[ pinci @ 07.09.2004. 23:14 ] @
Situacija je sljedeca: nakon sto iskljucim racunar na 6-7 sati kada ga zelim ponovo upaliti racunar krene da se pali, krenu izlistavanja, trepnu lampice na tastaturi, cuje se beep, pale se lampice na CD pisacu i snimacu sve ide normalno i onda se racunar samo restartuje. Jos cesca je pojava da uopste nemam slike na monitoru, a racunar stalno pokusava da startuje u intervalima nekih pola minute i tako u nedogled. Zna ponekad i da zamrze u startanju, a ponekad zna i da skoro podigne sistem, pojavi se desktop i onda restart.
Da bi ga pokrenuo moram ga ostaviti malo tako da radi, da pokusava da starta ili zamrznutog i onda na produznom kablu iskljucim napajanje i ponovo ukljucim. Nakon sto sam to uradio upalim racunar normalno, obicno mi otvori Bios i u njenu trazi da provjerim brzinu procesora, da li je 1500MHz ili 1533MHz, i kasnije pita da li zelim racunar pokrenem u Safe modu posto nije normalno ugasen.
Kada racunar upalim ponovo nakon 2-3 sata, starta sasvim ok.

Konfiguracija je sljedeca AMD 1800XP, AS333 ploca sa integ. SB, 512 MB DDR, CD re-writer i player, TV kartica, ATI Redeon 64MB, dodatni fan itd.

Da li neko ima iskustva sa ovakvim problemom, ja sumljam da mu je mozda slabo napajanje posto imam dosta komponenti na njemu(kuciste je obicno, nista posebno), mozda je oslabila baterija na maticnoj ali vrijeme pokazuje normalno, sat radi ok.
[ pctel @ 07.09.2004. 23:34 ] @
Citat:
Da li neko ima iskustva sa ovakvim problemom, ja sumljam da mu je mozda slabo napajanje posto imam dosta komponenti na njemu

Moze biti do napajanja, procesora, memorije...
Za proveru napajanja pocupaj kablove iz CD uredjaja, PCI kartice, FDD, pa vidi da li ce raditi onda. Testiranje memorije je vise puta objasnjeno, pogledaj TOP teme.
[ sosingus @ 08.09.2004. 12:38 ] @
Meni se dogodio isti problem bas prosle nedelje i problem je bio u napajanju, i to ne u kompletu vac samo u ventilatoru.
Ako ti je deo oko napajanja vruc da mozes da se sprzis onda je najverovatnije ventilator koji mozes lako zameniti i sam, a krece se od 200 dindzi pa navise.
Zasto bi kupovo celo napajanje ako ne moras
[ pinci @ 09.09.2004. 23:46 ] @
Hvala na savjetima, pokusacu nesto napraviti pa cu javiti rezultate
[ Tosaxxx @ 15.09.2004. 19:55 ] @
Ma nema sta, ili napajanje ili baterija...
[ pinci @ 19.09.2004. 10:38 ] @
Posto trenutno nemam vremena da se posvetim ovome problemu 100% on me i dalje zeza. Testiaro sam memoriju(pomocu GoldMem i vadio sam plocice i pustao da rade pojedinacno) i ona je ok. Dobio sam jasniju sliku problema: racunar krene da starta onda se resetuje (nekada se resetuje odmah na pocetku, nekada se pojavi desktop, a nekada se zaledi kada se pojavi logo od maticne ploce). Nakon restarta ili se cuje beep koji se ponavlja kao da se radi o problemu sa memorijom ili racunar pokusava da starta neprekidno, dodje do otprilike trenutka kada se treba cuti disketa i onda opet restart. Onda ga malo ja resetujem, gasim, gasim na napajanju, pustim malo da radi i tako kombinujem, i nakon 15 min borbe on starta normalno. Imam instaliran Asus Probe i u njemu je sve ok.

Nadam se da je baterija ili napajanje.


[ biros @ 20.09.2004. 09:51 ] @
Za pocetak proveri da li lezi cooler na procesoru dobro i sve kontakte oko CD ( ume da pravi problem povuce previse struje ponekad "SONY" etc.) i iskljuci u BIOS da nadgleda temeraturu. Ako to nije reci koju plocu imas, pa ako postoji flash novi uradi ga. Takodje provei kontakte na kucistu (reset power etc.) mozda se neki od njih zaglavio pa svremena na vreme pravi kontakt. Znam da si pomenuo da mislis da nije napajanje ali ako imas instrument porveri napon pri paljenju račinara ( da li varira).

