[ dinke @ 20.08.2004. 14:27 ] @
Nekoliko puta u prošlim advocacy diskusijama u superlativima pojedini (degojs) pričali su o SFU (Microsoft Services for Unix) - besplatnoj POSIX compliant implementaciji Unixa. Stvar me je zaista zaintrigirala i rešio sam da je probam čim malo uhvatim vremena što se konačno i desilo (čudo jedno ta dosada kad čekaš specifikacije ;).

Na svoju office mašinu instalirao sam Windows XP (legalni naravno) + SP2 (mp3 naravno radi bez problema i nakon instaliranja sp-a ;). Otišao sam na http://www.microsoft.com/windows/sfu/ da bih downloadovao sfu i usledilo je neprijatno iznenađenje. Microsoft je tražio registraciju koja pak nije radila iz ff-a tako da sam stisnuo zube, startovao IE i obavio registraciju i download preko istog.

Downloadovani fajl - SFU35SEL_EN.exe fajl (217 M) je ustvari "selfextracting" zip arhiva koja prvo treba da se raspakuje u neki tmp folder, pa se tek odatle pokreće install. Pročitao sam malo readme.htm, install.htm i pokrenuo install. Install mi je ponudio između ostalog da importujem svoj grup i passwd file, što nisam odabrao jer sam smatrao da to neće raditi bez shadow-a.

Nakon instalacije dobija se nova stavka u programs delu start menija. Tamo se između ostalog nalaze "C shell", i "Korn shell" ikonice (oću i bash ovde bre :). Ok, startujem C shell i dobijam standardni cmd prompt windows gotovo poptuno isto ružan ne nefunkionalan kao Command Prompt aplikacija u Windowsu. Copy - Paste funckioniše isto kao i u Cmd Promptu - ništa linux fore :(. Odmah sam prešao u full screen (alt - enter) i krenuo sa nekim testiranjem.

Nakon inicijalnog pokretanja smešteni ste u vaš Windows home dir - /dev/fs/C/Documents and Settings/Dinke (/home/dinke ne postoji ?!!). Svi win diskovi pa i mapirani sambini network diskovi su smešteni u /dev/fs/. Većina komandi na koje sam navikao (ls, pwd, echo ...) rade, dok recimo whereis ne postoji.
Još jedna vrrrlo nelogična stvar:
Code:

% cd
% pwd
/dev/fs/C/Documents and Settings/Dinke
% cd ~dinke
% pwd
/
% echo $HOME
/dev/fs/C/Documents and Settings/Dinke
%

File system hijerarhija dosta drugačija od ove na koju sam navikao, ali snalazim se. Moj user je izgleda i root pošto mi id root vraća no such user.

Ok ajmo nešto na brzinu da instaliramo. Tipično LAMP (bez L u ovom slucaju) okruženje je nešto bez čega ne mogu da zamislim rad. Iz sourca naravno (ne znam kako bih drugačije, ono rpm apt-get i sl :)

Skidam apache_1.3.28.tar.gz. Tipična tar k-da tar -xzvf ne radi, tako da prvo gunzipujem fajl pa onda raspakujem tar arhivu. Idemo sa tipičnom instalacijom , configure, make i sl ... No nažalost to ne radi (vidi apache.txt).

Dakle, početni utisci - vrlo bledi.
[ Dejan Lozanovic @ 20.08.2004. 14:39 ] @
SFU je posix layer, sto ce reci namenjeno programerima a ne tebi kao korisniku ;))))) nigde u posix-u ne pise da /home mora da bude predvidjen za korisnike. a to mozes i sam da promenis samo lepo edituj /etc/passwd na linuxu i pormeni korisnicima direktorijum. Drugo tebi uveliko fale GNU-ovi alati (autoconf,bash,make,gcc itd...) sada valjda razumes Towk-a kada je pricao nije vazan toliko kernel nego ono GNU :))
[ Gojko Vujovic @ 20.08.2004. 15:01 ] @
Ja predlazem promenu naziva u STFU.
[ degojs @ 20.08.2004. 15:13 ] @
Citat:
Skidam apache_1.3.28.tar.gz. Tipična tar k-da tar -xzvf ne radi, tako da prvo gunzipujem fajl pa onda raspakujem tar arhivu. Idemo sa tipičnom instalacijom , configure, make i sl ... No nažalost to ne radi (vidi apache.txt).

Dakle, početni utisci - vrlo bledi.


Dinke, zašto tražiš pogače preko leba?

Zašto ne koristiš pkg_add za dodavanje paketa? Tamo (na Tools Warehouse) su i Apache 1.3.x i 2.0.x

Apache Version 1.3.29.1 for SFU 3.5
binary: /pkgs/3.5/apache-1.3.29.1-bin.tgz
src: /src/apache/1.3/
Updated: 2004-02-25
This is version 1.3 of the Apache open source HTTP server.

Apache Version 2.0.50 for SFU 3.5
binary: /pkgs/3.5/httpd-2.0.50-bin.tgz
src: /src/apache/2.0/
Updated: 2004-07-22 per security notices CAN-2004-0488 and CAN-2004-0493
This is version 2.0 of the Apache open source HTTP server. This version is using the new SFU 3.5 pthreads library

Citat:
(oću i bash ovde bre :).


Pa što ga ne skineš sa Tool Warehouse? Ja jesam i radi OK. Moguće je i podešavanje ono sa raznim bojama za razne stvari, itd..

bash Version 2.05.2.2 for SFU 3.5
binary: /pkgs/3.5/bash-2.05.2.2-bin.tgz
src: /src/bash
Updated: 2004-05-15
This is GNU Bash -- the GNU Project's Bourne Again SHell, a complete implementation of the POSIX.2 shell spec, plus many other features.

