[ enes @ 20.08.2004. 23:04 ] @
Negde na postovima sam procitao "Daje onaj turiri signal nepostojeceg broja". Slatko sam se nasmejao, ali zatim i zapitao: na koji nacin bi ja nekome objasnio i neke druge signale, pa ako nemate nista protiv mozda da NAPISETE signale sa centrala: ZVONI, ZAUZETO, NEPOSTOJECI BROJ (? turiri), zatim meni iritirajuci signal nesto kao BRZO ZAUZETO (taj signal sam shvatio kao - moja dig. centrala nije uspela da nadje slobodnu liniju kao odredistu, i ne zna da li je pozvani pretplatnik zauzet ili ne, pa ne daje zauzeto ). Nadam se da znate o cemu pricam.... Eto u stvari bas je ovde problem - objasniti nekome ko se razume u centrale - ali kako??? Zamislite, ne da Boze, da me neko iz centrale pita "Koji zvuk ste dobili"?!?! Kako bih mu objasno "Brzo zauzeto"?!?!

Hvala.
[ markom @ 20.08.2004. 23:53 ] @
To "brzo zauzeto" je "network busy" signal, za razliku od "običnog zauzetog", koje je "subscriber busy" signal. No, ja nisam telefonista, možda se frljam sa izrazima. MyWay, mogao bi baš da nas prosvetliš. Čisto da pričamo istim jezikom ovde :-)

Marko.
[ Gojko Vujovic @ 21.08.2004. 11:14 ] @
Turiri ću da patentiram. :D
[ chupcko @ 21.08.2004. 13:53 ] @
Pa lepo snimi sta ti modem vraca, pa im pusti, imas valja onaj mikrofon od 200 din ?

Doduse kada bi telekom bila firma koja je u stanju da ujedini standarde, pa da objave na sajtu mp3-eve sa raznim signalima, ili kada bi recimo ulagali u obuko korisnika ?

Ali malo je mnogo ocekivati od firme koja nije u stanju da obezbedi cistu liniju da trazimo toliko bas :).
[ DjordjeRd @ 21.08.2004. 13:55 ] @
Turiri!!! Odlično, i jeste zrelo za patent. Inače u branši poznato kao SIT, Special Information Tone. Tri tona (950Hz, 1400Hz i 1800Hz) koja skupa sa pauzom traju jednu sekundu.

"Brzo zauzeto" je All Trunks Busy, dva tona u sekundi, 425Hz.
"Sporo zauzeto" je Subscriber Busy, jedan ton u sekundi 425Hz.
[ chupcko @ 21.08.2004. 15:09 ] @
Ma da a babe naokolo sve znaju sta je to 425Hz

Ajde te molim vas, i sto ste prebacili tu-tu sa 440 Hz na 425 to je bas fuj i pokvareno, kako sada da se stimujem.
[ enes @ 21.08.2004. 15:34 ] @
Citat:
DjordjeRd: Turiri!!! Odlično, i jeste zrelo za patent. Inače u branši poznato kao SIT, Special Information Tone. Tri tona (950Hz, 1400Hz i 1800Hz) koja skupa sa pauzom traju jednu sekundu.

"Brzo zauzeto" je All Trunks Busy, dva tona u sekundi, 425Hz.
"Sporo zauzeto" je Subscriber Busy, jedan ton u sekundi 425Hz.


Da ali predlozio sam da ako je moguce bas Vi iz Telekoma nam date neki "srpski" prevod za All Trunks Busy, dva tona u sekundi, 425Hz, Subscriber Busy, jedan ton u sekundi 425Hz i ostale signale koji se javljaju
Za onaj cuveni "TURIRI" vec mozemo da ga usvojimo kao "zvanican" ili mozda postoji i drugi predlog?
Zatim, RING - signal zvona - bi bio, recimo - TUUU?
Onda, signal BUSY ili Subscriber Busy bi bio sta? - TUTU
A tek da ne pominjem All Trunks Busy - i ovde bi moglo malo objasnjenje - znaci u pravu sam - kada cujem OVO to znaci da moja centrala nema "izlaz"...?

Pozdrav i nadam se nekim konkretnim predlozima za nazive ovih nama poznatih/nepoznatih zvukova.

