[ degojs @ 23.08.2004. 09:18 ] @
preneto sa teme "Sta bi bilo potrebno da promenite tabor"
Citat:
VRider:
P.S. Ako ne znas sifru za linux, mozes da butujes u single user, i promenis root sifru.


Da li bi kolege Linuxovci mogli ovo da prokomentarišu?

Ovo je tačno? Da li ovo znači da bilo ko može da izmeni root lozinku (tako mi izgleda) i tako nam recimo onemogući da se ssh-ujemo na taj kompjuter i obavimo neki administrativni zadatak?
[ flylord @ 23.08.2004. 09:48 ] @
Odgovor je i da i ne. Kad je u pitanju debian, RH, Suse, tamo ne mozes da udjes ni u single mod bez root sifre, na slacka mozes, ali ako hoces i kod njega mozes da namestis autorizaciju kod single moda. Ali ono sto je bitno, nijedan sistem nije bezbedan kada intruder ima fizicki pristup, i za WinXP ima disketa, umetnem je i promenim sifru. Tako isto za bilo koji drugi sistem. Za veciniu Unix-a dovoljan je samo boot disk i tolko mu bilo.
poz
[ formeye @ 23.08.2004. 09:52 ] @
Inace, probajte sledece u XP-u (testirano sa sp1)

Idite u Safe Mode, kliknite na administrator i radite sta god pozelite (bez potrebe za znanjem sifre)
[ flylord @ 23.08.2004. 09:55 ] @
Iz tih razloga se poklanja paznja i velikoj fizickoj bezbednosti serverima, jer systemske particije ne mogu da se kriptuju
poz
[ degojs @ 23.08.2004. 09:57 ] @
Hvala, to sam i hteo da čujem. Stvar je u tome da je kolega VRider pokušao ovo da predstavi kao prednost na onoj drugoj temi, što ipak nije bilo pošteno.

I sad, znači ako je zabranjeno, a mi ne znamo lokalnu root šifru, ne možemo da se ssh-ujemo? Na Windowsu možemo da koristimo nalog domen admina i da uradimo šta treba, lokalni admin je nebitan (možemo da čak i njemu promenimo lozinku, a možemo i da ga isključimo :). Kako bi stvari stajale sa Linuxom po tom pitanju?
[ BlueIce @ 23.08.2004. 10:40 ] @
Citat:
formeye: Inace, probajte sledece u XP-u (testirano sa sp1)

Idite u Safe Mode, kliknite na administrator i radite sta god pozelite (bez potrebe za znanjem sifre)


Ne bih se složio s tim, kući imam 3 mašine, od koje 2 imaju WindowsXP. Ova na kojoj treutno radim je SP2 RTM, dok je na drugoj SP1 i tamo traži adminstratorsku lozinku u safe modu. E sad što se tiče Recovery Console-e kod njega je potrebna administratorska lozinka za pritup (lozinka korisnika Administrator), dok kod mene nije jer sam podesio preko MMC.

PS: Brat je hteo da me ubije kada sam mu resetovao mašinu "daljinski" preko mreže :)
[ flylord @ 23.08.2004. 10:54 ] @
Moze i na Linux-u da se izvede. Zato sluzi NIS. Dok sada imaju i druge tehnologije za to: PAM+LDAP+net_file_system. To znaci da su svi korisnici u jedinstvenoj bazi (NIS/LDAP/nesto trece). Sto se tice samog odrzavanja masina kroz mrezu moze preko ssh ali to je onda rucno odrzavanje. A moze i preko Webmin-a . On podrzava administraciju mreze servera/radnih stanica. Tako da bez problema moze da se izvede, nisam nikad radio tako da ne mogu da ti dam detalje, ali mogu da te uputim gde da procitas.
A kao sto sam rekao za fizicku bezbednost. Stvarno nije bitno da li neki IS ima sifru na safe/single mode. Jednostavno ubacim CD, ili izvadim hard disk iz njega, ili .....
Imate ovde na ES-u ljude koje rade u velikim provajderima (Alex, Leka ako se ne varam) pa mozete da ih pitate gde stoje ruteri i serveri kod njih
[ degojs @ 23.08.2004. 11:04 ] @
Ma slušaj flajko, ako meni pišeš - ja uopšte ne dovodim to u pitanje što kažeš za sigurnost (već sam jednom napisao ovde na forumu kod mene na poslu u kakvim kontrolisanim /temp, vlažnost, zaključano/ prostorijama drže servere).
Ipak malo mi je čudno da je VRider to predstavio kao neku prednost na radnim stanicama jer šta bi onda bilo u mreži od xyz radnih stanica gde recimo studentarija jedva čeka da nešto poremeti na istim i tako ispadnu pametni :)
[ dinke @ 23.08.2004. 12:50 ] @
OK, pobrisao sam neke postove koji su očigledno bili uvredljivi za pojedine a bogami i reakcije na iste. Lična prepucavanja ovde nisu dozvoljena.

Hvala na razumevanju.
[ Dragi Tata @ 23.08.2004. 13:37 ] @
Citat:
formeye: Inace, probajte sledece u XP-u (testirano sa sp1)

Idite u Safe Mode, kliknite na administrator i radite sta god pozelite (bez potrebe za znanjem sifre)


Netačno.
[ caboom @ 23.08.2004. 13:42 ] @
Citat:
flylord: Odgovor je i da i ne. Kad je u pitanju debian, RH, Suse, tamo ne mozes da udjes ni u single mod bez root sifre


hmm... a init=/bin/bash npr?
[ Dragi Tata @ 23.08.2004. 13:51 ] @
A stvarno, kako stoje stvari sa ovim:

http://linux.about.com/library/bl/open/newbie/blnewbie3.2.3.htm
[ dpop @ 23.08.2004. 13:55 ] @
Kako dodatno osigurati single user mod kod linux-a se može konsultovati i
http://www.linux.co.yu/?topic=...;item=99&show=1&mode=1
ili
http://www.hackinglinuxexposed.com/articles/20020625.html
etc...etc

[ dinke @ 23.08.2004. 14:09 ] @
Pa, sve sto je covek rekao je apsolutno tacno. Fora sa slanjem k-di kernelu prilikom lilo promta se fixa postavljanjem pass-a u lilo (i setovanjem /etc/lilo.conf na 600). Druga fora opet moze da se sredi tako sto se zabrani boot osim sa hdd-a u biosu (i setuje pass unutar istog). No i to se moze crackovati, tako da ... nema sigurne zastite ako postoji fizicki pristup racunaru.
[ bojan_bozovic @ 23.08.2004. 14:59 ] @
Za Linux

Samo se u LILO lilo.conf doda password= linija i /etc/lilo.conf ucini nedostupnim za citanje grupi i svetu (chmod 600 /etc/lilo.conf)
Tada ne moze da se upise u LILO boot: prompt npr
Linux-2.4.27 root=/dev/hda2 ro init=/bin/bash

Uostalom lokalna sigurnost servera (UNIX,Win) podrazumeva kamere, pse, naoruzane cuvare - nijedan sistem nije bezbedan u lokalu ako moze da izleti kroz prozor
[ dinke @ 23.08.2004. 15:37 ] @
@Dragi Tata
Zaboravih da pitam, kako Windows stoji po tom pitanju :) ?
[ Dragi Tata @ 23.08.2004. 17:07 ] @
Citat:
dinke: @Dragi Tata
Zaboravih da pitam, kako Windows stoji po tom pitanju :) ?


Manje više isto:

http://www.petri.co.il/forgot_administrator_password.htm
[ Dragi Tata @ 23.08.2004. 17:11 ] @
A i na "supersigurnom" OpenBSD-u:

http://www.yak.net/fqa/271.html
[ VRider @ 23.08.2004. 17:46 ] @
Zasto ovo ne bi bilo sigurno?
U "Tigru", koji ima par sugavih servercica se vec 4 godine ulazi u serversku sobu sa kljucem + otiskom prsta.
[ axez @ 23.08.2004. 17:57 ] @
Degojs, pogresio si naziv teme

http://www.washingtonpost.com/...978-2003Aug23?language=printer
[ Slobodan Milivojevic @ 23.08.2004. 19:00 ] @
@VRider, nesto nisam video da Michoni stavlja prst, da bi usao u tu sobu, jes da ima kljuc, ali nista vise.

BTW. taj isti mi je reko kad sam nesto menjao neki sajt hostovan kod njih, da se plase da nam daju FTP pristup, da nebi navukli viruse na win2k server . I da, reko mi je, de ti ubaci te izmene, da ja nesto ne zaj**em.
[ tdjokic @ 23.08.2004. 19:40 ] @
Citat:
Hvala axez, vec sam bio poceo da dobijam komplekse zbog nekih prica ovde .....
[ dinke @ 23.08.2004. 23:48 ] @
Hehe, o tome smo već pričali ovde na es-u:

Microsoft Windows: Insecure by Design
http://www.elitesecurity.org/tema/28232

@degojs
Sledeći put budi malo originalniji prilikom izbora naslova teme. Na stranu što navodiš neupućene na pogrešne zaključke :)
[ degojs @ 24.08.2004. 02:48 ] @
Pa nisam ja to predstavljao kao neku prednost već VRider :)

Kod nas se ipak niko ne hvali sa ovakvim stvarima. Nisam primetio da je neko u tom članku Windows predstavljao pozitivno zbog takvih stvari: ispade što je na Windowsu loše, kod vas je baš dobar feature i prednost :)

I drugo, šta vi sad prebacujete priču na servere koji su pod ključem i slično, kad je VRider to pomenuo u kontekstu radnih stanica.. hehe, skrećemo sa teme malo, a? :)

P.S.
Kakve veze ima naslov teme - pa baš i odgovara kao kontra :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 23.08.2004. u 23:04 GMT]
[ degojs @ 24.08.2004. 03:02 ] @
Citat:
formeye:
Inace, probajte sledece u XP-u (testirano sa sp1)
Idite u Safe Mode, kliknite na administrator i radite sta god pozelite (bez potrebe za znanjem sifre)


Pored što je ovo netačno, nešto me interesuje - odakle vi izvlačite ovakve priče? Mislim, ajd baš ako kolegi formeye nije teško da se priseti - odakle to bre?

Ja sam čuo da sa Windows 2000 CD-om možeš da bez problema provališ u Windows XP (ali to je, valjda, podrazumevlo da možeš da pristupiš BIOS-u i promeniš da se sistem podiže sa CD-a, što i nije baš čest slučaj - BIOS se često zaključava da ne bi svako mogao po njemu da prčka).


[ VRider @ 24.08.2004. 03:17 ] @
Citat:
Pa nisam ja to predstavljao kao neku prednost već VRider

Tako je. Kao odgovor na tvoju prednost da svako moze da uradi sa tek instalianim windowsom sta hoce. Iz jedne jako komplikovane diskusije si uzeo jednu recenicu i zapoceo novu. Umoris li se nekad, covece?
Citat:
I drugo, šta vi sad prebacujete priču na servere koji su pod ključem i slično, kad je VRider to pomenuo u kontekstu radnih stanica.. hehe, skrećemo sa teme malo, a?

Mozemo da se vratimo na radne stanice. Daj sto konkretniji opis situacije i problema, i recicu ti kako se to resava pod linuxom, a ti kazi kako bi to resio pod windowsom. Ok? Ali, da obecas da onda neces da davis i razvodnjavas pricu sa poduslovima, i ostalim tebi tako svojstvenim stvarima.
Cak jos bolje, neka ovo bude svojevrsno nadmetanje. Dogovoricemo se o zadatku, pa onda zdruzeni Windijanci protiv GNUrillle. "Gnome vs. Windows XP Part II". Ali, ovaj put da nadmasimo "ZK"-a.
[ degojs @ 24.08.2004. 04:51 ] @
Može, Tata je već imao sličnu ideju. Dakle, da programiramo nešto - Win vs Lin ekipa?

Da vidimo samo ko je sve spreman da učestvuje?

[ degojs @ 24.08.2004. 04:53 ] @
Citat:
Kao odgovor na tvoju prednost da svako moze da uradi sa tek instalianim windowsom sta hoce.


I naravno, opet izmišljaš. U toj temi ja sam čak i dao link na skripte, a nisam nigde ni pomenuo "tek instalirani Windows". Jednostavno, ovo nije istina. Čak sam popaju i davao linkove na članke koje je potrebno pročitati za početak, da bi se krenulo sa programiranjem takvih stvari.

Svaka čast kad si ti našao u tome - "sa tek instaliranim Windowsom" :)))

[Ovu poruku je menjao degojs dana 24.08.2004. u 01:05 GMT]
[ degojs @ 24.08.2004. 04:54 ] @
Evo ja bi mogao da predložim da se radi neka klijent aplikacija za baze podataka. Koja bi imala i lep GUI i lepe izveštaje. I podržavala bi sve važnije baze: MySQL, Access, Oracle, SQL Server, Firebird. Šta kažeš?

Nadam se da će i npr. Tata, Ivan i Relja da se možda, ako imaju vremena, uključe sa nekim svojim stvarima :) Ja nemam baš mnogo vremena, ali našao bih svaki dan toliko, pa dok nešto ne uradim :)

Pa da onda poredimo?
[ -zombie- @ 24.08.2004. 04:59 ] @
hm.. a da se radi neka korisna aplikacija?!?

mislim, nije baš svima advocacy smisao života..

[ degojs @ 24.08.2004. 05:06 ] @
Pa ne znam, i ovo je korisno ako linuxovci opet budu tropa :) Korisno kao vaspitna mera :)

Sigurno meni ne bi išlo u prilog da tražim vreme za ovo. Ali ako baš hoćemo, gledao bih da nekako i to uguram negde. Sve dok ne bi bilo nešto veće i ozbiljnije - OK, inače nema govora: ne pokušavajte da me uvučete u te vode programiranja za dž :)
[ -zombie- @ 24.08.2004. 06:42 ] @
oko ovoga još ni dogovor nije pao (a kamo li da je nešto započeto), a ti se već unapred izvlačiš, te nemaš vremena, te ne ide ti u prilog, te da ne bude nešto veliko, te da ne bude nešto ozbiljno, te da ne bude za dž..

