[ Dejan Lozanovic @ 05.09.2004. 19:29 ] @
Evo momci i sami kazu da im linux uzima trziste i da su na polju servera linux bolje na trzistu :) u svakom slucaju MS ce da spusta cene :) radujte se jer na racun kvalitetnog linuxa imacete jeftiniji windows.

http://news.com.com/Microsoft%...44_3-5347325.html?tag=nefd.top
http://news.com.com/Is+Microso...2100-1001_3-964310.html?tag=nl
http://www.computerweekly.com/...rID=1&sSearch=&nPage=1
[ drbogi @ 05.09.2004. 21:56 ] @
A šta lično ti imaš od svega toga?
MS se dešava upravo ista stvar koju su oni uradili na mainframe sceni 80 ih godina, tj. cena softvera se snizila za red veličine (sa 100 K$ na 10 K$). Šta če se značajno dogoditi sada kada cena padne sa 1K$ na < 0.5K$?
Koliko misliš da ćeš dugo biti u prednosti u odnosu na nekoga ko ne radi ništa u ovom trenutku pod Linuxom?
Da li je, ali realno, GPL stvarno slobodnija (ne jeftinija) licenca od EULE?

Pazi stvarno me interesuju odgovori, znam da je advokacy forum, al rek'o ajd da probamo malo ozbiljnije.

Pozdrav.
[ tdjokic @ 05.09.2004. 23:51 ] @
Citat:
drbogi: A šta lično ti imaš od svega toga?
Ne znam sta on licno ima od toga, ali posto i ja licno imam nesto od toga, da odgovorim.

Ovde su mnogi ljudi rekli, u "nastupu" ozbiljnosti i zrelosti, da im je svejedno koji OS koriste, da je to alatka, kao i svaka druga. To je OK. Ipak, mnogi drugi ljudi, pa cak i ovi spomenuti, cesto se zalecu ko sumanuti sa 'pljuvanjem' na onaj drugi tabor, navodeci cesto vrlo cudne cinjenice ("Vi imate samo 1% ucesca...") i prelaze bas u ono sto osudjuju - fanatizam i slicno.

Ja licno koristim Linux od kad je ozvanicen zahtev za legalizacijom softvera. Za legalne programe MS-a i za ostale, koji se koriste na MS Win-u, nemam para ni u snu, pa koristim Linux.

E sada - ni krivog ni duznog, proglasavaju me zaludjenikom, indijancem, kvazi-guruom, komunjarom i sve nesto tako. A ponekad, kad su bas dobre volje, kazu: "Ma ne pricamo o tebi, nisi ti CILJNA GRUPA!" A ko je ciljna grupa? Vidim da su se u ciljnoj grupi skupili mnogi pojedinci, pa minhenska gradska vlada, pa neki u EU, pa neki u Africi i tako dalje. Nekom prilikom sam naveo, kako u nekoj siromasnoj provinciji u Spaniji prave Linux za skole, besplatan i dostupan svima, na sta sam ovde dobio odgovore da je to cist komunizam: svi isto, svima besplatno. Ako je alternativa tome "svima NISTA, svima moze MS, ako imate pare" onda sam za taj 'komunizam'.

Zato od gornjih clanaka IMAM satisfakciju da su oni koji su me 'pljuvali' i grdili, ipak malo pogresili. i Kao ljudi (sto se moze shvatiti i oprostiti) ali i kao strucnjaci - profesionalci, a to je vec nesto sasvim drugo! Imam, kako se to kaze, "nematerijalnu korist" :-)
[ srki @ 06.09.2004. 00:00 ] @
Citat:
Nekom prilikom sam naveo, kako u nekoj siromasnoj provinciji u Spaniji prave Linux za skole, besplatan i dostupan svima, na sta sam ovde dobio odgovore da je to cist komunizam: svi isto, svima besplatno.

Ne, ja ne bih tako pricao jer znam da nista nije besplatno. Ali nisam primetio da je neko kod nas ponudio da napravi domacu distribuciju i instalire linuxe i obuci profesore.
[ popeye @ 06.09.2004. 00:36 ] @
Projekat finansiran od strane vlade Republike Srbije i zainteresovanih nevladinih entiteta:

http://ic.etf.bg.ac.yu/?p=projekti_4
[ VRider @ 06.09.2004. 00:46 ] @
Citat:
...da napravi domacu distribuciju i instalire linuxe i obuci profesore...

Ako ti je za neku utehu, ponudio sam upravo to (osim pravljenja distribucije) mojoj tadasnjoj skoli, ali su me odbili, jer gde nema para, nema ni provizija.
[ degojs @ 06.09.2004. 01:07 ] @
Fino, fino.. ako cene Windowsa uskoro zaista padnu biće još veselije. Ostale stvari su već manje-više doterane, ostaje još cena da se obori i to je to - najbolji sistem postaje još bolji :)


Citat:
tdjokic:
cesto se zalecu ko sumanuti sa 'pljuvanjem' na onaj drugi tabor, navodeci cesto vrlo cudne cinjenice ("Vi imate samo 1% ucesca...")


Došli ste dotle da vam je istina čudna i smatrate je za "pljuvanje". Na istinu se ljudi obično najviše i vređaju, zar ne, šta da vam radimo. Kriva je istina, kao i uvek.

Već sam tebe pre istakao kao nekog ko je dao vrlo jednostavan i po meni odličan razlog zašto koristi Linux, a ne Windows. Stvar je u tome da većina tvojih drugara nema takve razloge već upravo pričaju budaleštine, počevši sa tim da im Windows računar koči svakih pet minuta (pojavi se plavi ekran smrti), ne mogu da administriraju mrežu Windows računara jer nema alata sa Unixa, ne mogu da se snađu u Win XP iako su koristili Win 98 i tako dalje.. Pazi kad ja kao Linux neznalica nikad nisam napisao da "ne mogu da se snađem" u Mandrake ni u Red Hat ili Knoppixu. Čak sam i onaj Gentoo lepo kompajlirao sve redom, samo što sam odustao jer nisam imao živaca da čekam :)

Posebno je smešno da ti "tvoji" redovno izjave kako Windows koriste samo za igranje, a pazi čuda, tad im se ne javlja onaj plavi ekran smrti iako je poznato da igrice opterete mašinu mnogo više nego bilo šta drugo. Pa ti vidi ko priča budaleštine.
[ degojs @ 06.09.2004. 01:16 ] @
Citat:
VRider:
Ako ti je za neku utehu, ponudio sam upravo to (osim pravljenja distribucije) mojoj tadasnjoj skoli, ali su me odbili, jer gde nema para, nema ni provizija.


E pa dobro su ti i rekli :)

Zar ne bi bilo i tebi bolje da zaradiš malo više i to na malo duže, npr. prodaš im priču kako Windows mora da se reinstralira svakih 3 meseca, a to naravno, radiš ti i tako zarađuješ?

Plus možete i igrice da terate u mreži što je posebno dobra stvar :)
[ tdjokic @ 06.09.2004. 02:16 ] @
@degojs: video sam neke brojke koje kazu da 1% nije vise istina, o tome se radi. Ali, uzmimo da sam pogresno video i da nisam u pravu. Zasto onda MS pravu takvu paniku ako se zaista radi o 1%?

Cesto se govori o 3%, sto je u odnosu na 1% veliki skok. Matematicki gledano, to je ogroman skok, nije velika apsolutna brojka, ali njen gradijent je veliki, pa ako se tako nastavi onda je opasno. Osim toga, cesto sam govorio i o raspolozenju ljudi o cemu pise i na citiranim sajtovima: nisu svi bas najsrecniji zbog ponasanja MS-a, koji cesto mnoge stvari namece silom monopola. Zato se desava da sada od njega nece da uzimaju ni besplatno.
[ degojs @ 06.09.2004. 02:41 ] @
Što se statistike tiče, meni je Google ipak izuzetno merodavan - svi ga koriste i to iz celog sveta. Ne vidim šta mu se može zameriti, a i ne može im se prebaciti da su plaćeni :)

Što se rasta tiče, na desktopu Linux ima mnogo mesta za rast, a Windows nema. Stoga su nedavno Microsoft i proglasili "odraslom" kompanijom i povezano sa tim idu one isplate koje su najavili. Windows teško može više da raste, pa stoga im ostaje da ili ostanu na tih 90-tak % ili da padaju, a Linux ima gde da raste. Uzimajući u obzir cenu Linuxa od $0, mislim da je totalno nerealno pričati o "brzom" rastu.

Reč-dve o toj "panici": ne znam zašto bi bila "panika u MS"? Rekao sam već: kakvo bi to vođenje kompanije bilo da oni čekaju da Linux uzme recimo 20% i da onda kao počnu nešto da rade? Pa to bi bilo ravno katastrofi. Kad/ako Linux bude na npr. 10 ili 20% desktopa, tad više i neće biti mnogo priče o tome da li je desktop-ready, jer će već biti na desktopu u dovoljnoj meri.

Ne znam šta bi trebalo da rade? Da ne unapređuju Windows i da ništa ne rade idućih 20 godina? Pa to nisu radili ni kada Linuxa nije bilo. I tada su izbacivali bolje i bolje proizvode i slično tome. Spuštanje cene (ako i kada do njega dođe) jeste verovatno delomično povezano sa Linuxom, ali nisam siguran da je samo zbog Linuxa. I spuštanje cena je normalna pojava kao i usitnjavanje tržišta (npr. izbaciće jeftiniji Visual Studio, Express).

Ako odeš na taj isti Google Zeitgeist, njima je još uvek veći problem Windows 98 (18%) i ostali Windowsi nego Linux & co. Kao što će ljudi teško da se odluče i za upgrade tipa Office 2000->2003. Nije njima Linux baš jedini problem :)

Po vama, sad je sve što MS uradi zbog Linuxa. Svašta..
[ degojs @ 06.09.2004. 03:03 ] @
Citat:
Zato se desava da sada od njega nece da uzimaju ni besplatno.


Ovo je nekako suprotno sa onim što si sam napisao za sebe:

Citat:
Za legalne programe MS-a i za ostale, koji se koriste na MS Win-u, nemam para ni u snu, pa koristim Linux.

[ tdjokic @ 06.09.2004. 05:23 ] @
Meni nisu nudili pre tri godine. Da mi sada ponude, ja bih se pitao: 'U cemu je kvaka?' Minhenu su snizili cenu za 30% pa im nije uzeo. Bilo je jos slicnih stvari, mrzi me da trazim. Recimo ono: daju skolama besplatno, jer se zna da ce deca kasnije kad odrastu da nastave da koriste onaj OS na koji su navikli.

