[ codec-M @ 13.09.2004. 20:59 ] @
Konacno sam poceo da pravim ovu korisnu spravicu ali su mi neke stvari nejasne ..
Ja sam prilicno duduk za elektroniku ali sam se aktiviro malo i citam sajtove i forume posvecene tome :)
Onu shemu za busilicu (ver 2) sa elektronika.rs.ba sam resio da pravim i mislim da tu nece biti problema al jedino sto mi je totalno nejasno i nepoznato je pic mikrokontroler :(
Neznam kakvu on ulogu igra u ovoj spravi i kako se on programira i sta se tu konkretno programira... znaci nista mi nije jasno , a na zalost programiranje jako slabo pozajem !
Citao sam nesto na netu o pic mikrokontrolerima ali mi je opet to sve nejasno... jedino sam skapirao nejgovu ulogu u npr digitalnom satu ..kolko sam svatio on se programira i onda on radi ceo posao sam (znaci salje informacije display-u itd itd..) ali nekapiram njegovu ulogu u cnc-u , kad se tu vec za kontorlu elektronike koristi racunar !
Zbog ovog se mnogo mucim i razmisljam da ostavim zapocet posao ..


p.s. molim admine da mi nebrisu temu !
[ guja011 @ 13.09.2004. 21:32 ] @
mislim da je tamo podosta napisano u prethodnim nastavcima pa pročitaj to sve od početka pa ćeš znati čemu pic služi u toj primeni.
pic nije koska komponenta, prepusti to nekom svom prijatelju da ti uradi, mislim na pic, a ti se pozabavi ostatkom skalamerije. ima tu dosta posla i zezanja, zašto da gubiš vreme oko nečega što će ti drugari odraditi za 5 minuta?
[ guja011 @ 13.09.2004. 21:50 ] @
gledaj to ovako:
najvažniji su ti mehanički delovi. znači step motori i prenos. to trebada bude cakum-pakum. motori treba da su dovoljno jaki da pomeraju po x i y osi, z i nije toliko kritična. od vrste stepera koju nadješ, zavisiće i drajv na onoj pločici.
pošto si to shvatio, baci se u nabavku stepera, razmisli gde ih ima da skineš, hehe to je najjednostavnija "nabavka". kada to rešiš, ostalo je lako.
[ codec-M @ 13.09.2004. 22:51 ] @
Resio sam ja stepere itd ..imam sve ideju kako gde cemu, ali me brine kad sve zavrsim da ce da mi problem stvara taj deo oko elektronike tj pic !A I nemam koga da odradi to programiranje.. jedino da uzmem prvu verziju elektronike gde nema pic kontrolera :<
[ guja011 @ 13.09.2004. 23:03 ] @
a, pa varaš se. ako si u NS, ima ko će da ti to odradi.
a i ne mora NS, pic lepo staje u kovertu. šta se brineš. sredićemo.


mada i onaj isprogramirani pic sa rs.ba nije skup da se naruči . štaviše mislim da je to čoveku lebac, pa bih ti ipak preporučio da ga naručiš.
[ codec-M @ 13.09.2004. 23:39 ] @
E vidis to nekapiram !
taj pic je shablonski programiran i pase svuda ? ;)
znaci on je programiran da radi sa 3 stepera i busilicu jel tako ? dobro je ako je on univerzalan onda nece biti problem da ga narucim!
tnx na informacijama.
[ SASA M. @ 14.09.2004. 06:40 ] @
Samo da pojasnim. Programirani pic koji prodaju je samo za taj projekat i bez promene programa neces moci da ga koristis za nesto drugo. Znaci ako kupis taj pic pravi cnc onako kako su oni preporucili. Koliko se secam on daju program koji mozes da odneses kod nekog da ti isprogramira tvoj pic. Generalno, imas ih dve vrste otp verzija (samo se jednom ispogramira) i verzija koja moze vise puta da se programira. Programator mozes i sam da napravis, a mozes da potrazis u nekom vecem tv/video servisu u Novom sadu ili da vidis sa nekim ko programira kartice za satelite, pa njih da pitas da ti isprogramiraju.
Ja imam negde na disku taj njihov projekat, medjutim kad sam pokusao da otvorim one fajlove u Eagle-u, nisam uspeo. Javlja cuvenu poruku da je fajl napravljen sa piratskom verzijom.
[ codec-M @ 14.09.2004. 10:53 ] @
haha i meni se desava to u eagle-u... :D
jel ima resenja za taj bug ? :)
Al meni nije jasno kako ce oni znati da mi isprogramiraju kad neznaju o cemu je rec ...ili treba da im nosim celu masinu kad zavrsim pa onda oni programiraju direktno u masini taj pic ? Ili ako se namenski pravi kod za tu namenu nek mi neko c/p kod koji cu da lepo ubacim u pic .. aj a cu se nekako snaci ;p
[ Almedin @ 14.09.2004. 18:21 ] @
Ako ti je problem PIC, napravi kontrolu preko LPT porta, jednostavnije ti je uraditi izmjene u programu. Ja nesto slicno radim. Koristim L298 steper kontrolere i za jedan motor ti treba samo L298 IC i 8 dioda.
[ codec-M @ 14.09.2004. 21:32 ] @
E ajd ako si u mogucnosti postavi sheme/slike od toga sto radis da vidim o cemu se radi ?! Kao sto sam reko nisam neki strucnjak u ovom polju, ali snasao bi se oko pravljena i plocice ! poz
[ SASA M. @ 15.09.2004. 07:22 ] @
Citat:
codec-M: haha i meni se desava to u eagle-u... :D
jel ima resenja za taj bug ? :)
Al meni nije jasno kako ce oni znati da mi isprogramiraju kad neznaju o cemu je ;p


