[ Pero @ 04.03.2002. 14:20 ] @
Ljudi ima li neko od Vas ima neke Tutoriale za C++ i 3d grafiku posto ja sad trenutno ucim c++ imam onu knjigu c++ za 21 Dan...Ali u toj knjizi nema nista o 3d grafici a svi kazu da se sbve igre prave u c++...Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...
[ Dejan Lozanovic @ 04.03.2002. 15:26 ] @
Citat:
Pero:
Ljudi ima li neko od Vas ima neke Tutoriale za C++ i 3d grafiku posto ja sad trenutno ucim c++ imam onu knjigu c++ za 21 Dan...Ali u toj knjizi nema nista o 3d grafici a svi kazu da se sbve igre prave u c++...Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...

Pa da bi koristio 3d grafiku treba da koristis neku od gotovih biblioteka za rad sa 3d grafikom direct3d ili OpenGL, od cega ti ja savetujem OpenGL, jer je laksi za shvatiti ako nisi slusao neku od fakultetskih matematika a i direct3d radi samo pod windowsima dok OpenGL radi svuda(Unix, MacOS itd...).

U principu ti bi trebalo da prvo savladas sintaksu jezika i da shvatis kako radi koncept objektno orjentisanog programiranja. Nakon toga kada razumes jezik u potpunosti onda bi mogao da vidis kako se radi sa grafikom.

Pogledaj po forumum cini mi se da je neko skoro pominjao OpenGL, idi na www.opengl.org i tamo potrazi tutorijale tamo ces naci dosta kvalitetnih sajtova koji se bave tom tematikom.
[ Dragi Tata @ 04.03.2002. 16:39 ] @
Slabo će ti tu koristiti "tutorijali", nego treba da zagreješ stolicu i da naučiš:

1. Matematiku (matrice, vektore, geometriju,...)
2. Strukture podataka i algoritme.
3. Programiranje u C-u ili C++u (za ovaj drugi će ti trebati "malo" više).
4. Teoriju kako se prave "Game Engines".

Znači treba detaljno da pročitaš najmanje 4 knjige i dobro provežbaš to što si pročitao, pre nego što kreneš da praviš igrice.
[ Predrag Damnjanovic @ 04.03.2002. 16:40 ] @
http://ask.ii.uib.no/ebt-bin/n...naweb/SGI_Developer/OpenGL_PG/
OpenGL tutorijal
[ Pero @ 04.03.2002. 19:13 ] @
Pa dobro onda mi recite gde da nabavim knjige o openGL-u i onu za Game Engines i sve ostale a po mogucnosti da budu na srpskom...
[ Dejan Lozanovic @ 05.03.2002. 11:43 ] @
Citat:
Pero:
Pa dobro onda mi recite gde da nabavim knjige o openGL-u i onu za Game Engines i sve ostale a po mogucnosti da budu na srpskom...

Slabo ces tu literaturu naci na srpskom, jer kao sto obicno biva dok nasi preveedu nesto obicno za to vreme se pojavi novija verzija za nekim izmenama/dodacima pa tu vecito kasnis korak ili dva sa aktuelnim stvarima.

Sto se OpenGL-a tice ko sto sam vec napomenuo laksi je od direct 3d-a jer ne moras dobro da poznajes linearnu algebru i analiticku geometriju. Imam ja knjigu OpenGL Red book, sto mu dodje nesto kao biblija za OpenGL. u html formatu na engleskom :)) pitao sam ja bio gojka da mu posaljem medjuiom on je rekao kako ce verovatno i one knjige sto je postovao tamo morati da obrise :(.

[ Dejan Lozanovic @ 05.03.2002. 11:48 ] @
Citat:
Pero:
Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...

A povezivanje 3D maxa sa C++ ide tako sto scenu exportujes u ASE format. E sada taj format treba lepo parsirati i ucitati lepo. Mislim da ima negde na netu primer kako se to radi.
[ leka @ 05.03.2002. 14:27 ] @
Kad je matematika i teorija u pitanju, kao i praksa mogu da vam posaljem Pet3D source (QuickBASIC) koji sam davne 92/93 pisao kad sam isao u Petnicu...

Koristi Beta splajnove, imate gotove funkcije za osnovne 3D primitive i tako dalje. Zapoceto je i Phong sencenje.

- Sve napisano iz glave (nakon tone procitanih knjiga) ...

Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Pozdrav svima


[ Predrag Damnjanovic @ 05.03.2002. 16:05 ] @
Citat:
leka:
Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Ziveo C :)
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica. Nema smisla jer opengl radi i tamo gde nema 3d kartice.
Jest da je FPS oko 2, ali radi :)
[ tosa @ 05.03.2002. 23:37 ] @
Citat:
zastita:
Citat:
leka:
Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Ziveo C :)
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica. Nema smisla jer opengl radi i tamo gde nema 3d kartice.
Jest da je FPS oko 2, ali radi :)


Pisanje takvog engine-a ima I TE KAKO smisla ...
Da preciziram: ko nije takav engine napisao ima slabe sanse da napravi nesto dobro uz pomoc hardware-a...

Moj savet za pocetnika su sledece stari:

knjige:
- Computer Graphics Principles And Practice; James D. Foley
- 3D Computer Graphics; Allan Watt
- The Computer Image; Allan Watt
(ima jos autora, ali ovo su glavni)

Sto se tice koriscenja 3DS Max-a - jedino normalno resenje je da napises plugin,
ali za to moras prvo da DOBRO ovladas C++, Windows pa i MFC programiranjem ...

pitaj sta te zanima ...
ali budi spreman da sam istrazujes

tosa
[ tosa @ 05.03.2002. 23:47 ] @
Citat:
zastita:
Citat:
leka:
Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Ziveo C :)
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica. Nema smisla jer opengl radi i tamo gde nema 3d kartice.
Jest da je FPS oko 2, ali radi :)


Zaboravih da pomenem ...
U jednom mom starom engine-u (100% software) FPS je ogranicen jedino refresh rate-om... i to za vise od 1000 poligona sa teksturama i vise (obojenih) izvora svetlosti ...

Dakle software rendering za vecinu jednostavnih primena moze da se meri sa hardverom osim kada su potrebni napredni efekti (npr. bilinear filtering za teksture u mom engine-u prilicno usporava rendering (blizu 50%), mada i to nije
mnogo ako se uzme u obzir da je to extra 15-20 mnozenja po pixelu vise ...)

puno podrske softverskim rutinama ! :)

tosa
[ Reljam @ 06.03.2002. 06:55 ] @
Citat:
tosa:
Citat:
zastita:
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica.


Pisanje takvog engine-a ima I TE KAKO smisla ...
Da preciziram: ko nije takav engine napisao ima slabe sanse da napravi nesto dobro uz pomoc hardware-a...

Toso, nisi u pravu - to su price tipa "ko nije radio u asembleru, ne zna sta ...". Napisati softverski engine naravno da jeste bonus, ali daleko od toga da je neophodno iskustvo za 3D programiranje. Uostalom problemi kojima se bavi danasnja 3D grafika i ono cime se bavila pre kucnog 3D hardvera su potpuno razlicite stvari.

Za sve one koji pocinju da se bave 3D grafikom, samo napred, i mozete slobodno da podrazumevate 3D karticu (i to verovatno TnL), jer dok vasi proizvodi izadju na trziste to ce biti svuda dostupno.
[ ventura @ 06.03.2002. 09:23 ] @
Imam ja komplete knjiga Graphics Gems 1,2,3,4,5 ... 2 i 5 imam kao duplikate, pa ako hoces mogu da ti ih prodam...

te knjige su najbolje za ucenje 3D programiranja, apsolutno..

imam i jos neke knjizice o 2D programiranju, ako te to interesuje...
[ tosa @ 06.03.2002. 09:41 ] @
Citat:
Reljam:
Toso, nisi u pravu - to su price tipa "ko nije radio u asembleru, ne zna sta ...". Napisati softverski engine naravno da jeste bonus, ali daleko od toga da je neophodno iskustvo za 3D programiranje. Uostalom problemi kojima se bavi danasnja 3D grafika i ono cime se bavila pre kucnog 3D hardvera su potpuno razlicite stvari.


