[ americana @ 13.09.2004. 12:47 ] @
Evo, sada sam krenuo u drugi razred gimnzije u Beceju. Mene interesuje da li je moguce "samo onako" otici np. u New York i da se upisem tamo u neku skolu?
Da li trebam da polazem neke ispite?


Interesuje me koliko kosta na High Schoolu skolovanje za jednu godinu. Da li je tesko dobiti stipendiju?
[ VRider @ 13.09.2004. 14:17 ] @
Imas kod nas agencije koje te za 5000$ salju u Ameriku u srednju skolu, nadju porodicu u kojoj ces da stanujes i tako to. Jedan drug i jedan poznanik su isli tako. Jedino sto ne znam moze i NY. Jedan je bio i Seattleu, a drugi u San Hoseu (Kalifornija).
[ americana @ 13.09.2004. 14:30 ] @
Ove agencije su jako skupe!!!!!!! Moze li na neki drugi nacin da se izadje???
[ VRider @ 13.09.2004. 15:21 ] @
3-5k$ za kartu, godinu smestaja, skolarinu, hranu je mnogo? Koliko bi ti? Za DZ?
[ enterpriserx @ 13.09.2004. 18:38 ] @
Mozes u domacu ili blisku Americku gimaziju da se upises, ja idem ovde u Makedoniji u stranu skolu www.nova.edu.mk , ali, kao sto kazes, nije dzaba.

Ako si mnogo dobar student, postoji mogucnost za stipendiji na bazi potrebe u lokalnim skolama po balkanu (americke) ali ne racunaj na to u Americi.
[ VRider @ 13.09.2004. 20:00 ] @
Ninoslav me podseti: Soros daje stipendija za Amricki Univerzitet u Blagoevgradu u Bugarskoj za 10 najbolji na prijemnom. Drug je tamo primljen (kao treci).
[ cvijic_ltd @ 15.09.2004. 17:03 ] @
Trenutno ne postoji drugi nacin da se ode osim preko sugavih agencija. Lik iz kraja je bio u drzavi Juta, grad Provo ili tako nesto. Po covekovim recima to je najsigurnija fed drzava u SAD. Uzgred to je drzava mormona tako da ako neko ima problema sa verom onda ovo nije za njega, mada ima dosta pravoslavaca pogotovo u soltlejksitiju. Eh da, decko je posle zavrsene skole nekako uz odlicno uradjene SAT1 i SAT2 i gomilu jos drugih testova i eseja i preporuka profesora uspeo da dobije tzv full ride na univerzitetu minesota u twincities iliti u miniapolisu i sentpolu.
[ Slobodan Miskovic @ 20.09.2004. 18:18 ] @
Citat:
Trenutno ne postoji drugi nacin da se ode osim preko sugavih agencija



Naravno da postoji...
Nije jednostavno ali moze da se sve uradi i samostalno samo sto zahteva mnogo vremena i upornosti...e da...verovatnoca da se dobije viza je ista...ako ne i veca...koga interesuje objasnicu...
[ americana @ 23.09.2004. 16:23 ] @
Evo kontaktirao sam neku skolu u Spenceportu i oni mi odgovorili:


Citat:
.......Athletic eligibility in New York State for foreign students is
determined by: 1. Participation in an approved foreign exchange
program
2. Being placed into a family in our school district
3. Must meet age, grade and athletic requirements-I do not
believe these will be a problem as you already qualify just from the
info you have already given me. If you are placed with a family in our
school district, our Athletic Director will review the necessary
credentials with you and your host family.

Thanks for your interest. I hope this information helps you in your
decision making process. Please let me know if I can answer any other
questions you have.



Ali ja necu da placam agencijama 5000 dolara. Ima li neki drugi nacin da se ode?
Ne znam ima li neki sajt(besplatan) gde mogu da postavim sliku, mali potpis i da mene izabere neka familija.

[ Slobodan Miskovic @ 25.09.2004. 15:24 ] @
Zasto si kontaktirao skolu za strance? Ako polozis TOEFL mozes da upises normalnu skolu koja je u velikom broju slucajeva jeftinija. Nadjes preko neta agencije koje iznajmljuju stanove u krugu skole tj. u mestu gde se skola nalazi i preko banke im uplatis kiriju a oni tebi posalju potvrdu da si platio i da stanuje tu sto ce ti trebati u ambasadi i kod upisa u skolu...
[ americana @ 27.09.2004. 14:26 ] @
TOEFL???? Sta je to?
[ VRider @ 27.09.2004. 15:10 ] @
Test Of English as Foreign Language.
Neophodan da pokaze da znas engleski dovoljno da pratis nastavu. Ne mozes da padnes. Samo dobijas bodove prema tome koliko uradis, a svaka skola ima ima svoju granicu. Berkeley ima granicu na 700 (od 1000, cini mi se).
[ shake @ 11.01.2005. 17:10 ] @
Malo kasnim ali evo da i ja nesto napisem, iz mog ugla.
Ne treba ti TOEFL test za upis ni u jednu srednju skolu. Mozda bi bilo fino da ga imas ali nije neophodan. Vizu tesko da ces dobiti prije osamnaeste godine ako nema agencije i odavde i iz USA da garantuje za tebe. Prvo sto u ambasadi pogledaju su uplacene rate na racun americke banke i iznos koji tvoja porodica posjeduje u banci.
Ja sam napr. za jednu godinu platila oko 4000$ + avionska karta koja je bila povratna oko 600$ (studentska). Mislila sam da sav novac ide agenciji. Medjutim kako se nalazim u porodici koja radi za tu agenciju, znam mnogo vise o svemu. I od 4000$ samo se taksa za srednju skolu place oko 3000$. Kada nisi americki drzavljanin i public school se mora platiti.
Kod upisa na koledzu je vec drugacije. Ovdje je TOEFL obavezan, jer kod nas nema ACT, SATI, SATII itd. Glavno je poceti sa prijavama na vrijeme. Za svaki koledz se treba prijaviti deset mjeseci najmanje prije pocetka nastave. Ako imas odlican uspjeh u skoli, nabrojis sekcije, neka takmicenja, preporuke, stipendija nije problem (barem se nadam). Svaki koledz daje 90% ucenika fikansijsku pomoc, a 10% od toga je full scholarship.
To sto bi ti postavio neki natpis da te izabere "familija" zaboravi. Ovo ti je Amerika i ako nemas da platis, oni ti bjeze od toga.
Ako vec ne mozes da platis taj nova, a tolika ti je zelja da odes (sto je i mnogima), razmisljaj onda o koledzu. Ja ti mogu pomoci, i dati sve detaljnije informacije. Sad bih ovdje mogla do sjutra pisati. :)
Ali trebas da znas da nista nije lako, ali se svaki "hard work" isplati. Jos nesto... esej igra najvecu ulogu u izboru za stipendiju.
[ *SHomi* @ 12.01.2005. 11:31 ] @
E odlicna tema. Ja sam u istoj situaciji kao i "americana". Znaci: druga godina gimnazije, hteo bih da odem recimo 4. godinu u USA (osim sto meni nije toliko bitan NY ). E sada ja sam se raspitivao i sta sam saznao: kao sto kaze Shake
Citat:
shake: Ne treba ti TOEFL test za upis ni u jednu srednju skolu.