Idi lepo na Tools Warehouse i dodavaj pakete za koje je provereno da rade (urađene su potrebne izmene verovatno). Tamo je i Apache. Ja ga nisam instalirao, jer mi ne treba ali jesam nešto od drugih stvari čisto da probam (npr. OpenSSH, wget i još ponešto) i radi, zamisli.

http://www.interopsystems.com/tools/warehouse.htm

Što se tiče da onog da li si administrator ili ne - kod mene savršeno radi: user korisnici iz Windowsa su to i ovde, isto tako i Administrator, itd. Verovatno je odgovor u tome što:
Citat:
Install mi je ponudio između ostalog da importujem svoj grup i passwd file, što nisam odabrao jer sam smatrao da to neće raditi bez shadow-a.


A onda se žališ posle?


Meni se čini da sa vama uopšte ne vredi ozbiljnije razgovarati.
[ Dejan Lozanovic @ 20.08.2004. 15:27 ] @
Citat:
degojs:
Idi lepo na Tools Warehouse i dodavaj pakete za koje je provereno da rade (urađene su potrebne izmene verovatno). Tamo je i Apache. Ja ga nisam instalirao, jer mi ne treba ali jesam nešto od drugih stvari čisto da probam (npr. OpenSSH, wget i još ponešto) i radi, zamisli.


A zasto bi trebale da se rade izmene posto su ti programi pisani za POSIX kompatibilne sisteme. Hmm a mozda su morali da izmenjuju jer SFU nije bas POSIX pa su zbog toga radili izmene :)
[ degojs @ 20.08.2004. 15:34 ] @
Ne znam, ali eno ga tamo sve sa sorsom. Pa ti vidi šta je u pitanju ili se raspitaj tamo. Na kraju, Apache ima i za Windows :)

Takođe, tu je i gcc kao i većina ostalog.

[ dinke @ 20.08.2004. 15:45 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: SFU je posix layer, sto ce reci namenjeno programerima a ne tebi kao korisniku ;))))) nigde u posix-u ne pise da /home mora da bude predvidjen za korisnike. a to mozes i sam da promenis samo lepo edituj /etc/passwd na linuxu i pormeni korisnicima direktorijum.

/etc/passwd ne editujem ni u ludilu. usermod -d /home/dir user i to je to :)

Citat:
Dejan Lozanovic: Drugo tebi uveliko fale GNU-ovi alati (autoconf,bash,make,gcc itd...)

Ne fale, instalirani su, jedino što ih je on označio kao Intermix SDK (ili tako nešto) prilikom instalacije.

@degojs
Passwordi na linuxu koji ja koristim čuvaju se u shadow file-u. Dakle, čak i da sam importovao one group i passwd file-ove sa njima bih verovatno mogao da se slikam.

Što se tiče pkg_add to je fino ali ... ni na jednom jedinom Linux-u koji sam koristio, LAMP orkuženje ne instaliram iz paketa jer je totalno nefunkcionalno, nema gotovo nikakvu mogućnost dodatnih podešavanja kada su u pitanju apache moduli i sl.
Primer php, hoću da ugradim ming, rekompajliram php sa --enable-ming opcijom itd itd. Dakle, to što ti meni kažeš da može tamo neki specijalno razvijen package da se instalira, to meni ništa ne znači, osim da POSIX compliant = malo sutra.

Inače, potrošio sam par sati svog vremena da bi se sa ovim zabavljao (uklonjena psovka), tako da tvoj argument o neozbiljnosti ne pije vodu.



[Ovu poruku je menjao dinke dana 20.08.2004. u 17:52 GMT]

[Ovu poruku je menjao dinke dana 20.08.2004. u 18:03 GMT]
[ caboom @ 20.08.2004. 15:51 ] @
Citat:
dinke:
Skidam apache_1.3.28.tar.gz. Tipična tar k-da tar -xzvf ne radi, tako da prvo gunzipujem fajl pa onda raspakujem tar arhivu. Idemo sa tipičnom instalacijom , configure, make i sl ... No nažalost to ne radi (vidi apache.txt).

Dakle, početni utisci - vrlo bledi.


hm.. ovaj.. pa ako se ne varam po posix-u tar i nema z,j ili y flag-ove.

gzcat imefajla.tar.gz | tar xvf -

gnu tar != posix tar. SFU se trudi da prati posix standarde.

Citat:
Dejan Lozanovic
Drugo tebi uveliko fale GNU-ovi alati (autoconf,bash,make,gcc itd...) sada valjda razumes Towk-a kada je pricao nije vazan toliko kernel nego ono GNU :))


krasan je taj gnju, samo sto izlazi iz posix standarda i zahvaljujuci toj 'fenomenalnoj' osobini ume da pravi probleme na nivou portabilnosti u smeru gnu->posix. tipican primer: cowboy written shell-foo. cesto se srece...


[Ovu poruku je menjao caboom dana 20.08.2004. u 18:01 GMT]
[ Dejan Lozanovic @ 20.08.2004. 15:53 ] @
Citat:
dinke: /etc/passwd ne editujem ni u ludilu. usermod -d /home/dir user i to je to :)


Pa dobro i vrabci na granama vec znaju sta koji deo znaci
username:x(znaci da se passwd cuva u shadow fajlu raniji unixi su tu civali kriptovan passwd):UID:GID:Puno ime i prezime:home dir:shell

sto ce reci prosto i jednostavno :)
[ degojs @ 20.08.2004. 15:57 ] @
@dinke:
Koliko vidim ti, majstor, potrošio par sati i nisi uspeo ni bash da dodaš, a ja, totalna Linux neznalica, pa jesam, i još mi je lepo preslikao sve korisnike i njihove dozvole iz Windowsa, a tebi eto nije.
Batali ti to, nema druge. Što veli Gojko, STFU.
[ Dejan Lozanovic @ 20.08.2004. 15:59 ] @
Citat:
dinke:
Inače, potrošio sam par sati svog vremena da bi se sa ovim zajebavao, tako da tvoj argument o neozbiljnosti ne pije vodu.


a ko ce moderatora da cenzurise po pitanju recnika ccc :)
[ dinke @ 20.08.2004. 16:04 ] @
Ponovo moderator :)

Pisao sam na brzinu tako da ... izvinjavam se zbog neugodnosti.
[ dinke @ 20.08.2004. 16:08 ] @
Citat:
degojs: @dinke:
Koliko vidim ti, majstor, potrošio par sati i nisi uspeo ni bash da dodaš, a ja, totalna Linux neznalica, pa jesam, i još mi je lepo preslikao sve korisnike i njihove dozvole iz Windowsa, a tebi eto nije.

