[ zzzz @ 24.08.2004. 01:27 ] @
Davno je otkriven prirodni magnet.Utvrđeno je da ima dva pola.
Nazvani su "S" i "N".I još su utvrdili da se isti polovi odbijaju,a
različiti privlače.Kasnije su još uspjeli napraviti vještački magnet
pomoću zavojnice i struje.
Sile kojim magneti međusobno djeluju su daleko jače od gravitacionih,
ali i daleko slabije nego što joni (elektroni) međusobno djeluju.

Masa magneta nije naj bitnija za veličinu sile,ali udaljenost ima neku
zakonitost.Dobro,ovo svako zna ali:

Prije 30-40 god.neko se sjetio da bi možda mogao egzistirati samo
jedan pol magneta.Proračunali su da bi takva čestica morala biti
mnogo masivnija od elektrona pa čak i od protona.Predlagani su
neki eksperimenti da se provjeri ova hipoteza i izmjeri masa
magnetnog monopola.Nekako je to palo u zaborav.

Nema sumnje da se mogu napraviti magnetni monopoli.Divota,
dva "S" bi se lijepo odbijala (mnogo manjom silom nego elektroni).
Moglo bi se to praktično koristiti za kojekakve izume ako bi uspjeli
da budu stabilni (trajni).
[ Shadowed @ 24.08.2004. 18:12 ] @
Ova teorija ima samo jednu gresku koja se ogleda u "Nema sumnje da se mogu napraviti magnetni monopoli."
[ zzzz @ 24.08.2004. 23:04 ] @
Ja znam napraviti magnetni monopol,samo što je to čudo krupno.
Pravi fizičari misle da to postoji u prirodi kao neka čestica.Predlagali
su neke eksperimente da se uhvati ta čestica.Ispalo im je u računu
nešto grozno masivno,tako da zbog sile gravitacije jednostavno
probija sve materijale i ide ka centru Zemlje.
Trebalo je nešto detektovati ispod najvećih čeličana u Čikagu.Tu bi
valjda mogli nastati,a zatim pri propadanju javili bi se nekim impulsom.

Evo baš pravim dva magnetna monopola i siguran sam da će se odbijati.
Treba mi par dana,a troškovi su sasvim mali.
[ zzzz @ 25.08.2004. 23:26 ] @
Fizičari,koji su postavili hipotezu,zamišljali su magnetni monopol kao neku jezgru
atoma,dakle od kojekakvih subatomskih čestica (kvarkova).Ti kvarkovi bi prema vani
djelovali magnetnim silama i svi istog pola.Kontra pol bi bio usmjeren ka centru te
jezgre,dakle prema okolini bez utjecaja.Da se to sve nebi raspalo trebaju nuklearne
i elektro jake sile da to uvežu.Odatle im je račun pokazao da moraju biti strahovito
masivni.

Evo recepta kako sam ja napravio dva makro magnetna monopola "S" tipa koji se
međusobno odbijaju:
-Potrebni sastojci.
1)dva kom špage od po 5 m.
2)jedan kg tapetarskih eksera srednjih.
3)dvije lubenice okrugle manje.
Namagnetišem svaki ekser tako da mu glavica bude "S",a špic "N".Gusto pozabadam
ekserčiće u lubenice,a zatim ta dva monopola objesim pomoću špaga na bliskom
odstojanju.Izmjerim sile odbijanja.Tako je nekako i Maksvel dokazivao odbojne sile
elektrona.)
Na kraju lubenice isjeći na kriške i pojesti sve osim kora i eksera.
[ marko37 @ 26.08.2004. 16:30 ] @
Nešto o "magnetnom naelektrisanju" ima i u knjizi "Electromagnetic Field Theory" (http://www.plasma.uu.se/CED/Book).

Što se mene tiče, ja bi svaku takvu spekulaciju presekao u startu. Kao neko ko se redovno pati sa raznim izvođenjima Maksvelovih jednačina, meni savršeno odgovara da je divB=0. Ja bih još i ukinuo slobodno naelektrisanje i, svakako, strujanje istog.

A magnetski monopol je lako dobiti. Uzmete obične figurice za "Monopol" i stavite magnete ispod, baš kao što imaju i one šahovske figure.

--

KVANTNI FIZICAR - Slep čovek u mračnoj sobi, koji traži crnu mačku koja nije tamo.

[ cicika @ 26.08.2004. 16:38 ] @
@zzzz, ne znam kakvo je tvoje obrazovanje po ovom pitanju, ali...
Pretpostavimo da si uzeo eksere od feromagnetskog materijala pa su oni po magnetisanju ostali namagnetisani. Kako lubenica nije beskonacnog poluprecnika, a ekseri su gusto zabodeni po lubenici dakle formirana je sferna magnetna povrsina od glavica eksera, neminovno ce doci do preraspodele magnetnih momenata dok se ne postigne ravnotezno stanje. Jer sve u prirodi tezi ravnotezi.
Da ne ulazimo u detalje, dobices na kraju od svake lubenice jedan veliki magnet sa magnetskim polovima na spljostenijim krajevima lubenice (pogledaj planetu Zemlju i njene magnetne polove pa analogno tome).