Ali za koledz treba zar ne? (naravno planiram koledz posle srednje).
Onda, da li su potrebni su SAT testovi za srednju?
E sada najzanimljiviji deo: STIPENDIJA :)
Cuo sam da moze lako da se dobije sportska stipendija za neke sportove koji su tamo out (npr. odbojka, waterpolo itd.).
Zanima me da li je moguce dobiti stipendiju osim za sport (ja inace treniram waterpolo, ali je moj klub dosta slabo rangiran, tako da mislim da to ne moze mnogo da pomogne). Znaci, da li se gleda uspeh u skoli, rezultati na takmicenjima, preporuke profesora... i ako se gleda koliko to moze da pomogne?
Voleo bih ako neko moze da mi da kontakte za neku srednju skolu, da se ja njima lepo predstavim i da im objasnim sve kako jeste cisto da vidim na cemu sam.
Hvala!
[ shake @ 12.01.2005. 22:09 ] @
TOEFL test, ponavljam, nije obavezan za srednje skole. Svaka agencija ti prije odlaska da neki test, ali to je daleko od TOEFLa. Meni je vise izgledao kao IQ na engleskom jeziku: kazaljke na satu, neke ptice, i sl. Ali, za college je veoma vazan. Zapravo svaki student kome engleski nije maternji jezik mora da ga polozi sa nekim scorom oko 500 minumum. Sto se tice ostalih standardizovanih testova: ACT, SATI, SATII, GEE; opet i to zavisi od svakog koledza. Mada ako si foreign student, cesto naprave i izuzetak, tako da im je TOEFL dovoljan. Ja ovih dana imam SAT, a kasnije ove ostale. Gledam neke testove od prije i nije to bas neki idealan nacin da pokazes koliko znas, nego dobro.
Uglavnom je najbolje konkurisati za stipendije koje sam koledz daje, jer ove ostale (koje neke firme ili organizacije dodjeljuju) uglavnom iskljucuju one koji nisu americki drzavljani. Najbitnije je poceti sa pripremama na vrijeme. Meni je samo sest mjeseci trebalo da pronadjem odgovarajuce, potencijalne koledze i stipendije.
O stipendiji mogu samo da ti prenesem one informacije koje sam ja dobila, jer trenutno sam u fazi ispunjavanja aplikacija i prijavljivanja; pa cemo vidjeti... Sportska stipendija je najidealnija ako se bas istaknes. S obzirom da vaterpolo treniras, vjerovatno bi imao vise sansi u California, Texas ili Florida; jer je tamo to razvijeno. Nije mnogo tesko dobiti sportsku, ali opet treba mnogo truda, rada, treniranja... kao i za sve ostalo. Ne brini o tome sto tvoj klub nije dobro plasiran, ovdje to niko ne zna, niti ce provjeravati . Da napomenem i to da su treninzi po 2-3 sata svaki dan, i da je mnogo teze nego kod nas.
Stipendiju na koledzu mozes da dobijes, ali je vazno da se na vrijeme opredijelis za koledze. Treba poceti sa time oko 10 mjeseci prije nego nastava pocne. Ovdje vaznu ulogu igraju poeni sa ACT i SAT testa. Opet kazem, vecina koledza ce ti progledat kroz prste i bez toga, ako imas zadovoljavajuce ostale kriterijume. Koliko sam upoznate, esej je veoma vazan. Moras da dokazes da si poseban, svestran, a sve to da kazes kroz opise, a onda iz toga oni mogu da zakljuce tvoje osobine. Sve zavisi od koledza i majora (smjera). Imaju eseji na razne teme, meni je naprimjer jedna od tema da opisem kako sam rijesila neki tehnicki problem, zalganje, rad u grupi itd. Nije ni malo jednostavno. Ako im ne skrenes paznju esejom, ostale aplikacije i ne gledaju. Uspjeh je takodje bitan, mislim ne obracaju mnogo paznju na to ako ti je 4.0 (tj. po nasem 5.0), ali cim je manje onda naravno da obrate paznju. Takmicenja i angazovanja u dodatnim aktivnostima su im takodje od vaznosti, kao i preporuke profesora. Samo te preporuke moraju da budu izvrsne, a sumnjam da i jedan nas profesor zeli tako da napise. Ne treba da bude preporuka tipa "On je pametan, vrijedan i odlican ucenik". Treba da se pise kroz primjere, dogadjaje, a oni ce sami da zakljuce kakav si. Ne mozes ni racunati ovdje (u USA) da ti napisu dobru preporuku nakon par mjeseci provedenih u skoli, tako da razmisljas o tome da ti nasi profesori to napisu. I preporuku profesor stavlja u kovertu i onda kad zalijepi, potpise se. Kao, ti ne smijes da vidis preporuku. E ja sam svaku morala vidjet, pa sad... .
Nego jos ne razumijem kako ti mislis da ides, preko agencije, ili ...?
Ova ideja da kontaktiras neku srednju skolu mi izgleda totalno neozbiljno i bezveze. Prvo ti treba potpis direktora skole kojim odobrava da pohadjas tu i tu srednju skolu. Tesko da ces dobiti taj potpis ako nema agencije i internacionalnih, da ih nazovem, agenata koji garantuju za tebe.
[ *SHomi* @ 13.01.2005. 21:33 ] @
Pre svega hvala! :)

Ovako sto se treninga tice to nece biti problem, navikao sam - celo leto treniram po dva treninga od 2 sata dnevno (pred neka takmicenja cak i 3 treninga). Sto se tice uspeha u skoli sta mislis o uspehu 4.87, da li ce da zamere (posto kazes da zagledaju ako je ispod 5.0)? Mislim da bih mogao da sastavim dobar esej (ako treba i uz malu pomoc :)), a sto se tice preporuka profesora to bih mogao lako da sredim da mi napisu stvarno dobre preporuke (i to da ne izmisljaju mnogo :)), zatim takmicenja i vanskolske aktivnosti - tu i tamo (nista posebno, par takmicenja i mozda poneka sekcija).
Sto se tice odlaska ja se i obracam najvise da bih saznao koji je najbolji nacin (a da pritom nije previse skup:))
I jos jedna vazna stvar: Mene zanima kako da odem prvo u srednju tamo (najverovatnije 4. godina), a koliko vidim ovo je uglavnom za koledz ( zar ne?). I da li je tacno da je posle lakse upisati koledz, nego kada bih isao na koledz odavde?

Jos jedanput HVALA! Milos

P.S. e da kada kazes kriterijumi na sta sve mislis? (zanima me sta je primarno a sta manje vazno. da li gledaju vanskolske aktivnosti?)
[ shake @ 14.01.2005. 01:02 ] @
Ti si neki veliki vaterpolisa . 4.87 je i vise nego dobar, i mogu 4-rke da ti prevedu kao A-. Ne sumnjam da mozes da napises i esej i nabavis preporuke... nego sam ja kasno sa tim pocela pa mi zato sve izgleda komplikovano.
Jedino sto mogu da ti posavjerujem je da gledas nekako da skupis par hiljada dolara i skrpis nekako za to jednu godinu srednje skole. Kasnije na koledzu mozes da dobijes stipendiju i onda, kad se snadjes, sve je lakse. Ja sada da mogu da vratim vrijeme uradila bih sledecu stvar (za to sam saznala tek prije par dana)... Mozes istovremeno da budes u cetvrtom razredu i na prvoj godini collega. Interesantno, ali necu sada o tome, vjerovanto je za tebe to komplikovano.
Sigurno je da je lakse upisati koledz. Prvenstveno znanje engleskog jezika je neophodno. Svi mi mislimo da znamo engleski, a tek kad dodjemo ovdje shvatimo koliko nam je jezik zapravo stran. Mislim da je lakse i zbog vize, a i koledza, imaces nesto uvjerljivije da im prikazes, moci ce da te provjere i sl. Mislim da je nemoguce dobiti stipendiju ako ovdje nisi barem godinu dana prije pocetka prve godine.
Kad kazem kriterijum ovako bih poredjala:
*. esej
1. GPA (uspjeh)
2. SAT, ACT i TOEFL
3. Takmicenja i nagrade
4. Vanskolske aktivnosti
5. Intervju.
Nadam se da sam odgovorila? Pitaj slobodno sta te god interesuje, a ja cu gledati da odgovaram brze, nego vremena nikad dosta... Upravo se pripremam za SAT i finalne exame.
p0z
[ *SHomi* @ 15.01.2005. 15:09 ] @
Hvala ti puno za sve ove informacije, i sto se tice engleskog mislim da mi to ne bi bio veliki problem jer se spremam vec duze vreme i ide mi odlicno...
E sada po obicaju pitanja :)
Kada kazes par hiljada na koliko mislis tacno? (mislim da mi nece biti problem ako budem morao da platim samo jednu godinu, ali me ipak zanima)
Kada bi uporedjivala nase skole sa njihovim kako bi to izgledalo? (cuo sam da je kod njih "dosta" lakse. Zanima me koliko lakse?)
Isto me zanima tezina i vrsta zadataka na tim testovima?

Hvala ti puno i srecno na ispitima!

P.S. Ako saznas jos neke korisne informacije, bio bih ti zahvalan...
[ shake @ 16.01.2005. 00:24 ] @
Odmah na pocetku posta da ti posaljem ove dvije adrese. Koliko sam samo ja pokusavala da saznam za ovo prije nego sam dosla u USA. Na ovim stranicama se nalaze svi moguci udzbenici ovih autora koji se vecinom koriste u americkim skolama. Mozes svaku stranicu udzbenika da pronadjes, pa pobjedaj kad te intereusje. Sam zakljuci koliko je lakse :).
http://www.glencoe.com/sec/index.phtml
http://www.mcdougallittell.com/