Nije tacno ... nisu u opste razlicite stvari ...
Jesu nesto drugacije zbog drugacijeg pristupa, ALI ono sto ja tvrdim
je da je mnogo bolje nauciti teoriju jer se tek tako moze razumeti
sta radi hardware (a to je bitno za optimizacije) ...

Nije poenta nabiti GeForce3 kartici 5 000 000 poligona i reci "hej pa to radi".
Bitno je da to radi na raznim platformama (sa raznim mogucnostima) ...

Moguce je napisati 3D engine bez mnogo znanja teorije - ali bice LOS ...

Citat:

Za sve one koji pocinju da se bave 3D grafikom, samo napred, i mozete slobodno da podrazumevate 3D karticu (i to verovatno TnL), jer dok vasi proizvodi izadju na trziste to ce biti svuda dostupno.


Sa ovim se slazem, ali moj savet je:

Naucite teoriju, koristice vam mnogo ...

tosa
[ Predrag Damnjanovic @ 06.03.2002. 15:13 ] @
Citat:
tosa:
Moguce je napisati 3D engine bez mnogo znanja teorije - ali bice LOS ...

Dokazacu ti da nisi u pravu.
Nikad se nisam bavio do sada 3d programiranjem, ali vrlo dobro znam da optimizujem svaku moju rutinu.
Samo sacekaj da napisem neku osnovu ovo mom engine-u...
[ nbulic @ 04.04.2002. 00:47 ] @
Citat:
SyStemOuT:
Citat:
Pero:
Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...

A povezivanje 3D maxa sa C++ ide tako sto scenu exportujes u ASE format. E sada taj format treba lepo parsirati i ucitati lepo. Mislim da ima negde na netu primer kako se to radi.


Sto se tice importovanja modela iz 3d maxa (fajlovi .3ds formata) pa i scena (.ASE format) , tutorijale za njih mozes naci na adresi http://www.gametutorials.com
pod opengl tutorijalima
[ Reljam @ 04.04.2002. 08:48 ] @
Ukoliko radis u Direct3Du, mozes da koristis plugin i konvertor koji se dobija uz DirectX, i da uz pomoc D3DX (olaksava rad sa D3Dom, takodje se dobija uz DirectX) prikazujes te objekte. Cak imas tutorial koji to vrlo lepo pokazuje i uz njega ide help fajl.
[ leka @ 04.04.2002. 13:51 ] @
Ljudi, ponavljam, ponavljam i opet ponavljam... MATEMATIKA vam treba za 3D programiranje i ODLICNO znanje nekog programskog jezika, znaci ne osnovno, vec NAPREDNO!
[ 01011011 @ 04.04.2002. 22:43 ] @
Citat:
leka:
Ljudi, ponavljam, ponavljam i opet ponavljam... MATEMATIKA vam treba za 3D programiranje i ODLICNO znanje nekog programskog jezika, znaci ne osnovno, vec NAPREDNO!



Smesno...MATEMATIKA VAM TREBA ZA BILO KAKVO PROGRAMIRANJE, NE SAMO ZA 3D...
[ Reljam @ 04.04.2002. 23:30 ] @
Citat:
01011011:
Smesno...MATEMATIKA VAM TREBA ZA BILO KAKVO PROGRAMIRANJE, NE SAMO ZA 3D...

Netacno - ja sam slab u matematici, tj. ostao sam na relativno osnovnom znanju matematike (1. godina faksa) i to samo zato sto sam radio nesto vezano za 3D. 3D na stranu, matematika mi stvarno ne treba za posao...
[ Predrag Damnjanovic @ 05.04.2002. 11:41 ] @
Citat:
Reljam:
matematika mi stvarno ne treba za posao...


Ovo sam i ja hteo da kazem tosi, al' rekoh sebi mozda sam neinformisan, pa da se ne bulim...
Meni je u dosadasnjem 3d programiranju trebao samo sinus i kosinus (sto se uci u prvom razredu srednje skole) i pitagorina teorema (valjda, nisam siguran).
[ Ivan Dimkovic @ 05.04.2002. 11:54 ] @
Zavisi sta vi momci podrazumevate pod "matematikom"?

Matematika je i 2 + 2 = 4, a i resavanje nekih netipicnih integrala.

To je vrlo sirok pojam, a ja sam siguran da vam za 3D engine ne treba znanje "Analize 2" ili diferencijalnih jednacina - bar ne u fakultetskoj meri.

[ 01011011 @ 05.04.2002. 11:59 ] @
Citat:
Reljam:
Citat:
01011011:
Smesno...MATEMATIKA VAM TREBA ZA BILO KAKVO PROGRAMIRANJE, NE SAMO ZA 3D...

Netacno - ja sam slab u matematici, tj. ostao sam na relativno osnovnom znanju matematike (1. godina faksa) i to samo zato sto sam radio nesto vezano za 3D. 3D na stranu, matematika mi stvarno ne treba za posao...



Drago mi je da si se snasao i uvalio ko sto bi nasi ljudi rekli, ali brate da bi bio ono sto se kaze PROGRAMER, pravi treba da poznajes matematiku, jer ti trista knjiga nece pomoci. Ti mozes da nadjes na internetu milion tutorijala i da nabubas sve napamet, i da znas nesto sto vec radis da radis samo to, ali brate kad ti neko dadne problem, ukoliko ga ne znas staviti na papiru(resiti)Mozes se slikati sa C++ i sa 3D Programiranjem. Nisam zaista dobar u 3d programiranju, ali radim sa Perlom, C++ osnovno, i PHP, i svaki od ovih jezika ti trazi dobro poznavanje Metmatike da bi napravio bolje aplikacije ili sta se vec pravi. Pa i ja na univeriztetu u indiani za svaki svoj projekat moj profesor ne uzima samo Code da pregleda nego Pseudocode(sto je inace napismeno kako ti razmisljas), i Flowchart(to vjerovatno znas sta je )...
ukoliko dadnes neki od ovih prorgama jednostavnijih koje sam radio nekome ko en zna matematiku, mogu se slikati.

Svaka cast tebi, i ne bih da se uvredis i da mislis da je meni namjera da te isprovociram, ali Programiranje nije teorija i ne moze se nabubati, vise je ziva matematika, bar za mene.
[ Predrag Damnjanovic @ 05.04.2002. 13:02 ] @
Citat:
01011011:
PHP...

Si bre ti prolupao?
Ajd' za 3d programiranje, pa i za C/C++ ako pises knjigovodjstvene/matematicke programe, al' za PHP - si bre ti krsten?
Il' se pravis pametan... trece nema...

P.S. Nemoj samo da mi kazes da ti i u PHP-u treba matematika ako pravis neku skriptu sto proracunava nesto, jer je to veoma specifican slucaj, a mi govorimo o normalnoj upotrebi...
[ srki @ 05.04.2002. 15:18 ] @
Citat:
01011011:
Smesno...MATEMATIKA VAM TREBA ZA BILO KAKVO PROGRAMIRANJE, NE SAMO ZA 3D...


ovo nema veze sa zivotom. sta ce mi matematika za programiranje baze
podataka?!?
mislim ako matematiku mislis kao 2+2=4 onda treba da se zna matematika ali
pretpostavljam da su svi mislili na visu matematiku. sta ce meni za baze podataka
matematika ako sve sto treba mogu sam logicki da zakljucim sa poznavanjem samo
osnova matematike. sta ce mi tu diferencijalne jednacine i slicno?!?
znaci ja ne mogu da budem dobar programer ako ne znam matematiku?
ne mozes tako uopsteno da pricas, ipak zavisi sta se programira. naravno da
mi treba matematika ako se bavim programiranjem u nasi na projektu leta
space shutle-a ali recimo za baze podataka?!?!!!!
ne znam uopste na koju si matematiku mislio, ako si mislio ono iz osnovne i nesto iz srednje skole onda se slazem ali ne verujem da je neko to mislio.
[ ventura @ 05.04.2002. 15:20 ] @
Za OSNOVNO 3D programiranje, znaci da uradis neki obican 3D engine, koji nemora da bude nista posebno, ali da radi, jedino sto ti od mateamtike treba je OSnovna skola + osnove trigonometrije...