Sve i da to nije bas tako kao sto sam rekla i da se nekim slucajem desi da raspored tj. orijentacija magnetnih momenata unutar feromagnetskog materijala ostane nepromenjena (tj. da spolja imas S a iznutra N pol) ti i dalje tu nemas "monopol" jer se, za razliku od naelektrisnaja (statickog) koje se posmatra dvodimenzionalno (tj. moze da postoji kao tanak sloj na nekoj povrsini, sto nije uvek dvodimenzionalno, ali sam tako rekla zbog jednostavnosti), namagnetisanost uvek posmatra kao full 3D jer kroz celu zapreminu posmatranog magnetskog materijala postoje magnetni momenti. Dakle, tvoje lubenice su klasicni magnetni dipoli sa odredjenim rasporedom magnetnih polova na njima - S spolja i N iznutra. Svakako stoji da na taj nacin moze da se izmeri magnetna sila izmedju njih ili da se barem priblizno odredi.

Da ti sad malo bolje objasnim sta ti u stvari zelis da napravis (posto smo se vec slozili da je nemoguce). Analogno sa naelektrisanjem koje moze da postoji samostalno kao negativno ili pozitivno bilo bi potrebno da u feromanetskom materijalu izolujes magnetne momente samo jednog smera i time prakticno dobijes samo uviruce ili samo izviruce magnetno polje, a poznato je da magnetno polje uvek i izvire i uvire, zato uvek i ima dva pola (sto je posledica toga sto je magnetni moment vektorska velicina a visak naelektrisanja jednog ili drugog znaka skalarna) pa se elektrostaticko tako ponasa samo u slucaju elektricnog dipola.

Kapiras li da je sustina i jedne i druge pojave takva da ne moze biti drugacije?
[ zzzz @ 28.08.2004. 01:09 ] @
O cicika,cicika!
Ti praviš misaone eksperimente.Probaj praktično pa mi javi šta je ispalo.
Osmisli nešto jednostavnije ako je ovaj moj opisani eksperiment preskup
i zamorno dosadan.Nisam ja postavio hipotezu o egzistenciji magnetnih
monopola.Samo sam to malo preveo na razinu makrosvijeta,malo probao
i pomislio:možda tu ima nečega.I dalje sam skeptik da postoje nukleoni
sa svojstvima magnetnih monopola.Nije mi jasna ona matematika koja
dokazuje stabilnost takvih struktura.

A ovo,da će peteljka i cvjetić lubenice biti polovi?Odakle ti ta ideja?
Probaj.
[ cicika @ 28.08.2004. 02:17 ] @
U svakom slucaju ce to biti magnetni dipol jer nikako ne mozes da zanemaris onu drugu stranu eksera, kako god - drugi pol nece nestati zato sto si ti posmatrao samo spoljasnju povrsinu.
Svakako, ideja je zanimljiva.
Sto se tice misaonih eksperimenata pala mi je na pamet Teslina izjava o tome ali necu da citiram iz glave, ispasce nakaradno, nego cu da nadjem pa onda...
Naravno, ovim ne pokusavam da ukazem na svoju genijalnost, nego na Teslinu.

Prebaci celu stvar sa magnetizmom na sto siri spektar stvari (od 3 elektrona sa nekompenzovanim spinom u atomu gvozdja do Univerzuma i njegove beskonacnosti) i probaj da zamislis (praktican eksperiment je ovde nemoguc) sta bi se desilo kada bi bilo moguce postojanje magnetnog "monopola".

BTW, jesi li ti probao to sa lubenicama? Ili makar dinjama, lakse su za manipulaciju?
[ zzzz @ 28.08.2004. 10:20 ] @
Probao sam sa lopticama od spužve i ne baš pregusto poredanim
ekserima.Uvijek se odbijaju naravno,i to zorno uočljivo.
[ filmil @ 28.08.2004. 10:35 ] @
Šta to pokazuje?


f
[ zzzz @ 30.08.2004. 09:04 ] @
Citat:
filmil: Šta to pokazuje?

f

Ovim pokazujem da se neki magnetni monopolovi mogu jesti,a neki ne.
Pitanje koje me zanima,a ne znam odgovor je:
Koliko mali magnetni monopol može biti?
[ filmil @ 30.08.2004. 09:21 ] @
Citat:
Ovim pokazujem da se neki magnetni monopolovi mogu jesti,a neki ne.
Da, to si nesumnjivo pokazao. :)
Citat:
Koliko mali magnetni monopol može biti?
Pre svega toga fali jedno, a to je definicija magnetnog monopola. Jer ako ga ne definšeš, možeš bilo šta da proglasiš za magnetni monopol. Ako nisam teško pogrešio, kod magnetnog monopola treba da je ispunjeno , pa sad ako možeš da napraviš, valjalo bi to komercijalizovati. :)

f
[ *Guru* @ 15.10.2004. 10:48 ] @
Magetni monopol nepostoji, dokazano je jako davno i kao sto je marko37 naveo, Maxwelove jednadjbe to jako lijepo objasnjavaju. Oni koji budi polagali ispit iz Elektromagnetskih polja uvjeriti ce se u to.