[ ITman @ 10.09.2004. 21:56 ] @
Imam upit koji selektuje licne podatke ... WHERE Prezime LIKE :p ... Parametar dobija vrednost u OnChange dogadaju komponente TabControl1 na sledeci nacin:
...
If TabControl1.Tabindex=5 then
begin
DataSource1.Enabled:=false;
PocetnoSlovo.Active:=false;
PocetnoSlovo.Parameters.ParamValues['p']:='^%';
PocetnoSlovo.Active:=true;
DataSource1.DataSet:=PocetnoSlovo;
DataSource1.Enabled:=true;
end;

If TabControl1.Tabindex=6 then
begin
...
PocetnoSlovo.Parameters.ParamValues['p']:= 'D@%';
...

U programu za unos podataka koristi seYU Helvetica koja se u Access bazi manifestuje kroz “kuke i motike”. Ali to ne bi trebalo da bude problem i to sam resio kao sto se vidi gore u kodu za slovo DŽ ( D@ ) ali nema sanse da mi prikaze rezultat upita u DBGridu za slova Č ( ^ ) Š( { ), e da i posto mi je slovo A prvi tab sa indeksom 0, i ima kod na istu foru kao i ovo gore na event-u OnChange, query ne vraca nista! Sva ostala slova u kartoteci rade i pune DBGrid sa prezimenima koja pocinju na odabrano slovo...

Trebao bih ovo da resim do sutra u podne! Ceo dan sam pokusavao sa kojekakvim SQL egzibicijama....HVALA UNAPRED!!
[ morlic @ 11.09.2004. 07:49 ] @
Pogledaj u helpu sta kaze za koriscenje LIKE-a. Kao sto se koristi znak '%' mislim da se koriste i neki od znakova koje koristis za slova. Trebalo bi da predjes na Windows kodne strane jer je yuscii zastareo jos pre vise godina.
[ ITman @ 12.09.2004. 22:19 ] @
Pronasao sam odgovor u SQL manual-u, svi specijalni znaci u ovom slucaju ^ se stavljaju unutar uglastih zagrada...

U mom slucaju :

Za slovo Č


... LIKE [^]%

Za slovo Š

...LIKE [[]%

Zeleo sam cisto da ostavim resenje sopstvenog problema u slucaju da ikome
zatreba...