[ jurbanek @ 26.08.2004. 21:12 ] @
Postovani interesira me da li mogu da nabavim neki uredjaj u europi a da stedi tako da mi smanji tel.racun od 25000 kuna prosjeka.
Hvala
[ pctel @ 26.08.2004. 21:44 ] @
Pa to je jednostavno, uzmi neke jace makaze i preseci kabl, nema vece ustede od te

Ako ti je to prevelika usteda, onda probaj nesto ovako
[ MyWay @ 26.08.2004. 22:30 ] @
25000? To je oko 3500 evrića!
Ajde reci odakle ti toliki račun i naći će se rešenje....
Za ono pctel-ovo treba miljence (not included) :)
[ Ivan Dimkovic @ 26.08.2004. 22:33 ] @
VoIP - za te pare koliki ti je racun mozes sasvim pristojnu VoIP opremu da kupis i uz DSL prikljucak da rutiras sve razvgovore ka inostranstvu. Ima gomila medjunarodnih firmi koje nude terminaciju preko H323 ili SIP protokola.
[ jurbanek @ 26.08.2004. 23:11 ] @
Rekli su mi da postoje neki uredjeji koji se zovu gatway i routher zna li netko gdje ima i koliko para
[ blaza @ 27.08.2004. 05:24 ] @
Verovatno si cuo o GSM Gateway-u. Taj uredjaj je u principu mobilni telefon. Kao i svaki drugi, koristi SIM karticu, Jedan ili vise ovih uredjaja se vezuju za tel. centralu ustanove, preduzeca, organizacije. Centrala se podesi tako da se svi odlazni pozivi prema nekoj od mobilnih mreza rutiraju preko ovih uredjaja. Dobici su:
-Usteda - posto je cena telefonskog poziva unutar mobilne mreze po pravilu (oko 50%) jeftinija od cene poziva sa fiksne na mobilnu mrezu.
-Prosirenje kapaciteta - preostali trankovi se ne opterecuju pozivima prema mobilnoj mrezi (ukoliko nisu svi GSM Gateway-i zauzeti).
Cena jednokanalnog GSM Gateway-a je ispod 500 eura. Uredjaj sam sebe isplati za 1-3 meseca.
[ MyWay @ 27.08.2004. 08:02 ] @
Citat:
jurbanek: Rekli su mi da postoje neki uredjeji koji se zovu gatway i routher zna li netko gdje ima i koliko para

Taj ko ti je to prričao je očigledno mislio na VoIP. E sad se ti prvo raspitaj da li je to kao ovde zabranjeno, kao što mislim.
Ako jeste, onda ili smanjuj razgovore ili se seli u Sloveniju (čini mi se da je u Slo dozvoljeno)
[ chupcko @ 27.08.2004. 10:13 ] @
Cisto da ne bude zabune VoIP nije zabranjen, jer ga telekom radi, pa samim tim nije zabranjen. Doduse zabranjeno je prenositi glas preko javnih povrsina teritorije republike Srbije zicanim pitem (da li je optika zica, nije :))) ) a da za to nisi unajmio neki sistem prenosa od telekoma.

Dakle ja izmedju moje sobe i mog ulaza prenosim glas (interfon) i to zicano, ali to nije preko javne porsine, pa mogu. Kao sto mogu da prenosim glas i preko telefona, pa cak i ako se nakacim modemom.
Ono sto ne bi smeo to je da to isto radim razvlaceci svoju zicu preko ulice.

E sada problem je u tome sto telekom zeli da zadrzi svoj monopol, narocito ga zanima saobracaj ka inostranstvu, pa zato su krenuli u protivpravnu akciju sece korisnika za koje sumnjaju da rade VoIP. Tako je stradao i jedan provajder koji ima uslova da radi VoIP, samo zato sto ima nezavisni link, za koji imaju dozvolu :). Naime taj provajder je kriv za VoIP koliko je i svaki muskarac kriv za silovanje samo na osnovu toga sto ima "ALAT" za silovanje.

Naravno, kada se sredi vlast i jos lopovluk u nekoliko javnih firmi koje su privatizovane pa nisu , pa su vracane pare i donese se zakon o telekomunikacijama ...

U medjuvremenu ja krsim zakon jer prenosim glas u mom mp3 playeru preko javnih povrsina republike srbije.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2004. 10:37 ] @
To je dezinformacija da je VoIP zabranjen - potpuni nonsens.

