|
[ freakk @ 25.02.2002. 14:33 ] @
| Blic, 25. februar 2002.
FIRME MORAJU LEGALIZOVATI KOMPJUTERSKE PROGRAME
T. Aleksic
U narednih godinu dana sve firme u Srbiji ocekuje legalizacija kompjuterskih programa koje trenutno koriste. Zvanicnici najavljuju da ce piraterija ubuduce biti strogo kontrolisana i rigorozno kaznjavana.
- Varaju se oni koji misle da ovo mogu da izbegnu - kaze za „Blic“ Branislav Andjelic, sekretar Agencije za informatiku i Internet Vlade Srbije.
On istice da ce ova oblast biti zakonski regulisana ili dopunom saveznog zakona ili donosenjem novog, republickog.
- Postojeci savezni zakon je dobar i savremen ali ne predvidja mehanizme provere. To prakticno znaci da bi proizvodjaci softvera trebalo sami da utvrdjuju da li programi koji se koriste imaju licencu. Trenutno su u toku dogovori sa saveznom i republickom vladom da pronadjemo odgovarajuci model. Poslovno udruzenje proizvodjaca softvera (BAS), koje okuplja sve najvece svetske kompanije, unajmilo je pravnika koji ce u saradnji sa nama taj zakon uobliciti po evropskim standardima - kaze Andjelic.
On istice da ce zakon verovatno biti usvojen tek za sest ili sedam meseci, imajuci u vidu kako funkcionise parlament i da ima prioritetnijih zakona.
- Trzisne inspekcije ce u okviru svojih delatnosti vrsiti i proveru softvera. BSA ce obuciti inspektore da obavljaju ove provere, oni ce na disketi imati program pomocu koga ce moci da provere sve softvere koje neke firma koristi. Samim tim sto ce je sprovoditi trzisna inspekcija, znaci da ce se ova akcija odnositi samo na preduzeca, kompanije. Necemo upadati u privatne kuce i proveravati da li se koriste legalni kompjuterski program. To je prakticno nemoguce sprovesti, a mnogo bi kostalo, tako da individualnu korisnici nemaju cega da se plase - objasnjava Andjelic.
Jos nije precizirana visina kazni, ali prema Andjelicevim recima, one ce biti veoma rigorozne, narocito za ponovljene prestupe. - Kazne ce biti vezane za cenu programa, a uz kaznu, morace da se plati i licenca, tako da ce, zapravo, morati da se dva puta plati isti program. Kaznjavace se i firma i odgovorno lice. Oni koji izazovu stetu vecu od 50.000 evra, pored novcanog kaznjavanja, bice i krivicno gonjeni - kaze Andjelic.
Predlog BSA je da se nakon usvajanja zakona njegova primena odlozi za sest meseci, sto bi znacilo da ako se zakon usvoji u septembru, kaznjavanja bi pocela u martu sledece godine. - Za to vreme sprovescemo opseznu medijsku kampanju. Nakon toga pocece kontrole. Skoncentrisacemo se na velike pirate, znaci ne na one koji prodaju na ulici, vec na njihove snabdevace. Posle toga dolaze velike firme koje imaju na desetine ili stotine kompjutera, tako da cemo ostavit nesto vise vremena malim i srednjim preduzecima koja nam se vec sada zale da je to za njih mnogo novaca - istice nas sagovornik.
Andjelic naglasava da su vec sada poceli sa akcijom jer su veliki proizvodjaci kao sto su „Majkrosoft“, „Autodesk“, „Orakl“... najavili popust za one koji se prijave za legalizaciju pre donosenja zakona.