Ah, da, nisam znao da windows drži podatke o korisnicima u /etc/passwd i /etc/group ... šta ćeš neznalica :)))

[ degojs @ 20.08.2004. 16:17 ] @
Pa sad, ako pogledamo ovu temu i ovo što je caboom još rekao.. mislim da ste za danas dovoljno rekli. Mada, ne sumnjam ja u vas.. :)
[ dinke @ 20.08.2004. 16:27 ] @
Ma nisi me dobro razumeo degojs, ja mislim da ovaj SFU-u nije uopšte loš.

Ima par nedostaka doduše, zbog kojih je za mene potpuno neupotrebljiv ali popraviće se to, ovo je tek verzija 3.5, dakle tamo neka verzija 10.1 možda ... za koju godinu :))

[ caboom @ 20.08.2004. 16:31 ] @
cek... da li ti zelis GNU ili POSIX compatibility layer? SFU ne pokriva POSIX u potpunosti i jednom davnom sam napisao (veoma pausalno i neprecizno) i u kojim delovima, ali me stvarno mrzi da se ponavljam. uostalom, sigurno je dokumentovano i vidljivo, te samo treba citati.

polazna tacka:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;323952
[ degojs @ 20.08.2004. 16:40 ] @
Citat:
dinke:
Ima par nedostaka doduše, zbog kojih je za mene potpuno neupotrebljiv ali popraviće se to, ovo je tek verzija 3.5, dakle tamo neka verzija 10.1 možda ... za koju godinu :))


S obzirom da ni bash nisi uspeo da dodaš, ne verujem da će se išta promeniti. Da ponovim: moj savet je da ti to batališ jer nije to Linux.
[ Gojko Vujovic @ 20.08.2004. 18:18 ] @
Bas tako. Sta ce vam to u zivotu?

A sta ce i tebi Degojs, ti volis windoze, ne volis konzolu, gnu softver.. cemu sfu?
[ Dragi Tata @ 20.08.2004. 18:24 ] @
SFU je meni zgodan da proverim da li se neki kod kompajlira (i radi) u *nix okruženju bez potrebe da imam dual boot ili VmWare i da se zezam sa konfigurisanjem Linuxa ili BSD-a. A što se tiče teranja Apache web servera pod SFU-om, to je stvarno malo "neobična" primena ovog proizvoda.
[ popeye @ 20.08.2004. 18:47 ] @
Nemanja, možda tebi i koristi, ali ja uopšte ne vidim primenu te himere - a sfu to doista jeste. Već u prvih pet minuta mi je preporučio da se resetujem.

[ degojs @ 20.08.2004. 18:59 ] @
Citat:
A sta ce i tebi Degojs, ti volis windoze, ne volis konzolu, gnu softver.. cemu sfu?


Nije imao praktičnu primenu kod mene, te ga više i nema. Baš kao što kažeš - ništa tamo nema za mene. Ništa što već nema na Windowsu u nekom malo drugačijem obliku.

Kontam da bi to više dobro došlo Linuxovcima, iz poznatih razloga, mada pošto dinke traži Linux, zaista mislim da ni njemu neće pomoći.
[ degojs @ 20.08.2004. 19:06 ] @
Citat:
Već u prvih pet minuta mi je preporučio da se resetujem.


Drugi put da znaš, da budeš ulogovan kao Administrator za takve stvari, pa neće da traži reset.

I? Šta sad? Pa resetuj ga brate i koristi dalje.

(Nešto bih dodao u vezi tog resetovanja kompjutera, ali ti ćeš mi reći da sam dosadan. Mani se ti tog SFU, mogao bi da ti i bude od neke koristi. Najbolje kao do sada.)

Citat:
Nemanja, možda tebi i koristi, ali ja uopšte ne vidim primenu te himere - a sfu to doista jeste.


Pa vidiš li ti sad šta si napisao? Pa upravo vidimo primenu kod Nemanje. Znači ima primenu, ima. Al' naravno da vama nema.. Pa nisam ni očekivao, iskreno: da vi nađete primenu za neki MS proizvod, taman posla.
[ popeye @ 20.08.2004. 19:16 ] @
Član sam Administrator grupe, kako bi mi inače dozvolio da nešto instaliram? Sad kad pomenu, nije mi palo na pamet da probam kao običan korisnik - ako on može da instalira programe tu je za mene kraj priče o sfu.

Instalirao sam ssh i sistem mi traži da resetujem računar?! Možda je tebi to normalna stvar, meni nije.
[ popeye @ 20.08.2004. 19:22 ] @
Ups, običan korisnik može da otvara serverske sockete na portovima ispod 1024. Toliko od mene, deinstaliram ga.
[ degojs @ 20.08.2004. 19:24 ] @
Ma da.. bre, baš me vučeš da ti odgovorim: a normalno ti je da igraš u ritmu Linux-reset-Windows-reset.. itd.

Ja sam ti već pre napisao u onoj temi gde smo pričali šta nam smeta na našem omiljenom OS: SFU gledaj kao nešto što će da ti možda pomogne da imaš manje tih operacija, a ti ako tražiš Linux u tome, nećeš ga naći.
[ VRider @ 20.08.2004. 19:36 ] @
Nema boljeg Linuxa od Linuxa!
Ovo me podseca kad sam jednom drugaru stavljao linux na PII (266MHz) da bi mogao da gleda film, jer pod windowsom nije moglo. I pita on mene da li je linux isti kao i windows. Rekoh "Nije! Da je isti, nikad ne bi uspeo da pustis film."
Dinke, milost....
[ popeye @ 20.08.2004. 19:40 ] @
Degojs bre, nisi me razumeo. Ne tražim nikakav Linux u tome, instalirao sam ga na Windows serveru kako bih proverio da li se može administrirati pomoću sfu. Instaliram ssh i paf! odmah mi traži da se resetujem.

