[ madboy @ 26.02.2002. 10:18 ] @
Dakle,

Moj dobri cd-rom pceo da me zajebava. U pocetku nije htio da ocita samo odredjene cd-e a sad nece nista.NEko mi kaze da treba da ocistim laser.Vidio sam da postiji taj cistac u cd klub odje u PG i kosta 15 dm samo ne znam da li to radi itd. POMAGAJTE LJUDI JER MI JE CD-ROM HITNO POTREBAN!!!!!!!!!
[ Borko Savic @ 26.02.2002. 11:21 ] @
ma ti CDovi za chishcjenje glava su djubre, chak neki proizvodjachi [Teac] zabranjuju korishcjenje istih. lepo shrafciger u ruke, otvori CD i ochisti lasersku glavu shapicima za ushi i alkoholom
[ Jbyn4e @ 26.02.2002. 15:48 ] @
Citat:
borko:
ma ti CDovi za chishcjenje glava su djubre, chak neki proizvodjachi [Teac] zabranjuju korishcjenje istih. lepo shrafciger u ruke, otvori CD i ochisti lasersku glavu shapicima za ushi i alkoholom

NENENENENENE NIKAKO ALKOHOLOM!
Iz prostog razloga sto su glave na nekim CeDomatima (da ih tako nazovem) pravljene kao kombinacija plastike i stakla, pa im alkohol MENJA indeks prelamanja, i na taj nacin mozes i da upropastis totalno CD uredjaj iliti CeDomat. Uzmi stapice za usi i obicnu vodu (po mogucstvu verovatno je bolja destilisana...), lepo ocisti glavu, predji suvim stapicem preko glave, gledaj da ti ne ostane nista na glavi od vate na stapicu, sacekaj da se dobro osusi (da ne bi slucajno ostala voda negde na elektronici - onda ce da ti lepo crkne CD), sklopi ga nazad, i probaj da li radi. Ako radi - onda je to bilo u pitanju, a ako ne, onda ti se verovatno nesto drugo pokvarilo (recimo mehanika...)
[ Ivand @ 27.02.2002. 08:45 ] @
ok pre nego sto konstatujes kvar na mehanici
mogao bi da dostelujes "laser" na samoj glavi imas 1 ili 2
trimera kojim se steluje struja kroz diodu e pa dioda vremenom malo slabi
samo treba malo povecati struju .
[ ||NeX|| @ 27.02.2002. 09:42 ] @
Ma kakvi pokvariti index prelamanja.
Uzmeš štapić za uši umočiš ga tačnu rastovr od 96,5% alkohola i očistiš, tu se ne može pokvariti index prelamanja.
Znaći šarafciger i otvori, pa razmuti 96,5 ml sa 3,5ml vode umoći štapići za uši i čisti.
Ako se išta pokvari piši i ja ću ti platiti novi.

ps. u menen je teac, sony, hitachi!
[ madboy @ 27.02.2002. 20:53 ] @
NAPOKONNNNNNNN

Jutros sam, otvorio cd i napravio ga. Imao sam ogromnih problema sa sarafima,jer su toliko mali i slabi da samo sto sam pokusao da ih odvijem pojele su se glave.Uspio sam 3 sarafa da regularno odvijem poslije pola sata mucenja a onda preostala 3 koja vise nisu imali nikakvih zareza na glavi morao sam da razbijem busilicom, tako da sam to morao da razvalim. Na kraju sam ipak uspio sada sve radi. Hvala ljudi pozdrav....
[ SrkoS @ 18.03.2002. 11:55 ] @
Citat:
Ivand:
ok pre nego sto konstatujes kvar na mehanici
mogao bi da dostelujes "laser" na samoj glavi imas 1 ili 2
trimera kojim se steluje struja kroz diodu e pa dioda vremenom malo slabi
samo treba malo povecati struju .


Da li postoji neki program koji ce nadgledati rad CD-ROMa?
--- koji bi mi pomogao oko stelovanja glave???

na cd-romu laptopa glava se rasteluje za 20 min. pa onda cita samo programe, pa samo muzicke diskove, pa ne cita uopste, pa nekad promeni redosled reagovanja... uglavnom me nervira i smatram ga nefunkcionalnim ;)

samo kad bih mogao da ga nastelujem - lakom za nokte cu ucvrstiti trimer!
ali kako da znam koji je najbolji polozaj za sve? ili bar samo za podatke

PS. Kakav je to problem kad cita ili programe ili muzicke diskove???