Kako napredujes, lakse ce ti biti da uz primenu matematike pises optimizovanije i bolje engine...

ja sam u 1 godini srednje napisao svoj engine, doduse bio je los do bola, ali je radio...
[ 01011011 @ 05.04.2002. 22:29 ] @
Ovako,
ZASTITA: tvoja je teorija da se moze nauciti C++ iz knjige bez ikakve poznanosti matematike??? Onda bi svaka budala mogla da bude profesionalni programer i da pravi preko 100k godisnje....Are u nuts...???

Ja sam vam samo rekao misljenje nemorate da se osecate uvredjeni, ako mislite da vam nije potrebna nemojte ni uciti i bubajte napamet stvari, videcete dokle cete dogurati
[ Reljam @ 05.04.2002. 23:22 ] @
0101, mislim da gresis: da bi bio profesionalni programer ne treba ti matematika vec nesto drugo - smisao za programirajne / talent / nazovi kako hoces. Zato i ne moze svako da bude programer. Ali matematika nije to sto je potreban uslov, a kamoli ne dovoljan uslov.

Ne osecam se uvredjeno, ali meni matematika stvarno nije pomogla da shvatim stvari - ali mozda to je mozda samo moj problem... Uostalom, kao sto ti kazes, videcemo dokle ce me to dogurati.
[ srki @ 06.04.2002. 08:59 ] @
Citat:
01011011:
Ovako,
ZASTITA: tvoja je teorija da se moze nauciti C++ iz knjige bez ikakve poznanosti matematike??? Onda bi svaka budala mogla da bude profesionalni programer i da pravi preko 100k godisnje....Are u nuts...???



e ovako, imam razlicito misljene od tvog i sve sto budem pricao nemoj da shvatis kao poziv za svadju vec je sve rasprava i jednostavno se trudimo da ubedimo jedno drugog u ispravnost misljena. ako se neko uvredio taj je kreten jer si ti samo rekao svoje misljenje. i ja cu reci moje i niko ne treba da se oseca uvredjenim. kao prvo svi su pricali o malo visoj matematici od osnovne skole a svi su isli u srednju pa znaju to iz srednje pomalo i mislim da im je to dovoljno za neke stvari. recimo sta ce meni neka visa matematika za programiranje baze podataka?!? to mi objasni! sve sto mi treba mogu sam dovoljno da zakljucim. samo nemoj da mi kazes da mi je potrebno da znam relacije i slicno kad sve to moze svako sa 2 grama mozga logicki da zakljuci. cak i da mi treba to se radi u prvom razredu srednje i to nije visa matematika o kojoj su svi pricali. samo mi objasni koja matematika mi treba da bih ja naucio C++ ili SQL i da bih znao da programiram neku bazu podataka. ako radim u NASA onda mi sigurno treba matematika ali ovako ne. mislis da ne mogu da budem dobar programer ako ne znam matematiku? zavisi sta se programira!!! ajde mi reci jednu stvar koja ne moze da se shvati iz c++-a a da je potrebna neka matematika (ne pricamo o osnovnoj matematici koja se uci u prvom razredu srednje i u osnovnoj).
mislim tvoja teorija je slicna onim 'ako ne znas da koristis asembler ti nisi programer i samo pravi programeri koriste asembler'! nekad nije bilo zamislivo da se igre programiraju u necem sto nije asembler a sada to retko ko koristi. jeste korisno ali opet zavisi od toga STA programiras. ako programiras recimo baze podataka sta ce mi asembler i matematika?!? ako pod matematikom mislis na racunanje i slicno onda si u pravu ali niko nije mislio na to!
[ tosa @ 06.04.2002. 09:56 ] @
Citat:
zastita:
Citat:
Reljam:
matematika mi stvarno ne treba za posao...


Ovo sam i ja hteo da kazem tosi, al' rekoh sebi mozda sam neinformisan, pa da se ne bulim...
Meni je u dosadasnjem 3d programiranju trebao samo sinus i kosinus (sto se uci u prvom razredu srednje skole) i pitagorina teorema (valjda, nisam siguran).


A sta je to projekcija ? Ili to nemas u "engine"-u ?
Bez linearne algebre mogu ljudi da se loze koliko hoce ... ali 3D programiranja tu nema !

btw. da vidim nekoga ko ne zna matematiku da napravi dobar pixel shader ... :)

tosa
[ tosa @ 06.04.2002. 10:03 ] @
Citat:
srki:
ajde mi reci jednu stvar koja ne moze da se shvati iz c++-a a da je potrebna neka matematika (ne pricamo o osnovnoj matematici koja se uci u prvom razredu srednje i u osnovnoj).


- digitalna obrada signala
- wavelet kompresija slike
- radiosity rendering (ovde ce ti trebati i fizika)
- vestacka inteligencija
- itd ..

ovo su naravno samo stvari vezane za pravljenje igara ...
Toga ima jos mnogo, ali i ovo je vise od "jedne stvari" ... :)

Citat:
srki:
mislim tvoja teorija je slicna onim 'ako ne znas da koristis asembler ti nisi programer i samo pravi programeri koriste asembler'! nekad nije bilo zamislivo


Trebalo bi malo pazljivije da citas sta je napisano ...

Citat:
srki:
da se igre programiraju u necem sto nije asembler a sada to retko ko koristi. jeste korisno ali opet zavisi od toga STA programiras. ako programiras recimo baze podataka sta ce mi asembler i matematika?!? ako pod matematikom mislis na racunanje i slicno onda si u pravu ali niko nije mislio na to!


Asembler nikome nije sada potreban, ali potrebno je znati ga ili neces znati kako sljaka tvoj PC. A za baze je potrebna matematika (uce se i na matematickom fakultetu i to u obliku koji ti ne bi bio u stanju da pratis) ...

tosa
[ srki @ 06.04.2002. 10:46 ] @
Citat:
tosa:
Citat:
srki:
ajde mi reci jednu stvar koja ne moze da se shvati iz c++-a a da je potrebna neka matematika (ne pricamo o osnovnoj matematici koja se uci u prvom razredu srednje i u osnovnoj).


- digitalna obrada signala
- wavelet kompresija slike
- radiosity rendering (ovde ce ti trebati i fizika)
- vestacka inteligencija
- itd ..



ovo nema veze sa c++ nego to moze da se radi i u drugom programskom jeziku
on je pricao da ti za BILO KAKVO PROGRAMIRANJE treba matematika.

Citat:


ovo su naravno samo stvari vezane za pravljenje igara ...
Toga ima jos mnogo, ali i ovo je vise od "jedne stvari" ... :)



naravno, ja sam rekao zavisi od toga sta programiras!!!