Ne vidim kako bi mi pomogao, odnosno šta bih mogao da završim u njemu kod kuće. Kada koristim Linux, to je zato što mi baš on poimence i treba, sa svim svojim specifičnostima. Windows koristim radi stvari koje ne mogu pod Linuxom (igre i TV karta). Kako ja vidim, sfu je trebao da predstavlja neki amortizer pri prelasku sa Unixa na Windows ili pak, kao kod Nemanje, da omogući razvoj portabilnog koda.

Prekratko sam ga koristio, te neću navoditi stari koje su mi odmah bole oči poput problematičnog rukovanja paketima jer se ručno unosi adresa sa koje se paket dovlači, nema kontrolu instaliranih/dostupnih verzija i slične sitnice koje administratoru znaju zagorčati život.
[ degojs @ 20.08.2004. 19:55 ] @
Stvar je u tome da ti treba da koristiš Windows za većinu, a SFU samo za mali broj stvarii. Vi ste krenuli obrnuto: da vam SFU bude za sve, a onda tu je i Windows za ono što nema. Neće to tako ići. Stvar je dobra, kad je koristiš onako kao Nemanja.

Pobogu zašto bi uopšte administrirao Windows server pomoću SFU? Pa to nema smisla.
[ degojs @ 20.08.2004. 20:00 ] @
Citat:
"Nije! Da je isti, nikad ne bi uspeo da pustis film."


Trebao si da dodaš i da nikad ne bi mogao da ima enterprise server na 386sx.

Dinke, milost :)
[ dinke @ 20.08.2004. 20:04 ] @
@degojs, vrider: Obzirom da su i meni na ovom topic-u izlete neke neprilične reči možete da se (malo) opustite, ali molim vas da ne preterujete :))
[ popeye @ 20.08.2004. 20:18 ] @
To ti i kažem: nemam šta pod njim da radim. Jednostavno mi ne treba.

Zašto ga ne bih koristio za administraciju windows servera unix alatima i skriptama? Uostalom, tako ga i reklamiraju
Citat:

"Get the most out of existing UNIX network administrator tools and skill sets. Windows Services for UNIX 3.5 provides more than 300 UNIX utilities and shells that enable you to run existing shell scripts with little or no change on Windows."


Da se razumemo, ne administriram windows servere i hteo sam da vidim kako bi to izgledalo pod sfu.
[ dinke @ 20.08.2004. 20:18 ] @
Citat:
Dragi Tata: SFU je meni zgodan da proverim da li se neki kod kompajlira (i radi) u *nix okruženju bez potrebe da imam dual boot ili VmWare i da se zezam sa konfigurisanjem Linuxa ili BSD-a. A što se tiče teranja Apache web servera pod SFU-om, to je stvarno malo "neobična" primena ovog proizvoda.

Pa, ja sam želeo to isto. Da iz Windowsa mogu aplikaciju na čijem razvoju radim da startujem "out of cvs" bez da moram da koristim VMWare ili rebootujem računar.
[ degojs @ 20.08.2004. 21:44 ] @
Pa izgleda da se priča uvek ponavlja: dok Windowsovac (Tata) koristi nešto na Windowsu, Linuxovcima to nikako ne polazi za rukom (dinke, popaj). Slična je priča i sa svim ostalim zar ne?
Čudi me kako i igre uspevate da poterate na Windowsu bez da se zaglavi kompjuter i sličnih problema (posebno stoga što baš igrice izuzetno opterećuju hardver, itd).
[ dinke @ 20.08.2004. 22:25 ] @
Citat:
degojs: Pa izgleda da se priča uvek ponavlja: dok Windowsovac (Tata) koristi nešto na Windowsu, Linuxovcima to nikako ne polazi za rukom (dinke, popaj). Slična je priča i sa svim ostalim zar ne?
Čudi me kako i igre uspevate da poterate na Windowsu bez da se zaglavi kompjuter i sličnih problema (posebno stoga što baš igrice izuzetno opterećuju hardver, itd).

Kao prvo, ja nemam nikakvih ideoloških predrasuda, da imam ne bih se ni smarao sa tim SFU-om. Greška prilikom make-a apache-a je attachovana, isto možeš i sam da probaš ali avaj ti si to već deinstalirao :))
Dobro, može moj zemljak Nemanja da ti pomogne, a kad se uveriš da to ne radi, budi drug pa pošalji to SFU QA timu da prouči .

Inače, meni se W2k *nikada* nije zaglavio, doduše ja ne igram te opterećujuće igrice, inače ko zna :))

[ popeye @ 21.08.2004. 00:58 ] @
Citat:
degojs: Pa izgleda da se priča uvek ponavlja: dok Windowsovac (Tata) koristi nešto na Windowsu, Linuxovcima to nikako ne polazi za rukom


O čemu ti pričaš? Instalirao, pogledao i zaključio da mi ne treba. Programeri ga mogu koristiti ako poput Nemanje razvijaju portabilni kod, a UNIX administratori bi ga koristili za lakšu administraciju Windows servera (diskutabilno).

Nisam developer (za skriptovanje sfu ne treba), a moja firma ne prelazi na windows pa da mi treba za administraciju. Ne znam zbog čega se duriš, igre rade i bez njega, stvarno ne znam koji će mi đavo.
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2004. 07:38 ] @
Citat:
popeye: Degojs bre, nisi me razumeo. Ne tražim nikakav Linux u tome, instalirao sam ga na Windows serveru kako bih proverio da li se može administrirati pomoću sfu. Instaliram ssh i paf! odmah mi traži da se resetujem.