(a da bude ehtra ironično, ovo si sam predložio..)

ajde, odluči se.. oće pikiš/neće pikiš?
[ formeye @ 24.08.2004. 07:31 ] @
Citat:
degojs: Pored što je ovo netačno, nešto me interesuje - odakle vi izvlačite ovakve priče? Mislim, ajd baš ako kolegi formeye nije teško da se priseti - odakle to bre?.


Časopis PCWorld - saveti šta da radite kad izgubite šifru. Ako nadjem koji mesec i broj, rećiću vam...
-------
Covece, staviti Access u vaznije baze podataka? A izostaviti jednog giganta kao sto je DB2 (neko ce reci da preterujem sa IBM-om, ali...)

Nego na koji nacin bi pravljenje programa (sa nase strane i vase strane) pokazalo da li je bolji win ili lin?
Tu bi se pokazala samo tvrdoglavost naseg naroda :)

-------
Windows vs. Linux is no WIN situation :)
[ degojs @ 24.08.2004. 09:39 ] @
zombi, imaš ti stalni posao i koliko časova dnevno provodiš radeći taj posao od ponedeljka do petka? Da li ti ovaj mesec plaćaš sam svoju stanarinu, hranu i sve račune (auto, osiguranje, kredite i ostalo)? Kad budemo po tim pitanjima sa jednakim obavezama, onda držim da imamo i jednako slobodnog vremena za ovakve stvari.

Ne pada mi na pamet da --- šta radim? Možda dajem otkaz da bi mogao da se igram ovde i to još onako.. za dž. :) Dalje, nisam ja ovo ni inicirao nego mlađani kolega na raspustu (zašto vi stalno pričate stvari koje ne stoje? Otkud tebi sad da sam ja to pokrenuo?), ali kako rekoh dok je nešto manje i zezanje, može :)

Ja sam samo iskren i odmah kažem šta dolazi u obzir, a šta ne. Sam si rekao da advocacy nije smisao života, tako da ne znam čemu se sad buniš, a što se plaćanja tiče - ne znam šta ti nije jasno, zato sam i rekao da neka veća aplikacija ne dolazi u obzir i zbog vremena i zbog para. Ja nisam na raspustu bre.


formeye: ma može i IBM DB2. Ne preteruješ uopšte, dodaćemo i DB2 u spisak.

(a to što vi trešujete Access, samo još nešto govori: niste vi uopšte mnogo programirali. Znaš kako ispadate smešni sa tim, jer Access se baš dosta koristi.)

Vežba bi mogla da pokaže koji sistem pruža više za programera.
[ formeye @ 24.08.2004. 10:10 ] @
Citat:
(a to što vi trešujete Access, samo još nešto govori: niste vi uopšte mnogo programirali. Znaš kako ispadate smešni sa tim, jer Access se baš dosta koristi.)

Ovo govori vise o vama nego o nama. Uzmes DW da napravis PHP aplikaciju i sad si Web Developer?

Da citiram moju omiljenu recenicu Bore Djordjevica :
"Jedimo g*vna, nemoguce je da milijarde muva grese"

Sama cinjenica da se Access dosta koristi ne znaci nista dok ne pogledas gde se koristi. Nadji jednu jedinu (ozbiljnu) mission critical aplikaciju koja ne koristi neku pravu bazu podataka (ili cak M$ SQL Server :)

Mrzi me da naglabam o ovome, ali 'koristi se' nije argument. Ljudi, jednostavno, ne znaju (za) bolje, a i Access im prakticno dolazi "free" uz office, a nama cak i uz windowse :).

Vecina ljudi koristi IE koji je zastareo (ublazeno receno).

Vecina ljudi koristi windowse ... :)))

Vecina ljudi nije zavrsila ni srednju skolu.
[ degojs @ 24.08.2004. 10:18 ] @
E stvarno kad čovek hoće svašta da čita, a onda treba doći na Advocacy.. :)

Pa jesi ti nekad čuo za ono - right tool for the right job? Šta ti sad pričaš o mission critical aplikacijama? Ko je o tome pričao? Ajd pa počni i o super kompjuterima, to inače volite da pominjete :)))

"'Koristi se' nije argument" :) hehehe, pa da :) Nije argument što se koristi :) Bolje bi bilo da se ne koristi.

Gde si ti inače sve to pročitao? Da nije u onom istom časopisu?
[ Palma @ 24.08.2004. 10:27 ] @
@formeye:
To uopšte nije tačno, vidi se da nemaš blage veze o Windozi. I to ne samo ti, većina vas nema pojma o Windows-u, pa se posle pojavi neko kao što je VRider koji odvali da je srećan zbog toga. Prilikom instaliranja Windows-a, pojavi se prozorčić u kome upisuješ ima računara, a u donjem delu prozora imaš polje za upis Administratorske šifre, koju ti očigledno nisi uneo pa sad otkrivaš ovde toplu vodu. E sad, to što vi gurui, kad instalirate Windows na tu skrivenu particiju, samo lupate Enter ne čitajući šta piše, to je vaš problem. I da, ne moraš da ideš u Safe mod, dovoljno je da kad ti se pojavi Login screen pritisneš Ctrl+Alt+Del i pojaviće ti se prozor u kome upišeš Administrator i stisneš Enter, naravno, sve to pod uslovom da prilikom Setup-a nisi upisao administratorsku šifru. I posle ste mi vi neki gurui... malo sutra.
[ formeye @ 24.08.2004. 12:40 ] @
Citat:
Palma: @formeye:
To uopšte nije tačno, vidi se da nemaš blage veze o Windozi.

To je Tip iz PCWorlda, publikacije jedne od najvecih izdavackih kuca vezano za kompjutere - IDG

Citat:
Palma: Nego, aj' ti lepo pozovi Gradsku bolnicu u Požarevcu pa će lepo da ti kažu da koriste odlično napravljeno Access aplikaciju, koja radi kao sat.

Daj nekom cistacu ulice 386-icu sa windows 3.1 instaliranim i odusevice se...

Citat:
"'Koristi se' nije argument" :) hehehe, pa da :) Nije argument što se koristi :) Bolje bi bilo da se ne koristi.

Za aplikacije kao sto je neka leva bazica u, gde bese, Pozarevcu, jeste right tool for job, ali ... trotinet nije bas neko prevozno sredstvo ako zelis da ides vise od 1km...

Cak i da je Access dobra baza 'za nesto', ako pravis program koji bi trebao da bude klijent DB/2-u, Oracle-u ili nekoj drugoj pravoj bazi, ne vidim bilo kakvu svrhu praviti backend i za Access

------
Customer: "I've just installed Windows 98..."
Tech Support: "And?"
Customer: "The computer stopped working."
Tech Support: "You already said that..."
[ degojs @ 24.08.2004. 13:19 ] @
Citat:
Cak i da je Access dobra baza 'za nesto', ako pravis program koji bi trebao da bude klijent DB/2-u, Oracle-u ili nekoj drugoj pravoj bazi, ne vidim bilo kakvu svrhu praviti backend i za Access


E, vidi se jasno da nemaš mnogo dodira sa programiranjem. Stvar je u tome što bi aplikacija bez problema podržavala sve te baze, a kod se piše tako da nema ništa specifično za neku od njih.
[ Dragi Tata @ 24.08.2004. 13:19 ] @
@dinke: Gde nađe onaj diletantski članak, pa još u Washington Postu? Osim ako nije bio u humorističkoj sekciji.

Što se tiče Accessa, kao što reče degojs "right tool for the right job". Ne bi valjda koristio DB2 za vođenje malog video kluba? Ili Linuxovci rade isključivo mission critical aplikacije? Enterprise serveri na 386SX što bi rekao Leka?
[ dinke @ 24.08.2004. 13:24 ] @
@Dragi Tata
To je bio axez a ne ja :)
[ axez @ 24.08.2004. 15:12 ] @
Taj clanak je vec bio pa me Degojsov naslov podsetio da ga iskopam.

Inace, sta fali clanku?
Mozda to sto ne dize windows u nebesa?
[ Reljam @ 24.08.2004. 16:29 ] @
Citat:
degojs: zombi, imaš ti stalni posao i koliko časova dnevno provodiš radeći taj posao od ponedeljka do petka? Da li ti ovaj mesec plaćaš sam svoju stanarinu, hranu i sve račune (auto, osiguranje, kredite i ostalo)?
U ovome je i najveci problem, ovi sa linux strane imaju mahom manje real world experiencea, a onima sto imaju uglavnom stoje neki url-ovi u spisku projekata. To je u stvari vrlo zanimljiva korelacija - izmedju iskustva, znanja, *.ac.yu domena i izbora operativnog sistema. Pitam se zasto je to tako.

Nije to samo po sebi lose, ali jeste indikativno. Uzmimo na primer raspravu o Accessu i DB2. Za citaoce PC Worlda, Access i jeste bitniji od DB2 - i ne samo sto je bitniji, nego je i korisniji, jer sa njim mogu da urade ono sto im treba. Enterprise korisnici ne citaju PC World, ili barem ne u funkciji industrijskog casopisa za pracenje trendova. Gurati drugima DB2 ili 386SX zarad svojih ideoloskih ciljeva je samo stvar (manjka) iskustva.
[ VRider @ 24.08.2004. 17:30 ] @
Da li se osecas superiorno zbog...
Code:
Lokacija: Seattle, WA
67.160.3.*

...?
Nemoj!
[ Dragi Tata @ 24.08.2004. 17:33 ] @
Verovatno zbog:

OS: Windows XP
[ dinke @ 24.08.2004. 17:43 ] @
Hehe, kako li se tek Tomica aka zombie oseća :))

Update: Evo i ja instalirah user agent switcher u ff :))
[ degojs @ 24.08.2004. 18:24 ] @
Ajd sad recite da niste kompleksaši :)
[ Dejan Lozanovic @ 24.08.2004. 18:35 ] @
Ajde da se i ja javim za lin tabor oko programiranja, mada sam i ja kratak sa vremenom. Ali sto se predloga aplikacije tice hmm polje koje ste izabrali nam je jako slicno (toolkit+SQL baza). Posto za pristup bazi bi i lin i win tabor koristio ODBC (ili mozda wrapovanu verziju toga unutar toolkita). A posto je pitanje izbora toolkitra na unixima relativno u rangu sa nekim religioznim pitanjem tako da bi se sam unix tabor relativno tesko dogovorio plus toga svi bolji toolkitovi takodje imaju svoj port i na sam windows, tako da u ovom slucaju mi se takmicimo i sami protiv sebe. Sa druge strane ako Win tabor bude koristio MFC onda se i oni opet takmice sami protiv sebe jer wxWindows toolkit je radjen da bude kompatibilan sa MFC-om(jedino su imena klasa malo dugacija ali to se jako lako regulise). Tako da ako cemo raditi takvu neku varijantu onda C++ resenja su jako slicna jedna drugom. Tako da za ovakav neki test bi mozda neki malo vise os specefik usao u pricu(bez GUI) recimo primera radi da napravimo cluster-spam sistem :) ili mozda neki rad sa hardverom.
[ degojs @ 24.08.2004. 18:43 ] @
E, super da si se javio Deki. Ako uspemo i Relju da nagovorimo, mogli bi vas dvojica da nešto na brzaka uradite u 3D, pošto se obojica time bavite.

Citat:
Posto za pristup bazi bi i lin i win tabor koristio ODBC


A ne, ne. Što bi Win tabor koristio ODBC kad imamo i native verzije provajdera za sve one baze.
[ Reljam @ 24.08.2004. 18:49 ] @
Citat:
degojs: Ajd sad recite da niste kompleksaši :)
Zar nismo svi mi pomalo? :)

Salu na stranu, nismo svi jednaki niti imamo iste kapacitete i ne treba da se pravimo da je tako. Svako od nas ima svoje kvalitete, ja sam vrlo los u gomili stvari, ali sam zato i vrlo solidan u drugim stvarima - to cini zivot zanimljivim. Siguran sam da isto vazi i za druge posetioce foruma.

Ali ponavljam - postoji korelacija. Mislite o tome :)

A inace, Damire, da li se ti osecas superiorno zbog Lokacija: Pirgos city ?
[ degojs @ 24.08.2004. 19:02 ] @
Citat:
Deki:
(bez GUI)


Kanda sam znao :)
[ formeye @ 24.08.2004. 19:50 ] @
Mrzi me da citam sve ono (nije ni cudo) - samo sam primetio post u vezi sa podrskom za razne baze i kako nemam kontakta sa programiranjem. Mrzi me da odgovaram na to...

Nego samo nisam hteo da se Access navodi u specifikacijama zadatka.
(Sto bi Monti Pajtonovci rekli: "Zelimo pravo na to da muskarci radjaju bebe")

---------

Nego, malo smo skrenuli sa teme (to je ono sto pise u zaglavlju svake poruke :) )

A i niste odgovorili na pitanje kako bi pisanje programa dokazalo da li je bolji win ili lin?
[ Reljam @ 24.08.2004. 20:07 ] @
Pogresno je gledati na stvar preko pitanja da li je windows ili linux bolji. I jedan i drugi su alati, i za odredjene namene bolji je jedan, a za druge namene drugi. Alat se bira prema problemu, a ne prema ideologiji.