Ipak, ja ne mogu da ne prokomentarisem...
I ja sam stalno slusala kako je skola ovdje laka, kako nista necu nauciti i sl. Kada sam dosla zakljucila sam da ipak nije to tako. Sem toga, zasto su americki collegi i skole na mjestu br.1 u svijetu? Zasto je Amerika - Amerika, ako se u skoli nista ne nauci? Glupost.
Zavisi od predmeta koje izaberes. Ako zelis da naucis nesto novo, naravno da ces izabrati teze predmete. Ja napr. imam sledece casove:
1. Computer Architecture
2. Calculus II Advanced
3. Physics II Accelerated
4. Digital Animation + Web Mastering
5. Algebra II Accelerated
6. Independent Study of Technology Applications (kompjuteri ponovo - programiranje uglavnom)
7. Systems and Networking
Zapravo 6.ti i 7.mi cas imam English i American History, a za vrijeme odmora imam dodatni cas (ovaj pod brojem 6) i nakon nastave ovaj pod brojem 7.
Za sedam mjeseci sam naucila duplo vise nego sto sam do tada znala o racunarstvu. Kod nas u srednjoj skoli, imali smo samo jednu godinu informatike.
Na prvom casu napr. imamo mogucnost da mijenjamo djelove, da bacimo hard drive ili slicno ako mislimo da je "old", "slow" ili sl. Znaci sto se tice tehnike-tehnologije i svega toga, Amerika je vodeca zemlja u svijetu. Svaki udzbenik ima po 1300 strana tako da iako ne zelis da ucis, kad procitas moras barem nesto zamaptiti. Sto se tice obimnosti gradiva mislim da je ovdje mnogo obimnije nego kod nas. E sada, nije skola laka, nego je nacin ocjenjivanja laksi i jednostavniji. U tome je velika razlika! Znaci nema bubanja kao kod nas! Ovdje sto jednom cujes, vidis, sto ti se jednom objasni, zapamtices za cijeli zivot. Toliko je sve prosto objasnjeno, akcenat se stavlja na onome sto je glavno. Cas traje 55min i tamo se uglavnom sve iscita i obradi, kuci samo moras da domace zavrsavas, jer su zaista preobimni. E sada isti taj domaci se ocjenjuje, kao i svaki skolski rad, tzv. Bellwork Activity. Testovi su preopsirni, i veoma "ticky". Znaci imas ponudjena po cetiri odgovora a svi su slicni, cak mozda mogu i dva da budu rijesenje. Tvoj zadatak je da zaokruzis onaj koji najbolje odgovara. Ne znam, ja sam se snasla, mada dosta i citam (ucim).
Opet zavisi sve od drzave do drzave i pravila skole.
Jos nesto... Tamo se prica da je sve ovdje lako, i kad podju nasi ljudi sa dobrim uspjehom ovdje su "naucnici". Niko nikada se nije zapitao da li mozda ti ljudi napreduju, dobiju zelju za ucenjem, kada im casovi postanu zanimljivi, kada je sve osmisljeno, interesantno? E to je nas problem... Nego da se vratim temi :).
Jedno je isto svugdje, skola je skola da bi se ucilo. Sada, negdje manje, negdje vise. Ovdje mozes sam da izaberes predmete i time biras da li nesto zelis da naucis ili samo da ti vrijeme prolazi. Na tebi je odluka. Ja samo znam, da mi je cilj ostati ovdje.
O testovima cu ti reci nesto vise kad ih uradim. A do tada cu ti dati stranice pa pogledaj kad budes imao vremena. Imas primjere testova, zadataka.
SAT, ACT, TOEFL, GEE - http://www.testprepreview.com/.

Cijena exchange programa za deset mjeseci krece se do 5000$. U to sam uracunala i povratnu avionsku kartu. Jos ti za dzeparac treba mjesecno oko 200-250$. Znaci sve ukupno ti je oko 8000$.
Mozda na ovim sajtovima mozes da nadjes vise informacija o tome:
http://www.ise.co.yu/ -- Ja sam otisla preko ove agencije. Iako u CG imamo par, nije mi bilo tesko da idem do Beograda. Kada sam dosla u USA zakljucila sam i da je najbolja.
http://www.kub.co.yu/ -- Za ovu necu da komentarisem, ali barem u Juznoj Americi veoma su neodgovorni. Neki studneti ne mogu ni da stupe u kontakt sa koordinatorom.


[ bigtime @ 17.01.2005. 01:11 ] @
@SHomi
Trebalo je da idem u USA pre dve godine da igram kosarku, ovde sam igrao studentsku ligu i dosta dugo nisam trenirao i poslao sam kasetu sa dve utakmice(namestene za mene ) koje sam odigrao svih 40min i jos par minuta iz sale i sve je bilo oko 11min kada sam poslao u USA. Trener se odusevio, ne mozes da verujes kakvih duduka za kosarku tamo ima, jbg velika zemlja, pa mozes da naletis na svakakve.
Savet:snimi kasetu sa 2-3 utakmice i posalji 15-20min, ne moras samo akcije u kojima si davao golove, nego i one u kojima se vidi tehnika kojom si ovladao, finta shuta, dodavanje...Ako im se svidis(sto je 99% realno, veruj mi) dobices athletic scholarship. Moj savet je da ne ides u agencije, nego da se raspitas kod nasih ljudi tamo na koledzima i srednjim skolama na kojima se igra vaterpolo, kasnije kontaktiras trenera i High school ti sredjuje host family kod kojih ces ziveti. Moje misljenje je da ce ti vaterpolo ici mnogo bolje od plivanja, jer je plivanje individualni sport i dosta dugo ga nisi trenirao.
Dosta mojih drugova je bilo u USA na HS, koledzu i Junior college i najvaznije je da znas da u sportu najverovatnije nista neces uraditi, nego poslusaj savet drugih i baci se na knjigu, tamo usavrsi jezik i skoluj se za oblast koju najvise volis, a ako se vratis ovde cenice te zbog zavrsenog koledza(iz prve ruke), pa si jos i trenirao i imas ogromno znanje... Sve sto budes uradio tamo ce ti se desetostruko isplatiti, a veruj mi da ameri cene samo rad i trud, nisu nesto prepametni, ali su zato uporni i samo rade.
Gledaj da kada budes trazio High school da budes u nekom vecem gradu, jer ces naci hiljade skola, pa pogledaj malo kartu, googlaj za novim skolama...Snadji se, Srbin si
[ ventura @ 17.01.2005. 08:45 ] @
Kakve veze ima TOEFL sa ACT i SAT ispitima?

TOEFL ispituje samo znanje engleskog jezika, a ACT i SAT znanje iz raznih oblasti... Ne znam koji koledz priznaje samo TOEFL, osim ako nije neki 'we are good christians college' gde traze likove bez mozga za svoj football team...

ACT, SAT1, SAT2, su neophodni da bi se apliciralo na bilo koji ozbiljnij koledz...
[ shake @ 17.01.2005. 17:16 ] @
Kada si strani student, i ako nisi imao sansu da uradis testove, a posjedujes sve ostalo, primicete samo sa TOEFLom. A nisam mislila da se na Harvard upisujes. Uglavnom collegi koji daju stranim studnetima stipendije, zahtijevaju TOEFL. Kontaktirala sam par koledza i rekli su mi da bi bilo fino da uradim SAT i ACT, ali da nije obavezno.
Mozda sam ja eto bas na te "nalecela", ali kako napr. nasi ljudi koji zavrse srednju skolu kod nas, isto se upisu na koledz. Nisu ni imali vremena da urade SAT ili ACT, pa ih eto na koledzu. Opet, sve zavisi od koledza do koledza.
[ *SHomi* @ 17.01.2005. 20:20 ] @
Sandra, Vlado hvala na savetima.....
Naravno sto se tice skole ja sam i planirao da se bacim na knjigu, a da iskoristim vaterpolo cisto da dobijem stipendiju. Da li neko mozda zna kako bih mogao da nadjem kontakt sa nasim igracima tamo?

Ako neko ima jos korisnih i zanimljvih informacija pisite...
Hvala unapred! :)
[ ventura @ 17.01.2005. 21:06 ] @
pa ti koledzi na koje se upisuje bez ACT ili SAT (za to stvarno prvi put cujem), su ekvivalent Megatrendu, Visoj Poslovnoj Skoli, i sl. 'institucijama' kod nas... Dakle ne mnogo respektovani koledzi...

Tako da ako i neki koledz dozvoljava upis samo sa TOEFL-om (koji daje potvrdu samo da znas engleski, a mozes i da budes i mentalno retardiran pa da ga prodjes, tako da on ne predstavlja nikakvo znanje, vec samo poznavanje i sluzenje Engleskim)

[ shake @ 17.01.2005. 22:03 ] @
Pa ja ti kazem da postoje a u to sam se i sama uvjerila. Ja ne patim od toga da budem prvu godinu na Harvard ili na nekom poznatom koledzu. Sem toga lako se poslije prebacit, najteze se upisati. Uglavnom sam mislila na koledze koji su bas za internacionalne studente. Jer ovi ostali tesko da daju stipendije ne americkim drzavljanima.
Ne mozes biti mentalno zaosta jer prolazis kroz niz aplikacija, medju kojima je i uspjeh iz skole, preporuke, eseji, intervju itd.
[ bigtime @ 19.01.2005. 17:19 ] @
@ SHomi
Nisam siguran koji je sajt za High School Athletic Association (ako je takav naziv uopste, cini mi se da jeste, progooglaj malo) i nadji High school koji ti odgovara.
[ *SHomi* @ 20.01.2005. 20:57 ] @
Pa evo progooglao sam :), ali sam nasao brdo sajtova i mnogo nepotrebnih informacija, ako neko ima nesto preciznije bio bih mu zahvalan, cisto da ne bih izgubio mnogo vremena oko pregledanja svakakvih sajtova..........
[ bigtime @ 20.01.2005. 22:52 ] @
Ja sam dnevno bio po 3 sata na netu trazeci Junior College na kom se igra kosarka i na kome cu dobiti kosarkasku stipendiju, pa sam tako dosao do sajta za Junior College Athletic Association www.njcaa.com pa sam ti zato i lupio za High School A.S. Jbg ajde samo trazi i probaj da kontaktiras nekog naseg coveka na High School-u tamo, ili nadji neku skolu koja igra vaterpolo, pa saznaj u kojoj ligi igraju i nadji sajt te lige i onda imas sajtove svih skola koje igraju vaterpolo. Ako budem imao vremena mozda pronadjem nesto...
[ americana @ 21.01.2005. 17:59 ] @
Hvala ljudi na ovakvim odgovorima.