Ti kao fizicko ili pravno lice imas potpuno pravo da izgradis svoju internu telefonsku mrezu, sto i rade sve vece firme (PBX uredjaji) - i takodje imas pravo da rutiras pozive ka inostranstvu preko interneta kao i da terminises pozive iz inostranstva preko interneta u svojoj telefonskoj mrezi.

Dakle, ako firma ima filijalu u SCG i filijalu u USA - nista ih ne sprecava da izmedju urade jedan VoIP tunel za telefoniju i time omoguce da im sve kancelarije budu "u lokalu" - recimo pozivajuce sa 3 broja.

Ono sto je zabranjeno, MyWay, je da ti pozive drugih ljudi terminises na mrezu Telekoma Srbije - dakle da pruzas uslugu "internkonekcije" na telefonsku mrezu i od toga pravis nekakav profit tj. pruzas uslugu. Takodje verujem da je zabranjeno da pozive koji nastaju u telekomovoj mrezi prespajas sa inostranstvom osim ako to opet nije za radnike tvoje firme.


[ Gojko Vujovic @ 27.08.2004. 12:38 ] @
Tačno tako. Pa koliko firmi ima interni voip po celoj Srbiji ali samo za svoje potrebe i niko ne može za to da ih juri, jer ne preprodaju povezivanje na telekom.
[ MyWay @ 27.08.2004. 14:18 ] @
Ajde lepo ste filozofirali, ali moram da vam kvarim sreću:
Naime, ako primetite, u citiranom delu se spominje uređaj zvani gateway - ajde nastavite fiozofiju sad sa osvrtom na ulazak u PSTN.
Džaba ste krečili.
A ako malo detaljnije pročitate postove pre neporebnih OT filozofija, videćete da nisu spominjane nikakve zabrane u slučaju pctel-ovog uređaja. Savet je bio da proveri šta može u Cro prvo.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2004. 14:25 ] @
Citat:

Naime, ako primetite, u citiranom delu se spominje uređaj zvani gateway - ajde nastavite fiozofiju sad sa osvrtom na ulazak u PSTN.


Ili da vama iz telekoma nabavimo jedan biznis recnik pa da svi filozofiramo?

Read my lips:

GATEWAY / PBX / INTERKONEKCIJA ZA LICNU UPOTREBU (UNUTAR FIRME, KUCE, ...) BEZ PREPRODAJA SERVISA TRECIM LICIMA NE MOZE BITI ILEGALAN

Da li je sada jasnije? Moze firma da ima svoj gateway za stednju troskova, recimo ako moj California department hoce da zove broj u Beogradu ja imam puno pravo da na ruteru podesim da to ide iz beogradske filijale preko PSTN - dok ja to ne preprodajem (iznajmljujem / poklanjam) kao servis trecoj strani to je moj interni saobracaj i to nema sanse da krsi neki zakon, jer bi u suprotnom slucaju to bio cist reket.

Zaboravi ti VoIP - ovo se do sada radilo i sa gomilom PBX uredjaja do sad i ne secam se da ih je nasa carina plenila ili da su zabranjeni.

Dakle - sve je u kontekstu tvoje price "VoIP je ilegalan" sto je laz, dezinformacija, FUD, ili kako to da nazovem - VoIP je legalan sve dok se ne preprodaje kao servis koji koristi Telekomov PSTN za interkonekciju. Zakonski - upucava se na nivou prodaje usluge, a ne na tehnickom nivou - dakle ti nemas pravo da pruzas takvu uslugu, a ne da to koristis kao deo interne mreze.
[ MyWay @ 27.08.2004. 16:58 ] @
Savet Ivane: Read your lips first.
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti kao fizicko ili pravno lice imas potpuno pravo da izgradis svoju internu telefonsku mrezu, sto i rade sve vece firme (PBX uredjaji) - i takodje imas pravo da rutiras pozive ka inostranstvu preko interneta kao i da terminises pozive iz inostranstva preko interneta u svojoj telefonskoj mrezi.

Sam si pisao, sam si boldovao. Samo nisi čitao ono što si napisao.
Ako izađe preko GW u PSTN (na šta sam već ukazao) onda je van granica boldovanog u tvom postu - e tu onda ne važe ona prava iz citata.

E, da, zaboravi capsovanja i farbanja reči...
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2004. 17:00 ] @
Ti opet ne razumes - i ako izadje na vas PSTN, a spada pod interni saobracaj te firme (gde god da je zapocet), koji ona ne pruza kao servis trecem licu saobracaj je sasvim legalan. Potpuni ekvivalent ti je PBX uredjaj.