Pa koji ce ti antrax ssh, pa imas rdesktop za te stvari :)) koji srce mreznu konekciju samo tako, ali opet kad pogledas ko bre na zapadu koristi modem za internet ili neki TCP/IP. A to sto zivimo bogu iza tregera to je nas problem :)
[ degojs @ 21.08.2004. 09:17 ] @
@popaj: pa da, instalirao i deinstalirao, koji će ti đavo. Tačno tako, ne znam samo što si nas i obaveštavao o tome, jer ispade da si i znao da ti neće trebati :) Još da čujemo da dinke neće ni da pogleda onaj apache sve sa sorsom sa Tools warehouse pa da budemo načisto da se probavanje svodi samo na instaliranje i deinstaliranje, a ne na traženje (ponuđenog :) rešenja.

U stvari, iz te tvoje priče nameće se jedno pitanje - čemu ti uopšte imaš onda Linux na kućnom računaru? Ozbiljno?

A što se (L)AMP okruženja tiče, ovaj.. dinke, a šta će ti uopšte SFU? Nije li sve to na raspolaganju za sam Windows?



Inače, u međuvremenu se najavljuje još jedan razlog da ne koristite Linux nego Windows:

PostgreSQL 8.0 will run on Windows

The new version of open-source database PostgreSQL, which is already in beta, is expected to go into production within three months and will for the first time run natively on Windows.
...
[ degojs @ 21.08.2004. 10:00 ] @
Citat:
Instaliram ssh i paf! odmah mi traži da se resetujem.


Ček, da se ne lažemo: na Windowsu je poznata stvar da će često tražiti da se resetuje nakon instaliranja ponekad i nekih sićušnih programčića (a sa druge strane, ceo Office se instalira bez istog).
Instaliranje ovakvih stvari na Windows, po mom iskustvu, uvek nosi rizik da će morati da se resetuje. Ako nisi siguran, najbolje je prvo se poigrati na drugoj mašini, pa tek posle ići sa tim na pravi server. Ne znam zašto si ti toliko iznenađen sa tim na Windowsu?
[ axez @ 21.08.2004. 10:56 ] @
Citat:
degojs:Inače, u međuvremenu se najavljuje još jedan razlog da ne koristite Linux nego Windows:

PostgreSQL 8.0 will run on Windows

The new version of open-source database PostgreSQL, which is already in beta, is expected to go into production within three months and will for the first time run natively on Windows.
...


Gluposti...nije to razlog da se ne koristi Linux vec je dodatan razlog da se ne koristi mssql sto je jos jedna stepenica ka NEkoriscenju windows.

[ dinke @ 21.08.2004. 11:24 ] @
Citat:
degojs: A što se (L)AMP okruženja tiče, ovaj.. dinke, a šta će ti uopšte SFU? Nije li sve to na raspolaganju za sam Windows?

Treba tu mnogo više od toga :) Kratak opis sam već da na jednoj drugoj temi, http://www.elitesecurity.org/tema/60936/1#403939

Inače, da se razumemo, performanse MySQL-a, Apache-a, i sl. na Windowsu daleko zaostaju u odnosu na iste proizvode na Linuxu.

Citat:
degojs: Još da čujemo da dinke neće ni da pogleda onaj apache sve sa sorsom sa Tools warehouse pa da budemo načisto da se probavanje svodi samo na instaliranje i deinstaliranje, a ne na traženje (ponuđenog :) rešenja.

Degojs, ja sam i sam rekao "početni utisci - vrlo slabi" što bi valjda tebi trebalo da znači da ću ga probati još, iako sam moram da priznam dosta razočaran, jer sam na osnovu tvoje priče stekao pogrešan utisak da to funkcioniše znatno bolje.
Za sada stoji ova vrider-ova, "Nema boljeg Linuxa od ... Linuxa" :))
[ degojs @ 21.08.2004. 11:32 ] @
Samo da dodam da sam i rekao na onoj drugoj temi, baš vezano za programiranje, otprilike: ako ti treba Linux, pa stavi Linux. Nema tu mnogo pameti :)

Mislim, ti si čak malo i nezadovoljan (koliko sam ja stekao utisak) što ti ne radi clipboard kao u Linuxu.. Pa ne vidim da će ti SFU onda biti prijatno iskustvo.

Što se performansi tiče:
Citat:
On the plus side, the new version is production-environment ready and has tested at speeds at least equal to IIS (click here for the eWeek test article). That was always the knock on earlier Windows versions of Apache. While it was stable, it still couldn't meet the performance of IIS on the Windows platform. With that out of the way, Apache 2.0 is worth taking a look at.
Another plus is how easy Apache is to install.
...

http://www.serverwatch.com/tutorials/article.php/1474251
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2004. 12:10 ] @
Citat:
SFU:
POSIX Compatibility
Windows 2000 is compliant with the POSIX 1003.1 standard. It is not compliant with the later POSIX 1003.2 standard.



Ovime je sve receno :), da se radi o necemu jako bajatom tj samo da se zamazu oci i kaze da je to POSIX sistem, a to sto je to POSIX iz 1980 :) to nema veze :).

Pa ako ste u poslednjih desetak godina razvijali nesto pod solarisom,QNX,AIX, BSD i njegovi derivati,necu reci linux(posto momci nisu i nece platiti licencu da budu POSIX kompatibilni), sva je cinjenica da cete morati neke naprednije stvari da vracate na staro da bi to radilo. Moja preporuka je ipak cygwin ako ste bas primorani
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2004. 12:40 ] @
Citat:
degojs:
Inače, u međuvremenu se najavljuje još jedan razlog da ne koristite Linux nego Windows:

PostgreSQL 8.0 will run on Windows

The new version of open-source database PostgreSQL, which is already in beta, is expected to go into production within three months and will for the first time run natively on Windows.
...