Ako pitas koja je od te dve platforme bolja za programiranje, ja bih rekao da Windows ima bolje IDEove, debagere, help i da su profesionalni programi i plugini jednostavno bolji na toj platformi.
[ VRider @ 24.08.2004. 20:15 ] @
Ja sam predlozio neki domaci zadatak, a degojs se uhvatio za programiranje i baze podataka (da li je mislio da te ne ide lako pod linuxom?! :)). Ja bi radije neki domaci iz administracije.
Zbog lokacije se Reljo ne osecam superiorno, ali se sigurno ne osecam inferiorno.
[ Dejan Lozanovic @ 24.08.2004. 20:22 ] @
Citat:
degojs:
A ne, ne. Što bi Win tabor koristio ODBC kad imamo i native verzije provajdera za sve one baze.


Citiracu sam sebe od pre dva dana sa linux foruma

"Mazohizam je ponovo u modi, a ?"

pa mislim, kao da na linuxu ne postoje native drajveri tim istim bazama.

Citat:
degojs: E, super da si se javio Deki. Ako uspemo i Relju da nagovorimo, mogli bi vas dvojica da nešto na brzaka uradite u 3D, pošto se obojica time bavite.


Sto se samog 3D-a tice tu bi relja me pretekao sigurno za dve tri duzine, jer pre svega njemu svakodnevni posao rad na Direct3d, dok se ja trenutno sa openGL "igram" u slobodno vreme, plus sto moram da priznam da trenutno Direct3d ipak ima malu prednost recimo shaderi na openGL-u postoje manje od godinu dana, dok d3d to ima jako dugo.

[quote]degojs:
Citat:
Deki
(bez GUI)
Kanda sam znao :)


Sta da kazem kada svaki ozbiljniji toolkit koji se koristi na unixima ima port i za win, a sa druge strane wxWindows je port like MFC-a za unixe. tako da je tu stvar ista, ukoliko radimo u C++
[ Dejan Lozanovic @ 24.08.2004. 20:37 ] @
Citat:
Reljam:
Ako pitas koja je od te dve platforme bolja za programiranje, ja bih rekao da Windows ima bolje IDEove, debagere, help i da su profesionalni programi i plugini jednostavno bolji na toj platformi.


Relja pa nije bash tako, ima i na linux platformi dobrih IDEova(KDevelop,Eclipse,Adjunta). KDevelop i Eclipse mogu da stanu rame uz rame Visual Studio, sada sto se debugera tice GDB je zaista mnogo dobar debuger, medjutim ko ne voli taj spartanski izgled uvek neki od wrtapera u gore pomenutim okruzenjima zavrsava posao vrlo dobro(ni ne osetis da je dole cisti GDB)
[ dinke @ 24.08.2004. 20:57 ] @
Veliki broj IDE-ova je razvijen u Javi, tako da postoji za oba OS-a. Dakle, vecina Borlandovih alata (JBuilder, Kylix itd), ZendStudio, Eclipse itd ...

P.S. Otvorili ste ponovo potpuno novu temu. Advocacy definitivno vapi za "split theme" f-jom.
[ Palma @ 24.08.2004. 21:04 ] @

Spremte se, spremte.

Nego, što da se ograničimo samo na programiranje, ima još mnogo oblasti za "natjecanje"?
[ Reljam @ 24.08.2004. 21:15 ] @
Damire, drago mi je da se ne osecas inferiorno, i ne treba - svako je tamo gde mu odgovara, inace bi otisao negde drugde.

Dejane, znam da su IDEovi na Linuxu bolji nego sto su nekada bili, ali mi se cini da je kombinacija VS + Whole Tomato + MSDN ipak bolja. Ali dobro, dosta toga je i stvar ukusa, znam nekoliko ljudi koji ovde koriste vi.

Dinke, svaki Java IDE koji sam probao je bio spor, pogotovu za netrivijalne projekte, i na Windowsu ih koristi samo onaj ko mora - onaj ko nema neki drugi IDE.
[ dinke @ 24.08.2004. 21:51 ] @
Citat:
Reljam: Dinke, svaki Java IDE koji sam probao je bio spor, pogotovu za netrivijalne projekte, i na Windowsu ih koristi samo onaj ko mora - onaj ko nema neki drugi IDE.

Slažem se, uzasno su spori i zahtevni po pitanju hardwera, ali ako si Java developer nemaš mnogo izbora. Koliko ja znam, svi popularniji IDE-ovi za Javu (Eclipse, IBM WebSphere, Sun Studio Creator, NetBeans, Borland JBuilder ...) su napisani upravu u Javi.

Inače ja sam od onih koji preferiraju stari dobri TextPad :)
[ VRider @ 24.08.2004. 22:02 ] @
Nemoj Relja da me zoves Damire, jer tako me zovu samo oni koji mi nisu drugari, i kad nesto zaserem. A mislim da ovde to nije slucaj. Drugovi me zovu Mirda.
[ Reljam @ 24.08.2004. 22:08 ] @
Ok, nema problema, izvini.

Ponekad nickovi mogu da budu rogobatni kada krenes da ih menjas po padezima, ali istini za volju to nije mnogo tesko sa 'VRider'-om :)
[ degojs @ 24.08.2004. 22:13 ] @
Citat:
Deki:
"Mazohizam je ponovo u modi, a ?"

Ufff...
U čemu je problem Deki? Koristi se Abstract factory design pattern.
Citat:
pa mislim, kao da na linuxu ne postoje native drajveri tim istim bazama.

Drago mi je da postoje. Znači ne treba ODBC.

Ili ja ovo vama već pomažem? :)

Citat:
VRider:
Nego, što da se ograničimo samo na programiranje, ima još mnogo oblasti za "natjecanje"?

Ima, ima, ali vi nemate igrice na linuxu tako da neki obračun preko mreže po tom pitanju otpada :) Dobar vam taj Linux :(
[ dinke @ 24.08.2004. 22:18 ] @
Citat:
degojs: Ima, ima, ali vi nemate igrice na linuxu tako da neki obračun preko mreže po tom pitanju otpada :) Dobar vam taj Linux :(

Nije baš da nema, evo ovaj moj FooBiliard može i mrežno da se igra. :)

Ja predlažem da batalimo mrežu i da pređemo na nešto konkretnije. Paintball na primer :))

[ VRider @ 24.08.2004. 22:19 ] @
Reljo, nema potrebe za izvinjavanjem, samo mi je neobicno.
A za igre cemo da spicimo pod wine pa da vas koljemo (ovo je drugarski poziv). Dentonu obecavam vec duze vreme, ali ne mogu da nadjem Counter.
[ littleboy @ 24.08.2004. 23:08 ] @
Mazohizam nije ni izasao iz mode.

Igre pod wine ?

Nesto kao ovo ?

[ degojs @ 25.08.2004. 03:14 ] @
To je sve ili imate još i onu.. onu jednu, kako ono beše ime, uvek zaboravim? :>
[ Dragi Tata @ 25.08.2004. 03:42 ] @
Citat:
dinke: Slažem se, uzasno su spori i zahtevni po pitanju hardwera, ali ako si Java developer nemaš mnogo izbora. Koliko ja znam, svi popularniji IDE-ovi za Javu (Eclipse, IBM WebSphere, Sun Studio Creator, NetBeans, Borland JBuilder ...) su napisani upravu u Javi.


Uglavnom si u pravu, ali najbolji IDE za Javu koji sam probao (nisam ih sve probao) je JCreator, pisan u C++u i brz kao zmija.

http://www.jcreator.com/

[ formeye @ 25.08.2004. 08:04 ] @
Citat:


O boze! Pa ovo nije ni GPL, ni CPL, ni SPL, ni MPL, ni... ;)
Komercijalan? Ha!

Netbeans i Eclipse rulz
[ degojs @ 25.08.2004. 11:22 ] @
Zašto bi bio problem ako je komercijalan program? Tih $69 sigurno ti neće biti toliki problem ako radiš (ne nužno programiranje), a doneće ti neke prednosti koje je Tata napomenuo (brzina).

Koliko vidim, postoji i besplatna verzija.
[ Dragi Tata @ 25.08.2004. 13:03 ] @
Citat:
formeye: O boze! Pa ovo nije ni GPL, ni CPL, ni SPL, ni MPL, ni... ;)
Komercijalan? Ha!

Netbeans i Eclipse rulz


Nisam rekao da je JCreator besplatan, već da je dobar. Čuo sam i da je Eclipse dobar (čak su razvili poseban GUI framework SWT, da bi izbegli prespori Swing), a Netbeans sam probao i recimo da je osrednji alat. Apsolutno ništa posebno.

E, da. Neki Java programeri sa kojima sam komunicirao se kunu u InteliJ (nisam ga probao):

http://www.jetbrains.com/idea/

[ flylord @ 25.08.2004. 13:10 ] @
Eclipse radi odlicno na Duron 900MHz i 256MB RAM
Programirao sam u njemu jedno 2 meseca, pre toga sam koristio JBuilder, i moram da kazem da mi se Eclipse vise svidja, i da cak nekako i brze radi. Naravno to je cist IDE alat, a ne RAD kao sto je JBuilder, ali meni nisu trebale te RAD osobine
Plus je free, sto znaci, ko nema pare, preporucujem Eclipse.
[ Palma @ 25.08.2004. 13:11 ] @
Khm, degojs, negde pri sredini stranice napravio si grešku, pripisao si VRider-u moj post. Ja sam lepo pitao da ubacimo još neku natjecateljsku disciplinu, da se ne bijemo sa Linux-ovcima samo u sferi programiranja, a ti odma' osuo paljbu. Mora da ti se VRider nešto zamerio
[ Dejan Lozanovic @ 25.08.2004. 13:21 ] @
Citat:
degojs:
Drago mi je da postoje. Znači ne treba ODBC.

Ili ja ovo vama već pomažem? :)

Naravno da ne treba ja sam hteo mojim odgovorom samo da kazem da je pisanje GUI aplikacije koja pristupa nekoj bazi podataka je isti problem i na windowsu i na linuxu i da mnoga resenja su portabilna i da ne bi video neku veliku razliku sto je naravno za pohvalu samim autorima raznoraznih toolkitova.

Citat:
degojs:
Citat:
VRider:
Nego, što da se ograničimo samo na programiranje, ima još mnogo oblasti za "natjecanje"?

Ima, ima, ali vi nemate igrice na linuxu tako da neki obračun preko mreže po tom pitanju otpada :) Dobar vam taj Linux :(


Ma evo mozemo da igramo Doom3 :) tj samo da zamenim graficku kako bi mogao da ga poteram valjano.
[ Dejan Lozanovic @ 25.08.2004. 13:23 ] @
Citat:
degojs: To je sve ili imate još i onu.. onu jednu, kako ono beše ime, uvek zaboravim? :>


Pa preko winex-a ljudi igraju mnogo toga recimo i battlefield vietnam
[ degojs @ 25.08.2004. 13:44 ] @
Citat:
Khm, degojs, negde pri sredini stranice napravio si grešku, pripisao si VRider-u moj post. Ja sam lepo pitao da ubacimo još neku natjecateljsku disciplinu, da se ne bijemo sa Linux-ovcima samo u sferi programiranja, a ti odma' osuo paljbu. Mora da ti se VRider nešto zamerio


Lepo reče Tata jednom: "degojs prvo puca pa onda pita ko ide." :)

A dobra mu je i ona: "Nikad nije loše pljucnuti po Linuxu", tako da to i ovde vredi.
[ degojs @ 25.08.2004. 13:49 ] @
Citat:
Deki:
Naravno da ne treba ja sam hteo mojim odgovorom samo da kazem da je pisanje GUI aplikacije koja pristupa nekoj bazi podataka je isti problem i na windowsu i na linuxu i da mnoga resenja su portabilna i da ne bi video neku veliku razliku sto je naravno za pohvalu samim autorima raznoraznih toolkitova.


Kakva portabilna rešenja, ne razumem o čemu pričaš. Ozbiljno?

Pisanje ovakvih aplikacija na Windowsu nije nikakav problem (o čemu pričaš tačno? Kakav problem?) uz odgovarajući alat tipa Delphi, VB, ili neki .NET jezik. Za Linux uopšte ne znam niti me interesuje.

Zašto bi čovek uopšte koristio C++ za takvu aplikaciju? Ovo ti je samo primer koliko ti grešiš sa svojim upornim "C++ je rešenje za sve."
[ dinke @ 25.08.2004. 14:11 ] @
Mislim da je čovek mislio na portabilnost na nivou baze (tzv. Database Abstraction Layer) a ne na nivou aplikacije.
[ degojs @ 25.08.2004. 14:19 ] @
Nisam siguran šta je hteo da kaže.

Što se tiče DAL-a, ne vidim kako je to problem na Windowsu - samo se dodaju reference na odgovarajuće provajdere i to je to. Rekoh već, s obzirom da imaš sve potrebne provajdere koji izlažu isti interfejs, nema nikakvih problema oko pisanja jednog koda koji radi "za sve" (database agnostic), a opet se koristi native provajder za svaku bazu. Takođe, implementiranje kvalitetnih izveštaja (npr. Crystal Reports) na Windowsu nije nikakav problem. Ne znam za Linux.

Pitanje je gde bi to sve skupa išlo lakše i brže - na Windowsu ili Linuxu?

P.S.
Baš što se tiče tog "database agnostic" programiranja, dodatna olakšanja će biti predstavljena sa ADO.NET 2.0 (.NET 2.0; Visual Studio 2005), mada već i sad je prilično jednostavno.
[ formeye @ 25.08.2004. 19:01 ] @
Ma ne kazem to, nego nije OPEN SOURCE!!!
[ tdjokic @ 25.08.2004. 19:32 ] @
A osim toga, fabrika tastatura Cherry je pocela da pravi "Linux" tastature. Sitnica, koja mnogo govori: Linux pocinje da biva cool, industrija pocinje da vidi sansu da i tu nesto proda i tako pocinje zacarani krug ponude i potraznje. Jer, kao sto rece jedan mudri Albanac na jednom drugom forumu: "Nije vazno ko je u pravu, nego ko pobedi". A u industriji, da bi ziveo, moras da prodajes. A trziste je prezasiceno i bilo sta novo je dobrodoslo.