Evo planiram da odem u junu ove godine u NY. Da naucim perfectno jezik a u septrembru bi upisao tamo skolu.
Nasao sam ovaj sajt: http://www.ihpshomestays.com/ Imali neko iskustva sa njima. Jel su i oni kao i druge agencije??

Shomi

Nasao sam ovo za tebe. Ali je samo za New York State http://www.psal.org/


A onaj koji ne zan u koju skolu ce nek pogleda ovo http://www.greatschools.net
[ *SHomi* @ 25.01.2005. 21:07 ] @
Ljudi da ne zna neko kako bih mogao da kontaktiram nekog tamo, ali vaterpolistu nekog da bih se detaljno raspitao o svemu.............???
[ americana @ 28.01.2005. 12:56 ] @
Kontaktiras preko emaila nekog trenera . :)
[ radoman88 @ 04.02.2005. 22:40 ] @
Ja takodje zelim da 4-ti razred zavrsim u sad. Trenutno idem u 2 razred jovine gimn. u novom sadu. Moja sestra je isla u sad preko ise agencije, tako planiram i ja da idem. Zanima me koji sve predmeti mogu da se odaberu? Koji je min. i max. predmeta? Koji je najtezi koji je najlaksi? Prvenstveno me zanimaju predmeti u okviru kompjutera.
[ americana @ 05.02.2005. 08:22 ] @
Znam da imas maks 9 predmeta. 3 su obavezna (matematika, istorija, engleski) a 6 mozes da izaberes.
[ marcony86 @ 05.02.2005. 12:42 ] @
Citat:
radoman88: Zanima me koji sve predmeti mogu da se odaberu? Koji je min. i max. predmeta? Koji je najtezi koji je najlaksi? Prvenstveno me zanimaju predmeti u okviru kompjutera.


E pa sto se tice broja predmeta, mislim da situacija varira. Kod mene je bilo max. 4 po semestru (4 puta 90 min dnevno), obavezni engleski i strani jezik. Sto se tice racunarskih predmeta, keyboarding zna da bude zanimljiv - slusalice u usi, otkucas ono sto si imao planirano za taj cas, a posle surf ili chat . Web Design - ako si ikada ista ozbiljnije radio, bice ti smesno. Sve u svemu, ako se ovde ozbiljnije bavis racunarima, tamo imas velike sanse da se smoris.
Najlakshi su skoro svi predmeti )). Recimo da calculus (matematika) ume da bude malko tezi, ali kad zavrsis drugu godinu, uglavnom ces od ranije znati sve sto ces tamo raditi.
[ radoman88 @ 05.02.2005. 13:11 ] @
Blago njima kad oni uce da kucaju... :)
[ shake @ 10.02.2005. 01:10 ] @
Ja se u potpunosti ne bih slozila sa ovakvim izjavama. Naprimjer, ja sam za 8 mjeseci naucila duplo vise nego sto sam znala. Mislim nisam prije imala neko znanje ali osnovno. Istina je da cas Web Masteringa-Digital Graphics uglavnom sluzi za igranje. Danas sam imala zadatak da obradim neku jabuku u Photoshopu i stavim usi, nos i usta. To uglavnom uzimaju seniori samo da bi ispunili fond casova. Opet, i tu sam naucila neke stvari iz teorije uopste o grafici, sajtovima i sl. Ali ima i dosta ozbiljnijih predmeta od kojih bih izdvojila Computer Architecture Advance i Independent Study of Computer Technology Applications. Architecture je uglavnom teorija ali na prakticnim primjerima. Poslije ovog kursa polaze se za A+ Certificate i 90% ucenika koji imaju "A" ocjenu poloze. Testovi imaju cak i po 120 pitanja, ne samo zaokruzivanje. Independent Study - tu imas svoju ucionicu opremljenu kao servis i popravljas. Profesor ti svaki dan nadje neki problem i naravno pomaze ti.
Programiranje - Computer Science II je dosta slozeno u mojoj skoli. Opet sve zavisi od skole do skole. Mada uglavnom svugdje ima mnogo predmeta.
Istina da nama Keyboarding zvuci glupo, ali tamo se ne uci samo kucanje. Ako ces da budes ozbiljan poslovan covjek moras znati pismo sastaviti, a i brzina kucanja je dosta bitna. Ipak je ovo USA. Nece neko cekat da ti nabadas 10 slova pola sata. Za sve postoji razlog.
Takodje da spomenem Computer System and Networking. Taj mi se predmet jako dopada jer mozes da radis sto hoces na casu. Mozes da eksperimentises na sistemu, mrezama, spajas, kidas, ma sta god hoces i niko ti nista nece reci .
Da zakljucim, moj ti je savjet, da ako hoces ove predmete o racunarima uzmes sve Advanced tj. Accelerated. Tu se mnogo vise radi nego na normalnim casovima. Ali ipak je sve strucno pa na engleskom - zato treba biti oprezan. Ja ne znam neke rijeci napr. na nas da prevedm; nadam se da mi nece ni trebati :P.
[ radoman88 @ 10.02.2005. 22:45 ] @


hvala vam na odgovorima. Pojasnili ste mi malo.
[ Eborg @ 11.02.2005. 02:47 ] @
Ja sam bio na jednom exchange programu (iako je trajao 3 sedmice,nije bio crvrsto vezan za skolu).

Samo da ti kazem jedno...
Skola je dosta laksa,iako se dosta toga nauci.Ako zelis ici,onda planiraj da ostanes tamo do samog zavrsetka skolovanja jer bi mijenjanjem tempa ucenja i sticanja znanja povratkom kuci,mogao da se nadjes u prilicnim problemima...
[ marcony86 @ 11.02.2005. 11:16 ] @
Citat:
Eborg: Samo da ti kazem jedno... Skola je dosta laksa,iako se dosta toga nauci.Ako zelis ici,onda planiraj da ostanes tamo do samog zavrsetka skolovanja jer bi mijenjanjem tempa ucenja i sticanja znanja povratkom kuci,mogao da se nadjes u prilicnim problemima...


Slazem se. Posebno ako tamo zavrsis 4. godinu, pa se vratis ovde da upises fax...
[ radoman88 @ 11.02.2005. 13:28 ] @
U pravu ste. Inace ja i zelim tamo da ostanem da studiram, ili mozda u nemackoj ukoliko me bude sluzio jezik... Ali USA mi je na prvom mestu.
[ nnn @ 11.02.2005. 17:46 ] @
Imam nekoliko pitanja:
Sad sam treca godina Srednje skole, ako bi 4 godinu zavrsio u Americi da li mogu da se posle upisem na neki koledz tamo?
Ako tamo zavrsim cetvrutu godinu koja je procedura za upisivanje ovde falkuteta?
[ nnn @ 11.02.2005. 17:48 ] @
Imam nekoliko pitanja:
Sad sam treca godina Srednje skole, ako bi 4 godinu zavrsio u Americi da li mogu da se posle upisem na neki koledz tamo?
Ako tamo zavrsim cetvrutu godinu koja je procedura za upisivanje ovde falkuteta?
[ shake @ 11.02.2005. 21:50 ] @
Vecina americkih skola ti nece izdati diplomu koja ti dokazuje da si zavrsio srednju skolu. Mozes da dobijes samo sertifikat zavrsenog cetvrtog razreda. Sa time se ne mozes upisati na koledz. Znaci moras da trazis diplomu iz nase zemlje, prije cega moras da polazes razliku predmeta iz cetvrtog razreda (srpski jezik i istoriju), a zatim maturski ispit. Nakon toga kada dobijes nasu diplomu, prevodis je i mozes na koledz. Ovu sam informaciju dobila od ministarstva prosvjete i nauke bas danas. A moja situacija je jos gora.
Nego, neke skole se i sazale ako imas sve "A" ocjene, pa ti je izdaju. Ali to se desi jednom uceniku od 100, tako da su sanse male. Jer kada dolazis ovdje ni jedna agencija ti ne garantuje diplomu. Opet, ako bi sa tom diplomom htio kod nas da upises fax, moras da polazes gradivo srpskog i istorije koje si u cetvtom nasem razredu propustio, a nakon toga maturski.
Ne znam koliko se ovo razlikuje od pravila u Crnoj Gori, ali tako su mi rekli.
Moj ti je savjet, da ne dolazis ovamo ako ti diplomu ne garantuju. To jedino da ne ides preko agencije nego kod nekoga ko moze da ti se raspita i da ti nadje neku skolu koja izdaje diplome. Neki moraju i da ponove tamo, kod nas, cetvrti razred, ako nemaju teze predmete i sl.
[ Eborg @ 11.02.2005. 22:06 ] @
Kazem opet,ni ne pomisljajte da se vracate ako tamo budete isli u skolu.

