[ Arnold Layne @ 10.09.2004. 19:19 ] @
Znam da je ova tema obradjena vise puta, ali ja mene zanima iskljucivo busenje istih.
Ovako, u radio klubu prodaju busilicu za nekih 700 dinara (12000 obrtaja u minuti, 1-2 mm).
Mene zanima koliko dugo traju burgijice od 1 mm (HSS Hawera) posto sam na nekim sajtovim procitao da se burgija tupi ili lomi posle 4-5 rupa.

E sad posto mi i najednostavnij projakat ima iznad 30 rupa, a burgijica je 40 dinara, nekako mi to ispada mnogo skupo (200 dinara za busenje najednostavnijeg pcb-a, a da ne pricam o onim sa 60 -100 rupa)



Da li burgijice zaista tako kratko traju?

Hvala
[ vladobk @ 10.09.2004. 20:12 ] @
Ako imas dobru ruku burgija nece puci sigurno, ali ce se istupiti tek posle 200 - 300 rupa zavisno sta busis pertinaks ili vitroplast
[ guja011 @ 10.09.2004. 21:44 ] @
za 40 dinara nećeš baš dobiti "profi" burgijicu, tačnije za bušenje štampi.
hss ne znači da možeš da je nazviždiš na brzinu neke namenske , recimo 20.000 do 60.000 rpm. no to ne treba da te brine, bušiće ona fino i sa par hiljada obrtaja.
ono što ti treba je bušilica sa stalkom jer iz ruke na par hiljada obrtaja imaćeš problema sa "gadjanjem". sa stonom bušilicom toga nema i sigurno je daleko manje šanse da je polomiš što je za tu vrstu burgija gotovo nemoguće jer i nisu preterano krte . sa "crnom" burgijicom u stalku izbušićeš bar 500 rupa, a lako ju je dooštriti.
ja sam bušio i par hiljada. sa belom je situacja nešto bolja u korist količine izbušenih rupica. prave burgijice za štampu rade na velikim brzinama i jako su podložne pucanju pošto su jako krte. cena ih naročito razlikuje, ove druge su i po 5 evra po komadu. buši koliko možeš, videćeš po kvalitetu izlaza rupice kada je vreme za novu
burgiju.
[ Arnold Layne @ 12.09.2004. 15:03 ] @
gujo

koliko su te busilice sa stalkom (okvirno)
i gde imaju da se nadju

[ guja011 @ 12.09.2004. 17:02 ] @
uh, bolje ne pitaj. nekada se u konradu moglo kupiti nekoliko tipova i univerzalni stalak pa udri. sada imaju samo nešto ovakvo


čija je cena preko 150€.
mada se kod nas može naći malo veća bušilica što u hobi radnjama što na buvljaku:

čija je cena oko 50-60€.
mislim da ti se ne isplati da kupuješ ako radiš male štampe..

ima i ona einhel bsg135 mala žuta bušilica sa biax-sajlom i stalkom koja je u koferčetu sa brdom drangulija za oko 1600 dinara. da se razumemo stalak je samo za bušilicu da visi, nije nosač...to ima u "woby" prodavnicama
[ Arnold Layne @ 12.09.2004. 18:19 ] @
Hvala, vidim da cu da vezbam ruku, pa ako bude zbogom gitaro. *ebi ga

I jos samo nesto:

Gde ima da se uzme pertinaks (bez rupica i linija, samo bakar) a da nije fotooslojeni (u radio klubu imaju samo taj fotooslojeni) , posto radim toner transfer-om a cisto sumnjam da moze preko tog fotosloja da se radi.
[ guja011 @ 13.09.2004. 16:57 ] @
hm, pa ako nije velika razlika u ceni, nema razloga da ne radiš foto-postupak. jedino što ti fali je kašičica natrijum hidroksida i prigodni izvor za osvetljavanje?

uostalom foto-sloj se savršeno skida alkoholom ili acetonom.

pločica pertinaksa bi trebalo da ima u mikroprincu i u itc-u.
koliko je pertinaks jeftiniji od vitroplasta? mislim da to nije velika razlika da bi izbegavao ova drugi.
[ kovach @ 13.09.2004. 17:56 ] @
Sto se plocica tice u Mikroprincu imas verovatno samo pertinaks jer vitroplast stvarno jako retko imaju, mada je ovo neproverena informacija jer dugo nisam kupovao tamo pa su se mozda u medjuvremenu popravili... Mada me dosta cudi to da u Radio klubu nemaju ni vitroplast ni pertinaks... bas cudno... Desilo se par puta da nemaju "na veliko" ali standard (160x100) su uvek imali...

Oko burgija i busenja stvar je jasna... Ja imam tu busilicu o kojoj govoris i sa obicnim burgijama sa buvljaka (1 mm) i iz Radio kluba (0.6 i 0.8 mm), sa malo strpljenja, relativno mirnom rukom i "istackanom" plocicom daje izuzetne rezultate (>500 rupa na neke dve do tri burgije - 20 dinara komad na buvljaku, one u Radio klubu su malo skuplje ali i traju duze)... Mozda ovo i nije neki EXTRA uspeh ali za amatera i coveka koji se ovim bavi iz hobija ili slicno ovo je poprilicno dobro i ekonomicno resenje...

Pozdrav...
[ JOJO847 @ 13.09.2004. 18:24 ] @
Imao sam prilike vidjeti kako radi einhel bsg135. Moje misljenje je da od nje bjezis kao da vlak ide prema tebi. Koma, einhel je opcenito teski srot. Ovdje kod nas u HR u raznim trgovackim lancima prodaju njihovu robu, od busilica za pcb do onih "pravih", razne brusilice i to za smješnu cijenu. Lljudi kupe jel se povesele na cijenu ali one imaju igracke od elektromotora unutra, pregaraju pa se reklamiraju ko ... ma bljak:) mislim da vrijedi dat koju paru vise za takvu stvar ako ju mislis cesto koristiti. ako ne, daj nekom nek ti izbusi za taj projekat i gotovo :)
[ guja011 @ 13.09.2004. 20:03 ] @
deder, ne budi tolko kritičan. jasna je stvar, kolko para-tolko muzike :)))
zaboravio si da spomeneš iskrinu ili deckerovu bušilicu u stalku i buku pored glave dok urla na par hiljada obrtaja. e, ima jedna sjajna fora: pošto im je futer veliki i teško prihvata ispod 1mm, uzmeš burgijicu i nabiješ u parče pvc izolacije od žice pa sve skupa u futer. i radi.
[ Arnold Layne @ 14.09.2004. 07:51 ] @
nisam zbog cene plocica presao na pertinaks (inace pertinaks od 160X100 je 50din-jos neprovereno), vec zog lakse obrade - busenja i secenja