Ista stvar pocinje da vazi i za MS i Linux - veliki deo stanovnistva ne obozava da napreze mozdane celije nego rade sve po inerciji - "kao komsija" ili "celo selo". Degojs, ponovo ti kazem - u pravu si ti za mnoge stvari, ali malo ko hoce time da se bakce. Znas li ti da je jedan od "najmudrijih" komada hardvera trenutno ventilator sa 3 LED za kuciste, pa kad se vrti, a LED-ice svetlucaju, sto se opet vidi kroz providni poklopac racunara! Koja "inteligencija", koja "inventivnost", da covek ne poveruje. Mozes da mislis koliko vlasnike takvih racunara zanimaju sofisticirani programi o kojima pricas! Mozda ces reci da oni ni o cemu ne odlucuju, ali onda nisi u pravu - ONI o svemu odlucuju snagom novcanika - proizvodice se ono sto oni budu kupovali i hteli, to je poenta.
[ Dragi Tata @ 25.08.2004. 19:58 ] @
Citat:
formeye: Ma ne kazem to, nego nije OPEN SOURCE!!!


Pa? Gde sam ja pomenuo da je Open source? Rekao sam da je dobar. Ili misliš ako nije Open source ne može da bude dobar?
[ axez @ 25.08.2004. 22:23 ] @
Citat:
Dragi Tata: Pa? Gde sam ja pomenuo da je Open source? Rekao sam da je dobar. Ili misliš ako nije Open source ne može da bude dobar?



Pa moze ako nije microsoft...;)
[ degojs @ 26.08.2004. 03:42 ] @
axez, ajd pokušaj samo jednu poruku, a da ima veze sa tehničkom stranom Linux vs Windows pa da ti platim pivo. Bilo šta, nema veze ako i ne bude tačno. Makar jednu..
[ formeye @ 26.08.2004. 07:49 ] @
Citat:
Dragi Tata: Pa? Gde sam ja pomenuo da je Open source?

Ja sam jadan neshvacen - kazem da necu da koristim neki Java IDE koji u odnosu na NetBeans nema nista osim brzine, a jos je i closed source.
A i Eclipse je sada GTK alat... i brz je i OS je

Nego, pade mi na pamet jedna restrikcija za ovo vase takmicenje, koja je po svetskim standardima - mora se koristiti licencirani softver.

Napomena: Ako sa posla uzmete licenciran program i stavite ga kod kuce, to vise nije legalna kopija (osim ako je firma platila tu kopiju da mozete da je koristite za svoje potrebe)
[ axez @ 26.08.2004. 08:00 ] @
Ne pijem pivo...gorko mi..
Osim toga ovo je advocacy...uvek je dobro pljucnuti po windowsu..:P
[ degojs @ 26.08.2004. 09:01 ] @
Citat:
formeye:
kazem da necu da koristim neki Java IDE koji u odnosu na NetBeans nema nista osim brzine, a jos je i closed source.

Hahaha :D
Citat:
formeye:
Nego, pade mi na pamet jedna restrikcija za ovo vase takmicenje, koja je po svetskim standardima - mora se koristiti licencirani softver.
Napomena: Ako sa posla uzmete licenciran program i stavite ga kod kuce, to vise nije legalna kopija (osim ako je firma platila tu kopiju da mozete da je koristite za svoje potrebe)

I opet, pričamo svašta. Sve potrebno možeš skinuti i koristiti besplatno za potrebe učenja i slično. Uključujući tu i skupi Oracle :) Ajd Linux ekipa (veći deo iste) ubuduće da koristi makar Google pre nego što uzme da piše, ovo postaje neizdrživo.

I usput, kad već kažeš "ovo vaše takmičenje", znači da nećeš da učestvuješ u istom, te bi mogao da prestaneš da dobacuješ, a još i pričaš sve pogrešno.
[ Dragi Tata @ 26.08.2004. 13:09 ] @
Citat:
formeye: Ja sam jadan neshvacen - kazem da necu da koristim neki Java IDE koji u odnosu na NetBeans nema nista osim brzine, a jos je i closed source.


Ama hoćeš li ti meni da objasniš lepo šta tebi u praktičnom smislu znači što je NetBeans open source? Hoćeš li da ga nadograđuješ ili menjaš? Ja, iskreno, nemam vremena da se bavim krpljenjem i nadograđivanjem tuđeg koda - ako mi nešto ne odgovara izaberem nešto drugo.

JCreator je kao što rekoh dobar i brz IDE. Ako misliš da nije, kaži zašto misliš, ali mi daj neke konkretne razloge, a ne "open source" jer mi to ništa ne znači.
[ Dejan Lozanovic @ 26.08.2004. 15:15 ] @
Citat:
degojs

Kakva portabilna rešenja, ne razumem o čemu pričaš. Ozbiljno?

Pisanje ovakvih aplikacija na Windowsu nije nikakav problem (o čemu pričaš tačno? Kakav problem?) uz odgovarajući alat tipa Delphi, VB, ili neki .NET jezik. Za Linux uopšte ne znam niti me interesuje.

Zašto bi čovek uopšte koristio C++ za takvu aplikaciju? Ovo ti je samo primer koliko ti grešiš sa svojim upornim "C++ je rešenje za sve."



QT - portabilan kompletno (kompletan framework)
GTK - takodje imas u win wavijanti
(e)FLTK - takodje portabilan toolkit
MFC -> wxWindows (uz jako male dorade, imena klasa se razlikuju)
...
delphi VCL/CLX takodje a postoji i lasarus(free pascal compiler)
VB - HBasic (http://hbasic.sf.net) mada nisam siguran koliko je Hbasic kompatibilan sa VB-om

Vec smo ranije pominjali pristupe bazama, tako da kada kazem da za razvoj GUI+SQL nema neke velike razlike ili u nekim slucajevima nema uopste, zato kazem primer je los da bi se videle razlike, u programiranju. Tamo gde ima razlika je interprocesna komunikacija i rad sa hardverom. Tako da neko takmicenje trebalo da bude iz tih nekih oblasti.
[ Dejan Lozanovic @ 26.08.2004. 15:28 ] @
Citat:
Dragi Tata: Ama hoćeš li ti meni da objasniš lepo šta tebi u praktičnom smislu znači što je NetBeans open source?


U prakticnom smislu to znaci da ukoliko autori prestanu da razvijaju taj proizvod velika je verovatnoca da ce neko drugi nastaviti ili ukoliko pocnes da menjas licencu koja nije u skladu sa licencom "velikog bradonje" poslednji primer koji imas je Xfree86 ljudi su promenili licencu i desio se fork projekta i sve vise distribucija izbajuce Xfree86 i zamenjuje ga sa drugim X serverom.

A jos jedna stvar od tog open source-a u 95% znaci 0$
[ degojs @ 26.08.2004. 15:33 ] @
Deki, ja ne znam o čemu ti više pričaš. Koga uvo boli za portabilan kod u ovom slučaju? Jedna ekipa pravi aplikaciju za Linux, druga za Windows, šta koga briga za portabilnost? Šta ti sad nabrajaš te tehnologije? Šta će to meni na Windowsu?

Ono što bi se videlo prilikom izrade ovakve aplikacije jeste produktivnost - na kom sistemu se takva aplikacija radi lakše i brže.

Mada, s obzirom da sam već objasnio kako se to radi (database agnostic - DAL se programira "against interface") i ne vidim da više ima smisla da sad to i radimo. Pogotovo pošto ste i ti i ovaj drugi, formeye, totalno omašili (ti pričao o "mazohizmu", a on opet o posebnim klijent aplikacijama za svaku bazu, itd).

Bilo bi interesantno da nismo ništa komentarisali nego da ste vi uzeli da radite tako. Mašala.. mazohizam, pa da. Bila bi pišurija na kraju izgleda, iako ti kažeš da razlike nema :)
[ degojs @ 26.08.2004. 15:38 ] @
Citat:
U prakticnom smislu to znaci da ukoliko autori prestanu da razvijaju taj proizvod velika je verovatnoca da ce neko drugi nastaviti ili ukoliko pocnes da menjas licencu koja nije u skladu sa licencom "velikog bradonje" poslednji primer koji imas je Xfree86 ljudi su promenili licencu i desio se fork projekta i sve vise distribucija izbajuce Xfree86 i zamenjuje ga sa drugim X serverom.

Nisam primetio da je MS prestao da razvija VS, Borland svoje alate, itd, itd.
Taj problem se sreće kod "vas" baš iz tog razloga što ljudi moraju u životu da i zarađuju, pa onda nemaju više vremena da prave programe besplatno. Da imaju ti programi neku cenu i da su ljudi poput vas spremni da plate makar $10 po aplikaciji, verovatno se takva napuštanja ne bi ni dešavala ili bi ih bilo mnogo manje.

Citat:
A jos jedna stvar od tog open source-a u 95% znaci 0$

Pa tako reci, bitno da je besplatno, a ne što je open source.
[ Dejan Lozanovic @ 26.08.2004. 20:18 ] @
Citat:
degojs: Deki, ja ne znam o čemu ti više pričaš. Koga uvo boli za portabilan kod u ovom slučaju? Jedna ekipa pravi aplikaciju za Linux, druga za Windows, šta koga briga za portabilnost? Šta ti sad nabrajaš te tehnologije? Šta će to meni na Windowsu?

Ono što bi se videlo prilikom izrade ovakve aplikacije jeste produktivnost - na kom sistemu se takva aplikacija radi lakše i brže.

Mada, s obzirom da sam već objasnio kako se to radi (database agnostic - DAL se programira "against interface") i ne vidim da više ima smisla da sad to i radimo. Pogotovo pošto ste i ti i ovaj drugi, formeye, totalno omašili (ti pričao o "mazohizmu", a on opet o posebnim klijent aplikacijama za svaku bazu, itd).

Bilo bi interesantno da nismo ništa komentarisali nego da ste vi uzeli da radite tako. Mašala.. mazohizam, pa da. Bila bi pišurija na kraju izgleda, iako ti kažeš da razlike nema :)


Pa ti si omasio onu moju kljucnu stvat koju sam rekao prilikom mog prvog posta, a to je da je GUI+SQL aplikacija jako slicna i na linuxu i na windowsu i naveo sam ti resenja koja se koriste na linuxu i rekao sa su sama po sebi portabilna na windows zbog samih toolkitova koji su portabilni a isto sam ti dao primer i sa MFC-om gde sam ti jasno stavio do znanja da tehnologije koje vi koristite su jako slicne i daju se lako i jednostavno portovati na linux ili neki drugi unix i da takmicenje na polju GUI+SQL nema mnogo smisla. Eto to je bila moja poenta od samog starta koja ti je nekako promakla
[ Dejan Lozanovic @ 26.08.2004. 20:26 ] @
Citat:
degojs:
Nisam primetio da je MS prestao da razvija VS, Borland svoje alate, itd, itd.
Taj problem se sreće kod "vas" baš iz tog razloga što ljudi moraju u životu da i zarađuju, pa onda nemaju više vremena da prave programe besplatno. Da imaju ti programi neku cenu i da su ljudi poput vas spremni da plate makar $10 po aplikaciji, verovatno se takva napuštanja ne bi ni dešavala ili bi ih bilo mnogo manje.


Pa ja jesam primetio da je Borland pauzirao razvoj kylixa, jeste da ima i kvalitetnijih razvojnih alata od CLX-a ali mnogi ljudi su razvijali svoje proizvode u njemu.Pa su sada na neki nacin blokirani.

Citat:
degojs: Pa tako reci, bitno da je besplatno, a ne što je open source.


Pa nekome je i cena vazan aspekt. Ja ako vec ne zelim da platim nesto pre cu odabrati neki 0$ softvare nego imati crackovanu/piratovanu verziju istog.
[ formeye @ 27.08.2004. 08:38 ] @
A ja sam mislio da smo mi Linuxasi nadmeni.
-----------
Jedna od najvaznijih prednosti OpenSourcea:
Brzina razvoja popularnih aplikacija
Mozilla - za rekordno kratko vreme je bila presisala IE po mogucnostima i postovanju W3C standarda.
Mozillu spominjem jer je bila razvijana od nule.

Sto se besplatnih alata 'za ucenje' tice, svaka cast Oraklu i IBM-u, ali da li si nekada video Personal (citaj besplatnu za nekomercijalnu upotrebu) verziju JBuildera i uporedio je sa Enterprise verzijom istog ili sa NetBeansom ili sa Eclipseom?
Osim ako ne mislis da skidas dodatke sa neta koji ce ti ulepsati ruzan ukus u ustima koji ti je ostao od Personal verzije.

Onda, gde mogu da nadjem da skinem Visual Studio u neogoljenoj verziji - Enterprise ili kako oni to vec zovu?
-----------
A sto se tice mog prebacivanja ovde, a ne mislim da radim, izgleda da niko od vas ne misli da radi, s obzirom da jos niste ni poceli da pisete cak ni specifikacije za program. Niste ni poceli da se dogovarate oko istih...
[ dinke @ 27.08.2004. 10:11 ] @
Citat:
formeye: Mozillu spominjem jer je bila razvijana od nule.

Auf , malo sutra. Mozilla je nastala tako što je Netscape rešio da objavi source kod svog komunikatora. Pogledaj ovo:

http://www.catb.org/%7Eesr/wri.../cathedral-bazaar/ar01s13.html

Mozilla projekat svakako brzo napreduje (naročito u poređenju sa konkurencijom), ali ne tako brzo kao što ti misliš :)
[ Dragi Tata @ 27.08.2004. 13:13 ] @
Citat:
formeye:Jedna od najvaznijih prednosti OpenSourcea...itd itd


Ti si implicirao da je NetBeans bolji od JCreatora jer je open source, iako JCreator nisi nikad ni video. Ja sam video oba i kažem da je JCreator bolji, a pre svega brži.