Kao sto rekoh, njima odneses svoj mikroprocesor i na disketi *.hex fajl, program ako su dali da se skine sa sajta. Ako nisu, onda ili da kupis njihov programirani ic ili da ides preko paralelnog porta kao sto je predlozeno.
Sto se tice "bug-a" u igletu, nisam siguran da tu ima pomoci, osim da ovi sa rs.ba ne naprave neki update sa legalnom verzijom. :)
[ Almedin @ 15.09.2004. 18:50 ] @
Nađi datassheet za L298 i opis LPT porta. Jednostavno je za napraviti. Ako budes imao problema javi.
[ guja011 @ 15.09.2004. 18:58 ] @
l298 uslovljava bipolarni steper kolko mi se čini.
[ Almedin @ 15.09.2004. 19:13 ] @
Moze i unipolarne. Sklop koji sam napravio sam isprobao na obje vrste. Kod unipolarnih srednje vodove spojim na masu a ostale na izlaze iz L298.
[ codec-M @ 15.09.2004. 19:47 ] @
Ajd plz dajte mi priblizno linkove gde bi mogao da nadjem informacije oko toga
sorry sto sad smaram al mi je vazno .
[ Almedin @ 16.09.2004. 00:22 ] @
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1773.pdf

http://www.hut.fi/Misc/Electronics/circuits/parallel_output.html

http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/page6.htm

nadam se da je dovoljno.
[ codec-M @ 16.09.2004. 12:24 ] @
Zanimljivo ali mnoooogo komplikovano za mene ;<
[ Almedin @ 17.09.2004. 19:47 ] @
Ma nije teško. Evo slike mog prototipa za testiranje motora.
[ codec-M @ 17.09.2004. 20:16 ] @
bicu iskren ! MEni treba shema koju cu lepo odstampati i odraditi i koja ce raditi posao kolko-tolko... o elektronici nemam pojma bas nesto (za razliku od mehanike) ali se umem snaci oko izrade !! hteo sam da napravim onu ver 1. shemu sa elektronika.rs.ba ali je nepotpuno opisana itd itd ona druga mi je vec preteska zbog gore pomenutrog pica .... znaci treba mi maximum jenostvna shema koja ce da radi posao kolko-tolko !?
[ guja011 @ 17.09.2004. 21:00 ] @
pa ako ti je toliko teško, kupi pločicu i pic i sastavi. ako ti je i to teško, kupi sastavljenu ploču. u čemu je fora?
[ codec-M @ 19.09.2004. 20:59 ] @
Pa fora je u picu jer nemam pojma ko ce da mi to programira i sta je uopste njegova funkcija i totalno mi deluje komplikovano !!! Ona prva shema mi deluje jednostavno ali su to oni "zbudzili" samo nekako i nema cele sheme i opisa ! Trazim na google sad ali slabo mi ide :< Meni treba shema za stampanje i to je to..
[ guja011 @ 19.09.2004. 22:22 ] @
pa lepo ti kaže da su upotrebili već postojeću ploču i da prva varijanta služi za testiranje (motora). pic je "pečen" za drugu varijantu i šta te to brine. kada naručueš pic odande dobiješ ga sa napakovanim programom.
ova šema broj dva nije uopšte komplikovana. par čipića i dosta neizbežnih tranzistora i to je to. tranzistore trpaš u zavisnosti od vrste stepera. mogu obe varijante. i?
[ codec-M @ 20.09.2004. 00:54 ] @
pa ne znam dal je taj pic isprogramiran da radi iskljucivo za njihovu masinu ..znaci duzina hoda po X osi i Y itd i tacno za one motore koji su oni koristili ..cinimi se 200 koraka po obrtaju ? Ili kad odradim tu drugu shemu i narucim pic od njih onda mogu da koristim za koju god mehaniku napravim ?

[ guja011 @ 20.09.2004. 10:01 ] @
aman, pic sluzi samo da upravlja motorima koristeci komande sa lpt porta.
kretanje i broj stepova se zadaje softverom u PC-u.
[ codec-M @ 20.09.2004. 12:23 ] @
E to mi reci ;)
thnx guja