[ Gojko Vujovic @ 06.03.2002. 14:05 ] @
3D programiranje
Često postavljana pitanja i odgovori na njih.
[ had @ 08.03.2002. 22:44 ] @
Ja ne znam nista o 3d programiranju i ovu temu shvatam kao poziv da postavljam piatnja :)
npr.
Ako ja napravim neku igru, prosto nesto sa lopticama gde je npr. x loptica a 0 prazno polje kako da dodelim x_u sliku loptice i ubacim sliku polja tj. table, animaciju pomeranja loptice kroz polja itd.
[ tosa @ 09.03.2002. 09:55 ] @
Pre svega u 3D grafici neces ubacivati sliku vec 3D model loptice.
Ali to nisu stvari koje se pitaju i odgovaraju u jednoj recenici...

Da bi dosao do pravljenja igre moras da savladas mnogo toga,
pre svega matematiku; jer 3D grafika nije nista drugo nego primenjena
matematika. Posle toga stizu na red programiranje i naravno iskustvo koje
se stice godinama citajuci razne tutorial-e, knjige, gledajuci tudje source codove
itd...

Ako bas zelis ovim da se bavis, moj savet je da krenes od 2D grafike i da to
savladas kako treba (crtanje linije, kruga, sprajtova i sl.), naravno bez pomoci
OpenGL-a i slicnih API-ja.
Kada razumes 2D algoritme za crtanje, 3D algoritmi su samo prirodan nastavak
(isto to samo u prostoru sa dimenzijom vise)..

tosa
[ Gojko Vujovic @ 09.03.2002. 10:48 ] @
Ova tema je poziv moderatorima da skupe ČESTO postavljana pitanja, vremenom.

Sam forum je inače uvek otvoren za sva ostala pitanja.
[ Predrag Damnjanovic @ 09.03.2002. 13:28 ] @
Citat:
tosa:
Da bi dosao do pravljenja igre moras da savladas mnogo toga,
pre svega matematiku;
[..]
i naravno iskustvo koje se stice godinama citajuci razne tutorial-e, knjige, gledajuci tudje source codove itd...

Kao moderator, ne bi trebalo da ovako pristupas problemu koji muci pocetnike.
"mnogo toga" i "iskustvo koje se stice godinama" zvuce zastrasujuce, probaj da shvatis da on ne zeli odmah da pise igre poput Quake-a, normalno je da ce da krene prvo od modeliranja prostih figura i objekta.
A za prvo modeliranje mu treba 1 dan, samo treba da mu objasnis koji header i DLL (ako koristi win) fajlovi mu trebaju, gde da ih 'smesti', i kako izgleda sors jednog najprostijeg OpenGL/D3D programa.
Kad mu te informacije das, i kad on pocne da pise proste figure, onda ga uputis na neki tutorijal, i coveka si 'stavio na noge' i uputio ga na pravi put.

Prava istina je da mu treba 1 dan da bi poceo da programira opengl (za D3D ne znam, to je tvoja oblast).
Ako svakom pocetniku spomenes "godine" - taj nema vise da ti svrati na forum, i dicice odmah ruke od 3d programiranja.

[Ovu poruku je menjao zastita dana 09.03.2002 u 05:45 PM GMT]
[ had @ 09.03.2002. 13:51 ] @
Meni za pocetak i treba 2D grafika. Plan mi je bio da pokusam da napravim nesto poput igre lines (premestaju se kuglice na polju 8X8 i cilj je da se slozi 5 u bilo kom pravcu, a na svako pomeranje dolaze tri nove kuglice itd. nije ni bitno).
Uglavnom zanima me kako da recimo povezem to sa logikom pomeranja kuglica.
Evo na primer napravim koordinatni sistem i unesem koordiante i on na tim koordinatama da nacrta kuglu...
[ Predrag Damnjanovic @ 09.03.2002. 14:02 ] @
Citat:
had:
Meni za pocetak i treba 2D grafika.

Onda se prvo opredeli izmedju OpenGL-a i Direct3D-a.
Preporucujem ti da pogledaj thread http://www.elitesecurity.org/tema.php?TopicID=6585 i vidis sta je bolje.
U glavnom, OpenGL je kompatabilan na skoro svim OSevima, i laksi je za pocetnike, a mocan je koliko i Direct3D.
[ tosa @ 09.03.2002. 20:42 ] @
Citat:
zastita:
Kao moderator, ne bi trebalo da ovako pristupas problemu koji muci pocetnike.
"mnogo toga" i "iskustvo koje se stice godinama" zvuce zastrasujuce, probaj da shvatis da on ne zeli odmah da pise igre poput Quake-a, normalno je da ce da krene prvo od modeliranja prostih figura i objekta.


Prihvatam kritiku ...
Mada sam bio realan.

Sto se 2D grafike tice, mislim da je to pravi pocetak i uvod u 3D programiranje.
Ukoliko covek hoce da pravi igru koja je logicka i ne zahteva previse efekata
sasvim bi bilo ok da skroz zaobidje i OpenGL i Direct3D vec da sve radi "rucno".

Moj savet je za pocetak da isprogramira crtanje linije u 2D a zatim i iscrtavanje
sprajta koji bi bio predstavljen kao klasicna matrica (gde bi recimo 0 predstavljala
transparenciju).

Ukoliko je potrebna pomoc vici (ovo se odnosi na had-a), mogu i da ti posaljem
neki source u vezi svega toga ...

Alternativa za pocetnika moze da bude i neka biblioteka kao sto je Allegro.
Ima jos tih "game lib"-ova po internetu.

tosa

ps. mislim da je ovaj thread odlutao od teme

pps. a i thread nije previse zgodna forma za FAQ -
pada mi napamet: ne bi bilo lose da se napravi multi level forum gde bi svaki post
na nekom thread-u mogao da ima svoje reply-jeve koji bi se sakrivali sa +/-
(slicno tree kontroli)...
IDEALNO za Forum/FAQ
[ had @ 09.03.2002. 22:35 ] @
E tose ajde molim te posalji mi neki source i ako imas neki tutorial za pocetnike na mail.
Evo na primer imam tablu 2X2

##
#0

0 mi je loptica i sad kako da prikacim "sliku" loptice 0 a ostatak tj. pozadina da bude neka tabla ili tako nesto?
Tu onda dolazi i pitanje kako da napravim da kliktanjem na 0 pa na polje pomerima lopticu ali otom potom, prvo ja da napravim lopticu...
[ Predrag Damnjanovic @ 09.03.2002. 22:43 ] @
Citat:
had:
E tose ajde molim te posalji mi neki source i ako imas neki tutorial za pocetnike na mail.

Ja upravo pisem tutorijal na temu "Spremanje kompajlera za OpenGL pod Windowsom".
Strpi se malo.
[ Dragi Tata @ 09.03.2002. 22:49 ] @
Dok Zaštita ne završi svoj tutorijal, pogledaj

http://msdn.microsoft.com/libr...en-us/dnopen/html/msdn_gl1.asp
[ Predrag Damnjanovic @ 11.03.2002. 16:27 ] @
Ove poruke ce morati da se pomere odavde, ako je to moguce.
Ili cu promeniti naslov threada, ili ce ceo thread biti obrisan.
Neophodno je da bi se postavio FAQ.
[ gagsx @ 25.11.2008. 11:43 ] @
Jel neko zna gde mogu da se skidaju Tutori na srpskom jeziku za DZABE...Jel zna neko gde to moze??Unapred HVALA:Evo moj email: [email protected]