A kako kazes da nije panika i da nije zbog Linuxa kad se moze procitati recimo ovo:

Microsoft has filed a report with the U.S. Securities and Exchange Commission warning that 2005 could be challenging, as Linux continues to steal business and PC sales remain sluggish.

To nije neka normalna poslovna politika, nego upozorenje da ce se nesto vazno dogoditi u privredi, sto moze da bude opasno za naciju. Tako meni zvuci.
[ drbogi @ 06.09.2004. 07:41 ] @
Za T Djokić:

Izvinjavam se ukoliko grešim, ali mislim da vi imate sasvim dovoljno godina i da se sećate 80ih godina i prodora Windowsa. Ovo kažem zbog toga što se kompletna priča vrti oko cene, a windows se nije raširio samo zbog toga što je bio za red veličine jeftiniji od Unixa u to vreme, nego i zbog nekih drugih "kvaliteta".
Upravo nematerijalna korist je ono što i ja primećujem kao jedinu satisfakciju. Naime, nas kao ljudi sa prostora Srbije ili kako se već zove državica, zapravo nema u Linux svetu. Prevod KDE-a, zastareli prevod jedne verzije OOO-a, malo prčkanja po Gnomu i to bi bilo to. Dakle, preovlađuje uslovno rečeno "grebatorski" model, tj. niko, (ili mali broj) neće, od zagovornika besplatnog softvera, da PIŠE softver besplatno, ali hoće da koristi. Gde su tu prednosti u odnosu na zatvoren kod, kada imate otvoren kod koji niko neće da pogleda, jer za to ne dobija novac?


Za VRidera: Pa valjda je provizija veća kada nemaš trošak licence. x-0 > x- licenca.
Onda dovodiš u pitanje preovlađujući model za zaradu pod FreeSoftv. licencom, bar u Srbiji. (Doduše ovde se podjednako teško zaradjuje i sa a i bez licenci).



[Ovu poruku je menjao drbogi dana 06.09.2004. u 09:54 GMT]
[ drbogi @ 06.09.2004. 07:52 ] @
Citat:
popeye: Projekat finansiran od strane vlade Republike Srbije i zainteresovanih nevladinih entiteta:

http://ic.etf.bg.ac.yu/?p=projekti_4


Pa to valjda ne postoji, tj. tek treba da se napravi, pa da zaživi, pa....
A i što ga prave kada to već postoji? Topla voda, ili bacanje prašine? E to je primer onoga što sam govorio u prethodnom postu. Neće napraviti ništa novo, nego ovo ubaci, ovo izbaci, rename distribucije, pokušaj da uzmeš pare i to je kraj. Zar nije bolje da im Vlada da pare na lepe oči da se deca ne muče, pa neka odu na neku ekskurziju, vide sveta, smuvaju koleginicu, (ili kolegu- poz. Pandori) i pokušaju da shvate kako isti funkcioniše. To bi im bilo korisnije, po mom mišljenju.
[ axez @ 06.09.2004. 08:37 ] @
Citat:
drbogi: Za T Djokić:

Upravo nematerijalna korist je ono što i ja primećujem kao jedinu satisfakciju. Naime, nas kao ljudi sa prostora Srbije ili kako se već zove državica, zapravo nema u Linux svetu. Prevod KDE-a, zastareli prevod jedne verzije OOO-a, malo prčkanja po Gnomu i to bi bilo to. Dakle, preovlađuje uslovno rečeno "grebatorski" model, tj. niko, (ili mali broj) neće, od zagovornika besplatnog softvera, da PIŠE softver besplatno, ali hoće da koristi. Gde su tu prednosti u odnosu na zatvoren kod, kada imate otvoren kod koji niko neće da pogleda, jer za to ne dobija novac?




Wow...koja gomila....( cenzurisano, ne zelim da mod obrise post )
Koliko ja znam Leka redovno pise OS softver, Deki Lozanovic cak i komercijalan softver koji pise po narudzbi ( da, za pare ) objavljuje pod GPL licencom.
Ako je neko ovde parazit onda je to microsoft koje pise djubre od softvera i koji je iskoristivsi jednu sansu nabacio monopol na desktop trzistu pa mora da se sluzi raznim prljavim metodama, lazima, prevarama, ucenama da tu poziciju i odrzi.
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2004. 09:01 ] @
Citat:
Ako je neko ovde parazit onda je to microsoft koje pise djubre od softvera i koji je iskoristivsi jednu sansu nabacio monopol na desktop trzistu pa mora da se sluzi raznim prljavim metodama, lazima, prevarama, ucenama da tu poziciju i odrzi.


Ok, ajde axez - uzmimo za tacno tvoju konstataciju da je Microsoft sve to sto ti pricas, ali sta cemo za ostale ljude koji rade u ostalim firmama ili imaju svoje firme koje prave ne-GPL i ne-Linux softver? Sta o njima mislis?

Mene zanimaju rezultati - po cemu je to SCG (tj. njeni ljudi) poznata u Linux/GPL svetu, industriji i sl... mislim, daj mi neke success stories, eto onaj covek iz MySQL moze biti jedna, pod uslovom da MySQL posluje dobro (sto ne znam) - ali ajde daj jos primera, bas me zanima?

[ tdjokic @ 06.09.2004. 09:11 ] @
Ne znam sta da kazem. Jesmo mi u ovoj zemljici u mnogocemu na vrlo niskom nivou (= na dnu) ali ne bih rekao da smo u Linuxu cisti grebatori. Isprobavamo razne distribucije, po neko i napravi nesto sam (ima neki Live CD na www.linuxo.com, licno njihov rad), kontaktiramo, izmenjujemo informacije, i u zemlji a i sire - imam rodjaka u SAD, pre godinu dana je sluzbeno isao u Zambiju i nosio je nekoliko Linuxa, na moju inicijativu.

Sto se MS-a tice, on je prhvatio obicne korisnike kad su se drugi gadili PC-a, tako ja bar to vidim, a nisam bas strucnjak i u to vreme nisam bio dovoljno upoznat sa dogadjajima. Medjutim, kako je vreme proticalo, MS se ponasao sve manje prihvatljivo, bez obzira na tehnicki kvalitet programa. O tome smo puno puta pricali, pa ne bih sada.

Ali se mnogo pricalo da je Linux nezanimljiv, bezopasan, neupotrebljiv itd., a sve sa jednom podcenjivackom konotacijom, pa coveku ipak godi kad procita nesto kao na navedenim sajtovima. Nisam fanatik, ali jedni su stalno "u pravu" i kad nisu, pa ih ovakve jasne cinjenice demantuju. Jeste to sitno zadovoljstvo, ali je ipak zadovoljstvo, sta da radim...
[ caboom @ 06.09.2004. 10:50 ] @
sve je to super... ali to je boranija. pre svega linux community u .yu nema jasan fokus i shodno tome - bitnijih rezultata kao i konkretnih "proizvoda". jedino sto se desava je advocacy utakmica i kvazi-prevodjenje.
[ axez @ 06.09.2004. 11:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ok, ajde axez - uzmimo za tacno tvoju konstataciju da je Microsoft sve to sto ti pricas, ali sta cemo za ostale ljude koji rade u ostalim firmama ili imaju svoje firme koje prave ne-GPL i ne-Linux softver? Sta o njima mislis?

Mene zanimaju rezultati - po cemu je to SCG (tj. njeni ljudi) poznata u Linux/GPL svetu, industriji i sl... mislim, daj mi neke success stories, eto onaj covek iz MySQL moze biti jedna, pod uslovom da MySQL posluje dobro (sto ne znam) - ali ajde daj jos primera, bas me zanima?


Ajde, ajde Ivane, ostale firme koje pisu softver nisu monopolisti i one pisu za platformu za koju mogu imati prodju.
Ako bude fer utakmica Linux definitivno uzima deo trzista i ti ljudi ce poceti da pisu softver za Linux koji ne mora biti GPL a koji mogu fino naplatiti..
Ja nemam nista protiv closed source-a, imam protiv microsofta.
Sve je bilo lepo i fino dok je postojala konkurencija i dok ms nije bio jedini na trzistu.
Tog trenutka kad su presisali svaku drugu konkurenciju onda je nastala utakmica ne kako napraviti bolji softver, vec kako unistiti sve zivo i sto jednog dana moze biti neka vrsta konkurencije.
Linux ima tu srecu sto nije firma koju si mogao kupiti, uceniti, unistiti.
Da jeste odavno ga ne bi bilo.
Zato je esencijalno da Linux bude Open Source i GPL, zbog sopstvenog opstanka.....microsoft ne moze da se bori protiv toga.
Tek kasnije kad je stekao odredjenu popularnost onda su pocele velike firme da bacaju oko na njega.

Sto se tice toga o cemu je Sicg poznata u OS svetu ne znam zasto bi to bilo toliko vazno.

Kazi mi molim te gde je sicg poznata u closed source svetu.
Ti si jedan programer koji je relativno poznat u svojoj bransi i moze se reci uspeo ali ti si samo jedan covek. Gde su ostali u non Linux svetu kojih ima kudikamo mnogo vise.
[ axez @ 06.09.2004. 11:59 ] @
Citat:
caboom: sve je to super... ali to je boranija. pre svega linux community u .yu nema jasan fokus i shodno tome - bitnijih rezultata kao i konkretnih "proizvoda". jedino sto se desava je advocacy utakmica i kvazi-prevodjenje.


Ta boranija ima svoje zivote i mnogi od njih se ne bave IT-om profesionalno vec imaju druge poslove od kojih zive.
Ne moze se sada odjednom ostaviti sve i poceti se baviti necim samo zato sto je neko otrkrio Linux.
Ovo sto mi radimo na advocacyju i uopste na forumima na netu je takodje deo borbe za opstanak. Ljudi ne znaju za Linux i ostali open source softver a mi znamo i trudimo se da ga priblizimo dugim ljudima sto ce dovesti do veceg prihvatanja i samim tim ce nastaviti da zivi i davati nama alternativu, izbor koji inace ne bi imali.
Neko programira, neko radi grafiku a neko propagira ( ministarstvo agitprop-a sto ce neki reci s obzirom da Linux proglasavaju komunistickim )
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2004. 12:15 ] @
Citat:

Sto se tice toga o cemu je Sicg poznata u OS svetu ne znam zasto bi to bilo toliko vazno.