Citat:

Asembler nikome nije sada potreban, ali potrebno je znati ga ili neces znati kako sljaka tvoj PC. A za baze je potrebna matematika (uce se i na matematickom fakultetu i to u obliku koji ti ne bi bio u stanju da pratis) ...

tosa


a zasto si toliko siguran da ne bih bio u stanju da pratim?!? mislim je l' to neka uvreda?
ja sam isto isao u matematicku i sad zavrsavam etf i ODLICNO znam matematiku ali za ovo sta ja programiram (baze podataka) nije mi trebalo ni za zivi k...
naravno da bi mi trebala matematika da se bavim nekim proracunavanjima. rekao sam da zivisi STA programiras ali je covek pricao da ne mozes da naucis programski jezik ako ne znas matematiku! glupost! mislim matematika ti negde treba a negde ti ne treba i to zavisi STA programiras!

za 3D se slazem sa tobom da ti je potrebna linearna koju jako dobro znam. radio sam za maturski 3D grafiku. PHONG itd...

uopste ne sporim tvoje misljenje ali mi je glupo bilo misljenje da ne mozes da programiras i da znas neki programski jezik ako ne znas matematiku! znam ljude koji nemaju pojma matematiku ali imaju talenta za programiranje i jako dobro programiraju.

pozdrav,
srle

[ 01011011 @ 06.04.2002. 11:10 ] @
ok.
imao si linernu matematiku, i to je jako dobra matematika sto se tice programiranja. Sve sto sam hteo da objasnim je da nije samo sjedni i uradi ono sto je vec njih milion uradilo, nadji primer i prepisi i compile i to je to. SAMO Malko promeni code i napisi svoje ime i ti si programer. O tome se radi. Svaka cast vama koji poznajete code, ja zaista sam rekao I NISAM DOBAR SA OVIM 3D Programiranjem, ali bi zeleo da naucim ali ja mislim da se ne ide ovakvim putem kakvim ste krenuli, mislim mozda ti poznajes dobro C++, python, ili neke druge jezike nisam rekao pa si odlucio napokon da naucis malko c++ jer ti se svidja itd, ali ima ljudi ovdje koji takve bantave stvari pitaju (ne bih da spominjem imena), na drugim forumima, a onda mi govore o 3D programiranju i kako matematika nije potrebna. ???Iskreno na mome fakultetu za moj MAJOR, koji je Computer Programming., dali su mi sansu da uzmem samo 3 matematicka casa. Algebra, trigonometrija i lienar algebra & programming. Od te 3 matematike su sve proste. i nist ami vise nije ponudjeno. Ja se iskreno zaprepastim kad vidim npr CODE ovih tipova koji studiraju elektrotehniku na univerzitetu i koji imaju 10 puta jacu matematiku nego ja. Njihov kod ja ne mogu ni da pratim, a kamoli da sta shvatim.(brat mi je 4 godina ETF). ON se meni smeje, ja programer, a matematika na nula nivou.????

Iskreno,
mozda sam malko i preterao kad sam rekao za bilo kakvo prograiranje je potrebna matematika. Nije tacno. Ukoliko zelite da napravite applickaciju koja ce izgledati otprilikke ovako

#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
int broj1;
int broj2;
int total;

cout <<"Upisi Prvi Broj: ";
cin >> broj1;
cout <<"Upisi Drugi Broj: ";
cin >> broj2;

total = (broj1 * broj2);

cout <<"Ova dva broja pomnozena daju: "<<total<<endl;
cout <<"Ja sam programer. Ovo je kraj programa. "<<endl<<endl;
return 0;
}

za ovo vam ocigledno nije potrebna matematika. DAKLE JA NISAM U PRAVU. Ali da li mislite da ce neko da vam plati neku kintu za ovako nesto??? Mozda ako naletite na morona koji nema blage veze sa zivotom i treba mu programmer jer je on cuo da mogu programeri da rade cuda. A probaj da nadjes posao u ozbiljnijim komanijama sa znanjem kao sto je ovo...VIdeces da ti nece bi pogledati rezime, a ovo vam govorim iz Iskustva. :)

Eto toliko.
[ Predrag Damnjanovic @ 06.04.2002. 13:01 ] @
Za 01011011:
Prijatelju, ne pravi se blesav.
Nisam rekao da ti ne treba matematika za C/C++, nego za PHP, vidi:
Citat:
Ajd' za 3d programiranje, pa i za C/C++ ako pises knjigovodjstvene/matematicke programe, al' za PHP - si bre ti krsten?


Drugo, opet nisi u pravu:
Citat:
01011011:
ZASTITA: tvoja je teorija da se moze nauciti C++ iz knjige bez ikakve poznanosti matematike???


Vec ti neko rece da svi mi ovde mislimo na vishu matematiku, prijatelju moj, a ne na nizu!
A ako mislis da ti visha treba za C/C++, onda, NO COMMENT.

Trece, opet nisi u pravu:
Citat:
01011011:
Onda bi svaka budala mogla da bude profesionalni programer i da pravi preko 100k godisnje.


Sad si lupio najvecu glupost koju sam cuo.
To je kao kad bi rekao "svaka budala bi mogla da bude profesionalni doktor".
Koliko medicina ima veze sa matematikom - toliko i programiranje ima veze sa matematikom!.
Sta ce m visha matematika za pisanje softvera za baze (ovde ide ona tvoja glupost za PHP), klijent/server (web browser, mail klijent, chat klijent), i jos mnoooogo toga (99% toga).
Naglasavam - visha matematika, jer o njoj svo vreme pricamo!
Vrema kada su profesori matematike predavali programiranje je odavno proslo...
[ Predrag Damnjanovic @ 06.04.2002. 13:36 ] @
Citat:
tosa:
A sta je to projekcija ? Ili to nemas u "engine"-u ?
Bez linearne algebre mogu ljudi da se loze koliko hoce ... ali 3D programiranja tu nema !
btw. da vidim nekoga ko ne zna matematiku da napravi dobar pixel shader ... :)
tosa


Rekao sam da je meni do sada u 3D programiranju trebao samo sinus i kosinus, sto ne znaci da mi u daljem savladavanju 3d programiranja nece trebati visha matematika.
Usput, ti govoris o veoma specificnim stvarima (mislim na pixel shader), sta ako meni to nikad ne zatreba?

Sto se tice projekcije, zasto bih se time bavio kada sve to OpenGL/D3D sam proracuna?
Jedino ako pisem engine za softversko renderovanje, a za time u danasnje vreme ne vidim potrebu!
[ Ivan Dimkovic @ 06.04.2002. 13:56 ] @
Za mene, linearna algebra nije visa matematika i - na svakom computer science fakultetu koji drzi do sebe se lin. alg. izucava kao obavezan matematicki predmet u prvoj godini.

I mislim da bi trebalo prestati sa ovom glupom diskusijom jer koliko vidim, ovde svako ima neku svoju definiciju "obavezne matematike", "nize matematike' i "vise matematike" - naravno da se moze programirati bez matematike, i ja sam potpuno siguran da dovoljno inteligentan covek moze da radi i digitalnu obradu signala i rendering bez aktivnog znanja matematike (ovde mislim na "visu matematiku") - samo nije to fakat koji vredi isticati, mislim da je za neko kompletno racunarsko obrazovanje matematika u sirem obimu od srednje skole ipak potrebna - barem ta linearna algebra.

Uzmite planove i programe svetskih fakulteta koji nude BSCS smerove, i pogledajte sta se od matematike izucava tamo - mozete to smatrati pod "preporucenu" matematiku, obaveznu sigurno ne, jer ni fakultet nije obavezan a ni neophodan uslov za uspeh u bilo kom poslu.