Hahahaha stvarno umes ponekada da me nasmejes od srca, pre svega ne znam da li si barem bacio oko na source PostgreSQL video bi da je i ranije za cygwin deo koji si bavio IPC( Inter procecnom komunikacijom) bio pisan native za NT jer je ono sto sam od pre dve-tri godine rekao dimkovicu i za cygwin da je to ipak layer koji ga usporava a kada je IPC u pitanju to je usko grlo kod POSIX layer-a na windowsima.

A jos onda sa layerom PostgreSQL na win200 je pravio nesto malo losije rezultate od MSSQL-a u ovoj native varijanti ce raditi brze mozda i da prestigne MSSQL, sa druge strane to nam donosi svima linux na mala vrata, jer situacija kada budes koristio 95% open source programa na Windsowsu ti ces bes problema moci da predjes na linux :), tako da to moze samo da nam koristi :)) da vas navucemo na open-source :) u svakom slucaju smanjuje TCO.

A evo ti i linka.

http://php.weblogs.com/oracle_mysql_performance
[ caboom @ 21.08.2004. 12:42 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Ovime je sve receno :), da se radi o necemu jako bajatom tj samo da se zamazu oci i kaze da je to POSIX sistem, a to sto je to POSIX iz 1980 :) to nema veze :).


da li si siguran da zapravo znas sta su POSIX 1003.1 i 1003.2 standardi (aka ISO 9945-1 i 9945-2 standardi)?

evo ti spisak:
Code:

          - 1003.1:  library procedures (mostly system calls) -- roughly V7
                     except for signals and terminal I/F (1990)
          - 1003.2:  shell and utilities
          - 1003.3:  test methods and conformance
          - 1003.4:  real-time: binary semaphores, process memory
                     locking, memory-mapped files, shared memory,
                     priority scheduling, real-time signals, clocks and
                     timers, IPC message passing, synchronized I/O,
                     asynchronous I/O, real-time files
          - 1003.5:  Ada language bindings
          - 1003.6:  security

          - 1003.7:  system admin (incl. printing)
          - 1003.8:  transparent file access
          - 1003.9:  FORTRAN language bindings
          - 1003.10: super computing
          - 1003.12: protocol-independent I/Fs
          - 1003.13: real-time profiles
          - 1003.15: supercomputing batch I/Fs
          - 1003.16: C-language bindings (?)
          - 1003.17: directory services
          - 1003.18: POSIX standardized profile
          - 1003.19: FORTRAN 90 language bindings


pa porazmisli o onome sto si napisao... ti brojevi ne oznacavaju verzije, vec ono na sta se specificni standard odnosi i povremeno se prave revizije istog. o da, da ne zaboravim, POSIX je kovanica koju je smisliJo richard stallman.

e, ali sada bez zezanja... ne mogu da se oduprem utisku da linux tabor zapravo prilicno malo zna o operativnom sistemu koji zastupa, ili namerno/podsvesno krivi sliku. no advocacy is worse than bad advocacy, mada mozda i gresim. konkretno, ono cemu sluzi SFU nije to da se prekompajlira apache, kao i da se windows administra na unix-foo nacin, vec da omoguci compatibility layer izmedju 2 platforme. naravno, taj layer nije savrsen, ali cygwin je daleko losije resenje. SFU i cygwin nude sistemski drugacije resenje, od kojih je SFU daleko napredniji.
[ degojs @ 21.08.2004. 12:50 ] @
Pa Deki, pričaš svašta, uz sve dužno poštovanje.

Ovakve stvari mogu i da se gledaju drugačije: zašto bih prelazio na Linux kad imam sve to i na Win. A još imam i ono što tamo nema.

Dakle, imamo na Windowsu i SQL Server i Postgre i MySQL i IIS i Apache.. I MS Office i OpenOffice. I .NET i Javu i.. A onda čitava serija dobro ustoličenih programa kojih nema na Linuxu (AutoCAD, itd), kao i bukvalno nikakvih problema oko drajvera. I igrice imamo, naravno. (i viruse doduše :)

Ti to nemaš sve na Linuxu tako da.. ostaje ona priča sa dual boot, zar ne?

Nisam siguran da će ovo da pomogne Linuxu koliko Windowsu :)
[ dinke @ 21.08.2004. 13:05 ] @
@degojs
http://httpd.apache.org/docs/windows.html
Citat:
Warning: Apache on NT has not yet been optimized for performance. Apache still performs best, and is most reliable on Unix platforms. Over time NT performance has improved, and great progress is being made in the upcoming version 2.0 of Apache for the Windows platforms.

To što ti kažeš da apache na win-u radi gotovo isto tako dobro kao IIS samo govori koliko apache na *nix-u šije IIS (i sve ostale).

[ degojs @ 21.08.2004. 13:19 ] @
Prvo - ne kažem ja ono, dao sam link na one što to kažu :)

Drugo, pa ti si dao link za verziju Apache pre 2.0, kako mi se čini.

Treće, da li je brži IIS ili Apache, pa ne znam baš.. mogli bi i o tome, ali ponoviće nam se priča ovde na Advocacy, a rekli smo da ćemo to da izbegavamo. IIS je doživeo neke značajne promene u verziji 6.0 (a Deki Lozanović se onda žalio kako MS koristi svoj monopol :)

Četvrto, da li bi čak i neka razlika bila toliko bitna za potrebe razvoja aplikacija?
[ Palma @ 21.08.2004. 13:23 ] @
Dinke, mislim da mašiš poentu. MS Windows Services for Unix se koristi u mešovitim Windows / Unix mrežama za administraciju servera. To što si ti hteo da nakalemiš Apache na Windows + SFU nema veze s mozgom, pitam se kako li ti je samo na pamet pala takva ideja. Ne shvatam zašto bi preko toga pravio LAMP okruženje, kad za tu svrhu možeš da instaliraš Linux mašinu i da imaš okruženje koje ti treba. Isto tako, sve to može da radi i u Windows-u, bez da stavljaš SFU. Na primer, možeš da koristiš TechPlatform v3.3 for Windows (www.nusphere.com), FoxServ (www.foxserv.net), EasyPHP (www.easyphp.com), Xampp (www.apachefriends.org)

Evo šta MS kaže za SFU:

Microsoft Windows Services for Unix provides a mechanism to leverage your existing UNIX resources and expertise while simplifying network administration and account management in a mixed Windows 2000, Windows NT, and UNIX environment.

