[ Aleksandar Marković @ 11.09.2004. 16:24 ] @
Zračenje manje dvadeset puta, neutralisanje bola, intraoralna kamera i elektronski karton pacijenta...


"Samo malo kamenac", kaže pacijent u poznatoj reklami za jednu našu banku, a zubar mu gurne prljavu bušilicu u usta i okrene se da nastavi telefonsku partiju šaha sa "Đurom". Strah od zubara i bušilice neke ljude u potpunosti parališe, tako da ni ne pomišljaju na odlazak kod "čika zube" dok ih bol na to ne natera. Moderna tehnologija bi, ako ništa drugo, mogla da u potpunosti ukine bol, koji je, na žalost pacijenata, i dalje "stalno mesto" pri intervencijama u velikom broju ordinacija.



Jedna od prvih "sajber" stomatoloških ordinacija, "Alba" iz Beograda, pokušava da u potpunosti neutrališe bol uz istovremeno skraćenje vremena lečenja. U njoj pacijent ne ustaje kad treba da snimi zub jer mu se rendgen sa ugrađenim digitalnim senzorom nalazi iza leđa i zubar ga samo privlači kad snima zub. Istog trenutka, na monitoru iznad pacijenta pojavljuje se snimak zuba koji se istovremeno arhivira u elektronski karton pacijenta.

Pri tome, pacijent prima 20 puta manju dozu zračenja od uobičajene, jer se snima na senzor, a ne na film ili fosfornu ploču. Pored činjenice da pacijent ne gubi vreme na poseban odlazak za snimanje, stomatolog kad puni zub kojem je prethodno izvađen živac ne mora da prati reakciju pacijenta, tj. da čeka da vidi bolnu grimasu kako bi znao da je ispunio zub do kraja. Jednostavan snimak može potvrditi kako je urađen posao, dok pacijent pod anestezijom ne oseća ništa.

"Kod lečenja zuba kojima se vadi živac, skraćuje se broj dolazaka, sve je pod anestezijom i mogu tačno da vidim kako punim kanal i dokle ga punim, što je za uspešno lečenje najvažnije", objašnjava stomatolog iz ordinacije Alba, dr Dragana Gavrilović.

Sledeća neuobičajena stvar je intraoralna kamera koja ima razne namene u zavisnosti od intervencija koje se vrše. Video snimak koji ona emituje, prikazuje se na monitoru i pacijent zajedno sa zubarom vidi stanje svojih zuba.

Intraoralna kamera nekad služi i da skrene pažnju pacijenta koji se udubi u praćenje snimka umesto da iščekuje bol. "Ipak, ima i pacijenata kojima ne prija da vide svoje zube u krupnom planu", tvrdi ona i dodaje da intraoralna kamera omogućava da se zahtevne intervencije na nepristupačnim mestima rade mnogo preciznije. Ono za šta se nekada koristilo ogledalce koje se prlja i magli, sada se, uz pomoć kamere, vidi uveličano preko celog ekrana monitora.


Dimaxis i Stomis

Bez dobro osmišljenog softvera, snimci, video zapisi i ostali podaci o pacijentu ne bi imali veliki efekat na brzinu rada stomatologa. Finska Planmeka zato sa svojim "hardverom" isporučuje i adekvatan softver pod imenom Dimaxis. Njegov zadatak je da u najvećoj mogućoj meri olakša dobijanje, manipulaciju, obradu i arhiviranje svih vrsta digitalnih rendgen i video snimaka.

Dimaxis sve vrste snimaka automatski prebacuje u nepromenjenom obliku u arhivu, a omogućuje i trenutnu manipulaciju snimcima u toku rada: uvećanje, senčenje, prilagođavanje kontrasta, merenje rastojanja i uglova, rotiranje, korišćenje pseudo boja, iscrtavanje linija, strelica krugova komentara i sl. Uz Dimaxis softver dobija se i integrisana baza podataka sa automatskim "bekapom" koji, u slučaju "kuršlusa", vraća podatke u bazu.

Siniša Ilić, vlasnik kompanije Medex, koja je uvoznik Planmeka opreme, navodi da je Dimaxis preveden na srpski jezik. "Osim toga, on je otvoren za integraciju sa ostalim programima koji se bave stomatologijom", kaže on.