Hvala
[ iNCUBUs @ 19.03.2002. 00:13 ] @
Citat:
SrkoS:

Da li postoji neki program koji ce nadgledati rad CD-ROMa?
--- koji bi mi pomogao oko stelovanja glave???


malo je off-topic, ali kad se samo setim stelovanja glave na kasetofonu za C=64.. neka slatka jeza me prodje :D
[ FireBallKiller @ 19.03.2002. 15:00 ] @
Samo da napomenem da posle chistcenja lasera, CeDaja ce da radi max 6-12 meseci, a posle toga vishe nema. Ja licno chistio par komata i znam kako to u praksi izgleda. Pocnite na vreme da stedite za TEAC ili neki DVD.
[ Jbyn4e @ 19.03.2002. 15:23 ] @
Citat:
||NeX||:
Ma kakvi pokvariti index prelamanja.
Uzmeš štapić za uši umočiš ga tačnu rastovr od 96,5% alkohola i očistiš, tu se ne može pokvariti index prelamanja.
ps. u menen je teac, sony, hitachi!

Ja imao Creative Infra 3600, ja cistio alkoholom, i ... j***s ga, prestade da cita i ono malo sto je citao. U servisu rekose da je glava pravljena od nekog miksa stakla i plastike, i da je taj alkohol lepo "ostetio" dodatno glavu, i ja i dan danas samo mogu da gledam taj cd drajv... naravno, posle sam uzeo TEAC 40x, i zaboravio na sve probleme... cak i izgrebane cd-ove cita, pusta muziku BEZ preskakanja ( a ima lepo zarez na cd-u, vidi se, kako mu uspeva, nemam pojma...;)). Dakle, preneo sam ono o alkoholu iz licnog iskustva sa tim cd-om i onoga sto su mi rekli...
[ SrkoS @ 24.03.2002. 17:55 ] @
Citat:
Jbyn4e:
Citat:
||NeX||:
Ma kakvi pokvariti index prelamanja.
Uzmeš štapić za uši umočiš ga tačnu rastovr od 96,5% alkohola i očistiš, tu se ne može pokvariti index prelamanja.
ps. u menen je teac, sony, hitachi!

Ja imao Creative Infra 3600, ja cistio alkoholom, i ... j***s ga, prestade da cita i ono malo sto je citao. U servisu rekose da je glava pravljena od nekog miksa stakla i plastike, i da je taj alkohol lepo "ostetio" dodatno glavu, i ja i dan danas samo mogu da gledam taj cd drajv... naravno, posle sam uzeo TEAC 40x, i zaboravio na sve probleme... cak i izgrebane cd-ove cita, pusta muziku BEZ preskakanja ( a ima lepo zarez na cd-u, vidi se, kako mu uspeva, nemam pojma...;)). Dakle, preneo sam ono o alkoholu iz licnog iskustva sa tim cd-om i onoga sto su mi rekli...


da li ima strucnjaka ko bi mogao da ustanovi da li sam povredio socivo ili sam ga samo (definitivno) rastelovao.
- u pitanju je CD-Rom 4x IBM (TP notebook)

[ Jbyn4e @ 26.03.2002. 15:56 ] @
Citat:
SrkoS:
da li ima strucnjaka ko bi mogao da ustanovi da li sam povredio socivo ili sam ga samo (definitivno) rastelovao.
- u pitanju je CD-Rom 4x IBM (TP notebook)\

Pa odnesi ga nekome ko radi popravke, imas pune oglase oglasivaca...
[ jc denton @ 30.03.2002. 10:52 ] @
Citat:
Ivand:
ok pre nego sto konstatujes kvar na mehanici
mogao bi da dostelujes "laser" na samoj glavi imas 1 ili 2
trimera kojim se steluje struja kroz diodu e pa dioda vremenom malo slabi
samo treba malo povecati struju .


Ovo je jedno od resenja, ali koraci okretanja trimera moraju da budu mnogo mali. Ako preteras veoma lako ces spaliti diiodu.
I jos nesto. Najveci broj cd romova koje sam servisirao imali su problem oko kalibracije sociva, pa zato pokusaj prvo to, a ono sa alkoholom nikako posto je plasticno u 90% slucajeva i alkohol oce da ga rastvara - samo suva vata i oprezno da ne ogrebes socivo.
[ mmmm @ 12.10.2003. 21:29 ] @
Citat:
madboy:
NAPOKONNNNNNNN

Jutros sam, otvorio cd i napravio ga. Imao sam ogromnih problema sa sarafima,jer su toliko mali i slabi da samo sto sam pokusao da ih odvijem pojele su se glave.Uspio sam 3 sarafa da regularno odvijem poslije pola sata mucenja a onda preostala 3 koja vise nisu imali nikakvih zareza na glavi morao sam da razbijem busilicom, tako da sam to morao da razvalim. Na kraju sam ipak uspio sada sve radi. Hvala ljudi pozdrav....