Laicki objasnjeno,to je isto kao da ovdje pocnes da ucis programiranje u BASIC-u,odes tamo i ucis katodne cijevi monitora i kad se vratis ovdje na Balkan spucaju te programiranjem u C++,Assembleru i sl.
[ nnn @ 12.02.2005. 13:04 ] @
Hvala na informaciji.
A jer mogu tamo da se polazu neki ispiti nesto na foru naseg vandrednog, da se dobije diploma da si zavrsio srednju skolu i da se tamo upises na koledz.
Posto postoji mogucnost da odsednem kod nekih prijatelja u Hjuston.
[ shake @ 14.02.2005. 00:05 ] @
Sto se tice Houstona i cijelog Texasa odmah cu te razocarati - zaboravi na diplomu. Tamo nece ni da cuju jer je sistem skolovanja drugaciji. Bush je uveo novi zakon i samo je Texas prihvatio to, jer je prezahtjevan i pretezak (barem za amerikance).
Imas GED Test. Ali nije ni to lagano. Moras da uradis svaki predmet od pocetka srednje skole i na osnovu poena dobijas prosjek. Problem je jer imas predmete kao sto su American History, Civics, Marketing, Business i sl, sto kod nas napr. nikad nisi ucio. A nemas mnogo vremena da "razvlacis" to sve.
Sad cujem da imaju neke diplome i preko Neta. Moram da provjerim tu informaciju pa cu ti reci vise i o tome ako te interesuje. Ne bi me cudilo, jer ovdje mnogi zive "preko Neta".
[ *SHomi* @ 27.02.2005. 16:13 ] @
Evo mene posle duzeg vremena :)))
Dosta sam se raspitivao o svemu i uvideo sam da je stipendiju pretesko dobiti (onu potpunu), tako da sam isplanirao da pokusam da dobijem neku delimicnu, ili da je uopste i ne trazim...

E sada voleo bih ako neko moze da mi predlozi neku agenciju u kojoj bih mogao da se raspitam o svemu i da uz malo srece odem tamo na 4. godinu srednje...

Hvala unapred !!!
[ shake @ 03.03.2005. 13:49 ] @
http://www.ise.co.yu/ - Ako mislis da ides bolje da pozuris sa pripremama, jer ti samo mjesec dana treba da sredis dokumenta.
[ shake @ 06.03.2005. 19:07 ] @
*SHomi* sada slucajnoh listam neke knjige pa pronadjoh koji collegi - univerziteti daju stipendije za vaterpolo...
Evo ti spisak pa nadji adrese na netu, mislim da samo trebas poslije imena ".edu" da dodas. E ako se na svaki prijavis ili na pola, moras nedje dobiti tu stipendiju. Nikad nije kasno . Kao sto ti neko rece napravi snimke, posalji, interesuj se i isplatice ti se.

California:
California Baptist University
California State University - Long Beach
Grossmont Community College
Loyola Marymount University
Santa Clara University
Stanford University
University of California - Barkeley, Irvine, Los Angeles
University of Southern California
University of the Pacific

District of Columbia:
George Washington University

Hawaii:
Brigham Young University-Hawaii
Chaminade University of Honolula

New York:
City University of New York - Queens College
Fordham University
Iona College
St. Francis College

Pennsylvania:
Gannon University
Mercyhurst College
Slippery Rock University of Pennsylvania

Puerto Rico:
University of Puerto Rico Mayaguez Campus

West Virginia:
Salem International University

Ako nekome treba za jos neki sport imam ovu knjigu pa Vam mogu pogledati...
[ vuki1 @ 06.03.2005. 20:47 ] @
Moj brat u USA ,Louisiana u malom mestu Vivian (4000 stanovnika=selo) na granici sa TX i blizu veceg grada Shrivporta. Tamo je otisao da zavrsi 4. godinu preko agencije. Agencija mu je nasla porodicu itd.

Prvo sto se tice USA morate da zaboravite na filmove, NY, LA itd. Nema nikakve sanse ako idete preko agencije za razmenu djaka da dobijete neki veci grad i poznatiji grad, Floridu...

Colage se moze upisati ali se mnogo tesko dobija stipendija.
Skola je laka, on ima sve A, a u bgd je bio 3,90 u gimnaziji.
[ shake @ 06.03.2005. 21:26 ] @
Sto se tice Louisiane moram da se slozim sa tobom. Tacno - selo. Eto jedino taj Baton Rouge sto valja, ovo ostalo... Sve neki "country" stil, bezveze. Mada opet gdje god bio u USA jedno je svugdje isto - mentalitet.
Kako je nas narod utripovan, svi bi u centar Menhetna, Miami, Las Vegas, Los Angeles, New York, San Diego, San Francisco ... I ja sam tako pricala dok sam u Kotoru bila, e tek kad sam dosla zakljucih da je sve jedno gdje god da si. Imam drustva na sve strane, negdje je ljepse, negdje je veselije, ali poslije sve te price i svih tih metropola dolazimo do istog zakljucka. Ako umijes da iskoristis vrijeme na pravi nacin, da se provodis, uzivas - bice ti i u nekom najgorem selu - wrh! Nije nemoguce da te zapadne neki veliki grad, preko agencije, iako se rijetko desava. Sto znam lijepo je biti u nekom poznatom gradu pa ono kad te neko pita dje si bio pohvalis se fino, haha, e kakvi smo mi.
Sto se tice Collega i nije tako tesko dobiti stipendiju. Zapravo, prva tri mjeseca kada sam dosla, bila sam odusevljena sa USA. Zelja da ostanem ovdje natjerala me je da dan-noc trazim available stipendije i sl. Nakon ispunjenih 100 aplikacija, jedno 60% collega kojima sam se obratila, javilo mi se. Neki mogu da mi daju izvjesnu sumu novca, neki full stipendiju, neki loan, neki smjestaj na kampu... Uglavnom svi gledaju da ti pomognu koliko mogu.
Nego evo sada je osmi mjesec kako sam ovdje, i naucila sam dosta toga. Ruku na srce, ali vjerujte mi, koliko mi god bili jadni i nevoljni, SCG je ipak SCG. Ovdje je fino doci, prosetati, vidjeti sto god, upoznati, ali jednostavno nije za svakoga isprogramiran zivot. Tako sam ja odlucila da poslije svega dodjem fino i kod nas (ako Bog da) upisem RAF.
Citat:
Skola je laka, on ima sve A, a u bgd je bio 3,90 u gimnaziji.

Sa ovim se djelimicno slazem. Nakon vrlo dobrog uspjeha u BG gimnaziji i moglo se ocekivati da ce da ima sve "A". Rekla sam vec prije, da sve zavisi od predmeta koje izaberes, od skole i mjesta koliko ce lako da ti bude.
Kad kazemo ovo lako, to se kod nas poistovjecuje sa frazom "nista se ne uci". E tu je greska. Pa da pojasnim malo zasto su nasi ucenici tako sjajni kad dodju ovdje i nakon dovoljnog ili dobrog uspjeha.
1. Lako je jer nema bubanja, sve se uci prakticno i akcenat je stavljen na najbitnije stvari.
2. Lako je jer profesori nisu iskompleksirani i odnos ucenik-prof. i obratno je zaista excellent!
3. Lako je jer svaki udzbenik ima po 1300 stranica ispunjenih slikama, fotografijama, zanimljivostima, a sve to povezano sa svakodnevnim zivotom.
4. Lako je jer je nacin ocjenjivanja sasvim drugaciji. Nema da cekas hoce li ti prof. dati da popravis ocjenu ili ne.
5. Lako je jer nema treme i stresa pred test ili ispitivanje.
6. Lako je jer biras sam predmete i prilagodjavas ih uglavnom prema svojim interesovanjima.
7. Lako je jer pamtis sve sto se uradi u skoli, kuci zavrsavas samo domace zadatke.
8. Lako je jer je ucenik motivisan da uradi domaci, da se zainteresuje, da sazna nesto novo.