Trenutno, prvi softver u Srbiji koji je prilagođen Dimaxis-u je Stomis. On vodi karton pacijenta, plan zakazivanja pregleda i slično, ali i svu "papirologiju" vezanu za upravljanje ordinacijom. Dimaxsis je upravo zato i ostavio mogućnost da se na njega "kače" programi pisani za poslovanje po lokalnim uslovima.

"Medicinari su veliki vizuelci i zato je bitno da svi podaci i snimci pacijenta budu dostupni na jedan 'klik' mišem", objašnjava autor Stomisa Miodrag Stojanović. Prvi stomatološki program koji je Stojanović registrovao 1993. godine i dalje se koristi na Klinici za oralnu hirurgiju Stomatološkog fakulteta u Beogradu. Novi program Stomis omogućuje i korišćenje SMS-a ili e-maila u komunikaciji sa pacijentima ili lekarima. Struktuirana je i podela uloga u ordinaciji uz ograničenje pristupa korišćenju, unošenju i menjanju podataka.

Ono što može da uplaši svakoga je prebacivanje stare baze podataka u elektronski oblik. "Prebacivanje podataka ne vrši se ručn,o jer je zamorno i velika je mogućnost greške. Prebacuju se samo kartoni pacijenta koji dolaze sutradan na pregled", objašnjava Stojanović. (softver Dimaxis košta oko 300 evra, a Stomis oko 1.200 evra)


Koliko para, toliko muzike

Ono što mori većinu stomatologa je cena nove opreme. Planmekin aparat za radiografiju košta oko 6.000 evra, a stomatološka stolica sa pratećom opremom ima početnu cenu od 18.000 evra, pa naviše, u zavisnosti (kao kod automobila) od opreme. Ilić dodaje da je to ipak dostupna roba svakom stomatologu, budući da se ona može uzeti i na lizing. "Dnevna rata može da se pokrije cenom ugradnje jedne plombe", tvrdi on. Kada je u pitanju softver, Dimaxis košta oko 300 evra, a Stomis oko 1.200 evra. "Nema kvaliteta za džabe", tvrdi Stojanović i dodaje da je cena sličnog softvera u inostranstvu bar deset puta veća.

Ipak, većina domaćih privatnih stomatologa i dalje radije nabavlja polovnu opremu. Razlog je očigledan: ne žele da izgledaju nekonkurentni. Ono što ih može privoleti da promene mišljenje je izjava pacijenta Albe, Marije Lilić, koja priznaje da je posle skoro deset godina došla kod zubara. "Ovo je super! Nema više straha, čekanja i bola!" - kaže ona.

Milan Obradović


[ luka.l @ 11.09.2004. 23:33 ] @
Da ne bude da su jedini.......:-)

Consulta Dental Ex-professo Mutapova 65 (011/446-1181)

Ordinacija je opremljena novom A-Deck stolicom napravljenom u SAD, intraoralnom kamerom, rentgen aparatom povezanim na Visiodent uredjaj (dioda koja biva ozracena u ustima i kao sto je receno i enormno skracuje vreme ozracenosti) koji je povezan na racunar, mogucnoscu i sertifikatom za ugradjivanje implanata itd....
[ VRider @ 12.09.2004. 00:25 ] @
Da ne bude da su jedini.
Dr. Bora (Pirot) ima tu opremu vec dve godine.
A nije ni skup. 650-900 dinara plombiranje.
[ tdjokic @ 12.09.2004. 02:51 ] @
Svaka cast, ljudi! Ovo mi je povratilo veru u Srbiju. Sto bi se reklo, ipak se preslo sa reci na dela.
[ utvara @ 18.09.2004. 02:41 ] @
Dragi moji,

moj komšija XYZ ima tu spravu (mislim kameru), i snima ljudima zube i sve to sa kačenjem monitora na stolicu.

I ja sam mu razvio "ZWGTŠKLJ" program za ordinaciju i nije mi palo na pamet da vas sve prisutne obavestim o mom naučnom dostignuću. al reko' pošto to ljudima vraća veru u Srbiju da se javim.