[ srki @ 06.04.2002. 15:45 ] @
Citat:
tosa:
Asembler nikome nije sada potreban, ali potrebno je znati ga ili neces znati kako sljaka tvoj PC. A za baze je potrebna matematika (uce se i na matematickom fakultetu i to u obliku koji ti ne bi bio u stanju da pratis) ...
tosa


i ovo mislim da nije tacno! sta ce meni tacno kako sljaka moj PC?!? ne treba mi znanje asemblera da bih znao da mnozenje traje duze od sabiranja. pa svako kad malo razmisli moze da dodje do tog zakljucka a podatke koliko traje MUL a koliko ADD mogu i sam da nadjem a da ne znam asembler. mislim ako cemo tako da bi znao kako funkcionise asembler onda ti je potrebno da znas kako funkcionise procesor i memorija a da bi to znao kako funkcionise moras da znas kako funkcionise FLIP FLOP a da bi to znao kako funkcionise i kako radi treba da znas kako radi tranzistor a da bi to znao kako funkcionise treba da znas fiziku materijala. ZAKLJUCAK: ako ne znate fiziku materijala vi ne mozete da budete pravi programer!!!!!
sta ce meni za baze podataka znanje asemblera?!?
isto kad sam polagao elektroniku nisam znao nista iz fizike materijala jer sam sve prepisao pa je bilo ljudi koji se loze i kazu kako ja ne mogu da znam dobro elektroniku jer ne znam sustinu!!!!! na kraju je ispalo da bolje radim elektroniku od njih i da bolje kapiram!

i jos nesto: ako se neko ne slaze sa tvojim misljenjem ne moras da omalovazavas tu osobu i da omalovazavas njeno znanje! sad shvatam zasto ti je zastita obrisao poruku, pretpostavljam da si i njemu pricao nesto u stilu "ti nikad to neces razumeti"
[ srki @ 06.04.2002. 16:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
...


evo jednog odgovora sa kojim se u potpunosti slazem! nekom treba matematika a neko ima dovoljno inteligencije i talenta da moze nesto sam da zakljuci za sta bi drugoj osobi bila potrebna matematika. i ne zaboravimo sta je jos vaznije od svega toga u programiranju: ISKUSTVO!!!. znaci nekom nije potrebna matematika vec uz svoje znanje, inteligenciju, talenat i iskustvo moze sam da provali kako nesto radi i kako bi trebalo da napise. nekome su neke stvari iz matematike korisne a nekome kome je tako nesto logicno i razume nije potrebno.
imam drugara u francuskoj koji je sad i ovde otvorio firmu koji se bavi bazama podataka i stvarno pravi kompaktan i brz kod i majstor je svog zanata a nema blage veze sa matematikom. recimo ako svakom elementu skupa a odgovara razlicit element iz skupa b i obrnuto i ako svakom elementu skupa b odgovara razlicit element skupa c mogu sam logicki da zakljucim svakom elementu skupa a odgovara razlicit element skupa c i bez toga da znam sta je TRANZITIVNOST i bez toga da znam sta su relacije ekvivalencije i slicno! kapirate me! bitan je talenat i moc zakljucivanja! evo sledeci primer: ako se desi dogadjaj A recimo da to znaci da ce se desiti(desio) dogadjaj B i ako znamo da se desio dogadjaj A onda mozemo i sami da zakljucimo da se desio dogadjaj B i bez toga da znamo da se to zove MODUS PONENS! znaci ne treba mi da znam sta su kvantifikatori i da znam kvantifikatorski racun ako to mogu sam da zakljucim a vecina njih moze uz malo muke!
pozdrav!
[ srki @ 06.04.2002. 16:18 ] @
obicno ljudi koji malo vise znaju i koji znaju nesto dodatno se loze kako je sve to potrebno "da bi se znala sustina". mislim u nekim stvarima je mozda potrebno a
nekad nije i ne moze se generalizovati!
ja znam odlicno matematiku ali necu da tvrdim da je neophodna. moze da bude jako korisna ali neophodna ne! naravno da ce biti neophodne diferencijalne jednacine i laplasove transformacije ako se bavite letom rakete na mesec.
ne treba neko ko zna malo vise da se lozi i da prica kako je sve to neophodno i da namece i drugima da isto rade kao i on. zato se divim ivanovom odgovoru jer se nije nimalo pravio vazan. a i rekao je da zavisi od inteligencije coveka i talenta kako ce neko raditi. nije za svakog isti put. recimo ja sam napravio moje prve korake u 3D grafici u osnovnoj skoli (koristio sam slicnost trouglova i tako te gluposti) a posle kad mi je bilo potrebno za nesto komplikovanije sam video kako se koristi linearna. znaci slobodno krenite u mnogim stvarima bez znanja asemblera i matematike a kad vam bude bila potrebna brzina ili nesto drugo lako to mozete da pogledate. npr. iz nekog primera vidite a to vam posle ulazi u iskustvo pa cete moci to da iskoristite na drugi nacin ili da smislite nesto svoje.
za istu stvar nekome je potrebno znanje neke druge oblasti dok neko drugi moze to sam da zakljuci i nemojte nametati drugima da idu istim putem kao i vi jer se ljudi razlikuju!

p.s. niko od vas nema pojma da programira jer ne znate fiziku materijala :-))) cast izuzecima :-)))
[ 01011011 @ 06.04.2002. 19:52 ] @
Citat:
srki:
Citat:
Ivan Dimkovic:
...


evo jednog odgovora sa kojim se u potpunosti slazem! nekom treba matematika a neko ima dovoljno inteligencije i talenta da moze nesto sam da zakljuci za sta bi drugoj osobi bila potrebna matematika. i ne zaboravimo sta je jos vaznije od svega toga u programiranju: ISKUSTVO!!!. znaci nekom nije potrebna matematika vec uz svoje znanje, inteligenciju, talenat i iskustvo moze sam da provali kako nesto radi i kako bi trebalo da napise. nekome su neke stvari iz matematike korisne a nekome kome je tako nesto logicno i razume nije potrebno.
imam drugara u francuskoj koji je sad i ovde otvorio firmu koji se bavi bazama podataka i stvarno pravi kompaktan i brz kod i majstor je svog zanata a nema blage veze sa matematikom. recimo ako svakom elementu skupa a odgovara razlicit element iz skupa b i obrnuto i ako svakom elementu skupa b odgovara razlicit element skupa c mogu sam logicki da zakljucim svakom elementu skupa a odgovara razlicit element skupa c i bez toga da znam sta je TRANZITIVNOST i bez toga da znam sta su relacije ekvivalencije i slicno! kapirate me! bitan je talenat i moc zakljucivanja! evo sledeci primer: ako se desi dogadjaj A recimo da to znaci da ce se desiti(desio) dogadjaj B i ako znamo da se desio dogadjaj A onda mozemo i sami da zakljucimo da se desio dogadjaj B i bez toga da znamo da se to zove MODUS PONENS! znaci ne treba mi da znam sta su kvantifikatori i da znam kvantifikatorski racun ako to mogu sam da zakljucim a vecina njih moze uz malo muke!
pozdrav!


TI SA OVIM Hoces da kazes da si ti inteligentniji od nas??? Sta bulaznis brate. Mislim da ti je dovoljno objasnjenjo sta je trebalo da se objasni gore, to znaci da nisi imao potrebe da pises 5 postova bez razlike da si procitao sta sam napisao u gornjem postu.

Druga stvar, PHP sam spomenuo jer sam spomenuo jezike koje radim, a nisam spomenuo da bi ti naveo dvadeset puta da mi za php ne treba matematika. Mislim da je malko tema izmakla kontroli i da ima suvise ovih 3d programera sto su intelegentniji i pametniji od nas, zato eto popustam i savetujem vam da nikad ne uzmete matematiku u ruke.
[ srki @ 06.04.2002. 19:59 ] @
Citat:
01011011:

TI SA OVIM Hoces da kazes da si ti inteligentniji od nas??? Sta bulaznis brate. Mislim da ti je dovoljno objasnjenjo sta je trebalo da se objasni gore, to znaci da nisi imao potrebe da pises 5 postova bez razlike da si procitao sta sam napisao u gornjem postu.