Boldovao sam da bi neki to lakse ukapirali, ali ocigledno ne pali :)

[ Gojko Vujovic @ 27.08.2004. 17:04 ] @
Ali mi ne znamo da li on u Hrvatskoj sme da izlazi u pstn na taj nacin?

Posto ovde nije bilo pitanje u vezi sa 'internim firminim saobracajem' nego si ti MyWay pokrenuo pricu kako je voip potpuno zabranjen. Nije kao sto vidis i naveli smo primer gde nije. :)

I Dimkovicu mislim da ova poslednja poruka ne stoji, tj. nije legalan saobracaj ako je potekao iz inostranstva, cak i ako je to sve deo 'jedne firme' i ako ga ne preprodaje.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2004. 17:09 ] @
Aman ljudi - nije zabranjena konekcija firme na PSTN vec je zabranjeno pruzanje javne telefonske usluge na teritoriji Srbije ako nisi Telekom Srbija - nije to direktno vezano za VoIP vec za bilo kakvo pruzanje javnih glasovnih telekomunikacionih usluga. Recimo postavljanja telefonske centrale i pruzanja telefonske usluge tvojoj opstini i sl... u vreme kada je taj zakon pisan VoIP uopste nije ni postojao ili je bio u ranoj fazi razvoja.

Interna mreza firme ili fizickog lica uopste ne spada u pruzanje javne telefonske usluge, stoga MyWay-ov argument o nelegalnosti uopste ne stoji jer uopste nema veze sa ovom temom.

Imao bi kada bi osoba koja je postavila pitanje htela da preprodaje takav servis drugim ljudima - onda to spada u telefonsku uslugu i regulisano je nacionalnim zakonima o telefoniji svuda - u Srbiji - jako lose jos nekoliko meseci.
[ Gojko Vujovic @ 27.08.2004. 17:17 ] @
Gledaj ovako.

Imas firmu AAA u Berlinu i ista firma ima predstavnistvo u Beogradu. Ti
ne smes za potrebe firme iz Berlina, makar bio i isti vlasnik i sve to,
da joj radis voip terminaciju ovde u Beogradu i pustas im pozive iz
Berlina preko interneta u Telekomov PSTN.

Je l se slazemo oko toga?

Firma iz Berlina JESTE trece lice, makar se isto zvale i sve to, one
posluju kao razliciti entiteti.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2004. 17:21 ] @
Citat:

Firma iz Berlina JESTE trece lice, makar se isto zvale i sve to, one
posluju kao razliciti entiteti.


Ovo bi neki advokat mogao bolje da resi - da li se prodaja izmedju internih jedinica koja se recimo ne fakturise podvodi kao pruzanje javne telefonske usluge. Ovo je otvoreno za interpretaciju.

Ali sigurno tebi niko ne moze da zabrani da tvoji radnici u Beogradu korite vas gateway da rade dialin u firmu, i preko firminog VoIP-a da razgovaraju sa inostranstvom, kao i sa odeljenjem AAA u Berlinu.
[ Gojko Vujovic @ 27.08.2004. 17:23 ] @
Moze moze, mislim da je to i poenta onoga sto MyWay prica.

Time se zaobilazi Telekom koji jedini sme da prenosi voice call preko
granice.

A i kako bi povukao granicu izmedju ista firma-druga firma? Navedes
da je tamo ta ista firma, da sve ide za njene potrebe, a posle ona
preprodaje to i niko ne moze da kontrolise. Ovako je zabranjeno
SVE i kraj price.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 27.08.2004. u 19:25 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2004. 17:24 ] @
Ja pak mislim da je ono sto je zabranjeno pruzanje javne telefonske usluge i nista drugo - mislim da bi neko mogao da pokaze tacno na paragraf u zakonu gde se zabranjuju ostali vidovi prenosa.
[ Gojko Vujovic @ 27.08.2004. 17:27 ] @
Zabranio ga je sam telekom ako se i ne definise voip zabrana u zakonu. :(

Posto je ovde telekom=zakon. Ili barem pojedinci iz telekoma sebi dozvoljavaju takvo ponasanje.

