[ sanibo @ 20.08.2004. 13:03 ] @
Jedno malo pitanje.
Npr. Imam neki kalup sa prirubnicom kvadratnog oblika koja se zavaruje za telo
kalupa. Dakle izmodelujem telo kalupa, izmodelujem prirubnicu kao partove.
Napravim assembly od njih i dodam zavar. Kako da resim dodatnu obradu u sklopu a to je:Prirubnica treba da bude npr. 12 mm debljine i kao takva zavarena za
telo kalupa, nakon zavarivanja potrebna je masinska obrada u sklopu. Znaci
komplet zavaren kalup sa prirubnicom nakon zavarivanja obradjujem na glodalici
da bi dobio ravnu povrsinu, i skidam dva milimetra glodanjem po prirubnici, tako
da sad prirubnica ima debljinu 10 mm. Kako se to u izvodi u bilo kom 3d cad alatu prakticno, jer ako izmodelujem prirubnicu na debljinu 12 mm sto mi je potrebno zbog specifikacije pojedinacnih elemenata, kako da dobijem konacnu meru u sklopu koja
je 10 mm, ili npr. ukupna visina kalupa je posle zavarivanja 302 mm a nakon
glodanja(poravnavanja) iznosi 300 mm i automatski je debljina prirubnice 10 mm.
pozdrav
[ IvanRD @ 20.08.2004. 22:25 ] @
A sto ne bi napravio dva "parta" Sa jednim specifiraj izradu, a drugi ubaci u assembly. Onda na draftovima lepo stavis note: za obradjivanje na glodalici posle zavarivanja...

Ili mozes cak samo da docrtas linije do koje se gloda naknadno u 2D... Mozda nisam shvatio pitanje u potpunosti?

Ne treba zaboraviti da su CAD paketi samo alatke i da ponekad moras da "varas" da bi postigao rezultate... Jos jedna stvar koja mi pada na pamet je da koristis "family of parts" sto ima u raznoraznim dobrim paketima gde samo kazes koji part se koristi kad, mada je ovo vrlo mala razlika od prvobitnog resenja.

Ivan
[ cs_coyote @ 20.08.2004. 23:11 ] @
Da li bi ovo pomoglo - Modeliras dve prirubnice (dva parta), sa i bez zavrsne obrade, i obe ugradis u sklop. U sklopu napravis dve reprezentacije, vidljiva je ona sa zavrsnom obradom, a iz one druge sistem "vuce" podatke za specifikaciju materijala?
Ako sam u ove sitne sate uopste pravilno razumeo pitanje...
[ IvanRD @ 21.08.2004. 00:07 ] @


U Solid Edge-u postoji modul WELDMENT za zavaravinja i post-processing. Preko njega sam samo dodao jednu operaciju za secenje, a onda u draftingu mozes da odredis prikazivanje assemblija ili pre ili posle te operacije. Verujem da i ProE i drugi programi imaju slican pristup...

Ivan
[ sanibo @ 23.08.2004. 11:03 ] @
Resio sam na sledeci nacin, u SW ima opcija za obradu u sklopu direktno. Dakle izmodeliram part kao pocetni komad u mom slucaju debljine 12 mm i on ostaje takav za specifikaciju sto i treba. A u asembly-ju direktno pravim sketch i sa cut-extrude odsecem taj deo. Tako da to sto je odseceno vidi se samo u sklopu a part ostaje nepromenjen. Ovde ima jedna zackoljica, kod tog odsecanja program pita da li zelim promenu ayurati na svim referentnim delovima i onda je odgovor "No"! Jer ako potvrdis sa "Yes" on izvrsi promenu i na partu i na sklopu.
Ipak hvala na trudu
Pozdrav