Druga stvar, PHP sam spomenuo jer sam spomenuo jezike koje radim, a nisam spomenuo da bi ti naveo dvadeset puta da mi za php ne treba matematika. Mislim da je malko tema izmakla kontroli i da ima suvise ovih 3d programera sto su intelegentniji i pametniji od nas, zato eto popustam i savetujem vam da nikad ne uzmete matematiku u ruke.


ok..sorry, malo sam se zaneo pa sam napisao 3 kilometarska posta! sorry! moderatori mogu slobodno da obrisu moje poruke! a i tema jeste odmakla u pogresnom smeru. i ne mislim da sam inteligentniji i smatram da mi za 3d treba matematika dok mi za ono cime se trenutno bavim ne treba. i smatram da ima mnogo inteligentnijih ljudi od mene, a pre svega moj ortak pera koji stvarno super programira i ima genijalne ideje a nema pojma matu. za neke stvari koje on logicki zakljuci pretpostavljam da bi mi trebala mata.

p.s. i ovaj post moderatori mogu slobodno da obrisu. poceo sam da smaram!
[ 01011011 @ 06.04.2002. 20:06 ] @
Citat:
srki:

ja znam odlicno matematiku ali necu da tvrdim da je neophodna. moze da bude jako korisna ali neophodna ne! naravno da ce biti neophodne diferencijalne jednacine i laplasove transformacije ako se bavite letom rakete na mesec.
ne treba neko ko zna malo vise da se lozi i da prica kako je sve to neophodno i da namece i drugima da isto rade kao i on. zato se divim ivanovom odgovoru jer se nije nimalo pravio vazan.


A tvoj odgovor koji si ti dao, nije pravljenje vaznoce. ono u fazonu e ja programiram 3D sta vi znate, meni matematika ne treba.????
Citat:

a i rekao je da zavisi od inteligencije coveka i talenta kako ce neko raditi. nije za svakog isti put.



Normalno da zavisi od inteeligencije, ali sta ti vredi inteligencija Bukvalac ako ne znas teoriju. Zar ne mozes da shvatis da kad radis kucu ti je potrebno da krenes od temelja a ne od krova. Ne znam kakav si programmer, i mozda se bavis sa ovim dugo i mozda znasa znanje, necu da te ogovaram. Ali brate, ja sam otisao na jedan sajt sa 3d programiranjem skinbuo code, sve i shvatio code, ali ja to nikad ne bih znao napisati da nemam blage matematiku. Da se moze nabubati i svhtaiti moze, ali ako ne razumijes i ako ne mozes sam da uradis onda si NULA, taman da 300 godina programiras brate.

Citat:


znaci slobodno krenite u mnogim stvarima bez znanja asemblera i matematike a kad vam bude bila potrebna brzina ili nesto drugo lako to mozete da pogledate. npr. iz nekog primera vidite a to vam posle ulazi u iskustvo pa cete moci to da iskoristite na drugi nacin ili da smislite nesto svoje.



Zaista ljudi kreinte ovim putem i videcete da cete dogurati do onoga primera gore sa dva broja pomnozena i nested loops is tako ta sranja, ali PONAVLJAM TI PO 3000 PUT care, ja sam aplicirao za posao u Chicagu pre 4 mjeseca i konacno dobio firmu da me primi na interview. Otisao sam na interview sa poznavanjem C++ koliko ga znam, znaci ono osnovno sto bi trebalo da se zna, sta ja znam, loops, funkcije, arrays, raise, classes, itd.

Kad mi je covek poceo postavljati pitanja, ja nisam znao o cemu on prica. A jedno od pitanja mu je bilo kad je gledao moj resume, da imam kokje matematike imam, da li sam ikada imao Calculus,(sto je ovde top matematika)...Mislim prakticki mozes da programiras, da budes dobar mozes, ali da budes PROGRAMMER...Nije sve u kreativnosti, moras brate da znas znanje a ne da prodjaes bogu jaja za bubrege.


Citat:

p.s. niko od vas nema pojma da programira jer ne znate fiziku materijala :-))) cast izuzecima :-)))


Drago nam je da ti znas pa nek sve puca, i tim izuzecima koji ne znaju da naprave floating number, ali zato zna da 3D Programmira???? lol
[ Reljam @ 06.04.2002. 21:08 ] @
Citat:
01011011:
PONAVLJAM TI PO 3000 PUT care, ja sam aplicirao za posao u Chicagu pre 4 mjeseca i konacno dobio firmu da me primi na interview. Otisao sam na interview sa poznavanjem C++ koliko ga znam, znaci ono osnovno sto bi trebalo da se zna, sta ja znam, loops, funkcije, arrays, raise, classes, itd.

Kad mi je covek poceo postavljati pitanja, ja nisam znao o cemu on prica.

0101, to je sve veoma individualno. Zavisi gde se intervjuises i sta te pitaju. Mene su skoro intervjuisali, i sve je bilo sirov C/C++. Jedino matematicko pitanje je bilo razdaljina tacke od prave, i to je bilo onako usput. Mada intervju nije bio u Cikagu, mozda je u tome fora Poenta je da sve zavisi od onoga ko te intervjuise, neki vole jedno, neki vole nesto drugo.
[ srki @ 06.04.2002. 22:44 ] @
Citat:
01011011:
A tvoj odgovor koji si ti dao, nije pravljenje vaznoce. ono u fazonu e ja programiram 3D sta vi znate, meni matematika ne treba.????


ne, da si pazljivije citao video bi da sam rekao da smatram da za 3D itekako treba matematika

Citat:


Normalno da zavisi od inteeligencije, ali sta ti vredi inteligencija Bukvalac ako ne znas teoriju. Zar ne mozes da shvatis da kad radis kucu ti je potrebno da krenes od temelja a ne od krova. Ne znam kakav si programmer, i mozda se bavis sa ovim dugo i mozda znasa znanje, necu da te ogovaram. Ali brate, ja sam otisao na jedan sajt sa 3d programiranjem skinbuo code, sve i shvatio code, ali ja to nikad ne bih znao napisati da nemam blage matematiku. Da se moze nabubati i svhtaiti moze, ali ako ne razumijes i ako ne mozes sam da uradis onda si NULA, taman da 300 godina programiras brate.



ma naravno da se kuca gradi od temelja ali ne mora u svakom slucaju uvek sve da se zna. sta ce recimo nekom arhitekti podatak koji molekuli ulaze u sastav kog gradjevinskog materijala i od cega se pravi i kako se pravi. dovoljno mu je da nadje podatke o cvrstini, elasticnosti i ceni. a taj kod sto si nasao na internetu, jel si 100% siguran da je neko to sam napisao od nule. pa svi koriste nesto sto je neko nekad davno provalio. mislim kao sto postoje vec razradjeni algoritmi za sortiranje i slicno i to svi koriste a retko ko sad sam smislja algoritam. ili za nalazenje najmanjeg stabla u grafu ili za najveci protok. to su ljudi vec uradili pre 20 godina i niko sad ne mora da se pati sa tim da sam provaljuje kako to da uradi. zato sam i rekao da ti ne treba fizika materijala da bi se bavio racunarima.
mada za neke stvari sigurno i treba ako programiras akcelerator cestica.

Citat:


Kad mi je covek poceo postavljati pitanja, ja nisam znao o cemu on prica. A jedno od pitanja mu je bilo kad je gledao moj resume, da imam kokje matematike imam, da li sam ikada imao Calculus,(sto je ovde top matematika)...Mislim prakticki mozes da programiras, da budes dobar mozes, ali da budes PROGRAMMER...Nije sve u kreativnosti, moras brate da znas znanje a ne da prodjaes bogu jaja za bubrege.


pa dobro, slazem se da mnogim firmama treba programer koji zna matu. mada nekima i ne treba vec traze samo nekog ko ce da im napravi bazu ili napravi neke skriptove za povezivanje i administraciju itd...

Citat:

Citat:

p.s. niko od vas nema pojma da programira jer ne znate fiziku materijala :-))) cast izuzecima :-)))


Drago nam je da ti znas pa nek sve puca, i tim izuzecima koji ne znaju da naprave floating number, ali zato zna da 3D Programmira???? lol


:-))) pa ja sam rekao da ne znam fiziku materijala :-))))))))
ej adje da zavrsimo sa raspravom. ja necu vise nista slati a ti posalji jos jednom da ne ispadne da sam ja poslao poslednji. lol
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2002. 00:33 ] @
Hoce li meni neko da objazni ZASTO se ovoliko prepucavate oko svega ovoga?

