[ shaDy @ 03.09.2004. 02:05 ] @
Namerio sam da reinstaliram sistem...

E sad u delphiju imam dosta komponenti instaliranih koje sam koristio u raznim aplikacijama.
Da li je moguce sacuvati te komponente tako kad ponovo insstaliram delphi da mi one budu isto instalirane, kako ne bi moro ponovo da ih instaliram rucno....

pozdrav
[ Nemanja Avramović @ 03.09.2004. 13:23 ] @
Teorija, koja bi lepo radila, ako bi uopste radila ovako:
1. prazan disk
2. instaliras: Windows, divere, Delphi, komponente
3. pokrenes: regedit.exe /e c:\regback.reg
4. backup-ujes c:\program files\borland\delphi X\
5. backup-ujes sve direktorijume gde su instaliranje komponente a da nisu u delphi folderu
6. te direktorijume mozes da zipujes, i da narezes na disk SA ISTIM DIRECTORY TREE, i regback izvan zip-a narezes na disk... (a mozes sve to da cuvas na nekoj particiji)


onda, kada reinstaliras sistem (koji mora da bude isti kao prethodni, verovatno):
1. instaliras drivere, delphi (Windows je vec instaliran, a mozda moze i bez delphi-ja)
2. otpakujes ZIP arhivu i overwrite-ujes sve fajlove
3. uneses regback.reg u registry
4. restartujes mashinu

Ovo bi TREBALO da radi...

E, sad mozda mozes i na "prljavom" sistemu, tacnije registry-ju da backup-ujes sve to, ali verujem da ces se zezati mnogo...
[ morlic @ 04.09.2004. 21:00 ] @
Eh ta teorija...suvise lepo da bi moglo tek tako. U svakom slucaju evo kako sistem komponenti u Delphi-u funkcionise (grubo):

Imas komponentu TMojeDugme koja se nalazi u fajlu MojeDugme.pas. Ti klasicno instaliras novu komponentu preko Components->Install Component. Tu dobijas formu u kojoj zadajes putanju do tog fajla. Sada dolazi bitan trenutak. Svaka komponenta mora da pripada nekom paketu (*.dpk) i Delphi obicno odmah nudi dclusr.dpk paket za tu namenu. Naravno korisnik moze izabrati pravljenje novog paketa po zelji. Nakon toga Delphi registruje tu komponentu i registruje paket (ako se pravio nov paket). Naravno on izvrsi i kompajliranje praveci dcu i bpl fajlove. To je sve. Znaci kada bi hteo da prenes sto bezbolnije komponente na nov sistem potrebno je da preneses *.pas, *.dpk fajlove i da zatim te fajlove iskopiras na novu instalaciju. Ukoliko si imao poseban dpk fajl mozes ga instalirati preko File->Open->*dpk.->Compile->Install opcije jer dclusr.dpk vec postoji.

Naravno ovo je grub opis mehanizma. Problem moze nastati sa komponentama koje imaju i svoje wizard-e koji se moraju posebno registrovati itd.

Moj savet je da set dodatnih komponenti svedes na minimum i da sve ponovo instaliras prilikom reinstalacije Delphi-a. Samo komponente za koje si pakete sam pravio mozes instalirati jednim potezom -> instalacijom celog tog paketa (dpk).

Nadam se da te nisam vise zbunio nego sto sam pomogao, ipak se radi o tehnologiji na kojoj pociva i snaga Delphi-a pa nije lako opisati to u dve reci.