- Na primer, „Majkrosoft“ nudi 20-30 odsto popusta za svoje programe i tri godine besplatnog abdejtovanja (godisnje inoviranje programa). „Autodesk“, koji prozvodi program „autoked“ koji koriste arhitekte, a koji kosta oko 4.000 evra, ne zeli da sklapa pojedinacne ugovore vec zeli dogovor sa, na primer, Udruzenjem arhitekata kojime bi dao popust od 25 do 30 odsto. I onda kada se bude raspisao konkurs za neki projekat imace pravo da ucestvuju samo one arhitekte koje imaju legalizovan softver. Ne bi bilo fer da se ravnopravno takmice onaj koji je u program ulozio 3.000 evra i onaj koji ga je kupio, na primer, za 20 maraka - kaze Andjelic.
On istice da se vode pregovori sa Ministarstvom finansija da se softveri oslobode poreza. - Razmisljamo i o akciji da poslodavci umesto bonusa, regresa ili 13. plate daju zaposlenima kompjutere, a da firmi za taj iznosi bude umanjen porez, kao i da deca mogu preko skola povoljno nabaviti racunare - kaze Andjelic.
Svako ko zeli da legalizuje softver u svojoj kompaniji moze da se obrati Udruzenja informaticke delatnosti Privredne komore Srbije, koje je u kontaktu sa proizvodjacima. Zastita programera
Nas sagovornik istice da se sve ovo ne radi prvenstveno zbog stranaca. - „Majkrosoft“ u minutu zaradi 20 miliona dolara i nije njima od presudne vaznosti ono sto ce zaraditi u Srbiji. Ovo je vazno zbog domacih proizvodjaca softvera, koji godinama rade na izradi nekog programa koji su odlicni i prilagodjeni nasim uslovima, i posle visegodisnjeg rada neko njihov program prodaje na ulici za 20 maraka. Naravno da radimo ovo i zbog stranaca. Mi smo sa njima sklopili ugovore o saradnji i jedno sto su od nas trazili je da donesemo zakon koji ce regulisati autorska prava. Od „Majkrosofta“ smo kada se sve sabere dobili oko 100 miliona dolara, 20 kroz direktne investicije i oko 80 miliona kroz legalizaciju - obajasnjava Andjelic.
---
no comment
|
[ Ivan Dimkovic @ 25.02.2002. 14:44 ] @
Yes comment - ako neko hoce da zaradjuje preko softvera, tj. da pravi profit - bilo bi logicno i da ga kupi. Racionalno je da to prvo budu pravna lica, posto firme i generisu profit.
Pre 12 godina je svaka firma i kupovala legalan softver - u racunarskim casopisima tog vremena su bili cenovnici originalnog softvera.... valjda je red da se to ponovo regulise kako treba.
Ne vidim zasto neki supermarket, na primer, koji ima pazar 10000 DEM dnevno ne bi mogao da izdvoji 1000-2000 DEM za sav softver koji im treba?!
[ alex @ 25.02.2002. 15:04 ] @
Izvini, freak, ali sta si se toliko zaprepastio?
Tako je trebalo da bude od samog pocetka. Naravno da je ovakav potez ocekivan od strane Vlade, narocito posle cuvenog ugovora sa MS-om.
Da se ja pitam, to je trebalo uraditi pre 10 godina!
[ freakk @ 25.02.2002. 16:43 ] @
Citat: alex:
Izvini, freak, ali sta si se toliko zaprepastio?
ne, ne nisam nista rekao..
[ MAD-MAX @ 25.02.2002. 21:19 ] @
E ja zato pravim kolekciju skupih programa. :))))
[ bOkIcA @ 26.02.2002. 22:07 ] @
Citat: alex:
Tako je trebalo da bude od samog pocetka. Naravno da je ovakav potez ocekivan od strane Vlade, narocito posle cuvenog ugovora sa MS-om.
Da se ja pitam, to je trebalo uraditi pre 10 godina!
Mene to ne raduje niti malo, a verujem da i mnogi (svi) OVDE dele moje misljenje.
Da bih nastavio da se bavim istim poslom ja moram da potrosim najmanje 10 svojih "velikih" plata na softver koji koristim. Pritom, za zivot (stan, hrana, struja, telefon, grejanje i nista vise) ode oko 80% moje te iste "velike" plate. Sto bi onda matemetikom bilo oko 50-tak meseci odricanja za zastareli softver.