Vazno je jer me zanima sta radite uopste - vidim da advokatisete, ali me zanima i sta radite konkretno. Mani se fraza nego mi reci od cega ti zivis - da li zivis od prodaje Linux softvera i da li razvijas nesto sto je finansirano i sto ima uspeh (ne mora da bude samo komercijalni) na trzistu...

Citat:
Kazi mi molim te gde je sicg poznata u closed source svetu.


Pa relativno OK broj outsourcing firmi postoji u SCG, za koje radi dosta mojih kolega i to im placa hranu, stan, itd... - platforme su manje vise vrlo closed source. A, takodje i gotovo sav domaci softver i jeste closed source i prodaje se.

Ja sam ti trazio neki domaci OSS success story, dakle... pokazi mi na projekte koji se koriste - ne moraju da se prodaju ali bi bilo lepo... imenuj neke firme, korisnike i sl... dakle, facts.

Citat:
Ti si jedan programer koji je relativno poznat u svojoj bransi i moze se reci uspeo ali ti si samo jedan covek. Gde su ostali u non Linux svetu kojih ima kudikamo mnogo vise.


Pa evo ti ovaj forum - da kazemo da je on reprezentativan uzorak SCG IT populacije - vrlo je zanimljivo primetiti da ima dosta ljudi u ovim raspravama koji rade dosta komercijalno za tvoju arhi-neprijateljsku platformu.
[ caboom @ 06.09.2004. 13:01 ] @
Citat:
axez: Ta boranija ima svoje zivote i mnogi od njih se ne bave IT-om profesionalno vec imaju druge poslove od kojih zive...


cekaj bre axez... koje sada ovo ima veze sa zdravim razumom?

Citat:

Sto se tice toga o cemu je Sicg poznata u OS svetu ne znam zasto bi to bilo toliko vazno.


to govori dosta o produktivnosti i angazovanju ljudi sa odredjenog prostora. jednostavno, ne postojimo...

Citat:

Kazi mi molim te gde je sicg poznata u closed source svetu.
Ti si jedan programer koji je relativno poznat u svojoj bransi i moze se reci uspeo ali ti si samo jedan covek. Gde su ostali u non Linux svetu kojih ima kudikamo mnogo vise.


pa u sustini imamo daleko vise uspeha u closed source developmentu, iz prostog razloga zato sto u open source-u nemamo nikakvog. znam samo jednog OS developera sa ovih prostora koji je trenutno bitna figura (u fbsd development-u) i on je odrastao u kanadi i njegova jedina povezanost sa ovim regionom je to sto se ovde rodio.
[ axez @ 06.09.2004. 13:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Vazno je jer me zanima sta radite uopste - vidim da advokatisete, ali me zanima i sta radite konkretno. Mani se fraza nego mi reci od cega ti zivis - da li zivis od prodaje Linux softvera i da li razvijas nesto sto je finansirano i sto ima uspeh (ne mora da bude samo komercijalni) na trzistu...



Moj posao nema veze sa Linuxom osim u smislu da radim na kompjuteru koji sam prebacio na Linux. Ne programiram za zivot, niti sam administrator.
To znaci da ne radim ni za jednu kompaniju koja bi imala interesa od advokatisanja.
Jedini interes imam ja kako u vidu moralne satisfakcije tako i tehnicke i ekonomske.
Mene odusevljava rad na Linuxu, govorim o tehnickom delu, drago mi je kad vidim da se sve vise prihvata a veoma mi je drago sto ne moram puno da platim za njega.
Zato i posecujem ovaj advocacy a i na drugim forumima sam aktivan zato sto ne mogu da smislim da neka firma tamo toliko pljuje, toliko blati i toliko laze o onome sto je 10x bolje od onoga sto oni mogu da smandrljaju.

Citat:

Pa relativno OK broj outsourcing firmi postoji u SCG, za koje radi dosta mojih kolega i to im placa hranu, stan, itd... - platforme su manje vise vrlo closed source. A, takodje i gotovo sav domaci softver i jeste closed source i prodaje se.

Ja sam ti trazio neki domaci OSS success story, dakle... pokazi mi na projekte koji se koriste - ne moraju da se prodaju ali bi bilo lepo... imenuj neke firme, korisnike i sl... dakle, facts.


Pa i ja znam par ljudi koji rade na isti nacin samo sa open source resenjima i to se prodaje.
Outsorcing medjutim nije nesto sto ce tebe proslaviti.

Takodje, jedan moj prijatelj, Perl programer je zapoceo ovo:

http://www.modperldev.com/

Ne vidim u cemu je poenta ima i jednih i drugih, Sinisa Milivojevic radi za MySQL, siguran sam da jos ima na hiljade ljudi po celom svetu i u zemlji koji rade to isto.
To je vrsta posla koju mozes raditi od kuce.

Citat:

Pa evo ti ovaj forum - da kazemo da je on reprezentativan uzorak SCG IT populacije - vrlo je zanimljivo primetiti da ima dosta ljudi u ovim raspravama koji rade dosta komercijalno za tvoju arhi-neprijateljsku platformu.


Ovaj forum...hmmm, pa sad.....pre nego sto sam znao za ES od ljudi koji dolaze ovamo cuo sam samo za tebe ( citao mislim u COM-u ) i za Marka Milivojevica za koga ne znam gde sam prvi put cuo, mozda jos za par ljudi koji ionako ne posecuju advocacy a vise ni ES.
Za sve ostale a pratim sva zbivanja u IT moram priznati nisam cuo.
Relja evo radi u MS.... Edit by Dinke: Uklonjen uvredljiv deo

A i opet si me pobrkao sa nekim sto se tice komercijalne strane ove diskusije.
Nemam ja nista protiv komercijalizacije, cak nemam nista protiv ni closed sourcea pod uslovom mogucnosti izbora i fer pleja. Ali imam mnogo protiv te firme koja je nekima bog a drugima djavo. Priotiv sam njene prljave politike, protiv ispodprosecnog softvera koji nasilno naturaju, protiv lazi i obmana kojima se sluze.
Naravno, biznis je u pitanju...ali ima biznisa i ima i postenog biznisa.
Ja nemam nista protiv drugih firmi koji prave closed source softver, nemam nista protiv macromedie, nista protiv Adobe-a, nista protiv Ahead-a na kraju krajeva.
Da ms nestane sad preko noci i da opet recimo dodje IBM i pocne isto tako da se ponasa i prema njemu bih se isto tako odnosio kao prema ms-u.




[Ovu poruku je menjao dinke dana 06.09.2004. u 18:12 GMT]
[ flylord @ 06.09.2004. 14:08 ] @
Evo ja konkretno zaradjujem na Open Sourcu, tj. Linux-u i nekim tehnologijama koje rade pod njim. Taj zarada mi je za sada sporedna (dosta manja nego na drugim poslovima koje radim), ali pravim svoj proizvod: unified messaging system. I nadam se da ce da bude gotov za prolece (ovo zavisi od mnogo cega), ali ja vec u startu imam firme koji bi to kupile + mi platili odrzavanje, custom prilagodjavanje, tehnicka podrska.
(mada sam ovo na es-u spomenuo vise puta ). I stavise, mislim da ce mi ovo tokom naredne godine obezbediti min jedno 40% neto zarade (i da se razumemo, ja nemam neki veliku zaradu u odnosu na domace soft. firme)
[ degojs @ 06.09.2004. 15:58 ] @
Evo..

Citat:

Microsoft to Hire 7,000

7/29/2004 1:56 PM EDT

Microsoft (MSFT:Nasdaq - news - research) announced Thursday that it will hire up to 7,000 new employees in the coming fiscal year to help fill existing and anticipated vacant positions and newly created jobs.
...

http://www.thestreet.com/tech/software/10175240.html



Imaju ljudi "na bacanje", a ovamo eto zapošljavaju 7,000. Ej bre, 7,000 !!!

[Ovu poruku je menjao degojs dana 06.09.2004. u 11:59 GMT]

[Ovu poruku je menjao dinke dana 06.09.2004. u 18:30 GMT]
[ drbogi @ 06.09.2004. 15:58 ] @
Edit by Dinke: Uklonjen zajedljiv komentar
------citat------
Ako bude fer utakmica Linux definitivno uzima deo trzista i ti ljudi ce poceti da pisu softver za Linux koji ne mora biti GPL a koji mogu fino naplatiti..
Ja nemam nista protiv closed source-a, imam protiv microsofta.
------citat kraj------

E sad koja je suštinska razlika između pisanja zatvorenog softvera pod Linuxom i pod Windowsom? Ili još jasnije, kakva je razlika u plaćanju tim ljudima za neGPL softver, u zavisnosti od ciljne platforme????????????? Plaćaš i u jednom i u drugom slučaju, kod ne možeš da vidiš u oba slučaja, ako ti je baš to bitno.

Zašto onda odmah ne pišete neGPL softver za Windows, a ne da čekate da LInux poraste pa da pokažete mrskom neprijatelju?
Zašto se ne može "fino naplatiti" softver sada, nego mora da se čeka uspostavljanje nekakvog "novog Linux monopola"?

To su sve logična pitanja, koja proističu iz samo tri reda tvog jednog posta, pa ti ne govorim Wow koja gomila...

Što se tiče stava da MS nema odgovor na GPL, ja smatram da je to istina.
Jedini problem je što se, po mom mišljenju, prostom zamenom MS EULE, GPL licencom ništa ne dobija, (Kurta Murta priča).

Ukoliko su Linux fanovi toliko slobodoljubivi, zašto ne razvijaju FreeBSD, koji je objavljen pod neuporedivo slobodnijom licencom? To je za mene suštinsko pitanje, ovako imamo "ropstvo kompaniji" za pristojne pare protiv "ropstva zajednici" za džabe. Ako se prisetiš, biće ti jasno da smo već igrali glavnu ulogu u jednom takvom filmu, sa veoma tužnim ishodom.
Imam osećaj da bi malo gurua odbilo i posao u tehničkoj podršci MS-a, a ne nešto pametnije...

------
Poštujem stav G.dina Djokića, on se loše oseća ako koristi nelegalan softver, ne želi da odvoji novac čak ni za Windows, zato koristi linux i to je potpuno OK.
Čovek čak i ljudski, pristojno navija za svoju opciju, i kod njega mi to nimalo ne smeta, jer su mu argumenti na mestu:
---Citat-----
Medjutim, kako je vreme proticalo, MS se ponasao sve manje prihvatljivo,
bez obzira na tehnicki kvalitet programa. O tome smo puno puta pricali, pa ne bih sada.
----Kraj citata------


ZA flylord-a

Pod kojom licencom će softver biti objavljen?




