[ zorg @ 03.09.2004. 20:09 ] @
Ja sam nedavno malo pomagao drugu putem maila oko ovoga, pa je mozda zgodno i drugi da vide, mozda ce vam ovo pomoci. To su moja licna iskustva. Uzgred, tako nemam nikakvih problema sa forsiranim menjanjem home page-a. ucitavanjem exe fajlova...
Jos nisam naisao na program koji sve ovo automatski lepo odradjuje, pa ja sve radim rucno.
Ranije sam zbog sj**ne maticne strane reinstalirao win (ko moj ortak sada).%$@
Evo mog uputstva za miran surf:

Narezo sam ti CD. Ovo uputstvo sam zaboravio pa ti ga saljem ovako.
Sacuvaj ovo negde trebace ti!




AD Aware:Nakon aktivaranja stisnes start, izaberes "smart system scan", i stisnes next.
On ti cisti cookies, reklame itd. Koristna mu je funkcija jer vidis koliko imas aktivnih (running processes) koje na kraju skeniranja detaljno mozes videti (show log file), sa detaljima tipa poreklo procesa, lokacija, maticni program...Takodje mozes izabrati i specificnu datoteku za skeniranje, ali ja to nikad ne radim...(Ne registrujes ga)

EZ Trust antivirus: Registrujes ga nakon instalacije-trazice ti privremenu sifru(imas je u text fajlu u njegovom folderu). Kad ga pokrenes, izaberes drajv ili folder koji oces i stisnes GO...Za trajnu registraciju:U sistem tray stisnes START(dole levo u ekranu desktopa:), ALL PROGRAMS , nadjes eTrust ez armour i izaberes registraciju. Tu ubacis trajnu sifru. Skidaj redovno apdejtove sa ftp sajta koji imas u text fajlu. Svaki je kumulativni (ne moras ih imati sve, samo poslednji, sa vecim brojem), ja sam ti poslednji narezao.

EZ Fajerwall: Za njega treba strpljenja, on uci , u pocetku te stalno pita za nove programe da li zelis da im dopustis pristup netu... Dopustaj svima koje poznajes i za koje mislis da im treba net. Slobodno im svima dopusti, ali nemoj nijednom dadas da akt as a server, jer to retko kome treba( Medal of honor igra, na primer zahteva i nece da radi ako joj ne dopustis...)...Najkorisnija stavka mu je: "Program controll" jezicak levo!
U njoj se nalazi spisak svih programa koji su ikada trazili pristup kao i onih zlih koji su ti usli u komp(oni uglavnom nemaju svoju ikonu, vec opstu-neodredjenu-vidi sliku).Tu im desnim klikom na properties saznajes gde su se ugnjezdili, kada su nastali... Ako ne moze da ih nadje onda nisu usli-samo su pokusali. Uklanjanje programa sa te liste ga ne uklanja sa kompa ! Na toj listi mozes nezavisno kontrolisati pristup svakom programu...

RegCleaner: prico sam ti o njemu. Svaki put kada ga pokrenes on ti na spistu softvera oznaci nove programe. Najbitnija mu je startup lista. Tu su programcici koji se startuju nakom paljenja kompa. Uvek. Procedura: Fotografisi stanje for further refference. Kad vidis neki sumljivi programcic (maskiraju mu ime u npr winproc32.exe - lici na legitiman win proces ! picke !, i uvek ima .exe extenziju), potrazis ga pomocu pretrage u Total Commanderu (treci jezicak, pa search - meni je na srpskom). E, kad ti ga on nadje, u istom prozoru dole stisnes "idi na datoteku" i on ode. Tu vidis datum kad je nastala. Bolje desnim klikon (dugackim !) pogledaj detaljnije "osobine". Ako je nesto sveze, i siguran si da nije deo nekog programa koji si skoro instalirao- BRISI GA !!!
Ako ne uspes da ga obrises (cesto se desava) znaci da je trenutno aktivan. Onda ALT+CTRL+DEL i to ga nadjes na spisku aktivnih programa, END APLICATION (ne obaziri se na upozorenje WINa) i onda se vratis u Total Commander da ga obrises, samo tako!
RegCleaner standard procedura za ciscenje registra (povremeno):jezicak "tools" izaberes Registry Cleenup-do them all, i to je to, on ocisti komp...

Total Commander: koristim ga umesto win explorera, jer je brzi za kopiranje, premestanje, pretragu (mocan!!), i ima dva paralelna prozora uvek, te je rad pregledniji...CImni me da ti objasnim krekovanje programa (registracija) i podesavanje.

