[ emperor @ 21.04.2001. 23:20 ] @
e ovako ako moze nesto neko da mi obajsni
kako ja da stavim da se svim korisnicima baze u mysql trazi password
evo citao sam Teach Yourself SQL in 21 Days, Second Edition i naisao na
sledece ..... pise sledece za kreiranje usera imate sledecu komandu..

CREATE USER Bryan IDENTIFIED BY CUTIGER;
User created.

i naravno meni kaze da nevalja komanda onda sam pokusao postojecim
userima da dodam pasword pomocu

ALTER USER Bryan IDENTIFIED BY ROSEBUD;

ali i to nije radilo da li neko moze da mi kaze u cemu je greska ovde
mislim zasto to neradi u mysql iznad je pisalo da je to za orakl 7 ali
da su to standardne sql komande pa reko mozda moze i ovde da fercera
elem ako ovo neradi ovde ajde neko neka kaze kako da kreiram usera i
kako da im stavlja identifikaciju pomocu pasworda kao i dedelu prava

ajde hvala unapred
pozdrav

[ Gojko Vujovic @ 22.04.2001. 00:15 ] @
Slusaj ti mene vamo..

Ja sam ti vec jedno 4-5 puta rekao, sto na forumu, sto na mailu, da u mysql-u ne pale te ANSI SQL komande, NEMA KREACIJE USERA, imas samo GRANT TABELE i moras se navici na njih.. a cak mislim da su mnogo logicnije i efikasnije od usera.. Ali whatever.. ponovicu ovde kako dajes pristup nekome:

GRANT ALL ON baza.* TO user@host IDENTIFIED BY "password";

Zar moze biti prostije?? user@host mozes da zamenis sa user@%, da bi dozvolio povezivanje sa bilo kog hosta. password zameni sa zeljenom lozinkom. Posle ovoga uradis flush privileges; i to radi!

Da ponovim i kako oduzimas dozvolu pristupa:

REVOKE ALL ON baza FROM user;

Prostije nemoz biti. Ako neces da oduzimas/dodajes sve dozvole, zamenis ALL u prethodnim upitima, sa SELECT ili sta vec zelis na primer INSERT.

I jos jedna korisna stvar za GRANT, ako hoces da taj kome si dao access bude kao mali administrator svoje baze, dodaj WITH GRANT OPTION na kraj grant statementa odozgo. To mu daje pravo dodele pristupa nekome (useru, hostu, bilo cemu), ali samo u okviru njegove baze, i u okviru njegovih privilegija (u ovom slucaju ALL).
[ Vojislav Milunovic @ 22.04.2001. 09:25 ] @
Useri se u mysql-u dodaju na malo cudan nacin :o)
Ok evo i kako ->
imas bazu mysql i tabelu user e sad da bi dodao usera radi

insert into user (Host,User,Password) values ('localhost','emperor',password('emperor'));

i posle sa UPDATE promeni prava i ne zaboravi da pokrnees mysqladmin reload da bi se nova setovanja prihvatila :o)
PostgreSQL ima lepsu sintaksu i prakticniju ali ko bi ga znao :o)
(nemogu da ne pomenem moju bazu :o))
[ emperor @ 22.04.2001. 11:52 ] @
ok hvala na savetu imacu to na umu

ajd pozdrav svima
[ Gojko Vujovic @ 22.04.2001. 17:33 ] @
Predatoru to nije 'dodavanje user'-a to sto ti radis je rucna izmena grant tabela sto se ne preporucuje, vec treba koristiti GRANT i REVOKE komande kojima se usaglasavaju sve tabele u bazi mysql u kojoj se cuvaju dozvole pristupa.

Dokaz vise da u mysql-u nema 'user'-a kao u drugim bazama - user kolona u toj tabeli moze da ostane i prazna, tj sadrzi %. Dakle da dodeljujes pristup po HOSTU, a ne po username-u ili passwordu koji se koristi.
[ Vojislav Milunovic @ 23.04.2001. 15:28 ] @
Ma cool bre covek :o) Razumeo sam te ja jos odavno sta si htio reci...
Ali zar nije prekticnije raditi onako kako si navikao ?
Ne znam mozda nije takva filozofija mysql-a ... ja sam se nekako vise zblizio sa postgreSQLom tako da ono...mysql koristim samo kad moram