[Ovu poruku je menjao dinke dana 06.09.2004. u 18:32 GMT]
[ caboom @ 06.09.2004. 16:27 ] @
politicki izbor operativnog sistema me je oduvek fascinirao...
[ axez @ 06.09.2004. 18:27 ] @
Citat:
caboom: politicki izbor operativnog sistema me je oduvek fascinirao...



Interesantna recenica caboom.
Ni sam ne znas koliko si ubo. Vidis ona rec izbor, to je glavna stvar u svemu ovome.
Izbor, pravo na izbor da izaberes sta ti hoces.
Ljudi se olako odnose prema tom pravu na izbor jer ni sami ne znaju da im je to pravo skoro bilo oduzeto bar kad je izbor softvera koji ce pokretati njihov PC u pitanju.
Svi znaju situaciju sa monopolom i ucenama, pretnjama i svim ostalim cime se microsoft sluzio.
To je bilo dovelo do potpune dominacije jedne firme i njuihovog operativnog sistema na desktop trzistu.
Firme koje proizvode kompjutere su morale da placaju za svaki prodati kompjuter bez obzira prodali ga sa windowsom ili bez njega.
Sta mislite sta su druge softverske firme mogle da urade nego da proizvode softver samo za windows jer nista drugo nije ni postojalo ili je bilo na putu da nestane.

Da li shvatate koliku veliku stvar je Linux ucinio sto je ucinio da se takva praksa ukine.
Samim svojim postojanjem Linux osigurava bar malo postenije trziste bez obzira koliko procenata ima.

Caboom je cist Unixovac koliko ja znam, zar ne?
Sta mislis sta bi ljudi mogli da koriste na desktopu da nije Linuxa?

Solaris?
HP-UX??
AIX????
skupo, skupo, skupo...da ne govorim sto treba novi hardver.


BeOS je upropascen, OS/2 odavno, sve sto iole podseca na konkurenciju i pravo na izbor je unisteno, Linux je jedino sto je ostalo. Tu je jos FreeBSD ali on ima jos mnogo manje ucesca na trzistu od Linuxa.
Tako da caboom, politika igra veliku ulogu u izboru OS-a isto kao i tehnicki deo.

[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2004. 18:55 ] @
Citat:

Svi znaju situaciju sa monopolom i ucenama, pretnjama i svim ostalim cime se microsoft sluzio.


Ovi argumenti su jednostavno najbolji :) Mada mislim da je ipak lepsi onaj stari dobri "svima nama je poznato" (da je medju nama unutrasni neprijatelj... dodati po zelji)

Bas naprotiv, axez, to sto ti tvrdis da "svi znaju" je vrlo diskutabilna stvar :)
[ axez @ 06.09.2004. 20:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovi argumenti su jednostavno najbolji :) Mada mislim da je ipak lepsi onaj stari dobri "svima nama je poznato" (da je medju nama unutrasni neprijatelj... dodati po zelji)

Bas naprotiv, axez, to sto ti tvrdis da "svi znaju" je vrlo diskutabilna stvar :)


Taj argument je toliko puta argumentovan,ne od mene, vec od firmi koje proizvode kompjutere kao i od Americkog ministrarstva pravde, Evropske unije, Japana...itd, itd tako da stvarno vise nema smisla ja da kopam linkove.

Ali tebi za ljubav evo nesto

http://www.killer-essays.com/Economics/euz272.shtml

Naravno ovo je samo povrsno i treba istrazivati dalje da bi se doslo do potpune slike.

Na srecu ima ljudi koji su i to ucinili tako da preporucujem da procitas i ovo

http://www.euronet.nl/users/fr...rants/microsoft/IhateMS_4.html
[ Ivan Dimkovic @ 06.09.2004. 20:52 ] @
Why I hate Micrsosoft? :-)

Vidi - axez, hate (srp: mrznja) je duboko emotivno osecanje koje moze da izazove organske poremecaje (zucna kesa, cir na zeludcu, secerna bolest, ...) kao i psihicke (depresija, anksioznost, ...) i generalno se smatra losim "ventilom" koji ti unistava zdravlje i skracuje zivot.

Savetujem gledanje u zelenilo i rad (oslobadja)... a hejt probaj da svedes na minimalnu meru :)
[ axez @ 06.09.2004. 20:58 ] @
Pazi naslov nije moj ali nontheless probaj da ignorises naslov i da se skoncentrises na tekst ako ti je imalo stalo.
[ drbogi @ 06.09.2004. 21:14 ] @
Za Dinketa:
Pazi kada sam paralelu o pravovernim Linux fanovima i feministkinjama izvukao iz ultralevog testisa, al ne vredi, morala je biti ubivena od strane Dinketa, i to pod free softverom, koji vrti forum.
To je još jedan dokaz za tvrdnju, da OS i licenca, ne određuje nivo slobode, već time još uvek upravljaju ljudi, tj. moderatori.

Uzgred mislim da imaš previše autocenzure u glavi jer time nisam nikoga uvredio, nego izvršio slikovito poređenje, odnosno pokazao na istor. primeru, šta može da se desi kada se manje više OK ideja loše zastupa.
Za početak posta priznajem- bilo je neodmereno.

caboom:
Izbor OS je oduvek bio politički izbor, direktno povezan sa poslovnom politikom firme, pa i kada je firma OneManBand. Spram sveca i tropar, kako su to pametni ljudi davno rekli.

A evo šta Micro vesti pišu:
Nema mnogo promena u stavovima Stiva Bolmera, izvršnog direktora Microsofta,
koji je pre cetiri godine u Sijetlu optužio korisnike Linuxa da su
komunisti.

Balmer je na sastanku sa Masacusetskim softverskim savetom predložio
korisnicima da sami istraže - platforme zasnovane na Windowsu bolje saraduju
sa ostalim Microsoftovim tehnologijama kao što je .NET, pa je zbog toga je
ukupna cena Windowsa niža nego Linuxa.

Posmatraci smatraju da Balmer, uprkos tvrdnji da ne pokušava da širi strah,
neizvesnost i sumnju, radi upravo to - pominje da korisnici Linuxa treba da
se zabrinu zbog sporova koje vodi SCO protiv IBM-a, DaimlerChryslera i
Novella, dok Microsoft, iako gubi neke sporove oko patenata, daje punu
podršku korisnicima.

Balmer je naveo da u svetu Linuxa, za razliku od Windowsa, niko ne stoji iza
patenata; takode je dodao da Microsfotov tim radi mnogo sinhronizovanije
nego programeri otvorenog koda rasuti na raznim stranama.

Drugim recima, promena nema, Bolmer govori isto kao što je govorio pre
cetiri godine u Sijetlu. Po njemu, Linux je treca po snazi pretnja
Microsoftu, iza Suna i Oraclea, a to je zbog toga što je "izrastao iz
zemlje" - ne postoji kompanija Linux.

Nadalje je Bolmer uporedivao Linux i komunizam - ljudima se kod komunizma
dopada to što je sve besplatno; to nije neozbiljno i može da bude cvrsta
konkurencija. Linux nije mnogo raširen na stonim racunarima, ali jeste u
svetu servera. Bolmer ipak ne smatra da ce Linux osvojiti svet, kao ni
komunizam. I posle cetiri godine, Balmer smatra da je najveca slabost Linuxa
u tome što tu "niko nije gazda". (B.S.)




[ degojs @ 06.09.2004. 22:07 ] @
Ostaje samo još da čujemo koji to OS su ljudi trebali da koriste npr. 95, 96, 97, 98.. Linux možda? Buahahahaha... Hajde da pričamo gluposti. Pa ni danas ga ne koristi više od tih 1-2%.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 06.09.2004. u 18:11 GMT]
[ VRider @ 06.09.2004. 22:10 ] @
Sta da kazem, sta da slazem sad, a da ih ne rastuzim?
[ degojs @ 06.09.2004. 22:15 ] @
Eee, evo iz teksta na koji je link ostavio axez:

Citat:
Up until now, Microsoft would sell MS-DOS and Microsoft's other operating systems to original equipment manufacturers (OEM's) at a 60% discount if that OEM agreed to pay a royalty to Microsoft for every single computer that they sold (Check 2) regardless if it had a Microsoft operating system installed on it or not.


Ajd sad pročitaj par puta pa mi onda pričaj i dalje kako je to MS terao firme da plaćaju za svaki prodati računar :)

Užas, po ko zna koji put se ponavlja priča - ni članke na koje ostavljate linkove ne pročitate.

Čuli smo da Windows mreža ne može da se administrira bez Cygwin, a tako je i axez nešto načuo za ovo. A Danica čula za Madagaskar.



[ axez @ 06.09.2004. 22:25 ] @
Citat:
degojs: Eee, evo iz teksta na koji je link ostavio axez:


A kako se to zove drugacije nego ucena Degojse, ha?
Das im visoke cene da ne budu konkurentni i ucenis ih da placaju royalty za svaki prodati kompjuter imao on windows ,dos ili ne da bi dobili popust.

Naravno da ce morati svako da prihvati da bi opstao.
[ degojs @ 06.09.2004. 22:30 ] @
@axez:
Ma daj, ne pričaj svašta.. Pa koji to OS su trebali da stavljaju? Koji OS bi ti instalirao tih godina na računar ako bi hteo da ga prodaš? Windows jednostavno nije imao konkurenciju na desktopu.

Hajde da čujemo odgovor konačno: koji OS su to mogli da stavljaju tih godina i prodaju na veliko? Linux možda? OS/2? Buahahahah...


[Ovu poruku je menjao dinke dana 07.09.2004. u 00:45 GMT]
[ axez @ 06.09.2004. 22:37 ] @
Izvini ali ti pricas svasta.
To buhaha o OS/2 necu da komentarisem jer to samo pokazuje koliko si zaslepljen.
Ne poznajem OS/2, koristio sam ga kratko i to jako davno ali je bio po svim kiazivanjima ljudi koji su ga intenzivno koristili dobar OS.


[Ovu poruku je menjao dinke dana 07.09.2004. u 00:48 GMT]
[ dinke @ 06.09.2004. 22:42 ] @
Upravo sam tražeći tu vašu famoznu google pie chart statistiku, naleteo na ovu na w3cschools :)

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Neću mnogo da komentarišem, brojke sve govore. U svakom slučaju, najnoviji podaci govore da je broj poseta sa Linux browsera veći nego sa Mac-a.

