[ k2k2 @ 09.09.2004. 07:34 ] @
ovo se pojavljujeprilikom startovanja kompa, pa me interesuje sta znaci.
inace mashina radi kako treba.
[ Not now, John! @ 09.09.2004. 10:25 ] @
U BIOS-u je onemogućen S.M.A.R.T. (System Maintainence and Reporting Technology, ako sam dobro upamtio), omogućava da predvidiš crkavanje diska.
[ Miroslav Cvejić @ 09.09.2004. 11:17 ] @
Crkavanje harda je ona funkcija kojom su najviše reklamirali tu funkciju. Inače može se videti temepratura harda, koliko puta je upaljen koliko puta je došlo de greške i tako dalje... Ako S.M.A.R.T. uključen sve ovo se može očitati iz nekih programa (Sandra).
[ k2k2 @ 09.09.2004. 15:08 ] @
PA kako, odnosno gde da ga ukljucim ?

Nije to mozda neophodna funkcija, ali nije ni losa, samo je pitanje koliko je
pouzdana i tacna.
[ cicika @ 09.09.2004. 18:20 ] @
Pa u BIOS-u.
[ Miroslav Cvejić @ 09.09.2004. 20:04 ] @
Tijana, Tijana, takvi postovi su potpuno beskorisni!

Ako znaš gde se S.M.A.R.T. uključuje, ne znači da tako treba da odgovaraš! Ako si napisala "u BIOSu" onda reci gde u BIOSu. U protivnom nemoj se ljutiti kad ti bez obrazloženja obrišu poruku.

U zavisnosti od ploče ova opcija se nalazi na različitim mestima u BIOSu.
Na ASUS pločama to se radi za svaki uređaj posebno. Lupiš ENTER po hardu i na dnu se nalazi SMART, prebaciš na "enabled" i to je to.
Na GIGABYTE pločama je ova opcija "skrivena". U glavnom meniju pritisni CTRL+F1 pa idi na Advanced nešto, S.M.A.R.T. bode oči, lako ga je naći.
Na većini ploča se nalazi na istom ili sličnom mestu (kao i kod GIGABYTE ploča).
[ cicika @ 09.09.2004. 21:31 ] @
Zato mu i nisam napisala gde je. Ne znam ni kod mene napamet, cak ne znam ni da li treba da pritisnem Ctrl-F1 da bih to nasla ili ne, jer svaki put kad ulazim u BIOS odmah to pritisnem pa onda ceprkam. Sreca da si ti tu da me dopunis svaki put kad treba. :)
[ k2k2 @ 09.09.2004. 22:42 ] @
Hvala, hvala, vec sam ukljucio.
Nisam toliki nepoznavalac racunara, mada, kao sto sam vec rekao, ne znam bas za sta ce mi to toliko, ali dobro... To je ono, non stop cackas i podesavas da bi nesto bilo bolje u sistemu (i gubis dosta vremena), a kad malo bolje razmislis to su mozda samo nijanse u pitanju i vecina stvari i nije potrebna.