Daklem drž'te se, i Srbija konja za trku imade!!! Ima i dobre zube, provereno gore navedenom kamerom. Em je lepši, em manje košta, em nije preveden no sve sa našim jezikom projektovan (tako reći native) .

Kupujte domaće, obnovite Srbiju (i moj budžet)!!!

Shvatite ovo kao lični protest zbog zloupotrebe foruma. :)

pozdrav utvara

15. Reklamiranje je zabranjeno

Forum nije mesto za besplatno reklamiranje Vašeg posla, sajta, firme, ili bilo čega što moderatori ocene kao očiglednu zloupotrebu foruma za besplatno oglašavanje. Za plaćene oglase obratite nam se putem emaila.
[ utvara @ 18.09.2004. 02:45 ] @
Eh da,

inače ta kamera retko čemu služi, više dobar način da se ljudima uzmu pare, mnogo je gadno kad vidiš svoje zube na 17" monitoru, koliko god da ih dobro održavate, pa još ako na monitoru dignu malo zelene reakcija je:

Vadi to, dalje od mene i sl.

pozdrav utvara
[ milantsche @ 03.05.2010. 09:19 ] @

Sto se tice kamera za intraoralno snimanje, mislim da je to dobro marketinsko sredstvo, i nista vise. Stomatolog sam sa stazom od 30 godina i siguran sam da plomba koju stavim nece biti ni gora ni bolja ako imam intraoralnu kameru. Kada su u pitanju softverski programi za vodjenje ordinacije, cene su vrlo razlicite. Od vrlo niskih ( Indija i domaci "divlji" koji sasvim dobro funkcionisu,pa do skupih brendiranih. Neki od njih imaju mogucnost dvostrukog vodjenja knjigovodstva, pa prosudite i sami. Vecina skupih programa ima puno opcija koje su u sustini potpuno nebitne, puno sljastece i nepotrebne grafike koja uglavnom sluzi da stomatologu neupucenom u softver da iluziju vaznosti. Uostalom to je cesto vidjena stvar i kod softvera drugih namena. Program za vodjenje stomatoloske ordinacije po meni, treba da ima spartanski interfejs, sa nuznom grafikom i stvarima koje su stvarno neophodne
.
milantsche
[ ventura @ 03.05.2010. 09:50 ] @
Koliko se ja sećam, postoji domaći softver za vođenje stomatološke ordinacije, i on je potpuno besplatan...

http://www.dentedit.com/sr/
[ Shadowed @ 03.05.2010. 11:14 ] @
Taj software je prvenstveno namenjen nekom njegovom istrazivanju (ili "istrazivanju", ne znam) iako tako nesto nisam video pomenuto na sajtu ali postoji u EULA-i koju retko ko cita pa ne bi bilo lose izdvojiti jedan bitan i ne bas uobicajen deo:
Citat:

7.1.SAGLASNOST ZA SERVISE ZASNOVANE NA INTERNETU. Ukoliko ste povezani na Internet, neki delovi (funkcije) SOFTVERA ostvaruju vezu prema PROIZVODJAČEVOM web sajtu ili kompjuterskim sistemima koji su provajderi za ove servise. Prilikom povezivanja, šalju se određene kompjuterske informacije koje su potrebne za ostvarivanje ovih servisa. Takođe se šalju i ANONIMNE informacije , koje mogu biti od koristi za NAUČNO ISTRAŽIVANJE i razvoj medicine, a koje obuhvataju podatke koje ste Vi unosili u SOFTVER i podatke koje ste koristili u radu sa SOFTVEROM, a koje se odnose na pacijenate, lekare, dijagnoze, terapije i drugo što može koristiti u NAUČNOM ISTRAŽIVANJU. U nekim slučajevima, vi nećete dobiti posebno obaveštenje kada su oni povezani. SOFTVER NEMA predviđene mogućnosti da se isključe ove funkcije povezivanja, i one su sve vreme uključene ako ste povezani na Internet. Za više informacija u vezi ovih funkcija, pogledajte dokumenaciju SOFTVERA. PROIZVODJAČ ne koristi ove poslate informacije da bi indentifikovao vas, lekare ili pacijente iz vaših podataka, ili da bi vas kontaktirao. KORISTEĆI OVAJ SOFTVER, VI STE SAGLASNI SA SLANJEM KOMPJUTERSKIH INFORMACIJA UKLJUČUJUĆI SLEDEĆE INFORMACIJE:
- Informacije o kompjuteru i SOFTVERU. Koristeći Internet protokole, šalju se odgovarajuće sistemske kompjuterske informacije, kao što su Internet protokol adresa, tip operativnog sistema, ime i tip i verzija pretraživača, šifra jezika na uredjaju gde je instaliran SOFTVER, kao i informacije o SOFTVERU koji koristite kao što su ime i tip i verzija SOFTVERA, šifra jezika SOFTVERA. PROIZVODJAČ koristi ove informacije da bi vam učinio dostupnim servise zasnovane na Internetu.
- Informacije iz podataka koje ste vi unosili u SOFTVER ili iz podataka koje ste koristili u radu sa SOFTVEROM. U cilju NAUČNOG ISTRAŽIVANJA i razvoja medicine, koristeći Internet protokole, šalju se ANONIMNE informacije iz podataka koje ste vi unosili u SOFTVER ili iz podataka koje ste koristili u radu sa SOFTVEROM, kao što su postavljene dijagnoze, sprovedene terapije, demografski podaci o pacijentima, informacije o lekarima i drugo što može biti od koristi za NAUČNA ISTRAŽIVANJA i razvoj medicine. Sve poslate informacije su ANONIMNE, i nemaju za cilj da identifikuju vas, lekare ili pacijente iz informacija koje se šalju. POSLATE INFORMACIJE IMAJU ZA CILJ DA POMOĆU ANONIMNOG SAKUPLJANJA INFORMACIJA I PODATAKA, DOPRINESU NOVIM NAUČNIM SAZNANJIMA, OČUVANJU I UNAPREĐENJU ZDRAVLJA, I IZLEČENJU OD TEŠKIH BOLESTI.
[ fanfon @ 03.05.2010. 12:51 ] @
Citat:
[url=/p436338]Ono što ih može privoleti da promene mišljenje je izjava pacijenta Albe, Marije Lilić, koja priznaje da je posle skoro deset godina došla kod zubara. "Ovo je super! Nema više straha, čekanja i bola!" - kaže ona.


Da se ne lazemo-kakve su sanse da 10 godina nije isla kod zubara? Verovatno je ona imala genteski savrsene zube i detaljno ih je prala. Ja znam par likova koji nisu isli 2 godine kod zubara pa im je vecina zuba propala. Karijes se pojavi za 3 meseca.
[ brainbuger @ 03.05.2010. 20:05 ] @
Citat:
fanfon: Da se ne lazemo-kakve su sanse da 10 godina nije isla kod zubara? Verovatno je ona imala genteski savrsene zube i detaljno ih je prala. Ja znam par likova koji nisu isli 2 godine kod zubara pa im je vecina zuba propala. Karijes se pojavi za 3 meseca.


Aj da se stvarno ne lazemo, koliko to ljudi ide na svaka 2 -3 meseca ? Ja idem nekad i jednom godisnje, nekad cesce, a bilo je puta i da sam pravio vise od 2 godine pauze pa opet mi nisu zubi propali a i imam jos najmanje 5 prijaltelja koji ne idu tako cesto i nisam primetio da su krezavi.

Nemam genetski jake zube ali ih zato odrzavam sto bi rekli, izbegavam sinteticke secere i perem ih vise puta dnevno. Ne volim zubare nikako, priznajem, em platim kao blasav + me boli, zato vec godinama vodim racuna i sve ih redje posecujem. Naravno, ne kazem da treba praviti tolike pauze ali ne treba praviti famu od toga i stvarati od ljudi robote koji ne izbijaju iz ordinacija kako bi mogli na miru i opusteno da tamane slatkise i ostalu hemiju.
[ milantsche @ 04.05.2010. 22:30 ] @
Hvala, Ventura
Pozdrav, milantsche
[ zlatko78 @ 18.01.2014. 20:50 ] @
Realnost je da se ide jednom u 2 godine i to kad ti bas zagusti