Btw, šta je sa statistikom na es-u ? Da li imamo dostupne podatke online (znam da webalizer odlicno generise statistiku na *nix-u) ? To bi bilo baš interesantno za pogledati :)
[ degojs @ 06.09.2004. 22:47 ] @
axez: pa čekaj, nije MS od starta imao monopol sa Windowsom, čak je IBM tu bio u prednosti jer je OS/2 izašao pre Windowsa ako se ne varam. Prošli su kako su prošli.


[Ovu poruku je menjao dinke dana 07.09.2004. u 00:54 GMT]
[ degojs @ 06.09.2004. 22:50 ] @
dinke, w3cschools je kao i ES - sajt sa naglašenom IT sadržinom. Naravno da će deo Linuxa onda biti nešto veći. Google je sajt koji koriste svi.

Čak i na tom w3cschools piše lepo:

"Current trend is that Windows XP is growing fast. The windows family counts for more than 90%"

Pozdrav :)
[ caboom @ 06.09.2004. 23:05 ] @
Citat:
axez:
Da li shvatate koliku veliku stvar je Linux ucinio sto je ucinio da se takva praksa ukine.
Samim svojim postojanjem Linux osigurava bar malo postenije trziste bez obzira koliko procenata ima.


"svojim postojanjem"... nista ne postoji samo od sebe, na kapitalistickom trzistu nista ne postoji bez para, raspisi - zakljuci.

Citat:

Caboom je cist Unixovac koliko ja znam, zar ne?
Sta mislis sta bi ljudi mogli da koriste na desktopu da nije Linuxa?

Solaris?
HP-UX??
AIX????
skupo, skupo, skupo...da ne govorim sto treba novi hardver.


caboom samo zivi od ovog nekog it-a i ne bavi se krstaskim ratovima. unix je samo alat i nemoj da mesas stvari - nikada nisam preporucio unix za desktop i u klasi problema i resenja gde se unix koristi on je izrazito isplativ i dobar izbor, kada ne bude, bice zamenjen necim adekvatnim >> period << zasto bi na kucnoj masini trebao da bude npr. linux, a ne windows home edition? to mi do sada niko od advokata nije objasnio, ako izuzmemo klasicnu pricu virusi-trojanci... adekvatnim koriscenjem je to moguce izbeci - default instalacija skoro svake regularne linux distribucije je podjednako busna. support za linux je previse skup za kucnog korisnika, ili npr. ti jednostavno volis da se odazivas kada te neko cima da nesto namestas i uzivas u tome da dajes svoje vreme za dz.?

Citat:

BeOS je upropascen, OS/2 odavno, sve sto iole podseca na konkurenciju i pravo na izbor je unisteno, Linux je jedino sto je ostalo. Tu je jos FreeBSD ali on ima jos mnogo manje ucesca na trzistu od Linuxa.


freebsd ima sasvim drugacije ciljeve od kvazi-unix desktop-a i jedino gde je on zaziveo i treba da zazivi na desktop trzistu jeste kao posix layer xnu kernela >> period <<

Citat:

Tako da caboom, politika igra veliku ulogu u izboru OS-a isto kao i tehnicki deo.


dobro je da nisi analiticar u nekoj it firmi... pre svega finansije igraju jedinu bitnu igru, ako govorimo o nekim globalnim tokovima u it industriji. pojednostavljeno receno, uzmes parce papira i procenis moguce rashode i moguce prihode i vidis gde se nalazis. shvati jednu stvar, linux support je trenutno previse, previse skup da bi linux, cak i da ima potencijala, zaziveo na desktop trzistu. pored toga, ni jedan od linux "vendora" trenutno nema dobar support, imaju support cak tragicniji od vec mnogo puta prezvakanog m$ support-a i npr. ne zelim ni da se podsecam neprofesionalnosti SuSE-a u svezi njihove OpenExchange linije proizvoda koji je dobrano kostao (verovatno je bio neverovatno kvalitetan pa su ga pustili kao GPL?) po pitanju kako supporta, tako i update-ova >> period <<
[ neetzach @ 06.09.2004. 23:10 ] @
Citat:

Sta mislis sta bi ljudi mogli da koriste na desktopu da nije Linuxa?


Mac OS X?

Citat:

Solaris?
HP-UX??
AIX????
skupo, skupo, skupo...da ne govorim sto treba novi hardver.


Da si pomenuo aplikacije ili upotrebljivost doticnih sistema u kucnim uslovima pa ajde de, ali sa cenom bas i nemas neki agrument. Solaris mozes da skines za dz. sa Sunovog sajta u x86 verziji, ili $95 USD ako oces komplet pakovanje sa knjizicama i bonus softwareom.

A i za poslovne primene uvek imas lepu varijantu sa terminalima koja ispadne jeftinija nego da se kupuje isti broj standalone racunara. (kako po pitanju softwarea tako i hardwarea)
[ Dejan Lozanovic @ 07.09.2004. 00:03 ] @
Citat:
degojs: axez: pa čekaj, nije MS od starta imao monopol sa Windowsom, čak je IBM tu bio u prednosti jer je OS/2 izašao pre Windowsa ako se ne varam. Prošli su kako su prošli.


Prosli su tako iz prostog razloga, jer su napisali drajvere samo za njihov hardver. A za tajvance su bili u fazonu ko vas *ebe. Dok je MS sa win 95 bio mnogo dobro podrzan sto se tice drajvera i tu tradiciju su nastavili sve do izlaska win2000 a onda je bilo u fazonu evo sistem a za drajvere pa snalazite se kako znate i umete.
[ degojs @ 07.09.2004. 00:13 ] @
I sad je MS kriv što je IBM bio u tom fazonu i što je još pride hteo da ISA zameni sa svojom MCA arhitekturom? :)

Ccc..
[ tdjokic @ 07.09.2004. 02:44 ] @
Da (pokusam da) se malo nasalim:

NAJGORA stvar kod Linuxa je, sto nema centralne komande, pa svako radi sta hoce. To vodi, kud vodi....

NAJBOLJA stvar kod Linuxa je, sto nema centralne komande, pa svako radi sta hoce. To vodi, kud vodi....

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 07.09.2004. u 15:49 GMT]
[ axez @ 07.09.2004. 11:55 ] @
Citat:
caboom:"svojim postojanjem"... nista ne postoji samo od sebe, na kapitalistickom trzistu nista ne postoji bez para, raspisi - zakljuci.



Ma daj. Linux je nastao bez para, bez potrebe za trzistem. i odrzavao se dosta dugo ignorisuci to trziste dok ga trziste spontano nije primetilo.
Cilj Linuxa nije bilo trziste vec je osvajanje trzista samo usputni dobitak koji ga je kasnije preorjentisao mnoge firme da da pomocu Linuxa uzmu deo trzista.


Citat:

caboom samo zivi od ovog nekog it-a i ne bavi se krstaskim ratovima. unix je samo alat i nemoj da mesas stvari - nikada nisam preporucio unix za desktop i u klasi problema i resenja gde se unix koristi on je izrazito isplativ i dobar izbor, kada ne bude, bice zamenjen necim adekvatnim >> period << zasto bi na kucnoj masini trebao da bude npr. linux, a ne windows home edition? to mi do sada niko od advokata nije objasnio, ako izuzmemo klasicnu pricu virusi-trojanci... adekvatnim koriscenjem je to moguce izbeci - default instalacija skoro svake regularne linux distribucije je podjednako busna. support za linux je previse skup za kucnog korisnika, ili npr. ti jednostavno volis da se odazivas kada te neko cima da nesto namestas i uzivas u tome da dajes svoje vreme za dz.?


Ne bavimo se mi krstaskim ratovima caboom vec bi se pre moglo to okarakterisati da se microsoft bavi krstaskim ratovima protiv Linuxa.
Sve te silne kampanje, get the facts, halloween dokumenti, pujdanje SCO-a, sve je upereno na to da se skrsi konkurencija.
I da ti kazem zasto bi na kucnoj masini trebao da bude Linux, bas zbog microsofta a i takvih kao ti sto smatraju da mora da postoji samo jedan OS na celom svetu, da svi placaju i da svi zavise samo od jedne firme koja moze kad joj se prdne da te prisili na licenciranje "novog" softvera a ustvari starog samo drugacije ofarbanog. i koja moze da te natera tako sto ce prekinuti podrsku za "stari" softver ili promeni format fajlova koji taj softver koristi ili milion drugih stvari od kojih su sve isprobane sve u cilju potpune dominacije i zbog beskonacne alavosti koja je postala skoro manijakalna.
Zbog te opsesije dominacijom citavim svetom bi trebalo koristiti Linux caboom. I ne samo Linux, vec i FreeBSD i bilo sta drugo sto se moze poterati na desktopu.

Citat:
neetzach:Mac OS X?


Koji zahteva da promenim hardver ako se ne varam.
To je solucija ako se kupuje novi racunar
A sta da radim sa kompjuterima koje vec imam?
.

Citat:
neetzach: Da si pomenuo aplikacije ili upotrebljivost doticnih sistema u kucnim uslovima pa ajde de, ali sa cenom bas i nemas neki agrument. Solaris mozes da skines za dz. sa Sunovog sajta u x86 verziji, ili $95 USD ako oces komplet pakovanje sa knjizicama i bonus softwareom.


Ma daj ti nisi ozbiljan. Solaris na x86 je toliko trom da je moja baba pokretljivija od njega, hardverska podrska nikakva.
Imam utisam da su ga portovali jedino iz razloga edukacije buducih sysadmina da imaju deca gde da se uce i da im nije bitno nista sto je potrebno jednom desktop OS-u.
Opet bih morao da kupim Sparc, tj novi hardver da bi to bilo prihvatljivo, i opet dolazimo do zakljucka skupo.
Sa Solarisom Sun ne moze nista da uradi na Intel/Amd platformama ako ne promeni odnos prema toj platformi.
[ tdjokic @ 07.09.2004. 14:00 ] @
Citat:
caboom: support za linux je previse skup za kucnog korisnika
Nije.
[ flylord @ 07.09.2004. 14:02 ] @
A koliko kosta support za Linux ako kazes da nije skup!?
[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2004. 14:09 ] @
Citat:

Ma daj. Linux je nastao bez para, bez potrebe za trzistem. i odrzavao se dosta dugo ignorisuci to trziste dok ga trziste spontano nije primetilo.
Cilj Linuxa nije bilo trziste vec je osvajanje trzista samo usputni dobitak koji ga je kasnije preorjentisao mnoge firme da da pomocu Linuxa uzmu deo trzista.