Cik probaj da radis tako nesto, da vidis kako za nedelju dana ostajes bez PRI prikljucka koji je ucestvovao u takvoj 'razmeni saobracaja'. A i preko cijeg ces internet linka to da radis? Satelit je mnogo spor, a svi osim jednog idu preko telekoma, koji sve zivo snifa. Moze se to zaobici ali malo njih je spremno toliko da se potrudi, a i da ne iznosimo ovde nacine posto bi to moglo da se tumaci kao navodjenje na zlocin.
[ Gojko Vujovic @ 27.08.2004. 17:37 ] @
Kome se cita, Zakon o telekomunikacijama.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2004. 17:40 ] @
Citat:

IX. MEĐUNARODNE TELEKOMUNIKACIJE

Član 94.

Domaće telekomunikacione mreže mogu biti povezane sa telekomunikacionim mrežama drugih država, na osnovu međunarodnih sporazuma i pod uslovima propisanim zakonom.

Javnom telekomunikacionom operatoru koji poseduje odgovarajuću dozvolu za obavljanje ove vrste telekomunikacione delatnosti i koji ispunjava uslove koje Agencija propiše u skladu sa članom 38. ovog zakona, a koji obuhvataju i uslove koji su od značaja za bezbednost zemlje, Agencija izdaje odobrenje za povezivanje domaće telekomunikacione mreže sa telekomunikacionom mrežom druge zemlje.

Na pitanje sporazuma o povezivanju između domaćeg i stranog telekomunikacionog operatora, naknade za interkonekciju i obračunske tarife ne primenjuju se odredbe ovog zakona kojima se uređuju interkonekcija.

Javni telekomunikacioni operator koji je dobio odobrenje za povezivanje sa telekomunikacionom mrežom operatora druge zemlje, ima pravo da zaključi sa ovim operatorom ugovor o izgradnji mreže za interkonekciju i o razmeni saobraćaja, kao i da vrši obračun i naplatu međunarodnog telekomunikacionog saobraćaja (međunarodni obračun). Na pitanja izgradnje mreže za interkonekciju primenjuju se odredbe čl. 86. i 87. ovog zakona.


Elem.. ovo se odnosi na javne operatore, dakle firme cija je svrha delatnosti pruzanje telekomunikacionih usluga trecim licima - nisam bas siguran kako su regulisana prava firmi i njihovih internih mreza - koje nisu javni operatori.

Zdrava logika mi kaze da se koriste ista pravila kao i za LAN/WAN mreze .... ali u Srbiji se nikad ne zna...

Doduse... clan 109 kaze

Citat:

Izuzetno, na osnovu dozvole izdate u skladu sa stavom 5. ovog člana, imalac dozvole može da gradi javnu fiksnu telekomunikacionu mrežu za koju je dozvola izdata, ali nema pravo da otpočne sa njenom eksploatacijom, niti da drugome omogući njenu eksploataciju, za pružanje bilo koje usluge koja je obuhvaćena ekskluzivnim (isključivim) pravom Telekom-a Srbija, pre nego što izdata dozvola počne da proizvodi pravno dejstvo.


Ali opet - stvar se odnosi na >JAVNE< mreze, a ne na interne kompanijske/korporacijske mreze.
[ chupcko @ 28.08.2004. 21:29 ] @
Jos kada bi znali sta je to "javna mreza"

Los zakon, puno mogucnosti za mucku.

Ali to nam je, nema drugog telekoma, moramo ovaj da volimo.
[ Ivan Dimkovic @ 30.08.2004. 00:57 ] @
Ja sam muku mucio i nisam nasao definiciju "javne telefonske mreze" u tom nesrecnom zakonu - istini za volju i mrzelo me je da ga celog citam :)

Ako stvarno nema definicije "javne telefonske mreze" onda je ceo zakon.. hm... patetican jer je potpuno slobodan za licnu interpretaciju... verovatno nista novo :)

Anyway, po nekom mom zdravorazumskom rezonovanju - javna telefonska mreza je svaka telefonska mreza dostupna kao servis gradjanima i pravnim licima. U to znaci ne spada mreza koja je deo firme a njeno eksploatisanje se ne nudi kao servis gradjanima.

[ Gojko Vujovic @ 30.08.2004. 08:15 ] @
Ostaje ona stvar oko toga ko sme da prebacuje glas preko granice..
[ chupcko @ 30.08.2004. 13:05 ] @
Ali i u krivicnom zakonu ima neki stav u kojem kaze da je zabranjeno nekome uskracivati pristup javnoj mrezi :). Bice sve u svemu veselo. Uzgred to je toliko slozeno, da ni jedan sud nije osudio nikog ko radi VoIP, ali zato im telekom presudi na svoj nacin :), to je ono sto je problematicno, sto telekom glumi izvrsnu vlast.