Dalje...

SFU provides a set of additional features to Windows that allow for greater interoperability with existing UNIX-based systems in the enterprise.


Leverage Existing UNIX Network Resources
SFU gives you four important tools to allow you to leverage your existing UNIX network resources for your Windows-based clients and servers while also letting your UNIX clients utilize the resources of Windows-based servers. These three tools are:

- Client for NFS. Enables Windows-based clients to access the resources of NFS servers on the network
- Server for NFS. Enables NFS clients on the network to access the Windows NT Server or Windows 2000 Server resources via NFS
- Gateway for NFS. Enables any Windows-based client to access the NFS resources of the network without having to load a copy of Services for UNIX.
- Server for PCNFS. Enables Windows NT and Windows 2000-based servers to act as PCNFSD servers, providing user authentication for file access to NFS servers.

Dalje….

Simplify Network Administration
SFU provides important tools to enhance and simplify the administration of your network. These tools include:
- Telnet Client. Enables character and script-based remote access and administration across a variety of platforms.
- Telnet Server. Enables character and script-based remote administration of Windows 2000 and Windows NT-based servers from a variety of clients.
- Microsoft Management Console (MMC) Snap-in. Enables a consistent and central management point for all SFU functionality.
- ActivePerl. Enables existing and new scripts to take advantage of the Windows Management Interface (WMI) to automate network administration tasks.

SFU version 2 provides important tools to help simplify the account management in a mixed Windows and UNIX network. These tools include:
- NIS Migration Wizard. Provides the ability to move UNIX NIS source files from the NIS domain into Windows 2000 Active Directory in order to consolidate account management.
- Server for NIS. Allows a Windows 2000 domain controller to act as the primary Server for NIS, integrating NIS domains with Windows 2000 domains, and allowing administrators to manage both domains using Active Directory.
- Password Synchronization (2-way). Provides the ability to synchronize passwords for both platforms, making it easier for users to maintain one password for both Windows and UNIX.
- User Name Mapping. Associates Windows and UNIX user names, allowing users to connect to NFS resources without having to log on to UNIX systems separately.


E sad, ako si ti ovde pročitao da SFU služi za to da bi se na njega instalirao Apache, onda svaka ti čast...
[ popeye @ 21.08.2004. 13:34 ] @
Preteče me caboom. Kako sfu može poštovati posix 1003.2 kada podrazumevano većinu osnovnih alata uzima iz Windowsa.

Inače, sam proizvođač preporučuje korišćenje sfu za administraciju, citirao sam gore navode na MS sajtu, te stoga upotreba u tu svrhu ne bi trebalo da bude sporna. Grešim li?

@Lozanović: Ma koristim tsclient, nije u tome poJenta. Hteo sam da vidim da li stoji izjava MS-a da se može koristiti za administraciju Windows servera postojećim skriptama. Moram da primetim da to baš i ne stoji jer nedostaje dosta alata koji su podrazumevano prisutni na Unix platformi, kao i da se u sfu poštovanje fhs sprovodi do imbecilnosti - recimo /sbin direktorijum ne postoji. Kako podizanje sistema ne zavisi od sfu, nema ni potrebe za alatima iz /sbin.

@degojs: Znam da se na windowsu dešava da programi traže reset (đavo bi ga znao zašto), pogotovo jer je ovo bio win2k na kome se to češće događa nego na xpu, ali sam očekivao da se to pod sfu promeni. Skinuo sam ga sa servera, ako nađem slobodnog vremena ispitaću ga još. Malo mi upada u oči da sa sfu imam 2 vrste servisa: klasični win servisi i sfu servisi - komplikuje održavanje, zar ne?

Usput, da li postoji binarna kompatibilnost izvršnih datoteka sa recimo SCO Unixom? Teram neku bazu čiji kod nemam, već samo binarnu instalaciju, pa me interesuje da li sfu tu nešto pomaže. Na Linuxu to lepo fercera preko ABI ili iBCS2.
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2004. 14:02 ] @
Citat:
caboom: da li si siguran da zapravo znas sta su POSIX 1003.1 i 1003.2 standardi (aka ISO 9945-1 i 9945-2 standardi)?

http://www.opengroup.org/austin/papers/posix_faq.html

Q7 i Q9, gde ces videti da je 1003.2 spojen u 1003.1 i da je 1003.2 ugasen.
[ degojs @ 21.08.2004. 14:06 ] @
Citat:
popaj: Znam da se na windowsu dešava da programi traže reset (đavo bi ga znao zašto), pogotovo jer je ovo bio win2k na kome se to češće događa nego na xpu, ali sam očekivao da se to pod sfu promeni.


Ako će ti biti lakše - i mene je iznervirao kada je tražio reset posle stavljanja OpenSSH. Ali utoliko sam se više nasmejao kada sam video onu sliku što si postavio :)
[ popeye @ 21.08.2004. 14:28 ] @
Meni resetovanje uopšte nije smešno. Dosadno, da.
[ degojs @ 21.08.2004. 14:32 ] @
Ma nasmejao sam se - kada sam video da je tačno to isto i tebi to zasmetalo, u stilu: bilo mi lakše, da se nisam jedini ja malo iznervirao. Zato i kažem ono - "ako će da ti bude lakše.."
[ caboom @ 21.08.2004. 14:32 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: http://www.opengroup.org/austin/papers/posix_faq.html

Q7 i Q9, gde ces videti da je 1003.2 spojen u 1003.1 i da je 1003.2 ugasen.


onda kako objasnjavas svoj komentar o zastarelosti po pitanju sledece recenice:

Citat:

Windows 2000 is compliant with the POSIX 1003.1 standard. It is not compliant with the later POSIX 1003.2 standard.


logicki paradoks?
[ popeye @ 21.08.2004. 14:40 ] @
Citat:
degojs: Ma nasmejao sam se - kada sam video da je tačno to isto i tebi to zasmetalo, u stilu: bilo mi lakše, da se nisam jedini ja malo iznervirao. Zato i kažem ono - "ako će da ti bude lakše.."