Naravno to su idealni uslovi. Pricao sam samo o softveru.
Mi sanjamo o legalnom softveru, a neki ustoliceni tamo negde preko bare navijaju da ostanemo bez hleba.
Pritom sam sljaker koji radi u privatnoj firmi koja upada pod one gore navedene stavke (ili kako god), a na granici je profitabilnosti (ne neprofitabilnosti). Izvinjavam se, posle toga vise necu biti zaposlen (a ni ostalih 100-njak radnika) - nece biti firme.
Prihvatam samo "sporu" legalizaciju, toliko sporu da me ne ugrozava.
Gresim li?
[ U--G @ 27.02.2002. 08:41 ] @
Ne znam cime se tvoja firma bavi, ali zamisli da ti tek svaka 10-a, 20-a ili 100-a stranka plati racun....
[ Mihailo @ 27.02.2002. 10:46 ] @
Citat: Mene to ne raduje niti malo, a verujem da i mnogi (svi) OVDE dele moje misljenje.
Ako se tvoja firma bavi narezivanjem softvera traži drugi posao (kiddin':)
Upravo je stvar u tome (čini mi se da se i na forumu pričalo o tome) da će u prvom talasu legalizacije biti ponuđeni povoljni uslovi koje će, ako ne svi, onda velika većina firmi moći da ispuni a da ne propadne. Uostalom, ne piše u Bibliji da svi moraju da koriste Windows XP (kao što smo navikli, jel), ko ne može da ga plati može da koristi starije verzije (ako je neophodna Win32 platforma) ili neki besplatni Unix/Linux (ako je FreeBSD dobar Microsoftu dobar je i tebi). Još moram da primetim da nećeš morati da daješ platu za softver, jer se cela priča odnosi na firme dok kućni korisnici neće još dugo da se ganjaju, a i kad počnu radiće najmanja privreda (gajbe, garaže etc). Dalje, legalizacija ima neke dobre strane - lokalizovan softver (čitaj: na srpskom), podrška, pogodnosti kod upgrade-a itd. Najvažnije je naravno da će korišćenje legalnog softvera da podstakne razvoj domaće softverske industrije.
[ alex @ 27.02.2002. 12:31 ] @
Citat: bOkIcA:
Da bih nastavio da se bavim istim poslom ja moram da potrosim najmanje 10 svojih "velikih" plata na softver koji koristim.
Posteno receno, da je tako bilo od samog pocetka, pitanje je da li bi se bavio
poslom kojim se trenutno bavis.
Legalan softver i situacija oko toga moze se "prebaciti" u bilo koju drugu granu industrije - da bi prevozio putnike autobusom, moras da kupis autobus. Da vidim da li ces da vozis ukradeni autobus?
Ili, gledano sa strane kupca tvojih proizvoda (ne znam cime se bavis, tako da samo spekulisem) - zasto bi bilo ko platio tvoj proizvod ako ti nisi platio sredstva kojim si taj proizvod i napravio? Zasto bi neka firma platila meni gomilu novca za neki program koji sam napisao ako ja nisam platio program kojim sam to i napravio?
I ne samo to -
Citat:
Mi sanjamo o legalnom softveru, a neki ustoliceni tamo negde preko bare navijaju da ostanemo bez hleba.
Ne znam o kojim to "ustolicenima tamo preko bare" pricas koji navijaju da ostanete bez hleba, ali si izrekao sustinu - vi tamo ste navikli da bez trunke ulaganja u sredstva za rad klempavite musterije za svoje proizvode. Valjalo bi da vec jednom neko ili nesto izbije iz glave prosecnom Srbinu zelju za "brzom zaradom" ili "zaradom na kvarno".