Upravo tako, samo sto je upravo trziste proizvelo Linux u relativno konkurentni OS - da nije bilo komercijalnog interesa i trzisne utakmice, Linux bi bio otprilike isto sto i HURD i slicni projekti... zezalica za studente i entuzijaste.

E, sad, kad ste usli u trzisnu utakmicu gde su uslovi vrlo surovi - borite se, imate sve sto vam treba - i ako ne uspevate to ne znaci da vam je neko drugi kriv, vec samo da niste dovoljno dobri :)

Citat:

Ne bavimo se mi krstaskim ratovima caboom vec bi se pre moglo to okarakterisati da se microsoft bavi krstaskim ratovima protiv Linuxa.
Sve te silne kampanje, get the facts, halloween dokumenti, pujdanje SCO-a, sve je upereno na to da se skrsi konkurencija.


Zasto bi tebe kao application vendora, kao OEM vendora uopste zanimala MS spoljna politika - daj da se ne zavaravamo, ISV-ovi ne pisu widespread Linux softver jer imaju procenu da ne bi otplacivali razvoj, isto vazi i za OEM-e sto ne bundluju Linux. Ucinite nesto da se to promeni - pa ce se i promeniti.

Linux i dalje nema osnovne predispozicije da bude OS-of-choice za enduser aplikacije (office / multimedia) iz prostog razloga sto nema objednjeni component object model i siroku podrsku... a da ne pricamo da ljudi koji ga uzmaju ne vole da placaju sw.

Citat:

I da ti kazem zasto bi na kucnoj masini trebao da bude Linux, bas zbog microsofta a i takvih kao ti sto smatraju da mora da postoji samo jedan OS na celom svetu, da svi placaju i da svi zavise samo od jedne firme koja moze kad joj se prdne da te prisili na licenciranje "novog" softvera a ustvari starog samo drugacije ofarbanog.


NIko to ne osporava - samo 99% google korisnika jednostavno ne misli da taj drugi OS treba da bude Linux. A bitno je sta korisnici misle i sta im treba, ne sto neki fantaziraju.

Izgovori?

- Kriv je MS jer ucenjuje...
- Krivi su ISV-ovi sto ne zele da portuju softver na Linux
- Krivi su OEM-i jer nece da bundluju Linux
- Krive su drzave jer nece da netrzisno odlucuju i kupuju Linux
- Krive su skole jer ne uce Linux
- krivi su korisnici jer ne zele Linux

...

Ja na zalost mogu samo jedno da zakljucim :)

Citat:

er koristi ili milion drugih stvari od kojih su sve isprobane sve u cilju potpune dominacije i zbog beskonacne alavosti koja je postala skoro manijakalna.
Zbog te opsesije dominacijom citavim svetom bi trebalo koristiti Linux caboom. I ne samo Linux, vec i FreeBSD i bilo sta drugo sto se moze poterati na desktopu.


Opsesije... dominacije svetom... mislim da ipak malo preterujes axez :)

[ tdjokic @ 07.09.2004. 14:17 ] @
Citat:
flylord: A koliko kosta support za Linux ako kazes da nije skup!?
Covek tvrdi da je support suvise skup za kucnog korisnika. Ja sam kucni korisnik, support me ne kosta nista, dakle, nije skup. E, sad, sto on nije naveo kategoriju kucnih korisnika na koje je mislio je njegov problem. Ja sam kao kucni korisnik Linuxa direktno prozvan i direktno sam odgovorio.

Usput - ko je od ovdasnjih ucesnika u diskusiji mozda probao distribuciju PCLinuxOS 2K4-pre7a? Ja sam isprobao gomilu Linuxa i uprkos tome, kad sam instalirao ovo, bio sam iznenadjen. Vrlo, vrlo se stvar priblizila desktopu. iLi mozda, ne daj boze, Conectivu 10cl?
[ tdjokic @ 07.09.2004. 14:51 ] @
Ovo je super diskusija. Svako prica sta hoce. Neko procita clanke na citiranim sajtovima, neko ne. Onda ovde pricaju stvari koje su veoma daleko od onoga sto je trenutno stanje stvari. Recimo:

"Describing a meeting with representatives from several EU member countries, Bleasdale said Microsoft's current licensing terms had governments looking for other options.

"Everybody in the room said that they could not deal with the cost of moving to Microsoft's latest products," Bleasdale said. "

Nije zavera. Nije prinuda. Jednostavno - skupo. A ima jeftinije. A degojs kaze da je MS dobra kompanija, jer reaguje na vreme. Istovremeno tvrdi da Linux 3 godine za redom zauzima 1% ucesca. Pa, ako je tako, jos nije vreme za reagovanje: procenat je veoma mali i ne raste.
[ degojs @ 07.09.2004. 15:15 ] @
@tdjokic:
I ja se slažem da pričate šta hoćete :) Prvo, ne kaže degojs, nego Google. Možemo li bar to da se dogovorimo - da ne prebacuješ na mene, nisam ja izmislio te brojeve? Dokle god ti nećeš da prihvatiš činjenicu da je to statistika sa Google, nego je pripisuješ meni, priča je malo besmislena.

[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2004. 15:23 ] @
Citat:

"Everybody in the room said that they could not deal with the cost of moving to Microsoft's latest products," Bleasdale said. "


Ti se nikad nisi cenjkao, recimo, na pijaci ili za neki posao? E pa i u velikom biznisu postoji cenjkanje, samo malo "high level"

EU - "Well... you know, we couldn't afford the cost of moving to the blahblahblah... we might consider Linux instead... some new developments happened according to yadayadayada"

MS - "I have some great news, we just decided to cut the prices off 20%"

itd...

Svako gleda da smanji svoje troskove i maximizira profit, pa tako i EU - a MS moze i ne mora da prihvati tu pricu - naravno prihvatice je u nekoj meri i sve je to deo biznisa - a Linux tabor ce da prisvaja to sebi :-)

[ neetzach @ 07.09.2004. 15:49 ] @
>


Citat:

Citat:
*neetzach*:Mac OS X?

Koji zahteva da promenim hardver ako se ne varam.
To je solucija ako se kupuje novi racunar
A sta da radim sa kompjuterima koje vec imam?


Sledeci put preciznije postavi pitanje.

Citat:

Ma daj ti nisi ozbiljan. Solaris na x86 je toliko trom da je moja
baba pokretljivija od njega, hardverska podrska nikakva. Imam utisam
da su ga portovali jedino iz razloga edukacije buducih sysadmina da
imaju deca gde da se uce i da im nije bitno nista sto je potrebno
jednom desktop OS-u. Opet bih morao da kupim Sparc, tj novi hardver
da bi to bilo prihvatljivo, i opet dolazimo do zakljucka skupo.


Jesi li ti procitao sta sam napisao uopste? Dakle, ako ti je argument
samo cena, onda to ne pije vodu. Sa druge strane moras prvo da budes
nacisto o cemu mi ovde pricamo: o desktopu ili o serverima? Sto se
klasicnog desktopa tice naravno da ne bih na njega gurao ni Solairs, ni
AIX, ni HP-UX ni KurtiX ni MurtiX, a vala ni Linux.

Sto se tice servera, tu si na vrlo tankom ledu. Verovatno pricas onu
pricu o Solarisu od pre 4-5 godina - onda si mogao da pomenes i da ne
podrzava diskove vece od 8GB, da mu treba i enormno mnogo RAM-a, itd.
Ali znas, neke stvari napreduju vremenom :) Solaris ne samo sto nije
trom (mada bih voleo da vidim te benchmarke sa tvojom babom, da makar
malo nesto argumentujes) vec je i vrlo efikasan pogotovo sa povecanjem
broja CPU-u (sto je boljka svih OpenSource sistema. "Losa hardverska
podrska" je vrlo demagoska recenica, jer je opste poznato da je Solaris
podrzan na _kvalitetnim_ komponentama, sto znaci da ces morati da
izdvojis par dukata vise za 3COM, a ne za budjavi Realtek ili neki
drugi Krdzaware, na primer. Osim toga, zar Sun nije poceo da izbacuje
i Intel i AMD bazirane servere? (Uzgred, v60x je jeftiniji od identicne
Dellove konfiguracije, ako cemo o ceni). Ne zaboravi da ovde pricamo o
poslovnoj primeni, da su to masine koje nece da teraju Lucent modeme,
TV karte i slicne egzoticne gluposti; takodje, izdvojice malo vise para
pa ce staviti kvalitetnu mrezu, kvalitetan SCSI, itd.

I ponavljam, u poslovnom okruzenju, uvek mozes da ides na
server+terminali, umesto gomile desktopa...
[ Dragi Tata @ 07.09.2004. 16:09 ] @
Ajde malo da dodam ulja na vatru:

http://www.forbes.com/technolo...2004/08/31/cz_dl_0831msft.html

Ključan deo:

"Torvalds' Linux kernel (the core of the operating system) is 13 years old. Other parts of the operating system are even older. Even if Linux does catch up, will it matter? If the Linux camp simply manages to create an operating system that does roughly what Windows does for roughly the same price, what will be the point?
"
[ caboom @ 07.09.2004. 16:12 ] @
Citat:
tdjokic: Covek tvrdi da je support suvise skup za kucnog korisnika. Ja sam kucni korisnik, support me ne kosta nista, dakle, nije skup. E, sad, sto on nije naveo kategoriju kucnih korisnika na koje je mislio je njegov problem. Ja sam kao kucni korisnik Linuxa direktno prozvan i direktno sam odgovorio.