DAP (Download Accelerator Plus): Za skidanje fajlova sa neta. Ako ti pukne veza u sred skidanja fajla od 5MB, on ima funkciju Resume ! korisno. Takodje, sa bezbednosne strane koristan, jer kad neki k**** pokusa da ti se ucita na komp, otvara se DAP i nudi opciju Start download. Ti je nisi trazio, jos vidis da je to neki .exe fajl, i abortiras smrtonosni download...

Google Toolbar: Instalira ti jos jednu traku sa Google search alatima u tvoj Internet Explorer prozor. Ima odlican Pop-up Killer ! Koristan je i za instant pretrazivanje neta, ne moras se kaciti na Google...

Navi Scope: dok ga ne upoznas, izgledace ti beskoristan, ali na njemu mozes videti svaki proces (tok) koji ti protice (dotice) dok si na netu! Svaki taj proces mozes prekinuti klikom na njega.To je korisno kad posecujes stranicu koja je puna beskorisnih stvari koje inace moras sacekati da se ucitaju, da bi video ono sto zelis (sliku i sl.). Stopiras to djubre, oslobodis protok, stedis vreme... Vidi se i progres pri skidanju slika (procenti, velicina) cim prineses mis nad neki proces...

Stinger: Virus i Trojan killer. startujes ga on sve sam odradi...

Trojan remoover: Odlican je, ja sam ga skoro skino sa neta. Nemam sifru za njega, pa kad ti istekne demo, ti ga reinstaliraj. Lako se koristi. Imas i dugme za update. Redovno.Pre skena ce ti traziti da "uspavas" na kratko ez antivirus. Klikni na ikonicu ez av u sistem tray-u(dole desno u uglu ekrana) desnim dugmetom i biraj snooze real time protection, na par minuta, i pocni skeniranje...




Rekapitulacija:
AD Aware:spisak running procesa
ez antivirus:on je uvek budan. Trojanci i viru si su ti najcesce u temp internet filec ( izaberi folder za scan : Documents and Settings -na C:\ ). On ih sam brise i popravlja.
ez Firewall:Program controll jezicak...
Registry Cleaner:startup lista (fotografisi je)
Upravljac zadacima(ALT+CTRL+DEL):poredjaj procesa pa A-Z redu i slikaj stanje
Total Commander:mocna pretraka ! tu im jebi keve...
DAP:nista se ne ucitava bez tvoje dozvole. (ustvari serem, ipak gomila toga prodje)
Google Toolbar:Pop-up killer
Navi Scope:prregled i kontrola internet protoka!
Stinger:Virus i trojan remoover
Trojan remoover:radi to sto mu ime kaze



Djubre (.exe nasilnici) se najcesce ugnjezdi u C:\windows\system32 , C:\windows\ ,C:\
Trojanci i virusi u Temp Internet Files !Taj folder je hidden, pa ako oces da ga nekad licno precesljas, cimni me da ti objasnim proceduru za Total Commander da ti prikazuje sve (SVE !). Ustvari evo ti :"configuracija"-"opcije"-"displej"-stikliras "prikazi skrivene/sistemske fascikle(samo za experte)" (stvarno tako pise !)

win xp patch-eve instaliraj...


Regedit.exe (startujes ga iz run-a). U njemu pregledash sledecje Keys. Ako smrde. brishi ih. To je za promenjenu anoying Home Page.
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Webcheck\Store.1\{266EA5A0-02C6-01C4-0000-000064DBE917}
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Webcheck\Store.1\{DC93F810-08FE-01C4-0000-000020D8CE31}
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Advanced INF Setup\IEHomePageInfo

ACDSee 5:fotografisanje ekrana:Nmestis prvo ovo:u acdsee-u odes na "tools"-"options"
(ikona chekicja) i u novom prozoru nadjes jezicak "browser". Stikliras oba kvadratica:Show icon in taskbar Notification area, i Continue running in Taskbar Not area on exit.
E sad kad oces nesto da slikas, ti kliknes desnim dugmetom misa na tu ikonicu (zeleno oko) i izaberes " New screen capture". U novom dijalogu izaberes...lako je dalje.


E sad ne znam zasto sam vam ovo pricao, al ko zna moze nekom da zatreba, u svakom slucaju ne moze da skodi, znaci da koristi...


Surf safe!