Što se brzine razvoja Mozille tiče (kao što je dinke već napomenuo, nije tačno da su krenuli od nule), činjenica da je open source nema sa tim nikakve veze. Razvija se i Opera i Netscape, koji nisu open source, a IE se ne razvija ne zato što nije OS, nego zato što su u MS-u doneli takvu odluku još negde 1997. OS model izdavanja koda sam po sebi ne unapređuje proces razvoja: primera ima koliko hoćeš, počev od legendarnog GNU-a, koji je počeo da se razvija još 1984, a danas im "fali još samo kernel".
[ degojs @ 27.08.2004. 13:29 ] @
Citat:
Deki Lozanovic:
takmicenje na polju GUI+SQL nema mnogo smisla. Eto to je bila moja poenta od samog starta koja ti je nekako promakla

Nije mi promaklo da si prvo pričao o upotrebi ODBC, kao i da si pominjao mazohizam? Šta to bi? Omaklo se?
Gledaj, taj DAL lako se pomeri na web server. Web aplikacija u radu pristupa raznim bazama, koristimo native provajdere zbog optimizacije, ali opet - kod koji koristimo (DAL) je pisan samo jednom. Recimo imaš firmu koja ima nekoliko raznih baza podataka a podatke obrađuje jedna web aplikacija, itd.

Kako stvari stoje kod vas? Ima li na Linuxu neki tako unificiran pristup poput ADO.NET za rad sa bazama, a da se ne gubi na performansama niti da je potrebno pisati specifičan kod?
Citat:
Pa ja jesam primetio da je Borland pauzirao razvoj kylixa

Dok bih ja primetio da taj isti Borland nije prestao sa razvojem Delphija, čak su izbacili i verziju za .NET. Rekoh, te probleme vi imate na Linuxu u mnogo većoj meri zbog same te kulture da sve treba biti besplatno, a Kylix je baš dobar primer. Slažemo se :) Da im nema Windowsa pitanje je šta bi bilo i sa Java alatima.
[ formeye @ 27.08.2004. 13:49 ] @
Netscape JESTE otvorio svoj kod. Ali posto je kod bio los i previse komplikovano napisan za dalji razvoj, shvatili su da je jednostavnije napisati browser od pocetka - iz starog koda su uzete samo ideje.

Citat:
Razvija se i Opera i Netscape

Opera je komercijalan browser (ili addware)
A Netscape se ne razvija sam od sebe nego se razvija na osnovi Mozilla projekta - Samo uzimaju Mozillu, dodaju joj program za instant messages...

Sada ste vi ti koji bi trebali da konsultujete Google...

Citat:
OS model izdavanja koda sam po sebi ne unapređuje proces razvoja

Kod OS je karakteristika da, ako za necim ima potrebe, da ce se to uraditi - GNU/Linux ima linux kernel, sta ce im bilo sta drugo?
[ degojs @ 27.08.2004. 13:57 ] @
Dakle, kad su tako pametni, što su uopšte koristili Netscape za bilo šta?

Da li programiranje ide brže ako se krene od početka ili ako se koristi nečiji kod (u slučaju da nije trivijalan)?


[Ovu poruku je menjao degojs dana 27.08.2004. u 11:12 GMT]
[ Dragi Tata @ 27.08.2004. 14:26 ] @
Citat:
formeye: Kod OS je karakteristika da, ako za necim ima potrebe, da ce se to uraditi - GNU/Linux ima linux kernel, sta ce im bilo sta drugo?


Kernel GNU operativnog sistema je Hurd, koji ni dan danas nije završen, a "GNU/Linux" je običan pokušaj Stalmana da se okiti tuđim perjem.

Nego, i dalje čekam da mi objasniš zašto je NetBeans bolji od JCreatora. Ako je moguće čisto u tehničkom smislu i bez ideologije.
[ formeye @ 27.08.2004. 18:21 ] @
Citat:
Dragi Tata: Kernel GNU operativnog sistema je Hurd, koji ni dan danas nije završen, a "GNU/Linux" je običan pokušaj Stalmana da se okiti tuđim perjem.

I agree. Ali to ne pobija moju tvrdnju da kernela nema jer nema potrebe za novim.

Citat:
Nego, i dalje čekam da mi objasniš zašto je NetBeans bolji od JCreatora. Ako je moguće čisto u tehničkom smislu i bez ideologije.

Sad cu da napisem odgovor u stilu pravog Windowsovca: Zato sto je NB najbolji Java ide posle JBuildera i, mozda, IBMovog IDEa.

Citat:
degojs: Dakle, kad su tako pametni, što su uopšte koristili Netscape za bilo šta?

No Comment...

Citat:
Da li programiranje ide brže ako se krene od početka ili ako se koristi nečiji kod (u slučaju da nije trivijalan)?

Zavisi od toga kako je taj kod pisan. Nije redak slucaj da se program pise od pocetka zbog toga sto je analiziranje tudjeg koda dosta komplikovano.

Druga je stvar to sto M$ kaze da je od nule napisao neke delove Win 2003 (doduse iz drugih razloga) pa se posle ispostavi da su uspeli da naprave identicne propuste i u novom pisanju...
[ Dragi Tata @ 27.08.2004. 18:36 ] @
Citat:
formeye: Zato sto je NB najbolji Java ide ...


To su tvoji "tehnički argumenti"? Samo si zaboravio da dodaš: NB rulez, JCreator sux i par LOL-ova, pa da utisak bude kompletan.
[ dinke @ 27.08.2004. 20:24 ] @
Citat:
Dragi Tata: ... IE se ne razvija ne zato što nije OS, nego zato što su u MS-u doneli takvu odluku još negde 1997.

Možeš li nama znatiželjnima dati malo više informacija :) ?

Citat:
formeye: Netscape JESTE otvorio svoj kod. Ali posto je kod bio los i previse komplikovano napisan za dalji razvoj, shvatili su da je jednostavnije napisati browser od pocetka - iz starog koda su uzete samo ideje.

A otkuda tebi informacije da su oni mozillu napisali iz početka kako tvrdiš ? Imaš li neke dokaze za tu tvoju tvrdnju ?

Citat:
formeye: Zavisi od toga kako je taj kod pisan. Nije redak slucaj da se program pise od pocetka zbog toga sto je analiziranje tudjeg koda dosta komplikovano.

Možda u Srbiji.
Pre nego što se napiše i linija koda piše se projektna dokumentacija. Ako je program u razvoju pravi se dokumentacija "feature-a" koji će biti uključeni u toj i toj verziji. Svaka ozbiljnija firma koristi version control, za svaku izmenu postoje logovi, pre izbacivanje svake verzije qa tim detaljno testira i prijavljuje bugove koji se opet ispravljaju u toj i toj verziji itd ... Da ne dužim, ukratko, verovatnoća da je Netscape kod bačen i pisan novi kod za mozillu je matematički rečeno ---> -oo.

Toliko od mene.
[ BlueIce @ 27.08.2004. 22:25 ] @
Ja sam mislio da se verovatnoća može kretati samo u intervalu [0,1] :)
[ popeye @ 27.08.2004. 23:10 ] @
Dok ne dodaš dobru, veliku šolju vrućeg čaja. Onda dobiješ beskonačnu neverovatnoću.
[ srki @ 28.08.2004. 04:58 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
Citat:
Dragi Tata: Ama hoćeš li ti meni da objasniš lepo šta tebi u praktičnom smislu znači što je NetBeans open source?


U prakticnom smislu to znaci da ukoliko autori prestanu da razvijaju taj proizvod velika je verovatnoca da ce neko drugi nastaviti

Pa? Kakve to ima veze? Zar je toliko tesko preci na drugi IDE? Ja sam nekada koristio tubro c pa c++ builder ali kada mi je visual studio bio bolji onda sam presao na njega. Ako je trenutno JCreator bolji sto ne bih koristio njega? Zar je toliki problem preci na drugi IDE ako JCreator prestane da se razvija? Pa menjao sam i operativne sisteme i jezike u kojima programiram pa ne verujem da bi promena IDE-a predstavljala toliki problem. Tako da jos uvek nisam video da je makar jedna osoba rekla koju tehnicku prednost ima NetBeans u odnosu na JCreator, I dalje cekamo formeye-a da kaze jer je on to pomenuo. Mada sve vise imam utisak da je to samo rekao zbog OS ideologije.

Citat:
A jos jedna stvar od tog open source-a u 95% znaci 0$

Ok, ovo jeste prednost. A koju jos prednost ima?

[Ovu poruku je menjao srki dana 28.08.2004. u 23:22 GMT]
[ formeye @ 28.08.2004. 09:11 ] @
Citat:
dinke
kod za mozillu je matematički rečeno ---> -oo.

Posle ovoga i ne znam zasto odgovaram na post, ali ajde...

Malo pretrazi informacije o Gecku na netu, pa ces videti...

Citat:
dinke: Možda u Srbiji.
Pre nego što se napiše i linija koda piše se projektna dokumentacija. Ako je program u

Sve je to tacno do jednog trenutka. Ako je program lose napisan, nikakva dokumentacija ga nece uciniti boljim. Kod NNa je bio problem teska nadogradjivost (ruzna rec), zeleli su da promene arhitekturu browsera, brzinu...

Inace, kad kazem Mozilla je pisana od nule, mislim na sam engine to jest Gecko.

------------------------------------
Citat:
Dragi Tata: To su tvoji "tehnički argumenti"? Samo si zaboravio da dodaš: NB rulez, JCreator sux i par LOL-ova, pa da utisak bude kompletan.

Pre svega, nikad nisam rekao sta je bolje od cega - ovaj poslednji post je bio samo sala koju niste shvatili.

Sve sto sam rekao u vezi sa JCre. je da JA necu da ga koristim jer nije GPL.
Inace, neko je jednom rekao "Ideologija je ono sto nas distancira od zivotinja"
[ formeye @ 28.08.2004. 09:20 ] @
Citat:
srki: Pa? Kakve to ima veze? Zar je toliko tesko preci na drugi IDE? Ja sam nekada koristio tubro c pa c++ builder ali kada mi je visual studio bio bolji onda sam presao na njega. Ako je trenutno JCreator bolji sto ne bi koristio njega. Pa zar je toliki problem preci na drugi ide ako

Jel ti shvatas koliko kosta neku kompaniju da predje sa jednog alata na drugi?

To sto tebi to ne predstavlja problem to je druga stvar, ali evo ti primer - napravio si odlican program - extra komplikovan (bla, bla...) u Delphima i jednog dana Delphi vise ne postoje. Ne postoji nista sto je 100% kompatibilno sa delphima. Sta ces da radis?
[ srki @ 28.08.2004. 09:45 ] @
Citat:
To sto tebi to ne predstavlja problem to je druga stvar, ali evo ti primer - napravio si odlican program - extra komplikovan (bla, bla...) u Delphima i jednog dana Delphi vise ne postoje. Ne postoji nista sto je 100% kompatibilno sa delphima. Sta ces da radis?

Pa i dalje cu koristiti taj Delphi sto imam. Ionako ako je bio bolji jos ce biti bolji nego konkurencija i imacu vremena da predjem na nesto drugo dok to nesto drugo ne postane bolje. Mislim da se firmama ipak vise isplati da koriste ono sto je u tom trenutku najbolje.
[ degojs @ 28.08.2004. 10:11 ] @
Citat:
formeye:
Inace, kad kazem Mozilla je pisana od nule, mislim na sam engine to jest Gecko.

E, sad bitno menjaš priču.. dobar taj Google, zar ne?
Citat:
Sve sto sam rekao u vezi sa JCre. je da JA necu da ga koristim jer nije GPL.

Koje to mane ima JCreator zato što nije GPL? :) Kakvi su to razlozi? Mislim, bez uvrede, ali to je razmišljanje na nivou nekog deteta.
Dakle, prvo ne valja što nije open source, a sad što nije GPL. Hoćemo li da čujemo konačno šta to konkretno znači nekom programeru što nije open source ili GPL. Kako vidimo, postoji i besplatna verzija, a i ona sa cenom od $70 nije strašna, tako da cena nije problem.


[ formeye @ 28.08.2004. 15:16 ] @
Ne menjam pricu. Gecko je najvazniji i najveci deo mozile. A sudeci po tome sto je za iface koriscen XUL koji je razvijen tek posle NN4.7 - za mozillu morala je i vecina iface koda biti ponovo napisana.

OK, cak i da kazemo da za glavni browser moz fondacije nije pisan od nule, Firefox jeste. Jer je ideja autora FF-a bila da napisu wrapper za Gecka koji ce biti brzi i trositi manje memorije od originalnog Moz brows.

Citat:
Pnego konkurencija i imacu vremena da predjem na nesto drugo dok to nesto drugo ne postane bolje.

No comment...

Citat:
degojs: Dakle, prvo ne valja što nije open source, a sad što nije GPL.

Izvinjavam se, kad kazem GPL, smatram *PL (* Public Lic.) == OpenSource. Moja greska.

Ne shvatem sto tebi smeta sto necu da koristim ne OS software?

"Principi su kao go*na, svakome samo tudje smrdi".
[ degojs @ 28.08.2004. 15:44 ] @
Mislim da nema mnogo smisla uopšte pričati sa tobom iz razloga što stalno menjaš priču koju pričaš (Mozilla->Gecko->Firefox..).

Citat:
Ne shvatem sto tebi smeta sto necu da koristim ne OS software?


Ne smeta meni uopšte, nego pričamo, a ja se samo malo nasmešim i začudim kad vidim da neko može da stavlja na prvo mesto pitanje "da li je ova aplikacija OS/GPL ili ne?" ispred nekih drugih (npr. tehničkih i ekonomskih) kada je izbor softvera u pitanju. Bar za ovaj slučaj (izbor alata za programiranje) to nema neku vrednost.
Citat:
"Principi su kao go*na, svakome samo tudje smrdi".

