija vec mnogo veci problem kada je recimo Srbija u pitanju.

Citat:

Isto tako ce proizvodjaci softvera uvek imati $ u dzepu, pa cak i da se softver proglasi za javno dobro dostupno svima. sto bi inace za napredak covecanstva bilo najbolje.


Izvini, ali za ovaj odgovor bi morao da konstruises ceo biznis plan gde se jasno vidi cash flow - inace to sto si napisao deluje besmisleno, bar za vecinu danasnjih proizvodjaca softvera.

Da li imas neku firmu, ili ucestvujes u vlasnistvu/odlukama neke firme? Na osnovu cega ti ovo uzimas za tacno? Kako bi ti placao 10000 radnika da razvijaju softver po zahtevima industrije ako nemas zaradu?

Citat:

E sad problem je sto njima nisu dovoljne milioni koje oni vec imaju, nego je pohlepa uvek bila ispred dobrobiti celog covecanstva!


Ovako ce ljudi u Srbiji da pricaju dok se u skolama uci kojekakva budalastina a ne ekonomija i osnovi trzisne privrede - sta da ti kazem, grdno se varas - naucices verovatno vremenom, kao i onih 50-60% ljudi koji i dalje zive u vremenu radnickog samoupravljanja.

Citat:

Da li su pre nastanka racunara i interneta muzicke zvezde vise zaradjivale?
Da li danas zbog piraterije zaradjuju manje nego sto je to bilo pre nastanka racunara?


Ovo je logicka greska u iznosenju argumenata - vrlo lako se dokazuje da ova dva argumenta nisu potpuno zavisna i da nedostaju jos mnogi drugi cinioci. Primeti i da je CD/tape samo jedan medijum prenosa muzike i jedan vid zarade zvezda, dok je industrija softvera potpuno drugacija i drugaciji su vidovi priliva novca, pa direktno uporedjivati ove dve industrije nema puno smisla.

Citat:

Bilo bi dobro da se pomire sa sudbinom i da pirateriju proglase legalnom.


Nema apsolutno nikakve potrebe za tim - proizvodjaci mogu da naprave trial, lite i besplatne/jeftine studentske/nekomercijalne verzije svojih paketa koje su dovoljne za sve nekomercijalne potrebe - ako hoces da zaradjujes novac, plati. Sto bi ti ocekivao da tebe neko plati za tvoj rad ako ti nikog ne placas?




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.08.2004. u 12:34 GMT]
[ markom @ 20.08.2004. 10:28 ] @
@Mystic: Očigledno je da nisi koristio pretragu ovog foruma. Pogledaj malo po forumu poruke u kojima nudim laptop onome ko na mom računaru nađe piratovan softver :-). Ponuda i dalje stoji. R40 je odlična mašina :-)

Marko.
[ dinke @ 20.08.2004. 10:35 ] @
Već je raspravljano na ovu temu.

Pogledaj recimo http://www.elitesecurity.org/poruka/258882

Zatvaram temu.