[ galisnik @ 22.08.2004. 19:06 ] @
Krajem prošle godine sam počeo da se igram sa MySQL-om kao najpopularnijom OpenSource RDBMS, pa sam ga kasnije i u par ozbiljnijih projekata upotrijebio.
Međutim, potreba za trigerima i uskladištenim procedurama, plus transakcije i referencijalni integritet, odvela me do FireBirda. Napravio sam aplikaciju za testiranje brzine (insert Into i Select 10000 redova) i upotrijebio sam ODBC, te direktni pristup (API f-je). I nisam bio malo iznenađen kad se FireBird sa ODBC-om pokazao kao nešto brži u slučajevima kada sam koristio InnoDB tabele (transakcije i referencijalni integritet). Istina, MyISAM tabele su osjetno brže (ali kod njih nema transakcija ni referencijalnog integriteta). Koristio sam Firebird 1.5.1 Superserver i MySQL 4.1.3a.

Tako da sam se na kraju ipak odlučio za FireBird za ozbiljnije stvari, mada ću nestrpljivo čekati MySQL 5.1 kad su najavili da će biti uz Uskl. procedure i View-ove i trigeri u MySQLu - ali, potrajaće to bar dvije godine kako stvari stoje.
[ chupcko @ 22.08.2004. 20:24 ] @
Pa kada vec kukas, uzmi postgresql, on je jos sporiji na insertu, ali bar zato nudi puno toga vise :).

Naravno sve zavisi za sta ti treba baza, MySQL je za sada dobar za sitnije baze bez puno igranja sa transakcijama i stranim kljuceivma.
[ NetworkAdmin @ 23.08.2004. 08:33 ] @
Ako napraavis server side aplikaciju koja ce pristupati MySQL kao layer prakticno kao da imas storirane procedure i trigere ali je to dosta neudobno, priznajem, svo vrijeme ja moram da mislim o stvarima koje recimo gore spomenuti postgresql radi ili Oracle... i slicne da ne nabrajam.

FireBird je solidan RDBMS samo vjerovatno nedostatak iskustva i licnog opita me jos drzi po inerciji od neke stare verzije mySQL za moj prvi website nekih hiljadu devesto i neke pa sve do danas kad radim large scale informaticki sistem uz MySQL i nekako imam osjecaj kako sam ja odrastao na ovom polju tako je i rastao mysql ne znam nekako sretan mi je ovaj mysql jos me nije iznevjerio a pomogao mi je mnogo puta.
[ galisnik @ 23.08.2004. 13:28 ] @
Probao sam ja i PostgreSQL, ali je previše komplikovan (skinuo sam ovu 8.0b verziju koja je Windows native), još nisam uspio jednostavni insert odraditi, stalno javlja neke greške (ODBC veznik koristim i ADODB). FireBird nije komplikovan, a sasvim je ok baza, koja ima dosta pogodnosti naprednih opcija.
[ chupcko @ 23.08.2004. 13:58 ] @
A windows, pa sto ne kazes :).

Ono b oznacava da je beta, znaci nije jos upotrebljivo prakticno, a i sumnjam da stabilna verzija 7.4.5 je upotrebljiva, prosto nemam windows na kojem bi se igrao :).
[ Riste Pejov @ 26.08.2004. 12:23 ] @
Definitivno najupotrebljiva baza je FireBird, instalacija je <2BM, footprint oko 100-200K, zero-administration, ton gui interferjsa za administracije, trigeri, SP, eventi,views, sub-select i sta li jos ne. Ako vam ne trebaju stvari poput Oracle Real Application Clusters, ja stvarno ne znam sta ce nekome nesto vise od FB.