[ O4SiS @ 04.09.2004. 20:10 ] @
Pozdrav svima!

Da li je netko od vas cuo za savijanje prostora?
Čuo sam priče da je amerikancima to uspjelo...
Naime put od točke 1 do točke 2 se savije u nekakvu parabolu ili polukrug i nakon toga cijelo putovanje je pravac koji spaja te dvije točke...

Naučna fantastika
:))))
[ Lucia @ 08.09.2004. 23:20 ] @
Nisam cula nista o "savijanju prostora". Ako je stvarno tako nesto objavljeno, bilo bi lepo da nam ispricas / prepricas sta je receno, pa da cujemo nesto novo.
Htedoh da te pitam, da li mozda nisu pricali o ZAKRIVLJENJU VREMENA i prostora? Sto je nesto sasvim drugo, a ulazi u domen cetvrte dimenzije (vremena), a delimicno i pete (mada je pitanje kako na petu dimenziju ko gleda). A svakako je pomalo i SF. Pozdrav!
[ PheenixDVY @ 09.09.2004. 12:32 ] @
govori se o zakrivljenosti i prostora i vemena. Ima dosta knjiga o tome, u onoj koju sam ja citao ta 'pojava' se teoretski dogadja kada se ulueti u prostor oko crne rupe. Po njihovoj teoriji crna rupa ima toliko veliku gravitaciju za zakrivljuje i prostor do te mere da se, kako si ti rekao, mesta poklope. Gde si cuo da su to Ameri uspeli, bas me zanima kako.
[ Shadowed @ 09.09.2004. 13:02 ] @
Pa pazi, da bi krivio prostor dovoljno je da recimo hodas ulicom i u tom slucaju ces duz puta da krivis i isravljas prostor(vreme). Jedino sto to niko nece moci da izmeri jer je veoma slabo.
U principu svako prisustvo mase zakrivljuje prostor (ovako kazu Ajnstajn i fizicari posle njega, ne ja, ja im ne verujem, samo objasnjavam).
[ FozzieBgd @ 20.09.2004. 18:14 ] @
Zakrivljenje prostora i vremena? Hmm... To me podseća na nešto... Ko je rekao "Star Trek?" ;)

Šalu na stranu, u emisiji koja je pratila gostovanje Stivena Hokinga muzeju "StarTrek" bilo je mnogo priče o tome koliko je onoga što je u toj seriji prikazivano zaista moguće, a Hoking je "objašnjavao" (preko prevodioca) kako je uspeo da dizajnira trikoder, a kako radi na Warp pogonu...

Teorijski, nadam se :)

Za manje upućene: Warp pogon je neŠto što koriste svemirski brodovi u gorepomenutoj seriji kako bi se kretali brže od svetlosti - u pitanju je pomenuto savijanje prostora... Ako zamislimo talase na moru, a brod se kreće samo po tačkama na vrhovima talasa... Tako su otprilike objasnili nama laicima...

Stoga ako su Ameri i to uspeli, ne zanima me KAKO... Samo KOLIKO... Tj. kolika je količina energije bila potrebna za tako nešto???
[ srki @ 20.09.2004. 23:54 ] @
Caboom, kad ce vise da organizujes onu peticiju za zabranu popularne fizike?
[ caboom @ 05.10.2004. 15:19 ] @
sto pre, nadam se...
[ weB_KiLeR @ 05.10.2004. 22:48 ] @
Mogao bi caboom da pojasni neke stvari oko fizike ovde ;)
[ caboom @ 05.10.2004. 23:24 ] @
to mu je zivotna ambicija...
[ Shadowed @ 06.10.2004. 14:09 ] @
Evo mu i dobre prilike...
[ caboom @ 07.10.2004. 08:20 ] @
za jos jedan sarkazam...
[ filmil @ 07.10.2004. 14:43 ] @
Citat:
za jos jedan sarkazam...
To je bio sarkazam, Čarli Braun!

f
[ caboom @ 08.10.2004. 12:36 ] @
jel?
[ Mikky @ 08.10.2004. 22:04 ] @
I u cemu je sad poenta ove "jedna-recenica-po-jednom-postu" teme?
U cemu je problem sa popularnom fizikom?
Prosvetlite me ne upucen sam.
[ caboom @ 08.10.2004. 22:59 ] @
jedna recenica po postu je posledica preteranog hrchkovanja. sto se popularne fizike tice - nema problema sa njom, cak stavise, ima fantasticnih izdanja iz date oblasti. problem je u konzumentima i tumacenju iste.