Tvoj argumenti su se ovim sveli na: "Zato što neću." :) Takvi argumenti ne znače nikom ama baš ništa, rekao bih da je to još i najgori argument koji sam imao prilike da pročitam na ovom forumu. Iz onog što pišu drugi, često možeš nešto da naučiš što nisi znao, a iz ovog ništa. Nema ni mogućnosti za raspravu te ne znam čemu nam uopšte saopštavaš takav svoj stav?

[ srki @ 28.08.2004. 16:02 ] @
Citat:
formeye:Ne shvatem sto tebi smeta sto necu da koristim ne OS software?

Pa ne verujem da nekome smeta. Ali verovatno smo radoznali pa nas zanima zasto je to tako.
[ Dragi Tata @ 28.08.2004. 16:15 ] @
Citat:
formeye:
Sve sto sam rekao u vezi sa JCre. je da JA necu da ga koristim jer nije GPL.
Inace, neko je jednom rekao "Ideologija je ono sto nas distancira od zivotinja"


E, pa trebalo je da naglasiš ono "JA". A što se ideologije tiče, mogao bih da se soložim i sa time, samo ne kada je u pitanju tehnika i ekonomija. Tu važe principi 2+2=4 i ideologija nema šta da traži. Da je Bradonja osnovao klasičnu religiju ili političku partiju to bi bilo sasvim OK. Međutim, on je strpao ideologiju tamo gde joj apsolutno nije mesto i žalosno je što vidim da ima ljudi (srećom mali broj) koji prihvataju takav način razmišljanja ("Neću da ga koristim jer nije OS").
[ tdjokic @ 29.08.2004. 00:14 ] @
A evo malo za promenu sta kaze "vash" covek, da ne kazete posle da vam "mi" podmecemo neshto :-)

http://www.elitesecurity.org/poruka/423798

Ja koristim Xandros Desktop 2.0 Business Edition na jednom od svojih pet kompjutera i mogu da kazem da je izvanredan.
Pomalo je konzervativan u smislu izbora softverskih paketa ( starije,stabilne verzije) ali RADI ono sto je obecao. Ja sam se opredelio za biznis verziju jer ona ima tzv. Windows authentication tako da se Xadros-Linux PC vrlo lako ukljucuje na lokalnu network mrezu baziranu na Windows 2000 serveru , naprimer gde mozes ,onda, da koristis sve shared resources , Exchange server ( mail server) i t d.
To je i prvi Linux za koji sam platio oko stotinu dolara , ali mislim da vredi svaki ulozeni peni. Treba li da kazem i to da trenutno imam sve najsvezije Linuxe ( SuSE 9,1 , Mandrake 10, Fedora Core 2 , Knoppix , Lindows/Linspire 4,5 kao i neke manje ili vise egzoticne kreacije poput onih koje budis sa USB flas memorijskom karticom ili one koji su iskljucivi multimedia systemi ( kao J.A.M.D. naprimer) , fantasticni YOPER i jos uvek moj omiljeni Corel Linux .
Iako smatram da su SuSE 9,x i Mandrake 9/10 atraktivniji ( kako po izgledu tako i prema broju paketa) Xandros je moj favorizovani distro ako je rec o ozbiljom radu i projektima.
Xandros 2.0 BE dolazi sa Sun Microsystem Star Office-om , ali vam mogu reci da su mi novije verzije Open Ofisa ( 1.1.2 ) privlacnije, ako ni zboge cega drugog, a ono zato sto mogu svaki dokument koji uraim da exportujem u Adobe PDF format ili da kreiram zanimljive Macromedia Flash prezentacije.
Sa vrlo malim programcicem ( CSS descrambler) koji se moze naci na Internetu mogu da gledam i DVD filmove , moja digitalna kamera Oregeon Scientific radi fenomenalno , a tu su i jos neki drugi fantasticni programi koji se jednostavno skinu i instalisu preko besplatnog Xandros networka.Uzgred budi receno Xandros perfektno detektuje Lucent-ove Windows-modeme ( narocito one starije od pre cetiri-pet godina).
Najkrace receno : Xandros je za ozbiljan rad i ljude koji imaju potrebu da se kace na Windows servere i jos uvek ne mogu da se otarase Mikrosoftovih ofis programa ( Word, PowerPoint, Access, Excell,Publisher...). Ne zelim da kazem da su ostali Linuxi "neozbiljni" , vec samo to da sa Xandrosom - buduci da je tako krojen od strane svojih kanadskih autora- nema puno experimentisanja.
Ko zeli malo vize uzbudjenja i petljanja oko konfuguracija sistema i davanja licnog pecata sistemima onda je bolje da se ide na Mandrake,Red-Hat/Fedora, SuSE,Gentoo,Debian,Slackware itd.
Osim toga mislim da je Xandros kao komercijalni distro vise krojen za small-business korisnike a manje za obicne kompjuterske smrtnike i siroke populaciju. Ona besplatna verzija Xandrosa koja je na raspolaganju za download nije vredna truda, jer nema ono sto je u Xandrosu najvredinije : Cross-over windows runtime emulator i sposobnost da se korisnik ukaci na Windows servere.
Ovde mozete naci prezentaciju o Xandros Desktop Business Edition sa screenshots
uradjenu u PDF formatu .
http://www.geocities.com/n_visnjic/xandros/xandros-snap.pdf
Prezentacija je uradjena u Open Office 1.1.2 i konvertovana u ( poprilicno glomazan) Adobe *.pdf fajl od 1185 Kb. Stoga se ne cudite ako vam moj Yahoo/Geocities uzvrati odgovor da stranica nije na raspolaganju toga casa kada je vi zelite pregledati
(prokleti bandwith).

nedvis , Columbus , OHIO , USA petak , 26. avgust 2004. 12: 30 PM EST
[ degojs @ 29.08.2004. 04:42 ] @
Citat:
Treba li da kazem i to da trenutno imam sve najsvezije Linuxe ( SuSE 9,1 , Mandrake 10, Fedora Core 2 , Knoppix , Lindows/Linspire 4,5 kao i neke manje ili vise egzoticne kreacije ..


To je "naš" čovek? :) Svašta, tdjokicu.. svašta..

Šta je onda "Linuxovac"? (A da, to je onaj što pored svega tog nabrojanog ima još i Windows za koji priča da nema :)
[ formeye @ 29.08.2004. 07:59 ] @
U poslednjim postovima sam se trudio da delujem tako da mi vise niko nista ne odgovori da bih mogao jednom za svagda da se otkacim od Advokasija, ali vi me ne dozvoljavate...

Zbog cega ne zelim za programiranje da koristim i da se navikavam na neOS resenja:
(Ispovest jednog OS programera :)

::Ekonomski razlozi::
- Ako zelim da zaradjujem programiranjem (honorarno, kao sto i radim) potreban mi je alat u klasi Pro/Enterprise bez ikakvih ogranicenja. Za takve alate koji nisu OS, cesto postoji besplatna licenca koja dozvoljava non-comercial use (ista stvar i sa JCreatorom - procitajte njegovu akademsku licencu). Ta stavka u licenci bi mogla da se zaobidje nekim pravnim cakama, ali to ne zelim da radim.

- Cak i da zelim da dam pare za, na primer, legalan Delphi, to postaje, ne velika, ali postaje rupa bez dna jer sa svakom novom verzijom moram da placam jos. Mozete da kazete da mi nisu potrebne uvek najnovije verzije, ali to je mogucnost koju kodOSa mogu sebi da priustim.

- Jedini slucajevi kod kojih se ne zadovoljavam OS softverom su oni kod kojih je OS program inferioran u odnosu cak i na free verziju programa - idealan primer bi bila 3D animacija. Kad bih hteo da se profesionalno bavim istom, ne bih uzeo Blendera, nego LightWave ili Mayu. (To bi ionako placala firma kod koje bih radio)

::Prakticni razlozi::
- Zbog cega je OS softver, a sto se programiranja tice, jedan od najboljih - zato sto na njemu radi mnogo vise programera nego kod komercijalnih sistema. Na sta ovde ciljam? Ljudi koji rade OS veoma cesto nisu placeni nego napisu nesto jer im je to nedostajalo u postojecem alatu. Na taj nacin, dosta korisnih stvari se doda u alat - "programeru od programera".

- Ogromna dostupnost koda: Kad zelite da napisete, na primer, mp3 plejer, odete na freshmeat, skinete source jednog od postojecih i uzmete sve sto vam je potrebno. To je jedna od stavki zbog koje bi bila velika verovatnoca da izgubite ono takmicenje ako ne koristite nista vezano za OS - nasa strana ne bi ni morala da programira - dovoljno bi bilo skinuti vec postojeci OS program i malo ga izmeniti, ako je potrebno i predati sudijama.

::Ideoloski razlozi::
- Ovde je tesko navesti bilo sta sto bi se lako shvatilo, ali je lep osecaj kada pomognes baki da predje ulicu :)

-------------------------------
Citat:

Mislim da nema mnogo smisla uopšte pričati sa tobom iz razloga što stalno menjaš priču koju pričaš (Mozilla->Gecko->Firefox..).

Na pocetku sam rekao "browser Mozilla fondacije". Firefox je, isto, browser mozilla fondacije. Tako, da to sto sam bio izjavio nije bilo ni trunku pogresno. Priznajem da nisam tada mislio na FF, ali sama moja recenica je bila ispravna.

Presao sam na FF jer za njega mogu da tvrdim ono sto sam napisao, a za onaj glavni browser sam 90% siguran i zeleo sam da se ogradim od moguce greske sa moje strane.

Mozilla->Gecko->Firefox se ne moze nazvati bitnim menjanjem price jer je to, prakticno, sve isti proizvod. Cak postoje neka saputanja da ce Firefox postati deo Mozilla Internet Suite kao glavni browser - umesto sadasnjeg.

Mislim da sam vam sada odgovorio na pravi nacin, koji ste ocekivali od pocetka. Pa opalite :)
[ formeye @ 29.08.2004. 08:37 ] @
Anex:
Mislim da je cela postavka oko JCr. pogresna: Onaj ko je spomenuo JCr bi trebao da kaze koje on ima prednosti u odnosu na NB, a ne ja da pricam obrnuto.
[ tdjokic @ 29.08.2004. 09:10 ] @
Citat:
degojs: To je "naš" čovek? :) Svašta, tdjokicu.. svašta..

Pa, "vash" - zivi tamo, sada (Columbus , OHIO , USA petak , 26. avgust 2004), od svog rada, nije trut iz komunizma, kao mi ovde, a koristi Linux, pa mislim - zna covek nesto. Sumnjiv mi je on, mozda su ga neki "nashi" podplatili da podkopava zdravi kapitalizam iznutra?
[ Reljam @ 29.08.2004. 09:39 ] @
Formeye, bas je lepo kada neko napise nesto sto je malo vise od pukog prepucavanja. Ti si naveo dva ekonomska razloga (prva i druga stavka), koja se svode na cenu razvojnih alata.

Cena razvojnog alata nije problem kod profesionalnog razvoja. Ajde da uzmemo na primer Visual Studio .NET Pro 2003, koji kosta oko $900, u zavisnosti od toga gde ga kupis. Upgrade je jeftiniji, oko $300. Hajde da kazemo da je cena razvojnog alata $600 / godisnje kada se sve uracuna. Na platu od preko $50,000 godisnje za profesionalnog programera, $600 ne predstavlja prakticno nikakav izdatak.

Za one kojima stvarno treba recimo VS .NET Enterprise Architect 2003 (projektovanje velikih informacionih sistema), stvar je jos i bolja: alat kosta oko $1200, ali su zato primanja za samostalne enterprise konsultante dosta veca od $100,000.

Sto se tice 'prakticnih' razloga:

Naveo si da su OSS razvojni alati bolji od komercijalnih. To je stvarno tesko obrazloziti, jer ipak svi koji mogu da ih priuste koriste komercijalne alate. Stvarno se ne slazem sa tom konstatacijom, pre bih rekao da OSS razvojni alati nisu toliko katastrofalni kao sto su bili do pre neku godinu, ali ipak nisu na nivou komercijalnih resenja, inace bi ih ljudi i koristili.

Drugi razlog je nelogican - pozivas se na 'pozajmljivanje' koda od drugih autora, a takav kod ionako ne mozes da iskoristis za komercijalne svrhe, tako da to i nije neki razlog.

Meni se cini da se sve svodi na ono prvo, a to je da je razvojni alat skup. Za takve slucaje postoji i individualno pakovanje - Microsoft Visual C# .NET 2003, koji kosta citavih $95. Ta cena je vise nego prilagodjena cak i amaterima i poluprofesionalcima.

---
Da se ne bi prepucavali oko cena:
http://www.pricegrabber.com/se...hp?masterid=683507&blsrt=1 VS .NET 2003 Pro
http://www.pricegrabber.com/se...hp?masterid=683498&blsrt=1 VS C# .NET 2003
[ axez @ 29.08.2004. 10:01 ] @
Citat:
degojs: Šta je onda "Linuxovac"? (A da, to je onaj što pored svega tog nabrojanog ima još i Windows za koji priča da nema :)



Ne, pravi Linuxovac je onaj koji posle pocetnog interesovanja i eksperimentisanja sa mnogim distribucijama da bi uvideo koja mu najbolje lezi se skrasio na jednoj distribuciji i zauvek obrisao windows.
[ degojs @ 29.08.2004. 12:03 ] @
Citat:
Pa, "vash" - zivi tamo, sada (Columbus , OHIO , USA petak , 26. avgust 2004), od svog rada, nije trut iz komunizma, kao mi ovde, a koristi Linux, pa mislim - zna covek nesto. Sumnjiv mi je on, mozda su ga neki "nashi" podplatili da podkopava zdravi kapitalizam iznutra?


tdjokic, ne mogu a da ne primetim da ti uporno pokušavaš da pričaš o politici na Advocacy :) Da bih ti odgovorio morao bih o tome, a ipak nije red.