Ako se setis jos nekih detalja javi
[ pinci @ 21.09.2004. 07:55 ] @
Ploca je A7S333, a ja se nadam da je napajanje. Juce sam prepakovo kompletno napajanje i sve kablove na PCu, ocistio ga itd. Onda primjenim fazon od nekog tipa sa neta koji je imao slican problem i prebacim memoriju tj. jednu plocicu (imao sam 2 x 256 DDR RAMa u krajnjim utorima) u srednji utor i nakon toga vise se nije culo niti jednom beep(sem onaj jedan kada starta PC). Pomislio sam to je to, radio na racunaru, resetovo ga itd. i ponovo se poce racunar sam resetovati. Uzeo sam od druga racunar i ubacio njegovo napajanje u moj PC i starta ok. Pebacim svoje napajanje u drugov racunar i starta ok ?! Ponovo vratim svoje napajanje u svoj PC, opet se resetuje.
Nisam imao vise vremena ni zivica da cacakam oko racunara.
Jos da napomenem da mi modem interni nece da radi, konektujem se ok medjutim nece da prima podatke. Sada koristim externi modem od druga koji radi ok.

Kada se racunar resetovao ispisivao mi je greske:
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
BAD_POOL_CALLER
PFN_LIST_CORRUPT
kao i da fajlovi nisu ok:
fastfat.sys - ADRESS 8379CE0 BASE AT FB372000, DATASTAMP 41107eb7
Ovi fajlovi su najvjerovatnije osteceni prilikom restartovanja.

Pomislio sam da nije do memorije i ponovo je testirao, ovaj put sa nekim Microsoftovim programom i opet je sve ok.

Koliko ponavljanja prilikom testiranja memorije je potrebno da bi znali da li je ona ok?

Pada mi napamet da kada sam vracao svoje napajanje u PC da u pocetku uopste nije bilo napona na ploci (lampica na njoj nije gorila), niti je PC reagoavo prilikom pritiska na dugme za startanje, kada sam malo pomjerio kablove sve je bilo ok.

Temperatura ploce i CPU je ok, uvijek kao i svi naponi.

Napravicu jos pokusaja da rjesim ovaj problem koji je mislim sveden na 3 komponente:
-napajanje
-memorija
-power switch


Sinoc sam pisao ovaj post, i kada sam dosao skoro do kraja, vec pogadjate,
racunar se resetovao

[ biros @ 21.09.2004. 12:51 ] @
Nebi bilo lose da dodas i plocu medju stavke koji si naveo kao potencionalno ne ispravne. pregledaj je vizualno da nije slucajno neki kondezator nabubreo oko procesor (mogu da izazovu nestabilnost procesora).

U princiou mem test programi bi trebali da makar urade 3 do 6 ciklusa test memorije da bi bio apsolutno siguran da je memorija isparvna.

Moj savet ti je da iskljucis sve suvisne komponente (modem, zvucna, cd-rom) da startuje racunar sa elemntarnim komponentama (hard, floppy) da vidis kako se racunar onda ponasa, oa zatim da dodajes jednu po jednu da bi utvrdio koja je neispravna.
[ pinci @ 24.09.2004. 11:03 ] @
Hvala svima koji su uzeli ucesce u ovoj mojoj temi, rijesio sam problem.
Problem je bio u neispravnoj napojnj jedinici. Mada je ta ista napojna jedinica radila ok u racunaru od mog prijatelja i svi naponi su bili 100% ok, ipak je problem bio u njoj. Otisao sam kod poznanika koji se bavi prodajom i servisiranjem racunara, i kada je prikopcao PC na struju u napojnoj je cuo pucketanje (ja ga nikada ne bih cuo, valjda iskustvo). Ubacili smo novu napojnu i racunar je startao ok, jos smo malo testirali i sve je bilo uredu. Nakon toga sam vratio memoriju u krajnji utor, posto je prethodno bila prebacena u srednji iz razloga koje sam vec objasnio u jednom od prethodnih postova. Racunar je opet startao ok i to je bilo to.