Pozdrav svima, i ovog puta cu pozdraviti sve iz mog rodnog grada Novog Pazara!
[ markom @ 21.08.2004. 22:22 ] @
Citat:
A tek da ne pominjem All Trunks Busy - i ovde bi moglo malo objasnjenje - znaci u pravu sam - kada cujem OVO to znaci da moja centrala nema "izlaz"...?


Ili tvoja, ili neka tranzitna, ukoliko call setup prelazi preko nje.

Marko.
[ Nemanja Jakovljevic @ 22.08.2004. 13:06 ] @
A zasto se ne uvede kao u Kini da lepo zenski glas kaze da je linija zauzeta, a zatim isto to na engleskom?
[ markom @ 22.08.2004. 13:37 ] @
To modemi detektuju... kako? :-)

Marko.
[ MyWay @ 23.08.2004. 07:26 ] @
@chupcko: 425+-25Hz dakle može i onih tvojih 440
@enes: ne mora samo da tvoja centrala 'nema izlaz' - nego kao što je rekao Marko: imaš više karika u lancu uspostave veze (npr KC-ČC-GC-TC-GC-ČC-KC, K-krajnja, C-centrala, Č-čvorna, G-glavna, T-tranzitna), moglo je da se desi da nema slobodnog prenosnika (trunk-a) između bilo koje 2 centrale...
@Gojko: patentiraj turiri dok je vreme -vi'š da narod voli
[ chupcko @ 23.08.2004. 07:59 ] @
Koliko se ja secam stare analogne centrale davala je tacno 440Hz, stimer mi bezio za 1 cent samo na dole, znaci prakticno je bilo upotrebljivo, sada ne moze covek vise da stimuje instrumente preko telekoma.

Eto sta zlikovci rade. Uzgred, +-25Hz je velika greska, to je bre 5%, mora da je toliko dozvoljneo i u pakovanju racuna :).

[ MyWay @ 23.08.2004. 10:09 ] @
Eto chupcko, desilo se čudo: tvoj post me je naterao da pogledam šta sam napisao (elem koristio je nečemu ;) ). Napravio sam grešku u kucanju, dakle nije +-25 nego +-15Hz. Otud ono spomenuto 440 (425+15).
Eto, i ja grešim - sada je i dokazano :)
[ enes @ 23.08.2004. 13:19 ] @
Citat:
MyWay
@enes: ne mora samo da tvoja centrala 'nema izlaz' - nego kao što je rekao Marko: imaš više karika u lancu uspostave veze (npr KC-ČC-GC-TC-GC-ČC-KC, K-krajnja, C-centrala, Č-čvorna, G-glavna, T-tranzitna), moglo je da se desi da nema
slobodnog prenosnika (trunk-a) između bilo koje 2 centrale...


Ovog signala nije bilo na analognim - ako me pamcenje sluzi. Kod starih centrala (pre jedno 5-10 godina) desavalo se dok biras broj (ili cim ga okrenes) da ti da zauzece. Sada se signal TURIRI izbacuje iz digitalnih centrala (opet ako se ne varam) i ubacuje se govorni automat "Birate nepostojeci broj Pozovite sluzbu 988"...
Priznajem da me poprilicno nervira TRUNKS ton jer ga (moj) modem ne prepoznaje kao BUSY i moram rucno REDIAL ili da cekam minut da se sam uradi REDIAL.

P.S. Centrala Bezanija je KC,ČC ili GC? Predpostavljam da je GC u Takovskoj?

[ mod markom: izmena quote tagova ]
[ MyWay @ 23.08.2004. 13:32 ] @
Bilo je. To što se dešavalo da dobiješ busy dok biraš na starim sistemima je zato što ili su organi u centrali preopterećeni da bi prihvatili tvoje cifre ili su svi odlazni prenosnici tvoje centrale zauzeti (nema slobodnog prenosnika). Obično se razlika između ta dva mogla primetiti sa strane korisnika tako što u prvom slučaju dobiješ zazuzeće bukvalno posle prve cifre...
[ pisac @ 23.08.2004. 13:57 ] @
Citat:
DjordjeRd:
"Brzo zauzeto" je All Trunks Busy, dva tona u sekundi, 425Hz.
"Sporo zauzeto" je Subscriber Busy, jedan ton u sekundi 425Hz.

"Brzo zauzeto" je 5 tona u 2 sekunde, odnosno ton+pauza traju 0.4 sekunde.

[ DjordjeRd @ 24.08.2004. 10:41 ] @
Hvala. Bilo mi je sumnjivo...