Ako se nekome ne uci matematika - niko ga ne tera, niti smatra da ne moze uspeti u programiranju bez matematike. Ako mu se uci, jos bolje... znace jos nesto osim svodjenja na IF/THEN, SWITCH/CASE, WHILE/DO i FOR stvari...

Prestanite vise sa off-topic diskusijom, ili napravite neki okrugli sto o vaznosti matematike za (3D) programiranje. Ako nastavite sa spustanjem na licni nivo bicu prinudjen da intervenisem :)

[ Predrag Damnjanovic @ 07.04.2002. 16:18 ] @
Ej, ajd stvarno, preterasmo ga, evo i ja sam ga preterao [priznajem].
Ono sto smo ja i srki pokusavali svo vreme da kazemo je da oni koji znaju neku oblast vise [recimo asm ili math] uvek namecu i drugima pricu kako ne mogu da budu dobri programeri ako ne znaju asm/math.
U ovoj diskusiji nije bilo mnogo tog ubedjivanja (samo je 0101 poceo malo, ono sa 'profesionalnim programerom'), ALI, ovo je izgleda bila kap u casi prepunoj vode, pa smo zato ja i srki mozda malo preterano reagovali.
Dodatna kap je bila i kad je u celu pricu ubacen PHP :)
Jednostavno, muka nam je bilo onih koji znaju ASM i koji se loze na to...

Da rezimiram.
Nekima treba matematika, kada pisu tamo neke programe za matematiku, a nekima (velikoj vecini) ne treba, jer pisu programe u kojima matematika ne igra nikakvu ulogu.
Kazem velikoj vecini, jer samo 5% programa spada u taj 'matematicki softver', sve ostalo su serveri, klijenti, playeri, graficki/muzicki programi... kojima treba najprostija matematika = 1+1...
Sto se tice 3D programiranja, meni je licno trebao do sada samo sinus/kosinus, sto i nije neka visa matematika, ali mozda mi u budocnosti i zatreba nesto vise...

A price da je matematika potrebna da bi se shvatilo zasto je IF (!FALSE) = TRUE, necu da komentarisem, jer je ovo logika, a ne matematika!
A logicno je da je logika potrebna u programiranju :)

I samo da kazem nesto o 'profesionalnom programeru'.
Danas poslodavce interesuje samo jedno - da program koji mu napravis RADI!!!
Profesionalni programer je onaj koji zna da napravi sve sto mu gazda trazi.
Ja radim za jednog grka u PHPu, mesecno mu uzmem oko 500 dem, i to za najobicnije stvari (counter i request form).
Taj covek zna samo da surfuje i da salje/prima emailove, ja i moj teca mu ceo sajt napravimo i postavimo, on samo nadje musterije.
Njemu je bitno samo da sajt radi!
OK, neki poslodavci imaju svoje ljude koji upravljaju projektima i koji traze dobro poznavanje C/C++a, ali oni ne traze poznavanje ASMa i matematike, narocito ako ti da da radis nesto oko baza (sto se danas najvise trazi).

A sto se tice ASMa, srki je 100% upravu.
Ako ne znate fiziku materijala vi ne mozete da budete pravi programer!!!!! :)
Sad ozbiljno, srki je lepo rek'o, svako moze logicki da zakljuci da mnozenje duze traje od sabiranja iako ne zna ASM.

Mislim da sam razjasnio problem koji je doveo do sukoba.
Evo ja se izvinjavam ako sam nekog uvredio!

P.S. Ostali moderatori slobodno neka zakljucaju temu ako misle da tako treba.
Ja sam jedan od ucesnika rasprave pa nije demokratski da bilo sta diram.
[ leka @ 07.04.2002. 20:55 ] @
Citat:

ovo nema veze sa zivotom. sta ce mi matematika za programiranje baze
podataka?!?


Srki, koliko si programa sa bazama podataka (ozbiljnih) napisao u zivotu?
[ Ivan Dimkovic @ 08.04.2002. 01:00 ] @
Zastita: logika je deo matematike, zove se matematicka logika i uci se kao Matematika 1 :) Osim sto nesto znas da koristis, ponekad lepo dodje da to umes da objasnis na koncizan i svima razumljiv nacin, umesto mahanja rukama i pisanja pseudo-koda.

To sto se ovde traze samo baze podataka je samo nasa tragedija jer nema posla za mnogo kreativnije primene racunara, no dobro - ne bih o tome :)

U svakom slucaju , za bachelor degree u Computer Science vam u vecini slucajeva treba nesto sto se zove Matematika 1, a ima nesto malo matematicke analize, dosta linearne algebre i nesto malo geometrije.

Ovo naravno ako hocete da imate B Sc. (a kasnije i MS) u Computer Science - ovo vam naravno ne treba (nije obavezan uslov) ako hocete da se bavite programiranjem, ali je lepa kvalifikacija i laksi prolaz za neke vece i odgovornije funkcije (sa vecom platom) - a i lepo je za CV. Svako ima svoj izbor i ono sto ga najvise zanima - i naravno da je super da se u tome i profesionalno pronadje.

Za 3D programiranje sigurno treba nesto vise od Sin() i Cos() - kad tad ces hteti da implementiras detekciju sudara, elementarnu fiziku kretanja, itd.. u svoj engine - a tu ce dobro doci malo vise matematike - uostalom, ako nastavis svoj rad na tvom 3D engine-u sam ces to shvatiti. OpenGL i Direct3D nece sve sami da ti rade. Ali, pre svega, ces morati da naucis nesto o pointerima i nizovima :) (joke)

A i verujem da ces pozeleti nesto vise od 500 DEM mesecno za pisanje PHP skripti.
[ leka @ 08.04.2002. 17:03 ] @
Ma Ivane, i za PHP treba matematika, a takodje i matematicka logika... Isto tako kad kazes da za 3D programiranje treba nesto vise od sin() i cos()... Verovali ili ne, treba znati STA JE SINUS A STA KOSINUS za 3D programiranje, jer se cak i te funkcije optimizuju u smislu da se koriste aproksimatizovane funkcije koje rade sa celim brojevima i koje su mnogo brze (kad treba nesto optimizovati za brzinu), obicne trigonometrijske funkcije se koriste kad treba preciznost... Mada i ovo sto sam rekao treba proveriti!

PONAVLJAM: I za NAJPROSTIJE programiranje TREBA ZNANJE MATEMATIKE! Ko god kaze nesto suprotno naicice na mene i moje protivargumente! Strogo sam protiv satanizacije matematike medju nasim programerima - to vodi totalnom neprofesionalizmu koji srecem svaki dan!
[ leka @ 08.04.2002. 17:18 ] @
Ventura, da li mozes molim te da definises to "OSNOVNO 3D programiranje"???
Da li je to "tacka u prostoru"?? Recimo da je to "tacka u prostory"... U Osnovnoj skoli prijatelju NEMA dekarta u 3 dimenzije! Ne uci se! Sto se tice trigonometrije... Smesno.
OSNOVE za 3D su dakle ne samo to, vec translacija, rotacija (oko tacke i oko prave), a za to bajo treba znanje MATRICA! I to poprilicno dobro!
To su bile samo osnove...

"Srednje 3D stvari" da se izrazim totalno u duhu ove konferencije su po meni osnovne 3D primitive za kome treba poprilicno dobro znanje geometrije, a za prikaz istih na ekranu treba znati Numericku analizu, Nacrtnu geometriju i jos stosta drugo...

"Napredne 3D stvari" po meni su Neuniformni Beta Splajnovi, Bezijerove krive i povrshi, ispitivanje da li povrs ili prava tangira, sece povrs i slicno (ovo cak mozda treba da bude svrstano u osnove, ali ajde, sa matematickog gledista ovo je veoma komplikovano)... Tu je takodje i diferencijalna geometrija za koju ... uh umorih se!