Citat:
axez:
i zauvek obrisao windows


.. kad treba da se hvali pred drugarima iz odeljenja, a u stvarnosti Win i dalje tamo. I onda priča baš ovakve priče, šta sam rekao :)
[ degojs @ 29.08.2004. 12:16 ] @
Citat:
Reljam:
Na platu od preko $50,000 godisnje za profesionalnog programera, $600 ne predstavlja prakticno nikakav izdatak.


A kad se na tih $50,000 doda još ono što kompanija (bar ovde) mora da plaća za svakog radnika (Employment Insurance, Canada Pension Plan..) cifra za VS postaje još manja.

Zato se valjda i radi toliko outsourcing, a ne zbog cene Windowsa, Visual Studija i ostalih alata.
[ formeye @ 29.08.2004. 12:46 ] @
Citat:
Drugi razlog je nelogican - pozivas se na 'pozajmljivanje' koda od drugih autora, a takav kod ionako ne mozes da iskoristis za komercijalne svrhe, tako da to i nije neki razlog.

Netacno. GPL (i slicne) se ne bave komercijalnim aspektom programa, nego samo otvorenoscu koda.

BSD-like licence se ne bave cak ni tim - u Windowsima ima BSD koda, pa nisu ni OS ni besplatni...

--------------------------

p.s. Ono nisu razlozi zasto bi trebalo da se koristi OS, nego zasto ga ja, pored ostalog, koristim. A ja nisam valika firma, jos uvek :)
[ Dejan Lozanovic @ 29.08.2004. 12:57 ] @
Citat:
Reljam:
Cena razvojnog alata nije problem kod profesionalnog razvoja. Ajde da uzmemo na primer Visual Studio .NET Pro 2003, koji kosta oko $900, u zavisnosti od toga gde ga kupis. Upgrade je jeftiniji, oko $300. Hajde da kazemo da je cena razvojnog alata $600 / godisnje kada se sve uracuna. Na platu od preko $50,000 godisnje za profesionalnog programera, $600 ne predstavlja prakticno nikakav izdatak.


Relja ti ne zivis u Srbiji i to je problem, ovde je prosecna mesecna plata oko 150-200e. Govoris o platama u USA ili platama u EU. Pogledaj recimo afriku ili aziju ni oni se nesto ne hvale godicsnjim platama od $50,000.
[ weB_KiLeR @ 29.08.2004. 14:37 ] @
Citat:
axez: Ne, pravi Linuxovac je onaj koji posle pocetnog interesovanja i eksperimentisanja sa mnogim distribucijama da bi uvideo koja mu najbolje lezi se skrasio na jednoj distribuciji i zauvek obrisao windows.


Ja ne shvatam tebe uopste, ok linux je mnogo cool i tako to, ali linux zaostaje za windows-om ihahaj prvo po ponudi software-a pa koliko je velika samo gaming populacija, mislis li da ce oni da predju na linux?
Linux nikada nece prestici windows u svakom slucaju, zato treba imati oba tipa server koji je na netu drzis na linuxu a u mrezi imas i win na jednom racunaru i onda imas cari windowsa i linuxa ;)
[ Dragi Tata @ 29.08.2004. 16:32 ] @
@formeye:

1. Čini mi se da mešaš ideologiju i čovekoljublje. Kojoj ti to bakici pomogneš da pređe ulic ako koristiš iskljčivo OSS? Onoj sa bradom? "Zlikovci" kao što su Gejts i Elison su više učinili na humanitarnom plan nego cela OS zajednica.

2. Rasprava oko JCreatora je počela kad sam ga ja preporučio, a ti odmah skočio da tvrdiš kako je NB bolji, iako JC nikad nisi ni video. Dakle, teret dokaza je na tebi.

3. One stavke oko "ekonomskih i praktičnih" razloga su najobičniji mit i propaganda. Jednostavno ništa od toga ne stoji: komercijalni softwer je najčešće kvalitetniji, a i razvojni alati su generalno bolji. Osim toga, čas navodiš kao prednost OSS-a da je besplatan, a čas tvrdiš da OSS uopšte ne mora da bude besplatan. Odluči se.
[ axez @ 29.08.2004. 17:32 ] @
Citat:
weB_KiLeR: Ja ne shvatam tebe uopste, ok linux je mnogo cool i tako to, ali linux zaostaje za windows-om ihahaj prvo po ponudi software-a pa koliko je velika samo gaming populacija, mislis li da ce oni da predju na linux?
Linux nikada nece prestici windows u svakom slucaju, zato treba imati oba tipa server koji je na netu drzis na linuxu a u mrezi imas i win na jednom racunaru i onda imas cari windowsa i linuxa ;)


Boze, ko kaze da treba imati oba. Evo ja sasvim lepo prezivljavam bez windowsa.
Da ne govorim o tome da mi se gadi da koristim windows a povraca mi se kad pomislim na microsoft i njihovu prljavu ucenjivacku politiku.
[ formeye @ 29.08.2004. 18:10 ] @
@Dragi Tata:
Nisam pravio paralelu izmedju pomaganja bakici i OSa nego, osecaja pomaganja bakici i koriscenja OSa.
Besmisleno je objasnjavati zasto koristim OSS. Vi to ne mozete razumeti ma koliko da objasnjavam, a Nama i nema svrhe objasnjavati jer mi znamo

Citat:
Svet se deli na dve vrste ljudi:
One koji koriste Linux i vole ga
i one koji ga nikad nisu koristili i ne vole ga

Samo sto ovaj citat moram malo da ispravim - posto ce neko komentarisati kako je imao Lin nekoliko meseci na racunaru i da ga, ipak, ne voli - oni koji su koristili samo Linux godinu ili vise dana, njih cu saslusati sta imaju da kazu.

Citat:
2. Rasprava oko JCreatora je počela kad sam ga ja preporučio, a ti odmah skočio da tvrdiš kako je NB bolji, iako JC nikad nisi ni video. Dakle, teret dokaza je na tebi.

Ako se ne secas, jedino sto sam komentarisao o JCre je to da nije OS... Pa ste onda vi poceli da pucate... a ja sam samo ponavljao da nije OS.

Citat:
Jednostavno ništa od toga ne stoji: komercijalni softwer je najčešće kvalitetniji, a i razvojni alati su generalno bolji.

Dokazi? Primeri?
I posle ja ne potkrepljujem tvrdnje.
Ovde ispada da samo mi Linuksovci moramo da dokazujemo, a na vama je da "tvrdite". Kad mi pokusamo da "tvrdimo" odmah se uzbunite.
Nisam hteo da pominjem kontraprimere tvoje teorije iz prostog razloga sto je sve vec 100 puta receno na ovom forumu (ne mislim samo na thread)

Citat:
Osim toga, čas navodiš kao prednost OSS-a da je besplatan, a čas tvrdiš da OSS uopšte ne mora da bude besplatan. Odluči se.

Ne mora da bude besplatan. To ne znaci da uglavnom nije.
Free as in freedom

[ degojs @ 29.08.2004. 18:16 ] @
Pa Tata je već naveo da je JCreator brži. Ti si rekao nešto u fazonu "ali je closed source". Naravno, sad ispade da ne znaš ni sam šta si sa tim hteo da kažeš. Šta to znači "samo sam tvrdio da nije OS". Da, nije. I šta sad? To što nije OS, to može tebi i takvima da bude argument. Tačno, samo vi znate vrednost toga :)

Citat:
Vi to ne mozete razumeti ma koliko da objasnjavam, a Nama i nema svrhe objasnjavati jer mi znamo

Pa daj konkretno nam reci kako je to bitno. Konkretno, JCreator je i dalje brži. A ti pričaš bajke i stvari "ja znam zašto, vama ne mogu da objasnim" :) hehe Kakav je to argument? Da nismo možda zaljubljeni u open source? :)

Citat:
oni koji su koristili samo Linux godinu ili vise dana, njih cu saslusati sta imaju da kazu.


Zanimljivo da ovo kaže neko ko JCreator nije nikad koristio, a priča nešto vezano za isti.

Inače, čovek mora biti Linuxovac pa da koristi Linux tako dugo - zato vas i ima tako mnogo :)
[ littleboy @ 29.08.2004. 18:52 ] @
Citat:
weB_KiLeR: Ja ne shvatam tebe uopste, ok linux je mnogo cool i tako to, ali linux zaostaje za windows-om ihahaj prvo po ponudi software-a pa koliko je velika samo gaming populacija, mislis li da ce oni da predju na linux?
Linux nikada nece prestici windows u svakom slucaju, zato treba imati oba tipa server koji je na netu drzis na linuxu a u mrezi imas i win na jednom racunaru i onda imas cari windowsa i linuxa ;)


Cekaj, "Linux" developeri su duzni da prave igrice,aplikacije(fotosop,ovo ono) i ostalo ?

Ja kolko znam to bi trebale da rade ostale firme, mozda bi i zgrnuli para da to rade, ili im MS nadoknadjuje te pare .. da to ne rade, sto me ne bi zacudilo l;)

[ Reljam @ 29.08.2004. 19:03 ] @
Citat:
formeye: Netacno. GPL (i slicne) se ne bave komercijalnim aspektom programa, nego samo otvorenoscu koda.

BSD-like licence se ne bave cak ni tim - u Windowsima ima BSD koda, pa nisu ni OS ni besplatni...
Jeste, ali pokazuje se da je jako tesko (stepen uspeha mali) da se zaradi na open source programima. Znaci stvari pod GPL licencom nisu zgodne za zaradu. A stvari pod BSD licencom mozes da koristis i u komercijalne svrhe. Cela tvoja postavka pocine sa "Ako zelim da se programiranjem bavim profesionalno...", i onda dolazis do otvaranja sorsa za programe. Nije da je nemoguce, nego je samo mnogo teze nego sto treba da bude.

@Dejan Lozanovic:
U Srbiji je prosecna plata za programera oko 400 evra. Ali to je plata. Kada ti primas platu, ti radis za firmu i firma ti obezbedjuje radni prostor, struju, kompjuter, sto, stolicu, sokiće, i razvojni alat. Od svih tih navedenih stvari, sokići i razvojni alat kostaju otprilike isto na godisnjem nivou. U oba slucaja to se ne odbija od tvoje plate.

Druga kategorija programera su nezavisni konsultanti, i njihove plate su mnogo vece od 400 evra. I konacno, za te takve slucajeve, postoji VS C# od $90, a to je malo para svuda u svetu. A ako doticni nezavisni konsultant stvarno radi enterprise poslove, uvodi kompjutere u narodnu banku i slicno, e onda mu stvarno ni cena enterprise alata ne znaci nista - vise ce para potrositi na promotivne ruckove i sastanke.

Ako cemo da pricamo o profesionalnim programerima, ajde da stvarno pricamo o njima - o ljudima koji zive od svog programiranja.

Da li i dalje mislite da su OSS alati bolji, ili samo ovi koji mogu da priuste 'eto slucjano' koriste komercijalne alate?
[ Dragi Tata @ 29.08.2004. 19:23 ] @
Citat:
formeye: Svet se deli na dve vrste ljudi:
One koji koriste Linux i vole ga
i one koji ga nikad nisu koristili i ne vole ga


1% prema 99%. Baš je podela svetskih razmera. Stvarno se nekad pitam u kom svetu vi to živite. A da i ne ponavljam više ono što sam ponavljao sto puta: operativne sisteme niti volim niti mrzim. Neki mi odgovaraju, pa ih koristim, a neki mi ne odgovaraju pa ih ne koristim. U svakom slučaju, nikad neću dozvoliti da ja slžim software - u. Uvek mora da bde obrnuto.
[ axez @ 29.08.2004. 21:10 ] @
Citat:
Dragi Tata: 1% prema 99%.


O bogte, ajde sto si smanjio broj Linux korisnika nego si jos i prisvojio sve ostale.
Sad i Macovci spadaju u windows tabor
[ weB_KiLeR @ 29.08.2004. 23:23 ] @
Ne verujem u tu podelu 1 prema 99 to je ipak previse ;)
Uglavnom stvarno mi je zao sto sve firme ne rade software za linux i sto ms drzi monopol, da toliko ljudi radi na linuxu koliko na winu verovatno bi linux bio mnogo bolji u svakom pogledu i verovatno nebi imao ove nedostatke koje sad ima, inace linux je za kucni server bombona. Evo ja ga drzim 24/7 nakacenog na net i sve lepo radi i posle 6 dana rada, a kod wina ostavim ga 3 dana da radi i sve se raspada...
[ Dragi Tata @ 29.08.2004. 23:48 ] @
Citat:
weB_KiLeR: Ne verujem u tu podelu 1 prema 99 to je ipak previse ;)


Podela je na one koji koriste Linux i one koji ga ne koriste i sasvim je realna, bar sudeći prema Google-ovim statistikama.

Citat:
weB_KiLeR:
Evo ja ga drzim 24/7 nakacenog na net i sve lepo radi i posle 6 dana rada, a kod wina ostavim ga 3 dana da radi i sve se raspada...


Da li bi ovo malo elaborisao: kakav server imaš i šta se to "raspada"?
[ Ivan Dimkovic @ 30.08.2004. 00:39 ] @
Citat:

Evo ja ga drzim 24/7 nakacenog na net i sve lepo radi i posle 6 dana rada, a kod wina ostavim ga 3 dana da radi i sve se raspada...



I da - cuveni...