E sad bih mogla do sjutra o ovome da pisem...
[ shake @ 08.03.2005. 21:33 ] @
Ovo ti je pitanje totalno bezveze.
Nema tu koja je zemlja najbolja... Ne znam ni kako mislis, po cemu najbolja?
Odnos prema sportistima, koliko sam mogla da zakljucim je sasvim korektan s tim sto svugdje ima izuzetaka. Ali eto ako hoces da poredis ovdje ti je, ne bitno gdje i koji sport, isto kao kod nas za reprezentaciju. Oni su ti totalno ozbiljni, nema glupiranja. Na dan ti trening traje po 3 sata, pa i da je najgori tim nije bitno. Maksimalno se sve odradi, nema hoces-neces, nego moras i tako. Mentalitet je cudo opet kazem :P.
Tako je za sve timove, ili u osnovnoj skoli ili srednjoj, tacno se sve zna. Ja sam se tako ismijala prvi put kad sam posla da gledam kosarkasku utakmicu kad sam cula americku himnu ( a igraju timovi srednje skole, nesto bezveze gradska liga). Zamisli dodjes kod nas i pustis himnu u neku salu dje nema gledalaca ili sl.
Sto se tice collega e to je vec na vecem nivou sve. Oni tome posvecuju paznju.
Na jugu nisam bas sigurna da cvjeta kosarka, nego dobro... Eto taj Texas = Houston, a ovdje New Orleans nisam cula da jos neko kosarku spominje. To ti je ako igras za tim na koledzu, isto kao kod nas da igras za reprezentaciju. Jos ako je skola na zavidnom mjestu, malo se istaknes i odma te eto na boljem mjestu. Ali bogami ima talenata. Ovi crnci svaki drugi razbija. Moram da napomenem da cijene Serbia and Montenegro, znaju ko smo (mislim vec u past tense) kada se govori o kosarci.
Ti formulisi bolje to pitanje/a pa cu pokusati da pronadjem odgovor ).
[ shake @ 08.03.2005. 22:30 ] @
http://www.lsusports.net/ -ovo je dosta "jak" univerzitet u Louisiani na primjer.
Ako hoces da dodjes na osnovu stipendije (sportske) onda ti ne treba nista osim TOEFL-a. Uslovi su bolji nego kod nas u svakom slucaju, ima ti svaka skola i teretanu, salu i sve. Ipak je ovo USA ne moras da brines za uslove!
http://www.brothermartin.com/ - ova srednja skola zauzima 10 mjesto u USA na rang listi najboljeg srednjoskolskog kosarkaskog tima. Ne znam imaju li fotografija...
http://www.jackson.k12.ms.us/school_sites/lanier/basketball.htm - jedan od clanova tima je proglasen najboljim igracem (srednja skola) u USA, inace ovo je Mississippi State.
Texas ipak zauzima mjesto br.1 na jugu US.
Nego jesi li cuo ti za Google ili Yahoo?
[ pelezinho @ 07.05.2005. 22:58 ] @
Pozdrav Pelezinho ovde Novi sam na ovom forumu i cim sam registrovao vasa tema me je zainteresovala. Ja sam 2. razred Srednje Ekonomske Skole smer pravni tehnicar i voleo bih da odem na godinu dana u USA. Vukovac sam bio u osnovnoj skoli pa tako nastavio i u srednjoj a veoma me zanima odbojka. Treniram je od drugog razreda strucnjaci kazu da sam dobar ali bih ja voleo da jos vise unapredim svoju igru. Ne bih otisao u Ameriku samo zbog toga otisao bih da naucim nesto novo a tamo to sigurno moze. Interesuje me koje su jake srednje skole u odbojci i kojim agencijama bih mogao da se obratim.
[ bingbing @ 08.05.2005. 08:25 ] @
Pozdrav svima!!!

I za zelim da studiram u SAD-u. Video sam da kod Ise agencije jedno polugodiste kosta oko $4000. Znaci za jednu godinu plavas $8000. + deparac.
Ja sam kontaktirao jednu srednju skolu(Palm Beach Gardens High School), posto sam slucajno naisao na njihov sajt. Dobar sam teniser, imam vise od 50 pehara + jedno 10 diploma + 6 medalja. U emailu sam pisao da zelim da studiram u Americi i da sam dobar teniser. Oni su mi rekli da im treba dobar teniser jer imaju neki "team" i rekli su mi da sredjujem F-1 visu. Oni su mi rekli da je to "Public High School" i da je besplatan. Na nekom drugom forumu su mi rekli da je "Public High School" besplatan samo za Amerikance i da se placa u ovoj skoli $4,560 godisnje. http://www.greatschools.net/cgi-bin/fl/other/2266 Jel je to tako?

Mene interesuje kako ove agencije rade ovu visu, host family i drugo. Jel oni placaju porodici nesto?

Za one koji zele da nadju neku dobru skolu u SAD:
http://www.greatschools.com
[ cmarojko @ 07.07.2005. 02:55 ] @
Najbolje bi bilo kada bi sad neko od ljudi koji poznaju ceo proces prijave za sportsku stipendiju da napisu korake koji su neophodni za prijavu!!!

Npr.

1. polaganje toefl testa i drugih (ako treba)
2. tek onda slanje kaseta, ne znam eseja ili sta treba
3 itd........

Ovo je primer

Unapred hvala
[ fri @ 13.07.2005. 17:41 ] @
Da li bi neko mogao da mi pomogne oko tih internet adresa odnosno da mi da adresu gde da pronadjem skolu koju bih hteo da upisem, i da li na toj adresi mogu da vidim i sta mi je sve potrebno da bih upisao tu skolu, i adresu na kojoj mogu da pogledam kako se dobija stipendija?
[ shake @ 16.07.2005. 00:21 ] @
Heh sto se ovdje radi. Sta Vi mislite da ce neko da Vam da stipendiju tako preko noci? Ne moze to tek tako preko adresa i sl. Pa nisu ni oni toliko glupi, a i ne razbacuju se parama.
[ cmarojko @ 13.08.2005. 22:33 ] @
Pa valjda se niko ne prijavljuje za stipendije ako nema "osnova" za sport za koji zeli stipendiju!!!???
Sandra, bilo bi lepo ako bi nam rekla sta je tacno potrebno?
Kako je potrebno da se obrati odredjenom koledzu - preko mejla ili slanjem obicnog pisma sa kasetom ili sta vec? Kako rece jedan decko koji je vec dobio stipendiju - "treba pokusati"!!!!
Hvala unapred
Pozdrav
[ shake @ 14.08.2005. 02:44 ] @
Ah, niste toliko nesposobni. Procitajte prethodne postove i malo prelistajte Forum pa cete naci sve zeljene informacije. Dosadilo mi je da ponavljam.
Generalno ti treba TOEFL, solidan uspjeh u skoli, dobre preporuke, esej, biografija, ako je sportska stipendija u pitanju onda mislim da je neophodan po neki snimak, itd.
Prvo bi bilo pozeljno da pronadjes college, a onda ces biti obavijesten sta ti je sve potrebno. Zavisi, neki ne traze eseje, dok su na drugima od velikog znacaja; po neki ima i neke extra kriterijume, zahtijeve... Javi se na private sa konkretnim pitanjima, ali ne ovako. Sve od pocetka.
Eh najlakse bi bilo kada bi imali sve "zdravo za gotovo".:-)
[ cmarojko @ 14.08.2005. 12:13 ] @
OK!! Hvala!!!
Pozdrav svima
[ vladimirnb @ 24.09.2005. 12:22 ] @
interesuje me da li je neko imao problema sa skolom kad se vratio iz amerike(mislim kad je otisao sa prve ili druge godine i onda se vratio da li treba da se polaze nesto? )
[ shake @ 24.09.2005. 13:41 ] @
Mislim da kod Vas u Srbiji ne mora nista da se polaze. Sigurna sam da ko zavrsi 4ti razred nema problema i ne mora maturske ispite kod nas da radi. Ako si u inostranstvu zavrsio vise od jednog razreda e onda mislim da se polaze razlika predmeta.
Ali, to nije pametan potez u svakom slucaju. Kasnije se tesko ukljuciti i nastaviti dalje (napr. ako podjes u trecem, i vratis se 4ti). Jedino da ucis uporedo na obije strane, sto je veoma veoma komplikovano.
Obrati se ministarstvu jer znaju oni cesto da mijenjaju ta pravila oko polaganja i nostrifikacija.
[ Decorated Emergency @ 12.01.2006. 17:51 ] @
Ova tema je savrshena za mene !
Kao i mnogi drugi,i ja bih voleo da zavrshim 4-tu godinu u Americi.Imam nekoliko pitanja- znam engleski da pishem i sve to ali ne znam bash dobro da ga govorim.Pa me interesuje za koliko bi se otprilike mogao nauchiti engleski,ono da se techno pricha i sve ostalo.
I kakva su deca po shkoli? Jer su onako podeljeni na cool and rich guys,biatches and plastics,freaks and stuff? Lol :)
[ shake @ 14.01.2006. 23:56 ] @
Za 20-tak dana ćeš sebe iznenaditi govorom. Sa time ne moraš da se opterećuješ mnogo. Samo se trudi da govoriš, prvih nekoliko dana ćeš se možda osjećati kao budala, ali ćeš propričati - moraćeš .

Nije ta podjela samo u SAD. Ima toga i kod nas, zar ne? Jedino ako se nosi uniforma u školi, to je malo skriveno. Uvijek ima onih koji odudaraju. I ti ćeš, samim tim što su stranci uvijek u centru pažnje (na početku njihovog boravka tamo). Kako će se ponašati, zavisi i od tebe i tvog snalaženja u novoj sredini.

Ja bih ponovila da je psihička spremnost najvažnija, kako ne biste bili u situaciji da nakon mjesec dana želite da se vratite kući...