Citat:
ventura:
Za OSNOVNO 3D programiranje, znaci da uradis neki obican 3D engine, koji nemora da bude nista posebno, ali da radi, jedino sto ti od mateamtike treba je OSnovna skola + osnove trigonometrije...

Kako napredujes, lakse ce ti biti da uz primenu matematike pises optimizovanije i bolje engine...

ja sam u 1 godini srednje napisao svoj engine, doduse bio je los do bola, ali je radio...

[ Ivan Dimkovic @ 08.04.2002. 17:54 ] @
Moj poslednji dodir sa 3D grafikom je bio u mojoj 16-toj godini kada sam napisao 4K 3D intro za DOS u C-u, koji je imao kompletan shading & lighting engine, 3D objekat od 150 trouglova koji se vrteo u realnom vremenu a ispod je isao neki skrol.

Koliko se secam bile su potrebne sledece stvari:

1. Znanje 4x4 matrica (ovo nije osnovna skola, a i u srednjoj su se radile 2x2 i 3x3 matrice) - znaci Linearna Algebra

2. Znanje projekcionih, transformacionih matrica (linearna algebra)

3. Trigonometrija, vektorski i skalarni proizvodi

4. Optimizacija trig. funkcija i pravljenje table lookupova

Sve u svemu , solidan foundation koji je ipak malo siri od znanja koje srednja skola pruza. A to je bio osnovni 3D engine bez ikakve fizike, ili bilo cega komplikovanijeg (objekti, kretanje, itd..)

Svakako je potreban matematicki background za ovako nesto - to ne mora biti fakultetska diploma, ili polozen ispit iz matematike, ali matematicko znanje sigurno. Jos ako se radi komercijalni projekat... to je neizbezno. Ne vidim sto ljudi toliko beze od toga.

Od kada sam poceo da se bavim signal processingom, tu je jos zanimljivije - Furijeovi nizovi, kosinusne transformacije, source coding, vektorska algebra, operacije sa matricama, digitalni filteri, itd.. Ovime se bavim profesionalno, i na tom polju imam nagradjene naucne radove i prodate proizvode - i mogu da kazem da je znanje matematike vrlo potrebno - bar kad je glavni deo posla u pitanju.

[ Zoran Rašković @ 09.04.2002. 04:08 ] @
Citat:

Nisam rekao da ti ne treba matematika za C/C++, nego za PHP


pa ovde gresis.
[ Zoran Rašković @ 09.04.2002. 04:23 ] @
evo na adresi http://www.edinboro.edu/cwis/Math-CS/ProgramList.htm pogledajte sta je potrebno uzeti od matematike za BSCS na ovom univerzitetu gde treba da se transfrujem.

Pozdrav
Zoki
[ ouros @ 09.04.2002. 05:51 ] @

Da se privede diskusija kraju. Kad se vec oslanjate na zapadne univerzitete, evo sta od mate treba :

- Calculus 1 (limesi, izvodi, integrali ... )
- Calculus 2 (integrali ,izvodi, povrsine 3d objekata ... )
- Calculus 3 (povrsine i zapremine 3d objekata, double and tripple integrals ... )
- Differential Equations
- Linear Algebra
- Discrete Mathematics

znaci 6 matematika. e sad ima jos casova koji se ne zovu matematika, ali ima dosta matematike u njima, da ne ulazim sad u detalje.

Pozdrav
Uros
[ 01011011 @ 09.04.2002. 10:10 ] @
Na promjer u mojoj skoli za COMPUTER SCIENCE je potrebno samo
ALgebra, Trigonometrija i Liner programming, ali nakon te skole nisi treniran da radis nista vise neko osnovne stvari sa C++, JAVA, HTML, SQL itd.

Dok ukoliko ides za COmputer Engeenering major ej velika razlka, jer imas da ucis

CALCULUS and alanytic Geometry 1,
CALCULUS and alanytic Geometry 2,
Mutlivariate Calculus,
Differential Equations
Linear Algebra

i dva CS Casa

Data Structures(nije bas matematika ali spada)
i Discrete Mathematical Structures
onda dve godine fizike

pa vi vidite, Moj drug je krenuo i zaglavio na ovoj prvoj calculus matematiki...vec je izbacio, sad uzima po drugi put...lol
[ Predrag Damnjanovic @ 09.04.2002. 13:02 ] @
Ivane, ja sam ucio da je logika majka svih nauka i da je matematika nastala iz logike.
Ostajem pri stavu da je za programiranje u 90% slucaja potrebna logika i niza matematika.
U onih 10% stavljam i 3D programiranje, iako meni jos nije trebala visa matematika.
Ono sto si ti naveo, projekcija i ostalo (rotacija, translacija...) nema potrebe da se racuna jer OpenGL i D3D sami to izracunavaju i odradjuju.

Sto se tice toga da je math potrebna za te sertifikate i USA skole - to je sasvim druga prica.

A leku bih zamolio da mi objasni zasto je za PHP potrebna visa matematika ?!?
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2002. 13:47 ] @
Citat:
zastita:
Ivane, ja sam ucio da je logika majka svih nauka i da je matematika nastala iz logike.


Logika se izucava u Filozofiji i Matematici. Mozes da biras :)

Citat:

Ostajem pri stavu da je za programiranje u 90% slucaja potrebna logika i niza matematika.


90% slucajeva? :) Blago tebi - video si neke stvari, petlje, grananje i nizove - koliko vidim nisi to jos ni dobro naucio, a odmah pocinjes da tvrdis da je to za tebe 90% slucajeva. E moj ti..

Mozes ti da napises sve to bez aktivnog znanja matematike, ali budi siguran da ces koristiti znanje nekoga ko je to radio - i ko je morao aktivno vladati matematikom. Nije problem da ti znas da koristis tudje znanje - to je vrlina, ali pricati kako za to ne treba matematika je smesno.

I taj C FAQ koga ti svi preporucujemo da citas su pisali veoma dobri C programeri - ispada da ti mozes da napises nesto, a da uopste aktivno ne poznajec C, ali pricati da je moguce programirati bez aktivnog znanja programskog jezika je isto tako nonsence.

Citat:

U onih 10% stavljam i 3D programiranje, iako meni jos nije trebala visa matematika.


Stavi i signal processing, racunarsku grafiku, kompleksne baze podataka, algoritme prepoznavanja, probleme optimizacije. Svaki problem koji je malo veci se resava uz pomoc matematickog aparata - to sto je tebi krajnji domen programiranja pisanje GUI php skriptova - to je sasvim druga stvar.

Nemoj da shvatas to licno - ima posla i to dosta i za ljude koji veze sa matematikom nemaju, a opet programiraju - ali to ih ne opravdava da tvrde kako matematika nije potrebna u 90% slucajeva.

Citat:

Ono sto si ti naveo, projekcija i ostalo (rotacija, translacija...) nema potrebe da se racuna jer OpenGL i D3D sami to izracunavaju i odradjuju.


Svako pametan ce ti reci da je bolje da te matrice drzis po svojim klasama, jer ce ti ponekad i zatrebati menjanje parametara - a i ne moras da budes 100% zavistan od Direct3D ili OpenGL engine-a.

Ajde da vidim kad budes poceo da radis detekciju sudara, da li ce "OpenGL i D3D sami to da izracunaju i odradjuju"...
[ Pero @ 10.04.2002. 15:35 ] @
Ljudi samo hocu da vam kazem da mi je veoma drago sto se trudite da mi odgovorite...
[ 01011011 @ 10.04.2002. 21:16 ] @
Citat:
Pero:
Ljudi samo hocu da vam kazem da mi je veoma drago sto se trudite da mi odgovorite...



HEHEHE, ovo je bilo bas mocno.... :)