Bajla bajla...
[ degojs @ 30.08.2004. 00:42 ] @
haha, Ivane, taman sam se spremao da ti pošaljem PP da te pitam što te nema na Advocacy više, da se nisi uozbiljio možda :)
[ Ivan Dimkovic @ 30.08.2004. 01:03 ] @
Ma bio malo na putu za vikend pa nisam mogao da advokatisem, a i cele prosle nedelje sam isto bio na putevima, al poslovnim... evangelisao neka closed-source komercijalna resenja i pravio firmi $$$... sve ono lose i anti-GPL, jednom recju - porok - :)
[ formeye @ 30.08.2004. 13:59 ] @
Opet ste se igrali Photoshopom kao threadu u vezi sa SUNovim 3d desktopom? :))))

---

Citat:

Inače, čovek mora biti Linuxovac pa da koristi Linux tako dugo - zato vas i ima tako mnogo :)

Pa, mi, Linuxovci smo koristili vecinom win preko godinu dana i znamo po cemu plujemo :)

Citat:

Zanimljivo da ovo kaže neko ko JCreator nije nikad koristio, a priča nešto vezano za isti.

Samo sam bio izjavio da nije OS! Sta je bre sa vama. Ni jednom nisam rekao da to ne vredi ni pis boba, zar ne?

Citat:

Pa Tata je već naveo da je JCreator brži.

Notepad je jos brzi. To nije jedini argument potreban.

Citat:

Ti si rekao nešto u fazonu "ali je closed source". Naravno, sad ispade da ne znaš ni sam šta si sa tim hteo da kažeš. Šta to znači "samo sam tvrdio da nije OS". Da, nije. I šta sad? To što nije OS, to može tebi i takvima da bude argument. Tačno, samo vi znate vrednost toga :)

Ljudi, SAMO SAM KONSTATOVAO DA NIJE OS! Nista time nisam hteo da impliciram, nego sam jednostavno konstatovao.
Problem sa vama je sto citate izmedju redova i ono sta nije napisano...

Citat:
Jeste, ali pokazuje se da je jako tesko (stepen uspeha mali) da se zaradi na open source programima. Znaci stvari pod GPL licencom nisu zgodne za zaradu

MySQL
[ degojs @ 30.08.2004. 14:17 ] @
Citat:
Opet ste se igrali Photoshopom kao threadu u vezi sa SUNovim 3d desktopom? :))))

Osim što oni koji imaju preview Longhorna mogu i sami da uključe 3D i uvere se u "Photoshop" :)
http://www.windowsdevcenter.co...004/05/18/longhorn.html?page=3

Najbolje da ne klikćeš na link :) Biće ti lakše. Ako klikneš, zažmuri. Pričaj da je Photoshop :)

Citat:
Notepad je jos brzi. To nije jedini argument potreban.


Da.. kontra-argument je bio "nije OS." A kad pitamo "šta ti to praktično znači?" onda imamo odgovor: "Samo kažem." :-)

Daj nam odgovori više, inače ovo postade totalno uzaludno (kao i tvoje celokupno javljanje na temu - nikako da kažeš nešto konkretno).

Citat:
MySQL

Jesi li ti možda platio MySQL ili znaš nekog ko jeste?
[ Dragi Tata @ 30.08.2004. 14:30 ] @
Stvarno, zna li neko poslovne rezultate kompanije koja pravi MySQL (ABC, kako već...)? Nešto je ne viđam među listama najuspešnijih svetskih kompanija, a proizvode jedan od najpopularnijih RDBMS-ova. Čovek bi očekivao da su rame uz rame sa Oracle-om, hehehe. Ili to ima neke veze sa GPL-om?
[ neetzach @ 30.08.2004. 22:14 ] @
Citat:
Dragi Tata: Stvarno, zna li neko poslovne rezultate kompanije koja pravi MySQL (ABC, kako već...)? Nešto je ne viđam među listama najuspešnijih svetskih kompanija, a proizvode jedan od najpopularnijih RDBMS-ova. Čovek bi očekivao da su rame uz rame sa Oracle-om, hehehe. Ili to ima neke veze sa GPL-om?


Ehhh, idi na forum o bazama i trazi interviju sa Sinisom... Po njegovim recima su mnogo uspesni, u praksi baza je malo... jevtina :D Doduse uvek je tu Postgres, ali u poredjenju sa Oraclom, OSS nema takmaca.

Nego, jedna tema za razmisljanje. Nabrojte tri kvalitetna GPL serverska resenja, tipa mail server, web server, sta ti ja znam. (Pod kvalitetna mislim da mogu da pariraju komercijalnim "parnjacima").
[ popeye @ 30.08.2004. 22:18 ] @
@Dimković

Odličan primer generalizacije sopstvenog iskustva. Hehe, imao si ti još ovakvih izleta po advocacy-ju, pripazi da ne postaneš poznat po tome. ;)

Evo šta neko kompetentan ima da kaže po tom pitanju:

http://www.pcmag.com/article2/0,4149,1210067,00.asp

Citat:
Gates said that 5 percent of Windows machines crash, on average, twice daily. Put another way, this means that 10 percent of Windows machines crash every day, or any given machine will crash about three times a month.
[ popeye @ 30.08.2004. 22:22 ] @
Zašto tolika prašina oko MySQL, kada je u pitanju klasična closed-source aplikacija koja je postala poznata tek pošto se pojavila verzija i pod GPL licencom.
[ dinke @ 30.08.2004. 22:44 ] @
Citat:
neetzach: Nego, jedna tema za razmisljanje. Nabrojte tri kvalitetna GPL serverska resenja, tipa mail server, web server, sta ti ja znam. (Pod kvalitetna mislim da mogu da pariraju komercijalnim "parnjacima").

Ovde je jako teško proceniti koje server rešenje je bolje (tj. može da parira komercijalnim rešenjima) jer je mali broj učesnika u diskusiji koji je administrirao oba. Recimo, ja mogu da kažem da je apache(*nix) odličan Web server zbog pouzdanosti, skalabilnosti i sl., a recimo degojs to isto može da kaže i za IIS. Ista priča važi i za qmail itd. Malo je ljudi koji su administrirali i jedan i drugi pa da mogu realno da procene koji je bolji.
[ Dragi Tata @ 31.08.2004. 01:05 ] @
Citat:
popeye: Zašto tolika prašina oko MySQL, kada je u pitanju klasična closed-source aplikacija koja je postala poznata tek pošto se pojavila verzija i pod GPL licencom.


Jeste postala poznata, ali pitam zašto toliko popularna aplikacija nije donela više koristi onima koji je razvijaju?
[ caboom @ 31.08.2004. 07:57 ] @
Citat:
neetzach: Ehhh, idi na forum o bazama i trazi interviju sa Sinisom... Po njegovim recima su mnogo uspesni, u praksi baza je malo... jevtina :D Doduse uvek je tu Postgres, ali u poredjenju sa Oraclom, OSS nema takmaca.


da vi's... sinisa nije odgovorio na onaj niz neprijatnih pitanja. mozda je company policy u pitanju. kada se spomene rec skalabilnost - upotrebi magicnu slozenicu "sta ce ti vise od jednog procesora".
[ formeye @ 31.08.2004. 08:34 ] @
Firma se ne zove ABC, nego MySQL AB, ali nema veze.
Ne znam nikog ko je platio MySQL, ali poznajem Sinisu odavno i cuo sam kolike plate u MySQLu imaju, na primer, web developeri. Na moju veliku zalost, to nije nesto sto mogu napisati na forumu.

Citat:
Da.. kontra-argument je bio "nije OS."

Konstatacija =/= Argument (Po 100ti put)

Edit by Dinke: Uklonjen uvredljiv deo na račun sagovornika.

[Ovu poruku je menjao dinke dana 31.08.2004. u 11:24 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 31.08.2004. 08:48 ] @
Citat:
popeye: @Dimković
Odličan primer generalizacije sopstvenog iskustva. Hehe, imao si ti još ovakvih izleta po advocacy-ju, pripazi da ne postaneš poznat po tome. ;)


Pa cuj, ovaj - na ovo...

Citat:

Evo ja ga drzim 24/7 nakacenog na net i sve lepo radi i posle 6 dana rada, a kod wina ostavim ga 3 dana da radi i sve se raspada...


A sta je ovo? Ekstrapoliranje jednog slucaja bez dokaza, bez dokaza o hardveru (HCL) na ceo jedan operativni sistem - i to, gle cuda - OS koji koristi najvise ljudi..

Postoji samo jedan nacin da se odgovori, zao mi je sto te uzbudjuje, ali secam se jos par ljudi kao sto su Dragi Tata i jos neko pominjase da im Win serveri rade sasvim zadovoljavajuce dugo.

E, sad, vidi - cak i u vrlo nategnutoj situaciji kao sto je ova moj argument vredi vise jer sam ako nista drugo postovao screenshot da potkrepim moju tvrdnju. Razlog zasto nekom Win puca za par dana moze biti i da ima jako los hardver i gomilu lose instaliranog i crackovanog softvera, osim OS-a. Naravno, ti ces sada reci "a kako Linux ne puca" - i to je, kao sto i sam znas, polu-argument jer razlog pucanja moze biti u nekoj interakciji sa 3party softverom ili u utilizaciji procesora i basa (igrice?) koja je kod Wina nekad veca.

Ostaje prostor i za pravo "pucanje" operativnog sistema - ali to je sigurno manje od 1% svih razloga jer da nije tako, taj OS ne bi prosao ni minimalne QA zahteve za bilo kakvu ozbiljnu primenu.

Dakle, ja sasvim odgovorno tvrdim da Windows XP na ispravnom hardveru sa HCL liste "ne puca" (osim u vrlo vrlo malom broju specificnih slucajeva) - stalno puca jedino linux zealotima (degojs: koji tvrde da ga ne koriste uopste :) i momcima koji friziraju svoje masine, ili instaliraju kojekakav softver koji je nasilno promenjen da radi... mislim.. alo ljudi, get a life - time necete dokazati ama bas nista, mozda je WinOS, recimo, los za web serving - potoje mnogo bolji nacini da se to dokaze komparativno a ne sa pricom "meni puca - utata".

Citat:

Ne znam nikog ko je platio MySQL, ali poznajem Sinisu odavno i cuo sam kolike plate u MySQLu imaju, na primer, web developeri. Na moju veliku zalost, to nije nesto sto mogu napisati na forumu.


Na zalost, velicina plate radnika uopste ne govori o velicini i uspehu firme. Ne kazem da je MySQL AB losa firma (mozda su vrlo dobra firma), nemam pojma zapravo - ali za evaluaciju iste, plate nisu pokazatelj vec godisnji rast, turnover i revenues.

[ neetzach @ 31.08.2004. 11:01 ] @
Citat:
formeye: Firma se ne zove ABC, nego MySQL AB, ali nema veze.
Ne znam nikog ko je platio MySQL, ali poznajem Sinisu odavno i cuo sam kolike plate u MySQLu imaju, na primer, web developeri. Na moju veliku zalost, to nije nesto sto mogu napisati na forumu.


Hehe, ovo me podseca na Sinisinu retoriku: "veliki poslovni uspesi, poduhvati i klijenti ali o njima ne smem da pricam jer su poslovna tajna". Mislim da je ipak akcenat na nekim drugim stvarima, poput kvaliteta softwarea i njegove upotrebljivosti.
[ VRider @ 31.08.2004. 11:18 ] @
Citat:
Instead, I decided to install Longhorn fresh on a new computer. I used my Dell Inspiron 5150 notebook -- a 3.06 GHz Pentium 4 with 512 MB RAM. It has a NVIDIA GeForce FxGo5200 graphics card with 64MB of video RAM. Longhorn installed without any problems.

Citat:
One of the most impressive features in Longhorn is no doubt the Avalon Desktop Windows Manager (DWM). Avalon is the new 3D GUI in Longhorn. If you are lucky enough (that is, your hardware is powerful enough) you should be able to see it for yourself in this current build.

Citat:
Even though I can invoke DWM on my machine, it is painfully slow. A few minutes into it I looked for a way to switch back to the 2D mode. Fortunately, it is simple:

C:\WINDOWS\I386>sbctl stop

I za kraj, nista bez madafuckin' konzole...
Za one koji nisu prepoznali citate:
http://www.windowsdevcenter.co...004/05/18/longhorn.html?page=1
[ Ivan Dimkovic @ 31.08.2004. 11:24 ] @
Na stranu i to sto je pricanje o platama radnika malo.... hm... neobicno :) No ajde, ako je prijatelj onda ok.. inace je jako lose, plata je obicno vrlo individualna stvar.

A o tajnosti informacija, pa ok - MySQL je i dalje privatna firma... samo se zapitaj da li bi ulagao svoje pare u firmu sa pricom "veliki poslovni uspesi, poduhvati i klijenti ali o njima ne smem da pricam jer su poslovna tajna"" :) Englezi imaju odlicnu izreku "put your money where your mouth is" :)

Citat:

Even though I can invoke DWM on my machine, it is painfully slow. A few minutes into it I looked for a way to switch back to the 2D mode. Fortunately, it is simple:


Zasto bold - mislim, radi se o 2 godine do release-a... hoces da citiram features Linux proiz.. pardon "projekata" koji su u 0.001 alpha stanjima - ako tu ima sta da se citira osim "foo - not yet implemented" ?! :)


[ neetzach @ 31.08.2004. 11:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A o tajnosti informacija, pa ok - MySQL je i dalje privatna firma... samo se zapitaj da li bi ulagao svoje pare u firmu sa pricom "veliki poslovni uspesi, poduhvati i klijenti ali o njima ne smem da pricam jer su poslovna tajna"" :) Englezi imaju odlicnu izreku "put your money where your mouth is" :)


Cuj, jadan je onaj koji ulaze pare na osnovu price, a ne po osnovu kvaliteta prozivoda...
[ dinke @ 31.08.2004. 12:18 ] @
Opet ste otišli pod razno, stoga zaključavam ovu temu. Ako neko želi da razglaba o uspešnosti kompanija koje iza Open Source proizvoda (Zend, MySQL AB ...) neka otvori novu temu.