[ Paxy @ 08.09.2004. 11:18 ] @
Pozdrav,

I ako sam teoretski prosao dosta puta, tek sam skoro primetio ka se u UTP kablovima koristi samo 4 zice.
Druge 4 zice nemaju nikakvu svrhu.

Povezuje se : TX+, TX-, RX+, RX- dok ostale nisu vazne.

Probao sam da spojim konektor sa samo ove cetiri i sve je funkcionisalo kako treba.

Zna li neko zasto placam kabl duplo skuplje ?
[ Gojko Vujovic @ 08.09.2004. 11:46 ] @
Za tvoj ethernet (10/100BaseT verovatno) se ne koriste, ali to ne znači da se taj kabl pravi samo za tu namenu. Npr. 100Base-T4 će koristiti sve četiri parice. Druga namena je POE. Treća namena koja mi pada na pamet je korišćenje telefona preko neupotrebljenih parica.

Dakle da bi uopšte imao 100mbita kroz cat3 kabl, to mora da radi kao 100Base-T4. Za cat5 možda postoji neka namena u planu ili tek treba da se izmisli, ako ne računaš ovo sa POE i sa telefonima.
[ markom @ 08.09.2004. 11:58 ] @
1000baseT koristi sve 4 parice, takođe.

Marko.
[ AcaS @ 08.09.2004. 12:09 ] @
Naravno da imaju svrhu. Kroz isti kabl mozes da provuces jos jednu
"ethernet" vezu, POE ili jos dve telefonske linije.

Aca
[ tuxbilder @ 11.09.2004. 12:40 ] @
Onda bi bilo dobro da se moze kupiti kabl sa samo 2 parice.....
[ JogyII @ 12.09.2004. 14:38 ] @
takav kabal (sa samo dve parice) bi u stvari bio vise puta skuplji, jer zahteva specijalnu izradu, tako da nebi nista ustedeo

odavno na cenu komponenti i uredjaja (ne samo racunarskih, nego i stubova, TV-a, CD Playera ...) mnogo vise utice proizvedena kolicina/trziste, i postojeca konkurencija, nego slozenost proizvodnje.

takodje posto se zalis na cenu UTP kabla (koji je po mom misljenju vrlo jeftin), moguce je da kupujes na pogresnom mestu, ili pogresnu kolicinu.

recimo maloprodajna cena (oko recimo 50 metara) je nekoliko puta veca nego veleprodajna (par koturova od recimo 300 metara),
ako ti kupujes vecu kolicinu, a dobio si losiju cenu, pronadji neku radnju cija je specijalizacija mrezna oprema.
ukoliko kupujes manju kolicinu (oko 50 metara) potrazi po gradu, postoje ljudi koji ce ti i na ovu kolicinu dati veleprodajnu cenu.

ukoliko kupujes "na parce" recimo 5 metara, najbolje svrati do nekog prijatelja koji je skoro radio kabliranje, posto se obicno narucuje 15% - 25% vise kablova nego sto je potrebno pri projektovanju sigurno mu je ostalo neko parcence koje ce ti pokloniti, ili prodati za jedno ladno pivo