Koliko se namuci oko cd-roma - sarafi, ovo, ono, razbijanje busilicom, pola sata... a sve to oko cd-rom koji kosta 20 eura! kogao si da odes tu u komsiluk (u chip) i kupis novi cd-rom; ili jos bolje - za nekih 50 eura da kupis cd-rw snimac.


Pozdrav
[ SoulFly @ 12.10.2003. 23:56 ] @
Citat:
mmmm:
Koliko se namuci oko cd-roma - sarafi, ovo, ono, razbijanje busilicom, pola sata... a sve to oko cd-rom koji kosta 20 eura! kogao si da odes tu u komsiluk (u chip) i kupis novi cd-rom; ili jos bolje - za nekih 50 eura da kupis cd-rw snimac.
Pozdrav



Obrati pazhnju ponekad i na datume...inache u martu sigurno nije CD rom koshtao 20 evra...dodushe nije bio ne znam koliko skuplji ali...
[ djolep @ 13.10.2003. 12:58 ] @
Citat:
SoulFly:
Obrati pazhnju ponekad i na datume...inache u martu sigurno nije CD rom koshtao 20 evra...dodushe nije bio ne znam koliko skuplji ali...


Radi se o martu 2002.
[ JOJO847 @ 14.10.2003. 21:21 ] @
He, istina je sto vi decki kazete. Ponekad moze ciscenje alkoholom ostetiti laser jer kad se cisti najprije mislim da treba krenuti nekim redom.
Prvo bi trebalo probati suhom vatom, pa tek onda cistim ( ne rakijom :-)) recimo 70 % pa na dalje alkoholom. I naravno paziti na "mucice". Isto tako nevalja "nasaftat" leću... Malo ali stvarno M A L O se kapne alkohola na štapić ili vatu. I ne to sve "sarafiti ko sivonja" u lecu. Nego, polako polako i njezno. Neki alkoholi imaju secer, i TO SU TI S KOJIMA SE NE SMIJE cistiti.Napominjem, u ljekarnu i trazite rafinirani alkohol ili bar neki 70%. To ce vec biti razlika. Sto se tice kvarenja raznih indexa lomova to pruzrokuje "los" alkohol i to sto se leca nasafta pa ostaju kapljice i opet se zraka rasprsi. A cd-e za ciscenje NE UPOTREBLJAVATI jer grebu leću!!!!Tek onda treba pristupiti podesavanju trimera....uz današnju elektroniku nisu sve leće i cd sistemi isti pa su i iskustva u ciscenju i popravcima razlicita.pozdrav!
[ Billy_boy @ 19.10.2003. 15:40 ] @
Da se nadovezem:
NI SLUCAJNO ACETON I SLICNE AGRESIVNE TVARI!!!
Jer se dogodi isto kao i CDu kad ga cistite acetonom - zamagli se!

P.S. Vjerujem da nitko nije dovoljno neobrazovan da mu to padne na pamet
[ kUdtiHaEX @ 19.10.2003. 15:43 ] @
Nemojte koristiti aceton, alkohol i ostala 'sredstva' za ciscenje. To se odnosi i na CDove za ciscenje, koji samo zeznu CD-ROM (pomere diodu i sl). Bolje platite serviseru da vam to odradi (pa ga posle cimate ako zezne stvar) nego da ostetite osetljive materijale koji su sastavni deo CD-ROM-a i optike.
[ sasa022 @ 20.10.2003. 00:23 ] @
Pade mi nešto napamet kad sam se setio jednog slabovidog rodjaka
koji koristi sociva.... Mozda ideja izgleda šašavo ?!?!?!

Da li je iko probao cišcenje "lasera" sa tecnošcu za cišcenje sociva ???
[ djolep @ 20.10.2003. 09:56 ] @

Nikako!!! Tečnosti za čišćenje se moraju isprati, a one univerzalne (za čišćenje i umetanje u oko) se ispiraju suzama.