P.S. Prije nego mi šaljete mejlove, pročitajte sve postove, jer nemam namjeru da po 100 puta pišem jednu te istu priču. Hvala!
[ Decorated Emergency @ 27.01.2006. 19:10 ] @
Aha,znachi lako se nauchi da se pricha.Hvala ti,i josh neshto - koliko treba do Amerike avionom ? Otprilike ?
[ shake @ 27.01.2006. 21:35 ] @
Ja sam iz Ciriha do Washington D.C. putovala oko 9 sati. Ako ideš do Kalifornije, tj. zapadnog dijela dodaj još nekih 3-4 sata. Uglavnom, mnogo je zamorno, ali isplati se .
[ Decorated Emergency @ 28.01.2006. 15:39 ] @
Pa znachi nishta bez jedno 15-tak sati..Ali dobro,i to shto kazesh isplati se :)
A da li ti npr. mozesh da se vratish kuci za vreme raspusta da obidjesh porodicu i sve,pa da se ponovo vratish za USA? Ili mozesh samo na kraju shkolse godine?
Da,i josh neshto me interesuje- posle zavrshetka srednje shkole,jer mozesh ti da ostanesh da idesh tamo na koledz,i da posle dobijesh drzavljanstvo tamo ?
[ shake @ 28.01.2006. 21:00 ] @
Sve zavisi od dogovora sa agencijom i host porodicom. Mada mislim da se ne preporučuje povratak kući zbog ponovne nostalgije i sl.

Znaš kako, ti možeš sve ali nije to tako jednostavno. U suštini, ako imaš para možeš na koledž, a državljanstvo dobijaš nakon 10 godina provedenih u SAD. Koliko se sve to isplati, ne znam.
[ Decorated Emergency @ 28.01.2006. 21:30 ] @
Ok,prochitao sam neshto u ovoj temi da se za upisivanje na koledz,mora uzeti dipolma iz srbije,pa jel tu mora neshto specijalno da se polaze da bi se dobila (valjda srpski i istorija ako sam dobro razumeo) i da li ju je teshko dobiti? I ako imash sve A u sr.shkoli jer ti daju neku stipendiju da ne placash koledz?
[ shake @ 29.01.2006. 17:31 ] @
Ako uspiješ da izdejstvuješ tamo diplomu srednje škole, onda ti naša ne treba, pod uslovom da ne planiraš da se vratiš u Srbiju.

Mislim da se u Srbiji ništa ne polaže pri nostrifikaciji, barem je tako bilo do prije dvije godine. Sada zaista ne znam. Meni se desilo da je bio jedan zakon kad sam otišla, a drugi kad sam se vratila (ovo govorim za CG). Tako da je ispalo mnogo komplikovano. I da sam to sve znala prije odlaska u SAD, još jednom bih sigurno dobro razmislila šta ću i kako.

Ako imaš sve „A“ u SAD, neće ti niko dati stipendiju, i ako je dobiješ to će biti neka simbolična suma od recimo 1000$. Ponavljam bez dobrog rezultata na ACT tj. SAT testu, a i TOEFL-u, za stranca je n e m o g u ć e da dobije stipendiju.
[ shake @ 29.01.2006. 17:51 ] @
Ovo je mejl od momka koji planira da ide u inostranstvo, ali ne zna za šta da se odluči. Pošto o ovome nije još bilo riječi na ovom topiku, može da koristi...
Citat:
Bio sam juce u agenciji (KUB), ali je to bio samo informativni razgovor. Prezentovali su program kulturne razmene i uverio sam se da je to super i da godina nikako nece biti izgubljena. Medjutim, posle su pricali i o Irskoj, tj. o pohadjanju 4. razreda i dobijanju State Leaving Certificate pa eventualnog nastavka studija u Irskoj i GB. Pa su onda predlozili i Community College u Seattle-u, gde se moze ostati minimalno 2 godine i da se za te 2 godine zavrsi 4. razred high school i 2 razreda te vise skole. Ne znam jesi li upoznata sa tim. I ja sad od svega toga ne znam sta da izaberem. Jedino sam sad sigurniji da cu otici. Jos su pricali o tome da se na fax u stvari upisuje vec na pocetku 4. razr, sto je bas onako overwhelming. Pa o Advanced Placement-u, itd. U stvari, zasuli su me informacijama. I kad smo odlazili jos su pomenuli 'fast-tracking' tj. international becaluerate, ili kako vec, koji ne traje 2 godine vec samo 4. razred u nekom mestu u Engleskoj. Sve u svemu, treba dobro da razmislim sta cu posto je to bas onako VELIKA odluka.


Danijele, kao i ti, prvi put čujem za pregršt ovih mogućnosti. Ja sam završila 3. i 4. razred u jednoj školskoj godini. Istina je, da nisam mnogo propustila, i nemam poteškoća na fakultetu, ali... Sve to ne znači da nije uložen trud i mnogo neprespavanih noći (iako je navodno toliko lagano završiti školu u SAD).

Moj ti je savjet da imaš na umu da je ipak najvažnije stečeno znanje. Community College u Seattle-u je provjeren, ali sigurna sam da moraš da imaš određene AP (Advanced Placemenet) poene kako bi nešto tako mogao da izvedeš. O svemu tome je nezahvalno pričati jer sve zavisi od situacije.

Sve ovo što si naveo u mejlu mi zvuči nekako „šarlatanski“. Nije to tako jednostavno. Evo, ako neko zna nešto više o ovome, nadam se da će reći u nekom od sljedećih postova.
Najvažnije je ići do kraja i iskoristiti svaku mogućnost. Kad dođete u SAD, dosađujte im dok Vam ne daju diplomu, učite, nemojte da nas obrukate . I naravno, vratite se ...
[ Decorated Emergency @ 29.01.2006. 19:44 ] @
E hvala ti puno za informacije :) Ovo,sorry ako smaram malo ali stvarno me interesuje sve i svashta u vezi ovoga..Pa kako ti je bilo prvog dana u shkoli i u novoj porodici ? Jel si imala neke probleme ili neshto?
[ shake @ 29.01.2006. 21:58 ] @
Ne smaraš, znam kako se osjećaš. I mene je sve to interesovalo, ali na žalost, niko nije mogao da mi odgovori na moja bezbrojna i tako jednostavna pitanja. Zato sada valjda i pišem sve ovo.

Pa prvi dan u porodici, bilo mi je sve čudno. Sjećam se da kada sam ustala nakon 20-tak sati spavanja, razmišljala sam sat vremena da li da izađem iz sobe, šta da kažem ako me pitaju nešto, haha i slično. Onda su se nekad šalili na moj račun, pa bi rekli ma ne razumije ona možeš da pričaš šta hoćeš. A ja sam sve razumjela, ali dok sam progovorila trebalo je jedno 15-tak dana. Neću sve ni da ti kažem, ipak je to doživljaj...

U školi su prvog dana svi trčali oko mene, odakle sam, što sam, kako sam, svi hoće da se sa tobom druže, vuku te na sve strane... smaraju . Naravno, ima i onih koje odmah treba iskulirati, čim vidiš ironiju i bezobrazluk - dalje od njih.

Ne brini, biće sve ok. Na probleme se pripremi, jer će ti svaka sitnica predstavljati problem, a to ćeš tek vidjeti kad odeš . Ali, glavu gore, iskustva nikad dosta!

[ Decorated Emergency @ 30.01.2006. 18:01 ] @
Wow..to mora da je bash pravi dozivljaj.Meni je drugarica prichala da je njen brat ishao da zavrshi 4-tu godinu,i kao profesor fizichkog ga je neshto prozivao shto je iz Srbije,kao chetnik i te stvari,pa mi to bilo malo bezveze.. Kakvi su profesori bili prema tebi? Jel su imali razumevanja zbog jezika i sve to ?
[ bingbing @ 06.02.2006. 15:38 ] @
Pozdrav
Trenutno idem u 3. razred gimnazije! Mene interesuje, da ako zavrsim 4. razred u SAD, da li trebam tu da diplomiram ili tamo? I da li ce mi ovde priznati 4. razred?


Thanks...:)
[ shake @ 06.02.2006. 23:26 ] @
I ako tamo dobiješ diplomu srednje škole, kod nas moraš da je nostrifikuješ. Priznaće ti jedan razred, što nije isti slučaj ako i dva razreda tamo završiš...
[ bingbing @ 07.02.2006. 13:07 ] @
Hvala, a ako tamo zavrsim 4. razred i upisem College, ne trebam neke posebne testove da polazem?(osim TOEFL is SAT)
[ shake @ 17.02.2006. 12:06 ] @
Ako SAT uradiš dobro (dio gdje je gramatika i književnost) ne moraš da radiš TOEFL. To dobro bi bilo minimum 700 (od 800) poena. Ali meni je lakše izgledalo sve to na TOEFL-u, nego na SAT-u ili ACT-u.
Nema drugih „posebnih“ testova.
[ ventura @ 17.02.2006. 16:22 ] @
TOEFL mora da se polaže bez obrizira na rezultat SAT testa... Mada je TOEFL mnogo lakši za skupljanje poena od SAT 1 ili 2...
[ napokon_sama @ 19.02.2006. 18:34 ] @
cao! ja sam jelena vujovic i treniram kosarku! htela bih da nastavim da ucim u usa, ali ne znam kako da dodjem do stipendije! pa me interesuej sta mi sve treba, konkretno! procitala sam sta ste sve pisalii malo sam se izgubila kod eseja! sta on treba da podrazumeva i tako to! unapred hvala! lubim
[ perokreco @ 06.03.2006. 21:06 ] @
Ovako, postoji nacin da u usa ode besplatno(karte i vize morate naravno sami platit).