vau... hoces da ti navedem koja kategorija kucnih korisnika - npr. moji keva i cale, keva narocito - koja jedva da se i sa windows-om snalazi. caletu sam jednom eksperimenta radi uvalio linux i moj mali eksperiment nije dobro prosao, iako je u kategoriji naprednijih korisnika (npr. u stanju je da sebi sklepa neki mali sw ako mu zatreba, snalazi se daleko bolje od 14-days-trained-monkey korisnika i to u velikoj meri prevazilazi znanje prosecnog kucnog korisnika). najveci problem jos i nije bilo samo okruzenje - u kojem doduse ni kvazi-OLE nije doradjen do kraja, najveci problem je sw koji je u najvecem broju slucajeva pretty-shitty i nedovrsen. nisi mi apsolutno nista argumentovao i po toj logici sam i ja kucni {solaris, linux, fbsd, os/x} korisnik, ali meni je ovo zanimanje. da se ne bavim it-om profesionalno, apsolutno me ne bi zanimalo da se cimam oko bilo cega sa prefix-om *nix. os/x je sa druge strane prica za sebe, ali i os/x nije za DZ, zar ne? sa trece strane, uvek postoji pod-kategorija kucnih korisnika - hobisti/entuzijasti koji vole da prckaju, cackaju i "namestaju winmodeme", ali se ne bave profesionalno it-om i oni su mala kolicina ukupne potrosacke populacije - misli o tome. linux support je skup i bice skup dok neka velika sw/hw kuca ne stane iza sa malom armijom od oko 1-10K ljudi koji mogu aktivno da pruzaju support, a za tako nesto je potreban biZmis plan koji opravdava placanje tolikog broja ljudi. da li je neko spomenuo rec kapitalizam?
[ caboom @ 07.09.2004. 16:20 ] @
Citat:
axez:
Ma daj. Linux je nastao bez para, bez potrebe za trzistem. i odrzavao se dosta dugo ignorisuci to trziste dok ga trziste spontano nije primetilo.
Cilj Linuxa nije bilo trziste vec je osvajanje trzista samo usputni dobitak koji ga je kasnije preorjentisao mnoge firme da da pomocu Linuxa uzmu deo trzista.


zvuci skoro bajkovito... linux je opstao zahvaljujuci nedostatku sluha velikih unix vendor-a za malo trziste i uzeo je malo trziste. ibm je po N-ti put priglio neki drugi operativni sistem i ovog puta ima daleko bolji biZmis plan, naime sa malim ulaganjima moze da dobije dosta para ukoliko marketing i (placeni) developeri dobro odrade svoj posao. pre svega marketing department if i may note...

Citat:

Ne bavimo se mi krstaskim ratovima caboom vec bi se pre moglo to okarakterisati da se microsoft bavi krstaskim ratovima protiv Linuxa.


ovo je najblaze receno zamena teza.

Citat:

Sve te silne kampanje, get the facts, halloween dokumenti, pujdanje SCO-a, sve je upereno na to da se skrsi konkurencija.
I da ti kazem zasto bi na kucnoj masini trebao da bude Linux, bas zbog microsofta a i takvih kao ti sto smatraju da mora da postoji samo jedan OS na celom svetu, da svi placaju i da svi zavise samo od jedne firme koja moze kad joj se prdne da te prisili na licenciranje "novog" softvera a ustvari starog samo drugacije ofarbanog. i koja moze da te natera tako sto ce prekinuti podrsku za "stari" softver ili promeni format fajlova koji taj softver koristi ili milion drugih stvari od kojih su sve isprobane sve u cilju potpune dominacije i zbog beskonacne alavosti koja je postala skoro manijakalna.
Zbog te opsesije dominacijom citavim svetom bi trebalo koristiti Linux caboom. I ne samo Linux, vec i FreeBSD i bilo sta drugo sto se moze poterati na desktopu.


mislim da uzasno, uzasno preuvelicavas stvari i od borbe za trziste pravis teoriju zavere. svako, ali svako bi se na m$-ovom mestu ponasao isto tako, ne samo zbog goleme inercije takve kompanije, vec i zbog golog opstanka. da li znas koliki su troskovi postojanja kompanije takvih dimenzija. onda se zapitaj da li se ibm, veliki opensource prijatelj, ponasao i ponasa drugacije u drugim segmentima trzista. teorija zavere, ili trzisna ekonomija?

[Ovu poruku je menjao caboom dana 07.09.2004. u 18:26 GMT]
[ popeye @ 07.09.2004. 16:21 ] @
@DT

Hehe, divan tekst. Školski primer i obavezno štivo za svakog trola. Paz' citat:

Citat:
"Linus Torvalds has probably been a bigger asset to Microsoft than Bill Gates, and I doubt he'll even get the opportunity to spend the night in Bill's house."

Fair enough. Maybe a nice card at Christmas would do.
[ VRider @ 07.09.2004. 17:07 ] @
Citat:
If the Linux camp simply manages to create an operating system that does roughly what Windows does for roughly the same price, what will be the point?

Ta ti, Cale, nikad nece poleteti.
[ degojs @ 07.09.2004. 17:08 ] @
Uuuu, dobar ovaj tekst što je Tata linkovao. Prosto ne zna čovek šta da izdvoji :)
Citat:
Looking to overhaul their computer systems, the Brits originally planned to dump Microsoft's Windows and switch to open-source programs, including Linux. But when they commissioned a study to evaluate costs, they found it would be cheaper to stick with Windows. So they signed on for a 10-year deal.

Steel admits that Microsoft cut prices to meet the Linux threat. But more important, Steel says, is that Linux ended up proving the value of Microsoft's products.

Citat:
First of all, Red Hat (nasdaq: RHAT - news - people ), the leading Linux distributor, now charges $799 to $2,499 for each server running Linux. That's not for the software, mind you, but for "maintenance." Semantics aside, you're paying for Linux.


[ Dragi Tata @ 07.09.2004. 17:19 ] @
Citat:
VRider: Ta ti, Cale, nikad nece poleteti.


Ih, sad će da ispadne da ja pišem za Forbes. Ili da degojs sakuplja statistike za Google. Ili da Dimković radi za Gartner.
[ popeye @ 07.09.2004. 17:49 ] @
Ma jok, bre, otkud ti to. I degojs bi imao muke da sastavi ovakav tekstić.
[ degojs @ 07.09.2004. 18:13 ] @
Jeste, kad pogledaš taj tekst vidi se odmah da su sve izmislili: i ljude i mesta, sve bre izmišljeno. Samo su zaboravili da dopišu ono na kraju: Places and characters in this article are fictitious.

Možete da pošaljete neku peticiju u Google da i oni prestanu da obmanjuju javnost. Mene su lako prevarili, al' za vas se nisu spremali :)
[ VRider @ 07.09.2004. 22:10 ] @
Da pojasnim ono sto sam napisao.
Linux nikad nece kostati isto koliko i windows. Linux je besplatan. Jel' sada jasnije?
[ axez @ 07.09.2004. 22:31 ] @
Citat:
caboom: mislim da uzasno, uzasno preuvelicavas stvari i od borbe za trziste pravis teoriju zavere. svako, ali svako bi se na m$-ovom mestu ponasao isto tako, ne samo zbog goleme inercije takve kompanije, vec i zbog golog opstanka. da li znas koliki su troskovi postojanja kompanije takvih dimenzija. onda se zapitaj da li se ibm, veliki opensource prijatelj, ponasao i ponasa drugacije u drugim segmentima trzista. teorija zavere, ili trzisna ekonomija?


Ajde, ajde znas dotro da nije to trzisna ekonomija inace ne bi podnosili toliko tuzbi zbog njihove poslovne politike od Evrope do Japana.
Trzisna politika ne iskljucuje fer plej a ovde nema ni f od fer pleja.
Sta sad, ja treba da te sacekam negde u mraku i ubijem boga u tebo sto si recimo prestao da kupujes benzin na mojoj pumpi, sto je ekvivalent ponasanja koje microsoft prezentuje.
Ne koriste fizicku silu ali svaku drugu silu da.

Postoje i druge tako glomazne kompanije pa se ne sluze tim metodama.
Sta sad Boening treba da podmece bombe u Airbusove avione da bi mu oteo trziste.
Microsoft je ne zaboravi prilagodjavao windows da odredjene vrste softvera ne rade na njemu.
[ popeye @ 07.09.2004. 22:33 ] @
Citat:
degojs: Jeste, kad pogledaš taj tekst vidi se odmah da su sve izmislili: i ljude i mesta, sve bre izmišljeno. Samo su zaboravili da dopišu ono na kraju: Places and characters in this article are fictitious.


Aj' me ne zasmejavaj. :) Tekst je na nivou slashdota, ma ko da ga je potpisao ili gde da je objavljen.

Citat:
degojs: Možete da pošaljete neku peticiju u Google da i oni prestanu da obmanjuju javnost. Mene su lako prevarili, al' za vas se nisu spremali :)


Kad ste lakoverni. :)

Nego, vi da pišite Symantecu, Kasperskom, McAfee i kompaniji, ako već niste. Obmanjuju ljude kako virusi ugrožavaju korisnike Windows sistema. Mislim stvarno, pazi koliko im ljudi poverovalo, a u stvari im ništa od toga ne treba. Virusi ne postoje i treba staviti tačku na tu temu.
[ Dragi Tata @ 07.09.2004. 22:37 ] @
Citat:
popeye:
Nego, vi da pišite Symantecu, Kasperskom


Bolje da ne citiramo Kasperskog, hehehe
[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2004. 22:42 ] @
Citat:

Ajde, ajde znas dotro da nije to trzisna ekonomija inace ne bi podnosili toliko tuzbi zbog njihove poslovne politike od Evrope do Japana.


Daj bre axez, kupi sebi "The Economist" ili slicnu novinu i citaj na pocetku - ima onaj nedeljnik i listaj tuzbe u corporate svetu... to sto si se ti prihvatio MS-a ne znaci da se i drugi ne tuze i da to nije deo trzisne utakmice...

Citat:
Trzisna politika ne iskljucuje fer plej a ovde nema ni f od fer pleja.


Da... trebalo bi da daju malo "fore" Linuxu.. ipak su momci dobri, kasno su upali u igru, pa sad da im malo poklonimo trziste da nas stignu, nije fer da ih odmah bijemo :)

Citat:
Sta sad, ja treba da te sacekam negde u mraku i ubijem boga u tebo sto si recimo prestao da kupujes benzin na mojoj pumpi, sto je ekvivalent ponasanja koje microsoft prezentuje. Ne koriste fizicku silu ali svaku drugu silu da.