Pa ono, razočaralo me. Moraš da resetuješ računar da bi se servis pokrenuo pod odgovarajućim korisnikom. Možda bih se razvedrio da su nam uloge bile zamenjene. :)
[ dinke @ 21.08.2004. 15:41 ] @
Citat:
palma: Isto tako, sve to može da radi i u Windows-u, bez da stavljaš SFU.

Dao sam link sa spiskom aplikacija gore, i veći deo njih *ne radi* pod windowsom.

[Ovu poruku je menjao dinke dana 21.08.2004. u 18:41 GMT]
[ Dejan Lozanovic @ 21.08.2004. 16:28 ] @
Citat:
caboom: logicki paradoks?


Ne nego MS misli na POSIX 1003.1 iz 1990 god
[ caboom @ 21.08.2004. 16:53 ] @
nekako mi jos uvek bezi ova logicka zavisnost. :)
[ Dragi Tata @ 21.08.2004. 17:58 ] @
@dinke: Verovao ili ne, Apache 2.0 radi brže na Windowsu nego na Linuxu (osim za male protoke). Ostavio sam negde i link na merenja pre godinu-dve. U stvari, to i nije iznenađenje jer Apache 2.0 za Windows koristi IO Completion Ports za raspodelu opterećenja među nitima, a za Linux tako nešto još uvek ne postoji (bar ne u zvaničnom kernelu da se ne trudite džabe da googlujete :) )
[ Dragi Tata @ 21.08.2004. 18:23 ] @
Da, našao sam link:

http://www.eweek.com/article2/0,3959,15300,00.asp

Obrati pažnju da je članak inače totalno pro-Apache, pa ne verujem da ih je zli M$ platio.

Kakve li bi rezultate dobili sa IIS 6 i njegovim kernel-mode parserom?
[ Palma @ 21.08.2004. 19:05 ] @

Ti bi Dinke, ako sam dobro razumeo, hteo da ti Windows + SFU glumi razvojno okruženje. Čisto to da razjasnimo, pre nego nastavimo dalje.
[ impaque @ 21.08.2004. 22:02 ] @
Citat:
Palma: Ti bi Dinke, ako sam dobro razumeo, hteo da ti Windows + SFU glumi razvojno okruženje. Čisto to da razjasnimo, pre nego nastavimo dalje.


A-haaa! Znači, čisto da razjasnimo, kad nešto ne može da odradi, SFU to odglumi? Nisam znao da to tako triba...
[ impaque @ 21.08.2004. 22:08 ] @
Citat:
caboom: logicki paradoks?


Crva nije ni bilo? ;)
[ dinke @ 21.08.2004. 22:38 ] @
Citat:
Palma: Ti bi Dinke, ako sam dobro razumeo, hteo da ti Windows + SFU glumi razvojno okruženje. Čisto to da razjasnimo, pre nego nastavimo dalje.

Kao što sam već pričao u temi, ljudi su SFU pominjali, hvalili i želeo sam da ga probam. Priznajem da nisam preterano čitao dokumentaciju za šta je SFU zaista namenjen, ali u glavi mi je bila ideja da bi mogao da se koristi za sličnu stvar za šta sam nekada koristio vmware. To što sam se prvo uhvatio za apache da kompajliram je samo zato što je bio među prvima kada sam izlistao dir na serveru sa linux aplikacijama. Dakle, direktan odgovor na tvoje pitanje, u mom slučaju SFU bi mi jedino bio od koristi kada bih ga mogao koristiti kao neku vrstu razvojnog okruženja iz Windowsa.

@bojan_bozovic
No hard fealings, drago mi je da to znaš Boki :) No, gunzip foo.tar.gzip ;tar -xvf foo.tar će raditi takođe zar ne (bar je meni radilo) ? A verovatno i gunzip -c filename | tar xvf. Inače, mislim da su u GNU tar-u ti flagovi dodati tek u nekim (relativno) novijim verzijama.

@Dragi Tata:
http://www.php.net/manual/en/install.unix.apache2.php
Citat:
Do not use Apache 2.0.x and PHP in a production environment neither on Unix nor on Windows. For information on why, read the following FAQ entry


A evo i pomenutog FAQ-a (da se ne mučiš i tražiš :)
http://www.php.net/manual/en/f...n.php#faq.installation.apache2

[ Dragi Tata @ 21.08.2004. 23:25 ] @
Iz tog FAQ-a se zaključuje da Apache 2 nije dobro rešenje na Unixima koji imaju sumnjiv "thread safety" u svojim bibliotekama (verovatno stariji Unixi - ne mogu da verujem da npr Solaris nema thread-safe biblioteke), međutim čak i on kaže:

Citat:

On Windows where most basic libraries are, and must be, threadsafe, Apache 2 does actually make sense and it would be good to work out the kinks on that platform.


Sad, ja ne znam kakvi su mu to "kinks", ali generalno uzev model koji Apache 2 koristi je sasvim prihvatljiv za Windows servere. Uostalom, možeš da koristiš PHP i sa IIS-om ako iz nekog razloga ne želiš da koristiš ASP.NET.
[ dinke @ 22.08.2004. 09:29 ] @
Citat:
Uostalom, možeš da koristiš PHP i sa IIS-om ako iz nekog razloga ne želiš da koristiš ASP.NET.

U pravu si, PHP može naravno da radi i sa IIS-om (kao i sa gomilom drugih Web servera). Aplikacija na čijem razvoju radim pak ne može raditi na Windowsu tako da i IIS otpada. O perfomansama Web servera ćemo nekom drugom prilikom, da ne skrećemo sa teme :)