Ukoliko je tebi neki klijent platio softver koji si ti napisao, sta to konkretno znaci? U tu cenu ne ulazi samo taj softver (stavise, to je veoma mali deo same cene), vec ulazi i tvoja garancija da ce taj softver da ispunjava trazeni zadatak - ukoliko ne ispunjava, kupac dolazi kod tebe i secka te na komade (figurativno receno, naravno). Isto tako, ukoliko si lepo i uredno platio softver kojim razvijas svoje proizvode, i taj softver je razlog sto tvoj proizvod ne funkcionise kako treba, onda ces ti lepo da seckas nekoga na komade, ili ces da uputis svog kupca da se zali njima.
Naravno, sve to ukoliko uspes da dokazes kupcu da nije tvoj softver kriv - takav slucaj sam ja imao pre par dana - klijent ima instaliran softver koji je napisan u mojoj firmi, ali ima problema jer ne moze da pristupi fajlovima kroz mrezu. Sta je bio problem? Windows95 ne moze da kroz mrezu otvori direktorijum koji ima u sebi islandske karaktere, sto je naravno uzrok sto nas softver ne funkcionise kako treba? Ko je tu kriv? Nas softver ili Windows98? Malo skrecem s teme, ali je u sustini to takodje bitno u celoj prici - uz jedan poziv tehnickoj podrsci MS-a, resili smo dilemu - kriv je Windows98. Ali, da je kupac koristio nelegalnu kopiju, ne bi mogao da pristupi tehnickoj podrsci i ne bi mogli da razresimo dilemu.
Da sumiram - ne vidim nijedan razlog za koji bi tebi neko nesto platio ako si za to sto si napravio koristio nelegalan proizvod.
Poz, alex.
[ Ivan Dimkovic @ 27.02.2002. 12:46 ] @
Alex, skroz tacno - ne vidim zasto bi neciji program na kome je ta osoba potrosila, 3, 6 ili 9 meseci rada vredeo vise od sistema koji je radjen hiljadama covek/sati i koji se zove Windows NT, Visual C++, Adobe Photoshop, itd...
Uostalom, na kraju krajeva, postoji Linux/BSD i LGPL/MPL licencni model, ko nema sredstva za skupe softverske pakete, moze koristiti Linux... vrlo prosto.
[ bOkIcA @ 27.02.2002. 14:32 ] @
hm...
ima istine u tome, ali zar nam nisu stranci napravili haos (ili sam ja to prespavao, pa sanjao) sad neka nam daju fore da se oporavimo. To bi bilo fer, ali ko mene slusa (shisha).
Ono sto ja znam je da sam regrutovan piratskim softverom i totalno "pripremljen" za izvoz. A ako necu da idem, cu da crknem.
vozdra
[ alex @ 27.02.2002. 15:33 ] @
Citat: bOkIcA:
Ono sto ja znam je da sam regrutovan piratskim softverom i totalno "pripremljen" za izvoz. A ako necu da idem, cu da crknem.
Da to nije jos jedna od teorija zavera na pomolu?
Mi smo stvarno cudan narod. Nisu tebi ni Srbiji nista stranci uradili, sami smo sebe sjebali sa totalno idiotskim zakonima i opstim lopovlukom usadjenim u narod.
Ako se osvrnemo na situaciju danas, gde polako ali sigurno dolazi do zasicenja trzista (mozda je vec doslo do toga), ne verujem da iko zeli da "uvozi" jos radne snage.
Ono sto se sada radi i sto je najisplativije je outsource. Moja firma ima outsource firmu u Indiji, i njima saljemo sve "fizicke" poslove da se obave, jer je najjeftinije. Mozda ce tako biti i sa Jugom? U svakom slucaju, ja bih tako nesto voleo da vidim.
Poz, alex.
[ bOkIcA @ 27.02.2002. 17:21 ] @
Teorija, mozda, ali to nije vazno.
I ja bih za takvog poslodavca voleo da radim odavde.
Hteo i moj drugar, od pre tri meseca je u Kanadi. Falilo mu hleba. Sad mu se posrecilo.