Znaci neate kod koga otic u usa a zelite ic. Zanemarite porodice samo vas bace u s***** skole koja nista ne valjaju(u odnosu na ove) i morate se obicno vratiiti nakon godinu dana(osim ako ne uzmete neke potvrde od vlade(citaj morate se vratit))
Odgovor na to pitanje su su elitni internati koji kostaju oko 30000$. Stvar je u tome da oni nude finansijsku pomoc za ucenike koji nemaju para da pohadjaju te skole. Naravno treba vam dosta toga za upis. TOEFL i SSAT prije svega, preporuke sastavi, dobre ocjene, vanskolske aktivnosti. Ja sam aplicirao u 3 skole i u petak dobijam odluku da li sam dobio pomoc dok sam u jednu skolu vec primljen. TO su stvarno elitne skole sa budgetima od 300 miliona, 200 predmeta, razredima od po 10 ucenika itd.
Da ne duljim evo vam linkovi sokla gdje sam aplicirao
http://choate.edu
http://indiansprings.org
http://hotchkiss.nesto
i
schools.com, spisak oko 300 internata iz svijeta, naravno nece svi dati pomoc al ipogledajte.


P.S.
Apliciranje u ove skole je stvarno zastrasujuci pocev od kontakata(poslao sam 300 mailova) preko testova, aplikacije, posebne aplikacije za fin pomoc itd. A proces pocinjete najkasnije u septembru i traje eto do petka:)
Moj mail je na raspologanju za dalja pitanja a provjeravacu i ovaj thread.
Za ovo stvarno malo ljudi zna i u usa, tako da imate sanse.

[ Decorated Emergency @ 20.08.2006. 18:08 ] @
Ova tema je tako uvenula, a ja bih zeleo da cujem iskustva drugih..
Tako da, ako ima nekoga ko je zavrsio srednju skolu u Americi neka napise svoje iskustvo!
[ napokon_sama @ 21.08.2006. 13:52 ] @
_________________________________________________________________
Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's FREE!
http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
[ napokon_sama @ 21.08.2006. 14:08 ] @
Sandra, rekla si da bi mogla da pogledas u nekoj knjigi koje skole daju sportske stipendije! pa ako imas vremena da pogledas, i ako ti je ta knjiga jos uvek tu, koje srednje skole daju sportske stipendije za kosarku!pozz
[ stefan_90 @ 08.02.2008. 15:19 ] @
Ih bre zbunili ste me sa svim ovim pitanjima i odgovorima..... Nego ja se tek ukljucujem u ovu temu..sad je 2008 godina kozna dal su svi oni koji su komentarisali na ovu temu zivi!?? )
Ali ja se bas nalozio na to skolovanje treniram water polo u Beogradu na Tasmajdanu. Kontaktirao sam par skola koje ucestvuju DIV 1 WATERPOLO CHAMPIONSHIP-u i moram da vam kazem da je ona podgoricanka sasvim u pravu sto se tice mentaliteta, tolko ljudi hoce ti pomognu to je strasno???!!!! Ja postavio tom treneru dva pitanja kakvi su im treninzi i dal bi mogao da odem tamo i da odma uskocim u tim, a on mi je odgovorio na jos 1.000 drugih pitanja i jos krenuo da mi trazi neke agencije koje daju popuste za zemlje u razvoju koje su prezivele KOMUNIZAM(ili neki drugi vid anti-demokratije) ali medjutim ni jedna od tih agencija nema predstavnistvo u SRB!!! Covek mi je rekao da su oni 2004 godine imali nekog Srbina u ekipi koje se u Srbiji bavio waterpolom ali REAKREATIVNO a u toj skoli je bio jedan od boljih u ekipi....kaze da se mnogo cene waterpolisti iz SiCG i da nasa igra i tehnika NAJBOLJA na svetu(covek zna znanje)!!! Ali mi je jos sve to strano i jako sam nervozan i ushicen jos sad, i ako do odlaska imam jos 5 i vise meseci.....

EVO JEDNOG SAJTA GDE DECKO PRICA SVOJ DOZIVLJAJ IZ US-E http://www.studenti-usa.com/srednja-skola-u-americi
[ Black Swans @ 27.07.2008. 17:27 ] @
Dali neko zna da li je moguce Da sa GED diplomom iz USA upise se fax u Beogradu, imam i dve godine srednje iz srbije, kakva je procedura, dali je moguce?
[ morihei ueshiba @ 25.07.2009. 15:39 ] @
Nije bilo dugo price na ovu temu,a meni je sad iskrsnulo nesto,pa da pitam...
Moj brat od strica koji je USA drzavljanin zeli da dovede mog sina na student excange program,tj.da ga upise u narednu skolsku godinu u neku srednju skolu u USA.Mesto je Sacramento,CA.On pruza sve potrebne garancije-lova,smestaj itd.
Sin je zavrsio prvi razred gimnazije,dobar je sa engleskim i veooooooooooooma raspolozen da sedne na prvi avion!
Znaci,ne koristimo usluge agencije,sve radi moj brat u svojoj reziji i snosi sve troskove :)
Pitanje je:koliko moze da traje procedura u ovakvom slucaju?Da li je moguce da se to odradi u narednih mesec dana,da bi se uhvatio pocetak skolske godine,ili je nemoguce tako brzo?Ako je tako,da li je moguce da upadne na drugo polugodiste ili mora da ceka narednu skolsku godinu?
Brat je rekao da ce pokrenuti proceduru tamo cim se nadlezni vrate sa odmora i verovatno ce onda saznati sve pojedinosti i rokove,ali mene zanima da li neko ima iskustva sa slicnim primerima i sta je potrebno da se ovde odradi itd....
Zna li neko nesto podrobnije?
[ NeNcY___ @ 11.08.2009. 16:26 ] @
Caos svima, zamolila bih vas za pomoc, doduse dosta je proslo od kad ste pisali sve postove, ali mozda ima nekog ko mi moze pomoci . . . :)
Planiram da nastavim skolovanje u inostranstvu, tj da studiram tamo, s tim sto jos nisam sigurna gde tacno, mozda SAD, Kanada ili neka zemlja u Evrposkom podrucju posto mi je ta varijanta najisplativija, msm najpovoljnija, finansijski . . . Inace treniram plivanje pa me zanima znate li za neke koledze na kojima mogu da konkurisem za sportsku stipendiju, tj na kojim koledzima imam vece sanse da me prime . . . Isto tako me zanima sta mi sve treba za to, kada da pocnem sa pripremanjem istoga, koliko traje sve to, i sl. tome . . .
Ili cak u drugom slucaju bih otisla tamo da zavrsim 4. godinu srednje skole, pa me zanima da li agencije za razmeu djaka o kojima ste pricali, mogu da mi nadju porodicu u nekoj evropskoj zemlji i da li posluju na tom podrcucju, i ako mozete da mi napisete linkove tih agencija ili nesto o tome . . . Hvala unapred :)

[ morihei ueshiba @ 12.08.2009. 20:47 ] @
http://www.studenti-usa.com/srednja-skola-u-americi
http://www.mingl.org/karijera/obrazovanje/index.php
http://www.supertravel.rs/Skolovanje.pdf

Evo ti za pocetak...srecno
[ reppis @ 18.03.2010. 18:04 ] @
aj malo da ozivim temu... znaci ja imam rodjaka negde blizu filedelfije... kod NY nego ja zelim da odem tamo zavrsim tamo skolu ali pritom I OSTANEM TAMO DA ZIVIM kod tog mog rodjaka ... neko ima neki predlog ili bilo sta, pomoglo bi mi dosta... hvala
[ Boban_SD @ 16.06.2011. 23:26 ] @
Ljudi mala pomoc! Ja sam iz srbije.....ovako....Moja sestra od strica zvala me da dodjem kod nje u MIAMI da zavrsim "High School", ima jedan pr. msm. ja nzm kako sad to ide moram da se raspitam....ja sam sada zavrsio 8 razred, i voleo bih da upisem tamo skolu da zavrsim i da imam tamo, tu diplomu americku....e, sada mi treba neke informacije, sta, kako, sta sve treba da bih otisao, papiri, viza i ostalo.....i naravno cena, kao i obicno samo za cenu pitamo...:P hehehehe..... Molim vas neka pomoc, informacija!!! HVALA U NAPRED!
[ Cola B @ 20.09.2011. 18:22 ] @
1. sam gimnazije i odlucan sam da odem u SAD da odradim jednu godinu,2. ili 3.Moze li link neke dobre i uspjesne agencije? hvala