Koristi je i svaka druga kompanija dokle god je legalno. Nema tu nista novo, ako ne mozes da se prilagodis - odumires.
[ VRider @ 07.09.2004. 22:51 ] @
Citat:
Bolje da ne citiramo Kasperskog, hehehe

Citiraj. Mozes i da citiras odgovor na pitanje koji OS ima na laptopu (pitanje odmah posle izrecene "istine" o ranjivosti linuxa).
[ popeye @ 07.09.2004. 23:00 ] @
Citat:
Dragi Tata: Bolje da ne citiramo Kasperskog, hehehe


Slobodno, slobodno. Al' ta njegova izjava se zasad ne može potkrepiti dokazima, što biste vi rekli "Get the facts!" (ili neka anglosaksonska izreka o parama i ustima). "The facts!" zasad pljuju Microsoft gore nego axez, hehe.
[ axez @ 07.09.2004. 23:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Daj bre axez, kupi sebi "The Economist" ili slicnu novinu i citaj na pocetku - ima onaj nedeljnik i listaj tuzbe u corporate svetu... to sto si se ti prihvatio MS-a ne znaci da se i drugi ne tuze i da to nije deo trzisne utakmice...


Naravno, tuzbi ima svugde, gomila firmi se tuzaka tamo vamo ali protiv njih vode procese citave drzave i drzavne zajednice...Amerika, EU, Japan...itd
Jedno je kad se firme mlate izmedju sebe zbog ovog ili onog a nesto sasvim drugo je kad drzava vodi protiv tebe antimonopolski spor koji inace dobije i cvrc, moras da puknes po milijarde dolara na ime kazne.


Citat:
Da... trebalo bi da daju malo "fore" Linuxu.. ipak su momci dobri, kasno su upali u igru, pa sad da im malo poklonimo trziste da nas stignu, nije fer da ih odmah bijemo :)


Ne, ne treba da daju nikakve fore Linuxu niti bilo kome drugom.
Jedino da igraju fer i da se takmice kvalitetom svojih proizvoda a ne brutalnom silom.


Citat:

Koristi je i svaka druga kompanija dokle god je legalno. Nema tu nista novo, ako ne mozes da se prilagodis - odumires.


Pa nije legalno, o tome i pricam.
Koliko su kaznjeni od EU? 600 i nesto miliona dolara ( ili bese Eura ), mozda zbog toga sto su bili dobri ?
Samo zato sto imaju silne milijarde i mogu da podmazu koga je potrebno jos uvek nisu razbijeni na delove sto je bila vrlo ozbiljna opcija u antimonopolskom sporu u Americi.

[ axez @ 07.09.2004. 23:41 ] @
Citat:
VRider: Citiraj. Mozes i da citiras odgovor na pitanje koji OS ima na laptopu (pitanje odmah posle izrecene "istine" o ranjivosti linuxa).


Iz pouzdanih izvora znam da postoji velika verovatnoca da mr. Kaspersky ponovo dodje u Beograd ovog oktobra pa cemo moci da ga pitamo licno...:)
[ tdjokic @ 07.09.2004. 23:42 ] @
Citat:
"Možete da pošaljete neku peticiju u Google da i oni prestanu da obmanjuju javnost. Mene su lako prevarili, al' za vas se nisu spremali :)"
- Dobro, degojs, izvini - da preformulisem: "Degojs je naveo podatke sa Google statistike da Linux zauzima stalno 1% (medju korisnicima Google)."

Nego sad jedno ozbiljno pitanje - kakva je to frka na Google, izgleda da su sklonili statistiku bas o OS-ima? Ja to ranije nisam znao gde je, priznajem, a sada kad sam ga nasao, postoje samo stariji podaci.

Citat:
caboom:caletu sam jednom eksperimenta radi uvalio linux i moj mali eksperiment nije dobro prosao
Sta si mu uvalio? Slackware? OK, cinjenica je da se vecina distributera Linuxa za desktop jos uvek grci i muci, jer je to relativno novog datuma. (Neko ovde rece da su temelji Linuxa totalno zastareli i da mozda od svega na kraju krajeva nece biti nista - o tome nisam kompetentan da govorim, moguce je, da je to istina). Ali, ima sve pristojnijih distribucija, koje DAJU ONO STO OBECAJU. Znaci, ne obecavaju nemoguce, ali sto obecaju je tu. Primer za takve su Mepis, PCLinuxOS, Linspire i slicni. To su distribucije za tvog caleta i kevu. Ja sam pre godinu dana najmanje, izmedju brojnih distribucija, instalirao i FreeBSD. Jesam ne-strucnjak, ali se po malo snalazim. Pa ipak - kad sam nedavno (mesec dana od toga) instalirao PCLinuxOS, bio sam prijatno iznenadjen - sve radi, sve je podeseno, namesteno, doterano.

A sto se tice cenjkanja, vec sam govorio o okruzenjima gde nema cenkanja. To su oni sa margine - ako im ne das nesto za sasvim male pare - 10$ recimo, onda nista. Njima je svejedno da li ce MS da spusti cenu sa 1000$ na 500$ ili 100$ - za njih je i 100$ 'druga strana meseca'. Takve publike ima vrlo mnogo, ne radi se samo o tome da li ce neko u SAD da predje na Linux, nego u Brazilu, Srbiji (danas je na ES-u objavljen poziv za prijavu na besplatno predavanje o Linuxu za mala i srednja preduzeca) i mnogim drugim drzavama.

Jos mi niste odgovorili - da li je neko isprobao Conectivu, brazilski Linux? Takodje, da li ste se upoznali sa njihovom organizacijom podrske, obuke itd. Tu je jos niz lokalnih Linuxa, koji donosi IT pismenost, elementarnu ali ipak, u okruzenja gde je to sa MS-om nezamislivo.
[ VRider @ 08.09.2004. 01:50 ] @
Moj cale nije ni primetio kada sam umesto RedHata stavio Slackware (ne radi moj cale nista posebno - pusti muziku, igricu i to je). A kad ode kod kuma koji ima WinXP ne moze da se snadje ni sa sve srpskom lokalizacijom. Inace, moj kum je ziv dokaz koliko je windows jednostavan za upotrebu. Radeci njemu kao tehicka podrska mozes kola da kupis za godinu dana.
[ Dragi Tata @ 08.09.2004. 03:21 ] @
Hehe, instaliraj mu Linux, pa da ga vidimo onda.
[ degojs @ 08.09.2004. 04:35 ] @
Citat:
popaj:
Tekst je na nivou slashdota, ma ko da ga je potpisao ili gde da je objavljen.


hehe, što ti ne komentarišeš ono iz teksta? Dakle, sam tekst. Uporno prebacujete loptu na autora, novine i slične stvari, a samu vest - ništa. Muk. Dakle, da ponovim, izgleda da ti nije jasno: da nisu možda u Forbes izmislili tu priču iz Newhama? Hm?

Kad smo već kod virusa i sigurnosti da baš vidimo vezano za taj dil u Newhamu šta kažu:
Citat:

"We weren't playing around. We gave Linux a very serious look," Steel told ZDNet UK on Monday.
...
Leslie Burr, Capgemini executive consultant, told the press conference that "open-source software has more security issues" than Microsoft's software.
...

http://news.zdnet.co.uk/softwa...nix/0,39020390,39163655,00.htm

Biće da i taj laže, te vam ostaje jedino da nastavite u axez-stilu: "Svi znamo.."
[ degojs @ 08.09.2004. 04:56 ] @
Citat:
VRider:
pusti muziku, igricu i to je


Pa da, onu jednu, ne moraš ni da pišeš koju igricu..

To je ta poznata mogućnost izbora sa Linuxom: nema ovo, nema ono, ali zato ima sam Linux na 1000 načina. A kad poželimo nešto drugo/više, mi samo promenimo distribuciju - eto nam i posla i zabave.. Hvala GNU/Bradonji, ima distribucija, a nove verzije ispadaju svakih 7 dana - igranka bez prestanka. Šta će kome igrice pored takve zabave?
[ tdjokic @ 08.09.2004. 08:03 ] @
degojs, da li znas sta je sa Google OS statistikom, zasto su je uklonili iz onog Zeitgeista? Jasno mi je, da ti to bolje poznajes od mene, pa zato i pitam. A verovatno je zanimljivo i ostalima o cemu se radi.
[ axez @ 08.09.2004. 08:30 ] @
Citat:
degojs: Hvala GNU/Bradonji....



Kakvom bradonji...:)


[ Gojko Vujovic @ 08.09.2004. 09:46 ] @
Pa svi su oni bili unix hakeri dok nisu postali fenseraj.
[ degojs @ 08.09.2004. 14:35 ] @
Evo ga i Apple (počeo da) laže, svaljuju na open source:

Citat:
Apple Computer Inc. has issued a patch for 15 security flaws in its Mac OS X operating system, including many originating in the software's open-source components.
...
Possible exploits include remote execution of malicious code, denial of service, local user privilege escalation, cross-site scripting and Web page spoofing.


http://www.eweek.com/article2/0,1759,1643904,00.asp

Jeste, pričajte nam o sigurnosti.. "Svi znamo..." :)


@tdjokic:

Citat:
degojs, da li znas sta je sa Google OS statistikom, zasto su je uklonili iz onog Zeitgeista? Jasno mi je, da ti to bolje poznajes od mene, pa zato i pitam. A verovatno je zanimljivo i ostalima o cemu se radi.


Ne znam, možeš još uvek da pogledaš statistiku za Jun. Ne verujem da se za 2 meseca nešto bitno promenilo.

Zašto nema za posle, ne bih mogao reći. Nagađanje bi bilo da je statistika uklonjena jer se stanje za Linux još više pogoršalo, pa je zbog celobrojnog zaokruživanja ispalo da ga koristi 0% korisnika. Onda su uklonili sve skupa zbog sramote a i da se neko ne ubije od muke :-)
[ Dragi Tata @ 08.09.2004. 14:40 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: Pa svi su oni bili unix hakeri dok nisu postali fenseraj.


Svi su oni bili Unix hakeri dok nisu napravili nešto bolje ;)
[ VRider @ 08.09.2004. 15:35 ] @
Citat:
Pa da, onu jednu, ne moraš ni da pišeš koju igricu..

Napisi koju i imas gajbu piva od mene po sopstvenom izboru.
Citat:
Svi su oni bili Unix hakeri dok nisu napravili nešto bolje

Unix im je bio zajeban pa su napravili nesto prema sebi - idiot-frendly.
[ Dragi Tata @ 08.09.2004. 15:44 ] @
Citat:
VRider: Unix im je bio zajeban pa su napravili nesto prema sebi - idiot-frendly. :)


Ček-ček. Pa ti malopre reče da je Windows teži za korišćenje. Po toj logici, Unix je bio idiot-friendly, pa su napravili nešto za prave 3111te ha0x0r-e.
[ dinke @ 08.09.2004. 15:46 ] @
Zatvaram ovu totalno beskorisnu diskusiju.