Dao bog i meni ce.
[ bOkIcA @ 27.02.2002. 17:23 ] @
Ja cuo za onu narodnu... ...zavadi pa vladaj
[ Predrag Damnjanovic @ 27.02.2002. 19:54 ] @
Ljudi, to je po meni sjajna vest, jer ce neovlasceno kopiranje softvera koji ja napravim biti ZABRANJENO zakonski.
Time se bre stvaraju uslovi za srpsku silikonsku dolinu.
Nama, programerima, se najzad isplati pisanje programa za ovo podrucje, a vi dobijate programe na srpskom jeziku.
Rado cu da kupim XP i VC++ ako sam siguran da ce da mi se vrate te pare, a to se postize legalizacijom softvera.
[ bOkIcA @ 27.02.2002. 20:01 ] @
Hm...
I ja se radujem (s druge strane), moci cu da zapocnem prodaju softvera na koji smo utrosili godinu dana mukotrpnog rada.
Samo da ta promena ne bude toliko brza da ostanem bez posla i da ne bude nista od prodaje softvera. Divota prashine.
[ ambimoustrous @ 27.02.2002. 22:06 ] @
Zakon se neće usvojiti pre septembra, možda i kasnije. Prvih šest meseci od stupanja na snagu se neće kažnjavati. Znači, sve u svemu, imamo (imate) foru od još najmanje godinu dana.. mislim da je to dovoljno vremena da se svi pripreme.
[ IceZero @ 28.04.2002. 16:19 ] @
Svi pricate kako je ok da se legalizuje softver pa kao nema veze koliko kosta
ali nek se sete bar neki(tj vecina) da li bi imali mogucnost da nauce ono sto sada znaju da su morali da kupju legalan softver.
[ FireBallKiller @ 28.04.2002. 21:16 ] @
Hoce li neko dok legalizacija stigne i do mene da napishe programchic koji ce da izmeni onaj lepi naziv Windows 2000 ispod mog nicka, sa recimo FireBallKillerov OS, ili cu morati da kupim hard modem i kacam se iz Linuxa : )))))
[ Ivan Dimkovic @ 29.04.2002. 00:14 ] @
Legalizacija ce pogacati FIRME - znaci PRAVNA LICA - znaci entitete koji generisu profit. Ne vidim nikakav problem u tome.
Svuda u svetu ljudi po kucama "probaju" softver - to im se ne moze zabraniti, niti je to neki bog-zna-kakav greh. Ali ako neko hoce da zaradjuje pare od istog softvera, morace da plati.
[ Billy_boy @ 22.09.2003. 17:04 ] @
To bi bilo u redu. Tako nesto se pocinje raditi u Hrvatskoj i slazem se s time, ali isto tako mislim da je software preskup. Navedite jedan dovoljno rasiren operativni sustav koji je stabilan i po cijeni pristupacan svima.
Zbog toga smo na gubitku mi- kucni korisnici. Firmama je to porezna olaksica, zaradjuju na softwaru, ali za opremiti kucno racunalo treba izdvojiti odredjenu sumu novca (Windows XP + Office XP + Norton 2003 + Kakvi graficki program = jedna osrednja hardware-ska konfiguracija), za koju se moze kupiti nelose racunalo
[ Donald.Secret @ 28.09.2003. 23:50 ] @
Iako se duze vreme bavim Linux-om nisam bas bio upoznat sa kancelarijskim mogucnosti istog (OpenSource-a bolje receno).
Pre par dana sam instalirao OpenOffice.org i iznenadio sam koliko se izmenio od naseg zadnjeg susreta.
Dakle, za kancelarisjku upotrebu i upotrebu Interneta je Linux OK.
Takodje, Delfi aplikacije mogu da se prebace (vec imam neka iskustva i to radi ocekivano)...
U krajnjem slucaju nekome ce mozda biti jeftiniji Linux programer nego licence za MS OS-ove.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|