[ smiki @ 31.08.2004. 11:48 ] @
Imam relativno star stub AIWA oko 12 godina. Od skora je CD plejer poceo da preskace pri reprodukciji svakog CD-a. Probao sam sam sa CD-om za ciscenje optike (Lens cleaner), ali nije pomoglo. Da li neko zna resenje?
[ drdrksa @ 31.08.2004. 12:27 ] @
Pokusaj da rucno ocistis laser (otvoris uredjaj) ili ga odnesi u servis, postoji specijalni sprej za to.
[ JOJO847 @ 01.09.2004. 18:55 ] @
Kako se zove taj poseban sprej?
[ drdrksa @ 03.09.2004. 19:16 ] @
Iskreno, ne znam. Video sam u jednom servisu da ga koriste, raspitacu se pa cu postovati.
[ rbosko @ 07.09.2004. 19:41 ] @
Dzabe prijatelju, tu pomaze samo zamena lasera...
[ JOJO847 @ 07.09.2004. 20:24 ] @
Pa kad vec spominjes zamjenu lasera napisi stogod o tome :)
[ djordje @ 07.09.2004. 20:46 ] @
Citat:
Kako se zove taj poseban sprej?


Ima u katalogu Radio kluba da se nadje raznih sprejova, pa mozda i nesto ovako. Mrzi me da gledam, ali koga zanima moze da skine katalog (ispod 1MB) sa www.radioklub.co.yu
[ SASA M. @ 08.09.2004. 03:28 ] @
Za ciscenje ti je potreban jedan stapic za usi, malo razblazene(u vodi) tecnosti za sudove, malo destilisane vode.
Rastvoris malo tecnost za pranje sudja u malo dest. vode, namocis jedan kraj stapica za usi i pazljivo operes/obrises socivo. Nakon toga drugim stapicem nakvasenim na jednom kraju dest. vodom, obrises eventualno ostatak od tecnosti a suvim krajem stapica pokupis ostatke vode. Ako je socivo stakleno mozes ga ocistit i alkoholom, a ako je od plasticne mase, onda ne smes, jer moze dovesti do zamucenja sociva. Ranije su svi kvalitetniji uredjaji imali sociva od stakla, a u danasnje vreme vecina je od plasticne mase.
Ovaj postupak pomaze kada je socivo zaprljano. Medjutim desava se da je i prizma ispod sociva zaprljana, a do nje se ne moze doci bas zbog tog sociva tj dok se ono ne skine, to ti ne preporucijem da radis sam jer ces pre nesto ostetiti nego sto ces uspeti da uradis nesto korisno. Na nekim modelima skidanje je skoro nemoguce. U tim slucajevima se obicno (ako ciscenje ne pomogne) pojacava struja laserske diode, sto moze da rezultira normalnim radom uredjaja jos koju godinu. Trimer za stelovane se obicno nalazi na telu samog lasera tzv. laserska glava.Opet ti ne savetujem da ovo diras, jer se to ipak podesava dok cd radi tako da je bolje da za to odneses u neki servis. Ovo bi trebalo da se podesava sa posebnim test cd-om i osciloskopom, mada to vecina radi na "osecaj". Ako ni ovo ne pomogne onda se obicno menja ceo sklop, laserska glava.
[ djordje @ 08.09.2004. 07:15 ] @
Pazi kakve stapice za usi koristis. Kada sam ja cistio moj CD, vlakna sa stapica su ostala po socivu, pa sam morao i njih da skidam, a sto vise ceprkas po socivu, to gore.
[ JOJO847 @ 08.09.2004. 14:19 ] @
i naravno ne koristiti rabljene stapice za usi :)))))))))))))) prepoznaju se po zutoj boji :)))))))))
[ cufyaudio @ 16.09.2004. 16:25 ] @
Sto se tice preskakanja tvog uredjaja poslusaj savete audio ing. iz naseg nacionalnog teatra:
1)Ako tvoj cd plejer ocitava diskove bez mucenja kad ih ubacis onda je laser u ok stanju.(poslusaj zvuk lasera ako je ostar pri ocitavanju cd onda je sve ok)
2)Socivo lasera cistis tecnoscu za brisanje kompjuterskih ekrana a to je DUEL glass (100 din u C marketu) i to sa kvalitetnijim stapicem za usi,pazi !!! ne pritiskaj mnogo socivo.
3)Glavni uzrok preskakanja nije ni 1) ni pod 2)
4)Preskakanje dolazi zbog zaprljanosti kliznog puta laserske glave(pik-up) na koji je laser postavljen(spiralna metalna sina) ili dotrajalosti plasticnih zupcanika koji pomeraju glavu(pik-up) tako da ocisti 100% benzinom grafitnu mast sa spiralne sine tako da otklonis svu prljavstinu pa onda stavi novu grafitnu mast na sinu i nanesi je u tankom sloju ravnomerno(drvenom cackalicom za zube)
5)Drugu metalnu sinu koja je ravna namazi masinskim uljem
6)Lasersku glavu ces rucno pomeriti pokretanjem plasticnog zubcanika lagano da bi naneo mast na celu putanju (nemoj koristiti tovatnu ili bilo koju mast osim grafitne)
7)Ako su zupcanici pokrivljeni onda ih kupi u BG elektroniku posto je u aiwi sony-jeva mehanika
trimer na laseru nikako ne pomeraj bez nekoga ko zna npr. JA ali nema potrebe ako ti cd ocitava diskove

P O Z D R A V i pazi sta radis!
[ BobanI @ 25.10.2004. 09:13 ] @
cao svima '
Dejane svaka cast potpuno si u pravu,vec nekoliko puta sam podmazivao vodjice lasera "grafitnom mashcu" i uspeh je bio ocigledan
ovo svima preporucujem ...samo paznja: socivo,prizma ,el.mag.namotaji i ceo sklop na samoj glavi lasera je veoma osetljiv,
ako se imalo jace pritisne " ode Vinca u vazduh " (kupi novi laserski citac 15-50 evrica)