[ Danko_C @ 29.08.2004. 07:48 ] @
Pozdrav,

Da li neko ima OK savet za sledeci problem. Imam PC sa Athlonom 1,7GHz (462 Socket), klasicno JNC napajanje od 350W. Zamenio sam pre par dana i cooler na CPU (Spire WhisperRockIII) i na napajanju. Problem je sto se pri ukljucenju cuje jaka buka (sa nekog od coolera), to traje 1-2min a onda PC radi OK, prilicno tiho. Da li je problem u CPU cooleru ili je nesto drugo u pitanju...
[ tdjokic @ 29.08.2004. 09:20 ] @
Rekao bih da je to neki od ventilatora. Upravo me ceka ista stvar u rezervnom PC-u, starom: nesto drnda par minuta i onda prestane. Imas li ventilator na grafickoj kartici? Mozda je on. Ne smem da tvrdim, ali mi se cini da sam imao slucaj da je nov novcat ventilator drndao. Mozda bi mogao da otvoris PC i da prilikom te buke dodirujes pojedine ventilatore - ako se buka promeni, onda je taj.
[ Danko_C @ 29.08.2004. 11:34 ] @
U pravu si, Tomislave,
imam aktivni cooler na nVidia 440MX, ali je zamenjena
pre par meseci...verovatno da je to uzrok. Provericu, hvala ti...
[ kefalo @ 30.08.2004. 13:03 ] @
to se i kod mene cuje... ali to smatram za normalnu pojavu... jer evo vec dugo dugo vremena se to cuje i nije mi crko ni jedan cooler...

btw sto su hladniji dani brujanje ce se duze cuti... ali cim se zagrije sve je ponovo tiho ;)
[ `and @ 30.08.2004. 20:55 ] @
Ma ja to samo malo lupim pozadi i onda je sve u redu ...
[ tdjokic @ 30.08.2004. 21:15 ] @
Provereno - u rezervnom PC-u sam zamenio graficku, koja ima ventilator, sa obicnom - bez ventilatora. Buka je prestala. Za taj PC nije problem, moze i sa slabijom grafickom, jer uglavnom cuci u ormanu.

Sto se tice normalnih racunara, nije bas najzdravije da zuje ili da se lupa po njima. Ventilatori se mogu podmazati a i zameniti, u krajnjem slucaju.
[ Bastard @ 30.08.2004. 22:27 ] @
Najbolji kuleri za cpu su oni u box pakovanju koji idu uz novi cpu.Jeste da su kratkog zivota al su manje bucni.Imo sam i ja neki slican ko ovaj tvoj koji mi je pocepao usi.Ovaj veliki ventilator mi mnogo lici na onaj moj pokojni.Taj moj je stvarao takve virbracije da to nije normalno.Imao je neke velike magnete. Neznam chemu sluze tako jaki ventilatori.Kineski shit.
[ Bastard @ 30.08.2004. 22:34 ] @
E jos nesto o tom podmazivanju kulera.Podmazivo sam kuler pa sam naprzio atlona na 1ghz koji je bio chudo nevidjeno.
[ u_m @ 30.08.2004. 23:57 ] @
offtopic:

Citat:
`and: Ma ja to samo malo lupim pozadi i onda je sve u redu ...


moze da se primjeni u raznim situacijama, kad hocete da smanjite buku

p.s: nisam mogao da odolim, a da ne ostavim komentar
[ `and @ 31.08.2004. 02:49 ] @
[ Danko_C @ 31.08.2004. 06:23 ] @
Dobro, OK, ali me interesuje kako "podmazujes" cooler, mislim cime, je li dovoljno
samao izduvati prasinu ili je potreban detaljniji zahvat....
[ tdjokic @ 31.08.2004. 06:43 ] @
Potreban je detaljniji zahvat. Treba skinuti ventilator. Odvojiti zicu za napajanje. Odsrafiti srafove koji ga drze gde ga drze i izvaditi ga.

Deo ventilatora koji se okrece - rotor, ne diras, osim ciscenja prasine.

Na sredini fiksnog dela je obicno okrugla nalepka. Pazljivo je podignes i tamo se nalazi mali okrugli cepic / poklopac / zapusac. Njega uklonis necim tankim - vrh noza, iglica neka i pojavi se otvor u kome se vidi osovina rotora. Tu sipas malo ulja i to je to.

Kakvog ulja? Onog za bicikle ili sivacu masinu ili motor auta, nesto takvo (ulje za jelo - zejtin, je jako problematicno i ne preporucuje se, osim ako hoces da eksperimentises). Izbor ulja koji sam naveo je malo od oka, ali se moze desiti da koristi za neko vreme, pa sta bude.

Obrises visak ulja. Vratis poklopac i nalepku. Nalepka hoce i da se pocepa ili osteti, pa moze da se stavi i nesto slicno, glavno da drzi onaj poklopcic na mestu.
[ Danko_C @ 31.08.2004. 13:31 ] @
Super Tomislave,

Uradio sam kako si opisao i sada se buka ne cuje. Problem je koliko ce to "drzati", ali nema veze, jedno iskustvo vise...
[ Bastard @ 31.08.2004. 14:04 ] @
Naj jeftinija varijanta je promeniti kuler sa novim.Samo na nasem domacem trzistu vecina jeftinih kulera bukvalno cepa usi.Mislim to je neverovatno da neko moze da proizvodi i prodaje tako nesto.Dobar kuler kosta i do 25 evra u jeftinijoj varijanti ali se isplati.Bolje spreciti nego leciti.
[ bmarkiol @ 06.09.2004. 19:48 ] @
Ovakva pitanja su već postavljana, a riješenje je ni više ni manje nego- silovit udarac šakom okomito u kučište, vjeruj mi ja sam isti problem tako riješio
[ StORM48 @ 08.09.2004. 00:59 ] @
Postoji još bolje rešenje -> Nabaviš video sender za daljinsko slanje slike, bežičnu tastaturu i miša, a kućište lepo šutneš u podrum. I rešen problem! Ne čuje se više ništa. Ako rešenje problema izostane - napuniti uši vrelim uljem i svi vaši problemi sa okružujućim zvukom će nestati.

Šala mala, naravno. :)
[ slacker @ 08.09.2004. 12:01 ] @
Iz mog iskustva najčešće zuiji ventilator na grafičkoj kartici (oko minutu prilikom paljenja kompa) Otvori stranicu kučišta pa pokušaj otkriti. Inace ako se hoćeš istrošiti probaj ovo:
napajanje Fortron 350 W (običan model, ne Aurora)- najtiše od kvalitetnih napajanja
Arctic Cooling VGA silncer rev. 2 ili 3 (Radeon 9500-9800 i GF3 Ti) - nečujan i relativno jeftin
Arctic Cooling hladnjak za socket A (najmanja insvesticija) -18 db